tr:3. Bölüm

From EvaWiki
(Redirected from tr:3. bölüm)
Jump to: navigation, search
Bölüm Bilgisi
3. Bölüm
1. Başlık: 鳴らない、電話
Naranai Denwa
Çalmayan Telefon - The Phone That Doesn't Ring
2. Başlık: Bir Transfer - A Transfer
Episode 03
Senarist: Akio Satsukawa, Hideaki Anno
Yönetmen: Hiroyuki Ishido
İlk Gösterim: 10-18-1995
Video Yayınlanma Tarihi 3-6-1996 (Japonca-Video/LD), 5-16-2000 (ABD-DVD)
Havari Görünümleri: Shamshel
Eva Fırlatmaları Eva-01
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"2. Bölüm" "4. Bölüm"

Genel Bakış

Shinji, Tokyo-3'teki yeni okuluna gitmeye başlar ve bir Evangelion pilotu olmanın şöhretiyle başa çıkmakta zorlanır. Shinji'nin havariye karşı savaşında küçük kız kardeşi yaralanan Toji Suzuhara, Shinji'ye kızgındır. Yeni bir havari belirir ve Shinji onu yenmek için bir kez daha Eva-01'e pilotluk yapmalıdır.

Özet

1. bölümün üzerinden 3 hafta geçti.[1] Shinji, Tokyo-3'teki yeni hayatına uyum sağlamaya çalışır, ancak pilotluk konusunda pek hevesi yoktur ve Misato ile ilişkileri hâlâ mesafelidir. Bölüm açılırken uyuşuk bir şekilde NERV'de eğitim hareketlerinden geçiyor.[2] Ertesi sabah Misato'yu uyandırmaya çalışır, bu sırada cıvıl cıvıl bir kadın radyo spikeri tüplü dalıştan bahseder ve izleyicilere Dünya'nın artık mevsimleri olmadığını, bunun yerine yıl boyunca tutarlı bir hava olduğunu söyler.[3] Shinji daha sonra okula gider ve çöpü dışarıya çıkarır.[4] Ritsuko daha sonra Shinji'yi kontrol etmesi için Misato'yu arar ve Shinji'nin okulda hiç arkadaş edinmediği söylenir.

Okulda Shinji'nin sınıf arkadaşları Kensuke Aida, Toji Suzuhara ve sınıf temsilcisi Hikari Horaki[5] ile tanışıyoruz. Ayrıca İkinci Patlama'dan başka hiçbir şey öğretmeyen senseileriyle de tanışıyoruz.[6] Rei de orada, gözü ve kolu hâlâ sargılı. Kensuke, Dünya'nın aniden savaşta olduğu gerçeğinden zevk alan tek kişi gibi görünen askeri bir deli. Toji, savaştan bu yana ilk kez sınıfa döndü ve Sachiel ile olan savaşta yaralanan kız kardeşine bakmak zorunda olduğunu açıkladı.[7] Shinji'nin bir pilot olarak kimliği sınıf arkadaşları tarafından keşfedildiğinde, kız kardeşinin yaralanmalarından Shinji'yi sorumlu tutan Toji, Shinji'ye misilleme olarak bir dayak atar. Shinji'nin istemeden pilotluk yaptığına dair kendi kendine konuşmaları Toji'yi daha da kızdırır.

Rei daha sonra Shinji'ye acil bir çağrı olduğunu söylemek için gelir. 4. Havari Shamshel, Tokyo-3'e saldırıyor ve Shinji, şehri savunmak için Eva-01'de harekete geçti. Haber yayınının bir kez daha sansürlenmesinden rahatsız olan Kensuke, Toji'yi sınıfın sığındığı sığınaktan gizlice çıkıp savaşı yakınlardan izlemeye ikna eder. Savaş, Nerv için kısa sürede kötü sonuç verir; Shinji havariye bir şarjör ateşler, ancak bunun bir etkisi olmaz ve Shinji'nin dikkatini dağıtan bir toz bulutu oluşur ve Shamshel'in aralarındaki mesafeyi kapatmasına izin verir. Shinji savaşma cesaretini kaybeder ve donar; Shamshel, Eva-01'e ışık dokunaçlarıyla saldırmak için dikkatinin dağılmasını fırsat bilir, bu da Shinji'nin umutsuzca hem havarinin saldırılarından kaçınmaya hem de aynı anda geri çekilmeye çalışmasına neden olur. Shamshel, Eva-01'in bileğini tutmayı başarır ve Eva havaya savrularak sırtına düşmesine neden olur, ancak bu sırada Toji ve Kensuke'yi ezmekten zar zor kaçınır. Bu aynı zamanda Eva-01'in Batarya Kablosunu da keserek ona sadece 5 dakikalık yedek güç kalmasına sebep olur.

