tr:4. Bölüm

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Bölüm Bilgisi
4. Bölüm
1. Başlık: 雨、逃げ出した後
Ame, Nigedashita Go
Yağmur, Kaçıştan Sonra - Rain, After the Escape
2. Başlık: Kirpi İkilemi - Hedgehog's Dilemma[1]
Shinjitrain.jpg
Senarist: Akio Satsukawa
Yönetmen: Tsuyoshi Kaga
İlk Gösterim: 10-25-1995
Video Yayınlanma Tarihi 3-6-1996 (Japonca-Video/LD), 5-16-2000 (ABD-DVD)
Havari Görünümleri: Yok
Eva Fırlatmaları Yok
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"3. Bölüm" "5. Bölüm"

Genel Bakış

Misato, son havari savaşında onun emirlerini görmezden geldiği için Shinji'yi azarlar ve Shinji, bir Eva pilotu olmanın stresine o kadar kapılır ki kaçar. Birkaç gün Tokyo-3'te dolaştıktan sonra Shinji, yeni evinde kalma veya bırakma seçeneğiyle karşı karşıya kalır.

Özet

Toji ve Kensuke, Misato'yu ilk kez görüyor

Shamshel ile savaşın üzerinden beş gün geçti ve Shinji hâlâ okula dönmedi. Misato yatak odasının kapısını çalar ve onu ikna etmeye çalışır, ancak onun kaçtığını anlar.[2] Misato, buna çok da şaşırmadığını kendi kendine itiraf ediyor. Onun yokluğundan endişe duyan Toji ve Kensuke, Shinji'yi ziyarete gelir ve kaçırdığı okul ödevlerini teslim eder. Misato yalan söyler ve onlara Shinji'nin karargahta eğitim aldığını söyler.

Shinji otobüsten yeni inmiştir.

Shinji yerel bir trene biner ve tüm gün boyunca ona biner, SDAT'ındaki 25 ve 26. parçaları tekrar tekrar dinler[3] ve yalnızca tren gece hizmet dışı bırakıldığında yola çıkar. Kendi kendine, "Geri dönmeliyim" diyor, ancak bunun yerine İkinci Patlama hakkında bir filmin gece yarısı gösterisine katılıyor.[4] Oradaki diğer birkaç kişi ya uyuyor ya da sevişiyor gibi görünüyor. Geceyi sinema salonunda geçirir. Ertesi sabah tiyatrodan ayrılır, ancak binaların üzerine geliyor gibi hisseder. Böylece kırsal bölgeye kaçar ve Tokyo-3'ü çevreleyen tarlalarda ve dağlarda dolaşır.[5]

Nerv karargahına geri dönen Ritsuko, Rei'yi tıbbi bir muayeneye tabi tutuyor. Misato da oradadır ve ikisi Shinji'yi Ritsuko çalışırken tartışırlar. Misato, Shinji'nin geri dönmek istediğini düşünmüyor ve onun görüşüne göre gelmemesi Misato için daha iyi. Ritsuko, bu sonuca nasıl ulaştığını sorar ve Misato, Shinji'yi, Shamshel'le yaptığı savaşta geri çekilme emrine uymadığı için savaştan sonraki bilgi alma sırasında azarladığı anı düşünür. Geri dönüşte, Shinji gülümsüyor ve onun azarlamasına isyan ediyor, ne olursa olsun savaşı kazandığını söylüyor. O zamanlar Misato, tavrı yüzünden onu azarladı, ama o zamandan beri, Shinji'nin sadece bir maske taktığını ve aslında korkmuş ve kapana kısılmış hissettiğini fark etti.

SGA'lar Shinji'yi almaya geldiğinde Kensuke inanamayarak bakar.

