tr:Shinji Ikari

From EvaWiki
(Redirected from tr:Shinji)
Jump to: navigation, search
Shinji Ikari
Shinji Ikari
碇 シンジ
Rütbe/Ünvan Üçüncü Çocuk
(Rebuild): Üçüncü Oğlan, Örnek "BM-03" (3.0, Wille'da kaldığı sırada)
Bağlantı(lar) Nerv
Kökenleri Japon
İlişkiler Yui Ikari (annesi), Gendo Ikari (babası),
Rei Ayanami (bağlantılı)
Yaş 14
Doğum Günü 06/06/2001
Boyu 151cm[1]
Seiyū Megumi Ogata
Seslendirmeni (İngilizce): Spike Spencer, (ADV; Amazon)
Casey Mongillo (Netflix)
(İtalyanca): Daniele Raffaeli
(Brezilya): Fábio Lucindo
(Fransızca): Donald Reignoux
(İspanyolca): Victor Ugarte
(Almanca): Hannes Maurer , Christian Zeiger (Netflix)

Shinji Ikari', Neon Genesis Evangelion'un ana kahramanı ve Evangelion Ünite-01'in belirlenmiş pilotudur. Evangelion'un hikayesinin büyük kısmı, Shinji'nin hem Eva'ya pilotluk yapması hem de başkalarıyla olan ilişkileriyle kişisel mücadeleleri etrafında dönüyor.

"Merhum" (ölmüş) Gehirn biyomühendisi Yui Ikari ve NERV Komutanı (eski Gehirn Şefi) Gendo Ikari'nin oğludur. Annesinin ölümünden sonra babası tarafından terk edilmiştir. Yaklaşan havari tehdidi üzerine Tokyo-3 şehrine çağırılana kadar, 11 yıl boyunca “sensei”sinin[2] yanında kalmıştır. Tokyo-3’e geldikten sonra Misato Katsuragi’nin evinde yaşamaya başlamıştır, daha sonra İkinci Çocuk, Asuka Langley Soryu da onlara katılmıştır.

Karakter Özeti

İlk Yıllar

Çocuk haliyle Shinji.
Ana Kaynak: 21. Bölüm

Shinji, ebeveynleri olan Gendo Ikari ve Yui Ikari'nin tek çocuğudur. İkinci Patlama’nın ardından, 2001 yılında doğmuştur. Adını Gendo vermiştir. 3 yaşında annesinin Eva-01 ile yaptığı Temas Deneyi sırasında onun ölümüne tanık olmuştur. Bir yıl kadar sonra, henüz çocukken babası tarafından terk edildi ve öğretmeniyle birlikte yaşaması için gönderildi.

Tokyo-3’e Gelişi ve “Kirpi İkilemi” (Hedgehog’s Dilemma)

Ana Kaynaklar: 1. Bölüm, 2. Bölüm, 3. Bölüm, 4. Bölüm

2015 yılında Shinji, NERV komutanı olan babası Gendo Ikari tarafından Tokyo-3 şehrine çağrıldı. Yolda Shinji, üçüncü havari Sachiel ile karşılaşır ve son anda Misato Katsuragi arabasıyla gelerek onu kurtarır. Daha sonra onu GeoFront ve NERV karargahına ve ardından babasıyla tanışması için Eva-01'in kafesine getirir. Orada, Shinji'den Ünite-01'e pilotluk yapması ve havari ile savaşması istenir. Başlangıçta Shinji Eva-01’e binmeyi reddeder fakat sonrasında yedek pilot Rei’nin yaralı olduğunu ve düşen enkaz parçalarından Eva-01’in onu kurtardığını görünce “Kaçmamalıyım! Kaçmamalıyım! Kaçmamalıyım!” diye düşünür ve Eva-01’e pilot olmayı kabul eder.

Shinji’nin havari ile olan savaşı, Eva-01 kritik hasar alana ve ardından deliye/çılgına dönene kadar devam eder. Çılgın durumunda Ünite-01, Sachiel’i yener. Shinji geçici bir hafıza kaybı yaşar. Daha sonra hastanede uyanır ve burada hem Rei hem de babasıyla sessiz karşılaşmalar yaşar. Savaşı daha sonra, hafızası yerine geldikçe hatırlar.

Tokyo-3'e Geliş
File:01 C047.jpg File:01 C204b.jpg File:02 C256c.jpg File:02 C299 d.jpg
File:02 C063.jpg File:02 C124.jpg File:03 C114c.jpg File:03 C319b.jpg
Image:04 C103.jpg Image:04 C041a.jpg Image:04 C216c.jpg Image:04 C272.jpg

Bu savaştan sonra Shinji, Misato’nun koruması altına girer. İkisi, Pen Pen ile birlikte Misato’nun dairesinde yaşamaktadır ve Shinji, Eva-01’in pilotu olmuştur. Pek hevesli olmasa da Misato ve Ritsuko’nun denetimi altında eğitim almaya başlar.

Shinji, sınıf arkadaşları olan Rei, Kensuke, Hikari ve Toji ile birlikte 2A sınıfında eğitim görmektedir. Sachiel ile olan savaş esnasında kız kardeşi yaralanan Toji, Shinji’nin Evangelion pilotu olduğunu öğrendikten sonra Shinji’ye okulda dayak atar ve kız kardeşinin durumu yüzünden Shinji’yi suçlar.

İlk saldırıdan 3 hafta sonra, Dördüncü Havari Shamshel Tokyo-3’e saldırır. Shinji tekrardan Eva-01’e biner fakat Toji’nin kendisine karşı davranışlarından ötürü savaşma isteğini kaybetmiştir. Shamshel tarafından bir dağın yamacına fırlatıldığı sırada, savaşı izlemek için gizlice sığınaklardan dışarıya çıkan Toji ve Kensuke, Eva-01’in hareket etmesini engelleyen sebepler olmaktadırlar ve bu yüzden savaş NERV için kötü gitmektedir. Misato, Toji ve Kensuke’ye kapsülün içine girmesini söyler. Toji ve Kensuke, Misato’nun geri çekilme emrine karşı gelip havari ile savaşan Shinji’nin mücadelesine ve acısına tanık olurlar. Shinji Shamshel ile savaşır ve onu yener. Savaşı kazandıktan sonra ağlayan Shinji’yi gören Toji, ona vurduğu için vicdan azabı çekmeye başlar.

Savaşın ardından Shinji, emirlere karşı geldiği için Misato’dan azar işitir. Pilotluğa devam etmeyi kabul etse de beş gün boyunca okula gitmez. Beş gün sonra, NERV giriş kartıyla birlikte Misato’ya bir mektup bırakarak evden kaçar.

Shinji, SDAT’ını dinleyerek tüm gününü Tokyo-3 trenlerinde geçirir. Gece bir sinema salonunda uyur ve ertesi gün şehrin dışına çıkan bir otobüse biner. Şehre bakan dağları dolaşır ve sonunda bir uçurumun kenarında ve aslında ünlü bir intihar noktasında durur.

Gece çökerken Shinji dolaşmaya devam etmektedir. Tek başına kamp yapmakta olan Kensuke ile karşılaşır. İkili geceyi Kensuke’nin çadırında geçirir ancak sabah NERV güvenlik ajanları Shinji’yi gözetim altına almak için gelirler. Shinji tekrar Misato’nun karşısına çıkartılır. Önceden Eva-01’e pilot olmayı kabul etmesine rağmen (bundan her ne kadar hoşlanmadığını da çok net bir şekilde söylemiştir) Misato bu tutumu reddeder ve ona NERV’i terk etmesini söyler.

Shinji, Tokyo-3’ten gönderilmek üzere bir tren istasyonuna götürülür. Orada, Tokyo-3’ten ayrılacağını duyan Toji ve Kensuke ile karşılaşır. Pişman olan Toji, Shinji’den önceki yumruğun özrü olarak kendisine vurmasını ister. Böylece üçlü arasında bir bağ kurulmuştur.

Tren istasyona varır ancak bu sırada Shinji, Misato’nun onu destekleyen sözlerini hatırlar ve trene binmez. Tren uzaklaşırken Shinji, istasyona doğru koşan Misato’yu görür ve uzlaşma yolunda gitmeye karar verir.

Yashima Operasyonu ve Jet Alone

Shinji ve Rei
Image:05 C087.jpg Image:05 C132g.jpg Image:05 C204b.jpg Image:05 C254e.jpg
Image:06 C015a.jpg Image:06 C142a.jpg Image:06 C259e.jpg 06 C338 big.jpg
Ana Kaynaklar: 5. Bölüm, 6. Bölüm, 7. Bölüm

Shinji, Shamshel’in kalıntılarının imhasını gözlemlemesi için Misato ve Ritsuko tarafından karargâha çağrılır. O sırada Shinji, babasının avuçlarındaki yanıkları görür ve sebebini sorduğunda Eva-00’ın aktivasyon deneyi sırasında olduğunu öğrenir. Daha sonra Shinji, Gendo ve Rei’nin konuşurken oldukça mutlu gözüktüklerini fark eder ve şaşırır.

Misato’nun dairesinde Misato ve Ritsuko ile birlikte yemek yerlerken, Ritsuko Shinji’ye bir güvenlik kartı verir ve Rei’ye vermesini ister. Shinji, Rei’nin harap bir apartmandaki dairesine girer ve apartmandan daha da kötü gözüken, dağınık odasına doğru yürür. Orada babasının gözlüğünü görür ve onları denerken Rei, banyodan sessiz bir şekilde çıkar. Rei gözlükleri geri almak için hızlıca Shinji’ye yaklaşırken Shinji takılıp düşer ve bu oldukça garip bir durum ortaya çıkarır.

Utanan Shinji, kelimeleri bir araya getirip geliş amacını Rei’ye söyleyemez. Rei yine sessiz bir şekilde evden çıkıp gider. Shinji onu takip eder ve NERV karargahının girişinde ona kartını verir. Uzun yürüyen merdivenden aşağıya inerlerken Shinji, Rei ile Eva-00’ın aktivasyon deneyi hakkında konuşmaya çalışır. Ancak konu Gendo’ya geldiğinde, Shinji’nin onun yaptığı işi beğenmediğini söylemesi üzerine Rei sessizce Shinji’ye döner ve ona tokat atar.

Eva-00’ın tekrardan yapılan aktivasyon deneyinin başarılı olmasının ardından, Beşinci Havari Ramiel ortaya çıkar ve Tokyo-3’e doğru yaklaşır. Shinji, Eva-01’e biner ve Ramiel’e savaşmak için şehrin yüzeyine çıkartılır fakat Ramiel’in güçlü enerji ışını tarafından saldırıya uğrar ve tamamen yok olmaktan zar zor kurtarılır. Shinji hemen hastaneye kaldırılır ve o uyandırılıncaya kadar Yashima Operasyonu’nun nasıl gerçekleştirileceğine dair planlar yapılır. Shinji uyandıktan sonra Rei, ikisinin de Yashima Operasyonu’na katılacağını Shinji’ye bildirir. Shinji isteksizdir ancak Rei’nin onun yerine geçebileceğini söylediğinde fikrini değiştirir. Operasyon başlamadan hemen önce, Shinji Rei’ye neden pilotluk yaptığını sorar.

Yashima Operasyonu sırasında Shinji, havariyi yenmek için JSSDF'nin (Japon Stratejik Savunma Gücü) yeniden tasarlanmış Otomatik Pozitron Tüfeğini ve Japonya'daki tüm elektrik gücünü kullanır. Eva-01 ilk atışı ıskaladıktan sonra onu Ramiel’in saldırısından Eva-00’daki Rei korur. Shinji’nin ikinci atışı havariyi yok eder ancak Eva-00 kötü bir şekilde erimiştir. Shinji, Gendo’nun ilk aktivasyon deneyi esnasındaki eylemlerine paralel eylemler gerçekleştirerek Rei’yi kurtarmak için acele eder. Rei’nin güvende olduğunu gören Shinji göz yaşlarına boğulur. Rei’nin kafası karışır ve ne yapacağını bilemez. Shinji’nin önerisi üzerine -Shinji ona Gendo’yu hatırlatır- gülümsemeye başlar.

