tr:Berserk

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Eva 01 çılgına döndüğünde ağzı açılıyor
Eva 01, zırhlı kapalı çenesini zorla açıyor

Berserk (暴走 bousou),[1] bir Evangelion'un insanlığın Eva'yı kontrol etme yeteneğinin ötesine geçtiği bir duruma geçmesine verilen isimdir.

Berserk Evangelionlar, güçlerinin ve yeteneklerinin büyük ölçüde arttığı vahşi, hayvansal bir savaş çılgınlığı ile karakterize edilir. Çeneleri cıvatalı kapatılmış üniteler, tipik olarak onları çılgınca açmaya ve çılgınca bağırmaya başlar.

"Berserker modu", mevcut insan bilimsel bilgi düzeyine meydan okuyarak çalışır. Dr. Ritsuko Akagi, Evangelion Ünite-01'in güç veya pilot girişi olmadan ilk kez hareket etmesi karşısında şaşkına döner.[2] Ve daha sonra dahili piller tamamen boşalmışken Leliel ve Zeruel'e karşı çılgına döner.[3][4] Bu olaylar sırasında bilinen hiçbir güç kaynağının tespit edilemediği ortaya çıktı,[5] ancak bu zamanlarda Eva-01'e gerçekte neyin güç verdiğine dair bir anlayış kazanılmadı. Bununla birlikte, "çılgınca dolmuş" bağımsız hareket için bir üst sınır olması gerektiği sonucuna varılabilir, aksi takdirde Zeruel'in S² Motorunu tüketmesi gerekli olmazdı.

Bu olaylar sırasında, Eva'nın yerleşik ruhu, kısıtlama mekanizmalarını atlıyor ve kendi başına hareket ediyor gibi görünüyor. Bazıları, Yui Ikari'nin "ölümünden" önceki bilinen davranışı ile Evangelion enkarnasyonunun vahşeti arasındaki tutarsızlığa atıfta bulunarak buna karşı çıktı. Ancak bu, çocuğunu koruyan bir anne olması gibi çeşitli faktörlere bağlanabilir. Evalar, ruhlar kendilerine kurtarılmadan önce boş kaplar olduklarından ve bu ruhlar Evaların "irade"[5] ve "kalbinin"[6] kaynağı olduğundan, çılgına dönmüş Eva'yı neyin yönlendirdiği belirsizdir, eğer yerleşik ruhu değilse.

Nerv, kontrolden çıkmış bir Evangelion'un oluşturduğu tehlikenin çok farkındadır ve Eva'ları her zaman bağlı ve kontrollü tutmak konusunda son derece endişelidir. Güçsüz çılgın moduna ek olarak, Evangelionlar tarafından birkaç artan güç, vahşet veya savaş öfkesi olayı görüntülendi.

Eva-05'i yarı çılgın bir duruma sokan Mari Makinami Illustrious dışında[7], yapay veya kasıtlı olarak çılgına dönme modunu başlatmak için bilinen hiçbir girişimde bulunulmamıştır. Bunun yerine, teknolojik ilerlemeler kontrollü koşullar altında benzer bir güç düzeyi elde etmeye çalışır. Kukla Sistemi, Rebuild'in Canavar Modu ile birlikte, benzer artan güç ve vahşet durumlarıyla sonuçlanır, ancak yerleşik ruh komuta olmadığından, bunlar gerçek çılgına dönme olayları oluşturmaz.

Bireysel Evangelionlar tarafından Berserker davranışı

Televizyon Animesinde

Evangelion Ünite-00

Eva-00'de iki olay vardır (5. bölümde ve 14. bölümde), her ikisi de bir pilot onunla senkronize olmaya çalıştığında meydana gelir. Rei Ayanami ile yapılan aktivasyon testi sırasında, Giriş Kapsülü otomatik olarak çıkarılır (görünüşe göre Eva'nın kendisi tarafından) ve Eva-00, gücü bitene kadar yılmadan hareket etmeye devam eder. İkinci olay Shinji Ikari'yi içermektedir, Eva'nın otomatik çıkarma sinyalini reddetmesi dışında son derece benzerdir. Eva-01 olaylarından farklı olarak, bu iki durumda da Eva, dahili gücü tükendikten sonra kapandı ve çılgın olayları sırasında Eva-01'in hareket etmesi gibi gücünü kullanmaya yeniden başlamadı.

