tr:21. Bölüm

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Bölüm Bilgisi
21. Bölüm
1. Başlık: ネルフ、誕生
Nerufu, tanjo
Nerv'ün Doğuşu - The Birth of Nerv
2. Başlık: Hâlâ bir çocuk olduğunun farkındaydı - He was aware that he was still a child
"The Path to God"
Senarist: Hideaki Anno, Akio Satsukawa
Yönetmen: Hiroyuki Ishido
İlk Gösterim: 2-21-1996
Video Yayınlanma Tarihi 2-5-1997 (Japonca-Video/LD), 5-29-2001 (ABD-DVD)
Havari Görünümleri: Adam (Geriye Dönüş)
Eva Fırlatmaları Yok
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"20. Bölüm" "22. Bölüm"

Genel Bakış

Kozo Fuyutsuki, bir havari ile son karşılaşmanın sonuçları karşısında dehşete düşen Seele tarafından kaçırılır ve sorguya çekilir. Fuyutsuki geçmişini anlatıyor, Nerv'in yaratılışına geri dönüşler sağlıyor. Misato Katsuragi, Ritsuko Akagi, Rei Ayanami ve Yui Ikari'nin geçmişleri de ortaya çıkıyor. Bu sırada Ryoji Kaji, bedeli ne olursa olsun gerçeği öğrenmeye karar verir.

Özet

Bölüm, İkinci Patlama'ya yol açan koşulları gösteren bir kayıtla başlar.

Ryoji Kaji, Misato'yu arar ve telesekretere bir mesaj bırakır. Bunun son görevi olduğunu ve Nerv Kimliği kartının kana benzediğini söylüyor. Başka bir yerde Misato, Fuyutsuki'nin kaçırıldığını ve Kaji'nin bir şüpheli olduğunu az önce duydu. Kaji ile olan ilişkisi nedeniyle o da zan altındadır ve gözaltına alınır.

Bu arada Kozo Fuyutsuki, komite yerine Seele monolitleriyle karşı karşıya. Monolitlerin ona soracakları soruları var ve ona uzun zamandır duymadığı Fuyutsuki-sensei şeklinde hitap ediyorlar...

Kyoto'da 1999'a bir geri dönüş. Üniversitede çalışan Fuyutsuki'ye gelecek vaat eden yeni bir biyomühendislik öğrencisi olan Yui Ikari'nin çalışmaları hakkında bilgi verilir ve ikisi bir toplantı yapar ve Yui'nin bilim adamı olmak yerine ev hayatını da düşündüğünü ortaya çıkarır. Fuyutsuki bu bilgilere hem şaşırmış hem de ilgilenmiş görünüyor.

Kısa bir süre sonra Fuyutsuki, Gendo Rokubungi ile tanışır. Genç adam, Fuyutsuki'nin kendisinden hiç haber almamış olmasına rağmen, bir kavgaya karıştıktan sonra Fuyutsuki'nin gözetimi altında salınmak istemişti. Fuyutsuki, Gendo'dan hemen hemen hoşlanmaz, bu yüzden kendisinin ve Yui'nin görüştüklerini duyunca şaşırır.[1] Yui, Gendo'nun aslında çok hoş birisi olduğunu ama kimsenin bunu bilmediğini söylüyor. Fuyutsuki, o sırada, Seele ile bağlantıları nedeniyle Gendo'nun Yui ile birlikte olduğu düşündüğünü belirtiyor.

İkinci Patlama olur; Fuyutsuki, ilk yılın "saf cehennem" olduğunu söylemek dışında ayrıntıya girmiyor. 2002 yılında, Aichi Eyaleti, Toyohashi Şehri harabelerinde ruhsatsız bir doktor olarak çalışıyor. Japonya artık sürekli bir yaz ülkesidir. Fuyutsuki, İkinci Patlama ile ilgili bir BM soruşturmasına davet edildiğini öğrenir.

Mavi saçlı melek.

Gendo, Antarktika'daydı, ve görünüşe göre İkinci Patlama'dan bir gün önce oradan ayrıldı, Fuyutsuki buna çok şaşırdı. Şimdi soyadı Ikari[2] ve Yui ile evli ve bir çocuğu var. Fuyutsuki'ye Yui'den mavi saçlı bir meleğin çizimini içeren bir kart verir.[3]

Günümüzde Misato karanlık bir odada tutuluyor. Bir odada kalmanın hatırlattığı kötü anılardan nefret ediyor. Geçmiş, Fuyutsuki'nin Güney Kutbu Soruşturma Gemisi İzolasyon Tesisi 2'de genç Misato'yu izlediğini gösteriyor ve Fuyutsuki'ye Misato'nun iki yıldır konuşmadığı söyleniyor.

