tr:Ritsuko Akagi

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search
Ritsuko Akagi
Ritsuko Akagi
赤木 リツコ
Rütbe/Ünvan E Projesi'nin Şefi
Bağlantı(lar) Nerv (Gehirn'le de bağlantılıdır)
Kökenleri Japon
İlişkiler Naoko Akagi (annesi), Gendo Ikari (sevgilisi)
Yaş 30
Doğum Günü 11/21/1985
Boyu 196cm[1]
Seiyū Yuriko Yamaguchi
Seslendirmeni (İngilizce): Sue Ulu (TV), Colleen Clinkenbeard (Rebuild), Erica Lindbeck (Netflix)
(İtalyanca): Liliana Sorrentino
(Brezilya): Suzy Pereira
(Fransızca): Marie-Annick Mahé
(Almanca): Peggy Sander , Cornelia Waibel (Netflix)

Ritsuko Akagi[2] Nerv'ün baş bilim adamıdır ve Nerv Genel Merkezi'nin, Evangelionların araştırılması ve geliştirilmesinden ve bunların bakım ve onarımından sorumlu olan Teknik Şubesinin başkanıdır. Evangelion projesini kendisinden önce yöneten ünlü Gehirn bilim adamı Naoko Akagi'nin kızıdır. Ritsuko, Misato Katsuragi ile Tokyo-2'deki kolejde okudu ve Misato'nun erkek arkadaşı Ryoji Kaji ile tanıştı. Üniversiteden mezun olduktan sonra, Ritsuko Gehirn'e katıldı ve o zamanlar bitmemiş olan Tokyo-3'te doğrudan annesi Naoko'nun altında çalıştı. Ritsuko birçok yönden annesinin gölgesinde kalmıştır..

Profil

Serinin büyük bir kısmı boyunca, Ritsuko ilk başta Misato ile iyi bir arkadaşlığa sahip gibi görünüyor, ara sıra küçük eksiklikleri hakkında onunla alay ediyor. Ancak Ritsuko, kendi hayatının kişisel ve duygusal yönleri hakkında konuşmaktan da kaçınır ve stres altındadır; iki kadında bazı etik farklılıklar mevcuttur ve Ritsuko'nun neler olup bittiği hakkında daha fazla şey bilmesi, ancak bu bilgileri Misato ile paylaşmayı reddetmesi nedeniyle ilişkileri yavaş yavaş bozulmaya başlar ve birbirlerinden uzaklaşırlar.

Boyanmamış saçlı genç Ritsuko, 21. bölümden

Ritsuko, daha önce annesiyle birlikte olan Gendo Ikari ile gizlice cinsel ilişkiye girdi. Aynı adamı "paylaşmaya" ek olarak, iki Akagi, başlangıçtaki duygusal kontrol dönemine rağmen, Rei Ayanami figürüne karşı yıkıcı davranışlar sergilediler. Ritsuko'nun durumunda, bunun nedeni açıkça Rei'ye karşı kıskançlığıydı ve Naoko'nun durumunda da bu böyleydi. Ritsuko'nun Rei'ye yönelik özel saldırısı, Rei'nin yerine Seele'ye gönderilip önlerine çırılçıplak konmasıyla tetiklenmiş olabilir. Misilleme olarak Ritsuko, Kukla Sistemi ve onunla birlikte akılsız Rei klonlarını yok etti ve gerçekten öldürdüğü şeyin "rakibi" olan Rei olduğunda ısrar etti.

Gendo'nun her iki Akagi kadını ile olan ilişkileri arasındaki paralellikler ironiktir, çünkü Ritsuko annesinden uzaklaşmaya çalışır, en açık şekilde Naoko'dan farklı olması için saçlarını sarıya boyar, çünkü doğal saç rekleri çok benzerdir.

Bunun yanı sıra, Naoko ve Ritsuko'nun biraz gergin bir ilişkisi olduğu ortaya çıkmıştır.[3] Naoko, görünüşe göre Ritsuko'yu yeterli gözetim ve ilgi olmadan büyüttü; bu, Ritsuko'nun uzun süredir mecazi olarak kendi başına olduğu için gergin bir durumda tüm yükleri ve sorumlulukları omuzlama eğilimini aldığı yer olabilir.

Ritsuko'nun Öneri'deki tasarımı

Ritsuko'nun özellikle romantik ilişkilerle ilgili sosyal zorluklarının da bununla ilgili olabilir, çünkü Naoko da Ritusko'nun erkekler ve kadınlar arasındaki ilişkileri anlamadaki zorluklarını onun etrafında erkekler olmadan yetiştirilmesine bağladı. (Ritsuko, Misato'nun Kaji ile okuldan bir hafta uzak kalmasından dolayı dehşete düştü ve genellikle erkek ve kadın etkileşimleri arasındaki mantıksızlık hakkında yorum yaptı). Ritsuko'nun babasının kimliği bilinmiyor çünkü bahsedilen diğer aile üyesi ninesidir (ve muhtemelen anne tarafındandır).

