tr:Magi

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
21 gendo grin 8.jpg

"Bu... o dev bu mu?" "Biz Gehirn, o varlığa Adam diyoruz. Bu farklı."
Bu makale, açıkça yanlış olan bilgiler içeriyor ve bunu yazan kişi, kaynak materyale neredeyse yeterince dikkat etmemiş. Okurlarımızın kavram yanılgılarına, olgusal hatalara ve/veya tamamen saçmalıklara maruz kalmasını en aza indirmek için bu hatalar derhal düzeltilmelidir.
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın veya bu sayfayı düzenleyin.

25'. bölümde hack saldırısı sırasında Magi ekranının görüntüsü

S.B. (Süper Bilgisayar) Magi Sistemi (マギ), Dr. Naoko Akagi tarafından Gehirn'de biyo-bilgisayarlar üzerine yaptığı araştırma sırasında tasarlanan bir süper bilgisayar üçlüsüdür.[1] Magi'nin 7. nesil organik bilgisayarlarına, Kişilik Nakli İşletim Sistemi (İşletim Sistemi) kullanılarak Dr. Naoko Akagi'nin kişiliğinin üç farklı yönü yerleştirildi. Aynı sistem Evangelionları çalıştırmak için de kullanılıyor.[2] Magi, 13. bölümde simülasyon gövdelerini kafeslerindeki Evalara bağlamak için kullanılır ve muhtemelen pilotlar gerçek Eva'da bulunmadığında yapılan senkronizasyon testleri de Magi aracılığıyla gerçekleştirilir.

Üç Magi, Nerv Karargahını ve Tokyo-3 belediyesini çoğunluk kararıyla yönetiyor.

Nerv Genel Merkezindeki üç orijinal Magi topluca Magi 01 setini oluşturur:

  • Magi-1: Melchior: Dr. Naoko Akagi'nin bilim insanı yönü;
  • Magi-2: Balthasar: Dr. Naoko Akagi'nin anne yönü;
  • Magi-3: Casper: Dr. Naoko Akagi'nin kadın yönü.

Nerv'in diğer dalları da Magi süper bilgisayarlarının üçlüsüne sahiptir:

  • Magi 02: Matsushiro, Japonya
  • Magi 03: Berlin, Almanya
  • Magi 04: Massachusetts, ABD
  • Magi 05: Hamburg, Almanya
  • Magi 06: Beijing, Çin

Nevada (ABD) çölünde bulunan Nerv'in 2. şubesi, üssün bir Dirac Denizi'nde kaybolmasından önce bir dizi Magi süper bilgisayarına sahip olabilir.

Magi, 13. bölüm sırasında Havari Ireul'un saldırısının hedefidir.

The End of Evangelion'da, Seele, Nerv'ü savaşmadan ele geçirmek ve böylece orijinal Magi sistemini hasar görmeden ele geçirebilmelerini sağlamak umuduyla, Nerv Karargahı'nın Magi sistemine saldırmak için yukarıda listelenen diğer beş Magi setini kullanır. Bununla birlikte, Ritsuko Akagi onları durdurmak için zamanında bir tip-666 güvenlik duvarı kurmayı başardı ve Seele'yi JSSDF'ye Nerv'e fiziksel bir saldırı başlatmasını emretmeye zorladı. Ritsuko güvenlik duvarını kurarken, daha sonra gerçek hedefi olan Gendo ile birlikte Nerv'ü kendi kendini yok etmek için kullandığı özel bir program da kurdu. Casper, bir kadın olarak Naoko Akagi, Ritsuko'nun emrini reddetti ve bu yüzden Nerv'ün kendi kendini yok etme komutu böylece gerçekleşmedi.

Nerv'in 1. şubesindeki üç Magi, Fuyutsuki'nin 21. bölümde belirttiği gibi, İncil'de geçtiği üzere, bebek İsa'yı ziyaret eden Doğu'nun üç Bilge Adamının adını almıştır.

Notlar

  • Ritsuko, 13. bölümde Misato'ya, Magi'nin kullandığı aynı Kişilik Aktarma OS teknolojisinin Evangelionlarda da kullanıldığını söyler. Bununla birlikte, bu süre zarfında Ritsuko, Evangelionların aslında onlara bağlı insan ruhları ile etkileşime girerek kontrol edildiğini Misato'dan bir sır olarak saklıyor. Kişilik Aktarması teknolojisinin bir türevinin Evalarda gerçekten kullanılıp kullanılmadığı, en azından bir dereceye kadar mı yoksa Ritsuko'nun Misato'ya Evalardaki ruhlar hakkındaki gerçeği saklamak için yalan mı söylediği belli değil.

Referanslar