tr:Yui Ikari

From EvaWiki
(Redirected from tr:Yui)
Jump to navigation Jump to search
Yui Ikari
Yui Ikari
碇ユイ
Rütbe/Ünvan Biyomühendis, Eva Ünite-01'in ruhu
Bağlantı(lar) Nerv,Gehirn
Kökenleri Japon
İlişkiler Shinji Ikari (oğlu), Gendo Ikari (kocası),
Rei Ayanami (klonu)
Yaş 27 ("öldüğü" zamanki yaşı)
Doğum Günü 03/30/1977
Seiyū Megumi Hayashibara
Seslendirmeni (İngilizce): Kim Sevier (TV), Amanda Winn-Lee (filmler),
Stephanie Young (Rebuild), Ryan Bartley (Netflix)
(İtalyanca): Valentina Mari
(Almanca): Marie Bierstedt (TV) , Corinna Dorenkamp (Rebuild Filmleri)

Profil

Shinji Ikari'nin annesi ve Gendo Ikari'nin karısı olan Yui Ikari,[1] Gehirn'de E Projesi için çalışan parlak bir biyomühendisti. Ayrıca, Seele'nin önde gelen bir üyesinin kızıdır.[2] 2004 yılında Eva-01 ile yaptığı Temas Deneyi sonucunda öldü, ancak ruhu, insanlığın varlığının ebedi kanıtı olarak Eva'nın içinde yaşıyor.

Lilin formunda nadiren görülmesine rağmen, Yui Ikari serideki en güçlü kişilerden biridir. Bir insan olarak görüldüğünde, Yui'nin nazik, iyimser ve anne gibi olduğu gösterilir. İnsanlığa olan inancı ve onun korumaya ve hatırlamaya değer olduğuna olan inancı, kadronun geri kalanındaki daha alaycı karakterlerle karşılaştırıldığında öne çıkıyor.

Kyoto Üniversitesi'nde öğrenciyken "sensei'si" Kozo Fuyutsuki ile tanıştı. Akademik ilişkilerinin doğası bilinmemektedir. Fuyutsuki'nin uzmanlığı, Yui'nin resmi olarak çalıştığı biyomühendislikle çok az ya da hiç ilgisi olmayan metafizik biyolojiydi. Ancak, ikisi yakındı ve onu bir arkadaş ve sırdaş olarak görüyordu. Yui, Fuyutsuki'yle olan ilk görüşmesinde, üniversiteden sonra evlenme ve bir aile kurma fikrinden bahseder.

Diğer Karakterlerle İlişkileri

Gendo Ikari'yle

Yui, kendisinden birkaç yaş büyük olan ve sürekli olarak karanlık söylentilerin kaynağı olan Gendo Rokubungi adında gizemli bir adamla romantik bir ilişkiye girdi; bazıları Gendo'nun Yui'ye yeteneği ve Seele ile olan yakınlığı için yaklaştığını söyledi. Ne olursa olsun, Yui'nin kendi sözleriyle Gendo, "oldukça tatlı bir insandı. Sadece bunu kimse bilmiyor."

Yui (muhtemelen) mezun olduktan sonra Gendo ile evlendi ve Gendo onun soyadını aldı.[3] Yui'nin bu süre zarfında ne yaptığı açıklanmasa da, Gendo bir denetlemeci olarak hizmet etmek için Katsuragi Seferi'ne katılarak Seele ile ilişki kurdu. Gendo döndükten sonra, bir çocukları oldu, Shinji; kız olsaydı adı Rei olacaktı.

Gehirn ve Temas Deneyi

Yui, Seele'nin gizli araştırma organizasyonu Gehirn için gerçekten bir örtü olan Hakone, Japonya'daki Yapay Evrim Laboratuvarı'nda çalışmaya başladı. Biyomühendislik alanındaki becerileri, daha yaygın olarak "E Projesi" olarak adlandırılan "Adam'ı Diriltme Projesi"ne gitti. 2004'te Yui, tamamlanmamış Eva-01 (bir önceki yılın sonbaharında verdiği bir karar) ile Temas Deneyi için denek olarak gönüllü oldu. 4 yaşındaki Shinji'yi "parlak geleceği gösterebilmek" için deney alanına getirdi. Deney, görünüşe göre, Gehirn'in yapay ruhların yaratılmasıyla ilgili araştırmasının bir parçasıydı, ancak bunun yerine, ruhunun Eva'nın çekirdeğine emildiği ve vücudunun LCL'e geri döndüğü "bir kaza" ile sonuçlandı. Gendo daha sonra Yui'nin bedenini yeniden yaratmaya ve ruhunu tekrar ona sabitlemeye çalıştığı bir "Kurtarma Operasyonu'nu" üstlendi, ancak bu başarısız oldu, bunun yerine ilk Rei Ayanami'nin yaratılmasıyla sonuçlandı.[4]

Eva-01 olarak Yui

Yui'nin ruhu, anime boyunca Eva-01'in içinde kaldı ve oğlu Shinji, havarileri yenmek için pilotluk yaptı. Nerv'ün kapsamlı kısıtlama sistemine rağmen, Yui'nin ruhu, Shinji'nin aşırı tehlikede olduğu durumlarda Eva'nın vücudunun kontrolünü ele geçirebilir. Kontrolü, büyük ölçüde artan güç ve vahşet hali olan çılgın modda kendini gösterdi.

