tr:Maya Ibuki

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search
Maya Ibuki
伊吹マヤ
Rütbe/Ünvan Bilgisayar Teknisyeni, Asistan
Bağlantı(lar) Nerv
Kökenleri Japon
Yaş 24
Doğum Günü 07/11/1991
Boyu 164cm[1]
Seiyū Miki Nagasawa
Seslendirmeni (İngilizce): Kendra Benham (TV), Amy Seeley (filmler),
Monica Rial ("Yönetmenin Kesiti"), Caitlin Glass (Rebuild), Christine Marie Cabanos (Netflix)
(İtalyanca): Barbara De Bortoli
(Fransızca): Ariane Deviègue
(İspanyolca): Nuria Trifol, Alma Wilhelme
(Almanca): Maria Koschny (TV ve Rebuild) , Tanja Schmitz (Filmler) , Flavia Vinzens (Netflix)

Üsteğmen Maya Ibuki[2] Makoto Hyuga ve Shigeru Aoba ile birlikte Nerv Genel Merkezi'ndeki üç ana bilgisayar teknisyeninden biridir ve doğrudan Dr. Ritsuko Akagi'nin altında çalışmaktadır. Maya, özellikle üssü kontrol eden Magi süper bilgisayarları ve Evangelion ünitelerinin bilgisayar okumaları üzerinde çalışırken, sıklıkla Ritsuko'nun asistanı olarak hareket eder. Havairlere karşı savaş sırasında o, Aoba ve Hyuga ile birlikte Komuta Merkezi'nin köprü seviyesindeki ana kontrol istasyonlarını işletir, Eva'ların ve pilotlarının savaşlardaki durumunu izler ve onlara destek yönlendirir.

Profil

Maya iyimser, neşeli ve sevecen bir genç kadındır. Hassas doğası, daha şiddetli Eva savaşları sırasında gözlerini kapatma veya öğürme (kusma) eğilimi ile kendini gösterir ve JSSDF askerleri The End of Evangelion'daki Nerv karargahına baskın yaptığında, başka bir insanı öldürmeye cesareti olmadığını söyleyerek onlara ateş etmeyi reddeder.

Maya'nın ayrıca sadık, güvenen bir doğası olduğu da gösterilmiştir. Mevcut toplumun elde ettiği teknolojik gelişmelere hayranlık duyuyor. Özellikle, bu ilerlemenin 15 yıl önce İkinci Patlama'dan sonra gerçekleşmesine: 14 yaşındaki Eva pilotlarının aksine Maya, İkinci Patlama sırasında bir çocuk olacak kadar büyük ve bu nedenle onlardan farklı olarak, muhtemelen insan uygarlığının acı içinde kendini yeniden inşa ettiği zamanki küresel kaos boyunca, insanlarını beslemek için mücadele eden bir toplumda büyümek zorunda olduğunu hatırlıyor. Maya'nın insan bilimini ve teknolojisini idealize etmesi mümkündür, çünkü içinde büyüdüğü dünyayı çöküşün eşiğinden nihayetinde kurtaran şey budur.

Maya, Tokyo-3'ün temsil ettiği teknolojik ütopyaya inanıyor ve büyük bir coşkuyla "Burası bizim için bir bilim şehri. Gerçekten bilimin egemen olduğu bir çağ!" diyor; Aoba, "Eski moda bir cümle söylüyorsun" diyerek onun düşüncelerini reddediyor. Özellikle, bir elektrik kesintisi sırasında boğucu karargahtaki soğukkanlılıklarından dolayı Komutan Gendo ve Fuyutsuki'ye hayrandır, Fuyutsuki'nin ayaklarını bir kova suya soktuğunun farkında değildir (11. bölümde).

Maya'nın dizüstü bilgisayar ekranının yan tarafında tavşan suratlı bir çıkartma ve istasyonunda oturduğu pembe bir kedi yastığı da dahil olmak üzere çoğu kızın sevdiği türden aksesuarları vardır.[3] Maya, diğer Nerv personelinin çoğundan belirgin şekilde daha kısadır (sadece 5'4''/165 cm'dir ve Misato ve 14 yaşındaki Eva pilotlarının tam ortasındadır[4]); yani kontrol terminalinde uygun boyda olabilmesi için bir yastığın üzerine oturması gerekiyor gibi görünüyor. Maya'nın kedi yastığı, Maya'nın Dr. Akagi ile güçlü bir bağı olduğundan, Ritsuko Akagi'nin kedilere olan yakınlığı ile ilgili olabilir. Nerv'deki sakin bir günde, bir aşk romanı gibi görünen bir şey okurken görülüyor.

Maya, Eva pilotlarına karşı dost ve destekleyicidir ve Kukla Kapsül Sistemi (14. bölümde) gibi özellikle tehlikeli yeni teknolojiler hakkında Ritsuko'ya endişelerini ifade eder. Maya'nın Nerv'ün gizli gündemi hakkında ne kadar şey bildiği açık değil, ancak Maya'nın Ritsuko ve Gendo'nun kötü niyetli pragmatik kenarına sahip olmasa da, Ritsuko'nun yardımcısı olarak nihayetinde Nerv'ün gündemi hakkında Misato veya Hyuga'dan daha fazla şey bildiği ima ediliyor. Son havarinin yok edilmesinin Nerv'in görevini sonlandıracağını düşünüyor gibi görünüyor ve Seele'nin Eva'ları almak için neden bu kadar çok insanı öldürmek isteyebileceği hakkında hiçbir fikri yoktu; bu yüzden, Nerv'in gerçek amacının İnsanlığı Tamamlama Projesi olduğunu gerçekten bilmiyor gibi görünüyor.

