tr:11. Bölüm

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Bölüm Bilgisi
11. Bölüm
1. Başlık: 静止した闇の中で
Seishishita Yami no Naka de
Hâlâ Karanlıkta - In the Still Darkness
2. Başlık: Tokyo-3'ün Durduğu Gün - The Day Tokyo-3 Stood Still[1]
Fuyutsuki Candle.jpg
Senarist: Hideaki Anno, Yoji Enokido
Yönetmen: Tetsuya Watanabe
İlk Gösterim: 12-13-1995
Video Yayınlanma Tarihi 7-5-1996 (Japonca-Video/LD), 1-23-2001 (ABD-DVD)
Havari Görünümleri: Matarael
Eva Fırlatmaları Eva-00, Eva-01, Eva-02
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"10. Bölüm" "12. Bölüm"

Genel Bakış

Sabotaj tüm elektriği devre dışı bıraktığında Tokyo-3 durma noktasına gelir ve karartmanın ortasında bir havari göründüğünde personeller, Evaları manuel olarak başlatmak için mücadele etmelidir.

Özet

Bölüm, Ritsuko, Maya ve Shigeru Aoba'nın çamaşırlarını yıkarken görülmeleri ile başlıyor.[2] Daha sonra bir trene binerler ve o gün belediye meclisi ile görüşmesi gerektiğinden şikayet eden Komutan Yardımcısı Fuyutsuki ile karşılaşırlar. Fuyutsuki meclis başkanının ve yardımcıların sadece figüran olduklarından, asıl kararları veren kişinin Magi olduğundan bahseder.[3] Ayrıca Ritsuko'nun o gün Ünite-00 üzerinde bir aktivasyon testi gerçekleştireceğini de belirtiyor.

Nerv karargahında Misato bir asansöre biner. Kaji peşinden koşar ve Misato "kapat" düğmesine basmasına rağmen ona yetişir. Bu sırada gözle görülür bir şekilde gergin olan Shinji, Gendo'yu arayıp Shinji'nin okulundaki bir veli-öğretmen kariyer toplantısı görüşmesine gelmesini söylemesinin istendiğini söyler. Sesli bir şekilde rahatsızlığını dile getiren Gendo, telefon hattı aniden kesilmeden önce, tüm bu ebeveynlik görevlerinin Misato'ya devredildiğini ve kendisini bu tür şeylerle rahatsız etmekten kaçınması gerektiğini söylemeye başlar. Asansörde, Misato ve Kaji bir elektrik kesintisi olduğunu fark ederler ve Ünite-00 testi sırasında buna Ritsuko'nun sebep olmuş olabileceğini düşünürler. Laboratuvarda, Ritsuko sorumluluğu reddediyor. Fuyutsuki, tüm acil durum gücünün Magi ve Merkezi Dogma'ya kanalize edilmesini emreder.

Bu arada Shinji, Asuka ve Rei Geofront'a doğru yürüyorlar. Shinji, Gendo ile telefon konuşmasının nasıl aniden kesildiğini anlatıyor, ancak Asuka bunu tesadüf olarak reddediyor, ancak kısa bir süre sonra pilotların kartlarının Nerv Karargahının kapısını açmak için çalışmadığını fark ediyorlar. İçeride, Gendo ve Fuyutsuki, gücün sabote edilmiş olduğunu düşünürler. Aynı zamanda, Dokuzuncu Havari Matarael, okyanustan eski Atami bölgesine yakın bir noktada çıkar ve Tokyo-3'e doğru yola çıkar. Havari karaya doğru ilerlemeye başladığında, havariyi takip eden JSSDF komutanları Nerv karargahından yanıt alamazlar.[4]

Misato asansörden seslenmeye çalışır ama kimseye ulaşamaz. Aoba da arama yapmaya çalışır, ancak tüm telefon hatlarının kapalı olduğunu fark eder. Pilotlar da aramaya çalışır, ancak aynı sonuçlarla karşılaşırlar. Ritsuko ve Maya, kontrol odasına ulaşmak için bir bakım merdivenini tırmanmak zorundadır. Rei sonunda acil durum kılavuzuna bakmayı düşünür; diğer pilotlar da aynı şeyi yapar ve karargaha gitmeleri gerektiğini anlarlar. Asuka kendini lider ilan eder ve kapıları manuel olarak açmak için Shinji'yi seçer. Bu sırada, bekleyen JSSDF komutanları, şehrin üzerine hoparlörlü bir uçak göndererek Tokyo-3'ü doğrudan uyarmaya karar verirler.[5]