Shinji, Eva-01’i pilotu olarak Misato ile yaşamaya devam etmektedir. Hayatı daha rahat bir hale gelmektedir ve artık uyum sağlamaya başlamıştır fakat hâlâ bir sürü şeyden habersizdir. Daha sonradan Ritsuko tarafından İkinci Patlama’nın aslında ne olduğu ve neden örtbas edildiğine dair bilgilendirilir. Jet Alone sabote edildiği zaman Shinji, Misato’yu Jet Alone’a taşıma ve onu yakınlardaki yerleşim yerlerini patlayıp yok etmesinden önce devre dışı bırakma konusunda yardım etmek için Eva-01’e biner.

Asuka’nın Gelişi

Shinji ve Asuka
Image:07_C259a.jpg Image:08 C042e.jpg Image:08_C187b.jpg Image:09_C346a.jpg
Image:09_C164b.jpg Image:09_C182b.jpg Image:09_C237a.jpg Image:09_C368b.jpg
Ana Kaynaklar: 8. Bölüm, 9. Bölüm, Teori ve Analiz: Shinji ve Asuka'nın İlişkisi

Shinji, Eva-02’yi (ve Adam’ı) Japonya’ya götüren Birleşmiş Milletler Pasifik Filosu’na Misato tarafından götürülür. Orada Eva-02’nin pilotu ile karşılaşır ve ondan pek etkilenmez. Ayrıca Kaji ile de ilk olarak orada tanışır. Altıncı Havari Gaghiel filoya saldırdığında Asuka ve Shinji Eva-02’ye binerler ancak Eva-02’nin B tipi ekipmanlarının (deniz savaşına uygun olmayan ekipmanlar diyebiliriz) savaşı imkânsız hâle getirmesinden ötürü denize düşerler. Misato’nun iki savaş gemisini havarinin ağzına batırma planının ardından Asuka ve Shinji, Eva-02’nin Gaghiel’in ağzını açıp yıkımına yol açması için uğraşırlar. Çift, bu sırada kendi senkronizasyon kayıtlarını aşarlar.

Tokyo-3 şehrine vardıklarında Asuka, Shinji ve diğerleri ile birlikte 2A sınıfına gitmeye başlar. Yedinci Havari Israfel saldırdığı zaman Eva-01 ve 02 onu yenmesi için birlikte gönderilirler ancak bu yalnızca Israfel’in iki parçaya bölünüp iki havari haline dönüşmesine yol açar. Shinji ve Asuka aşağılayıcı bir şekilde yenilirler ve havari, Birleşmiş Milletler tarafından bir N² mayınıyla bir süreliğine etkisiz hale getirilir.

Kaji’nin planına dayanarak, Asuka ve Shinji’nin Misato’nun evinde yaşamasına karar verilir. Böylece birlikte hareket etmeyi öğrenecek ve havariyi yenebileceklerdir. Birlikte hareket etmeyi öğrenmeleri için bazı düzenlemeler yapılır. Düzenlemelerin ilki, Asuka ve Shinji’nin aynı dans kıyafetlerini giyip dans oyunlarında senkronize hareket yapmalarıdır. Asuka kıyafetleri beğenmez ve içerlemeye başlar. Misato, Asuka’nın yerine Rei’nin gelebileceğine dair blöf yaptığı zaman Asuka kararından döner ve Shinji’yle birlikte çalışmaya başlarlar ve yavaş yavaş performansları artar. Savaştan önceki gece, uyurgezer bir şekilde Shinji’nin yatağına gelir Asuka. Shinji onu öpmek için yaklaştığı sırada Asuka “anne” diye sayıklamaya başlar. Bunun üzerine Shinji Asuka’nın sadece bir çocuk olduğunu düşünür. Ertesi gün, birliktelikleri Eva-01 ve Eva-02'de Shinji ve Asuka'nın fırlatılmasını mükemmelleştirir ve Israfel'i her iki çekirdeğe eşzamanlı bir saldırı ile başarılı bir şekilde yenerler. Plan, Evaların birbirine girmesi ve pilotların içinde bulundukları durumun kimin suçu olduğu üzerine tartışmalarıyla birlikte sona erer.

Shinji Tokyo-3’te

Shinji Tokyo-3'te
Image:10 C053b.jpg Image:10 C104.jpg Image:11 050b.jpg Image:11 161a.jpg
Image:11 236b.jpg Image:11 337c.jpg Image:12 C059c.jpg Image:12 C195c.jpg
Image:12 C278b.jpg Image:12 C296.jpg Image:13 C015c.jpg Image:14 C103f.jpg
Ana Kaynaklar: 10. Bölüm, 11. Bölüm, 12. Bölüm, 13. Bölüm, 14. Bölüm

Yaz aylarında Shinji, Asuka ve Rei pilotluk görevleri sebebiyle okul gezisine gidemezler. Bu sırada NERV, Sekizinci Havari Sandalphon’un nerede olduğunu öğrenir ve onu henüz embriyo halindeyken ele geçirmek amacıyla bir plan yaparlar. Asuka Sandalphon’un içinde olduğu magmanın içine iner ama bu sırada Sandalphon büyür ve Asuka ile savaşmaya başlar. Operasyon başarısız olur fakat Asuka havariyi yok etmeyi başarır. İniş kablosu kopan Asuka’yı ve Eva-02'yi, Shinji Eva-01’i ile kurtarır ve yukarıya çeker. Misato görevlerindeki başarılarından ötürü ikisini de yakınlardaki bir kaplıcaya götürür.

NERV’deki elektrik kesintisinden hemen önce Shinji, okuldaki veli toplantısı için Gendo’yu arar fakat babası bu tarz işlerin Misato’da olduğunu, kendisini bir daha böyle bir şey için rahatsız etmemesini söyler. Kesinti sırasında Shinji, Asuka ve Rei; Dokuzuncu Havari Matarael’in NERV karargahına saldırdığını öğrenirler ve farklı yollardan NERV’e girerler. İçeriye girer girmez Shinji, babasının pilotların geleceğine inandığı için Evaları manuel olarak, iplerle çekip parçalarını takmaya uğraştığını görür. Üç Eva da acil durum gücü ile hareket ederler ve havariyi yenmek için birlikte savaşırlar.

Shinji ve Asuka, Misato ile yaşamaya devam etmektedirler. Shinji’nin senkranizasyon oranı, Asuka depresyona girene kadar artmaya devam etmektedir. Kensuke, Misato’nun binbaşı rütbesine terfi ettiğini fark ettiğinde arkadaşlarına bunun adına bir parti düzenlemek istediğini söyler, Shinji bu kadar çok insanla bir arada olmaya pek alışık olmasa da kabul eder. Parti sırasında Shinji, Misato’ya neden NERV’e katıldığını sorar. Misato unuttuğunu söyleyerek yanıt verir lâkin sonradan hem babasının intikamını almak için hem de babasını unutmak için NERV’e katıldığını öğrenmekteyiz.

Gendo NERV’de yokken, Tokyo-3 tüm iletişimi engelleyen ve üzerine bir bomba gibi düşmek üzere hareket etmekte olan Onuncu Havari Sahaquiel’in saldırısına uğrar. Misato hemen siviller için tahliye emri verir ve üç Eva, düşerken havariyi yakalamak ve yok etmek için planlanan yerlerine gönderilirler. Bir hız patlamasıyla Eva-01 önce gidip havariyi tutar ve ardından Eva-00 ve 02 de ona katılırlar. Eva-01 ve 00 havariyi havada tutarlarken 02 onun çekirdeğini yok eder. Savaştan sonra Gendo, özel olarak Shinji’yi arayıp başarılarından ötürü tebrik eder. Daha sonra dışarıya ramen yemek için çıktıkları sırada Shinji, babasından bu sözleri duymak için pilot olduğunu söyler Misato’ya.

Shinji, Asuka ve Rei, Pribnow Kutusu'ndaki Simülasyon Gövdeler ile otopilot testlerine katılırlar. Testler sırasında On Birinci Havari Iruel, Pribnow Kutusu’na sızar ve saldırır. NERV, Evaları kullanmadan havari ile savaştığı için pilotlar tahliye edilir.

Daha sonra Shinji bir Pilot Değiştirme Testi’ne katılır ve Eva-00’a pilotluk yapmaya çalışır. Test sırasında Shinji, zihnine dalmaya çalışan bir şeyin varlığını hisseder. Ardından Ünite-00 çılgına dönerek kontrol odasına saldırmaya çalışır. Shinji daha sonra hastanede uyanır fakat görülen odur ki hiçbir şey hatırlamamaktadır.

Shinji ve Gendo

Ana Kaynaklar: 15. Bölüm, 16. Bölüm, 17. Bölüm, 18. Bölüm

Yui’nin ölüm yıldönümü yaklaşmaktadır ve Shinji, babasıyla birlikte annesinin mezarını ziyaret edecektir. 2A sınıfı öğrencileri, derslerden sonra sınıfı temizlerken Shinji bir bezi sıkmakta olan Rei’ye dikkatle bakar. Daha sonra asansörde Shinji, Rei’ye babasının nasıl birisi olduğunu sorar fakat Rei bilmediğini söyler. Rei Shinji’ye neden daha önce kendisine baktığını sorduğunda Shinji bezi sıkma şeklinin tıpkı bir anne gibi olduğunu söyler ona. Daha sonra evde Shinji, Gendo’yu düşünür ve Misato, ertesi günkü buluşmaları için Shinji’yi cesaretlendirecek sözler söylemek için yanına gelir.

Ertesi gün Shinji ve Gendo, Yui’nin mezarına bir çiçek buketi koyarlar. Shinji en son geldikleri zaman kaçtığı için üç senedir annesinin mezarını ziyaret etmediğini söyler. Gendo ve Shinji, Yui’nin mezarında ceset olmamasından, ona dair olan hiçbir şeyin geride kalmamasından, Gendo’nun onu kalbinde sakladığını söylemesinden konuşurlar. Bir NERV uçağı Gendo’yu almak için gelir ve o sırada Shinji, uçakta Rei’yi görür. Gendo giderken Shinji, kendisi ile konuşabildiği için mutlu olduğunu söyler. Gendo kısa bir şekilde yanıt verir ve ikisi de oradan ayrılırlar.

Daha sonra evde Shinji çello çalmaktayken randevusunu yarıda bırakıp eve döndüğünü söyleyen Asuka eve girer ve Shinji’nin performansını görünce onu alkışlar. Shinji ona çalmayı bildiği tek bir parça olduğunu ve onu da pek iyi çalamadığını[3], öğretmeninin tavsiyesi üzerine başladığını ve kimse ona durmasını söylemediği için çalmaya devam ettiğini söyler.

Shinji ve Gendo
Image:15 C035.jpg Image:15 C125a.jpg Image:15 C229d.jpg Image:16 C059b.jpg
Image:16 C221b.jpg Image:16 C254b.jpg Image:17 C085c.jpg Image:17 C155b.jpg
Image:17 C195b.jpg Image:17 C180a.jpg Image:18 C014Ba.jpg Image:18 C101a.jpg

Akşam Misato ve Kaji yemeğe çıkmış oldukları için ve Misato geç dönebileceğini söylediği için Asuka ve Shinji oturmaktalardır. Asuka Shinji’ye onu öpmek isteyip istemediğini sorar. Shinji bunu neden yapmak istediğini sorunca sıkıldığını söyler ve en sonunda Shinji’yi ikna eder. Öpüşürler fakat öpüşmeden önce Shinji’nin nefesinin kendisini gıdıkladığını söylediği için onun burnunu tutan Asuka Shinji mavileşip morarana kadar tutmaya devam eder. Öpüşmeleri bittikten sonra Asuka hızlıca banyoya doğru koşuyor ve ağzını çalkalayıp bunun vakit geçirmek için pek güzel bir şey olmadığını söylüyor. Kaji, sarhoş Misato’yu evine getirir ve Asuka Kaji’nin peşinden giderken ceketinin Misato’nun parfümü gibi koktuğunu fark eder. Bu durum onu oldukça üzer fakat Shinji neden üzgün olduğunu sorunca onunla öpüştüğü için üzgün olduğunu söyler.

