tr:Evangelion 2.0: You Can (Not) Advance

From EvaWiki
(Redirected from tr:Evangelion 2.0)
Jump to navigation Jump to search
Rebuild of Evangelion
1. Başlık: ヱヴァンゲリヲン新劇場版:破
Evangelion Shin Gekijōban: Ha
Evangelion New Theatrical Edition: Break
2. Başlık: Evangelion 2.0: You Can (Not) Advance
Senarist Hideaki Anno
Yönetmen Hideaki Anno (baş yönetmen), Kazuya Tsurumaki, Masayuki
Sinema Gösterimi 27 Haziran 2009 (Japonya)
İnternet Yayını Tarihi 13 Ağustos 2021 (Amazon Prime Video)
Video Yayınlanma Tarihi 2.22: 26 Mayıs 2010
Havari Görünümleri Üçüncü Havari, Yedinci Havari, Sekizinci Havari, Dokuzuncu Havari, Onuncu Havari
Eva Fırlatmaları Eva-05, Eva-02, Eva-01, Eva-00, Eva-03, Eva-06
Film Krononolojisi
← Önceki Sonraki →
"Evangelion 1.0" "Evangelion 3.0"

Evangelion 2.0: You Can (Not) Advance (ヱヴァンゲリヲン新劇場版:破), Rebuild of Evangelion film serisinin ikinci filmidir. 27 Haziran 2009'da Japonya'da gösterime girdi. Film, yeni sahneler ve düzinelerce değiştirilmiş kurgu ile Evangelion 2.22 olarak Japonca DVD ve BD'de yayınlandı.

Film, Asuka Shikinami Langley, Ryoji Kaji ve yeni karakter Mari Makinami Illustrious'u tanıtıyor. Bethany Üssü ve Tabgha Üssü ile birlikte film boyunca tanıdık ve yeni tasarlanmış Havarilerin bir kombinasyonu ortaya çıktı.

Evangelion 2.0, yeni malzemeye daha fazla vurgu yaparak orijinalden 1.0'dan çok daha kapsamlı bir şekilde ayrılır. Filmin ilk yarısı, "Aksiyon Arkı"nın 8'den 12'ye kadar olan bölümlerini uyarlıyor. İkinci yarı, 18 ve 19'un birincil çatışmalarını uyarlarken, 23'e kadar malzeme içeriyor.

Sinema gösterimi posteri.
Sinema gösterimi posteri.

Hikaye

Mari, Üçüncü Havari savaşı sırasında pilotluk yapıyor.

Film, Mari'nin Evangelion Ünite-05'te Üçüncü Havari ile kaçmaya çalışırken savaştığı ortak bir ABD/Rus Nerv üssü olan Bethany Üssü'nde açılıyor. Şiddetli bir savaşın ardından Mari, havariyi yenmek için Eva'dan çıkmak ve onu kendi kendini yok etme moduna almak zorunda kalır. Savaş sırasında Mari ile iletişim halinde olan Kaji, daha sonra üssü uçakla terk ederken görülüyor.

İkinci Patlama sırasında kaybolanlar için yapılmış bir mezarlıkta, Shinji ve Gendo, Yui'nin boş mezarının önünde bir konuşma yaparlar; Gendo'nun Shinji'yi takdirini ifade ettiği bir an. Misato, Shinji'yi arabayla eve götürür ve yolda savaş gemileri ile Yedinci Havari arasındaki bir savaşa tanık olurlar. Misato, Nerv'e Evalarla havariyi durdurmasını emreder, Eva-02 gelir ve onu kolayca yok eder. Eva-02'nin pilotu, Avrupa Hava Kuvvetleri Kaptanı Asuka Langley Shikinami, kendisini Shinji, Toji ve Kensuke'ye tanıtır, ancak Rei Ayanami'den hemen hoşlanmaz.

Nerv'de Kaji, Gendo'ya içeriği insan sinir sistemine benzeyen bir paket verir. Gendo ona "Nebukadnezar'ın Anahtarı", "İnsanlığı Tamamlama'nın Anahtarı" diyor.

