tr:10. Bölüm

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search
Bölüm Bilgisi
10. Bölüm
1. Başlık: マグマダイバ
MAGUMADAIBA
Magmadalgıcı - Magmadiver
2. Başlık: Magma Dalgıcı - Magma Diver
Senarist: Hideaki Anno, Akio Satsukawa
Yönetmen: Tsuyoshi Kaga, Hiroyuki Ishido
İlk Gösterim: 12-06-1995
Video Yayınlanma Tarihi 6-5-1996 (Japonca-Video/LD), 1-23-2001 (ABD-DVD)
Havari Görünümleri: Sandalphon
Eva Fırlatmaları Eva-01, Eva-02
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"9. Bölüm" "11. Bölüm"

Genel Bakış

Pilotlar, bir havari saldırısı durumunda nöbet tutmak için Tokyo-3'te kalmaları gerektiğinden, Okinawa'ya sınıf gezilerine gitmelerine izin verilmediğini öğrenince hayal kırıklığına uğrarlar. Bu sırada, Asama Yanardağı'nın magmasının derinliklerinde, krizalite benzer bir gelişim evresinde yeni bir havari keşfedilir. Nerv, araştırma için canlı bir havari yakalama fırsatını bulmuştur; Eva-02'nin süper soğutmalı bir dalgıç giysisi ve yakalama ekipmanı giyerek magmaya gönderilmesine karar verildi. Ancak, havari hızla olgunlaşır ve kabını kırar ve Asuka, yanardağın magmasının derinliklerinde onunla savaşmak zorunda kalır.

Özet

Asuka, Kaji ile alışveriş yapmaktan keyif alıyor, ancak yaklaşan Okinawa okul gezisi için mayo alışverişi yaptığını fark ettiğinde Kaji utanıyor gibi görünüyor. Asuka ona sınıf gezisine nereye gittiğini sorduğunda, kendisinin hiç sınıf gezilerine gitmediğini söyler ve ona İkinci Patlama'nın tam o sırada meydana geldiğini hatırlatır.

Eve döndüğünde, Asuka, pilotların beklemede oldukları için seyahate çıkamayacaklarını öğrendiğinde öfkelenir. Shinji onu desteklemediğinde, bir erkek gibi konuşmasını ister. Shinji böyle bir durumu beklediğini söylüyor. Kararı veren Misato, ikisinin de yine de çalışması gerektiğini söyler ve Misato'dan gizledikleri karnelerini gösterir. Asuka, havarilere neden onlar saldırmadan önce saldırmadıklarını öfkeyle sorduğunda, Misato, nerede olduğunu bilselerdi yapacaklarını söyler.

Arkadaşlarını havaalanında uğurladıktan sonra Shinji ve Asuka, Asuka yüzerken Shinji ders çalışmaya karar verdiği havuza doğru yola çıkarlar. Asuka, Shinji ile flört etmeye çalışır. Ona ne çalıştığını sorar ve bakmak için eğilir ve ona göğüslerini dolaylı yoldan gösterir. Bu kadar basit bir denklemi çözemediği için onunla dalga geçiyor. Daha sonra üniversiteden mezun olduğunu açıklayarak sorunun neyle ilgili olduğunu sorar; okulda başarısız olmasının nedeni, kanji öğrenmekte güçlük çekmesi olduğunu ve bu yüzden soruları okuyamadığını söyler. Shinji bunun bir termal genleşme sorunu olduğunu söylediğinde, bunun ne kadar basit olduğunu bir kez daha belirtiyor; cisimler ısıtıldığında genişler. Göğsüne dikkat çeken Asuka, Shinji'ye ısıtıldığında göğüslerinin büyüyeceğini düşünüp düşünmediğini sorar. Ancak Shinji, Rei'ye bakmak için dönerken, Asuka şakacı bir şekilde onun dikkatini tekrar çeker, çabucak iyi bir ruh haline geri döner ve o havuza dalarken "Bak, Shinji, bak!" der.

Bu sırada, Sekizinci Havari Sandalphon, aktif bir yanardağ olan Asama Dağı'nın kraterinde görüldü. Sandalphon henüz yumurtadan çıkmadı ve bir krizalit içindeki bir insan embriyosuna benziyor. Gendo, Misato'ya Evangelionların büyümemiş havariyi yakalamasını emreder. Kararını, oldukça telaşlanan Komite'ye açıklıyor. Başarısızlık, İkinci Patlama'nın tekrarına neden olabilir. Gendo, yaşayan bir havari örneğine sahip olmanın değerinin hafife alınmaması gerektiğini söyler ve bu nedenle Komite, Nerv'e operasyonu yürütmek için gerekli izinleri veren bir A-17 emri çıkarmayı kabul eder. Fuyutsuki ona bundan emin olup olmadığını sorar ve Gendo kendi kendine gülümser.

