tr:26'. Bölüm

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search
Bölüm Bilgisi
26'. Bölüm
1. Başlık: まごころを、君に
Magokoro o, Kimi ni[1]
Saygılarımla - Yours Sincerely
2. Başlık: Sana İhtiyacım Var. - I Need You.
Senarist: Hideaki Anno
Yönetmen: Hideaki Anno
İlk Gösterim: 7-19-1997
Video Yayınlanma Tarihi 9-24-2002
Havari Görünümleri: Lilith, Adam
Eva Fırlatmaları Yok
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"25'. Bölüm" "(Son)"

Özet

Evangelion Ünite-01'in GeoFront'ta hareket etmeye başladığını fark eden Gendo, Rei'ye Yui'yi tekrar görmesinin tek yolunun Adam ve Lilith'in yasak birliği olduğunu söyler. Tamamlanma’yı[2] başlatmak için, Adam'ın aşıladığı sağ elini Rei'nin vücuduna sokar. Bu sırada, Shinji hâlâ Asuka'nın ölümü üzerine çığlık atmaktadır. Shinji'nin umutsuzluğundan güç alan Ünite-01, bağlayıcılarından (kısıtlayıcı da diyebiliriz) kurtulur ve bu da orijinal Longinus Mızrağı'nın Ay'dan Dünya'ya dönmesine ve Ünite-01'in boynunda durmasına neden olur.

SEELE, Ünite-01 ve pilotunu bir araç olarak kullanarak Üçüncü Patlama ve Tamamlanma’yı harekete geçirmeye karar verir. Seri Üretim Evangelionları, S² Motorlarını açarak Ünite-01'i çarmıha gerer ve sonra onu yukarı, dış atmosfere doğru sürükler. GeoFront'ta Lilith'in Yumurtası olan Karanlık Ay'ı ortaya çıkaran büyük bir patlama meydana gelir.

Shinji'nin acısının farkında olan Rei, kolunu emerek Gendo'ya meydan okur ("onun kuklası olmadığını" söyler) ve Lilith’le tek başına birleşir. Gendo, Rei'ye kendisini beklemesi için yalvarır ve Rei, "Ikari-kun çağırıyor" diyerek yapamayacağını söyler. Lilith tarafından evinde karşılanan Rei, devin içine çekilir. Gendo, Lilith'in ruhu ona döndüğünde artık bütün ve tamamen bilinçli, kendisini tutan çarmıhtan kendisini koparırken, ancak sessiz bir şekilde, yenilgisini izleyebilir. Lilith'in formu daha sonra Rei formuna dönüşmeye başlar ve SEELE’nin sembolünün bulunduğu maske yüzünden eriyerek düşer. Daha sonra yukarı doğru çıkarken hızla büyümeye başlar.

Merkez Dogma'ya döndüldüğünde Hyuga, bulundukları yerin hemen altından kan örneği mavi olan bir varlığa dair bilgi alırken paniğe kapılır ve korkmuş Maya başka bir havarinin olup olmadığını sorar, ancak görünüşün bir insana ait olduğunu söyler Hyuga. Tam o sırada, boyut olarak hızla büyüyen Lilith, Merkezi Dogma'dan geçer, ancak somut bir varlık olduğu ortaya çıkar, sanki bir hayaletmiş gibi yolundaki her şeyin içinden geçip gider. Sonunda Eva-01'in içinde Shinji ile yüz yüze gelmesini sağlayacak gerçekten dev boyuta ulaşır.

Rei'nin dev versiyonunu gören Shinji, çıldırmaya ve kontrolsüz bir şekilde çığlık atmaya başlar. Deforme olmuş Eva Serisi hareket edip onunla rezonansa girdikçe, Rei'nin birden fazla yüzü Seri Üretim Evaların suratında görünmeye başlar, Shinji'yi daha fazla rahatsız eder ve onu çığlık atmaya zorlar, Ünite-01 çığlıklarını yankılandırır ve çekirdeği yüzeye çıkmaya zorlanır. Tanıdık bir ses ona "Durmasını istiyor musun?” diye sorana kadar, Shinji başı ellerinde tekrar tekrar "artık yeter" der. Gözlerinde yaşlarla şaşkınlıkla bakan Shinji, Rei/Lilith yapışık bedenin bir parçası olarak arkasında sallanırken Kaworu'nun ona gülümsediğini görünce çok sevinir. Kaworu, Birim-01'i kucaklamak için ilerlerken, Shinji'nin gözleri kapanır ve ego engeli zayıflar ve Longinus Mızrağı,Ünite-01'in açıkta kalan çekirdeğini delerken, çarmıha gerilmiş Birim-01 artık Hayat Ağacı'na dönüşür. Fuyutsuki, Evangelion Ünite-01’in havarilerin Yaşam Meyvesi’ni ve insanlığın Bilgi Meyvesi’ni elde ettiği için Tanrı’ya eş değer bir varlığa dönüştüğünü söyler. Dahası, insanlığın Üçüncü Patlama’nın kaderinden (Tamamlanma) kurtarılıp kurtarılmayacağı Shinji'ye bağlıdır. NERV personeli, yaptıkları şeyin doğru olup olmadığını sorgular.

