tr:Toji Suzuhara

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search

"Sorumlu kişi sorumluluk almak için vardır."
Bu makale/bölüm kötü organize edilmiş, içeriği olması gerekenden çok daha az erişilebilir ve kullanıcı dostu hale getiriyor. Bunu düzeltmek için gerekli önlemleri alın.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..

"Bu hikayeyi zaten sayısız kez duydum."
Daha fazla bilgi mevcut olduğundan bu makalenin veya bölümün güncellenmesi gerekiyor. (Gerekirse resim de ekleyin.)
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Toji Suzuhara
Toji Suzuhara
鈴原 トウジ
Rütbe/Ünvan Dördüncü Çocuk
Bağlantı(lar) Nerv
Kökenleri Japon
İlişkiler Sakura Suzuhara (kız kardeşi), Babası, Büyük babası
Yaş 14
Doğum Günü 12/26/2001
Boyu 156 cm[1]
Seiyū Tomokazu Seki[2]
Seslendirmeni (İngikizce)[2]: Brett Weaver, Joe Pisano, Michael O'Connor, Justin Cook, Johnny Yong Bosch (Netflix)
(İtalyanca): Corrado Conforti
(Brezilya): Vagner Fagundes
(Fransızca): Olivier Korol
(Almanca): Julien Haggége , Volkmar Leif Gilbert (Netflix)

Toji Suzuhara[3] Shinji Ikari'nin sınıf arkadaşı ve daha sonra yakın arkadaşı olan kişidir; ortak arkadaşları Kensuke Aida'dır. Tüm potansiyel Çocuklar gibi, Toji de kendi güvenliği için aynı okul sınıfında diğerleriyle birlikte tutulur. Bu gerçeğe bağlı olarak annesi ölmüştür; kız kardeşi, babası ve büyükbabasıyla birlikte yaşadığı söylenir.

Karakter Özeti

İlk Görünüşleri

Ana makaleler: 3. Bölüm, 4. Bölüm

Toji, ilk ortaya çıktığında, Eva-01'in Sachiel ile savaşı sırasında bir enkaz yığını altında ezilen kız kardeşinin yanından, hastaneden yeni dönmüştür. Kensuke ile konuşurken, büyükbabası ve babası laboratuvarlarda çalıştığı için ona bakmanın kendisine bırakıldığını söylüyor. Buna sebep olduğu iddia edilen pilota kızarak, pilotun yeni transfer öğrencisi Shinji Ikari'nin olduğunu öğrenir. Okuldan sonra Shinji'ye bir yumruk savurur ve kendi öfkesini kontrol etmesi gerektiğini söyler. Shinji buna zorlandığını söylediğinde, Toji hızla geri döner, daha fazla öfkeyle ona bir yumruk daha atar ve yere iter.

Daha sonra, Tokyo-3 Shamshel'den korunmak için sığınaklara gitmişken, Toji ve Kensuke savaşa bir göz atmak için gizlice kaçmayı başarır. Shinji'nin dövüşü kaybettiği gösterildiğinde, Kensuke Toji'ye "kötü bir şekilde dövülmüş olmak onu gerçekten mahvetmiş olmalı" diyerek Toji'nin onu bu hale getirdiği söyler. Savaşın sonuna doğru Eva-01, ikisinin durduğu tepenin yamacına fırlatılır. Onları fark eden[4] Kaptan[5] Misato Katsuragi, ikisine korunmaları için giriş kapsülüne girmelerini emreder. İkisi Shinji'nin giriş kapsülüne girdikten sonra Shinji harekete geçer, havarinin çekirdeğini bıçaklamakta kararlı bir öfkenin kabaran çığlığı duyulur. Havari öldüğünde, Shinji gözyaşlarına boğulur ve Toji her şeye tanık olur.

Savaş bittikten bir süre sonra Toji, inkar etmesine rağmen Shinji'den özür dilemeye çalışır. Telefon numarasını Kensuke'den alır. Onu arar ama ardından telefonu kapatır.

Birkaç gün sonra, Toji ve Kensuke, Shamshel ile olan kavgasından bu yana okula gelmeyen Shinji'nin dairesini ziyaret eder. Shinji'nin ortadan kaybolduğundan habersiz olan ikisi, Shinji'nin karargahta eğitim gördüğünü söyleyen Misato tarafından karşılanır. Kapıyı kapattıktan sonra, ikisi Misato'nun ne kadar ateşli göründüğüne dair yorum yapar.