Shinji’nin senkronizasyon sonuçları en sonunda Asuka’nınkileri geçer. Shinji Misato tarafından tebrik edilir ancak Asuka içten içe öfkelenir. Shinji’nin güveni öylesine gelişir ki On İkinci Havari Leliel saldırdığı zaman Eva-00 ve 02’nin desteğini beklemeden tek başına saldırır. Havarinin küre şeklinin bir illüzyon olduğu ortaya çıktığında Shinji yardım çığlığı atar fakat bu sırada havarinin “gölgesi”nin içine çekilmektedir.

Shinji, Eva'nın güç kaynağı ve yaşam destek sistemleri yavaş yavaş tükenmeye başladıkça, Dirac Denizi olarak bilinen bir cep boyutunda, havarinin "içinde" mahsur kalır. Zaman geçtikçe, LCL arıtma sistemi başarısız olur ve Shinji, kan kokusu ile boğulur ve panik içinde kapsülün her yanına vurarak Misato, Asuka, Rei, Ritsuko ve hatta babası Gendo’dan yardım ister.

Hâlâ Leliel'de mahsur olan Shinji, kendisini alacakaranlıkta aydınlatılmış bir tren vagonunda, kendisinin daha genç bir versiyonuyla karşı karşıya kaldığı bir rüya manzarasında bulur. Leliel, kendisinin başka bir versiyonu olarak konuşur ve Shinji ile temas kurar ve Shinji'yi başkalarıyla ve özellikle babasıyla olan ilişkileriyle yüzleşmeye zorlar. Shinji, Gendo tarafından terk edildiğini ve Yui'nin ölümünü çevreleyen skandalın anılarını hatırlamak zorunda kalır. Shinji giriş kapsülünde uyanır, yaşam destek sistemlerinin artık tamamen çalışmayı bıraktığını anlar ve bunun son anları olduğuna inanır. Ancak kaderine boyun eğdiği gibi, Shinji giriş kapsülünde uzun saçlı bir kadın görür ve onun annesi Yui olduğunu anlar. Annesinin geçmişten bir vizyonunu veya anısını görür.

NERV, Eva-00, Eva-02 ve geri kalan 992 N² mayınını kullanarak Leliel'i yok etmeye hazırlanırken, Leliel'in gölgesi birdenbire yarılır ve tamamen güçsüz olmasına rağmen, çılgına dönen Eva-01, havarinin üst kısmından çıkar ve fışkıran kanların arasında çığlık atar. Shinji'nin giriş kapsülü ağlamakta olan Misato tarafından açılır ve onun hâlâ hayatta olduğunu görünce rahatlar. Shinji daha sonra hastanede başucunda Rei varken uyanır ve Yui'nin giriş kapsülünde kullandığı kelimelerin aynısını Rei kullanınca şaşırır.

Misato daha sonra Shinji'nin havarinin içindeyken geçen zaman hakkında Komite tarafından sorgulanması teklifini reddeder. Komite, Leliel'in Shinji’yle iletişim kurmaya çalışıp çalışmadığını soruyor ancak Misato, Shinji'nin raporundaki hiçbir şeyin bunu göstermediğini ve ima etmediğini söylüyor.

Eva-04 ve NERV’ün Nevada'daki ikinci şubesi yok edildiğinde Shinji hem olay hem de Eva-03'ün Tokyo-3'e yaklaşan gelişi ve Dördüncü Çocuk’un seçimi hakkında habersizdir. Shinji'nin hayatı 2A'daki sınıf arkadaşlarının geri kalanıyla normal şekilde devam etmektedir. Toji'den Rei'ye bir çıktı vermesi istendiğinde, Shinji'den kendisine eşlik etmesini ister. İkili, Rei'nin dairesine gider ve girdikten sonra evde Rei’yi bulamazlar. Shinji Rei’nin odasını temizlemeye karar verdiğinde Toji, Shinji hakkında şu anda ilk tanıştıklarından ne kadar farklı bir izlenime sahip olduğunu anlatır. Rei döndüğünde, Shinji'nin odasını temizlemesine şaşırır, ona beceriksizce teşekkür eder. Daha sonra kendi kendine düşünürken daha önce Gendo’ya hiç teşekkür etmediğini fark eder.

Shinji, NERV’e geldiğinde Kaji tarafından çay içmeye davet edilir. GeoFront'ta bir bankta oturan Shinji, Kaji'nin ciddiyetsizliğinden biraz hayal kırıklığı yaşadığını ifade eder. Kaji, Shinji'ye özel bir şey göstermeye karar verir ve onu karpuz yetiştirdiği GeoFront'ta gizli bir bahçe alanına götürür. Kaji bitkileri sularken, ikili bu tür deneyimlerden neler öğrenilebileceğini ve Shinji'nin acı çekmesi hakkında tartışırlar.

Okuldayken Toji'den Ritsuko tarafından Dördüncü Çocuk ve Eva-03'ün pilotu olması istenir ancak diğerleri bundan habersizdir. Shinji, Kensuke'den Eva-03'ün Japonya'ya geldiğini ve Matsushiro'da test edileceğini ve Misato'nun hakkında Shinji'ye hiçbir şey söylemediği Eva-04 ve NERV'ün ikinci karargahının yok edildiğini öğrenir. Misato test için yola çıkmak üzereyken Shinji ona bu soruları sorar ve seçilen pilot hakkında sormaya çalışır ancak daireye gelen, pilot olarak seçilmek için yalvaran Kensuke tarafından konuşmaları yarıda kesilir.

Daha sonra evde Shinji ve Asuka, Misato uzakta olduğu için Kaji tarafından evde korunmaktadır (korunmaktadır demek pek uygun değil ama Misato yok diye onların bakıcılığını Kaji yapıyor yani). Shinji, pilotun kimliğini Asuka'dan öğrenmeye çalışır ancak Asuka, Shinji’nin henüz bilmediğini anlayınca kendisi de bilmiyormuş gibi davranır. O gece Shinji, -Kaji sık sık Gendo ile birlikte olduğu için- Kaji'ye babası Gendo'nun nasıl birisi olduğunu sormaya çalışır. İkili ayrıca Misato ile alakalı da konuşurlar.

Kriz

Kriz
Image:18 C136c.jpg Image:18 C228.jpg Image:18 C232.jpg Image:18 C310b.jpg
Image:18 C331a.jpg Image:19 C006a.jpg Image:19 C021d.jpg Image:19 C067e.jpg
Image:19 C198c.jpg Image:19 C248.jpg Image:19 C267a.jpg Image:19 C322b.jpg
Ana Kaynaklar: 18. Bölüm, 19. Bölüm

Ertesi gün, Matsushiro'daki aktivasyon testi sırasında Eva-03, On Üçüncü Havari tarafından ele geçirilir, Misato ve Ritsuko, Bardiel’in gerçekleştirdiği patlamaya yakalanırlar. Gendo, NERV’ün taktiksel savaş kontrolünü üstlenir ve Shinji, Asuka ve Rei'ye Evangelionlarında hazır beklemelerini ve Tokyo-3'e doğru ilerleyen Bardiel'i durdurmalarını emreder. Asuka ve Rei, Bardiel tarafından yenildiğinde Shinji, Eva-01'de havari ile yüzleşme için yalnız kalmış olur.

Ancak Shinji, hâlâ içeride mahsur olan pilotu öldürme ihtimaliyle karşı karşıya kaldığından dolayı savaşamaz. Hiçbir karşı saldırı ile karşılaşmayan Bardiel, Eva-01’i boğmaya devam eder. Gendo'nun ona savaşmasını söylemesine rağmen Shinji reddeder ve başka bir kişiyi öldürmektense kendisinin ölmesini tercih ettiğini söyler.

Gendo daha sonra Eva-01'in kontrolünün Kukla Sisteme geçirilmesini emreder. Kontrol değiştirilir ve Kukla Sistem Eva-03 ve Bardiel'i acımasız bir şekilde yok etmeye başlarken Shinji, Eva-01'in eylemlerini durdurmada başarısız olur. Shinji Gendo'dan durmasını istemesi üzerine Eva-01 durur ve Eva-03'ün giriş kapsülünü çıkartıp sağ elinde ezer. Daha sonra Shinji, pilotun gerçekte Toji olduğunu görür ve onun parçalanmış giriş kapsülünden canlı ama ciddi şekilde yaralı bir şekilde çıkarıldığını görür.

Eva-01'i NERV’e geri gönderdikten sonra öfkeli Shinji Eva-01'in içinde kendini kilitler ve babasından Toji’yi öldürmeye çalışmasının sebebini söylemesini ister ve eğer yapmazsa karargâhı yok edeceğini söyler. Gendo yalnızca kapsüldeki LCL basıncının en üst düzeye çıkarılmasını emreder ve Shinji bayılır. Shinji ile birlikte hastanede iyileşirken Toji, Shinji ve Rei’nin rüya benzeri bir yerdeki trendeki tartışmalarına, Shinji’nin eylemleri ve Gendo ile olan ilişkisi üzerine söylediği şeylere şahit olur.

Shinji hapsedilir ve daha sonradan kelepçeli bir şekilde itaatsizliğinin sebebini açıklaması için Gendo’nun karşısına çıkartılır. Bununla birlikte Shinji, babasının artık onun üzerinde güç sahibi olmasına izin vermediğini ve artık Eva'ya pilotluk yapmak istemediğini ve Tokyo-3'ten ayrılıp öğretmeniyle yaşamaya geri dönmek istediğini soğuk bir şekilde söyler. Gendo buna izin verdiğini, Shinji’nin kaçtığı için kendisini hayal kırıklığına uğrattığını ve tekrar karşılaşma olasılıklarının oldukça düşük olduğunu söyler. Bu son cümle üzerine Shinji, amacının da bu olduğunu söyler.

Misato, Shinji'yi gitmesi için bir tren istasyonuna götürür ve ona, insanları hayatından bu şekilde çıkarmaya devam ederse yaşamanın onun için zor olacağını söyler. Shinji bunun sadece onun felsefesi olabileceğini söyler ve kişisel olarak zaten insanlarla birlikte olduğu bir hayat istemediğini söyler. Misato, Toji konusu içim ve 2A sınıfındaki tüm arkadaşlarının potansiyel Eva pilotu olduğunu daha önce söylemediği için özür diler. Misato, Shinji’nin NERV güvenlik geçiş kartını korumayı teklif eder fakat Shinji, Eva-01'e bir daha pilotluk yapmayacağını söyleyerek onları atabileceğini söyler. Misato bu kadar açık şekilde konuşmasına şaşırır.

Ancak Shinji trenle giderken Tokyo-3 şehrine On Dördüncü Havari Zeruel saldırır ve Shinji, sivil tahliye alanlarından birisine götürülür. Bu sırada Eva-01, Kukla Sistemi’nden gelen komutları reddeder ve NERV’ün elinde havariyle yüzleşmek için sadece Eva-02 ve hasarlı Eva-00 ile kalır. Asuka Eva-02 ile birlikte saldırır fakat Zeruel tarafından hızlıca saf dışı bırakılır. Eva-02’nin kesik kafası, Shinji’nin içinde bulunduğu tahliye odasına düşer ve siviller GeoFront’tan yürüyerek kaçmak zorunda kalırlar. Shinji dışarı çıktığında GeoFront’ta, bahçe arazisinde Kaji ile karşılaşır ve Kaji’den, havarinin Terminal Dogma'da Adam ile temasa geçerse, Üçüncü Patlama’yı yaratacağını ve tüm insanlığın yok olacağını öğrenir. Shinji, Rei’nin Eva-00 ile birlikte elinde bir N² mayını ile birlikte havariye doğru koştuğunu görür. Rei mayını patlatır fakat havari bundan etkilenmez. Kaji Shinji'ye Evangelion'a yalnızca kendisinin pilotluk yapabileceğini hatırlatır ve ona bundan sonra ne yapacağı konusunda kendi kararlarını vermesini söyler.