Misato'nun çamaşırlarını toplayan Hyuga, tahliye emrini duyar ve bir politikacının hoparlörlü minibüsüne el koyar ve Nerv Karargahına doğru yola çıkar. Asansörde Kaji, Misato ile başarısız bir şekilde flört etmeye çalışır. Kontrol odasında Gendo, Fuyutsuki ve Ritsuko, sabotajın arkasındaki amacın "buna nasıl tepki vereceklerini öğrenmek" olması gerektiğine karar verirler. Bu arada, Asuka'nın liderliğinde[6], pilotlar kayboldular. Hyuga minibüstle üstlerinden geçer ve saldırıyı işitebilecek mesafedeki herkesi bilgilendirir, ancak pilotlar seslenmelerine rağmen Hyuga'nın dikkatini çekemezler. Rei durumu kontrol altına alır ve bir kestirme yolu işaret eder ve bir havalandırma deliğinden emeklemeye başlarlar. Shinji, havarilerin doğası hakkında tahminde bulunmaya çalışır, ancak Asuka sorunun anlamsız olduğunu düşünür; saldırıyorlarsa, düşman olmalılar. Asuka daha sonra onları tekrar yanlış yola yönlendirir, bir kapı açar ve panikleyip kapıyı çarpmadan önce Matarael ile yüz yüze karşılaşır. Hyuga kontrol odasına ulaşır ve onlara havarinin saldırısını bildirir. Pilotların zamanında varacağından emin olan Gendo, Evaların manuel fırlatma için hazırlanmasını emreder.

Rei sayesinde pilotlar bir kez daha doğru yola girerler.[7] Asuka, Rei'yi sevilen pilot olmakla suçlar fakat Rei bunu inkar eder.[8] Bir kez daha bir kanaldan emeklemeye başlarlar. Asuka, Shinji'ye ileriye bakmamasını emreder ve itaat etmediğinde yüzüne bir tekmeler savurur. Shinji ve Asuka bir yığın halinde inerken, Rei çevik bir şekilde ayaklarının üzerine iner ve havalandırma deliklerinden Eva fırlatma alanına geliyorlar. Evaları fırlatmaya neredeyse hazır buluyorlar. Shinji, babasının daha önce hiç görmediği bir tarafını gördüğü için huşu içinde bakar. Gendo, giriş kapsüllerini bir kasnak ile elle takmak için herkesin yanında özenle çalışıyor.

Üç pilot, havariye altından saldırmaya çalışmak için büyük bir yatay kuyuya fırlatır ve sürünür. Ancak dikey şafta tırmandıklarında Matarael'in yüksek derecede aşındırıcı asitle Nerv'e girmeye çalıştığını fark ederler. Silahlarını kaybederek bir yan şafta girerler. Asuka cüretkar bir plan yapar: Bir Eva savunmada olacak ve asidi bloke edecek ve havarinin AT Alanını etkisiz hale getirecektir. Yedek Eva, şaftın dibine düşecek ve silahlardan birini, Eva savunması yatay şafta geri kaçarken ateş açacak olan saldırı Eva'ya fırlatacak.

Rei savunma için gönüllü olur, ancak Asuka bu rolü kendisine ayırmış, son görevde onu kurtardığı için Shinji'den intikam almak istediğini ve Rei'ye yedek rolü verdiğini söylemiştir. Shinji hücum olacak. Plan kusursuz işliyor ve Matarael yok oluyor. Güç geri gelir ve asansörden çıkmaya çalışan Kaji ve Misato, Shinji ve Asuka'nın kuyudan düşmesine benzer bir yığına düşer ve kapılar, hepsi tiksintiyle tepki gösteren Ritsuko, Hyuga ve Maya'yı ortaya çıkarmak için açılır.

