tr:Evangelion: Death and Rebirth

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Evangelion: Death and Rebirth (新世紀エヴァンゲリオン劇場版 シト新生, Shin Seiki Evangelion Gekijouban: Shi to Shinsei) Evangelion'un ilk sinema filmidir. Death ve Rebirth olmak üzere iki bölümden oluşur.

NGE Death and Rebirth English Cover.jpg

Death ve Rebirth, yaygın olarak modası geçmiş bir film olarak kabul edilir. Filmlerin Renewal sürümüyle birlikte Rebirth terk edilir ve Death ve The End of Evangelion birlikte paketlenir (Bakınız: Revival of Evangelion).

Bununla birlikte, Death'in kendisi, bir derleme film olarak, sahne sıralamasında birçok özgürlük alır ve tematik önem uğruna serinin farklı noktalarından çeşitli sahneleri yan yana getirmek için sahnelerin kronolojik/yayınlanma sırasını sıklıkla terk eder. Ayrıca, orijinal animede VEYA 21-24. bölümlerin Yönetmen Kesitlerinde görünmeyen birkaç ek sahne (ünlü "Yaylı Çalgılar Dörtlüsü" sahneleri ve diğerleri gibi) vardır; hatta yaylı çalgılar dörtlüsü sahnesi için mevcut olan zaman çerçevesi animede mevcut olanla uyuşmayan şekilde çelişir.

Bu nedenlerle hem animeyi hem de The End of Evangelion'u izleyenlerin Death'i de izlemesi animeyi yeni bir bakış açısı kazandırması açısından faydalı olabilir.

Death

Ana Kaynak: Evangelion: Death

Serinin 1 saatlik bir film derlenmesi.

Rebirth

Ana Kaynak: Evangelion: Rebirth

Ayrıca bakınız: Kılavuzlar: Rebirth vs. 25'. Bölüm

The End of Evangelion'un ilk 25 dakikası. Başlangıçta filmin tamamı olarak planlandı, ancak zamanında tamamlanmadı. EoE'nin son sürümüne kıyasla bazı görsel ve işitsel farklılıklara sahiptir.

Notlar

Filmin Japonca adı, シト新生 ("SHITO shinsei"), ilk yarıda katakana kullanılması nedeniyle iki farklı şekilde okunabilir. 新生, "shinsei", "yeniden doğuş" anlamına gelir. SHITO, İngilizce başlığına göre 死と ("shi to"), "ölüm ve" olabilir. Bununla birlikte, SHITO aynı zamanda 使徒 ("shito"), Meleklerin Japonca'da (kelimenin tam anlamıyla "havari") adlandırdığı şeydir.