Shinji daha sonra bir savunma savaşı vermeye başlar, havariyi yenmek yerine Toji ve Kensuke'yi korumaya çalışır.[8] Onları savaştan korumak için Misato, Toji ve Kensuke'ye Evangelion'un giriş kapsülüne sığınmalarını emreder ve Ritsuko'nun sorunlara yol açabileceği uyarılarını geçersiz kılar.[9] Misato, Shinji'ye geri çekilmesini emreder, ancak Shinji, Toji'nin Misato'yu dinlemesi için yalvarmasına rağmen, havariye bakarak olduğu yerde donup kalır. Ardından Shinji, Eva'nın Kademeli Bıçağını çeker ve havariyle kafa kafaya savaşır, öfke ve hayal kırıklığı içinde çığlık atar. Havarinin Eva'yı savuşturma girişimine rağmen, Shinji intihar saldırısına devam eder ve havariye bıçakla saldırır ve çekirdeğini keser. Kısa ama yoğun bir çekişmenin ardından havari sonunda, Eva-01'in gücü tükenirken ölür. Yorgun olan Shinji, koltuğuna yığılır ve kontrolsüz bir şekilde hıçkıra hıçkıra ağlamaya başlar. Kensuke ve Toji, korku ve acıma karışımı bir ifadeyle sessizce bakarlar.

Üç gün sonra, Kensuke ve kasvetli Toji okulda takılıyor. Toji somurtuyor, Shinji'nin olanlardan beri sınıfa geri dönmediğini fark ediyor. Kensuke ona o zamanlar Shinji'den özür dilemesi gerektiğini, çünkü bu onu günlerce ıstırap çekmekten kurtaracağını söyler. Toji'ye Shinji'nin telefonunun numarasını vererek onu kontrol etmesini ve özür dilemesini söyler. Toji okulun ankesörlü telefonuna gider ve Shinji'yi aramaya çalışır, ancak Shinji'nin numarasını çevirmek üzereyken durur ve bölüm biter.

3. Bölümdeki Sahnelerden Bir Seçki
03 C047 shinji-walk.jpg 03 C114 collar-grab 2.jpg
03 C121 rei.jpg 03 C305 shinji-scream 2.jpg

Sol üstten başlayarak soldan sağa:

 • Okula yalnız bir yürüyüş
 • Kız kardeşinin intikamı
 • Acil çağrı
 • Shinji kendini kaybeder


Notlar

 • Kensuke ve Toji sığınağının duvarındaki duyuru panosu "Geo-Shelter 334/Afet Önleme Departmanı, Tokyo-3/Toplam Kat Alanı: 2000 m²/ Maksimum Kapasite: 250" olarak tercüme edilmiştir.
 • TV ekranındaki bildirimde "Tokai bölgesini çevreleyen tüm Kanto-Chubu bölgesi için özel bir olağanüstü hal ilan edildi. Daha fazla bilgi geldikçe bildirilecektir." yazmaktadır.
 • Bölümün sonunda, Kensuke bilgisayarında bir 3D model oluşturuyor. Bazıları Shamshel ile karıştırdı, ancak üretim notlarına göre aslında giriş kapsülünün 3D modelini yapmaya çalışıyor; biraz yanlış çünkü onun içinde olduğu zamanlardan kalma bir anıya dayanıyor.

Analiz

 • NERV teknisyenlerinden zar zor duyulabilen arka plan diyalogu, Eva 01'in havarinin enerji dokunaçlarını ellerine aldığında, "yedinci derece yanıkları" sürdürdüğünü belirtiyor. Yedinci derece yanık diye bir şey yoktur: yanıklar için sınıflandırma sistemi sadece "altıncı derece" yanıklara kadar uzanır, bu da kemiklerin kömürleştiği noktadır ve Eva 01'in hasarı bu kadar şiddetli değildir. Ya terimi farklı bir bağlamda kullanıyorlar ya da sadece tekno-gevezelik yapıyorlar.

