tr:AT Alanı

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
09 C123 ramiel-blood.jpg

"Havariyi yüzeyde yok etmek çok pahalı!"
Bu makale/bölüm çok ayrıntılı/değeri çok az olan veya hiç olmayan çok fazla bilgi maddesi içeriyor ve esaslarına göre düzenlenmesi gerekiyor.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..

19 C029 eva03-mess.jpg

"Aoba, B Kanatı'nın inşaatına özensiz dediğinde BUNUN gibi bir şey görmemişti!"
Bu makale veya bölüm, açıkça utanç verici olmayan bir kalite standardını karşılamak için bir temizleme gerektirebilir.
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın ve/veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Sachiel'in AT Alanı, Evangelion Ünite-01 onunla temas ettiğinde görülebilir.

Bir AT Alanı, ("Mutlak Terör Alanı"nın kısaltması[1]-İngilizcesi “Absolute Terror Field”dır) havariler ve Evangelionlar tarafından yaratılabilecek neredeyse aşılmaz bir güç alanı bariyeridir. Normal silahlar bir AT Alanının içine girmekte ve yok etmekte tamamıyla etkisizdir. Bunu başarabilecek tek şey Evangelionlar tarafından yaratılanlar gibi başka bir AT Alanıdır. Ek olarak, 6. bölümdeki Pozitron Topu gibi yönlendirilmiş enerjili bir silah kullanılarak da ihlal edilebilir.

Detaylı İnceleme

Bir AT Alanının Özellikleri

Evangelion Ünite-01 AT Alanını yükseltirken (GIF'i görüntülemek için tıklayın!)

Tipik olarak, AT Alanları görünmezdir. Hareket etmelerine neden olmak için nesnelerle etkileşime girebilirler ve havarinin havaya yükselme yeteneklerinin bir kısmının kaynağı oldukları varsayılır (özellikle Kaworu ve Sachiel.) AT Alanı, 3. bölümde görüldüğü gibi etkinleştirildiğinde hava bozulması yaratabilir. Aynı etki, Evangelion Ünite-01 ve Kaworu’nun Kontrolündeki Ünite-02 arasındaki dövüş sırasında da görülebilir. Alan, başka bir şeyle şiddetli bir şekilde çarpıştığında, konsantrik sekizgen sarı çizgiler oluşturduğunda görünür hale gelir.[2] Bu, Evangelion Ünite-01'in Sachiel'in AT Alanıyla çarpıştığı 2. bölümde görülebilir. Arael'in AT Alanının pozitron tüfeğinden gelen bir patlamayı saptırdığı 22. bölümde de görülüyor.

AT Alanları ilk başta tamamen savunma yeteneği olarak görülse de seri boyunca AT Alanlarının hücum tarzında kullanılabileceği de gösterilmiştir. Bunun ilk örneği, Sahaquiel'in 12. bölümde AT Alanını Dünya yörüngesinde gözlem yapan birkaç uyduyu ezmek için kullandığı zamandır.[3] Leliel'in tuhaf çok boyutlu cep boyutu, görünüşe göre AT Alanını bir şekilde ters çevirerek yaratılmıştır. Arael'in zihin araştırması saldırısı, AT Alanının özel bir projeksiyonuna dayanıyor. Eva-01, 19. bölümde, Zeruel'e karşı savaşın doruk noktasında AT Alanını bir silah olarak kullandı ve onu havarinin vücudunu kesip sakatlayacak şekilde yansıtıyordu. Eva-02'nin The End of Evangelion'daki son savaşı ile Asuka'nın pilotluk yetenekleri, Eva-02'nin AT Alanını ilerleyen JSSDF hoverjet filolarına ve tank taburlarına karşı saldırgan bir şekilde kullandığı noktaya kadar artmıştı.

Serinin ilerleyen bölümlerinde Kaworu Nagisa, her canlının bir AT Alanına sahip olduğunu ortaya koyuyor: Havariler ve Evangelionlar sadece fiziksel olarak tezahür edecek kadar güçlü AT Alanlarına sahipler. Sıradan insanların ürettiği alanlar, bireyleri ayırarak, bireysel varlıkların egolarını bir arada tutar. Her Evangelion'un içinde bir insan ruhu vardır: AT Alanlar, Eva'nın içerdiği insan ruhu tarafından üretilir. Bir havarinin AT Alanı da özellikle havarinin ruhu tarafından üretilir.

AT Alanları ve Anti AT Alanları

The End of Evangelion'un doruk noktasında, Rei/Adam/Lilith hiper varlığı, Seri Üretim Evangelionları ve Evangelion Ünite-01 ile birlikte, dünyadaki tüm AT Alanlarını etkisiz hale getiren devasa bir "Anti AT Alanı" oluşturur ve insanlığın, LCL'e yani ilkel çorbaya geri döndürüp İnsanlığı Tamamlama Projesi'ni başlatıp tüm ruhları bir bütün haline getirmeye çalışırlar.