Kaworu ve Rei formları değiştirip Hayat Ağacı'nda gözler belirirken; Yui, Shinji'nin gördüğü Rei'nin, kendi ruhundan geldiğini, kendi arzu ve dileklerinin somut bir örneği olduğunu açıklarken, Yui'nin yüzünün şeffaf bir görüntüsüyle üst üste binen Shinji’nin huzurlu yüzünün yakın plan çekimi vardır. Shinji’nin gözleri kapalıyken, göğüslerini tuttuğu bir kadın görüntüsü belirir ve LCL'e dönüşmeden önce Yui ona ne istediğini sorar. Shinji çocuksu neşeyle Tamamlanmaya girerken sahne -sıkça karşımıza çıkan- su damlacığı ile biter.

Tamamlanma, Shinji'nin "bir şeyler bulabileceğini/buraya gelirse bir şeyler olacağını düşündüğünü" fark etmesiyle başlar. Küçük Shinji, bazı arkadaşlarıyla[3] bir kumdan kale yapmaya davet edilir. Onların "annesi" (Misato) onları almaya gelir ve çocuk Shinji, kum havuzunda yalnız kalır. Ne yazık ki, kaleyi (NERV Karargahına benzeyen) tek başına tamamlamaya çalışır ve ardından sinirlenip yok etmeye başlar. Onu yok ettikten sonra Shinji ağlayarak kaleyi yeniden inşa etmeye başlar.

Asuka'nın sesi öfkeyle araya girerek yüzüne yakın çekim yapar ve "sadece seni görmek bile sinirimi bozuyor" der. Shinji'nin başını ve omuzlarını yere yatırıp sırt üstü uzandığı bir sahne gelir, bunun üzerine Asuka'nın saçlarından iki tutam sarkanken çıplak göründüğü bir çekim gelir. Shinji sakince "Senin gibiyim diye mi?" diye sorar. Shinji ve Asuka'nın "anne" dedikleri kısa bir sahne de şöyledir: Annesinin cenazesinde ağlayan küçük Asuka, 9. bölümde uykuda konuşurken Asuka'nın dudakları ve son bölümde bakalitle kaplı Ünite 01'in önünde çömelen Shinji. Sonra Shinji'nin avucunda Misato'nun kanlı haçının yakın çekimi gelir ve Misato'nun sesi duyulur. Shinji’nin annesi olamamaktan ötürü üzüntü duymaktadır.

Shinji, bir hafta seks yapmak için okula gitmedikleri üniversite dönemindeki Misato ve Kaji'yi görür. Onları seyreder. Misato şu anda muhtemelen varlığını doğrulamak için böyle şeyler yaptığını itiraf eder. Asuka, bunun aptalca olduğunu, sadece yalnız yetişkinlerin birbirlerinde rahatlık bulmaya çalıştığını haykırırken, Ritsuko, sadece fiziksel olsa bile ihtiyaç duyulmasının güzel olduğunu açıklıyor ve Misato, anlamlı olduğunu hissettiği için mutlu olduğunu söyler. Shinji, Misato seks yaparken onun verdiği haçı tutarak arka planda kaşlarını çatarak gösterilirken, Misato'nun böyle şeyler yapmasına tiksinir ve şaşırır, Misato ona seksin hiç bilmediği bir parçası olduğunu ve gerçekliğin acı verici olduğunu ancak "buna katlanmamız gerektiğini" söyler.

15. bölümdeki sahnelerin tekrarlanması sırasında Asuka, Shinji'ye öpüşmeleri gerekip gerekmediğini sorar. Misato, Asuka'ya parfümünü ödünç vermeyi reddettiği sahne ile araya girer: "Bu şeyler çocuklara göre değil!" Asuka yine de, 15. bölümde yaptığı gibi ona doğru yürür, ama sonra Shinji'ye, kendisi (Asuka) hakkında hiçbir şey anlamadığını söyler. Shinji anladığını söylüyor ama Asuka bacağına bir tekme atarak karşılık veriyor: "Beni anladığını mı sanıyorsun? Beni kurtarabileceğini mi sanıyorsun? Bu senin kendini beğenmiş egondan başka bir şey değil!" diyor ve asla anlayamayacağını haykırarak konuşmasını bitiriyor. Hayal kırıklığına uğrayan Shinji, her zaman onu anlamaya çalıştığında ısrar eder, ancak ona hiçbir şey söylemezse bunu yapması imkansız olduğunu ekler, bu sırada Asuka'nın seri boyunca Shinji'yi reddetme sahneleri gösterilir. Kişisel Cehennem Treni sahnesinde Rei Shinji'ye anlamaya çalışıp çalışmadığını sorar. Shinji somurtkan bir şekilde anlamaya çalıştığını söyler.

Misato, Asuka ve Rei, Shinji'ye baktığı sırada Shinji, Rei'ye bakmaktadır.