İlk başta Maya'nın Ritsuko'ya olan sevgisi, Maya'nın sıklıkla Ritsuko'nun yanında çalışırken görülmesi ve Maya'nın Ritsuko'ya her zaman "Ritsuko-sempai" veya yalnızca "Sempai" (daha yüksek rütbeli bir kişiye yönelik bir saygı ifadesi) olarak atıfta bulunmasıyla artan profesyonel bir hayranlık gibi görünüyor. Bununla birlikte, 26'. bölümdeki Maya'nın geçiş rehberi, Maya'nın dizüstü bilgisayarına elleri Maya'nın ellerinin üzerindeyken "Sana ihtiyacım var" (kelimenin tam anlamıyla: "SANA İHTİYACIM VAR.") yazan Ritsuko Akagi'nin şeklini alıyor ve sonra onu kucaklıyor. LCL'e dönmeden önce Maya, kendinden geçmiş bir halde "Sempai! Sempai! Sempai!" diye bağırdı, gözlerinden yaşlar akıyordu. Bu, Maya'nın gizlice Ritsuko'ya aşık olduğunu gösterir, ancak Ritsuko'nun bu çekiciliği bilip bilmediği veya buna tepki verip vermediği belirsizdir. Bazıları, Kaji onunla flört ettiğinde (17. bölümde) Maya'nın rahatsız görünmesini, onun cinselliğinin bir başka kanıtı olarak kabul etti.

Rebuild of Evangelion'da

Maya Ibuki
Maya Ibuki in 1.0 and 2.0

3.0'da Maya Ibuki

Maya Ibuki in 3.0
伊吹マヤ
Rütbe/Ünvan Bilgisayar Teknisyeni, Asistan
Evangelion bakım şefi (3.0)
Bağlantı(lar) Nerv
Wille (3.0)
Kökenleri Japon
Yaş 24
38 (3.0)
Doğum Günü 07/11/1991
Seiyū Miki Nagasawa
Seslendirmeni (İngilizce): Caitlin Glass
(İtalyanca): Barbara De Bortoli
(Fransızca): Ariane Deviègue
(İspanyolca): Nuria Trifol, Alma Wilhelme
(Almanca): Maria Koschny

Maya'nın Ritsuko ile ilişkisi TV animesindekinden daha uzak görünse de, Rebuild of Evangelion'da aynı rolü tekrarlıyor. Evangelion 3.0'da genç erkeklere tahammül edememekten şikayet ediyor, ancak bunun cinselliğinin bir göstergesi mi yoksa yıllar içinde asabileştiğinin bir göstergesi mi olduğu belli değil.


Diğer Medyada

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Mangada

Referanslar

  1. Evangelion Chronicle'ın bir karakter yükseklik tablosu vardır, ancak her karakterin boyunu açıkça belirtmez. Bir kullanıcı, burada Misato'nun 25. bölümdeki boyunu referans alarak boylarını buna göre hesapladı.
  2. Maya adını iki savaş gemisinden almıştır, bunlar iptal edilen uçak gemisi Ibuki ve Takao sınıfı Ağır Kruvazör Maya'dır. Savaş gemisi Maya adını bir dağdan (摩耶山 Maya-san) almıştır ve bu dağ da adını Buda'nın annesinden (摩耶夫人) almıştır. Maya'nın Kanji'deki adının da savaş gemisininkiyle aynı olması mümkündür.
  3. Maya, ya kendi başına ya da daha önemli kadın karakterlerin yanında, alışveris orantısız bir şekilde popüler bir konu olduğundan, çoğu kızın düşkünlükleri ve genç görünümündeki popülaritesi için faktörler olabilir. Diğer köprü ekibi Hyuga ve Aoba gibi diğer ikincil karakterler bu tür bir ilgi görmezler.
  4. Maya'nın yüzünün Shinji'ninkine benzediğini de belirtmekte fayda var. Bu görünüş karakter tasarımının kasıtlı mı yoksa tesadüfi mi olduğu cevapsızdır.Karakterler
Ana Karakterler: Shinji Ikari | Rei Ayanami | Asuka Langley Soryu
Nerv Personeli: Misato Katsuragi | Gendo Ikari | Ritsuko Akagi | Kozo Fuyutsuki | Ryoji Kaji | Maya Ibuki | Makoto Hyuga | Shigeru Aoba
Sınıf Arkadaşları: Toji Suzuhara | Kensuke Aida | Hikari Horaki
Diğer Karakterler: Kaworu Nagisa | Yui Ikari | Naoko Akagi | Kyoko Zeppelin Soryu | Dr. Katsuragi | Keel Lorenz | Pen Pen
Rebuild of Evangelion: Asuka Shikinami Langley | Mari Makinami Illustrious | Sakura Suzuhara | Ryoji Kaji (Çocuk)
Çeşitli: İkincil Karakterler | İkincil Karakterler (Rebuild) | Ekstrakanonik Karakterler
Teori ve Analiz: Karakter İsimlerinin Kökenleri (Savaş Gemileri) | Tasarımlar | İlişkiler | Profiller
Kaynaklar: 2015: Ryohji Kaji'nin Son Yılı