tr:Rebuild of Evangelion

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Rebuild of Evangelion
film serisiyle ilgili bir dizi makalenin parçası


Rebuild of Evangelion (ヱヴァンゲリヲン新劇場版 Evangelion Shin Gekijōban, İngilizce "Evangelion New Theatrical Edition"), Neon Genesis Evangelion'un yaratıcıları tarafından orijinal TV animesinin alternatif bir yeniden anlatımını oluşturan dört filmden oluşan bir seridir. "Rebuild of Evangelion", orijinal TV animelerinin ve ilgili filmlerin, Evangelion: Death and Rebirth ve The End of Evangelion'un sürekliliğinden ayrı bir süreklilik oluşturur.

Yeni izleyiciler orijinal seriyi hiç görmemiş olsalar bile, Rebuild film serisinin orijinal serinin hayranları olmayanlar için daha erişilebilir ve anlaşılır olması ve aynı zamanda orijinal serinin hayranlarını tatmin etmesi amaçlanmıştır.

Prodüksiyon Geçmişi

Anno, 2002 sonbaharında Rebuild filmleri üzerinde çalışmaya başladı ve Canlı Aksiyon Cutie Honey filmi, Re: Cutie Honey OVA'ları ve benzeri[1] gibi çeşitli diğer projeler yüzünden ilk film ertelenmeden önce yaklaşık altı ayını ön prodüksiyona harcadı. Newtype'ın Aralık 2006 sayısında, Anno, sonunda Eva'yı başlangıçta "istediği gibi" yeniden yaratmaktan mutlu olduğunu ve artık teknolojik ve bütçe kısıtlamaları tarafından zor durumda bırakılmadığını açıkladı.[2]

Rebuild filmlerinin gösterim takviminde birçok gecikme yaşadı, ilk film orijinal yaz çıkış tarihinden 2007 sonbaharına ertelendi ve ikinci filmin gösterim tarihi 2008'den 2009 yazına kaydırıldı. İlk olarak 2008 yazında Evangelion: Final ile aynı anda yayınlanacağı duyurulan üçüncü film, 2012 sonbaharında gösterime girdi.[3]

2012 yılında, son film kısaca Khara'nın web sitesinde 2013 sürümü için listelendi.[4] Ekim 2014'te Anno, daha sonra Shin Godzilla ile alakalı olduğu ortaya çıkan diğer taahhütler nedeniyle filmin bilinmeyen bir tarihe erteleneceğini duyurdu.[5]

2019'da, şimdi Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time olarak adlandırılan son filmin 27 Haziran 2020'de vizyona girmesi planlanıyordu, ancak COVID-19 salgınıyla ilgili endişeler nedeniyle iki gecikme yaşandı.[6] 8 Mart 2021'de piyasaya sürüldü.[7] Anno, 2000'den beri yeni bir Evangelion hikayesi hazırlamayı planlıyordu[8] ve gelecekte franchise'ı yeni yaratıcılara bırakmak istiyordu ancak bunun için 3.0+1.0'ın onun son Evangelion çalışması olması gerekiyordu.[9][10]

Hikayenin Konusu

“Rebuild of Evangelion” orijinal olarak orijinal Neon Genesis Evangelion'un alternatif bir yeniden anlatımı olarak sunuldu: İlk üç filmin serinin "alternatif bir yeniden anlatımı" olması amaçlanırken, dördüncü ve son filmin diziye tamamen yeni, alternatif bir son olacağı vaat ediliyor.

Evangelion 1.0: You Are (Not) Alone, animenin ilk bölümlerini uyarlıyor ve orijinal olarak 6. bölümde gösterilen Yashima Operasyonu ile sona eriyor. Büyük benzerliklere rağmen, Lilith'in tanıtılması ve Kaworu'nun ayda gizemli bir şekilde ortaya çıkması gibi bazı farklılıklar dikkat çekicidir.