Ona aptal diyen Asuka, Shinji'ye kendisini sadece rahatlamak için kullandığını bildiğini söyler, daha önceki hastanedeki mastürbasyon yaptığı zamanlar için şöyle dedi “Neden her zamanki gibi tekrar yapmıyorsun? Seni izliyor olacağım.", bunun aslında onun bir alışkanlığı olduğunu ima etmektedir.[4] Asuka, Kişisel Cehennem Treni’nde elleri kalçalarında ve bacağında yanında, göğüsleri Shinji’nin göz hizasında, Shinji’nin önünde durmaktadır. Asuka, ona sahip olamıyorsa, hiçbir şey istemediğini söyler. Shinji; karşısında Asuka, Rei ve Misato varken, onlara karşı, neden kendisine karşı daha nazik olamadıklarını sorar. Shinji onları yalancı olmakla, kendisine gülümseyip ona umut vermeleri ile suçlar. Rei gerçeğin acı verici olduğunu söylese de Shinji belirsizliğin kendisini daha güvensiz hissetmesine neden olduğunu söyler ve işler olduğu gibi ilerlemeye devam ederse eğer korktuğunu itiraf eder. Shinji paniğe kapılır ve ona bakılmasını ve yalnız bırakılmamasını ister. Ancak sahne sonunda Shinji'nin ricası cevapsız kalırken; Asuka, Rei ve Misato sessizce Shinji’nin arkasında beklemektedirler. Shinji’nin sırtı onlara dönüktür. Onlara bakmak için yavaşça başını çevirir.

Asuka, başını mutfak masasına yaslayarak üzgün bir şekilde oturmaktadır. Shinji ona yardım etmek ve her zaman yanında kalmak istediğini söyleyerek ona doğru yürür. Asuka hiçbir şey yapmamasını ve kendisine yaklaşmamasını söyler çünkü Shinji'nin tek yaptığı ona zarar vermektir. Shinji eğilir ve ona yardım etmesini ister ve bunu sadece Asuuka'nın yapabileceğini söyler. Asuka, saçının altından ona bakar ve ona -herkesin yapacağı gibi- yalancı der ve onu kendisini bir bahane ve kaçış olarak kullandığını çünkü Misato ve Rei'nin yanı sıra annesinden ve babasından korktuğunu söyler. Shinji ona bağırarak Asuka'dan yardım istemeye devam eder. Asuka onu yere iter; kızgınlıkla Shinji'nin kimseyi cidden sevmediğini söyler, sadece kendini önemsediğini ama kendisini bile sevmediğini söyler. Shinji, düşerken çarptığı demlikten dökülen sıcak kahvenin üstünde yerde yatmaktadır, Asuka orada dururken kendini yakar ve zayıf bir şekilde kalkmadan önce Asuka ona "Acınası" der, hâlâ yardım için yalvarmaktadır Shinji. Shinji sinirlenerek, yalnız bırakılmaması, terk edilmemesi ve öldürülmemesi için yalvarırken masa ve sandalyeleri fırlatmaya başlar. Bir an sonra Shinji'ye soğuk gözlerle bakan Asuka, "Hayır" diye cevap verir. Kontrolü kaybeden Shinji, Asuka'yı boğar. Üçüncü Patlama başlar.[5]

Shinji, kimsenin kendisine ihanet etmeyeceği bir dünya olduğunu düşündüğünü söyler ve herkesin duygularına ihanet ettiğini haykırır. Rei, herkesin kendisi gibi hissettiğini düşünmesinin yanlış olduğunu söyler. Shinji acı bir şekilde kendisi dahil herkesin ölmesini istediğini söylese de Rei, eğer doğru olan buysa neden burada olduğunu sorar. Burada olmasının uygun olup olmadığını soran Shinji, sessizlik ve çığlıklarla karşılanır.

Bu sırada NERV, Shinji'nin hayati belirtilerinin sıfıra yakın olduğunu ve Lilith'in Anti AT Alanının daha da büyüdüğünü ve genişlediğini söyler. Lilith ve birden fazla Rei, insanların ruhlarını toplamaya başladığında[6] Guf Kapıları açılır. NERV üyeleri, bundan önce en sevdikleri ve güvendikleri kişileri (Hyuga: Misato, Aoba: Kimse, Fuyutsuki: Yui ve Maya: Ritsuko) görerek LCL'e dönüşür.[7] SEELE'nin üyeleri de LCL'e dönüşmeye başlar. Keel görünüşte Üçüncü Patlama senaryosunun gerçekleşmesinden memnundur. Aslında tüm bunları gerçekleştiren kişinin farkında olmasa da.

Terminal Dogma'da Gendo, Yui'yi tekrar görebilmek için bu anı ne kadar zamandır beklediğini söyler. Gendo, Shinji ile birlikteyken ona sadece acı verdiğini itiraf eder. Ona Shinji'den korkup korkmadığını sorarak gülümser Yui. Kimsenin onu sevemeyeceğine inandığını ve herhangi bir aşkı hak etmediğini söyler Gendo. Kaworu belirir ve kimse ona ihanet etmeden önce onlardan kaçtığını söyler, Rei 3 Gendo'nun korktuğunu ve kalbini kapattığını ekler Kaworu’nun cümlesinin ardından. Yui, Evangelion Ünite-01'e dönüşür ve Gendo'yu eline alır. Gendo, bunun cezası olup olmadığını sorar. "Üzgünüm Shinji" der Gendo ve ardından Evangelion Ünite-01, Gendo'nun kafasını ısırır ve onu Ön-Tamamlanma’ya sokar. Rei 2, Gendo'nun gözlüklerini nazikçe yerden alır ve Rei'nin üç versiyonu Gendo’nun üst yarısı ısırılmış cesedinin yanında ayakta durmaktadırlar.