İkinci Patlama resmi olarak bir meteor etkisi olarak sınıflandırılır. Ancak Fuyutsuki, Seele ve Keel Lorenz'in işin içinde olduğunu biliyor.

2003 yılında, Yui ve Fuyutsuki Hakone'de buluşurlar, ancak Fuyutsuki'nin Gendo ile işi vardır. Gendo'nun söylediğinden daha fazlasını bildiğini ve alışılmadık derecede büyük miktarda özel parası olduğunu biliyor. Fuyutsuki; Seele, İkinci Patlama ve Ölü Deniz Parşömenleri hakkındaki gerçek gerçeği halka açıklamakla tehdit eder, ancak Gendo onu bir şeyler görmeye davet eder.

İki adam yer altına iner, Geofront'a girer ve Naoko Akagi ile karşılaşır, Magi'yi ve Fuyutsuki'nin bir an için Adam'la karıştırdığı Evangelion prototipini görür. Gendo, Fuyutsuki'yi insanlık için yeni bir gelecek yaratmak için onunla çalışmaya davet eder.[4]

2005 yılında, Ritsuko tarafından anlatılan Misato Katsuragi ve Ritsuko Akagi arasındaki ilk buluşma gösterilir. Misato o zamanlarda şimdiki gibi konuşkan kişiliğini oluşturmaya başlamıştır. Yakında Misato ve Kaji bir araya gelirler ve Misato bir hafta boyunca okula gitmeyip Kaji'yle takılır.

2003 yılında, Yui (çocuk Shinji ile) ve Fuyutsuki, Hakone, Ashinoko Gölü'nde bazı meseleleri tartışıyorlar. Fuyutsuki, Seele'nin değil onun fikirlerini desteklediğini söylüyor. Kolayca silinebileceğini biliyor ama Yui'ye onun test deneği olması için hiçbir neden olmadığını söylüyor. Yui sadece "işlerin akışına göre gideceğini" ve Shinji'nin iyiliği için Seele'de olduğunu söyler.

2004 yılında Hakone Yeraltı Laboratuvarı 2'de Temas Deneyi yapılıyor. Yui, işlemleri izlemesi için küçük oğlunu getirdi. Ancak Yui, bir "kaza" sonucu hayatını kaybeder. Naoko Akagi'ye göre, Gendo o günden sonra tamamen değişti ama yine de onunla bir ilişkiye başladı. Gendo, Fuyutsuki'ye İnsanlığı Tamamlama Projesini gerçekleştirmeyi planladığını söyler.[5]

2008'de Ritsuko, Gehirn'e katılır ve annesinin Gendo ile olan ilişkisini keşfeder. Çocuk Rei Ayanami, 2010 yılında Gendo Ikari tarafından genel merkeze getiriliyor. Naoko ona bakar ve Rei ona Yui'yi hatırlatır. Veritabanını arar ve Rei'nin tüm kayıtlarının silindiğini bulur. Magi bundan sonra tamamlanır ve bu sırada Misato, Almanya'da Gehirn'in 3. Şubesindedir. O ve Kaji çoktan ayrılmışlardır.

Rei kaybolur ve Naoko'yu görmeye gelir. Naoko, Rei'yi gitmek istediği yere götürmeyi teklif ettiğinde, Rei ona "yaşlı cadı"[6] der ve Naoko'ya bunu söyleyenin Gendo olduğunu ve ayrıca saldırgan bir şekilde, Naoko'nun artık Gendo için gerekli olmadığını ekler. Öfkelenen Naoko, kızı boğdu ve onu değiştirilebilir olarak nitelendirdi. Naoko onun cesedi karşısında dehşete düşer ve Magi'nin üzerindeki yüksek bir korkuluktan atlayarak intihar eder. Bundan sonraki gün Gehirn dağılır ve Nerv kurulur.[7]