Saldırı devam ederken Shinji, tekrar pilotluk yapmak amacıyla Eva-01'in kafesine koşar. Kafeste Gendo ile karşılaşır ve ilk karşılaşmalarında olduğu gibi Gendo Eva-01'in üstündeki camekanda durmaktadır. Gendo, Shinji'nin neden geldiğini sorduğunda Shinji, Eva-01'in pilotu olduğunu ve savaşacağını söyler.

Zeruel, NERV ve Merkez Dogma'ya saldırır ve Shinji tarafından tam zamanında durdurulmadan önce Komuta Merkezini neredeyse yok etmiştir. Havari, Eva-01'in kolunu koparır ancak Shinji, Misato'nın dövüşü GeoFront'a taşıması için Evangelion fırlatma rampasını kullanmasını sağlar. Ancak son darbeyi indiremeden Eva-01'in gücü biter. Zeruel, Eva-01'in savunmasız olan çekirdeğini metodik olarak parçalamaya devam ederken Shinji, Eva'ya hareket etmesi için umutsuzca yalvarır, böylece başka kimsenin ölmeyeceğini söyler. Son çığlığında, Eva-01 aniden uyanır, Zeruel'in saldırılarını durdurur ve havarinin bir kısmını kopararak kopan kolunun olduğu yere takar ve kendini restore eder. Eva-01'in senkronizasyon oranı %400'ün üzerine çıkar ve Shinji Zeruel’i yener fakat giriş kapsülünün içinden Shinji tekrar çıkamaz. Shinji, Eva-01 tarafından emilmiştir. Geriye sadece serbest ruhundan kalan bir görüntü kalır.

Eva’nın İçinde

Eva’nın İçinde
Image:20 C035d.jpg Image:20 C079c.jpg Image:20 C184Ac.jpg Image:20 C254.jpg
Ana Kaynak: 20. Bölüm

NERV Shinji’yi kurtarmak için plan yaparken Shinji, 30 gün boyunca Eva-01’in içinde mahsur kalır. NERV Shinji’nin hayatta olduğunu anlar ancak giriş kapsülünün içindeki LCL hâline gelmiştir Shinji. Bu sırada Shinji, Eva-01'e pilotluk yapmasındaki amacı ve Gendo ve Yui ile ilişkilerini incelediği başka bir rüya görür.

30 gün sonra NERV, Shinji'yi kurtarmaya çalışır ancak Shinji'nin geri dönme konusundaki isteksizliği nedeniyle bu girişim başarısız olur. Giriş kapsülü açılır ve Shinji’nin eski vücudunu ve ruhunu içeren LCL dökülür. Shinji hâlâ hayattadır fakat şimdi tamamıyla Eva-01 tarafından emilmiştir. Shinji, annesini hatırlayarak erken bebeklik dönemiyle alakalı bazı anılarını görür. Misato ağlayarak boş kapsülün başında beklerken Shinji, Eva-01’in çekirdeğinden dışarıya çıkarılır. Vücudu sağlamdır ve hayattadır.

Düşüş

Düşüş
Image:21 C301c.jpg Image:22 C114b.jpg Image:22 C231.jpg Image:22 C291b.jpg
Image:23 353d.jpg Image:23 213.jpg Image:23 310d.jpg Image:23 331d.jpg
Ana Kaynaklar: 21. Bölüm, 22. Bölüm, 23. Bölüm

Shinji göreve geri döner ancak Eva-01'in kullanımı SEELE'yi tatmin etmek için Gendo tarafından dondurulur. Ek olarak, ev hayatı zorlaşır. Kaji'nin öldüğünü öğrenen Misato, Kaji'nin telesekreterindeki son mesajını duyduktan sonra ağlamaya başlar. Shinji ağladığını duysa da hiçbir şey yapamaz veya söyleyemez ve odasına çekilir. Bu bize onun hâlâ bir çocuk olduğunu göstermektedir.

Shinji'nin Asuka ile ilişkisi de bozulmaya başlar. On Beşinci Havari Arael’in yörüngeden gelen saldırıları, Eva-02 ve Asuka’yı zihinsel olarak saldırıya uğratır ve Asuka karşılık veremez. Shinji onu kurtarmak için Eva-01'le destek çıkmak ister ancak Gendo bunu reddeder ve Eva-01'deki donmayı sürdürür ve bunun yerine Rei, havariyi yok etmek için Longinus Mızrağı'nı kullanır. Asuka, Rei tarafından kurtarıldığı için çileden çıkar.

On Altıncı Havari Armisael saldırdığında, Eva-00 havari tarafından ele geçirilir. Asuka’yı havari ile savaşması için yollamak isterler fakat Asuka, Eva-02 ile senkronize olamaz. Eva-00 ve Rei ele geçirilmeye devam ederken Gendo, Eva-01’in üzerindeki kilidi kaldırır ve Shinji'nin Rei'yi kurtarmak için destek çıkmasına izin verilir. Armisael, Eva-01'i de ele geçirmeye çalıştığında kurtarma başarısız olur ve bunu önlemek için Rei, Eva-00'ın; havariyi, Eva-00'ı ve görünüşe göre kendisini yok eden kendi kendini yok etmesini başlatır. Shinji şaşkına döner. Daha sonra Misato'ya üzgün olmasına rağmen ağlayamayacağını söyler ve Misato onu rahatlatmaya çalıştığında onunla iletişim kurmayı reddeder. Rei'nin hayatta olduğunu öğrenen Shinji, babasının orada olmadığını öğrenince hastaneye koşar. Rei'ye hayatta olduğu için rahatladığını söyler ve onu havariden kurtardığı için teşekkür eder ancak Rei bunu hatırlamaz.

Shinji daha sonra Ritsuko'dan hareketlerinin artık kısıtlanmadığını bildiren bir çağrı alır. Shinji, Terminal Dogma'ya götürülür ve Misato'nun silah zoruyla Ritsuko'yu şaşırtmasına tanık olur. Daha sonra Ritsuko, Terminal Dogma’da üç kısımdan oluşan bir tura çıkartıyor onları ve NERV’ün sırlarını gösteriyor onlara. Birinci olarak, Ritsuko Rei'nin doğum yerini Shinji ve Misato'ya gösterir. İkinci olarak onlara Eva-01 ile Temas Deneyi sırasında Shinji’nin annesinin ortadan kayboluşuna tanık olduğunu ifşa ettiği Evangelion Mezarlığı'nı gösterir. Üçü Kukla Kapsül Tesisi’ne ulaştığında, Ritsuko Rei klonlarıyla dolu bir tankı ortaya çıkarır ve NERV, Evangelionlar ve Rei'nin doğası üzerine bir konuşma yapar. Bundan sonra Ritsuko, tanktaki Reilerii yok eder ve Misato'dan kendisini öldürmesini ister. Misato reddeder ve Ritsuko hıçkırarak ağlamaya devam eder. Shinji tüm bu olaya tanık olur.

Shinji ve Kaworu

Shinji ve Kaworu
Image:24 C052.jpg Image:24 C104d.jpg Image:24 C140c.jpg Image:24 C207a.jpg
Image:24 C222c.jpg Image:24 C306.jpg Image:24 C307.jpg Image:24 C308.jpg
Ana Kaynak: 24. Bölüm

Daha sonra Shinji, Rei ve annesi Yui arasında hissettiği bağlantı üzerine düşünür. Diğer gelişmeler Shinji’yi arkadaşsız ve yalnız bırakır: Kensuke ve Toji’nin Tokyo-3’ten ayrılması, Asuka’nın evden ayrılışı ve artık Misato ve Rei’nin yüzüne bakamayacak durumda hissetmektedir Shinji kendini. Bunları düşünürken Shinji, göl kıyısında Joy'a Ode'yi mırıldanan Kaworu Nagisa ile karşılaşır. Kaworu, Shinji ile hemen arkadaş olur ve hemen Beşinci Çocuk olduğunu ona söyler.

Senkronizasyon testlerinin ardından Kaworu, Misato'nun evine dönme konusundaki isteksizliği nedeniyle Merkez Dogma'nın dışında aylaklık eden Shinji ile karşılaşır. Kaworu, Shinji'yi NERV duşlarında yıkanmaya davet eder. Banyoda Kaworu, Shinji'ye başkalarıyla temastan kaçınmasının ihanete uğramayacağı ya da yaralanmayacağı anlamına gelse de aynı zamanda her zaman yalnız kalacağı anlamına geldiğini söyler. Kaworu, Shinji'nin eline dokunur ve Shinji'nin hassas doğasına hayran olduğunu ve Shinji'yi beğendiğini açıklar. Shinji başka birisine gitmekten korktuğu için, Kaworu'nun odasında gece boyunca yerde uyur. Kaworu'nun yönlendirmesiyle Shinji, Tokyo-3'e gelmeden önceki hayatını ve Gendo ile ilişkisini tartışmaya başlar. Shinji Kaworu’nun neden bu kadar kendisi ile ilgilendiğini merak edip Kaworu’ya sorar. Kaworu, Shinji ile tanışmak için doğmuş olabileceğini söyleyerek yanıt verir.

Daha sonra Kaworu, Eva-02'yi ele geçirerek Terminal Dogma'ya doğru indirir. Shinji’nin Eva-01 ile saldırması emredilir. Shinji başlangıçta Kaworu'nun bir havari olduğuna inanamaz ve sonrasında Kaworu'nun Gendo gibi güvenine ihanet ettiğini düşünür. Takip sırasında Shinji, Kaworu'yu durması için ikna etmeye çalışır ancak Eva-02 ile savaşmak zorunda kalır ve Kaworu'nun AT Alanını iş başında görür. Aynı zamanda Rei'nin AT Alanının etkilerini de fark eder.

Kaworu, Terminal Dogma'ya ulaşır ve karşısında Lilith’i görür. Shinji, Eva-02'yi yener ve Kaworu'yu Eva-01'in avucunda tutar. Orijinal planlarına devam etmemeye karar veren Kaworu, Shinji'ye sahip olduğu tek mutlak özgürlüğü, ölmeyi seçtiğini söyler ve Shinji'den insanlığın yok olmaması için onu öldürmesini ister. Shinji uzun süre tereddüt eder ancak sonunda Kaworu'yu Eva-01'in elinde ezer.

Daha sonra göl kıyısında Shinji, Kaworu’ya yaptıkları yüzünden pişman olur ve Misato'ya Kaworu'nun kendisi yerine hayatta kalması gereken kişi olduğunu söyler.

Televizyon Animesinin Sonu

The End of TV
25 Shinji Chair Plead.jpg Mistscape 03.jpg 25 Shinji Eva 01 Monstrous.jpg Ep25 naked shinji blur.jpg
25 Shinji Misato Spotlight.jpg 25 Shinji Misato Kaji Watch.jpg 25 Shinji Asuka Spotlight.jpg 25 Shinji Auditorium Kaji.jpg
26 Shinji Image Blur.jpg 26 Shinji Marker Drawing.jpg 26 Shinji Floating.jpg 26 Alternate Reality Shinji Toji Kensuke.jpg
26 AU Rei Marker.jpg 26 Misty Auditorium Stand.jpg Congratulations.jpg 26 C343 shinji-grin.jpg
Ana Kaynaklar: 25. Bölüm ve 26. Bölüm

Shinji, televizyon animesinin son iki bölümünü, görünüşe göre çoğu Tamamlanma başladıktan sonra geçen bir rüya sahnesinde geçiriyor.

Shinji, Kaworu’yu öldürmedeki rolü yüzünden vicdan azabı çekmektedir. Shinji, maruz kaldığı iç gözlem ve görüntülerin ortasında, kendisini gizemli bir sisin ortasında bulur. Shinji'nin önünde Eva-01'in bir vizyonu belirir, Shinji doğrudan Evangelion üzerinden annesine atıfta bulunur. Shinji, pilotluk konusundaki motivasyonları konusunda Asuka ile de yüzleşir. Tamamlama başladığında, Shinji'nin ilginç bir şekilde tanıdık bir ayrılma veya bedensizlik hissi yaşadığı gösterilir. (Bedeninin eridiğini söylediği kısım. “Rei’nin Hayaletimsi Görünümleri ve Kuantum Mekaniği” yazımızda bahsettiğimiz üzere.)