Uzayda Seri Üretim Evangelionları, repklika Mızraklarını çekirdeklerine sokmaya devam ederek tüm ruhların kademeli olarak Lilith'in Guf Kapıları’na girmesine neden olurlar. Hayat Ağacı, Lilith'e vajinal görünümlü üçüncü bir gözle girer. Ön-Tamamlanma, Shinji'nin ondan nefret ettiğini bildiği Asuka da dahil olmak üzere çeşitli kadınların bazı hakaret cümlelerini duymasıyla devam eder. Cümleler, Asuka'nın Shinji'ye pısırık demesiyle biter. Misato ve Rei sakince Shinji'ye, olanlardan bu kadar nefret ederse bunu durdurup kaçabileceğini söyler. Misato, Shinji'ye onunla bir olmak isteyip istemediğini sorar (bu, Tamamlanmayı gösterir); Asuka, Shinji’yle birlikte olması için ölmesi gerektiğini ekler.

Ekranda bir şehrin canlı görüntüleri belirirken Shinji, Misato, Asuka ve Rei'ye rüyaların ne olduğunu sorar. Shinji gerçeği anlamadığını ve mutluluğun nerede olduğunu bilmediğini söyler. Rei, Shinji'nin bir rüya gördüğünü ve dünyayı kendi gerçekliğine göre yeniden yarattığını söyler. Shinji neden yalnız rüya görmediğini sorar ve Rei tek başına rüya görmenin gerçekliğin yerini alacağını söyler. Rüyalarının ve gerçekliğinin nerede olduğunu soran Shinji’ye Rei, Shinji'nin rüyasının gerçekliğin devamı olduğunu söyler. Lilith’in boynu kopmaya başlar ve açılan yerden LCL kanarken kafası geriye düşer.

Grup fotoğrafı.

Rei, Shinji’nin üzerinde, her ikisinin de vücudu çıplak ve birleşmiş bir şekildeyken LCL Denizi’nde durmaktadırlar. Rei, Shinji'nin istediği her şeyin tek bir bütün olarak birleştiği dünyanın tam da bu yalnız dünya olduğunu açıklar. Misato'nun haçını tutan Shinji, bunun doğru olmadığını söyler. Rei, eğer insanlar yeniden birey olarak var olurlarsa, insanları ayıran kalbin duvarlarının tekrar incinmeye neden olabileceğini söyler. Gülümserken Misato'nun haçını elinden bırakan Shinji, uzanıp kendi vücutlarınının farkına varmak için Rei'nin kolunu tutmadan önce bunun sorun olmadığını söyler. Rei, Shinji onun elini tutmuş ve teşekkür ederken kendini bırakır. Haçı tutarken başını Rei'nin kucağına koyan Shinji, olayların nasıl acı verici olduğunu, nasıl hissettiğini ve bu yüzden kaçtığını anlatır. Ama kaçmanın kötü olduğunu anladığını söyler, çünkü sanki kendisi dahil hiç kimse yokmuş gibi olduğunu söyler kaçmanın. Kaworu belirir ve Shinji'ye AT Alanının kendisine ve başkalarına tekrar zarar vermesinin sorun olup olmadığını sorar. Shinji sorun olmadığını söyler ve Rei ile Kaworu'nun ne olduğunu sorar. "İnsanların bir gün birbirlerini anlayabilmelerinin umudu" ve "aşk" kelimesi cevap verirler. Shinji ve diğerlerinin ( Gendo ve Fuyutsuki dahil değildir) bir grup fotoğrafı ekranda göründüğünde Shinji, bir gün ihanete uğrayacak ve terk edilecek olsa da duyguları gerçek olduğu için onları tekrar görmek istediğini söyler.

Lilith'in gözünden fırlayan Eva Ünite-01 güçlü bir şekilde kükrer ve Işık Kanatları’nı büyütür. Guf Kapıları kapanır ve Lilith'in Karanlık Ayı patlar. Lilith'in vücudu parçalanır ve Dünya'ya inerken taşlaşır. Ünite-01, MP Eva Serisini taşlaştırmak için Longinus Mızrağı'nın genişletilmiş bir versiyonunu kullanır. Eva Serisi de taşlaşarak Dünya'ya iner. Uzayda Rei ona sessizce bakarken, Işığın Kanatları kaybolurken Eva-01 kendini taşlaştırır. Kaworu, Rei ve Yui, Shinji'ye güven verirler. İnsanlar kendilerini kendi kalplerinde hayal ettikleri sürece bedenlerini geri getirebilirler derler. Yui, Dünya, Ay ve Güneş var olduğu sürece her şeyin yoluna gireceğini söyler.