O akşam, pilotlar karartılmış Tokyo-3'e bakan bir yamaçta dinleniyor. Shinji, geceleyin yıldızların güzelliği hakkında yorum yapar ve onları şehirden gelen tüm ışıkla nadiren gördüğünü fark eder. Şehrin ışıkları yavaş yavaş tekrar yanmaya başlayınca, Asuka karanlığı sevmediğini ve daha çok bu yolu tercih ettiğini söylüyor. Rei, insanın her zaman karanlıktan korktuğunu ve onu ateşle yontmaya çalıştığını söyleyerek bunun üzerine derin derin düşünür. Shinji, insanlığı özel yapan şeyin bu olup olmadığını merak eder ve bunun havarilerin amaçlarıyla bağlantılı olup olmayacağını düşünür; Asuka, bu tür spekülasyonların anlamsız olduğunu düşünüyor çünkü ne düşündüklerini bilmenin bir yolu yok.

Notlar

 • Bu bölüm, 3 Eva'nın (Eva-00, Eva-01 ve Eva-02) hepsinin aynı anda konuşlandırıldığı ilk seferdir.
 • Evangelion Ünite-00, 6. bölümde ciddi şekilde hasar gördüğünden bu yana ilk kez bu bölümde yeniden ortaya çıkıyor ve şimdi diğer Evalar gibi omuz zırh plakalarıyla onarıldı ve kısmen yeniden inşa edildi; ve orijinal turuncu renginden maviye (beyaz vurgularla) boyanmıştır.
 • Hepsinin bir çamaşırhanede durduğunu gördüğümüzde, Nerv personeli için izinli günlük sivil yaşamın nasıl olduğunu daha çok görüyoruz. Ritsuko, Maya ve Shigeru çamaşırlarını aynı çamaşırhanede yıkadıkları için birbirlerine yakın yaşıyorlarmış gibi görünüyor. Misato, Makoto'yu çamaşırlarını onun için çamaşırhaneye getirmeye zorlar.
  • Nerv teknisyenlerinin üçlüsünü sivil kıyafetleriyle gördüğümüz animedeki tek sefer bu. Shigeru'nun daha önce, gitar dergilerini okurken ve Nerv HQ'dayken bir gitarını tıngırdatırken bir gitar hayranı olduğu görülüyordu. Burada, sırtında bir gitar çantası taşırken görülüyor.
 • Kırmızıya boyanmış kapanış kredilerinin üç bölümünün ardından mavi kredi ekranı geri döndü.
 • Matarael'in "eski Atami bölgesine" iniş yaptığı söyleniyor.
 • Animasyon hatası: JSSDF generali sigarasını kül tablasına koyduğu çekimde, sigarayı bıraktıktan sonra yok oluyor.