Evangelion 2.0: You Can (Not) Advance, Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone'un kaldığı yerden devam ediyor. Orijinal seriden birçok sahneyi ve olay örgüsünü kopyalarken, film aynı zamanda yeni tasarlanmış yaratıklar ve Mari Illustrious Makinami gibi yeni karakterler de dahil olmak üzere yenilerini tanıtıyor. Filmin ilk yarısı "Aksiyon Arkı"nı uyarlıyor: 8'den 12'ye kadar olan bölümler. İkinci yarı, 18 ve 19'un birincil savaşlarını uyarlarken, 23'e kadar materyali dahil ederek, tamamen yeni bir sonuçla, Yakın Üçüncü Patlama olarak bilinen olayı başlatıyor. Asuka, yeni bir soyadı ve önceki meslektaşından bazı farklılıkları ile bu filmde tanıtılıyor.

Evangelion 3.0: You Can (Not) Redo'nun 24. bölüm ve End of Evangelion'un başlangıcıyla ilgili çekingen bağlantıları var. İçinde, önceki olaylardan 14 yıl sonra gerçekleşen son filmden bir zaman atlaması vardır. Wille adında yeni bir organizasyon tanıtılır ve bir Nerv rakibi olarak tanımlanır. Yeni Eva türleri ve Toji'nin kız kardeşi Sakura Suzuhara gibi yeni karakterler tanıtılıyor. Mari gibi Kaworu da bu filmde önemli bir role sahip.

Evangelion: 3.0 + 1.0 Thrice Upon a Time hikayeyi sonlandırıyor. İçinde End of Evangelion ile bazı bağlantılar ve orijinal gösteriden bazı dikkat çekici sahneler sunulmaktadır. Nerv ve Wille ile Gendo ve Shinji arasındaki son çatışmayı gösteriyor ve hikayenin bazı önemli noktalarını ortaya koyuyor. Önceki üç filmden farklı olarak, bu filmin adı Katakana'da TV dizisiyle aynı şekilde "Evangelion" olarak işlenir. "Shin" ile başlayarak, tıpkı Anno'nun dahil olduğu Shin Godzilla veya Shin Ultraman gibi canlı aksiyon filmlerindeki gibi. Önceki üç filmde "Wevangeliwon" yazan Katakana vardı. Böylece önceki yapıdan bir kopuş ve tamamen yeni bir parça olma izlerini taşımaktadır.

Filmler

İngilizce Başlık Japonca Başlık İngilizce Çeviri Yayınlanma Tarihi
Evangelion:1.0
You Are (Not) Alone
ヱヴァンゲリヲン新劇場版:序 (Evangelion Shin Gekijōban: Jo) Evangelion New Theatrical Edition: Prelude 1 Eylül 2007 (Japonya)
Evangelion:2.0
You Can (Not) Advance
ヱヴァンゲリヲン新劇場版:破 (Evangelion Shin Gekijōban: Ha) Evangelion New Theatrical Edition: Break 27 Haziran 2009 (Japonya)
Evangelion:3.0
You Can (Not) Redo
ヱヴァンゲリヲン新劇場版:Q (Evangelion Shin Gekijōban: Q) Evangelion New Theatrical Edition: Quickening 17 Kasım 2012 (Japonya)
Evangelion:3.0+1.0
Thrice Upon A Time
シン・エヴァンゲリオン劇場版:||(Shin Evangelion Gekijōban: || ) New Evangelion Theatrical Edition: 3.0 + 1.0 8 Mart 2021 (Japonya)

Trivia

  • Evangelion 3.0+1.0 için Japonca başlık, müzikal bir tekrar işareti içerir. Anno veya Gainax tarafından tekrar işareti için resmi bir anlam açıklanmasa da, hayranlar böyle bir sembolün dahil edilmesinin olaylarda bir "tekrar" veya muhtemelen zaman yolculuğu olaylarına işaret edebileceğini düşünüyorlar. Ancak bu, yaygın olarak son derece olası görülmedi ve sembolün dahil edilmesi büyük olasılıkla üslupsaldır.
Müzikal Tekrar İşareti

Referanslar