tr:AAA Wunder

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
AAA Wunder
Geminin çeşitli profil görselleri

AAA Wunder, NERV karşıtı organizasyon olan Wille’ın devasa hava indirme amiral gemisidir. Adının önündeki üçlü A, "Otonom Taarruz Gemisi" - "Autonomous Assault Ark" anlamına geliyor.

İlk olarak Evangelion 3.0'da ortaya çıkan sistem, NERV karargahına benzer bir kapasitede çalışıyor. Wunder'ın birincil güç kaynağı, kurtarılan Evangelion Ünite-01'dir. Wunder, birincil güç kaynağı altında havada uçma yeteneğine sahiptir. Gemi, Evangelion kafeslerinin yanı sıra AT Alanlarını delebilecek silahlara da ev sahipliği yapıyor.

Gemi, Kaptan Misato ve kaptan yardımcısı Ritsuko Akagi'nin komutası altındadır ve birçok eski NERV personelinin yanı sıra birçok yeni asker tarafından çalıştırılmaktadır.

Açıklama

Gemi muazzam büyüklükte, destek filosundaki uçak gemilerini bile cüce gibi gösteriyor. Yaklaşık 1.5 kilometrelik kanat açıklığına sahiptir ve pruvadan kıç tarafına açıklığı yaklaşık 2 kilometredir.[1][2] Yine de gemi hem kendisini hem de destek filosunu havaya kaldırabilir. Gemi, aynı zamanda, ana motoru çalıştırılmadan önce bile suda yüzer durumdadır.

Geminin üst kısımları, bir uçağın veya uzay aracının gövdesine gevşek bir şekilde benziyor. Geminin alt tarafı, içinden görülebilen devasa bir sarmal göğüs kafesine benziyor. Geminin ne ölçüde tamamen mekanik veya kısmen sibernetik olduğu kesin değil. Geminin "göğüs kafesinden" "kuyruğuna" kadar uzanan spiral bölümü, bir Spermatozoona çok benzer. Yukarıdan bakıldığında Gemi, Greko-Romen Tanrısı Hermes/Merkür tarafından kullanılan türden kanatlı bir "Caduceus" asasına benziyor.

Ana Motor

Ana Motor
Aşağıdan görülen ana motor
Eva-01 ana motora güç veriyor
Motor kabuğunun içi
Eva-02 ana motoru ateşliyor

Wunder'ın ana motor bloğu, "göğüs kafesi" yapısının içinde yer alır ve Eva-13'ün inşa edildiği "bölmeye" güçlü bir benzerlik gösteren geniş oval şekilli bir yapıdır. Ovalin alt tarafına birkaç büyük kablo takılır ve merkez kanata yukarı doğru hareket eder. Ovalin derin iç kısmı, doğası gereği organik görünmektedir. Wunder'ın "göğüs kafesi" kısmı gerçekten de bir Spetmatozoon'dan sonra modellenmişse, bu bölge çekirdek ile çakışacaktır.

Ovalin içinde bir yerde Evangelion Ünite-01, Wunder'ın birincil güç kaynağı olarak kullanılıyor. Wille, Evangelion'u bu rolde kullanmak için onu kurtarmış gibi görünüyor. Eva-01’in, Geminin AT Alanları ve havaya kaldırma yeteneklerinin kaynağı olduğu tahmin ediliyor. Dördüncü Patlama sırasında “Adamlar'ın Kabı” dış göğüs kafesine saldırır ve Geminin kontrolünü Eva-01’den almak için mavi dallarla ovalin üzerine eğilir. Ritsuko, “Adam'ın Kabı'nın” Wunder'ın "gerçek efendisi" olduğunu söylüyor.

Ovalin üzerinde, Wunder'ın üst gövdesinde, ana motorun ateşlenmesinden önce doldurulmuş olan devasa bir volan oturuyor. Volan, ana motor için bir başlangıç motoru veya muhtemelen bir güç dönüştürücü görevi görüyor gibi görünüyor. Volanın kendisi, Nemesis Serisindendir ve Wille tarafından kurtarılan N² Reaktörler kullanılarak şarj edilmiştir. Ovalin içinde volan içine benzer yüzeyler görülmektedir.