Giriş Kapsülü ekrandan uzaklaştıktan sonra Shinji (şimdi Misato'nun haç kolyesini takmaktadır) ve annesi veda eder. Yui yanağını okşar ve ona iyi olup olmayacağını sorar. Shinji, mutluluğu nerede bulacağını hâlâ bilmediğini, ancak kendisi olduğu için yaşayacağını söyler. Fuyutsuki ve Yui'nin 21. bölümdeki konuşmalarına bir geri dönüş yaşanır. Geri dönüşte Fuyutsuki, Yui'ye Eva'nın arkasındaki asıl niyetinin Eva'nın Tanrı olması olup olmadığını sorar. Yui, durumun böyle olduğunu ve Eva'nın içindeki insan ruhuyla birlikte sonsuza kadar yaşayabileceğini söyler. “Dünya, Ay ve Güneş yok olduktan sonra bile, Evangelion insanlığın varlığının ebedi kanıtı olacak.” der. Ardından Shinji’nin sesini duyarız... “Hoşçakal anne" der.

Final Sahnesi'nde Asuka'nın üstünde ağlayan Shinji.

END OF EVANGELİON BİR FİNAL DAHA: Sana ihtiyacım var.

Ana Kaynak: “Teori ve Analiz: End of Evangelion’un Son Sahnesi” yazısı.

Belirsiz bir süre geçer. Lilith'in taşlaşmış kafasının yarısı ve taşlaşmış Seri Üretim Eva Serilerinin bir kısmı, LCL Denizi yakınlarındaki bir kıyıdadır. Bazı mezar işaretleri dikilmiştir. Bir tahtanın üzerine Misato’nun haç kolyesi asılmıştır. Ay, üstünde boydan boya kırmızı bir çizgiye sahiptir ve gece gökyüzü ile gösterilir. Asuka ve Shinji, Asuka'nın sağ kolu tamamen bandajlara sarılmış şekilde sahilde aralarında biraz mesafe ile yatıyorlardır. Bir ses duyan Shinji, kendi yönüne bakan denizin üzerinde hayaletimsi bir Rei 3’ü (1. bölümün ilk sahnesini anımlatan anımsatan) görmek için başını çevirir ve sonra Rei 3 kaybolur. Shinji, Asuka'ya bakmadan önce Rei'nin bulunduğu yere bakar. Shinji dikelir ve yere oturmaya başlar. Asuka’yı görür. Sahne daha sonra, Shinji’nin Asuka’yı boğma sahnesine geçmeden önce, yok edilen gezegenin çeşitli çekimleri arasında döner. Sahne, sol göz bandı ile Asuka'nın yüzüne ve Shinji tutuşunu sıkılaştırırken Asuka’nın boynuna yaklaşır. Sessizce Asuka, Shinji'nin yanağını okşamak için bandajlı koluyla uzanır. Ağlayan Shinji, gözleri ona soğuk bir şekilde bakmak için birkaç saniye daha gökyüzüne bakmaya devam ederken kontrolsüz bir şekilde ağlamaya başlar. Asuka'yı boğmayı bırakır, Asuka'nın yüzüne gözyaşları dökülür ve bir birikintiyi andırmaya başlar gözyaşlarının çokluğu. Asuka daha sonra "Kimochi warui"[8] demeden önce Shinji'ye uzun zaman sonra ilk kez bakar. Asuka’nın cümlesinin hemen ardından, sağ altta "The End" yazar ve sahne beyazlaşır.[9][10][11][12]

Kullanılmamış Sonlar

"A Sonu"

Taşlaşmış MP Evaları bir sahil kıyısındadır, gerçek sonla aynı şekilde başlar yani. Daha sonra üzerlerinde ana karakterlerin isimlerinin yazılı olduğu mezar taşlarını görürüz.[13] Rei için bir mezar taşı yoktur. Sonra Asuka'yı görüyoruz, sonra ayağıyla bir tekme indirir.[14] Sahne, son filmdeki gibi devam eder. Shinji ağlamaya başladığında Asuka "Aptal. Beni öldürmene asla izin vermeyeceğim!" der. Müzik başlar ve jenerikler Gunbuster ve Death gibi yatay olarak yuvarlanır. Eva-01'in Ay'da yattığını ve kırık maskesinden saçlarının aktığını, yüzü görünmeden orada kaldığını görürüz. Eva-01'in arkasında, kırmızı Dünya'nın ve Karanlık Ay'ın yok edildiğini görebilmekteyiz. Güneşi geçip yıldızlara doğru hareket etmeye başlar sahne. Jenerik sona erer. [1]

"B Sonu"

B Sonu, A Sonu gibi başlar ama Asuka asla görünmez. Shinji sahilde birinin beyaz kolunu tutarak yatmaktadır. "Onları bir daha asla göremeyeceğim. Bu şekilde düşünmek daha iyi. Hâlâ hayattayım, bu yüzden yaşamaya devam edeceğim" der. Tuttuğu kolu daha sert sıkar ve ardından Rei'yi görür (aynı A Sonundaki gibi) Sonunda Shinji'nin yanında kimsenin olmadığını görürüz, sadece vücudun geri kalanı olmayan beyaz bir kolu tutmaktadır. Daha sonra dolunayı ve ardından da B Sonu’nun kapanış kredilerini görmeye başlarız. [2]

Genişletilmiş gerçek dünya sahneleri

Filmde var olan gerçek dünya sahnesi, aslında ilk versiyonundan alınmış oldukça kısa bir parçadır. Shinji'nin olmadığı bir dünyada seslendirmen Yuko Miyamura'nın canlandırdığı Asuka'yı görürüz ve Shinji'nin kendisi de görünüşe göre onu izlemektedir. Filmin aynı zamanda gerçek dünya sahnelerinde de kullanılan Bach'ın Jesu, Joy of Man's Desiring'in orkestral bir versiyonunu piyano aranjmanı olarak kullanan bitiş jeneriğini içeren bir versiyonu da vardır.