Evangelion Ünite-01

Eva-01 en kötü şöhrete sahip çılgına dönme olaylarını yaşamıştır. Hem bağımsız hem de güç olmadan hareket etme yetenekleri, ilk aktivasyonundan önce, Shinji'yi düşen ışıklardan korumak için kolunu hareket ettirdiğinde (Sinyal Sonlandırma Kapsülü takılı olmasına rağmen) etkin bir şekilde kurulur. Çok geçmeden, Sachiel'e karşı ilk fırlatması sırasında kontrolden çıkar ve havari düşene kadar durmayan vahşi ve uzlaşmaz bir "savaş öfkesi" sergiler. Eva-01, Leliel'in korkunç yıkımına neden olduğunda ve daha sonra Zeruel'i parçalayıp yuttuğunda benzer davranışlar ortaya çıkar, ancak Sachiel'deki olayın aksine, bunların ikisi de göbek kablosu bağlantısı kesildiğinde ve dahili piller tamamen boşaldığında meydana gelir. Shinji çılgın olayların hiçbirinde yer almıyor, ilk ikisinde karartılıyor ve üçüncüsünde LCL'e dönüşüyor.

25'. bölümde, Eva-01 bir kez daha bağımsız hareket eder, haç şeklinde bir patlama başlatır ve "ışık kanatları" büyür. Bu noktadan sonra, Eva-01 tamamen Yui'nin kontrolü altında görünüyor.

18. bölümdeki kukla sistem tarafından kontrol edildiğinde, Eva-01'in davranışı çılgın moduna çok benzer, ancak eylemleri yerleşik ruh tarafından değil, Kukla Sistemin kendisi tarafından yönlendirildiğinden, bu gerçek bir çılgın olay değildir.

Evangelion Ünite-02

Eva-02, 25'. bölümde haç şeklinde bir patlama başlatıyor ve bir savaş öfkesine giriyor, inanılmaz akrobatik yetenekler sergiliyor ve saldıran JSSDF birimlerine karşı bir AT Alanı saldırısı gerçekleştiriyor. Tüm pil gücünü kaybettikten (göbek kablosu JSSDF tarafından tahrip edildi) ve Seri Üretim Evalar tarafından tahrip edildikten sonra, Eva çılgına döner ve yok edilmeden önce herhangi bir güç kaynağı olmadan kısa bir süre hareket eder.

Eva-02'nin çılgınlığı, daha önce Eva-01 ve Eva-00 tarafından sergilenenlerden farklıdır çünkü pilot Asuka, baştan sona Eva'nın birincil kontrolünde görünmektedir. Ancak, Eva'nın JSSDF savaşı sırasında ve güç olmadan hareket ederken ses çıkarması (Asuka ile hem uyum içinde hem de uyumsuz) -bu noktaya kadar sadece çılgın Eva'nın ruhu komutayı aldığında meydana geldi- Kyoko'nun ruhunun bir düzeyde aktif olarak dahil olduğunu göstermektedir. Bu aynı zamanda Asuka'nın Eva-02'nin yüksek güçlerinin S.Ü. Evalara nasıl yettiğini de açıklar.

Evangelion Ünite-03

Eva-03, aktivasyon sırasında Havari Bardiel tarafından enfekte oldu ve başlangıçta, ilk çılgın olayında Eva-01 gibi davrandı, çenelerini kırdı ve bağırdı, ancak bu, yerleşik ruhun değil, havarinin kendisinin işi gibi görünmekte. Havari tarafından ağır mutasyona uğramış olmasına rağmen, Eva-03, Kukla Kapsül kontrollü Eva-01 tarafından parçalara ayrıldı, bu yüzden Melek, Eva'nın gizli gücünü ve gücünü kullanamadı.