İlk olarak 1. bölümde kendi başına hareket etti, Shinji'yi düşen ışıklardan korudu ve 2. bölümdeki sonraki savaşta kontrolü ele geçirdi ve Eva-01 havariden ciddi hasar aldıktan sonra kapandığında Sachiel'i yendi. 16. bölümde, oğluyla temasa geçti ve yaşam destek sistemlerine giden tüm güçler kesilmeden hemen önce Eva'nın kontrolünü ele geçirdi, On İkinci Havari Leliel'den ayrıldı ve onu öldürdü. Sonunda, 19. bölümde On Dördüncü Havari Zeruel'e karşı tezahür etti. Bu sefer, Evangelion'un kontrolünü ele geçirmenin ve havariyi hızla yenmenin yanı sıra, süreçte havarinin S² Motorunu da aldı.

Üçüncü Patlama gerçekleştiğinde ve Rei III, Gendo'yu reddettiğinde, Üçüncü Patlama'nın kontrolü Shinji'ye ve nihayetinde Yui'ye verildi. Shinji'nin İnsanlığı Tamamlama Projesi'ni reddetmesinden sonra, Yui Longinus'un Mızrağı'nı aldı ve uzaya doğru süzüldü, Evangelion Ünite-01 olarak insanlığın varlığının ebedi bir kanıtı oldu.[5]

Ajandası ve Mirası

Yui'nin ruhu Eva Ünite-01'de...

20. bölümde Shinji, Eva'nın içinde kapana kısılmışken ruhsal bir yolculuğa çıkar. Bu süre zarfında Shinji, annesi ve babası arasındaki bir konuşmaya kulak misafiri olur.

Gendo: İkinci Patlama'dan sonra yaşamak zorunda, değil mi? Bu cehennemde...

Yui: Eğer hayatta kalmak istiyorsa, onun için her yer Cennet gibi olabilir. Hayatta olduğu için her an mutlu olma şansı var.

Gendo: Anlıyorum. Haklısın.

Yui, Gendo'ya herkesin Cenneti bulabileceğine inandığını açıklar; hayatta kalma iradesine sahip olmalılar ve mutluluğa ulaşacaklar. Bu inanç, ilk olarak 20. bölümde fiziksel dünyaya dönüşünde ve daha sonra Tamamlanma'yı kabul etmek yerine "canlı" olmayı (bir AT Alanı ile fiziksel formda insan olarak var olmayı) seçmesiyle Shinji'ye aktarılır.[6] Yui'nin inançları, Gendo ile olan romantik ilişkisinde de örneklendirilebilir, ancak Gendo'nun Seele ile ilişki kurma arzusu, Yui'ye gerçekten aşık olup olmadığı veya onu SEELE'ye yaklaşmak için kullanıp kullanmadığı ile ilgili soruları gündeme getirdi. Önümüzdeki on yıl boyunca her eyleminin Yui ile yeniden bir araya gelmek için yapılmış olması, onu sadece kullanmadığını gösteriyor; tersine Yui, gündeminin bir kısmını Gendo'dan sakladığına göre, bir anlamda onu kullanıyor olabilir.

21. bölümde Yui, Gendo'yu "...oldukça tatlı bir insan. Sadece kimse bilmiyor." diyerek tanımlar.[7]

Yui'nin kendi gündemi var, Seele'den farklı ve nihayetinde Gendo'dan da farklı. Sağlam bir gündemi var fakat onun gündeminin tamamı animede sunulmuyor. Ayrıntılar için Teori ve Analiz: Yui'nin Ajandası bölümüne bakın.

Rebuild of Evangelion'da

Yui, Evangelion 1.0'da bir karakter olarak hiç yoktur, ancak Evangelion 2.0'da, Shinji ve Gendo'nun mezarını ziyaret etmesiyle anlatılmaya başlanıyor. Rei'nin vücudu, orijinal seride olduğu gibi, Yui'nin orijinal formunun bir kopyasıdır; Gendo bir an için Rei'yi Yui olarak gördüğünde Rei'nin teklifini bile onaylar. Zeruel ile orijinal savaşta olduğu gibi, Yui; Gendo'nun Yui'nin onu reddetmesi olarak yorumladığı Kukla Sistemi reddeder.