Kaji telefon kulübesinden ayrılır (bölüm aslında bu noktada başlamış olmalı) ve bu eylemin ölümüyle sonuçlanacağını söyleyen Fuyutsuki'yi serbest bırakır. Kaji, Seele'nin Adam'ı Gendo'ya getirenin kendisi olduğunu ve sadece gerçeğe yaklaşmak istediğini keşfetmek üzere olduğu için kendini düşündüğünü söyler. Misato gözaltından serbest bırakılır. Kaji, görünmeyen biriyle karşılaşır ve vurulur. Misato eve geldiğinde Kaji'den gelen bir telesekreter mesajı bulur ve onu dinlerken gözyaşlarına boğulur. Shinji onun ağladığını duyar ve ayağa kalkar ama mutfağa gidemez. Yatağına döner ve kulaklarını yastığı ile kapatır, sadece bir çocuk olduğunu ve yapabileceği bir şey olmadığını düşünür.

Televizyon Yayını Versiyonu Farkları

Ana Kaynak: Kılavuzlar: 21. Bölüm TV vs. YK

 • İkinci Patlama'ya yol açan durumları gösteren kayıt dahil değildir.
 • Fuyutsuki'nin Gendo/Seele tarafından yüzen evlere (gemilere) gönderilen ajanla buluşma sahnesi dahil değildir.
 • Kaji'nin katiliyle yüzleştiği sahne gibi birkaç sahne ustaca yeniden çizildi.
 • Kaji'nin Seele'nin Adam'ı Gendo'ya götürmekle alakalı suçunu keşfedeceği yönündeki yorumu yoktur. ADV, Kaji'nin ölümüyle ilgili değişikliklerin, TV versiyonunun hayranların yanlışlıkla Misato'nun Kaji'nin katili olduğunu varsaymasına neden olduğu için yapıldığını belirtti.

Notlar

 • Üniversite çağındaki Ritsuko sigara içerken gösteriliyor. Animede bunu yaptığı tek seferdir, ancak yetişkin Ritsuko bazen rujla işaretlenmiş sigara izmaritleriyle dolu kül tablalarıyla gösterilir, bu da onun çok sigara içtiğini gösterir, bu da olası bir endişe belirtisidir.
 • Misato'nun Kaji'yi öldürdüğü teorisi, Eva fandomundaki en eski yanlış anlamalardan biridir. Bu teori o zamanlar Anno'yu o kadar şok etmişti ki daha sonra 21. bölümün Yönetmenin Kesiti versiyonunda bunun için önceki "kanıtı" değiştirerek bunu düzeltti; üzerinde adının yazılı olduğu odasının kapısının bir görüntüsü vardı, bu da apartman kompleksinin bir görüntüsü olarak değiştirildi. Bu, Evangelion'daki birkaç doğrudan retcon vakasından biridir. Bu, o sırada Newtype tarafından ele alınacak kadar tartışmalıydı: "Birçok hayran bunun Misato tarafından yapıldığını düşünürken, Yönetmen Anno bunun Japonya hükümeti veya Seele ajanı tarafından yapılmış olabileceği olasılığını gündeme getirdi". Film-kitap ayrıca katilin bir ana karakter olmadığını da belirtiyor.[8]

Analiz

 • Gendo, Fuyutsuki'den "Sensei" olarak bahseder ve başka bir şey olmasa bile en azından profesyonel bir hayranlığı var gibi görünmektedir. Fuyutsuki'yi emriyle bağışlamış olması, yalnızca Gendo'nun Seele içindeki etkisini değil, aynı zamanda Fuyutsuki'ye de (ve belki de Yui'nin etkisi), benzer kapasitedeki diğer daha az titiz adamlara karşı gönülsüz bir güveni gösterir.
 • Misato'nun İkinci Patlama'Nın dehşetinden sonra dilsiz olduğu ortaya çıkar ve bir odada tek başına otururken görülür. Kendi tedavisi -gerçek bir insan olmaktan çok bilimsel bir deney gibi- Rei'nin kendi yetiştirilmesiyle paralellik gösterebilir. Ritsuko, Misato'nun kolejde sürekli konuştuğunu, muhtemelen yalnızlığının onu daha fazla arkadaş aramaya ittiğini söylüyor.
  • Ritsuko, Misato'nun Kaji ile bir hafta süren seks çılgınlığını "onun beklenmedik bir yanı" olarak tanımlıyor. Bu, Misato'nun diğer karakterler tarafından Shinji'ye bu yanını göstermek istemekle suçlandığı 25. bölümde tekrar görülüyor, ama o kendinden mutlak bir tiksinti içinde başını sallıyor.