AT Alanını Yok Etmek

Bir AT Alanını yok etmenin en kolay yolu, Evaların birkaç kez gösterdiği gibi, başka bir AT Alanı ile ona karşı koymaktır. Bunun bir örneği 1. bölümde çılgına dönen Ünite-01'in Sachiel'in AT Alanını savaşta "aşındırmasıyla"[4] görülmektedir.

Evangelionların yanı sıra, sadece iki insan yapımı silah havarilere karşı etkili olabilir. İlki, şimdiye kadar yaratılmış en güçlü nükleer olmayan silah olan N² Mayını. N² mayınları, zayıf havarilerden bazılarını sersemletmeyi ve hatta ciddi şekilde yaralamayı başardı (tabii ki de geçici olarak çünkü yaralı havariler her zaman kendilerini yenilemişlerdir), ancak daha güçlü havarilerden bazılarına karşı, çok sayıda N² mayını bile herhangi bir hasar vermeyi başaramadı.

Japonya'nın tüm elektrik şebekesinin elektriğini kullanan bir prototip pozitron tüfeği de Ramiel’in AT Alanını yok edip onu doğrudan Evangelion kullanmadan yok edilmesine bir örnektir. Lâkin pozitron tüfeği de N² mayını gibi her zaman işe yarayan bir silah değildir. Dünya yörüngesinde bulunan Arael’i vurmada başarısız olmuştur mesela.

Herhangi bir AT Alanını delebilecek tek silah Longinus’un Mızrağıdır. Evangelion büyüklüğünde bir cirit gibi şekillendirilmiş, inanılmaz güçte dünya dışı bir eserdir. Longinus’un Mızrağının yapay kopyaları da AT Alanını delebilirler.

Psikolojik Söylenti

Evangelion analizinin ilk günlerinden beri, AT Alanı'nın otizm hastalarını çevrelerindeki dünyadan ayıran engeli tanımlayan gerçek bir psikolojik terim olduğuna dair bir söylenti vardı. Bununla birlikte, çevrimiçi psikoloji araştırmalarının ve forumlarının kapsamlı araştırması, terimin NGE'ye atıfta bulunmak dışında herhangi bir kullanımını bulmada başarısız olmuştur. Bu nedenle, bu söylenti güvenli bir şekilde yanlış olarak reddedilebilir.

Rebuildlerde AT Alanı

Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeyleri beslemek gerçekten harika. Süreçten çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..

Saldırmadan önce görülen "Geometrik Şekiller" silahı.

Rebuildlerde, AT Alanları şimdiye kadarki tüm özellikleri aynı şekilde sunuyor ve bir kez daha Evalar tarafından silah olarak kullanılıyor.

Evangelion 2.0'da Zeruel ile savaşı sırasında çılgına dönen Ünite-01 AT Alanını gözlerinden fırlatılan bir ışına dönüştürür.

Zeruel ile aynı savaşta Ünite-01, AT Alanı ile yapay bir kol yaratır ve onu bir silah olarak kullanır ve meleği patlatan geometrik şekillerden oluşan bir halka şeklini alır.

Notlar ve Referanslar

  1. "Mutlak Terör Alanı" tabiri aslında serinin içinde hiç bahsedilmiyor. Sadece açılış kredilerinde ve Evangelion: Death'de Sachiel'e karşı verilen mücadele sırasında görünür.
  2. Bir AT Alanı göründüğünde, genellikle eşmerkezli sekizgenlerdir. Ancak, durumun böyle olmadığı 2 durum vardır. Birincisi, 6. bölümde NERV personeli Ramiel'in AT Alanından sapan bir enerji patlamasını gözden geçirdiğinde, daha önce sekizgen olmalarına rağmen ekranda altıgenler olarak görülüyor; bu görsel bir devamlılık hatasıdır. İkinci örnek, lazerlerin mor altıgen olan ve eş merkezli olmayan Ireul'un AT Alanları tarafından saptırıldığı 13. bölümdedir; bu büyük ihtimalle The Andromeda Strain filmine bir göndermedir.
  3. AT Alanları birbirine karşı çıkabilir, birbirlerine saldırabilir ve birbirlerine karşı bariyer görevi görebilir. Eva-01'in AT Alanı, Sahaquiel'in AT Alanını engeller ve ve diğer iki Eva gelmeden önce Havariyi havada asılı tutar (Eva-01'i çok fazla zorlamasına rağmen).
  4. Ritsuko Akagi, bir Eva'nın AT Alanının bir havarininkini "aşındırdığı"nı söylüyor. Çoğu NERV personeli, süreci gevşek bir şekilde, bir AT Alanının diğerini "etkisiz hale getirmesi" veya "iptal etmesi" olarak anma eğilimindedir.