Tamamlama sırasında Shinji, Misato'nun karşısına çıkar ve ona kim olduğunu öğrenmek için diğer insanlarla bağlantı kurması gerektiğini söyler ve Misato'ya ne istediğini sorar. Misato Katsuragi incelemesi başlar ve diğer görüntülerin arasında Shinji, Shinji'yi tiksindiriyor gibi görünen, Kaji ile Misato'nun tek başına geçirdiği haftayı gözlemlerken gösterilir. Misato'nun incelemesi sona erdiğinde Shinji, Asuka'nın önüne çıkar ve Asuka Langley Soryu’nun incelemesi başlarken ona ne istediğini sorar.

Bu incelemelerin ardından Shinji, Tokyo-3'te tanıdığı insanların vizyonları ile karşı karşıya kaldığı boş bir oditoryumda belirir -kendisinin bir vizyonu da dahil-. Şimdi kendini bulduğu boş yerin İnsanlığı Tamamlama Projesi'nin bir parçası olduğunu öğrenir ve kendisinin içinde bulduğu "gerçek" Shinji'nin, kendisinin istediği şeyin sonucudur. Shinji Ikari’nin incelemesi başlar.

Shinji kendi güvensizlikleriyle yüzleşir ve insanlar vasıtasıyla birbirlerini tamamlaması gerektiği söylenir. Shinji ve Asuka’ya yaşama nedenleri, Evalara pilotluk etmeleri ve kaçma nedenleri ile alakalı soru sorar Rei. Shinji'ye kaçabileceği söylenir ancak Shinji artık kaçmak istemediğini belirtir. Shinji, sonunda kendinden nefret ettiği, endişeleri ve başkalarının kabulü için Eva-01'e pilotluk yapmaya karar verdiği sonucu ile karşı karşıya kalır. Tamamlama devam ederken hem Shinji hem de Asuka, güvensizlikleri ve arzuları konusunda daha fazla sorgulanır.

Sonunda Shinji kendisinin ne olduğunu sorar ve rüya manzarası, Shinji'nin kendi varoluşunun doğasını incelediği başka bir soyut forma geçer. Shinji, istediği zaman değişebilen ve hatta kendi formunu hayal ettiği her şeye dönüştürebilen soyut bir boşlukta süzülür. Shinji'nin formu fantastik şekillerde değişir ancak Shinji sonunda kendisinin tüm imajını kaybedeceğini fark eder, çünkü bu dünyada yalnızdır ve her zaman öyle olacaktır. Bu farkındalık üzerine Shinji, alternatif bir gerçeklik vizyonu içinde uyanır.

Bu alternatif gerçeklikte Shinji' Tokyo-3'ün daha pastoral bir versiyonunda normal, iyi ayarlanmış bir hayatı var gibi görünüyor. Ailesiyle yaşıyor ve Asuka ile de arkadaş olduğunu görüyor. İkili, daha önce olduğu gibi Kensuke, Toji ve Hikari ile 2A sınıfına gidiyor ve Misato derslerine giren bir öğretmen oluyor bu alternatif gerçeklikte. Sınıfa transfer öğrencisi olarak daha canlı, daha hareketli bir Rei geliyor ve hemen Shinji konusu üzerine Asuka ile uygun şekilde canlandırılmış bir tartışmaya giriyor. Bu alternatif gerçekliğin vizyonu kaybolurken Shinji, böyle bir yaşamın onun için bir olasılık olduğunu anlar.

Shinji boş oditoryuma geri döner. Yine, tanıdığı insanların, gerçeklik hakkındaki olumsuz algılarını, başkalarının ona ve kendisine ilişkin fikirlerini değiştirmeye teşvik eden vizyonlarıyla karşı karşıya kalır. Shinji hatalarını sayar ve hâlâ kendinden nefret ettiğini söyler ancak Shinji kendini sevmeyi öğrenebileceğini de belirtir. Bunun üzerine konferans salonu çatlamaya başlar ve Shinji kendisinin kendisi olduğunu ve burada olmasının uygun olduğunu söylemek için ayağa kalktığında, sisli oditoryum parlak mavi bir manzara ile değiştirilmek üzere uçup gidiyor. Shinji, onu birer birer tebrik etmeye devam eden alkışlayan arkadaşları ve ailesi ile çevrilidir. Shinji mutlu bir şekilde gülümser ve onlara teşekkür eder.

The End of Evangelion

Ana Kaynaklar: The End of Evangelion, 25'. Bölüm, 26'. Bölüm, Üçüncü Patlama, Tamamlanma

Hava

Hava
Hospital Scene--High Angle Fan Service.png Eoe SDAT battery out.jpg EoE JSSDF Shinji Execution.jpg
EoE Misato Shinji Rescue.jpg EoE Misato Shinji Drag 1.jpg EoE Misato Dying A.jpg
M25 C640 otona-no-kisu.jpg M25 hanger bakelite 4.jpg M25 Eva 01 Grasp Shinji.jpg
Ana Kaynak: 25’. Bölüm

Şafakta, -muhtemelen Kaworu'nun ölümünden sonraki sabah- Shinji ne yapacağından emin olmadan saatlerce göl kenarında durur. Daha sonra Shinji, Asuka'nın yatırıldığı hastaneye, 303 numaralı odaya gider. Bilinçsiz Asuka'ya, Rei ve Misato'nun onu korkuttuğunu söyler ve onu kurtarması için yalvarır, onu sallayarak uyandırmaya çalışır. Asuka bilinçsizce yatmaya devam etmektedir ve Shinji'nin çaresizce Asuka’yı çekmesi yanlışlıkla bluzunu yırtıp açar. Asuka’nın açıkta kalan vücudunu gören Shinji, hâlâ uyuyan Asuka'nın yanında mastürbasyon yapmaya başlar ve eline boşalır. Bitirdiğinde Shinji kendini değersiz ve ezik olarak görmeye başlar.

JSSDF saldırısından önceki gece Shinji, SDAT'sini dinleyerek uyanık bir şekilde yatıyor ancak pillerinin bittiği görülüyor. Ertesi gün, SEELE’nin NERV’ün Magi sistemine girme girişiminde başarısız olmasının ardından JSSDF, Tokyo-3 ve NERV’e saldırır. Saldırı başladığında Misato, Shinji'ye Eva-01'e gitme emri verir ancak kısa süre sonra NERV Karargahı'nda bir merdiven altında Shinji’nin kıvrılıp durduğunu görürler. Saldırı ilerledikçe Shinji, bir grup JSSDF askeri tarafından görülür. Shinji'nin başına bir silah yerleştiriler ve asker Shinji'ye bunun kişisel bir şey olmadığını söylemek için bir an durur. Tetiği çekmeden önce Misato tam zamanında gelir ve aynı askere kişisel bir şey olmadığını söyler ve onu öldürür.

Bir yeraltı otoparkında, Misato öldürdüğü askerlerden birinin radyosunu dinlerken Shinji, Misato'nun Eva-01'e doğru hareket etmesi yönündeki çağrılarına yanıt vermeyerek, eskisi gibi kayıtsız bir şekilde oturuyor. Shinji sessizce Asuka’nın kendisini kurtarmasını istediğini sayıklamaktadır. Misato onu azarlar ve Shinji basitçe ölmek istediğini söyleyer. Misato onu kolundan tutup sürüklemeye başlar. Ona daha sonra ölebileceğini söyler.

Misato, Shinji'yi arabasıyla Eva-01'e götürür ve Evangelion mezarlığından geçerler. Yolda Misato, NERV’ün birçok sırrını Shinji'ye açıklar. Bunların arasında insanların Hayat Tohumu Lilith'ten doğan On Sekizinci Havari olduğu da vardır. Shinji radyodan Eva-02'nin yeniden etkinleştirildiğini ve Asuka'nın hayatta olduğunu duyar. Daha ileride NERV Karargahı'nda Misato'nun arabası kurşun delikleri ile patlamış bir lastiğe çarpar. Radyo üzerinden Misato, Asuka'ya yeni gelen Seri Üretim Evangelionları yok etmesini emreder ve ona Shinji'nin yardım için geleceğini söyler. Misato yine Shinji'yi ileri doğru sürüklemek zorunda kalır.

Misato ve Shinji, Eva-01'e giden acil bir asansör yoluna ulaşır ancak ateş açan JSSDF birimi tarafından pusuya düşürülür. Çift, kapalı bir kapının arkasından kaçar ancak Misato vurulur ve ölümcül şekilde yaralanır. Asansörlerde Shinji, Misato'nun vurulduğunu görür ancak Misato bir şeyi olmadığını söyler.

Eva-01’e açılan asansörün başında Misato, Shinji’yi devam etmesi için ikna etmeye çalışır ancak hâlâ hareketsiz ve kendinden nefret eden Shinji, pilot olmak istemediğini söyler. Tüm hatalarını ve başarısızlıklarını sayar ve hiçbir şey yapmak istemediğini söyler. Shinji pilot olmayı reddetmeye devam ederken Misato, Shinji'yi pes etmemeye ve pişmanlık duymamaya ikna etmek için çaresizce bir konuşma yapar. Sonunda, Shinji'ye haç şeklindeki kolyesini verir ve öper ve ona geri döndükten sonra "kalanını yaparız" deyip, baştan çıkarıcı bir söz verdikten sonra, nihayet onu asansöre geri iterek arkadaki kapıları kapatır. Shinji asansörde yükselirken, Misato'dan eline bulaşan kanı fark eder ve hıçkırmaya başlar.

Asuka, GeoFront'ta Seri Üretim Evangelionları ile savaşırken Shinji, Eva-01'in kafesine ulaşır, ancak Eva-01'i bakalit ile kaplı olarak bulur. Bir radyoda Asuka'nın Seri Üretim Evangelionları ile yaptığı savaşları duyar ve daha sonra annesinin onunla birlikte savaştığını söylediğini duyar. Eva-02, Seri Üretim Evangelionların replika mızraklarıyla saldırıya uğradığında Shinji, Maya'nın çığlıklarını radyoda duyar, ancak Eva-01'in içine giremez. O anda Eva-01 kendi isteğiyle hareket eder, bakaliti paramparça eder ve Shinji'nin oturduğu platformu kavramak için elini uzatır ve bu durum Shinji'yi şaşırtır.

Saygılarımla

Son Fırlatma
M26 Shinji Cockpit Scream.jpg M26 Lance Eva 01 Throat.jpg M26 C130 zomgrei.jpg
M26 Shinji Manic 1.jpg M26 Eva 01 Scream.jpg M26 Giant Naked Pink Kaworu.jpg
Ana Kaynak: 26’. Bölüm

Eva-01’in giriş kapsülüne giren Shinji, NERV piramidini yok eden, haç işareti şeklinde bir patlamayı tetikler. Bir dizi kanadı kullanan Eva-01, GeoFront'tan yükselir. Giriş kapsülünün içinde Shinji, Seri Üretim Evangelionların Eva-02'nin parçalanmış cesedini akbabalar gibi yediklerini gördüğü zaman çığlık atar. Shinji çığlık atarken, Eva-01 bağlarını koparır ve bu sırada Longinus'un Mızrağı Ay'dan aşağı hızlıca iner ve doğrudan Eva-01'in önünde durur.

Seri Üretim Evangelionlar, Eva-01'i çarmıha germek için replika mızraklarını kullanırlar ve onu GeoFront'un dışına ve gökyüzüne doğru taşırlar. Shinji'nin kendi elleri bir şekilde mızraklardan gelen damgalarla işaretlenmiştir. Seri Üretim Evalar, bir Anti AT Alanı yaratarak Tokyo-3 ve çevresindeki bölgeyi tamamen yok eden devasa bir patlamayı serbest bırakarak GeoFront'un gerçek formu olan Karanlık Ay'ı ortaya çıkarırlar. Aşağıda, Terminal Dogma'da Rei Gendo'ya ihanet eder ve Lilith ile birleşerek kendisinin muazzam bir versiyonu oluşturur. Eva-01'in hâlâ asılı olduğu yere yükselene kadar GeoFront boyunca büyür ve yükselir Lilith. Shinji dehşet içinde çığlık atmaya başlar.