Rebuildlerde

Evangelion Ünite-01

AT Alanından oluşmuş kol

Evangelion 1.0, düşen ışıklarla ilgili olay 1.0'da gerçekleşmese de, orijinal serideki olayla aynı olan Sachiel ile savaşta Eva-01'in çılgına dönmesine neden oldu. TV animesinden farklı olarak, hem Misato hem de Ritsuko çılgın durumu biliyor gibi görünüyor.

Evangelion 2.0, Eva-01'in Zeruel'e karşı çılgına benzer bir duruma girdiğini, gözleri ve kırmızıya dönüşen neon yeşili süslemesiyle gösterilir. Bu durumda, Eva, gözlerinden aşırı derecede yıkıcı bir enerji saldırısı da dahil olmak üzere çeşitli havari yetenekleri sergiler; kopmuş kolunu AT Alanından yeniden biçimlendirdi ve ardından güçlü bir şok dalgası salmadan ve gücünün zirvesinde bir hale tezahür ettirmeden önce AT Alanını geometrik şekillere dönüştürdü (Ramiel'in dönüşümlerinden farklı değil). TV animesinden farklı olarak, Eva-01 Zeruel'i yemez, bunun yerine Shinji ve havari arasında temas kurar, Eva onu parçalamadan ve havarinin dönüştüğü sıvıyı emmeden önce Rei Ayanami'nin ruhunu havarinin çekirdeğinden çıkarır. Onuncu Havari'yi emdikten sonra, Eva-01 güçte büyük bir artış alır ve parlayan bir enerji varlığına dönüşür, Yakın Üçüncü Patlama'yı başlatır ve Mark.06'nın silahı tarafından etkisiz hale getirilir.

Bu olay, Eva'nın, çılgına dönme olaylarının birçok özelliğine sahip olmasına rağmen, süresinin çoğunda pilotun kontrolü altında olarak tasvir edilmesiyle ayırt edilir. Misato, Ritsuko'ya Eva-01'in çılgına dönüp dönmediğini sorduğunda, Ritsuko bir cevap veremez. Yui'nin olaylarda bir rol oynayıp oynamadığı tartışmalı ve henüz net değil.

Daha fazla bilgi için bakınız: Eva Yapay-Evrimi.

Evangelion Ünte-02

Eva 2.0'da Mari tarafından etkinleştirilen Canavar Modu, birçok yönden çılgın moduna benziyor, ancak Eva aslında kontrolden çıkmadığı için uygun değildir.

Evangelion Ünite-05

Eva-05 yarı-çılgın moduna giriyor.

Üçüncü Havari ile savaş sırasında Mari Makinami Illustrious, Eva-05'in protez uzuvlarıyla düzgün bir şekilde senkronize olamaz ve birinin kontrolünü Eva'nın kendisine vermek zorunda kalır. Yarı çılgın bir duruma giren Eva-05,[7] çenelerini açar ve havarinin çekirdeğini yok etmeye yardımcı olur, daha sonra kendi kendini yok eder.

Notlar ve Referanslar

  1. Bousou kelimenin tam anlamıyla "kontrolden çıkmış" anlamına gelir. Bununla birlikte, Shiro Tokita'nın 7. bölümde gösterdiği belgede belirtildiği gibi, "Berserk(er)" resmi İngilizce tercümesidir. Ç.N: Cümle içerisinde "kontrolden çıkma" veya "çılgına dönme" olarak çevirmekte olduğum bu terimin başlığını çevirmeden bırakmayı uygun gördüm.
  2. Neon Genesis Evangelion. 1. Bölüm.
  3. Neon Genesis Evangelion. 16. Bölüm.
  4. Neon Genesis Evangelion. 19. Bölüm.
  5. 5.0 5.1 Neon Genesis Evangelion. 20. Bölüm.
  6. Neon Genesis Evangelion. 22. Bölüm.
  7. 7.0 7.1 Eva 2.22 senaryosuna göre, Eva'nın 半暴走状態, han-bousou joutai ("yarı çılgın hali") olduğu söylenir.