Nemesis Serisinin saldırısından önce Wille'in ana motorun ateşleme sistemini kuracak zamanı yoktu. Sonuç olarak, Eva-02'nin motor bloğunu keserek ve motorun organik görünümlü iç kısımlarını elektrikli bir maşa benzeri cihazla yakarak motoru manuel olarak ateşlemesi gerekiyor. Ateşlemeden sonra, Eva-02 ortaya çıkan patlamadan kıl payı kurtulur ve "çekirdeğe dönmeye" başlayan sol kolunu geride bırakması gerekir.

Köprü

Wunder'in köprüsü iki bölümden oluşur. Alt kısım, Wunder'ın merkez pruvasının altındaki bir gondolda, ana motorun ön tarafında yer almaktadır. Bölme, birkaç büyük kırmızı görüntüleme portu ile yaklaşık olarak küreseldir. Odanın çoğu Hirnstamm kulesi (Hirnstamm: 'beyin sapı' anlamına gelir), hidrolik kollar üzerinde asılı duran ve köprü mürettebatının istasyonlarının bulunduğu büyük bir platform kümesi tarafından işgal ediliyor. Eski NERV kumanda merkezine benzer şekilde, alttaki köprü holografik ekran dizileri içeriyor. Odanın arkasında, Wille'in MAGI Achiral süper bilgisayarlarından en az biri yatıyor ve bunun arkasında bir kablo ve boru bataklığı var.

Üst köprü bölümü, pruvanın "gagasının" içinde, gondolun üzerinde yer alır. Hirnstamm kulesinin tamamı, etkili bir şekilde büyük bir giriş kapsülü gibi görünen devasa bir küresel "Sabitleme kapsülü" yukarı doğru aktarılabilir. Bu küre pruvaya doğru spiral şeklinde yükselir ve ardından şarj edildiğinde mürettebatın gemiye kılavuzluk etmek için kullandığı çok yönlü bir görüntü ekranını etkinleştiren LCL ile doldurulur. Bu süreçte mürettebatın aslında gemiyle senkronize olup olmadığı bilinmemektedir.

AAA Wunder'ın Köprüsü
Köprü gondolunun dışı
Alt köprü içi
Hirnstamm kulesi yukarı çıkıyor
Üst köprünün içi "Ankraj Kapsülü"


Eva Kafesleri

Wunder, motor kaportası bloklarının ön tarafında yer alan en az iki Evangelion kafesi ile donatılmıştır. Silindirik kafesler, aşağıya veya dışa doğru açılabilen dönen dış duvarlara sahiptir. Eva-02'nin kafesi sancak motor bölümündedir ve Eva-08'inki iskele motor bölümündedir. Kafesler su altında veya Wunder uçarken açılabilir. Kafesler ayrıca Evangelionları sabit güç kaynaklarına bağlamak için göbek kabloları içerir.

Bakım şefi Maya Ibuki, liman kafesinin kontrol odasında emir verirken görülebilir. Ibuki, Evangelion fırlatmalarından sorumlu görünüyor.

Kanatlar, Havaya Kaldırma, İtme

Wunder'ın kanatları, bir buçuk kilometrelik (veya bir milin hemen altında) görünen bir açıklıkla muazzamdır. Ayrıca uçuş sırasında uzatılabilir metal kanat ucu "tüyleri" bulunur. Nemesis Serisinden bir saldırı tarafından delindikten sonra kanatların kan gibi görünen bir şeyin "aktığı" görülür. Wunder'ın havaya yükselmesinden kanatların kendileri sorumlu görünmüyor, ancak manevralarıyla bir ilgisi olabilir.

Wunder'ın havaya yükselmesinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, bazı gözlemler yapılabilir. Wunder ilk fırlatıldığında, Geminin altında iki büyük eşmerkezli halo belirir. Ayrıca, hem Wunder'da hem de onları havada tutan iplere benzeyen filoyu destekleyen ince ışık telleri görülebilir. Wunder üzerinde, bazıları eğik açılarda olmak üzere birkaç iplik görülebilir.

Wunder'ın motorları, ana kanatların üzerindeki devasa motor yuvalarına yerleştirilmiştir ve hem ileri hem de geri yönlerde ateşleme yeteneğine sahiptir. Ön motorlar daha küçüktür ve Mark.04A ünitelerinde görülen aynı AT Alanı tabanlı tahrik tekniğini kullanır. Arka motorlar büyüktür ve egzozu dışarı atıyormuş izlenimi verir, ancak benzer bir sistemi temel alabilir.