Seri Üretim Evangelionların AT Alanları rezonansa girmeye başlar ve Rei ile birleşmeye başlarlar, yüzleri kısmen onun görünümüne dönüşür. Bu durumun görüntüsü Shinji’yi o kadar şok eder ve korkutur ki, tekrar bağırdığında Eva-01’de onunla birlikte çığlık atar ve göğsü, çekirdeğini açığa çıkarmak için açılır. Shinji kapsülün içinde kurtarılmak için yalvarırken Rei’nin görüntüsü aniden Kaworu gibi görünmeye başlar ve ona durmayı isteyip istemediğini sorar. Kaworu’yu görünce rahatlayan Shinji, gözlerini kapatır ve Longinus’un Mızrağı, Eva-01 ile birleşerek Hayat Ağacı’nı oluşturur. Eva-01 Hayat Ağacı’na dönüşürken Lilith tekrardan Rei’nin görüntüsüne geçer ve Shinji, Yui’nin kendisine Rei’nin umutlarını ve hayallerini somutlaştırdığını ve ona ne dilediğini sorduğunu söyler. Birleşime girdiğinde Shinji, bir kadının göğüslerini kavramış olduğunu görür.

Üçüncü Patlama Öncesi Tamamlanma

Üçüncü Patlama Öncesi Birleşme
EoE Sandbox finished pyramid.jpg M-K Sex Scene 4.jpg M26 C241 cornered.jpg
M26 C245 smiles 1.jpg M26 Kitchen Asuka Advance.jpg M26 Kitchen Shinji Asuka Choke.jpg

Shinji, kendini bir rüya manzarasının içinde, küçük bir çocuk olarak bulur. Oyuncak bebek gibi çocuklar, kum havuzunda bir piramit inşa etmeye yardım etmek isterler ancak bu çocuklar anneleriyle eve dönmek için gittiklerin çocuk Shinji yalnız kalır. Piramidi bitirir ama sonra hayal kırıklığı içinde onu yok eder. Bir süre sonra onu yeniden inşa etmeye başlar.

Shinji; Asuka, Rei ve Misato’nun geçmişlerinden bazı sahneleri görmeye başlıyor. Misato’nun geçmişteki bir anısına şahit olur ve Kaji ile seviştiği bir vizyonu görür. Shinji, Asuka ile ilk öpüşme anısını yeniden yaşar ama burada Asuka, onu anlamadığı için onu azarlar. Shinji itiraz eder ama Asuka Asuka, hastanede komadaki vücuduna yaptıkları da dahil olmak üzere Shinji'nin kendisi hakkındaki fantezilerini bildiğini ortaya çıkarır. Shinji; Misato, Rei ve Asuka ile olan ilişkilerinin belirsizliğiyle ilgili korkularını ve hayal kırıklıklarını açığa çıkardığı hayal dünyası trenine getirilir.

Bunu takiben Shinji, Asuka'nın oturduğu Misato'nun dairesindeki mutfağın görüntüsünü görmeye başlar. Orada Shinji yine Asuka’ya yardım etmesi için yalvarır ancak Asuka onu sadece Gendo, Yui, Misato ve Rei'den korkmakla suçlar ve onu itip bir kahve makinesine çarpıp kolunun yanmasına sebebiyet veriyor. Shinji ayağa kalkar, masa ve sandalyeleri devirirken yine Asuka'dan yardım etmesini ister. Asuka tekrar reddedince Shinji onu boğmaya başlar.

Üçüncü Patlama

Üçüncü Patlama
M26LilithWingsBlackMoon.jpg M26 Shinjiquarium.jpg M26 Complementation Bloodstain.jpg
M26 instrumentality ease shinji.jpg M26 AU Misato Asuka Rei.jpg Shinji-rei-interstice-1.jpg
Shinji-rei-kaworu-interstice-1.jpg M26 Shinji Yui Interstice.jpg M26 Shinji Surfaces.jpg
Ana Kaynak: Üçüncü Patlama

Rüya görüntüleri geçerken, Rei ona ne yapmak istediğini sorar. Shinji kendisinin ve diğerlerinin ölmesinin daha iyi olacağını söyler. Üçüncü Patlama başlar. Karanlık Ay'ın üzerinde yüzlerce kilometre yükseklikte devasa bir Rei beliriyor ve GeoFront'un içinde daha küçük, ruhani Reiler beliriyor, bu süreç tüm dünyayı kasıp kavurarak yaşayan ve ölüleri LCL haline getiriyor. Hayat Ağacı, Eva-01 hâlâ içerideyken, Devasa Rei'nin alnında açılan bir göz tarafından yutulur. Shinji bir anda uyanır ve çok sayıda Rei'nin dev bir çekirdek etrafında yüzdüğünü görür ve daha sonra yüzü kendi haline dönüşen Rei tankının bir görüntüsünü görür.

Shinji, Misato ve Rei'nin gülümseyen vizyonları da dahil olmak üzere bulanık bir görüntü ve ses görür ve ona isterse durabileceğini veya kaçabileceğini söyler ancak Asuka'nın sesi onu tekrar reddeder. Shinji sonunda başka bir gerçekliğin vizyonlarını görür ve orada Rei'ye rüyalar hakkında sorular sorar. Rei ona bir rüya gördüğünü ve hayalinin sonunda gerçekliğin yattığını söyler.

Shinji kırmızı bir denizde uyanır, görünüşe göre dünya ile ay arasında yüzmektedir. Üzerinde aynı şekilde çıplak bir Rei otururken, vücutları fiziksel olarak birbirine karışır. Rei, Shinji'ye herkesin bir araya geldiği AT Alanının olmadığı LCL Denizi’nde olduklarını söyler. Shinji, Rei'ye bunun doğru olmadığını söylediğinde, Rei ona eğer isterse herkesin bir kez daha ayrılabileceğini (tek tek olmak, birey olmak) söyler. Shinji bunun iyi olduğunu söyler ve ona teşekkür eder.

Shinji Rei'nin kucağında yatarken deniz manzarası maviye döner. Ona kaçmak isterken kaçtığı yerlerde iyi bir şey olmadığını söyler. Kaworu, farklı manzaralar arasında değişmeye başlayan deniz manzarasında da ortaya çıkıyor. Shinji, Rei ve Kaworu ile konuşuyor ve AT Alanının geri dönüşünün canının yanacağı anlamına gelse de duyguları gerçek olduğu için başkalarını tekrar görmek istediğini söylüyor.

Birleşme sona erdiğinde Shinji, annesinin yukarı doğru yükselirken ondan uzaklaşarak LCL Denizi'nin derinliklerine doğru süzüldüğünü görür. Yui Shinji'ye iyi olup olmayacağını sorar. Shinji, mutluluğu nerede bulacağını bilmediğini ancak kendisinin kendisi olduğunu söyler. Shinji okyanusta yüzeye çıkar ve deniz kırmızı renktedir. Uzakta Devasa Rei'nin parçalanan kafasını görür ve annesinin -taşlaşmış olan Eva-01'in içinde- şimdi ne yapacağını merak eder.

Bir Final Daha: Sana İhtiyacım Var

Bir Final Daha
M26 C469 Wideeyed Shinji.jpg M26 Cheek Touch.jpg M26 C481 Kimochi Warui.jpg
Bakınız: Teori ve Analiz: End of Evangelion'un Final Sahnesi

Belirsiz bir süre sonra Shinji, kırmızı okyanusun kıyısında, Asuka'nın yanında, çevresindeki manzara harabe halinde yatarken gösterilir. Yan tarafında bir ses duyduktan sonra Shinji, Rei'nin su üzerinde süzüldüğü ve daha sonra kaybolan hayaletimsi bir görüntüsünü görmek için başını çevirir. Shinji oturup Rei'nin nerede olduğuna bakar ve ardından yanında yatmakta olan Asuka’yı fark eder. Shinji daha sonra Asuka'nın üstüne çıkar ve onu boğmaya başlar. Asuka, bandajlı elini Shinji'nin yanağına kaldırmaktan başka bir şey yapmaz. Bunun üzerine Shinji durur ve Asuka'yı bırakarak ağlamaya başlar. Asuka Shinji'ye bakar ve "Kimochi warui" der.[4][5][6]

Kişiliği ve Diğer Karakterlerle İlişkileri

Görsel isim Profil/İlişki Ana Sayfa


Shinji Ikari

Shinji Ikari

Shinji zarar görmüş ama şefkatli bir bireydir. Annesinin ölümü ve özellikle babası tarafından terk edilmesi, Shinji'yi başkalarıyla ve kendisiyle olan ilişkilerinde zorluklarla karşı karşıya bırakmıştır. Bakınız: Shinji (Profil)


Gendo Ikari

Gendo Ikari

Gendo ve Shinji, Evangelion'un tamamındaki en karmaşık ancak merkezi ilişkilerden birine sahip. İlişki görünüşte uzak mesafeli ilişkilerden biridir, ancak Gendo'nun Shinji ile her iki tarafın da kabul etmek isteyeceğinden çok daha fazla ortak noktası olduğu için, temelde yatan duygular devam etmektedir. Bakınız: Gendo ve Shinji (İlişki)


Misato Katsuragi

Misato Katsuragi

Misato, Tokyo-3'te geçirdiği süre boyunca Shinji'nin koruyucusu ve aynı zamanda onun komutanıdır. Evlat edinen ebeveyn olarak statüsü, her zaman ilişkilerinin diğer yönleriyle çelişir. Bakınız: Misato ve Shinji (İlişki) ve Teori ve Analiz: Misato ve Shinji'nin İlişkisindeki Seksüalite


Asuka Langley Soryu

Asuka Langley Soryu

Kendinden emin, açık sözlü ve hırslı olan Asuka, Shinji'nin birçok yönden zıt kutpudur, ancak iki Eva pilotu ilk bakışta göründüğünden daha fazla benzerlik paylaşmaktadır. Shinji, pilotluk becerilerinden daha fazlası için Asuka'ya güvenmeye başlar, çünkü birbirlerine karşı olan belirsiz karşılıklı duyguları her ikisini de büyük ölçüde etkiler. Bakınız: Asuka ve Shinji (İlişki) ve Teori ve Analiz: Shinji ve Asuka'nın İlişkisi


Rei Ayanami

Rei Ayanami

Shinji ve Rei, sadece belli belirsiz farkında olduğu Gendo, Yui ve Evangelionlar ile karşılıklı bağlarla bağlantılıdır. Zamanla Shinji, Rei'nin sevgisiyle Gendo'nun yerini yavaşça değiştirir. Bakınız: Rei ve Shinji (İlişki)


Ritsuko Akagi

Ritsuko Akagi

Project-E'nin başkanı olarak Ritsuko'nun Shinji ile ilişkisi kişisel olmaktan çok profesyoneldir ve her iki durumda da büyük ölçüde Misato aracılığıyla onunla bağlantı kurmaktadır. Ancak Ritsuko, konu Shinji'ye gelince anlayışlı olabilir. Bakınız: Ritsuko ve Shinji (İlişki)


Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Kaworu, kısa süreliğine Shinji'nin hayatına girer. Ancak o dönemde yaşamı ve ölümü Shinji'nin üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Bakınız: Kaworu ve Shinji (İlişki)


Ryoji Kaji

Ryoji Kaji

Shinji'nin hayatındaki pratikte tek yetişkin erkek figürüdür. Shinji, ilk tanıştıkları andan itibaren Kaji'ye saygı duyuyor ve ona bir nevi akıl hocası gibi davranıyor. Bakınız: Kaji ve Shinji (İlişki)


Toji Suzuhara

Toji Suzuhara

Shinji'nin 2A sınıfındaki arkadaşlarından biri. Zorlu bir başlangıcın ardından Shinji ve Toji sıkı arkadaş olur. Bakınız: Shinji ve Toji (İlişki)


Kensuke Aida

Kensuke Aida

Shinji'nin 2A sınıfındaki arkadaşlarından biri. Kensuke, Nerv'de olup bitenler hakkında genellikle Shinji'den daha fazlasını bilir. Bakınız: Kensuke ve Shinji (İlişki)


Hikari Horaki

Hikari Horaki

Shinji'nin 2A sınıfındaki arkadaşlarından biri. Hikari sınıf başkanıdır. Bakınız: Hikari ve Shinji (İlişki)


Yui Ikari

Yui Ikari

Yui, Shinji henüz çok gençken Eva-01'de kaybolmuştur. Artık yüzünü hatırlayamasa da Shinji, yavaş yavaş Eva-01'in içinde kimin olduğundan şüphelenmeye başlar. Bakınız: Yui ve Shinji (İlişki) ve Teori ve Analiz: Yui'nin Ajandası


Pen Pen

Pen Pen

Misato'nun evcil hayvanı olan Penguen. Shinji ve diğerleri ile Misato'nun dairesinde yaşıyor. Bakınız: Pen Pen ve Shinji (İlişki)

Rebuild of Evangelion’da Shinji

Shinji Yashima Operasyonundan sonra Rei'ye gülümsüyor.