Normalde sakin ve dengeli görünse de, Ritsuko'nun normal tavrı animenin sonunda bozulmaya başladı, Kukla Sistemin yok edilmesinin sadece bir parçası olduğu bir çöküşün içerisindeydi. Kısa süre sonra intihara meyilli oldu ve 25'. bölümde Gendo, Rei ve Nerv Karargahını kendisiyle birlikte ölüme götürmeyi planladı. Ancak, Ritsuko'nun kendi kendini yok etmesi için yeniden programladığı Magi'nin emrini Casper reddetti ve şoka giren Ritsuko, Naoko'nun onun yerine Gendo'yu seçtiğini gördü. Ritsuko'yu vurmadan önce Gendo, hiç duyulmamış bir şey söyledi. Ritsuko son sözlerini duyduktan sonra ona yalancı dedi, gözleri yaşlarla doldu.

Ekranda görünmemesine ve hatta adını bile koymamasına rağmen, Ritsuko'nun büyükannesinin, ölene kadar baktığı bir kedisi var. Ritsuko görünüşe göre evcil hayvanını çok nadiren ziyaret etti ve ölümünü duyunca bir tür hissiz şaşkınlıkla kendisini ifade etti. Bu hissizlik aynı zamanda Ritsuko'nun büyükannesinin, Ritsuko'ya bir dahaki sefere kendisini ziyarete gelmesini söylediğinde de böyledir. Bir evcil kediye sahip olmanın yanı sıra, Ritsuko'nun masasını süsleyen kedilerle ilgili birkaç ıvır zıvır var: Bir çift kedi figürü (bir siyah ve bir beyaz) ve bir kahve kupası (bir çift kedi figürünün tasarımı 26. bölümdeki Tamamlanma sekansı sırasında görülebilir). Kaji ayrıca bir keresinde ona "kedi hatırası" adını verdiği küçük bir biblo verdi (15. Bölüm). Kedilere olan bu yakınlığı, Ritsuko'nun kendi bağımsızlık girişimiyle sembolik bir ilişkiye sahip olabilir, çünkü böyle bir dürtü kedilerin yalnız halde oldukları zamanki özellikleriyle ilgilidir.

Ritsuko'nun kültablası

Ekranda nadiren sigara içerken gösterilmesine rağmen, Ritsuko görünüşe göre oldukça yoğun bir şekilde sigara içiyor, çünkü rujuyla işaretlenmiş sigara izmaritleriyle dolu kül tablaları ile görülüyor ve muhtemelen bunlar Ritsuko'nun bir konudaki endişesine işaret ediyor.


Rebuild of Evangelion'da

Ritsuko Akagi (Rebuild)
Ritsuko Akagi

3.0'da Ritsuko Akagi

Ritsuko Akagi in 3.0
赤木 リツコ
Rütbe/Ünvan E Projesi'nin Şefi
Yardımcı Kaptan (AAA Wunder'ın) (3.0)
Bağlantı(lar) Nerv
Wille (3.0)
Kökenleri Japon
İlişkiler Hiçbiri onaylanmadı
Yaş 30
44 (3.0)
Doğum Günü 11/21/1985
Seiyū Yuriko Yamaguchi
Seslendirmeni (İngilizce): Colleen Clinkenbeard
(İtalyanca): Liliana Sorrentino
(Brezilya): Suzy Pereira
(Fransızca): Marie-Annick Mahé
(Almanca): Peggy Sander

Evangelion 1.0 ve Evangelion 2.0'da, Ritsuko, Rei'nin sağlığından sorumlu olmasının yanı sıra, TV animesinde olduğu gibi aşağı yukarı aynı role ve kişiliğe sahiptir. Filmlerde, animede olduğundan daha az öne çıkıyor ve Gendo ile aynı ilişkiyi paylaşmıyor gibi görünüyor. Misato ile biraz daha mesafeli görünüyor ve aynı fikirde olmasalar da arkadaşlıkları gergin görünmüyor. Ritsuko'nun Evangelionlar hakkında Misato'dan çok daha fazlasını bildiği TV animesinin aksine, ikisi de aynı düzeyde bilgiyes sahip görünüyor. Ritsuko'nun, ekranda sigara içtiği tek sahnenin, TV animesindeki bir geri dönüşte bir üniversite öğrencisi olarak içtiği sahnenin aksine, ekranda birden fazla kez sigara içerken görülüyor. 2.0'da, her ikisi de görünüşe göre dişi kedileri temsil eden bir çift kara kedi biblosu var.

