tr:Kurtarma

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Genel Bakış

Kurtarma, bir insandan bir ruhu, bir Evangelion'un veya Yaşam Tohumunun özünü çıkarma ve ruhu yeni bir konağa (yine bir insana, Evangelion çekirdeğine veya Tohuma) yerleştirme sürecidir. Söz konusu konakçı gövdenin eksik olması durumunda vücut, kurtarma işlemi sırasında LCL'den üretilebilir.[1]

Kurtarma operasyonu, Temas Deneyi ile karıştırılmamalıdır; ikisi büyük ölçüde farklıdır. Temas Deneyi, bir insanın bir Evangelion'un özüne "dalmasını", bu süreçte ruhunu çekirdeğin içine yerleştirmesini gerektirirken, Kurtarma, bir ruhu mevcut ev sahibinden ayırmayı ve onu bir başkasının içinde sabitlemeyi içerir. Daha spesifik olarak, bir Temas Deneyi, bir Evangelion'un özüyle doğrudan insan teması içerir - dolayısıyla prosedürün adıdır - kurtarma, sadece ruhların hareketini ve yerleştirilmesini içerir ve bunun bir öze olması zorunlu değildir.

20. bölümden; Shinji'nin Giriş Kapsülünü çevreleyen kurtarma ekipmanları

Mekanik

Bir konukçudan ruh çıkarma, muhtemelen ruhu serbest bırakmak için zayıf bir Anti AT Alanının üretilmesini, ardından ruhu yeni ev sahibine yerleştirmek için özel kurtarma ekipmanının kullanılmasını içerir.[Kaynak Gerekli] Ev sahibi zaten uyumu kaybetmişse (örneğin, 20. bölümde Eva-01’in Giriş Kapsülü’nün içindeki Shinji), ruhun AT Alanı zaten etkisiz hale getirilmiş olacağından, Anti AT Alanı üretimi gerekli olmayacaktır. Uygun ekipman aşağıdakileri içerir:[2]

 • Muhtemelen ruhun konumunu sabitleme işlevi gören simit şekilli bir elektromıknatıs.
 • Evangelion’un çekirdek alanında radyasyon yayabilen bir cihaz.
 • LCL sıcaklığını, ruh "kuvvetlerini" (yani Libido ve Destrudo), çekirdek nabız oranını, kan grubunu ve diğer ilgili ölçümleri takip eden sensörler.

Yukarıdakiler en azından 20. bölümdeki kurtarma girişimi sırasında üstü kapalı bir şekilde gösterilirken, oynadıkları roller asla açıklanmamaktadır. İlginç bir şekilde, ruhun “iradesinin” kurtarmanın başarılı bir şekilde ilerleyip ilerlemeyeceğini etkileyebildiği görülüyor; yani, ruh, mevcut konukçuyu yenisi için terk etmeye istekli olmalıdır.[3]

Kurtarma Operasyonları Örnekleri

NERV, Eva-01 ile yaptığı Temas Deneyinin ardından Yui'nin ruhunu kurtarmaya çalıştı, ancak bu girişim başarısız oldu. Rei 1'in doğumunun bir şekilde bu olaya bağlı olduğu ve Rei'nin Lilith'in ruhuna ve Yui'ye benzer bir görünüme sahip olduğu biliniyor. Benzer şekilde NERV, Zeruel ile savaş sırasında Eva-01 ile kaynaştıktan sonra Shinji'nin ruhunu kurtarmaya çalıştı, ancak bu da başarısız oldu. Gizemli bir şekilde, Eva-01'in çekirdeği bu başarısızlıktan kısa bir süre sonra Shinji'yi tükürdü. Bunun arkasındaki kesin mekanizma asla açığa çıkmaz, ancak Shinji, Eva'nın içinde Yui'nin ruhuna doğru süzülürken görülür ve Yui'nin kendisi de Shinji'yi son haliyle "doğurmaya" karar vermiş olabilir.

Rei 1, Naoko Akagi tarafından öldürüldükten sonra NERV, onun ruhunu kurtardı. Rei 2 sahne alırken, muhtemelen Rei 1’in ruhundan bir parça Eva-00'ın çekirdeğine yerleştirilerek bölünmüştü.[4] Rei 2, Armisael'e karşı savaş sırasında öldükten sonra, ruhu kurtarıldı ve görünüşe göre Eva-00'a ait olan Rei 1 kısmı ile birlikte Rei 3'e yerleştirildi.[5]

Adam'ın ruhu kurtarıldı ve 24. bölümdeki olaylardan önce Kaworu'nun vücuduna yerleştirildi. Ayrıca, Kaworu'nun ölümü ile The End of Evangelion olayları arasında bir noktada, Adam'ın ruhunun Kaworu'nun kalıntılarından çıkarıldığını ve Adam'ın (Kaworu'nun) ruhunun Üçüncü Patlama sırasında dev Rei-Lilith'in bir parçası olarak gördüğümüz için Adam embriyosuna geri yerleştirildiğini varsaymak da doğrudur.

Referanslar

 1. Maya'nın 20. bölümdeki ifadesine bakın: "Kurtarma, Shinji’nin bedenini yeniden oluşturmak ve içindeki ruhunu dengede tutmak demektir."
 2. Görünüşe göre Magi, prosedürü yürütmek için gerekli olduğundan, bunların çoğunu kontrol ediyor ve izliyor. Aşağıdaki 20. bölüm diyaloğuna bakın:
  Maya: "Kurtarmak, [Shinji’nin] bedenini yeniden oluşturmak ve ruhunu onun içinde sabitlemek demektir."
  Misato: "Bu mümkün mü?"
  Ritsuko: "Magi'nin desteğiyle, evet."
 3. 20. bölümdeki kurtarma başarısız olurken Ritsuko'nun söylediklerine bakın: "Geri dönmek istemiyor musun Shinji?" İlgili bir kayda göre, Yui'nin kurtarılmasının Eva-01'den ayrılmak istemediği için başarısız olduğu anlaşılıyor.
 4. Daha fazla bilgi için Gizli Bilgiler konusu altındaki İkinci Havari bölümüne bakın.
 5. Ritsuko'nun 23. bölümdeki cümlelerine bakın: "Bu çok gizli. Kapsülü temizleyin. İlgili parçaları atın."