tr:Misato Katsuragi

From EvaWiki
(Redirected from tr:Misato)
Jump to navigation Jump to search

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Misato Katsuragi
Misato Katsuragi
葛城 ミサト
Rütbe/Ünvan Yüzbaşı (1. Bölüm~11. Bölüm), Binbaşı (12. Bölüm+)
Bağlantı(lar) Nerv (Gehirn'le de bağlantısı mevcuttur[1])
Kökenleri Japon
İlişkiler Dr. Katsuragi (babası),
Ryoji Kaji (sevgilisi), Pen Pen (evcil hayvanı)
Yaş 29
Doğum Günü 12/08/1986
Boyu 166cm[2]
Seiyū Kotono Mitsuishi
Seslendirmeni (İngilizce): Allison Keith, Carrie Keranen (Netflix)
(İtalyanca): Stella Musy (televizyon animesinde), Francesca Guadagno (filmlerde)
(Brezilya): Vanessa Alves
(Fransızca): Laurence Bréheret
(Latin İspanyolca): Toni Rodríguez
(Almanca): Julia Kaufmann , Gundi Eberhard (Rebuild) , Anna Amalie Blomeyer (Netflix)

Misato Katsuragi[3] (葛城ミサト) Nerv'de bir Yüzbaşı ve daha sonra bir Binbaşı'dır. O, Nerv Karargahının Taktiksel Operasyonlar şubesinin komutasıdır ve gerçek savaşta Evangelionları koordine etmekten sorumludur (Misato'nun uzun zamandır arkadaşı olan Dr. Ritsuko Akagi tarafından yönetilen Bilim Bölümü'nün aksine). O, Dr. Katsuragi'nin kızı ve Katsuragi Seferinden tek kurtulan tek kişidir. İkinci Patlama sırasında göğsünden yaralanmıştır. Bir yetişkin olarak Misato, havariler yeniden ortaya çıkmadan kısa bir süre önce Tokyo-3'e transfer edilir. Shinji Ikari'yi ve daha sonra Asuka Langley Soryu'yu evine alır. Ayrıca Almanya'da Asuka ile doğrudan çalışmış gibi görünüyor.[4] Pen Pen adında bir evcil "kaplıca pengueni" vardır.

Özet

Tokyo-3'teki İlk Haftası

Misato'nun ilk görünüşü 1. bölümde, saldıran ilk havari Sachiel'in saldırısının tam ortasında arabayla Shinji'yi almaya geldiğinde geldiğinde gerçekleşir. Nerv'e olabildiğince hızlı sürerek Shinji'yi onu tehlikeden kurtarır. Birbirlerine kendilerini tanıttıktan ve Nerv tesisine vardıktan sonra Misato, Shinji'ye kaybolduklarında yakın zamanda buraya taşındığını söyler. Ritsuko Akagi tarafından bulunduktan sonra, Gendo'nun Shinji'yi beklediği Ünite-01'in kafesine kadar Misato ve Shinji'ye rehberlik eder. Shinji pilotluğu reddedince, Misato onu desteklemeye ve tavsiye vermeye çalışır, ancak bu Shinji'nin kararını değiştirmek için fazla bir şey yapmaz.

Sonunda, Shinji pilot olmayı kabul eder. Yaralanmalar nedeniyle hastaneden taburcu edildikten sonra Shinji'ye babasıyla yaşama düzeni hakkında bilgi verilir. Misato, ikisinin sahip olduğu karmaşık ilişkinin zaten farkında olduğundan, Shinji'nin dairesinde yaşamasını ve onun koruyucusu olmaya karar verir.

Profil

Öneri'de Misato. Rujuna ve üniformasının omuzlarına dikkat edin.

Misato, Hideaki Anno tarafından şöyle tanımlanır: "Hayatı o kadar hafif yaşıyor ki, insan dokunuşuna zar zor izin veriyor. Yüzeysel ilişkiler kurarak ve kaçarak kendini korur."[5] Misato, anime boyunca, özellikle psikolojik arkta; bağlılık, sorumluluk ve duygusal ifşa korkusu göstermiştir.