Analiz

 • Tokyo-3'teki güç kaynağını tam olarak kimin sabote ettiği asla açıklanmadı ve bu, serinin cevaplanmamış bir gizemi olmaya devam ediyor. Seele, Kaji ya da Japon hükümeti ya da bağımsız bir terör eylemi olabilirdi. Ancak Ritsuko, güç kaybının Tokyo-3'ün yıkımıyla sonuçlanmaması nedeniyle, güç sabotajının Tokyo-3'ü araştırmak için yapılmış olma ihtimalinin yüksek olduğunu kaydetti: Tokyo-3'te gücün geri yüklenme sırasını inceleyerek, onu kim kapatırsa, Tokyo-3 ve Nerv HQ'nun nasıl çalıştığına dair ayrıntılı bir plan elde edebilirdi. Bunu tahmin ettikten sonra, Ritsuko birkaç sahte program yarattı, üsse düzensiz bir şekilde güç verdi ve benzeri, üste keşif verisi elde etmeye çalışan herkesin kafasını karıştırmaya çalıştı. Asansördeki Kaji-Misato sohbeti ile dünya çapındaki elektrik kesintisinin suçlusunun bir asansörde olduğu “When the World Stood Still” filmindeki benzer bir konuşma arasındaki paralellikler, Kaji'nin kendisinin sabotajcı olduğunu büyük ölçüde ima eder.
  • Alternatif olarak, sabotajdan Seele sorumlu olabilir. Seele, The End of Evangelion'da JSSDF'ye Nerv Karargahına saldırmasını emreder ve o sırada Aoba, Hyuga'ya Seele'nin Nerv'in savunma bütçesini keserek bu saldırıyı çok önceden planlamış gibi göründüğünü belirtti; elektrik kesintisini Nerv'ün savunması için olası bir test haline getiriyor. Ancak Seele'nin Nerv'e saldırma planı bu noktadan sonra başlamış gibi görünüyor, Matarael'i izleyen JSSDF memurları Tokyo-3'te bir elektrik kesintisinden habersizler; ve JSSDF'nin kendisi, Nerv'e yapılan saldırı sırasında, yararlı olacağı durumlarda bile (örneğin, Eva-02'nin gücünü keserek) tam ölçekli bir elektrik kesintisinden faydalanmaz; bunların tümü, Seele'nin suçlu olmasına karşı tartılır.
 • Matarael muhtemelen tüm serideki en zayıf havaridir: Kelimenin tam anlamıyla, bir Eva'nın standart sayılı palet tüfeği kullanılarak öldürülen tek havaridir ve bunda tek bir patlama olmuştur. Görünmeyen başka yetenekleri olmadıkça, elektrik kesintisi olmasaydı ve Evalar normal olarak buna karşı sıralanmış olsaydı, büyük bir zorluk teşkil etmeyecekti.
 • Tüm Nerv örgütünün komutanı Gendo Ikari'ye bir ankesörlü telefondan ulaşılabilir mi? Ne tür bir güvenlik sistemine sahipler? Yoksa Shinji onun kim olduğunu söyledi ve o bir pilot olduğu için mi arama yapıldı? Bu durumda, Gendo, oğlundan geldiği söylenen bir telefona neden cevap versin ki, eğer yanıt vermeye bu kadar sinirlenmişse?
  • Shinji muhtemelen Nerv HQ telefon operatörüne Nerv personel kimlik numarasını söylemiş olabilir, böylece izin almış olabilir, belki de önceden Shinji'den olduğu söylense babasının telefonu açmayacağını tahmin edebilirdi.

Alıntılar

 • Ritsuko Akagi: (Test yaparken elektrikler kesildikten sonra) "...Ben değildim."
 • (Üç Çocuk, karargahın içindeki kapalı bir kapıya varır)
  Asuka: "Tamam, Shinji, aç şunu." (Shinji, kapıyı elle açmaya çalışıyor)
  Shinji: "Sheesh! Sadece böyle zamanlarda insanlara güveniyorsun!"
 • (Bir sonraki sahnede bir Memur) "O Müşterek Kurmay piçlerine lanet olsun! Sadece böyle zamanlarda bize güveniyorlar."
 • Ritsuko: (Elektrik kesintisi sırasında) "Bu kötü. Şimdi hava durgunlaşıyor. Bu tesisin dünyadaki en ileri teknolojiyi temsil ettiğini düşünmek..."
  Maya Ibuki: "Ama Komutan ve Komutan Yardımcısına bakın. Bu sıcaklık bile onlara hiç etki etmiyor."
  Fuyutsuki: (elektrik kesintisi sırasında Gendo'nun yanında duruyor) "Ilık oldu."
  Gendo: (ayaklarını sıcaktan korunma amaçlı bir kova suya daldırmış) "Evet."
 • Fuyutsuki: "Karargahımıza tahribata yol açan ilk şey bir havari değil, türümüzün başka bir üyesi neden oldu. İşe bak."
  Ikari: "Neticede insanlığın düşmanı insanlıktır."
 • Shinji: "Havariler, Tanrı'nın elçileri, cennetin hizmetkarlarının adlarını taşıyan düşmanlar. Neden onlarla savaşıyoruz?"
  Asuka: "Nesin sen, aptal mı? Garip varlıklar bize saldırıyor. Bir yangından geçiyorsanız, elbette közleri savuşturmalısın!"
 • Rei Ayanami: "İnsan karanlıktan korkar ve bu yüzden onu ateşle yok etmeye çalışır.."