Daha sonra, Shinji, Nerv yetkilileri tarafından geri getirildiğinde ve eski hayatına dönmeye karar verdiğinde, Toji ve Kensuke gitmeden önce ona veda etmek için tren istasyonuna gelirler. Kensuke'den gelen bir uyarıyla Toji, Shinji'den ona geri yumruk atmasını ve kendini geri tutmamasını rica eder. Shinji kabul eder ve Toji'ye bir yumruk geçirir. Toji gülümseyerek ona, Eva'da nasıl acı çektiğini gördüğü için ve önceden ona yumruk attığı için bir telafi olarak bunu yapmasını istediğini söyler ve ve onun hakkında kötü konuşan herkesi dövmeye yemin eder.

Shinji ile Arkadaşlığı

Ana makaleler: 5. Bölüm'den 17. Bölüm'e kadar

Shinji, Tokyo-3'te kalmaya karar verdiğinde, Kensuke'nin yanı sıra Toji'ye de yakınlaşır. 8. bölümün başlarında, üçünün, Ünite-02'nin pilotuyla tanışmak için özel bir geziye katıldıkları, beşinci bölümde ise Shinji, mayo giyen Rei'yi izlediği için Toji ve Kensuke'nin onunla alay ettikleri sekanslar görülüyor. Toji, Kensuke ile birlikte, Misato'ya aşık olmaya devam ediyor ve bu, Misato'Nun etrafında olduklarında oldukça bariz bir şekilde gösteriliyor.

Serinin ilerleyen bölümlerinde, o ve Shinji, Rei'ye ders çıktılarını teslim etmek için evine giderler ve Toji, Rei'nin odasının dağınıklığını görünce şok içinde tepki verir. Shinji, odayı temizlemeye başladığında (Toji, temizlemenin "erkekçe" olmadığını söyleyerek yardımcı olmaz); Toji, Shinji'nin ne kadar değiştiğini gördüğünü söylüyor ve algısının Shinji'nin onu "başkaları için bir şey yapmıyormuş gibi görünen" bir "pislik" olarak tasavvur ettiğini söylüyor.

Daha sonra, Rei'nin dairesinden uzaklaşan Toji, Eva pilotlarının ne kadar tuhaf olduğu hakkında yorum yapıyor ve bunu Rei'nin Shinji'nin odasını temizlemesine garip tepkisi ile aklında hâlâ değişen fikirleri üzerine düşündüğünü gösteriyor.

Dördüncü Çocuk

Ana makaleler: 17. Bölüm, 18. Bölüm, 19. Bölüm

Evangelion Ünite-03'ün tamamlanmasıyla Toji, dördüncü çocuk olarak seçilir. Kız kardeşinin Nerv karargahındaki hastaneye nakledilmesi şartıyla pilotluğu kabul eder ve aktivasyon testinden önce kayıtsız ve uzak durur. Bu konuda ciddi olduğu, olacaklardan korktuğu gösterilmiştir.

Havari Bardiel'in Ünite'sine bulaştığı ve havari olarak yeniden sınıflandırıldığı aktivasyon testi sırasında işler korkunç bir şekilde ters gidiyor. Toji'nin giriş kapsülünün içinde olduğundan habersiz olan Shinji, Eva-03 ile savaşmayı reddeder. Ancak, Kukla Sistem tarafından zorlanan Shinji, hem Eva'yı hem de giriş kapsülünü tamamen yok etmeye zorlanır.

Eva-03, Bardiel tarafından enfekte edildikten ve Eva-01 tarafından yok edildikten sonra, giriş kapsülü ezildi. Toji bu olaydan sağ kurtuldu ama bacağını kaybetti.[6] Sınıf temsilcisi Hikari Horaki tarafından ziyaret edilir ve Toji ondan, kız kardeşine iyi olduğunu söylemesini söyler.

Toji, 23. bölümde Eva-00'ın patlamasıyla şehir yıkıldıktan sonra Tokyo-3'ün geri kalan sakinleriyle birlikte şehirden ayrıldı. Bundan sonraki tek görünüşü 25. ve 26. bölümde Tamamlanma'nın bir parçasıydı.