Asuka görev için gönüllü olur, ancak Eva'nın giyeceği D-Tipi Ekipmanın şişman bir takım elbiseye benzediğini fark edince vazgeçmeye çalışır. Özellikle sevgilisi Kaji onu gördüğünde çok üzülür. Rei, Asuka'nın Eva-02'sinde görevi yerine getirmek için gönüllü olmaya çalıştığında, Asuka öfkeyle sözünü keser ve sonuçta görevi kabul eder.[1]

Göreve hazırlanırken Asuka, yüksek sesle Kaji'nin nerede olduğunu sorar, ancak Misato, sahada olmayacağını çünkü orada yapacak bir şey olmadığını söyler. Ama aslında Kaji, bir köpek yavrusu tutan gizemli bir kadınla birlikte siteyi yakındaki bir teleferikten izliyor. Kadın, A-17 siparişinin işverenlerinin planlarını büyük bir döngüye soktuğunu fark eder ve Kaji'ye neden durdurmaya çalışmadığını sorar ve Kaji de resmi bir siparişi ertelemek için bir bahane bulamadığını söyler. Kadın, görevin başarısız olması durumunda ona tehlikeleri hatırlatıyor, ancak Kaji Nerv'ün o kadar kibirli olmayacağına dair onu temin ediyor.

Yanardağ bölgesinde, Shinji tepede dönen uçakları fark eder. Misato, BM'nin beklemede olduğunu açıklıyor. Asuka; Misato, görev başarısız olursa havariyi, Nerv ekibiyle birlikte N² bombaları ile Gendo'nun emriyle yok edeceklerini açıklayana kadar destek için orada olduklarına inanıyor.

Bir kez daha Shinji'yi kendisini izlemesi için çağıran Asuka, magmaya dalar. Misato, Eva'nın nominal kapasitesinin üzerine indirilmesini emrettikçe dış basınç artmaya başlar. Asuka'nın Kademeli Bıçağı gevşer ve kaybolur. Sonunda, 1780 metre derinlikte havariyi görür. Asuka, Sandalphon'u manyetik bir kafeste başarılı bir şekilde yakalar ama sonra aniden yumurtadan çıkar! Bir insan embriyosuna benzemesine rağmen, yumurtadan çıkan Sandalphon, antik Kambriyen su canlısı Anomalocaris şeklini alır. Misato, görevin bir yok etme operasyonuna dönüştürülmesini emreder. Bıçağını kaybettiğini hatırlayan Asuka, Shinji'den bıçağını fırlatmasını ister. Asuka Shinji'nin bıçağını yakalar, ancak havariye karşı işe yaramaz. Havuzda Shinji ile yaptığı konuşmayı hatırlayan Asuka, soğutucu hortumunu yırtar ve Sandalphon'u patlatır. Bıçak artık işini yapıyor ve havari yok oluyor. Ama can çekişirken havari, Eva-02'nin destek kablosuna zarar verir. Asuka, zafer kazanmış olabileceğini, ama aynı zamanda ölmek üzere olduğunu fark ederek çaresizce izliyor. Kablo kopar ve Eva-02 alçalmaya başlar ve Asuka sessizce kaderini kabul eder, ancak sonra Shinji Eva-01'le kratere ani bir iniş yapar ve onu kurtarır. İlk başta Shinji'nin kendisini düşünmeden yardımına gelmesine şaşıran Asuka, kendisine rağmen, şefkatle gülümsemeden edemiyor ve onu pervasızca dublörlüğü için sessizce eleştiriyor.

Daha sonra, yakındaki bir kaplıcada dinlenirken, Kaji'nin gönderdiği bir kutuda postayla Pen Pen gelir ve kaplıcalar için bir kestirme yol yapar. (Sonuçta o bir kaplıca pengueni.) Shinji banyoda rahatlarken, Misato[2] ve Asuka duvarın diğer tarafındaki kadınlar banyosundadır. Orada olduğunu bildiklerinden, Shinji'de bir miktar genişlemeye yol açan bazı müstehcen yorumlar yapıyorlar. Duvarın diğer tarafında Asuka, Misato'nun yara izini fark eder. Misato, İkinci Patlama'da bu yarayı aldığını açıklıyor. Asuka, "Geçmişimi biliyorsun, değil mi?" diye sorduğunda Misato, işinin bunları bilmek olduğunu söyler, ancak bunun çok eski bir hikaye olduğunu ve geçmiş üzerinde fazla durmamaları gerektiğini ekler.