Asuka, Shinji'nin yerini alacağını düşünerek Misato'nun dairesine gelir, ancak Misato, her iki pilotun da takım çalışmasını öğrenmeye ihtiyaçları olduğu için birlikte yaşayacaklarını söyler. Hiçbir çocuğun yapmaktan memnun olmayacağı bir şey. Geceleri, Asuka kendine özel olduğunu ve bir oyuncak bebekle oynarken her zaman yalnız olacağını söylerken gösterilir.

Shinji ve sınıf arkadaşları, son deniz hayvanlarının hayatta tutulduğu ve kızıl okyanus suyunun bir kez daha yaşanabilir hale gelmesi için arıtıldığı deniz koruma bölgesine götürülür. Kaji, Shinji Misato'nun geçmişini ve İkinci Patlama'daki olayları açığa çıkarır. Bu arada, Gendo ve Fuyutsuki ayda bulunan Tabgha Üssü'nü ziyaret eder. Eva Mark.06'nın tepesinde oturan ve Gendo'ya dönüp "Tanıştığıma memnun oldum baba" diyen üstsüz Kaworu'yu görürler.[1]

Sekizinci Havari belirir. Onu Tokyo-3'e düşecek canlı bir bomba olarak tanımlanan Misato, Ritsuko'nun planın uygulanabilirliğine yönelik itirazlarına rağmen, onu Evalarla durdurmayı planlar. Eva üniteleri çarpma bölgesine koşar ve AT Alanlarını kullanarak onu yakalar. Havari yok edildikten sonra, Gendo oğlunu sadece sesli bağlantı ile över.

O gece Asuka, 8. Havari ile tek başına yüzleşemediği için uyuyamaz. Shinji'nin odasına girer ve arkasına uzanır. Asuka, birbirlerine ilk adlarıyla hitap etmeleri gerektiğine karar verir ve neden Eva'yı kullandığını sorar. Shinji, emin olmadığını, ancak babasının onu övdüğü için mutlu olduğunu ve bunun nedeninin bu olabileceğini söyler.

Bir senkronizasyon testi sırasında üç pilot.

Rei ve Gendo birlikte yemek yerken, Rei Shinji ve diğerleri için bir akşam yemeği partisi düzenlemesini ve Gendo'nun da katılmasını ister. Gendo, Rei ona Yui'yi hatırlattıktan sonra kabul eder. Kısa bir süre sonra, Mari paraşütle Japonya'ya gelir ve okulunun çatısında Shinji'nin üstüne iner. İniş noktasının başka yöne çevrilmesiyle ilgili telefonunda İngilizce konuşuyor, sonra Shinji'ye ayrılmadan önce onun ilginç olduğunu ve LCL kokusunu sevdiğini söylüyor.

Shinji'nin Mari ile garip ilk karşılaşması.

Bu arada Rei, akşam yemeği partisine hazırlık olarak yemek yapmayı öğreniyor ve bu sırada birkaç parmağını kesiyor. Asuka ayrıca Shinji'yi etkilemek için yemek yapmayı öğrenmeye çalışır. Shinji, Rei'nin Gendo'yu davet etmesi hakkında hiçbir bilgisi olmamasına rağmen, Rei herkese, hatta Asuka'ya bile partiye gelmeleri için davetiyeler gönderir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir yerde Eva-04, Amerikan Nerv üssü ile birlikte kaybolur. Sonuç olarak Eva-03, Japonya'ya gönderilir. Nerv karargahı, aynı ülkede üçten fazla aktif Eva birimine izin verilmediğini belirten Vatikan Antlaşması nedeniyle Eva-02'yi koruma altına alır. Bu karara kızan Asuka, asansörde Rei ile karşılaşır. Rei, Eva pilotu olmanın ne demek olduğunu açıklar ve Asuka hayal kırıklığı içinde onu tokatlamaya çalışır. Rei'nin yemek yapmaktan daha fazla parmak kesiği olduğunu fark eder ve Rei'ye Shinji'nin onun için ne anlama geldiğini sorar. Kıskanç Asuka asansörden hızlıca dışarı çıkar.