Evangelion 2.0'da Yui.
Yui ve Shinji'nin fotoğrafı

Bununla birlikte, Evangelion'un davranışından Yui'nin ne ölçüde sorumlu olduğuna dair somut bir gösterge yoktur: 2.0'ın başarısız Üçüncü Patlaması sırasında Eva-01'i neredeyse tanrısal bir duruma sokan Eva Yapay-Evrimi, tamamen Yui'nin kontrolü altında olabilir veya olmayabilir ve Rebuild of Evangelion sürekliliğinde Evangelionlar hakkında açıklanacak çok şey var.

Evangelion 3.0'da Fuyutsuki, Yui'nin geriye kalan bir fotoğrafını Shinji'ye gösterir ve kızlık soyadının Yui Ayanami olduğunu ve onun kendisinin öğrencisi olduğunu ortaya çıkarır. Fuyutsuki Shinji'ye, Yui'nin çekirdeklere doğrudan girişi test ederken Eva-01'e emildiğini ve şimdi "Eva-01'in kontrol sistemi" olduğunu söyleyerek devam eder.

Çevirmen Notu

ÇN: Ek bir bilgi ekleyeyim, sitenin görseller kısmında dolaşırken Evangelion 3.0'dan alınan bir ekran görüntüsünde şöyle bir görsele rastladım:

Görselin açıklaması şudur: "Fuyutsuki'nin fotoğrafının arkası, orijinal ve geliştirilmiş, yazanlar:

第3新東京市 人工進化研究所 EVA本体棟にて
EVA Ana Kontrol Binasında, Yapay Evrim Laboratuvarı, Tokyo-3

CtHuLhU tarafından geliştirildi,[8] düzeltildi ve çevirildi.[9]

Diğer Medyada Yui

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Shinji Ikari Raising Project (Manga)

SIRP Manga, diğer Evangelion Serilerinin çoğundan daha açık bir tona sahip olduğundan, Yui Ikari sadece hâlâ hayatta değil, aynı zamanda genellikle bir komedi karakteri olarak da kullanılıyor. Evliliğinin itici gücüdür ve genellikle Gendo üzerinde otorite sahibidir.

Referanslar

  1. Shinji ve Gendo'da olduğu gibi, Ikari burada da "Çapa" anlamına gelir. Yui ve diğer karakterlerin nasıl adlandırıldığı hakkında daha fazla bilgi için, bakınız: Karakter İsimlerinin Kökenleri
  2. Bir Seele üyesinin kızı olduğu, animenin kendisinde değil, yalnızca Gizli Bilgilerde açıkça belirtilir. Bununla birlikte, önemli bir sosyal statüye sahip olduğu animenin kendisinde açıkça ima edilmektedir (aşağıdaki referansa bakın).
  3. Normalde Japonya'da, kadınlar soyadlarını değiştirirdi, ancak bazen koca, eşi daha yüksek sosyal statüye sahipse, özellikle de aile adını taşıyacak erkek kardeşi yoksa, karısının soyadını alır.
  4. 21. Bölüm
  5. 26'. Bölüm
  6. 20. Bölüm ve 26'. Bölüm
  7. 21. Bölüm
  8. https://forum.evageeks.org/post/628881/The-Photograph/#628881
  9. https://forum.evageeks.org/post/629255/The-Photograph/#629255Karakterler
Ana Karakterler: Shinji Ikari | Rei Ayanami | Asuka Langley Soryu
Nerv Personeli: Misato Katsuragi | Gendo Ikari | Ritsuko Akagi | Kozo Fuyutsuki | Ryoji Kaji | Maya Ibuki | Makoto Hyuga | Shigeru Aoba
Sınıf Arkadaşları: Toji Suzuhara | Kensuke Aida | Hikari Horaki
Diğer Karakterler: Kaworu Nagisa | Yui Ikari | Naoko Akagi | Kyoko Zeppelin Soryu | Dr. Katsuragi | Keel Lorenz | Pen Pen
Rebuild of Evangelion: Asuka Shikinami Langley | Mari Makinami Illustrious | Sakura Suzuhara | Ryoji Kaji (Çocuk)
Çeşitli: İkincil Karakterler | İkincil Karakterler (Rebuild) | Ekstrakanonik Karakterler
Teori ve Analiz: Karakter İsimlerinin Kökenleri (Savaş Gemileri) | Tasarımlar | İlişkiler | Profiller
Kaynaklar: 2015: Ryohji Kaji'nin Son Yılı