Referanslar

 1. Bu bölüm için Gainax tarafından seçilen İngilizce başlık, "The Day Tokyo-3 Stood Still", klasik 1951 bilimkurgu filmi The Day the Earth Stood Still'e bir göndermedir.
 2. Açılış sahnesinde Ritsuko çamaşırlarını toplarken, topladığı çamaşırların sadece mavi gömleğinin ve beyaz laboratuvar önlüğü kıyafetinin fazladan kopyaları olduğu görülebilir. Hyuga, Misato'nun çamaşırlarını toplamasını istemesinden şikayet ettiğinde, Misato'nun kırmızı ceketinin fazladan kopyalarını tutuyor (Misato ve Ritsuko'nun serinin başka yerlerinde farklı kıyafetler giydiği görülse de, "çizgi film karakterleri hep aynı kıyafetleri giyiyor" sorusuna mantıklı bir şekilde cevap veriyor olabilir).
 3. Tuhaf bir şekilde, Fuyutsuki Magi'den bahsettiğinde Maya, "Üç süper bilgisayarı mı kastediyorsun?" diye sorar; Magi'nin böyle bir amaç için kullanılmasına şaşırmak yerine, sadece söylenti olarak bir şeymiş gibi ses çıkaran bir tonda. Daha sonraki bölümlerde gösterildiği gibi, Maya, Ritsuko'ya operasyonlarında yardımcı olan teknisyen olarak Magi ile günlük olarak çalışır. İngilizce dublaj, Maya'ya "kullandığımız aynı üç süper bilgisayarı mı kastediyorsunuz?" dedirerek tepkisini daha az belirsiz hale getirmeye çalışıyor gibi görünüyor ama bu, görünen şeyi orijinalinden saklama girişiminden ziyade, sadece dudak kanatçıklarını eşleştirmek için yapılmış olabilir.
 4. JSSDF generalleri Matarael'den "Sekizinci Havari" olarak bahseder, aslında Matarael Dokuzuncu Havaridir, bu arada Merkezi Dogma içindeki Nerv ekibi ona doğru bir şekilde Dokuzuncu Havari derler. Bu muhtemelen sadece bir diyalog hatası değildir: Görünüşe göre en üst düzey JSSDF komutanları, 15 yıl önce İkinci Patlama'ya neden olanın ilk havari Adam olduğunu biliyorlar fakat Terminal Dogma'daki ikinci havari Lilith'in gizli varlığı hakkında kesinlikle hiçbir şey bilmiyorlar.
 5. JSSDF tarafından Tokyo-3 ile bağlantı kurmak için gönderilen uçak, JASDF olarak kısaltılan "Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri"nin bir parçası olduğunu söylüyor. Bu ad, JASDF'nin Japon Öz Savunma Kuvvetlerinin hava kuvvetleri alt bölümü olduğu gerçek hayattaki versiyonundan farklı değildir ve JSDF kendisini JSSDF olarak yeniden adlandırırken bile adın değişmeden kaldığı görülmektedir.
 6. Asuka devreye girer ve hem Eva pilotları Nerv Karargahına geri dönmeye çalışırken hem de havariye karşı mücadele sırasında grubun liderliğini üstlenir. Ayrıca "savunma" yaparak ve Eva-02'ye asit püskürterek kendini riske atıyor. Dışa dönük ve otoriter kişiliğinin simgesi olmanın yanı sıra, Asuka'nın gururla söylediği gibi, Shinji'nin son bölümde yanardağa batarken onu kurtarmak için Eva-01'i kullanması nedeniyle Shinji'ye olan borcunu telafi etmek istediğini söylüyor.
 7. Rei tüm hayatı boyunca buradaydı ve düzeni Shinji veya Asuka'dan daha iyi biliyordu.
 8. 5. bölümde, Gendo'nun Rei'ye odaklandığı ve Rei'yi gerçekten mutlu ve duyarlı yapan tek kişinin Gendo olduğu görülüyordu. Ancak bu bölümde Asuka, Rei'yi Gendo'nun "favori"si olmakla suçladığında, Rei kimse tarafından sevilmediğini "çok iyi" bildiğini söylüyor. Bundan sonraki bölümlerde bile, Rei, Gendo etraftayken ve ona tamamen sadık olduğunda her zaman parlıyor gibi görünüyor. Ama nihayetinde, kendisinin sadece Gendo'nun araçlarından biri olduğunu biliyor.Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0