tr:Evangelion Ünite-01

From EvaWiki
(Redirected from tr:Eva-01)
Jump to navigation Jump to search
Evangelion Ünite-01
Eva-01
エヴァンゲリオン初号機
Model Tipi Test Tipi
Pilot(lar) Shinji Ikari
Ruh(lar) Yui Ikari
İlk Fırlatma 1. Bölüm


Evangelion Ünite-01[1] (エヴァンゲリオン初号機, Evangerion Shogouki veya kısaca Eva-01), Evangelion serisinin ana karakter mekasıdır. Eva-01, dizinin kahramanı Shinji Ikari tarafından yönetiliyor ve annesi Yui Ikari'nin ruhu yaşıyor.

Profil

Eva-01, Gehirn'in Hakone şubesi tarafından Evangelion Test Tipi modeli olarak üretildi. Diğer Evaların aksine, vücudu doğrudan Lilith'in vücudundan üretildi ve sonuç olarak Lilith'in "yavrusu" veya "klonu" olarak anılır.[2] Fiziksel düzeyde, Eva-01, Adam temelli (yani herhangi bir başka) Evangelion ile aynı özelliklere sahiptir, bu nedenle Lilith ile ilişkisinin tam doğası tartışma konusu olmaya devam etmektedir.[3] Eva-01 ruhunu 2004 yılında Yui Ikari ile Temas Deneyi sonucunda aldı, ancak 2014 yılına kadar "tamamlanmadı".[4] In 1. bölümde Ritsuko, Misato'ya Eva Ünite-01'in etkinleştirilme olasılığının "0.0000000009" veya "O9 Sistemi" olarak adlandırılması için uygun bir şey olduğunu söyler. Bu Japonca bir kelime oyunudur, bu yüzden İngiliz dublajı, bunu açıklayan fazladan bir satır ekledi, Ritsuko "O-Nine"ın Japonca "iblis" kelimesi olan "Oni" üzerinde bir kelime oyunu olduğunu açıkladı. Eva-01 ayrıca ilham kaynağı olarak geleneksel bir "Oni" ile tasarlanmıştır.[5][6]

Eva Serisinin geri kalanında olduğu gibi, görünüşte havarilere karşı kullanılmak üzere bir silah olarak yaratılmıştı ve gerçek savaşta (Üçüncü Havari Sachiel'e karşı) kullanılan ilk Evangelion'du. Eva-01, çılgına dönme ve herhangi bir güç kaynağı olmadan hareket etme konusunda kötü bir üne sahiptir (S² Motoru'nun Havari Zeruel'den alınmasından önce). Eva-00 daha önce kontrolden çıkarken ve Eva-02 yok edilmeden hemen önce çılgına dönerken, Eva-01 doğrudan savaşta çılgına dönen ve ölümcül etkiye sahip tek Eva'dır.

Eva-01, Nerv HQ'daki üst düzey yöneticiler, yani Gendo Ikari tarafından şüpheli kayırmacılıkla tedavi edilir. Tüm havariler yok edildikten sonra, Eva-01 hem Gendo hem de Seele'nin Üçüncü Patlama senaryolarının anahtarı haline gelir, burada birincisi onu "insanlığı Üçüncü Patlama'nın hiçliğinden kurtarmak için bir gemi" olarak kullanmayı amaçlar ve ikincisi, orijinal Longinus'un Mızrağı'nın kaybıyla kullanılamaz hale gelen Lilith için bir "ortam" olarak. Bunun anlamı, benzersiz yaratılışıyla Eva-01'in baştan beri Lilith için bir "yedek" olarak tasarlandığıdır.

Fiziksel Özellikleri

Eva-01, diğer Evangelionlarda görülen V şeklindeki göğüs plakasının aksine pektoral kaslara benzeyen kendine özgü bir göğüs plakasına sahiptir ve direkleri de benzersiz bir konfigürasyona sahiptir. Tasarımdaki farklılıkların nedeni hiçbir zaman açıklanmadı. Eva'nın kendine özgü kaskı, görsel olarak bir ceratopsian dinozorunun boynuzunu ve yelesini çağrıştırıyor.

Biyolojik olarak, Eva-01, aralarında dört burun deliği bulunan iki tamamen yeşil göze sahiptir. Derisi koyu kahverengidir (Zeruel'den yenilenen kolda çok daha açık renkte olmasına rağmen). Alnında, giderek koyulaşan renkli eş merkezli lekelerin çıktığı bir "havari yüzü" işareti bulunur. Boynu, solungaçları andıran sıralar halindeki meraklı yarıklarla tasvir edilmiştir.

The End of Evangelion'un sonunda, Eva-01'in saçları olduğu görülüyor, ancak bunun Evaların üzerinde herhangi bir etkisi varmış gibi görünmüyor.

ÇN: Ruhu Lilith'ten gelme Rei Ayanami'nin saçlarının ve Lilith'ten yapılan Eva-01'in saçlarının mavi olması haricinde bir benzerlik bulunmamaktadır.