Bu sırada, "inanılmaz tesadüf yasasını" ihlal eden Shinji, vahşi doğada hayatta kalma oyunu oynayan Kensuke ile karşılaşır.[6] O ve Shinji son olayları tartışıyorlar, Kensuke Toji'nin yaptıklarından dolayı üzgün olduğunu ve hatta kız kardeşinin onu şehri kurtaran kahramanı dövdüğü için azarladığını açıklıyor. Kensuke, hem Shinji'nin güzel bir kadınla yaşadığı hem de bir Eva pilotu olduğu için kıskandığını ortaya koyuyor. Kensuke de pilot olma arzusunu dile getirdiğinde, Shinji ona annesinin endişeleneceğini söyler.[7] Kensuke, Shinji gibi kendisinin de annesinin olmadığını açıklar.[8] Shinji o gece Kensuke ile kamp yapar. Ertesi sabah, Nerv'den siyahlar içinde birkaç adam gelir ve Shinji'yi gözaltına alır. Okula döndüğünde Toji, Kensuke'yi bu konuda hiçbir şey yapmadığı için azarlar. Kensuke ise, onun nasıl bir çocuk olduğunu ve eğitimli güvenlik ajanları olduğunu görerek onlara direnmenin düpedüz aptalca olacağına işaret eder.

Bir SGA, Shinji kendini suçlarken onu dizginlemek zorundadır.

Nerv karargahına geri dönen Misato, bir hücrede tutulan Shinji ile yüzleşir ve pilotluğa geri dönmek isteyip istemediğini sorar. Shinji tekrar asi davrandığında, Misato hüsrana uğrar ve ona sert davranır ve onun tavırlarına sahip bir pilota ihtiyaçları olmadığını söyler. Shinji istifa etmeyi seçer. Daha sonra Ritsuko, sakin bir kayıtsızlıkla tepki gösterir ve Rei için Ünite-01'in yeniden yapılandırılmasını emreden Gendo'yu bu konuda bilgilendirir. Daha sonra, Dördüncü Çocuk henüz Marduk Enstitüsü tarafından seçilmediğinden, yaralanmasına rağmen Rei'nin şimdilik bunu yapacağını belirtir.

Siyahlar içindeki iki adam Shinji'yi tren istasyonuna götürür, burada Toji ve Kensuke diğer sınıf arkadaşlarının çoğunun da buradan şehirden ayrıldıklarını bildikleri için tahmin edip geldiklerini söylerler. Toji bir konuda tereddüt eder, ancak Kensuke'nin ısrarlı bir dürtüsünden sonra, Shinji'yi yumrukladığı için içtenlikle özür diler ve Shinji'nin attığı yumrukların telafisi olması için ona karşılık vermesi gerektiğinde ısrar eder. Shinji biraz isteksizdir, ancak Toji, işleri düzeltmenin tek yolunun bu olduğu konusunda ısrarcıdır, bu yüzden Shinji şaşırtıcı derecede sert bir şekilde vurur. Toji, Shinji'ye gidişinin muhtemelen ne kendisinin ne de Kensuke'nin ya da sınıf arkadaşlarının Tokyo-3'te uzun süre kalamayacağı anlamına geldiğini açıklıyor ama Shinji'yi istifa ettiği için suçlamıyor, pilot olmanın bedelini ödediğini görmüştü. Shinji kendini kelimelerin içinde bulur ve cevap veremeden ajanlar tarafından zamanının dolduğunu söyler. Uzaklara götürülürken, Shinji, çok zayıf ve korkak olduğu için vurulması gereken kişinin kendisi olduğunu bağırır.

Misato sonunda Shinji'nin onunla yaşamayı kabul etmesinin sebebinin bir aile araması olduğunu anlar ve görünüşe göre çok geç olarak tren istasyonuna gider.[9] Ama Shinji trene binmemiştir. Birbirlerini "evdeyim", "eve hoşgeldin" diyerek selamlarlar.