Ritsuko, Evangelion 3.0'da AAA Wunder'ın ilk görevlilerinden birisi olarak geri dönüyor. 14 yıllık zaman atlaması sırasında gözle görülür şekilde yaşlanmış gibi görünmüyor. Saçlarını çok kısa kestirmesi ve siyah bir gömlek giymesi dışında, büyük ölçüde değişmemiş görünüyor. Bazı hayranlar Ritsuko'nun saç kesimini Gendo ile ilişkisinin sona erdiğinin kanıtı olarak yorumlasa da (TV'deki versiyonu gibi), bunun somut bir kanıtı yoktur.


Diğer Medya'da

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Ayrıca Bakın

Teori ve Analiz: Ritsuko'nun Sorgulanması

Notlar

  • 1. bölüm, Ritsuko'nun Nerv'deki resmi unvanının "E Projesi'nin Başkanı, Teknoloji Bürosu Birinci Bölümünden Dr. Ritsuko Akagi" olduğunu ortaya koyuyor.
  • Akagi gerçek bir Japon soyadı olmasına rağmen, Ritsuko soyadını, Pearl Harbor'a yapılan ünlü saldırıyı yöneten İkinci Dünya Savaşı döneminden kalma Uçak Gemisi Akagi'den almıştır; ve daha sonra Midway savaşında Asuka'nın soyadının geldiği gemi olan Uçak Gemisi Soryu (ve Kaga ve Hiryu uçak gemileri) ile birlikte battı. Soryu, Kaga ve Hiryu da Pearl Harbor saldırısına katıldı.
  • Ritsuko'nun beni, 21. bölümdeki bir sahne dışında, sürekli olarak sol gözünün altına çiziliyor (ve hatta 13. bölümde aynaya baktığında doğru şekilde çevriliyor). Buraya bakın: [1]
  • Ritsuko bilinçli olarak anne olmak istediğini düşünmüyor.

Referanslar

  1. Evangelion Chronicle'ın bir karakter yükseklik tablosu vardır, ancak her karakterin boyunu açıkça belirtmez. Bir kullanıcı, burada Misato'nun 25. bölümdeki boyunu referans alarak boylarını buna göre hesapladı.
  2. Soyadlarının Kanji'sini (Çince karakterler) kendi savaş gemileriyle paylaşan diğer karakterlerin aksine, Ritsuko'nun soyadı kelimenin tam anlamıyla "Kızıl ağaç" anlamına gelirken, savaş gemisi adını "Kızıl Kale" adlı bir yanardağdan alır. Kanji'nin 城'den 木'ye değişmesi, özellikle Misato Katsuragi'nin soyadında orijinal Kanji'yi koruduğu için açıklanamaz.
  3. Ritsuko, ölen annesinden derinden etkilenmiş görünüyor: 13. bölümde birkaç kez ondan bahsediyor ve yaşlanma konusundaki yorumu, bir bilim adamı olarak annesi kadar başarılı ve ona layık bir dürtüye işaret ediyor gibi görünüyor. Kendi kabulüne göre, annesiyle pek iyi geçinemiyordu ve onun gölgesinde yaşıyor gibi hissediyordu.
    • Ritsuko'nun havarinin istilası ve Magi'nin ele geçirilmesi yüzünden kendini suçlaması, annesinin işinin bir benzerini yapamaması ve hatta var olanı bile koruyamaması ve Magi'nin bu şekilde ele geçirilmesini engelleyememesi nedeniyle olabilir. "Sözünü tutarak", bir kez daha annesinin imajına ayak uydurmaya çalışıyor gibi görünüyor.Karakterler
Ana Karakterler: Shinji Ikari | Rei Ayanami | Asuka Langley Soryu
Nerv Personeli: Misato Katsuragi | Gendo Ikari | Ritsuko Akagi | Kozo Fuyutsuki | Ryoji Kaji | Maya Ibuki | Makoto Hyuga | Shigeru Aoba
Sınıf Arkadaşları: Toji Suzuhara | Kensuke Aida | Hikari Horaki
Diğer Karakterler: Kaworu Nagisa | Yui Ikari | Naoko Akagi | Kyoko Zeppelin Soryu | Dr. Katsuragi | Keel Lorenz | Pen Pen
Rebuild of Evangelion: Asuka Shikinami Langley | Mari Makinami Illustrious | Sakura Suzuhara | Ryoji Kaji (Çocuk)
Çeşitli: İkincil Karakterler | İkincil Karakterler (Rebuild) | Ekstrakanonik Karakterler
Teori ve Analiz: Karakter İsimlerinin Kökenleri (Savaş Gemileri) | Tasarımlar | İlişkiler | Profiller
Kaynaklar: 2015: Ryohji Kaji'nin Son Yılı