Analiz

Final Sahnesinde Shinji.
 • Asuka’nın final sahnesine gelmeden önce Shinji’nin bir süre boyunca yalnız kaldığını söyleyebiliriz:
  • Mezar taşlarını dikmek için vakti vardı,
  • Tahtaya çivilenmiş Misato’nun haçında belirgin bir pas mevcuttur.
  • Lilith'in yarım başı ve vücut parçalarının yanı sıra Seri Üretim Evangelionlarının taşlaşmış olması.
  • Shinji'nin yüzü, önceki sahnedeki görünüşüyle tezat oluşturacak şekilde açıkça rahatsız olduğunu belli edecek bir haldedir.
  • Sadece Rei'nin değil, Asuka'nın da ortaya çıkması onu şaşırtmıştır.
 • Daha fazla analiz için Kum Havuzu Sahnesi’nin incelemesine bakın.
 • "Sana ihtiyacım var" cümlesi aslında bitiş sahnesine atıfta bulunmuyor olabilir. Olivier Hague (muhtemelen hikâye tahtalarına dayanıyor), uzatılmış gerçek dünya sahneleri kesilmeden önce, "Sana ihtiyacım var" telopunun yetişkin Asuka uyandıktan hemen sonra yerleştirildiğini söylemektedir.[15]

Alıntılar

 • Yui ve Rei (Shinji LCL'e dönüşmeden önce): "Bu Rei senin ruhundan gelmekte. O senin dileğinin vücut bulmuş hali.” “Neyi arzuluyorsun?”
 • Misato: "Shinji'nin annesi olmayı beceremedim."
 • Fuyutsuki: "Yaşam Tohumu ve Bilgeliğin Tohumu, Eva Ünite-01 ile birleşti. Artık Tanrı'ya bir varlık o. İnsanlığı Üçüncü Patlama’nın kaderinden kurtarmak için bir araç mı olacak yoksa insanlığı yok edecek bir iblis mi olacak? Geleceğimiz Ikari'nin oğluna bağlı.”
 • (Misato ile Ön-Tamamlanma sırasında Shinji ve Asuka ara sıra araya girerek:)
  Asuka: “Öpüşmek istiyor musun?”
  Misato: “Aslında, hayır.”
  Asuka: "Yoksa korkuyor musun?"
  Misato: "Bu çocuklara göre bir şey değil.”
  Asuka: "O halde, geliyorum.”
  Asuka: "Hiçbir şey anlamıyorsun! Yanıma yaklaşma!"
  Shinji: "Anlıyorum."
  Asuka: "Anlamıyorsun aptal! (Asuka Shinji'yi öpmek yerine tekmeler.) Beni anladığını mı sanıyorsun? Beni kurtarabileceğini mi düşünüyorsun? Bu senin kendini beğenmiş egondan başka bir şey değil!"
  Shinji: "Nasıl anlayabilirim? Asuka bana hiçbir şey söylemiyor. Bana hiçbir şey söylemiyorsun. Hiçbir şey söylemiyorsun. Böyle bir şeyi anlamak imkansız!”
 • Asuka (Ön-Tamamlanma’da Shinji’ye): "Eğer tamamen benim olmayacaksan, hiçbir şey istemiyorum.”
 • Shinji (Ön-Tamamlanma’da Asuka'ya): "Sana yardım etmek istiyorum. Sonsuza kadar seninle olmak istiyorum."
 • (Asuka, Ön-Tamamlanma’da Shinji'yi reddeder): Shinji: (Asuka onu yere ittikten sonra) "Bana yardım et. Birisi lütfen... lütfen yardım etsin. Bana yardım et. Yardım et. Bana yardım et! (Shinji masayı iter.) Beni yalnız bırakma! (Shinji bir sandalye alır ve fırlatır) Beni terk etme! (Shinji’nin bu hali Asuka’yı korkutmuş gibi görünüyor.) Beni öldürme! " Asuka: (Shinji'ye soğuk bir şekilde bakar) "Hayır." (Shinji, Asuka'yı boğmaya başlar.)
 • (Karanlık Ay bir patlamayla parçalanır) Kaworu: "Gerçeklik görüşümüzün ötesinde vardır. Ve rüya gerçekliğimizde vardır." Rei: "Ve gerçek kalbimizdedir." (Lilith/Rei süper organizması parçalanmaya başlarken) Kaworu: "İnsan ruhları kendi bedenlerini yaratır." Rei: “Ve yeni hayal gücü insanların şeklini ve kalbini değiştirecek. Hayal gücü ve yaratıcı güç bizim için geleceği ve zamanın akışını yaratacak." Yui: "İyi olacak. Tüm yaşam formları kendilerini yenileme gücüne ve yaşama arzusuna sahiptir. Yaşamaya karar verirsen, her yer cennet olabilir, çünkü sen yaşıyorsun. Her yerde mutlu olma şansı olacak. Güneş, Ay ve Dünya var olduğu sürece... İyi olacaksın."
 • Shinji: "Burada olmamın bir sakıncası var mı?"
 • Keel: "Başlangıç ve bitiş aynı anı paylaşıyor. Güzel. Her şey yolunda gidiyor."
 • Gendo: "Öyleyse, bu benim cezam mı? Üzgünüm Shinji."
 • Shinji ve Rei: "Rüyam nerede?" "Gerçekliğin devamında." "O zaman benim gerçekliğim nerede?" "Rüyanın sonunda."
 • Shinji: "Hâlâ mutluluğu nerede bulacağımı bilmiyorum. Ama burada olmanın iyi olup olmadığını, var olmamın iyi olup olmadığını düşüneceğim. Sonunda defalarca aynı şeye varacağım. Çünkü ben, kendimim.”
 • Asuka (Soğuk bir sesle, söylenen son cümle): "...Kimochi warui."