Notlar

 • Misato, tercih ettiği Yebisu markasının aksine "Boa" marka bira içerken görülüyor (muhtemelen animede gerçek dünyadaki Yebisu bira şirketine ücretsiz tanıtım yapmak istemediklerinden şikayet ederek yayınladığı ağın bir sonucu olarak).
 • Komut düzeyinde çalışan üç teknisyen için NERV Karargahı'nda havari saldırılarının olmadığı "tipik" bir günün nasıl olduğuna dair kısa bir fikir verilmiştir: Makoto Hyuga bir manga çizgi romanı okur, Maya Ibuki boş zamanını bir aşk romanı okuyarak geçirir ve Shigeru Aoba gitar dergileri okur ve bir gitarı tıngırdatıyor.
 • Daha sonra 16. bölümde (Shinji'nin içsel zihin gezisi sırasında) Shinji'nin yüzmeyi bilmediği belirtilir, bu da üç Eva pilotundan neden Shinji'nin havuzda yüzmeyen tek kişi olduğuna dair bir açıklama sunar.
 • Asuka'nın havuzda gerçekleştirdiği "Devasa Takla" ve yanardağda yaptığı "Devasa Dalış" ("Devasa Adım" olarak da bilinir) SCUBA dalışında suya girmek için kullanılan gerçek tekniklerdir.

Analiz

 • Bu noktada animedeki olayların zaman çizelgesi bulanıklaşmaya başlar.[3]
 • Rei'ye yüzerken su altından bakan, dairesel bir tavan ışığına karşı silüetlenen çekimi, Rei'nin Ay'a karşı silüetlenen, seride tekrar eden bir görsel motif olan 5. bölümdeki çekime benzerdir.
 • Asuka, Nerv'ün havarileri nerede veya nasıl göründüğü konusunda net bir fikri olmadığını söyleyerek animenin konusu hakkında geçerli bir noktaya değiniyor. Anime seyirciye havarilerin nereden geldiğini yeterince açıklamadığından bu durum böyle değildir; hikayedeki karakterler için bile, bu bir gizemdir. Nerv savunma pozisyonunda kaldı ve eğer havarilere karşı saldırıya geçebilirlerse, yapacaklardı.
  Daha ayrıntılı analiz için "Havarilerin Kökeni" konusuna bakın.

Alıntılar

 • (Nerv yüzme havuzunun yanında, Asuka, Shinji'ye fen ödevinde yardım ederken, iki parçalı açık bir mayo giyiyor.)
  Asuka: "Termal Genleşme? Bu çocuk işi! Basitçe söylemek gerekirse, cisimler ısındığında genişler ve soğuduğunda küçülür."
  Shinji: "Evet, ama-"
  Asuka: "Göğüslerimi ısıtsam biraz daha büyürler mi sence?"
  Shinji: "Ben-bunun hakkında hiçbir şey bilmiyorum!"
  Asuka: "Ne sıkıcı bir çocuk..."
 • (Asuka magmada havariyle savaşıyor)
  Asuka: "Hızlı! Bu çok kötü. Gözümden kaçmış. Buna ek olarak, berbat bir görünümüm var, gerçekten çok sıcak ve bu takım bana yapışıyor ve bu çok iğrenç geliyor. Bu gerçekten berbat."
 • (Eva-01 Magma'ya atlayarak Asuka'yı kurtardı)
  Asuka: "Shinji? "(Gülümsüyor) "Aptal, aşırıya kaçma."
 • (Shinji, Misato'nun Asuka ile alay ettiğini ve gıdıkladığını duyduktan sonra)
  Shinji: "Genişledi (büyüdü). Ne utanç verici!"

Referanslar

 1. Evangelion Ünite-00, 6. bölümde ciddi şekilde hasar gördükten sonra (aslında ekranda görünmese de) bu bölüm gerçekleştiğinde tamamen onarılmış görünüyor. Havari Israfel'in son bölümüne karşı kullanılmadı, çünkü muhtemelen hâlâ tamir ediliyordu. Ancak bu bölümde, Eva-00 kullanma olasılığını tartışıyorlar ve onu kullanmamalarının nedeni, başka bir havarinin şehre doğrudan saldırması durumunda yedek olarak Tokyo-3'te geride kalması gerektiğidir. Bu, yeniden tamamen savaşa hazır bir durumda olduğunu gösteriyor gibi görünüyor.
 2. Bu sahnede Misato'nun göğüs kemiğinde İkinci Patlama sırasında aldığı bir yaradan dolayı büyük bir yara izi olduğunu görüyoruz. Misato'nun İkinci Patlama sırasındaki deneyimi, 12. bölümdeki bir geriye dönüş sırasında gösterilecek.
 3. Ayrıntılar için Neon Genesis Evangelion Zaman Çizelgesi'ne bakın.Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0