Öneri'de Chrome Eva-01

Operasyonel Geçmişi

Eva-01'in operasyonel geçmişi, herhangi bir Evangelion'un en uzunudur. Üçüncü Havari Sachiel saldırdığında savaşa giren ilk Eva'dır. İlk olarak pilotu Shinji Ikari'yi düşen tavan ışıklarından korumak için kolunu hareket ettirdiğinde ve yine Sachiel ile savaşta, ölene kadar havariye saldırdığında, en başından beri çılgına dönme konusundaki kötü durumunu sergiliyor. Sachiel'in intihar patlaması sırasında orta derecede hasar alır.

Eva-01, yendiği Dördüncü Havari Shamshel'le savaşırken ellerinden tekrar hasar alır ve Evangelion Ünite-00 tarafından korunurken Havari Ramiel'i bir pozitron tüfeğinden bir atışla indirir. Eva, kontrolden çıkmış robot Jet Alone'u durdurmada ve Matarael ile Sahaquiel'in yenilgisinde yer alır.

Aynı şekilde Eva-01, Havari Leliel, Bardiel ve Zeruel'i vahşice ölüme gönderir. Ardından, on altı saatten fazla bir süre boyunca Leliel'e çekildikten sonra, Eva'nın yerleşik ruhu Yui, pilotla temas kurar ve Eva çılgına döner, bir güç kaynağı olmadan hareket eder ve havariyi içeriden yırtarak açar. Eva-01, Kukla Kapsül'ün kontrolü altında, Havari Bardiel ile enfekte olmuş Eva-03'ü parçalara ayırır ve Zeruel'e karşı savaşta tekrar çılgına döner, onu öldürür ve havarinin S² organını yiyip bitirir. Eva-01, Arael'e karşı savaşta yer almaz; Eva-00'ı kurtarmak için Armisael'e karşı yapılan fırlatılır fakat pek bir işlevi olmaz.

The End of Evangelion'da, Eva-01 haç şeklinde bir patlama başlatır ve o andan itibaren tamamen yerleşik ruhunun kontrolü altındadır. Üçüncü Patlama ve Tamamlanma'da kritik bir rol oynar ve sonunda tüm insanlık için bir anıt olarak uzaya uçar.

Ruh

Ayrıca bakın: Teori ve Analiz: Yui'nin Ajandası

Eva-01'in ruhu Yui Ikari'nin ruhudur. Bu nedenle oğlu Shinji Ikari, Eva-01'in pilotu olarak seçildi. Yui'nin Eva-01'in yerleşik ruhu olmak için kesin motivasyonları tam olarak anlaşılmamıştır, ancak onun Seele'nin çıkarlarına karşı olduğu ve onlar tarafından ortadan kaldırılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bilinmektedir. Evangelion'un içinde olmak, olayları normal bir insan olarak yapabileceğinden çok daha fazla etkilemesine izin verdi. Bir başka olasılık da Yui'nin Eva-01'in havarilerle savaşmadaki rolünün önemini önceden görmüş ve Shinji'yi korumak için Eva'nın yerleşik ruhu olmayı seçmiş olması olabilir.

Rebuild of Evangelion'da

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Tabii ki, Eva-01, kahramanı Shinji Ikari tarafından yönetilen Eva olarak yine merkezi bir rol oynuyor. Neon Genesis Evangelion'un 6 bölümünü kapsayan Evangelion 1.0: You Are (Not) Alone'da, Eva-01'in rolü orijinaliyle neredeyse aynıdır. Eva'nın Shinji'yi düşen ışıklardan koruduğu sahne yok ve bu sefer açıkta kalan yüzü bize gösterilmedi. Bununla birlikte, Yui'nin Eva'daki varlığını çok daha önce öğreniyoruz ve Eva-01'in yüzü, G-Tipi Keskin Nişancı Ekipmanı ile donatılırken kolayca gözden kaçabilen bir sahnede kısaca ortaya çıkıyor.

Eva-01'in Evangelion 2.0: You Can (Not) Advance'deki görünümleri, rolünü daha da ileriye taşıyor ve doğası hakkında yeni sorular ortaya çıkarıyor. Orijinalinde olduğu gibi, Eva-01 Sahaquiel operasyonunda yer alır ve Eva-03'e saldırır, ancak bu sefer Kukla Sistemin kontrolü altında çok daha büyük bir güç ve gaddarlık gösterir. Zeruel'e karşı savaşta, olağan "çılgına dönme" modunun üstünde ve ötesinde neredeyse tanrısal bir duruma geçer gibi göründüğü için tamamen yeni yetenekler sergiliyor: Hale tezahür ettirmek, uzuvlarını yenilemek, AT Alanını manipüle etmek ve gözlerinden güçlü ışınlar atmak. Eva-01, Zeruel'i göz ışınlarıyla yok eder ve havarinin çekirdeğini emerken metamorfoza başlar, ancak Eva-06 tarafından durdurulur. Daha fazla bilgi için bakınız: Eva Yapay-Evrimi.