Ayrıca Bakınız

Referanslar

 1. "Magokoro o, Kimi ni" aynı zamanda Flower's for Algernonun Japonca adıdır. Bu, Anno'nun serisinin son bölümlerini bilimkurgu öykülerinden sonra, 26. bölümün başlığı "Dünyanın Kalbinde Sevgiyi Haykıran Canavar" ile aynı şekilde adlandırması temasına uyuyor.
 2. İngilizce'de Tamamlanma, Cordwainer Smith'in bilim kurgu romanlarından İnsanlığın Tamamlanması'na bir göndermedir. Orijinal Japonca'da ise 補 完 (Hokan) olarak anılır. "Ho" kelimenin tam anlamıyla "tamamlama, tedarik etme, iyileştirme, dengeleme, telafi, asistan, öğrenci" ve "kan" kelimesini "mükemmel, tamamlama, sonlandırma" olarak tercüme edilebilir. Kelimen tam anlamıyla "tamamlanmış" veya "tamamlandı" olarak tercüme edilir. Birçok eski hayran çevirisinde buna "Tamamlama" denir. Bu nüans, insanlığın başkaları tarafından tamamlanan ayrı, bireysel egoları olarak anlaşılabilir. Alternatif olarak, insanlığı üstün bir varlık olarak "mükemmelleştirme" nüansına da sahip olabilir. Death & Rebirth'te bulunan "ayarlama" metaforu da uygundur.
 3. Kum Havuzu Sahnesi sırasında çalan şarkı, Japon çocukların anaokulunda öğrendikleri bir şarkı olan "Close Hands, Open Hands"tir. Aynı zamanda "Go Tell Aunt Rhody" ile aynı melodidedir.
 4. Orijinal Japonca'da Asuka, "Beni garnitür olarak kullandığını biliyorum" deyimsel ifadesini kullanır. Japoncada, "bir şeyi garnitür olarak kullanmak", kişinin erotik fantezileri için bir şeyi veya birini kullanması anlamına gelen bir ifadedir, ancak "garnitür" kullanan kişinin gerçekte duygularına göre hareket etmekten çok korktuğu anlamına gelir. Asuka, Shinji'nin daha önce "gerçek şeye" sahip olabileceğini ima ediyor olabilir, ancak Shinji tereddüttedir.
 5. Üçüncü Patlama sırasında çalan şarkı Arianne'nin söylediği Komm, süsser Tod'dur.
 6. Rei 3'ün 26'. bölümdeki çeşitli görünümlerinin açıklaması için lütfen şu sayfaya bakın: Bookend Rei 3
 7. Maya, LCL'e dönüştüğünde, Maya'nın dizüstü bilgisayarına Ritsuko’nun vizyonuna dönüşen Rei bir şeyler yazar. Yazdığı şey "SANA İHTİYACIM VAR" cümlesidir Gerçekte yazılan "INEEDYOU"dur, boşluksuz bir şekilde.
 8. "Kimochi warui" kelimenin tam anlamıyla "hasta hissetme" anlamına gelir ve bağlama bağlı olarak, "kendimi hasta hissediyorum", "ne kadar iğrenç", "hastayım", " "beni hasta ediyorsun", ve benzeri gibi çeşitli şekillerde tercüme edilebilir. İngilizceye tercüme etmenin zorluğu bağlamı belirlemektir. Bu nedenle, çeşitli çeviriler farklı yorumlara yol açmıştır. Şok, rahatsızlık veya onaylanmama durumlarını ifade etmek için daha önce defalarca kullanılan bir ifadedir -örneğin, Shinji 1. bölümde ilk kez LCL'e daldığında ve bir anlamda Yui tarafından benimsendiğinde ve Asuka, ait olmak istemediği için 22. bölümde bir küvette ve Misato ve Shinji ile aynı evi paylaşmaktan şikayet ettiğinde. Belirsiz anlamı nedeniyle Shinji'ye mi, kendisine mi yoksa başka bir şeye mi atıfta bulunduğunu söylemek zor. Asuka, içinde bulundukları duruma onaylamadığını ifade ediyor ve Shinji yine uysal davranıyor olabilir. Sonunda başka bir kişiyi kabul etmenin ona ne kadar tuhaf hissettirdiği şeklinde de yorumlanabilir, bu şimdiye kadar onu korkutan bir şeydi.
 9. 24. Opening of a Dream (Piano – Leave It To Version)
  "Shinji'nin annesine veda edip başkalarını incitmesine rağmen başkalarının dünyasında yaşamayı seçmesi bağımsızlığı, bu şarkıda biraz hüzünlü bir piyano solosu ile anlatılıyor. Sanki EVANGELION projesi ile izleyiciler arasındaki ilişkiyi gösteriyor. - Refrain of Evangelion kitapçığındaki bir röportajdan.