Uçuş sırasında, Wunder’dan "uluma" veya inleme duyulabilir. Bu, gemi ilk başladığında, Mark.04C'leri çekmeye çalışırken ve AT Alanında Eva-13'ü tutmaya çalıştığında meydana gelir.

Wunder Havada
Wunder yükseldikçe altında görünen haleler
Kanatlar vurulduktan sonra "kanıyor"
Wunder, destek filosunu havaya uçuruyor. Işık standları görülebilir
Eva-13'ü AT Alanı ile mühürleme. Arka motorlar "egzoz"u takip ediyor


Silahlanma ve Savunma

Wunder'ın ana silahları, motor kaportalarının üzerine monte edilmiş dört büyük ayarlanabilir toptur. Bunlara en az iki tür mühimmat yüklenebilir. Mark.04C birimlerine karşı kullanılan enerji nüfuz eden bir cephane ve Wunder'ın kendi AT Alanından içe doğru ateşleme için "sekme" yeteneğine sahip havan mermileri.

Wunder ayrıca kendine ait bir AT Alanına sahiptir. Yukarıda belirtilen itme gücünün yanı sıra, AT Alanı, gemiyi Eva-02'nin kendi kendini yok eden patlamasına karşı korurken, Adamların Kabı tahrip olsa bile Geminin çoğunlukla zarar görmeden ortaya çıkmasına izin verir. Wunder ayrıca Eva-13'ü kontrol altına almak için AT Alanını kullanır; bu çemberler ve Eva'yı çevreleyen parlayan bir küre şeklinde kendini gösterir.

Gemideki Diğer Yerler

Gemideki çeşitli yerler
Sorgu odası
BM-03'ün muhafaza odası
İç monoray
Koridor, eşyalarla dolu

Karantina Sorgu Odası 101

Nemesis serisi saldırısından sonra Shinji, merkez pruvanın sancak tarafında, merkez kanadın yakınında bulunan derme çatma bir karantina odasında Misato, Ritsuko ve Asuka ile buluşmaya götürülür. Bir cam ekran onları ayırmaktadır, ancak malzeme kutuları odanın her iki tarafında istiflenmiş olarak görülebilir. Daha sonra Eva Mark.09 odanın duvarını kırar ve Shinji Eva'nın eline atlayarak oradan kaçar.

BM-03 Muhafaza Odası

Evangelion 3.0'da Shinji ilk olarak, Havari-Mühürleyen Hex Sütunları ile çevrili kırmızı aydınlatmalı bir muhafaza odasında uyanır. Bu oda, kesin olmamakla birlikte, Wunder'da bir yerlerde olabilir.

İç Monoray

Gemi, dahili bir monoray/asansör/turbolift sistemine sahip görünüyor. Shinji köprüye doğru götürülürken söz konusu sistemin içinde koruma altında taşınırken görülüyor.

Erişim Koridorları

Mark.09'un saldırısı sırasında, Asuka'nın borular ve kablolarla çevrili oldukça dar koridorlarda koştuğu görülüyor. Koridorlar, dışında daha da büyük borular bulunan kırmızı bölmelerle kaplı. Koridorlarda Asuka geçerken trafik konileri, çeşitli ekipmanlar ve hatta bir bisiklet görülebilir.

Mürettebat

AAA Wunder Ekibi, Wille personeli ve bir dizi eski NERV ekibinden ve kısmen deneyimsiz sivillerden oluşuyor.[3]

Köprü Personeli, Ritsuko'dan başlamakta ve sağa doğru devam etmektedir

Köprü Kontrolü

Köprü çalışanları aşağıdaki gibidir:

Evangelion Personeli

Tıbbi

Sakura Suzuhara, 2. teğmen, sağlık subayı. Shinji Ikari'ye bakması için görevlendirildi.

Diğerleri

Wunder içinde ve destek filosunun bir parçası olarak çeşitli bakım ekipleri görülüyor. Gemide ayrıca bir tür güvenlik gücü var. Neredeyse tüm mürettebat üyeleri sol kollarının etrafına mavi bir kuşak takıyorlar. Bunun istisnaları, boynuna kuşak takan Sakura ile Misato ve hiç kuşak takmayan iki Eva pilotudur.