Notlar

 • Rei, bu bölümde ilk kez "İlk Çocuklar" olarak anılır. Shinji, 1. bölümde zaten Üçüncü olarak anılmıştı, bu da henüz tanışmadığımız başka bir pilot olduğunu açıkça ima ediyor.
 • Bu, animenin yaratıcısı Hideaki Anno'nun yazmadığı (veya birlikte yazmadığı) tek bölüm. Yapım sırasında bir noktada, bu bölüm kaldırıldı ve şimdi 5. bölüm olan bölüm, 3. bölümü hemen takip edecekti. Ancak daha sonra Shinji'nin karakterini ve ilişkilerini oluşturmaya zaman ayrılması gerektiğine karar verildi, bu yüzden bölüm tekrar eklendi. Sonuç olarak, bu bölüm, 5. bölüm zaten bittikten sonra yazıldı ve Anno, hikaye veya senaryoyu geliştirmede doğrudan bir rol üstlenmedi.
 • 4. bölüm için Evangelion ORIGINAL taslak senaryosu, yayından kesilen tarihlerden bahseder; görünüşe göre 3. bölüm, 14 Temmuz 2015'te sona erdi ve 4. bölüm, 15-18 Temmuz 2015'e[10] yayıldı (bu, 4. bölümü Haziran 2015'in başlarına koyacak olan Rei Ayanami Raising Project'teki[11] kronolojiyle çelişiyor gibi görünüyor).

Analiz

 • Kensuke, Shinji'ye ağustosböceklerinin dışarıda çıkardığı gürültüye dikkat etmesini söyler. Kensuke, çocukken (2000'lerin başında) dışarısının sessiz olduğunu ama şimdi ağustosböceklerinin sesini sürekli duyulabildiğini söylüyor. Shinji, Misato'nun kendisine ekosistemin eski durumuna döndüğünü söylediğini söyler. On beş yıl önceki felaketin çevresel sonuçları hakkında daha fazla bilgi için İkinci Patlama'ya bakın.
 • Otobüsten indikten sonra Shinji, gezginlerin ve çocukların koruyucu tanrısı Jizo-san'ın bir heykelinin yanında dinlenir. Sahne görünüşe göre Miyazaki'nin Komşum Totoro'dan bir sahneye övgü niteliğindedir (Daha fazlası için Neon Genesis Evangelion'daki Diğer Şovlara Övgüye bakın.).

Alıntılar

 • (Toji ve Kensuke, Misato ile ilk kez tanıştıklarında)
  Kensuke: "Bu beklenmedik bir gelişmeydi."
  Toji: "O gerçek çok güzeldi, değil mi?"
 • (Shinji kaçtıktan sonra caddede yürürken)
  Soldaki Kamu Spikeri: "Evet, ucuz, ucuz! Ateşli genç kızlarda büyük indirim! Yorulduğunuzda sizi cennete götürürler."
 • (Shinji, İkinci Patlama Filmini izliyor)
  Erkek Sesi: "Gerçekten tespit edemedin mi?"
  Doktor: "Evet. Onlarca milimetre çapında bir cisim, ışık hızının yüzde onundan fazla bir hızla Antarktika'ya çarptı!"
  Asistan A: "Teknolojimiz bunu ne tahmin edebilir ne de ona karşı savunabilir."
  Kadın Sesi: "Ama dışarısı cehennem gibi! Eğer hiçbir işe yaramıyorsa bilimin amacı nedir!?"
  Erkek Sesi: "Dünyanın eksenindeki değişimin neden olduğu atmosferik akış %3 oranında azaldı."
  Kadın Sesi: "Yani, biraz sakinleşti mi?"
  Asistan C:"Olumsuz!! Saniyede 230 metre hızla yaklaşan bir gelgit dalgası var!"
  Erkek Sesi: "Doktor! Tahliye etmeliyiz!"
  Doktor: "Hayır, burada kalmak benim görevim."
  Erkek Sesi: "Doktor, ölmek kolaydır ama Dünya'daki bu Cehennemi izlemekle yükümlüsünüz."
 • Toji: "Hiç topun yok mu!?![12]"
  Kensuke: "Sadece bir aptal kazanamayacağını bildiği bir savaşa. Topların bununla hiçbir ilgisi yok."
 • (Shinji vahşi doğada Kensuke ile karşılaştı)
  Kensuke: "Seni gerçekten kıskanıyorum. Böyle güzel bir kadınla yaşamak ve Evangelion'a pilot olmak. Ah, keşke kontrollerin arkasına bir kez geçebilsem!"
  Shinji: "Yapmasan daha iyi olur. Annen endişelenebilir"
  Kensuke: "Sorun değil. Benim de annem yok."
  Shinji: "Ah…"
  Kensuke: "Ben de senin gibiyim, Ikari."
 • (Shinji, Toji ve Kensuke'ye veda ediyor)
  Shinji: "Vurulması gereken kişi benim. Ben bir alçağım... bir korkağım...Dürüst değilim...ve zayıfım..."