Rebuild'de Shinji, çoğunlukla televizyon animesi ile aynı başlar. Bununla birlikte, durumu hakkında daha kızgın olduğu anlar vardır (her ne kadar manga muadili olan Sadamoto'nun serisindeki kadar kızgın olmasa da). Örneğin, Misato ve diğer NERV üyelerini, Yashima Operasyonu savaşı sırasında kendisi ve Rei pilotluk yapmak zorunda kaldığında "korkmuş hissettiği" için bencil olarak nitelendiriyor. The End of Evangelion'daki hislerinin aynısına biraz sahip olan Shinji, Shamshel savaşından sonra NERV’den kaçmaya çalıştığında "Eva'ya pilotluk yapmaktan başka seçeneği olmadığını" ve "özgürlüğünün olmadığını" fark eder. Televizyon animesinin 4. bölümündeki gibi ayrılmak yerine Tokyo-3'te kalmaya karar verse de Shinji yardım edemez ancak Eva'ya pilotluk yapması için gerekli olduğunu ve kimsenin onu gerçekten umursamadığını hisseder.

Misato, Shinji'ye Terminal Dogma'da çarmıha gerilmiş Lilith'i gösterdiğinde bu duygular bir ölçüde çözülür ve ona Üçüncü Patlama'nın olmasını önlemek için neden ellerinden geleni yapmak zorunda olduklarını açıklar. Eva-01'e bir kez daha pilotluk yapmayı kabul eder ve Eva-00'da Rei ile birlikte Yashima Operasyonu muharebesi sırasında Ramiel'i yener.

Shinji'nin Evangelion 1.0'daki diğer karakterlerle ilişkileri serideki ile benzerdir. Bununla birlikte, Misato ve Rei ile ilişkilerinde bir fark vardır ki, bu fark film ilerledikçe onlara fiziksel olarak biraz yakın olmasıdır. Misato, Shinji’ye Lilith'i gösterdiğinde Shinji, Misato'nun elini tutmasına izin verir. Ayrıca, Shinji, Ramiel'in yenilgisinden sonra giriş kapsülünde Rei'yi kontrol ettiğinde, Rei ona gülümserken ikisi el ele tutuşur.

Shinji, ikinci filmin sonunda Eva-01'in yapay evriminden etkileniyor.

Evangelion 2.0'da Shinji, Tokyo-3'te yaşamaya biraz daha alışkındır. Toji ve Kensuke ile olan arkadaşlığı sağlamdır (ilk filmde arkadaş olmaları nedeniyle) ve ara sıra Rei’yle sohbet eder. Shinji ayrıca Asuka Langley Shikinami ile arkadaş (ve ayrıca oda arkadaşı) olur ancak bu ana kadar pilotların hiçbirine romantik bir ilgi göstermez. Shinji, film sırasında iki kez Mari Illustrious Makinami ile kısaca tanışır ancak birkaç sözlü alışveriş dışında, onun hakkında hiçbir şey bilmemektedir. Bir deniz koruma enstitüsündeki arkadaşlarıyla öğle yemeği sırasında Shinji, Misato'nun nasıl yapılacağını bilmediği için yemek pişirmeyi öğrendiğinden bahseder. Film boyunca Misato, Asuka ve Rei için öğle yemekleri hazırlıyor. Shinji babasıyla iyi geçinmeyi umuyor ve Gendo, Sekizinci Havari saldırısından sonra onu övdüğünde mutlu oluyor. Shinji, Rei'nin Gendo'yu bir akşam yemeğine davet ederek onu şaşırtmaya çalıştığının farkında değildir. Parti planları, Dokuzuncu Havarinin saldırısıyla yarıda kalır.

Shinji'nin Asuka'yı taşıyan Dokuzuncu Havari/Eva-03 ile savaşamamasının ardından Gendo, Kukla Sistemi etkinleştirir ve Shinji'yi NERV'den ayrılmaya yönlendirir. Sadece Mari ile karşılaştıktan ve Onuncu Havari’nin Eva-00'ı yediğini gördükten sonra geri döner. Shinji, Rei'yi Meleğin çekirdeğinden kurtarmak için Eva-01'i kullanır. Rei'yi kucaklar ve babası ile arasını düzeltmek için yaptığı plandan ötürü ona teşekkür eder. Shinji'nin Rei'yi kurtarma kararı Eva-01'i uyandırır (Tanrı moduna geçer) ve Yakın Üçüncü Patlama’ya neden olur. Kaworu’nun müdahelesi ile -Eva-01’in çekirdeğine Cassius Mızrağını saplar ve- Yakın Üçüncü Patlama durur. Shinji ve Rei'nin Evangelion 3.0 Bir Dahaki Sefere Önizlemesi (Rebuild of Evangelion 2.0’ın sonundaki, sonraki film fragmanı) sırasında Eva-01'de mahsur kaldığı söyleniyor.

Evangelion 3.0, Eva-02'de Asuka ve Eva-08'de Mari'nin yer aldığı dev bir tesseract ile uzaya gönderildikten sonra Eva-01'i dünyaya geri getirmek için yapılan bir operasyonla başlar. Asuka, güneş ışığını bir silah olarak yansıtan bir Melek tarafından saldırıya uğradıktan sonra, Shinji'nin adını söyler. Shinji, AAA Wunder'a getirildikten sonra Eva-01'den SDAT oynatıcıyla birlikte çıkarılır. Silahlı koruma altına alınmaktan korkar ve Toji'nin küçük kız kardeşi Sakura Suzuhara'nın himayesine alınır (daha sonra Toji'nin öldüğü ima edilir). Aradan 14 yıl geçtiğini ve Misato ve Ritsuko da dahil olmak üzere tüm Wunder mürettebatının onu felaketten sorumlu tuttuğunu öğrenir. Bir Eva'yı tekrar kullanmasını önlemek için boynuna yerleştirilmiş bir DSS şokcusu vardır. Mark.09'da yeni bir Rei Ayanami (Rei Q) belirir ve onu kurtararak babası Gendo'ya getirir. Eski NERV karargahının yıkık kalıntılarında Kaworu Nagisa ile tanışır ve onunla piyano çalmayı öğrenir. Ayrıca Kaworu'nun kendisinin "katalizörü" olduğunu söylediği Yakın Üçüncü Patlama’nın neden olduğu yıkımı da görür. Shinji, yalnızca Rei'yi kurtarmak istediğini söyleyerek bunu reddeder.

Gendo, yeni Eva-13'ü Kaworu ile birlikte kullanmasını emreder. Kaworu ona bir teklifte bulunur: Longinus ve Cassius Mızraklarını çekerek dünyayı yeniden değiştirebileceklerini söyler. Kaworu, DSS şokcusunu Shinji'den alır ve kendi boynuna yerleştirir. Shinji ve Kaworu birlikte, Lilith'in odasının etrafına yerleştirilen engeli aşarlar ve Lilith'e yerleştirdiği mızrakları, verdiği hasarı geri almak için çıkarmaya çalışır. Asuka ve Mari, Evalarında görünür ve onunla savaşırlar. Asuka ona başka bir darbe başlatmaya çalışıp çalışmadığını sorar ancak inatçı Shinji, Asuka'yı dinlemeyi reddeder ve Kaworu'nun değiştirildiğini fark ettiği mızrakları kaldırmaması için yalvarmasına rağmen Shinji Kaworu’nun ne dediğini anlayamaz ve mızrakları çekip istemeden Dördüncü Patlama’yı başlatır. Kaworu Nagisa'nın DSS şokçusu harekete geçer ve onu öldürür. Perişan haldeki Shinji, Evangelion’un içinde sıkışır. Mari giriş kapsülünü Eva-13'ten çekip ona "dünya hakkında biraz daha fazla şey bilmesini" söyleyince Patlama sona erer. Asuka, Shinji'yi giriş kapsülünde hareketsiz bir halde bulur, bir "velet" gibi davranması ve sorunlarından kaçması yüzünden onu azarlar ve Shinji'yi giriş kapsülünden çıkartır. Onları, "Lilim'in olduğu yere" giden harap manzaraya doğru ilerleyen Rei Q takip etmektedir. Shinji'nin filmin sonunda sarsılmış durumu ve Evangelion: Final fragmanında olmaması onun nasıl bir kaderle karşı karşıya kalacağına dair bilgimizin olmamasını sağlamaktadır.

Diğer Yapımlarda Shinji

Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Manga Versiyonu

Neon-Genesis-Evangelion-3-in-1-Edition-v3-(2013)-(Digital)-(Kileko-Empire)-026.jpg Neon-Genesis-Evangelion-3-in-1-Edition-v3-(2013)-(Digital)-(Kileko-Empire)-025.jpg

Shinji Gendo'ya saldırmak için ayağa kalkıyor. Ekstra bonus, Gendo şok olmuş ve oğlundan korkmuş görünüyor. (Sağdan sola doğru okunmaktadır.)

Shinji Ikari'nin manga versiyonu, anime tasvirinden önemli ölçüde farklıdır. Mangada, Shinji'nin terk edilmesi sorunları yine var ancak çok daha şiddetli ve sıkıntılı bir genç, hatta bazen fiziksel olarak şiddete başvurarak Gendo'ya saldırmaya kadar ileri gidiyor. Aynı zamanda zeki bir çocuktur ve başkalarıyla uğraşırken biraz sözlerinde bazen oldukça ileriye gider ve alaycıdır. Kafasının içinde Asuka'yı bir "k*ltak" olarak düşünür ve başlangıçta animedekinin aksine ona kızar.

Bu karakterizasyon hakkındaki hayran görüşleri karışıktır. Bazıları manga Shinji'yi tercih eder, çünkü daha çok tipik bir kahraman gibi bir "omurgaya" sahiptir. Bununla birlikte, diğer hayranlar Shinji'nin nevrotik anti-kahraman yönlerini ortadan kaldırmanın onu daha az insanlaştırdığını ve ilişki kurmayı zorlaştırdığını düşünüyor. Shinji Toji'nin ölümünden sonra Gendo'ya saldırmaya çalıştığında, Manga'nın 7. cildi, 41. kısımda “omurga” çok belirgin hale gelir.

Shinji, NERV’e gitmeden önce sensei'si yerine bir teyzesi ve amcasıyla yaşıyordu. 91. kısımda (13. cilt) Shinji'nin Yui'nin ablasıyla yaşadığından bahseder. 91. kısım, ailenin Shinji'nin amcası, teyzesi ve kuzeninden oluştuğunu ortaya koyuyor. Yui'nin ölmesine neden olduğunu iddia ederek Gendo hakkında kötü konuşurlardır.

Manganın çoğunluğu boyunca Shinji, Rei'ye ilgi duyuyor gibi görünüyor ve ilişkileri animedekinden çok daha gelişmiş. Ancak, zamanla Asuka'ya yaklaşır ve Kaworu'nun ölümünden sonra Shinji, End of Evangelion'daki gibi hastanede Asuka'yı ziyaret eder. Ona bir şekilde aşkını itiraf ediyor ve "Korumak istediğim Asuka bu boş kabuk değil!" diyor. Biraz sonra Asuka uyanıp onu boğsa da bu Shinji'nin manga uyarlamasının da Asuka'ya karşı hisleri olduğunu gösteriyor.