Kaji ile bir şeyler içip akşam yemeği yerken, Misato ondan Seele ve İnsanlığı Tamamlama Projesi'nin ayrıntılarını anlatmasını ister, ancak Kaji yalnızca emin olmadığını söyler. Misato, Evaların yükünü omuzlamak zorunda kalan pilotlar ve Rei'nin akşam yemeği partisiyle aynı gün Eva-03 testinin nasıl gerçekleştiği hakkında kara kara düşünüyor. Eva-03 gelir ve Asuka, Rei'nin akşam yemeği partisini es geçmek için test pilotu olmaya karar verir. Test sırasında Eva-03, Dokuzuncu Havari tarafından ele geçirilir ve Matsushiro'da bir patlama meydana gelir. Rei'nin akşam yemeği partisi de böylece iptal olur.

Eva-01'de Shinji, Eva-03 ile tek başına karşı karşıyadır, ancak ölme riskiyle karşı karşıya rağmen pilota zarar verme korkusuyla savaşmayı reddeder. Shinji'nin savaşmayı reddetmesi nedeniyle Gendo, Kukla Sistemin etkinleştirilmesini emrederek Shinji'yi Eva-01'i Eva-03'e karşı vahşileştirir ve ve Eva-03'ü vahşice parçalarken onu izlemeye zorlar. Kontrolleri tekrar ele geçirdiğinde Shinji, Nerv Karargahına saldırmaya ve babasını tehdit etmeye başlar. Gendo, herhangi bir tepki vermez, LCL basıncının arttırılmasını ve Shinji'nin Evangelion içinde devre dışı bırakılmasını emreder. Asuka'nın hayatta olduğu, ancak acil bakımda olduğu gösterilmiştir.

Hastane odasında uyandıktan sonra Shinji, Nerv'e saldırısı için Gendo'nun önüne getirilir. Gendo, oğlunun büyümesi gerektiğini söyler ve Shinji buna karşılık pilotluğu bırakmak istediğini söyleyerek yanıt verir. Misato, Shinji'yi kalmaya ikna etmeye çalışır ve Rei'nin akşam yemeği partisini kendisi ve babası daha yakınlaşabilmesi için düzenlediğini ona söyler, ancak Shinji ne olursa olsun ayrılmaya karar verir.

Shinji Tokyo-3'ten ayrılırken, 10. Havarinin gelişi bildirilir. Nerv'de Mari, Eva-02'yi kaçırır ve Geofront'a fırlatır. Ay'dayken, Kaworu Mark-06'nın tepesinde durarak Dünya'ya inişini hazırlar. Eva-02'yi kontrol eden Mari Onuncu Havari ile savaşır fakat ona zarar veremez. Eva'nın "Canavar Modu" durumuna girmesine neden olan gizli bir kod girer, ancak Onuncu Havari tarafından ciddi şekilde hasar gördüğü için bu boşunadır. Eva-00'da Rei bir N² Füzesi ile gelir. Eva-02 onun Havarinin AT Alanını yırtar, ancak Rei füze patlamadan önce Eva-02'yi güvenli bir yere iter.

Mari, Shinji'nin sığındığı bir sığınağa zorunlu iniş yapar ve birlikte Eva-00'ün, Eva-00'ün kimlik sinyaliyle eşleşmeye başlayan Onuncu Havari tarafından yutulduğuna tanık olurlar. Mari ısrar ettikten sonra Shinji, Nerv'e koşar ve Gendo'ya ona Eva-01 pilotu olmasına izin vermesi konusunda ısrar eder. Evasıyla birlikte Onuncu Havarinin köprüyü yok etmesini durdurmayı başarır ve Eva'nın gücü bitene kadar havariyle destansı bir şekilde savaşır; bu süreçte bir kolunu kaybeder. Giderek daha fazla öfkelenen Shinji'nin gözleri, Eva-01'ın aniden yeniden aktif hale geldiği anda, "Ayanami'yi bana geri ver!" diye bağırırken, karartılmış giriş kapsülünde kırmızı bir şekilde parlamaya başlar. Eva, Havarinin saldırılarını güçlü bir AT Alanı ile engeller ve eksik kolunu yeniden oluşturur. Eva-01 Onuncu Havariyi göz ışınlarıyla ikiye bölerek Shinji'nin içine girdiği çekirdeği açığa çıkartır.

Uyanmış Eva-01.

