tr:Canavar Modu

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
FGC 01 C020.jpg

Bir resim bin kelimeye bedeldir derler...
Bu makale, içinde tartışılan bazı öğeleri göstermek ve çorak, sıkıcı bir metin arazisi olmasını önlemek için (daha fazla) görsele ihtiyaç duyuyor.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Eva-02 "canavar" olarak yeniden yapılandırılmasını tamamladıktan sonra.

Rebuild of Evangelion sürekliliğindeki Canavar Modu (ビ ー ス ト モ ー ド), Eva pilotuna "kontrollü berserke" benzeyen Eva'nın doğuştan gelen gücünden daha fazlasına erişim sağlayan özel bir yerleşik savaş işlevidir. Eva-02 bu kapasiteye sahip olduğu gösterilen tek ünitedir.

Evangelion 2.0'da bu mod, Mari'nin Eva-02'yi Onuncu Havariye karşı pilot olarak kullandığında sergileniyor. Klasik dövüş yöntemlerinin etkisiz kalmasının ardından, "Ters mod. Gizli kod: Canavar!" diyerek süreci başlatır. Bu, omuz direklerini fırlatır, Eva'nın sınırlayıcılarını acı verici bir şekilde serbest bırakır ve Eva'nın "insanlığını terk ettiği" fiziksel bir dönüşümü tetikler. Eva'nın vücut oranları genellikle uzundur ve baş, büyük bir maw ve düzgün şekilli dişlerle görünüşte kauçuğa dönüşür. Dönüşümün sonunda, Eva'nın birçok donanımı eksik veya başka bir şekilde değiştirilmiştir.[1] Yeniden yapılandırılan Eva hâlâ pilot tarafından kontrol ediliyor ve dahili batarya gücüne dayanıyor, ancak büyük ölçüde artırılmış mobilite ve AT Alanı ihlali gücü sergiliyor.

Hem Eva hem de pilotu çok hayvani bir şekilde davranıyor. Canavar Modunu etkinleştirmek, pilot için çok yorucu görünüyor ve onu insan formunu kaybetme gibi büyük bir riske sokan negatif bir kapsül derinliği gerektiriyor. Girişimin bir sonucu olarak Mari'nin yaşadığı tek anlık fiziksel değişim, parlayan yeşil göz bebekleridir. Ancak, Eva 3.0'da, on dört yıldır hiç yaşlanmayan Asuka kadar "Eva'nın Laneti"nden muzdarip görünüyor. Muhtemelen aşırı kapsül derinliği ile ilişkili riskler nedeniyle Canavar Modunu kullanmanın uzun vadeli sonucudur.

Evangelion 3.0'da, Asuka'nın yenilenen Ünite-02'si, "Kod 777" ("Triple Seven" olarak okunur) sözlü komutuyla tetiklenen Canavar Modunun yeni varyasyonlarını sergiliyor. İki ayrı aşama görülmektedir. İlkinde, zırh kaplamalarının bir kısmı ve iç kısıtlayıcılar patlayarak fırlatılır ve Eva'nın ağzı açılır; sonuç fiziksel olarak televizyon animesinin 19. bölümünün sonunda görülen çılgına dönen Eva-01'in bir Eva-02 versiyonuna benziyor. Bundan kısa bir süre sonra, Eva-02'nin 2.0'daki canavar formu ile aynı gelişmiş güç ve çevikliği sergileyen dev kılıç dişli bir aslan yaratığına dönüştüğü ikinci aşama başlıyor. Asuka, dişler ve yarık göz bebekleri gibi kedigil özellikleri kazanır ve gözleri parlar.

Canavar Modu
Eva-02 Onuncu Havarinin AT Alanını dişlerle yırtıyor.
Canavar Modu'nun etkisi altındaki pilot Mari.


İsim

"Canavar Modu" terimi filmin kendi içinde kullanılmıyor, ancak hızla hayran diline girdi. HDM Souzetsu[2] tarafından piyasaya sürülen bir dizi Eva figürünün ve muhtemelen "Canavar Modu"na yeterli özgünlük sağlayan diğer ürünlerin ambalajında yer almaktadır.

Evangelion 2.0'da görülen mod için tam terim Canavar Formu 2. Aşama'dır (Tip 1)[3], (獣 化 第 2 形態 (第 1 種), Juuka Dai 2 Keitai (Dai 1 Shu)). Bu, "1. Aşama"nın ne anlama geleceği veya diğer ima edilen "türlerin" ne olduğu sorularını gündeme getirir. Şu anda 3.0'da görülen sürümün tam tanımının ne olduğu bilinmemektedir.

Referanslar

  1. Bu iyi bir şekilde açıklanmadı. Bunu gösteren sahne, Eva-02'nin arka tarafındaki plakaların, sınırlayıcıların daha sonra çıkardığı karanlık bir matrise "batması" gibi, kaybolduğunu gösteriyor.
  2. Full Color Market. HDM創絶エヴァンゲリヲン新劇場版2 sp入全9種フルコンプ. 2011-02-03'te alındı.
  3. Evangelion 2.0 Complete Records Collection'dan yapılan çeviriden.