Alıntılar

ÇN: Yazının orijinal İngilizce sayfasında böyle bir "alıntılar" kısmı mevcut değildir fakat İkinci Patlama kasetinin başındaki konuşmaların çevirisini eklemek istediğim için böyle bir kısım oluşturuyorum.

 • Kasetin ilk kısmında iki farklı konuşma vardır. Birisi Keel ve Gendo'nun konuşması ve diğeri de kasetin içinde yer alan bilim adamlarının konuşmaları.
  1. Kısım:
  Keel: "Bilim adamları kendi fikirlerine çok fazla güveniyorlar."
  Gendo: "Kendini beğenmiş bir türdürler."
  Keel: "Çok kolay karar verirler. Gerçeği doğru bir şekilde değerlendirmekten acizler."
  Gendo: "Ve onlar gerçeği bulmaya çalışanlardır. Oldukça ironik."
  Keel: "O kadar asil değiller. Keşif neşedir ve anlayış hakimiyettir. Tek aradıkları şey kendilerini tatmin etmektir."


  2. Kısım:
  (Bir araştırma tesisinin içi. Bir köşeye yerleştirilmiş temel bir masa var.)
  Erkek A: "Dr. Katsuragi'nin önerdiği süper solenoid teorisini mi kastediyorsun?"
  Yaşlı Erkek B: "Bu teori çok radikal!"
  Yaşlı Erkek C: "Bu noktada bir hipotezden başka bir şey değil."
  Erkek A: "Ancak bu devin gücünü yalnızca S2 teorisi açıklayabilir."
  Kadın A: "Bay Ikari ve ekibi görünüşe göre ayın 11'inde ayrılıyor."
  Yaşlı Erkek E: "Keşke sigara içme alanını biraz daha yakına kursalardı."
  Erkek D: "Doğru olduğunu bilmek için ölçmemize bile gerek yok."
  Kadın A: "Tüm tesisi dumansız hale getirmekten söz edildiğini duydum."
  Yaşlı Erkek E: "Aslında, bizim realitemizde vardı, bu yüzden onu kabul etmekten başka seçeneğimiz yok."
  Kadın A: "Bir tane olduğuna sevinmelisin."
  Yaşlı Erkek E: "Bunu yapsalardı, burada olmazdım."
  Yaşlı Erkek B: "Tüm veriler doğrulandığında kabul edeceğim."
  Yaşlı Erkek C: "Longinus'un Mızrağı ne olacak?"
  Erkek A: "Geçen hafta Ölü Deniz'den buraya gönderildiğinden beri orada duruyor."
  Yaşlı Erkek B: "Yeraltına gönderilmeden önce işlem görecek, değil mi? Bu konuda emin miyiz?"
  Yaşlı Erkek E: "Bağışçıyla temas deneyi gelecek ayın 13'ünde planlanıyor. Zamanla ayarlamaları yapabileceğiz."
  Yaşlı Erkek C: "Bugünkü deney, o alanın ego eşiği sinyali üzerinde, değil mi?"
 • (Önde birkaç boru. Dışarıdaki demir plakalar çılgınca kanat çırpıyor.)
  Erkek F: "Yüzey radyasyonunu bastırın! Öngörülen sınırın üzerinde!"
  Kadın Anons Sesi: "Acil durum! Acil durum!"
  Kadın B: "Adam'a eklenen DNA zaten fiziksel olarak kaynaşmış!"
  Kadın Anons Sesi: "Tüm personel, koruyucu kıyafetlerinizi giyin. Seviye 2 ve altındaki tüm işçiler, derhal Merkezi Dogma'nın üst bölgesine tahliye olun."
  (Dışarıda beyaz bir ışık var.)
  Kadın C (Telsiz): "Tüm AT Alanları serbest bırakılıyor."
  (Kamera sallanıyor. Ağır gürültü. Bir tahta uçuyor.)
 • (Aydınlanan sahne)
  Yaşlı Erkek G: "Mızrak! Mızrağı geri çek!"
  (Önde bir el korkuluğu. Onu çeken kamera sallanır ve gürültü çıkar.)
  Erkek H (Hoparlör): "Bu iyi değil! Manyetik alanı koruyamıyoruz!"
  Erkek I: "İçine batıyor!"
 • (Bir demir parçasına takılmış bir eldiven etrafta uçuşuyor. Kameranın kopmuş kabloları ve benzeri şeyler görülmekte)
  Yaşlı Erkek J: "Sadece küçük bir fark yaratsa da umurumda değil! Hasarı mutlak minimumda tutun!"
  (Gürültü ve titreme ile kamera düşer ve çelik bir kuleye geçer.)
  Erkek K: "Atomik bileşenler kuark seviyesinde parçalanıyor! Acele edin!"
  Kadın D: "Guf Kapısı açılır açılmaz termal nemlendirme işlemine başlayın."
  Erkek N: "Sadece bir saniye için olsa da umurumda değil!"
  (Sıcak rüzgar patlamaları onu yukarı doğru çeker. Görüntü karmakarışıklaşır.)
  Erkek L: "Harika! Yürümeye başladı!"
  Erkek N: "Anti-AT Alanı enerjisinin mümkün olduğunca çoğunu kullanmasını sağlayın!"
  Kadın E (Telsiz): "Dönüştürme sistemi zaten kuruldu!"
  Kadın F (Hoparlör): "Geri sayım başlıyor!"
  Erkek P: "Kanatlarını açıyor! Yüzeye doğru yükseliyor!"
  (Sonra, daha derine doğru, iki parlayan el içeri girer. Resim kesiliyor. Birleşmiş Milletler işareti ve bir uyarı belirir.)