Shinji içeride, Rei'nin sindiğini görür. Elini uzatır fakat Rei ona değiştirilebileceğini söyler. Shinji, Rei'nin iddiasını reddeder ve Onuncu Havari'ye girmeye devam eder ve onu kurtarmaya kararlı olan Eva-01 ile kaynaşmasına neden olur. Shinji, Rei'yi kucakladıkça çözülmeye başlarlar; Shinji, Rei'ye kendisini babasıyla bir araya getirme çabaları için teşekkür eder. Rei hiçbir şey yapamadığı için özür diler, ancak Shinji her şeyin olduğu gibi yolunda olduğunu söyler.

Eva-06, Eva-01'i mıhladıktan sonra gökten iner.

Artık dev, kırmızı çıplak bir Rei olan Onuncu Havarinin vücudu, Eva-01'in çekirdeği ile tamamen kaynaşmıştır. Gökyüzü kırmızıya döner, Eva bir hale oluşturur ve bir kara delik belirir; hasarlı Tokyo-3'ü içine çekmektedir bu delik. Misato ve Nerv'ün geri kalanı, bunun Üçüncü Patlama'nın başlangıcı olduğunun farkındadır.

Kredilerden sonra, Cassius'un Mızrağı, Ünite-01'i gökyüzünden inerek mıhlıyor, Ünite-01'in AT-kolu ortadan kaybolduğunda ve Guf Odası'nın kapıları kapandığında Üçüncü Patlama'yı durduruyor gibi görünüyor. Uyanmış Ünite-01 ile aynı haleye sahip tamamlanmış Mark-06, gökten inerken gösterilmektedir. Kokpitten konuşan Kaworu, "Söz verilen zaman geldi Shinji Ikari. Bu sefer sana mutluluk getireceğimden emin olacağım." dedi.[2]

Evangelion 2.22

Eva 2.0, 2.22'nin yalnızca DVD'ye yönelik "X.0X" uygulamasını atladı ve doğrudan yeni sahneler ve düzinelerce modifiye edilmiş kesim ile desteklenen bir DVD & BD 2.22 sürümüne çıktı. Yeni sahneler arasında Shinji'nin Tokyo-3 tren terminalinde Kaji ile buluşması ve Eva-03'ün Amerikan üssünden havaya kaldırılması yer alıyor.

Evangelion Q: Gelecek Sefere Önizlemesi

Q Önizleme sırasında Rei.

Misato, Evangelion Q/Quickening'in Gelecek Sefere Önizlemesi sırasında şunları duyurdu: "Eva-01, Shinji ve Rei hâlâ içeride sıkışıp kaldığı için donmuş durumda. Kale şehir terk edildi. Nerv personeli hapiste tutuluyor. Eva-06, Dogma'ya iner. Tamamlanan Eva-08 ve pilotu. Ve nihayet, kaderinde buluşması olan çocuklar toplanır. Yaşamak isteyen insanların bu hikayesi nereye varacak?" Bir dahaki sefere daha fazla hayran hizmeti vaadi ile birlikte. Ancak, bir sonraki ön izlemedeki sahnelerin hiçbiri, Evangelion 3.0'ın piyasaya sürülen son kurgusuna dahil değil.

Fragman Özetleri

Önizleme

İkinci Patlama geri dönüşü sırasında "ADAMLAR".
Mari bir dizi parlayan haçlara bakar (gerçek filmde değiştirilmiştir).

Jeneriği izleyen bir önizleme, Neon Genesis Evangelion'daki "Sonraki Bölüm Önizlemeleri" ile aynı şekilde yapılandırılmış, aynı müzik teması, Misato'nun seslendirmesi ve daha fazla hayran servisi vaatleri ile tamamlandı.