Eva-01, Evangelion 3.0'da, AAA Wunder'daki sorgu odasındaki bir monitörde geminin güç kaynağı olarak hizmet verdiği bir sahne dışında neredeyse hiç görülmez. Shinji, Eva'nın giriş kapsülünden kurtarıldı ve yeniden yapılandırıldı, ancak Yui ve Rei emilmeye devam ediyor gibi görünüyor. Eva herhangi bir aktif rol oynamaz ve filmin sonunda Wunder'ın içinde kalır. Wunder'ın Ünite-01'i tam olarak kullanma şeklinin bilinmediği, ancak bir şekilde içindeki güçleri kullanma yeteneğine sahip olduğu belirtilmelidir. Ünite ayrıca filmin başında Tesseract'ın içinde kısa bir süre için görülür ve ilk Nemesis Serisi dron setini yok etmek için 12 saniye boyunca tekrar "uyanır". Eva daha sonra atmosfere düşerken uyku durumuna geri döner.

Diğer Evalarda olduğu gibi, Eva-01'in tasarımı Rebuild of Evangelion için değiştirildi. Oranları daha insani ve daha az abartılı ve direklerin boyutu büyük ölçüde küçültülmüş. Renk düzeni, orijinal seri için düşünülen ve Ikuto Yamashita tarafından yaratılan bir konsept kullanılarak değiştirildi (aşağıda görebilirsiniz), kaska, göğse ve bele parlak yeşil, mavi bir "pelvik bot" ve modifiye edilmiş omuz çıkartmaları eklendi. Eva-01'in el örtülerinin yandığı Shamshel savaşı sırasındaki sahneye bakılırsa, teni artık çok daha açık bir tonda.

Eva-01'in Rebuild'deki doğası bir gizemdir. Orijinal seride, Eva'nın daha hareketli ve canlı hareketlerle Leliel'e karşı savaş gibi gerçekten insan gibi göründüğü birkaç an vardı. Ancak Rebuild'de Eva biraz mekanik ve daha özgür kontrollü görünüyor; Eva 2.0'da "uyanana" kadar Eva-03'e benzer şekilde yürür ve acı hissediyor gibi görünür.

Rebuild'de Evangelion Ünite-01
Yamashita'nın eski renk konsepti
3D CG Modeli
Eva-01, Sachiel'in intihar patlamasından çıkıyor
Eva-01'in açıkta kalan eli


Transformers Mode EVA

Transformers Mode EVA'da, Dünya'daki Autobotlar EVA-1'den[7] sonra, Misato tarafından havariye sahip Starscream Angel-scream'e karşı savaşmak için konuşlandırıldı. EVA-1, Autobot lideri Optimus Prime tarafından tarandı ve boyutunu ve özelliklerini kazandı. Ancak Angel-Scream ışınlarını EVA-1 ve Optimus Prime'a fırlattığında EVA-1 devre dışı bırakıldı, ancak Autobot lideri patlamaları engelleyerek EVA'yı korudu; fakat EVA-1, Optimus Prime'ı Angel-scream ile tek başına savaşmak zorunda bıraktı çünkü saldırıdan ötürü tamamen devre dışıydı.

Referanslar

  1. Evangelion Yunanca'dan gelmektedir ve kabaca "İyi Haber, Müjde" anlamına gelmektedir. Bu, Evangelion Üniteleri açısından bir anlam ifade etmese de, tematik bir öneme sahiptir.
  2. Ririsu no bunshin (リリスの分身), Eva'nın Lilith ile ilişkisini tanımlamak için kullanılan orijinal Japonca deyimdir.
  3. Daha fazla bilgi için, bakınız: Teori ve Analiz: Eva-01 ve Lilith
  4. Bunun nedeni Shinji'nin gelişinden önce başarıyla aktive edilmemiş olması mı yoksa bu zamana kadar fiziksel bedeninin eksik olup olmadığı mı olduğu bilinmiyor.
  5. Aerial Magazine'den Hideaki Anno ile Röportaj
  6. Ikuto Yamashita, "Sınırlandırılmış Muazzam Güç" Konsepti
  7. EVA-1'in Shinji tarafından mı yönetildiği yoksa Transformers Mode EVA olayları sırasında Shinji'den bahsedilmediği için uzaktan mı çalıştırıldığı bilinmiyor.

Ayrıca Bakın

Evangelionlar
Evangelionlar (Genel)
Başarısız Evangelion Prototipleri | Simülasyon Gövdeler
Eva-00 | Eva-01 | Eva-02 | Eva-03 | Eva-04 | Seri Üretim Evangelionlar (05~13 arası Evangelionlar)
Rebuild of Evangelion: Mark.04 | Eva-05 | Mark.06 | Eva-08 | Mark.09 | Eva-13
Eva 8+2 | Seri Üretim Evangelionlar | Sonsuzluğun Başarısızlıkları
Diğer: Ekstrakanonik Evalar