Rebuild of Evangelion'da

Toji, Evangelion 1.0'da hemen hemen aynı rolde görülüyor ve Sachiel savaşında kız kardeşinin yaralanmasına neden olduğu için Shinji'yi dövüyor. Ancak, Shamshel ile olan savaşın ardından Toji, Shinji'nin ona yumruk atmasına izin verir ve Shinji bunu beklediğinden daha sert yapar. Toji ve Kensuke, 1.0'ın sonunda Yashima Operasyonundan önce Shinji'ye teşvik mesajları gönderir. Evangelion 2.0 ile Toji ve Kensuke'nin Shinji ile yakın arkadaş oldukları ve ona sık sık eşlik ettikleri açıktır. Seriden büyük bir farklılık olarak, Toji değil Asuka, enfekte Eva-03'ü kullanıyor; Toji, ölüme mahkûm Eva'nın pilotu olmak yerine, hastaneden taburcu olduğu gün kardeşini ziyaret eder. 2.0'da Toji, Zeruel ile savaş sırasında Hikari'yi füze patlamalarından korurken en son Kensuke ve Pen-Pen ile görüldü. 3.0'ın ortalarına yakın bir zamanda, Shinji'ye üzerinde Toji'nin soyadını taşıyan bir isim etiketi olan bir gömlek verilir. Ayrıca, Toji'nin kız kardeşi, onu ekranda gördüğümüz zamanda ağabeyinden hiç bahsetmiyor.

Evangelion: 3.0 + 1.0 Thrice Upon a Time (SPOILERLAR!!!)

Toji, Evangelion: 3.0 + 1.0'da geri dönüyor. Hayatta kalanların köyünde doktor olarak çalışıyor ve Tsubame Suzuhara adında bir çocuğu var (Amazon Prime Çevirisi "kızı" dese de aslında tam cinsiyeti belli değildir) ve Hikari Horaki ile evlendi. O ve Hikari, Kensuke'nin yardımıyla Üçüncü Patlama'dan kurtuldu ve "hızlı büyümek zorunda kaldı". Shinji'ye herhangi bir kırgınlık göstermez ve ona çok yardımcı olur ve onu destekler, iyileşmesinde ona rehberlik eder, Kensuke de köyde onunla birlikte bulunur. Ancak Rei'nin durumuna şaşırır, başlangıçta onun tanıdıkları aynı Rei olmadığını fark etmez ve fark ettikten sonra ona "Bayan İkiz" der. Wunder, Asuka'yı almaya geldiğinde Shinji'nin orada kalması ve onlarla yaşaması konusunda ısrar eder.

Diğer Medyada

Mangada

Toji, mangada açık kahverengi saç rengiyle tasvir edilmiştir. Ayrıca Shinji, Toji'nin enfekte Eva-03'ün pilotu olduğunu bilerek Bardiel savaşına girer. Bir bacağının kaybıyla hayatta kalan anime muadili aksine Toji, Eva-01 giriş kapsülünü ezdiğinde ölür.

Notlar

 • Orijinal Japonca dublajda Toji, Osakan aksanıyla konuşuyor ve 3. bölümde görüntülenen kimlik bilgileri, aslen Osaka bölgesinden olduğunu belirtiyor. Animenin İngilizce dublajları genellikle bir karakterin diğer karakterlerden farklı bir aksanla konuşmasını sağlayarak bir Osakan aksanını çevirmeye çalışır, buna Amerikalı izleyicilere aşinadır, genellikle bir "Güney" veya "Brooklyn" türü aksan katarlar. ADV Films, Toji'yi bu şekilde tasvir etmemeyi tercih etti, ancak altyazılarında "ain't" ve "'bout" gibi kelimeler de dahil olmak üzere resmi olmayan bir ton kullandı. İngilizce dublajda bu yoktu.
 • "Toji Suzuhara" adı, Ryu Murakami'nin Ai to Gensou no Facism (Aşk ve Fantazinin Faşizmi) adlı romanından alınmıştır. Ana karakter olan Toji Suzuhara, Japonya'yı reforme etmek ve uluslararası bir komplodan kurtarmak isteyen bir diktatördür.
 • Toji'nin normal okul üniforması olmasına rağmen, okulda veya okul dışında gördüğü çoğu zaman bir eşofman giyer. Toji'nin Kansai bölgesinden transfer öğrenci olduğunu ve Tokyo-3 okul üniformasını alana kadar okul üniforması giymek zorunda olmadığını öne süren bu forum gönderisinde olası bir açıklama alıntılanmıştır; ve daha sonra eşofman giymeye devam ederek kendisine yapılan istisnadan yararlandı.
 • Toji'nin her zamanki kıyafetinin rengi, Eva-03'ün renk şemasına çok benziyor, belki de (hemen hemen her ipucuyla birlikte) onun pilot olduğunun habercisiydi.
 • 3. bölümde Misato, Toji'nin kimlik bilgilerini bilgisayarında açar:
  • Toji Suzuhara aslen Sakai'lidir (Osaka vilayetinde; orijinal Japonca dublajda Osakan aksanını açıklar) ve kan grubu B+'dır. Ancak açılan ekranda doğum günü olarak 26 Aralık 2001 ve 28 Temmuz 2001 olmak üzere iki ayrı tarih listeleniyor. Kensuke gibi -diğer Evangelion karakterlerinin aksine- doğum gününü seslendirme sanatçısı Tomokazu Seki (doğum günü 8 Eylül olan) ile paylaşmıyor.