Görünmesi planlanan Evalarla alakalı bir girişle açılıyor: Bir yeraltı rayındaki "geçici" Eva-05, Eva-02 havadan atılıyor (yeni "S-tipi Ekipman" ile donatılmış), Eva-04'ün patlaması, Eva-03 (Bardiel tarafından enfekte) ve Ay'dan inen Eva-06. Ekranda "ADAMLAR" yazısı ve birkaç hayaletimsi, belli belirsiz insansı figürün şifreli görüntüsü yanıp sönüyor. Ardından "LILIN+?" metni belirir, ardından "insan" kadrosunun birkaç çekimi gelir: Kaji ve Gendo (8. bölümün sonunda görüldüğü gibi); Misato, Ritsuko'yu tokatlıyor (16. bölümden geri dönüştürülmüş); Asuka, Rei ve Shinji (19. bölümdeki Zeruel savaşından) ve Kaworu (karanlık bir gökyüzüne karşı gülümseyerek). Son olarak, yeni karakter Mari arkadan görülüyor, birden çok dev parlayan pembe haçlara bakıyor ve ardından yüzünün yakından görünümü.

Fragman #1

14 Mart 2009'da Japon sinemalarında gösterime girdi, şarkısı Hikaru Utada tarafından "FLY ME TO THE MOON (IN OTHER WORDS) 2007 MIX" olarak ayarlandı (1.0'ın fragmanı ile aynı). Yahoo! Japonya daha sonra 27 saniyelik uzun bir "özel sürüm" düzenlemesi yayınladı ve bu düzenleme, bazı klipleri "Sonraki Bölüm Önizlemesi" temasının bir remiksine ve orijinal fragmana ev sahipliği yaptı.[3]

Kaji (ekran dışında) ile deniz koruma bölgesinde Shinji.

Hayranlar Mari'yi Eva-05'te, bazı havari saldırılarında ve birkaç karakter çekiminde ilk kez görüyorlar. Fragman, Shinji'nin annesinin mezarının başında Gendo'nun uçup gidişini izlerken havadan çekilmiş bir görüntüsüyle sona eriyor. Shinji kameranın önünden geçiyor ve 2.0'ın başlığı ekrana geliyor, böylece 2.0'ın fragmanı 1.0'ın sona ermesiyle hemen hemen aynı şekilde sona eriyor.

Fragman #2

25 Nisan 2009'da Japon sinemalarında, 8 Mayıs 2009'da[4] Bandai Channel'da gösterime girdi ve Shiro Sagisu'nun şatafatlı bir koro/enstrümental parçası olan "The Final Decision We All Must Take" şarkısı olarak ayarladı. Fragman boyunca çeşitli havari savaşları ve karakter çekimleri gösteriliyor.

Eva-05'le birlikte 3. Havariye karşı savaşı sırasında Mari.

DVD Tanıtımı

Mart 2010'un sonlarında Tokyo Anime Fuarı'nda bir dakikalık bir DVD Tanıtımı yayınlandı.[5] Resmi Evangelion web sitesi, tanıtımı 14 Nisan 2010'da çevrimiçi olarak yayınladı.[6] Tanıtım klibi, Megumi Hayashibara'nın "Tsubasa wo Kudasai" versiyonunun ("Wings_HayashibaraNew_FullCD" başlıklı) bir varyasyonuna ayarlandı, görüntüler ise çeşitli spoiler sahnelerinden ve 2.22 için rötuş örneklerinden oluşuyordu (Mari ve Eva-02'nin baş aşağı zıpladığı ve Eva-03'ün havaya kaldırıldığı yeni bir sahne dahil).

Rei, Shinji onu 10. Havarinin çekirdeğinden kurtarmadan önce.

Referanslar

  1. Evageeks.org: Kaworu'nun Gendo'ya "baba" demesi. 2011/02/19'da alındı.
  2. Kaworu'nun cümlesinin "şu anda" mı yoksa "bu sefer" olarak mı çevrilmesi gerektiği konusunda biraz kafa karışıklığı var, her ikisinin de hikayenin geri kalanı için çok farklı etkileri var.
  3. Yahoo! Japonya. Evangelion Yeni Sinema Sürümü: Breakup. Flaş haber. 2009/04/28'de alındı.
  4. Bandai Kanalı. Evangelion Yeni Tiyatro Özelliği: Bölüm, Fragmanlar. 2009/05/09'da alındı. Fragmanı görüntülemek için bir Japonca IP veya proxy gereklidir.
  5. Tokyo Anime Fuarı. 2011/02/19'da alındı.
  6. Eva 2.22 tanıtımı. 2011/02/19'da alındı.


Kılavuzlar

Dış Bağlantılar

Ayrıca Bakınız


Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0