Dış Bağlantılar

Referanslar

 1. Buradaki açık ima, Gendo'nun Fuyutsuki'yi Yui'den duyduğudur.
 2. Japonya'da, normalde adını değiştiren gelindir, ancak bazen yeni karısının ailesi daha yüksek sosyal statüye sahipse, özellikle de soyadını taşıyacak erkek kardeşi yoksa damat bunu yapar.
 3. Bunun Yui'nin Rei'nin yaratılışını öngördüğüne dair kanıt olduğu öne sürüldü, ancak bu teori için destekleyici bir kanıt yok gibi görünüyor. Karttaki meleğin Yui için ne önemi olabilir -eğer varsa- bu bir gizem.
 4. Gendo, Fuyutsuki'nin halka açıklama tehditlerinden hiç endişe duymuyor. Seyircinin, Gendo'nun Fuyutsuki'yi içeri alma fırsatına sahip olmak için suçlayıcı materyal bulmasına gerçekten izin verdiği sonucuna varması oldukça olasıdır.
 5. Arkasında haç şeklindeki gölge ile bu sahnede Gendo'nun ışıklandırması gerçekçi bir şekilde mümkün değildir. Gölgeyi oluşturan haç şeklindeki çerçeve, onunla ışık kaynağı arasındadır ve arkasındaki gölgenin konumu, üzerine düşecek şekildedir. Bununla birlikte, sahnedeki sembolizm herkesin görmesi için öne çıkıyor: Gendo, Yui ile yeniden birleşmek için taşıdığı ve taşıyacağı yükü temsil eden bir haç taşıyor gibi görünüyor.
 6. Rei, yaklaşık olarak "büyükanne" anlamına gelen Japonca "baasan" terimini kullanıyor, ancak yanlış kişiye yöneltildiğinde "yaşlı cadı"nın eşdeğeridir.
 7. Gendo onu ilk tanıttığında Rei oldukça kibar görünüyor. Naoko ile alay etmekten zevk aldığı göründüğü ikinci ortaya çıkışındaki davranış değişikliği için hiçbir açıklama yapılmadı. Bu noktada ruhunun bir kısmını Eva-00'a kaptırdığı ve bu nedenle delirdiği ileri sürüldü, ancak destekleyici bir kanıt yok.
 8. ...Kaji'yi kim öldürdü? Bunun versiyonu nedir?
  Bu, birçok Japon hayranın da merak ettiği bir soru. Kaji, NERV'in (SEELE) daha derin bir bölümünü araştırmak ve sırlarını öğrenmek istedi. Muhbirlerinden biri tarafından kandırıldı ve sonra öldürüldü. Bunu yapan Misato ya da Ritsuko değildi. - Tsurumaki, FUNime Mart 2002 röportajıBölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0