Diğer Eva-Tabanlı Mangalar

Shinji Ikari Raising Project mangası, Shinji'yi kendine daha çok güvendiği için mangadaki muadili gibi davranıyor olarak tasvir ediyor. Shinji burada da bir sapık gibi, 26. bölümün olası dünya sekansında Shinji'nin kişiliğiyle ve Girlfriend of Steel 2 video oyunu Shinji ile uyumlu. Shinji ayrıca Asuka, Rei veya hatta her ikisiyle de birçok uzlaşmacı pozisyonda beceriksizlik etmektedir.

Bununla birlikte, Girlfriend of Steel 2 mangasında Shinji, kişiliğinin Girlfriend of Steel 2 video oyunu Shinji'nin sahip olduğu sapkın tarafına sahip olmadığı noktaya kadar anime benliğindeki gibi davranıyor. Genelde arkadaş canlısı olmasına rağmen, hala diğerlerinin yanında utangaç ve içe dönük davranıyor.

Notlar

 • Ikari, Japonca'da "çapa" anlamına gelir, ancak farklı kanji ile yazıldığında "öfke" anlamına da gelebilir. Daha fazlası için Karakter İsimlerinin Kökenleri yazısına bakınız.
 • “Kaçmamalıyım!” (Japoncası “Nigecha dameda!”) 1. bölümden başlayarak Shinji’nin devamlı olarak söylediği bir söz haline gelmiştir. Hideaki Anno’nun söylediği üzere Evangelion üzerinde çalışmaya devam etmesi ve bitirmesi için ilham veren söz de budur.[7]
 • Genellikle Shinji'nin SDAT'ında çalan iki şarkı şunlardır: Sırasıyla "You Are The Only One" için 25. parça ve "Blue Legend" için 26. parça. Şarkılar, "Ys" RPG serisinin bir görüntü albümü olan "Lilia from Ys"dendir. Vokalist, Misato'nun seslendirme sanatçısı Kotono Mitsuishi'dir. Ancak, 2. bölümde iki Eva BGM parçası çalınırken, 23. bölümün bunun yerine 25. parça için farklı bir vokal şarkısı vardır.
 • Shinji'nin doğum günü, seslendirme sanatçısı Megumi Ogata ile aynı gündür. Bu, Evangelion karakterlerinin birçoğunda bulunabilen bir özelliktir, Rei Ayanami bir istisnadır.
Sadamoto'dan "Shinji nasıl çizilir".
 • Yoshiyuki Sadamoto ile manganın 2. cildinde yer alan bir röportaja göre, Shinji'nin tasarımı, Hideaki Anno'nun da yönettiği Nadia: The Secret of Blue Waterın baş karakteri olan Nadia için Sadamoto'nun tasarımının erkek versiyonudur. Sadamoto ayrıca kahramanı başlangıçta "Asuka tipi bir kız" olarak tasarladı, ancak bu, kısmen, "Gunbuster"ın ve "Nadia: The Secret of Blue Water"ın kadın kahramanlarından sonra üçüncü bir kadın kahramanı yaratmaktan sıkıldığı için, önerisi üzerine bir erkek çocuk olarak değiştirildi.[8]
 • Shinji, adını Evangelion animatörü Shinji Higuchi'den almıştır. Soyadı için, serideki diğer karakterlerin adlarıyla birlikte, Japon İmparatorluk Donanması'nın savaş gemilerine veya bir gemideki bileşenlere/aletlere bağlayarak Japonca Ikari ("çapa") kelimesini seçtiler.
 • Shinji'nin karakteri Anno'nun kişiliğini "hem bilinçli hem de bilinçsiz" olarak yansıtacak şekilde tasarlandı. Böylelikle, Anno'nun kendi dediği gibi, "sözlü bir aşamada" yakalanmış "melankolik sözlü bağımlı bir tip" olarak temsil edildi. Shinji'yi Anno'nun bir yansıması olarak gören yönetmen yardımcısı Kazuya Tsurumaki, "Anno o kadar da kahraman olmadığı için onu cesur bir karakter olarak tasvir etmekten kaçındı. Shinji, babası tarafından bir robota binmesi için çağrıldı, Anno, Gainax tarafından bir animasyon yönetmesi için çağrıldı" demiştir. Gainax serisindeki diğer erkek kahramanlar gibi, Shinji de zayıf ve güvensiz bir kişiliğe sahipti. Gainax, animasyon hayranlarının ve babaların her zaman iş başında olduğu ve duygusal olarak varlığının hissedilmediği Japon toplumunun psikolojik durumunu yansıtmak istedi. Anno, kahramanı "zihin bağımsızlığının tezahür etmeye başladığı" "on dört yaşına" koydu.[9]
 • Sadamoto, Evangelion mangası için "Shinji'nin gözlerinden dünyanın neye benzediğini" merak etti ve ana temayı "kaçmak ya da kaçmamak" yerine "kendilerine karşı dürüst olmaya" çevirdi. Bu, Sadamoto'nun Shinji'nin karakterizasyonunu ve psikolojisini değiştirmesine yol açtı. Karakterde çağdaş gençleri yansıtmak istedi ve Körfez Savaşı'ndan etkilenerek 14 yaşındaki bir çocuğun helikopterde nasıl davrandığını merak etti.[10] Sadamoto, bir ergen olarak kendi deneyimlerinden de yararlanarak, karakterizasyonunun Anno'nun versiyonundan çok "gözden düşmüş gibi" olduğunu söyledi. Shinji'yi zihninde "bir kadının yansıtmaya meyilli olduğu temiz bir imajla" tasarladı ve onu "soğuk, hırslı olmayan" bir karakter, "intihar edecek, ancak bunu yapmaya kendini ikna edemeyen bir tip" olarak tasvir etti. "Hayattan vazgeçmiş hüzünlü bir karakter yaratmak niyetindeydim" dedi.[11]
 • Shinji diğer robot-anime kahramanlarının coşkusu ve cesaretinden yoksun olduğu için, Sadamoto ona farklı bir kahramanlık yorumu verdi: "bir kahramanın yansımasından ziyade, bir kahramanın kırılması". İlk başta, "bugünün anime hayranlarının bilincine dokunacak" bir karakter yaratmaya çalıştı. Shinji ilk olarak ana kadro tarafından değiştirilen biraz farklı özelliklerle çizildi. Sadamoto'nun orijinal önerilerinden birinde, yüzünü örtecek veya rüzgarda dalgalanan uzun saçları vardı. Sadamoto fikrini değiştirdi ve orijinal tasarımını "çok çılgın" buldu.

İlgili Teoriler

Teori ve Analiz: Shinji ve Asuka'nın İlişkisi

Referanslar

 1. Evangelion Chronicle'ın bir karakter boy tablosu vardır, ancak her karakterin boyunu açıkça belirtmez. Bir kullanıcı, Misato'nun 25. bölümdeki boyunu referans alarak burada boylarını buna göre hesaplamıştır.
 2. Çeşitli otorite figürlerini tanımlamak için kullanılan genel bir terim. Shinji'nin durumunda, en olası çeviri "öğretmen" olabilir ve bu ADV Films tarafından kullanılan çeviridir.
 3. Shinji yeteneğini küçümsüyor gibi görünüyor. 15. bölümdeki küçümsemesine rağmen, “Bach's Suite No. 1 Prelude'u G major BWV 1007”i çalabilmektedir ki bu başlangıç seviyesi bir parça değildir. Bach’ın bu parçaları ile alakalı bir yazıda, “Bir oturuşta çalmaları üç saatten fazla süren muazzam bir çalışma grubunu temsil ediyorlar. Ayrıca herhangi bir çellist için büyük ve hiç bitmeyen bir meydan okumayı temsil ediyorlar. Bach'ın herhangi bir enstrüman için yaptığı solo çalışmaları gibi, daha kolay hareketler erken bir aşamada başlatılabilir ancak bazı hareketler hayatınızın geri kalanında stres kaynağı olacaktır.” ibaresi ve “Her neyse, tüm bunlar Bach'ın girişimini oldukça cüretkâr bir girişim haline getiriyor: Sadece Bach'ın bu süit setini kendisi için yazdığı belirli bir virtüöz olduğunu varsayabilirim. Ya öyle ya da istasyonunun mütevazı yapısına rağmen yetenekli bir çellist havuzuna sahip olma şansına sahipti.” ibareleri yer almaktadır. (http://everything2.com/index.pl?node_id=1372154)
  • Shinji ayrıca Evangelion Death'te yukarıda bahsedilen parçayı oynarken görülüyor, ancak bu parçayı oynayan alternatif bir evren olan Shinji, serinin aynı Shinji'si değildir.
 4. Hâlâ çok uzak ama sonu nasıl olacak? Animedeki gibi Shinji ve Asuka arasındaki bağlantı hakkında olacak mı?
  "İşin zor kısmı bu. Henüz nasıl sonuçlanacağını bilmiyorum. Mutlu bir son yapmak istiyorum ama neyin mutlu olduğunu söylemek zor. Film versiyonu kendi yolunda mutlu. İnsanlar doğduklarında ve ölüm anında bir hiçtirler, bu yüzden yaşama süreci keyifli değilse yaşayamazlar. Shinji zor zamanlar geçirdi ama yaşamak istedi. Bu yüzden mutlu." - Sadamoto, Newtype Aralık 1997
 5. 24. Opening of a Dream (Piano – Leave It To Version)
  "Shinji'nin annesine veda edip başkalarını incitmesine rağmen başkalarının dünyasında yaşamayı seçmesi bağımsızlığı, bu şarkıda biraz hüzünlü bir piyano solosu ile anlatılıyor. Sanki EVANGELION projesi ile izleyiciler arasındaki ilişkiyi gösteriyor. - Refrain of Evangelion kitapçığındaki bir röportajdan].
 6. Ogata'nın aslında EoE sahneleri için Miyamura'yı boğması, aksine söylentilere rağmen açıkça rıza Miyamura'nın rızası ile gerçekleşmiştir.
 7. Evangelion Ekibinin Açıklamaları: Hideaki Anno: "Burada ne yapmaya çalışıyorduk?"
 8. "Kolayca tanınan bir siluet de önemlidir ancak karakterleri, kişilikleri bir bakışta az çok anlaşılabilecek şekilde tasarladım. Örneğin saçın rengi ve uzunluğu bile kişiliği ifade eder. Asuka'nın bu pozisyonda olacağını düşündüm. Eva dünyasında bir "idol" ve o (Asuka) ve Shinji, Nadia ile Jean arasındaki ilişki gibi olmalı." -EVA Sadamoto olmasaydı
  Yoshiyuki Sadamoto ile serinin tasarımı hakkında yapılan röportajın çevirisinden.
 9. Haziran 1996 Hideaki Anno ile NewType Röportajı
 10. Milano Manga Günleri
 11. Yoshiyuki Sadamoto - Şu Anki DüşüncelerimKarakterler
Ana Karakterler: Shinji Ikari | Rei Ayanami | Asuka Langley Soryu
Nerv Personeli: Misato Katsuragi | Gendo Ikari | Ritsuko Akagi | Kozo Fuyutsuki | Ryoji Kaji | Maya Ibuki | Makoto Hyuga | Shigeru Aoba
Sınıf Arkadaşları: Toji Suzuhara | Kensuke Aida | Hikari Horaki
Diğer Karakterler: Kaworu Nagisa | Yui Ikari | Naoko Akagi | Kyoko Zeppelin Soryu | Dr. Katsuragi | Keel Lorenz | Pen Pen
Rebuild of Evangelion: Asuka Shikinami Langley | Mari Makinami Illustrious | Sakura Suzuhara | Ryoji Kaji (Çocuk)
Çeşitli: İkincil Karakterler | İkincil Karakterler (Rebuild) | Ekstrakanonik Karakterler
Teori ve Analiz: Karakter İsimlerinin Kökenleri (Savaş Gemileri) | Tasarımlar | İlişkiler | Profiller
Kaynaklar: 2015: Ryohji Kaji'nin Son Yılı