Görünüşe göre Wille kronik bir insan gücü sıkıntısı çekiyor. Wille personelinin çoğu -köprüde bile- çok deneyimsiz ve eğitimsiz. Destek gemilerinin birçoğu büyük ölçüde veya tamamen otomatikleştirilmiş görünmektedir. Ayrıca, Wille, Nemesis Serisi saldırıları sonrasında personelinin aktarımını erzakların aktarımından önce yapıyor.

Geçmişi

AAA Wunder'ın ne zaman inşa edildiği bilinmemektedir. 2.0 ile 3.0 arasındaki 14 yıl içinde bir ara inşa edilmiş olabilir, ancak ayrıntıları şu anda bilinmemektedir.

Wunder'in Doğası

Şu anda Wunder'ın doğasında havari olduğuna inanılıyor. Mk.09 kontrol sistemlerini devraldığında, Ritsuko Eva'nın Wunder'ın "Gerçek Efendisi" olduğunu söylüyor. Wunder'ın köprü gondolu, çok sayıda göz dizisiyle Mark.09'un yenilenmiş kafasına güçlü bir şekilde benziyor. Forumlarda Üçüncü Havarinin veya henüz görülmemiş On Birinci Havarinin parçalarının Wunder'ın yapımında kullanıldığına dair spekülasyonlar olmasına rağmen, bu iddialar kanıtlanamamıştır.

Wunder kısmen sibernetik görünüyor. Mark.04C'nin saldırısı sırasında kanatlarının "kanadığı" görülüyor. Geminin orta yayı ve alt gövdesi aynı zamanda geniş bir kuş veya sürüngenin kafatasını ve göğüs kafesini andırıyor. Üstelik gemi uçuş sırasında "uluyor".

Notlar

Eva-13'ün inşaat "kapsülü"
 • Wunder'ın ana motoru, Eva-13'ün inşa edildiği oval "kapsüle" çok benziyor.
 • Wunder'ın lansman sekansı, eski bir Gainax anime serisi olan Nadia: Secret of Blue Water'daki "Yeni Nautilus"un lansmanıyla[4] güçlü benzerlikler taşıyor.[5] Nadia, Hideaki Anno tarafından yönetildi.
  • Wunder'ın ilk lansmanında çalan "Dark Defender"[6] ve "The Anthem"[7] tema müzikleri, Yeni Nautilus'un lansman temalarının[8] devamı niteliğindedir.
  • Yeni Nautilus ayrıca dört ana topa sahip, ancak bunlar yalnızca iki kule üzerinde dönebiliyor.
Nadia'dan Yeni Natilus
Nadia New Nautilus.jpg Nadia New Nautilus composite.jpg Nadia New Nautilus Illustration.jpg
 • Gainax'ın eski anime serisi Nadia'dan "Yeni Natilus" gemisinin çeşitli görselleri


Referanslar

 1. Wunder'ın hangarları Eva kafesleri barındırır ve bu nedenle boyutları ve dolayısıyla Wunder'ın toplam boyutu, Evangelionların resmi 80 metrelik yüksekliğinden tahmin edilebilir. Sağdaki şekle bakın.
  Wunder'ın 80 metrelik resmi Eva yüksekliği kullanılarak tahmin edilen uzunluk ölçekleri
 2. Karşılaştırmak gerekirse, Star Trek'in USS Enterprise-D'si 643 metre uzunluğunda ve 467 metre genişliğindedir.
 3. Bir mürettebat üyesi, Maya'ya, "Aramızda siviller olan karışık bir mürettebatız." der.
 4. Yeni Nautilus lansman gösteriminin Youtube bağlantısı
 5. Nadia'daki Nautilus ve Red Noahs ile AAA Wunder benzerlikleriyle ilgili forum başlığı
 6. Evangelion 3.0'dan "Dark Defender" tema müziğinin Youtube bağlantısı
 7. "The Anthem" tema müziğinin Youtube bağlantısı
 8. Nautilus'un Nadia'daki lansman tema müzikleri birinci tema müziği ve ikinci tema müziği