 10. Neon Genesis Evangelion: The Card Game'de, Shinji, tüm kalplerin eridiği dünyayı terk etti ve koşulsuz olarak insanları kabul etti. Onun arzusu... "başkalarıyla" yaşama arzusuydu. Bazen onu reddeden, hatta onu inkar eden diğer kalplerle birleşmekti. Bu yüzden kendine geldikten sonra yaptığı ilk şey ellerini Asuka'nın boynuna dolamak oldu. Bir "ötekinin" varlığını hissetmek. Reddetme ve reddi onaylamak (emin olmak için)."
  "LCL denizinde Shinji, diğer insanlarla dolu bir dünya diledi. Yaralanacağı ve ihanete uğrayacağı anlamına gelse bile onlarla tekrar görüşmek istedi. Ve tam da umduğu/istediği gibi, Asuka yeni dünyada mevcuttu. Yanında sadece Asuka vardı. Yaraladığı ve yaralandığı kız. Ama öyle olsa bile, umduğu/dilediği kişiydi..."
  "Ne Yui, ne Rei ne de Misato, Shinji için bir kadın olarak yapamazlardı. Tek başına Asuka, onunla eşit düzeyde olan tek kadındı. Yani, Shinji Asuka'yı arzuladı/aradı. "Misato ve Ayanami'den korkuyorum." demişti Shinji. Ancak Shinji'nin kaba sevgisi onu yalnızca incitti. Sonunda, onu bir şehvet/arzu nesnesi olarak kendini yatıştırmak/teselli etmek için kullandı..." - H-11
 11. Tamamlanma sırasında Asuka, Shinji ile iç dünyasında karşılaştı ve ona sahip olamıyorsa hiçbir şeye ihtiyacı olmadığını söyledi. Bu ifadenin önemine rağmen, Shinji'nin cevabı en iyi ihtimalle belirsizdi ve sadece onun yanında bir yer aradı çünkü burası "rahat" bir yerdi. Shinji için bir kaçıştan başka bir şey olmadığı düşüncesinden ötürü zarar gören Asuka, onu tamamen reddetti. Sonuç olarak, İnsanlığı Tamamlama Projesi amaçlanan sonuca ulaşmadı ve Asuka ile Shinji arasındaki ilişkide herhangi bir değişiklik belirsiz kaldı.
  "Shinji ve Asuka'nın ikisi de EVA pilotu ve aynı çatı altında yaşıyor olsalar da, iki zıt kutupludurlar. Farklılıklarına rağmen Shinji, birlikte geçirdikleri süre boyunca belirli anlarda Asuka'ya ilgi duydu. Shinji duygularını Asuka'ya ifade ettiğinde ve Tamamlanma sırasında ondan yardım istediğinde Asuka onu tamamen reddetti. İnsanlığı Tamamlama Projesi'nin yerine getirilmediği yeni dünyada Shinji ve Asuka, Shinji başkalarının var olduğu bir dünya seçti ve onun için Asuka ilk "Öteki" oldu."
  "Asuka Langley Soryu, EVA-02'ın pilotu, Asuka'nın kendine olan saygısını korumanın bir yoluydu ve aynı zamanda Shinji'ye olan kafa karıştırıcı sevgisini/nefretini derinleştirmeye de hizmet etti. [...] Asuka, yenilgisinden hemen sonra, İnsanlığı Tamamlama Projesi gerçekleştirildi, Shinji başkalarının var olduğu bir dünya dilediğinde yaratılan yeni dünyada var olan ilk "öteki" idi ve kendisinin Shinji'nin yanında yatarken bulundu."
  - The Essential Evangelion Chronicle, Side B
 12. "İşin zor kısmı bu. Henüz nasıl sonuçlanacağını bilmiyorum. Mutlu bir son yapmak istiyorum ama neyin mutlu olduğunu söylemek zor. Film versiyonu kendi yolunda mutlu. İnsanlar doğduklarında ve ölüm anında bir hiçtirler, bu yüzden yaşama süreci keyifli değilse yaşayamazlar. Shinji zor zamanlar geçirdi ama yaşamak istedi. Bu yüzden mutlu." - Evangelion Ekibinin Açıklamaları#Yoshiyuki Sadamoto: Hikayenin Diğer Yüzü (Newtype 12/1997)
 13. Olivier Hague hem hikaye tahtalarında hem de kayıt sonrası senaryoda yer işaretçilerine benzediklerini söylüyor.
 14. Olivier Hague: "Hikaye tahtaları "bunlardan yalnızca birinin tekmelenmiş olduğunu" belirtiyor... Sadece tek bir tahtanın tekmelenmiş olmasının önemli olduğu gerçeğini bize gösteriyor."
 15. http://eva.onegeek.org/pipermail/oldeva/2001-July/040053.html



Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0