Referanslar

 1. Evangelion Chronicle'ın bir karakter yükseklik tablosu vardır, ancak her karakterin boyunu açıkça belirtmez. Bir kullanıcı, burada Misato'nun 25. bölümdeki boyunu referans alarak boylarını buna göre hesapladı.
 2. 2.0 2.1 Orijinal Japonca dublajda Toji, Osakan aksanıyla konuşuyor ve 3. bölümde görüntülenen kimlik bilgileri, aslen Osaka bölgesinden olduğunu belirtiyor. Animenin İngilizce dublajları genellikle bir karakterin diğer karakterlerden farklı bir aksanla konuşmasını sağlayarak bir Osakan aksanını çevirmeye çalışır, buna Amerikalı izleyicilere aşinadır, genellikle bir "Güney" veya "Brooklyn" türü aksan katarlar. ADV Films, Toji'yi bu şekilde tasvir etmemeyi tercih etti, ancak altyazılarında "ain't" ve "'bout" gibi kelimeler de dahil olmak üzere resmi olmayan bir ton kullandı. İngilizce dublajda bu yoktu.
 3. "Toji Suzuhara" adı, Ryu Murakami'nin Ai to Gensou no Facism (Aşk ve Fantazinin Faşizmi) adlı romanından alınmıştır.
 4. 3. bölümde Misato, Toji'nin kimlik bilgilerini bilgisayarında açar: Toji Suzuhara aslen Sakai'lidir (Osaka vilayetinde; orijinal Japonca dublajda Osakan aksanını açıklar) ve kan grubu B+'dır. Ancak açılan ekranda doğum günü olarak 26 Aralık 2001 ve 28 Eylül 2001 olmak üzere iki ayrı tarih listeleniyor.
 5. Daha sonra, 12. bölümde Binbaşılığa yükseldi.
 6. Bacağının kaybı açıkça belirtilmemiştir. Burada, "film şeridi kitabına dayanan animede, Toji sadece bir bacağını kaybetti; 19. bölümde hastanede yatarken, battaniye, sol bacağının olması gereken yerde düz ve içeriye batmış haldeydi." yazmaktadır.


Karakterler
Ana Karakterler: Shinji Ikari | Rei Ayanami | Asuka Langley Soryu
Nerv Personeli: Misato Katsuragi | Gendo Ikari | Ritsuko Akagi | Kozo Fuyutsuki | Ryoji Kaji | Maya Ibuki | Makoto Hyuga | Shigeru Aoba
Sınıf Arkadaşları: Toji Suzuhara | Kensuke Aida | Hikari Horaki
Diğer Karakterler: Kaworu Nagisa | Yui Ikari | Naoko Akagi | Kyoko Zeppelin Soryu | Dr. Katsuragi | Keel Lorenz | Pen Pen
Rebuild of Evangelion: Asuka Shikinami Langley | Mari Makinami Illustrious | Sakura Suzuhara | Ryoji Kaji (Çocuk)
Çeşitli: İkincil Karakterler | İkincil Karakterler (Rebuild) | Ekstrakanonik Karakterler
Teori ve Analiz: Karakter İsimlerinin Kökenleri (Savaş Gemileri) | Tasarımlar | İlişkiler | Profiller
Kaynaklar: 2015: Ryohji Kaji'nin Son Yılı