Referanslar

 1. Bu başlık, Arthur Schopenhauer tarafından insan etkileşimi hakkında bir analojiye atıfta bulunur. Daha fazla ayrıntı için buraya bakın.
 2. Shinji'nin kaçarken Misato için odasına bıraktığı notun orijinal Japoncasında kelimenin tam anlamıyla "Katsuragi Misato-sama" olarak hitap edilir. "-sama" onur eki, "-san"ın (Bay veya Bayan) daha resmi versiyonudur ve daha yüksek sosyal rütbeye sahip olanlara kibarca hitap etmek için kullanılır. Bu formalite, Misato'nun 1. bölümdeki isteğinin aksidir; Misato kendisine sadece "Misato" demesini istemişti.
 3. Shinji'nin trene binerken SDAT'ında dinlediğini duyduğumuz iki şarkı, "Ys" RPG serisi için bir resmi albüm olan "Lilia"dan "You are the only one" ve "Blue Legend"dir (daha önce 2. bölümde duyuldu). Ancak, bu bölümde vokal bölümlerinin hiçbiri duyulmuyor.
 4. Oyuncu seçimi konusunda bir ekonomi örneğinde, bu animede birkaç normal seslendirme sanatçısı; tren spikeri, kamu spikeri, film oyuncuları ve benzeri olarak görünür. Aşağıdakiler dahil:
 5. Shinji'nin Kensuke ile tanışmadan önce ziyaret ettiği güzel dağ, ünlü bir intihar noktasıdır; daha fazla bilgi için Coğrafya'ya bakın.
 6. Kensuke'nin askeri rol yapma oyunu için çadırındaki bir kara tahtaya yazılmış eksiksiz bir "eğitim programı" var ve bu program Japoncadan çevrilmiş:
  Yaz Eğitimi Uygulama İşlemlerinin Anahatları
  Japonya'nın Seferberlik Takvimi
  15:00 Savaş için mevzilenme
  16:00 Saldırıya hazırlanın, ateş etmeye başlayın
  19:00 (boş bırakılmıştır)
 7. Bahsedildiği gibi; eğer Kensuke bir Eva pilotu olsaydı, Eva'nın çekirdeği annesinin ruhuyla dolu olurdu. Bu nedenle, görünüşe göre ölmüş olmsına rağmen, Shinji'nin annesinin endişe duyacağına dair ifadesi muhtemelen doğrudur.
 8. Bir önceki bölümde Toji de annesinin öldüğünü ima ediyor gibiydi.
 9. Bölümün sonlarına doğru meydana gelen bir hata, Misato'nun arabasını tren istasyonuna kadar sürdüğü zaman, Japonya'da arabalar sağdan gitse bile, arabasından sol taraftan inmesidir. Ayrıca, Misato'yu aslında arabasının sağ tarafında bulunan sürücü koltuğunda oturduğu ilk bölümdeki uzun bir sahnede arabasını sürerken gördük.
 10. https://eva.onegeek.org/pipermail/oldeva/1999-December/033295.html
 11. http://forum.evageeks.org/viewtopic.php?p=367501#367501
 12. Toji "toplar"a atıfta bulunduğunda aslında "matanki" der, bu hiçbir şey ifade etmez. Bu kelime aslında Japonca karakterlerde geriye doğru yazılan "kintama"dır (ki+n+ta+ma, ma+ta+n+ki şeklinde ters çevrilmiştir). Kintama, kelimenin tam anlamıyla "altın toplar" anlamına gelen testisler için kullanılan argo bir terimdir.Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0