Alıntılar

 • Shinji Ikari: "Hedefin merkezine, tetiği çek. Hedefin merkezine, tetiği çek. Hedefin merkezine, tetiği çek."
 • Natsuko Shinohara (hava durumu kızı): "Şimdi tüm yıl sıcak günlerimiz var, ancak Japonya'da bir zamanlar dört mevsim vardı: İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış."
 • Ritsuko Akagi: "Bir kirpi başka bir kirpiye yaklaşmak istese de, yaklaştıkça dikenleriyle birbirlerine daha çok zarar verirler."
 • Toji Suzuhara: "Kız kardeşim bir enkaz yığınının altında ezildi. Kurtuldu, ama o zamandan beri hastanede. Hem babam hem de büyükbabam laboratuvarda çalışıyor ve şu anda görevlerinden ayrılmalarına imkan yok. Yani, eğer onunla olmazsam, hastanede yapayalnız kalacak."
 • Toji Suzuhara: "Üzgünüm transfer öğrencisi ama seni dövmem gerekiyor! Seni dövene kadar kendimi iyi hissetmeyeceğim."
 • Makoto Hyuga: "En son bize on beş yıl ara verdiler. Bu sefer sadece 3 hafta oldu."
  Misato: "Rahatlığımızı hiç umursamıyorlar, değil mi? Bunlar biz kadınların en nefret ettiği tiplerdir."

Referanslar

 1. Ayrıntılar için Neon Genesis Evangelion Zaman Çizelgesi'ne bakın.
 2. Burada Shinji, ilk kez Eva pilotların kapsül giysisini elbisesini giyerken gösteriliyor; sivil kıyafetleriyle Sachiel'e karşı pilotluk yapmıştı.
 3. Misato'nun dairesindeki açılış sahnesinde arka planda televizyonda konuşan "Hava Durumu Kızı"nın adı "Natsuko Shinohara"dır (Izu yarımadasındaki Matsuzaki'den bildiriyor). Görünüşe göre, İkinci Patlama'dan sonra sular altında kalan kasabaların harabelerinde tüplü dalış yapmak popüler bir aktivite. Tahmini sıcaklığın "ortalamanın 2 üzerinde, 30 derece yüksek" olduğunu söylüyor. Bu, 86 derece Fahrenheit ve Japonya'nın şu anda sürekli yaz mevsiminde olan havasında "ortalama" sıcaklık 82.4 Fahrenheit derece olacaktır.
 4. Shinji, Misato'nun dairesinden çöp kutusuna çöpü çıkardığında, başka biri tarafından bırakılan başka çöp yoktur (bu, üretim notlarında belirtilmiştir). Başlayan havari saldırılarının bir sonucu olarak birçok evin tahliye edilmesi veya terk edilmesi nedeniyle, Misato'nun apartman bloğunda gerçekten başka birileri varsa çok az kişinin yaşıyor olması mümkündür.
 5. Hikari Horaki "sınıf temsilcisidir"; bu pozisyonun ABD'de tam karşılığı yoktur. Görevler arasında öğretmen girdiğinde öğrencileri ayakta durmaya ve eğilmeye yönlendirmek, öğrenciler arasında disiplinin sağlanmasına yardımcı olmak, günün ders etkinliklerini bir seyir defterine kaydetmek ve sınıf etkinlikleri hakkında ortak karar vermede diğer öğrencilere liderlik etmek vardır.
 6. Bu, İkinci Patlama'nın animede adının ilk geçtiği andır. Shinji'nin öğretmeni, 2000 yılında 15 yıl önce meydana gelen ve Dünya'nın insan nüfusunun yarıya inmesine neden olan bir meteor çarpmasının neden olduğunu belirterek, örtbas versiyonunu öğretiyor.
 7. Toji, babasının ve büyükbabasının işle meşgul olduğunu, bu yüzden hastanede kız kardeşini kendisi ziyaret etmeseydi, onu ziyaret edecek kimsenin olmayacağını ve yapayalnız kalacağını söylüyor. Burada annesinden bahsetmiyor, bu yüzden annesinin öldüğünü ima ediyor gibi görünüyor.
 8. Eva-01, Shamshel'in enerji dokunaçlarını tuttuğunda, Eva-01'in ellerindeki zırhı yakar ve altındaki gerçek organik yaratığın etini ortaya çıkarır; bu Evaların dev robotlar değil, siborg olduklarını bir kez daha kanıtladı.
 9. Burada, aynı anda birden fazla kişinin bir Evangelion'un giriş kapsülünde bulunmasının “düşünce gürültüsü” yaratacağını öğreniyoruz; esasen, statik girişim, Eva pilotunun zihni ile Eva arasındaki bağlantıyı etkiler.Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0