Başka bir röportajda Anno, Misato'yu daha olgun bir Tsukino Usagi/Sailor Moon karakteri (saçları benzer) olarak tanımladı.[6]

Animede, Misato'yu ilk kez gördüğümüzde, kişiliğinin iki yönü var gibi görünüyor: İş yerinde sert, yetkin bir Taktik Operasyonlar direktörüdür ve evde, dağınık dairesinde salaş giysiler giymeyi ve bira üstüne bira içmeyi seven,[7] aptal, gevşek bir kişidir.

Ancak, fazla mesai, Misato'nun çok sayıda çözülmemiş gizli aile ve sosyal sorunları olan, derinden sorunlu bir kadın olduğunu ortaya çıkarıyor. Bunun bir kısmı İkinci Patlama bölgesinde olmaktan kaynaklanan travmadan kaynaklanıyor, ancak bunun aile hayatıyla, özellikle babasına karşı çelişkili duygularıyla da ilgisi var.

Nerv'ün Taktiksel Operasyonlar bölümünün başkanı olmasına rağmen, Misato görünüşe göre serinin başında Nerv Karargahına nispeten yeni gelmiştir, çünkü üsse giderken kayboluyor ve Ritsuko'nun "yine kaybolduğunu" yorumlamasına neden oluyor. Bir sonraki bölümde Misato, "geçen gün" Tokyo-3'e yeni taşındığını ve dairesinde hâlâ açılmamış birçok kutu olduğunu söylüyor.

Misato'nun İlişkileri

Babasıyla

Genç Misato, İkinci Patlama'nın ardından gözetim altında tutuluyor

Ona göre, Misato'nun babası kendini işine gömdüğü ve insan temasından çekindiği için Gendo Ikari'ye çok benziyordu,[8] ama aynı zamanda kırılgan ve zayıf olarak tanımlandığı için Shinji'ye benziyordu. Misato, babasından nefret ettiğini düşünüyordu ama sonra İkinci Patlama sırasında onu bir kaçış kapsülüne yerleştirerek hayatını kurtardı. Dr. Katsuragi öldüğü ve ilişkilerinde ani bir dönüş olarak gördüğü şeyi keşfetme şansı olmadığı için, Misato hem ona karşı hisleri konusunda son derece kararsız, hem de havarilerden intikam almak için yanan bir arzuyla baş başa kalmıştı. 12. bölümde, Ritsuko onu, neredeyse hiç başarı şansı olmayan bir görev hazırlayarak intikamını dünyanın kaderinin önüne koymakla bile suçluyor.

Kaji'yle

Üniversitede Ryoji Kaji ile tanıştığında, Misato ilk başta onunla mutluydu, ancak daha sonra başka birini sevdiğini söyleyerek onu terk etti. Animenin ilerleyen bölümlerinde (15. bölüm) ona bunun bir yalan olduğunu ve aslında Kaji'nin kendisine babasını çok fazla hatırlattığını ve Kaji'de babasını bulduğunu ve bunun olası sonuçlarından korkarak ondan kaçtığını itiraf eder.[9] Ayrıca 25. bölümde Misato'nun bir şekilde Kaji'den duyduğu zevkten korktuğu, çünkü (diğer sebeplerin yanı sıra) bunu hak ettiğini düşünmediği ima edilmektedir.

25. bölümde Misato, ilk önce annesi için "iyi bir çocuk" olmak istese de bundan bıktığını ve kendini ve itibarını lekelemek istediğini söylüyor. "O adamla" (muhtemelen Kaji) bu yüzden mi yattığı sorulur, ancak Misato duygularını anlayamaz. Tamamlanma'daki diğer karakterler ona iğrenç diyor ve Misato da bunu kendisi için söyledi ve seksi gerçeklikten ve yalnızlıktan kaçış olarak kullandığını kabul etti.

İlişkilerinin samimi doğasına rağmen, Misato ve Kaji, kişisel isimleri Misato ve Ryoji yerine aile adları Katsuragi ve Kaji'yi kullanarak birbirlerine oldukça resmi bir şekilde hitap ederler.[10]

Kaji'nin ölümünden sonra Misato, bira içmekten -görünüşte eşit miktarda- kutu kahveye geçer.

Shinji'yle

"Dikkatli bak!"

Misato'nun Shinji ile ilişkisi çok katmanlıdır ve bazı yönleri güçlü tartışmalara konu olur.

Misato'nun Shinji'nin onu aldığında nasıl göründüğünü bilmesi için kendisine bir fotoğrafını göndermesiyle ilgili ilk eylemi: Kesik kot giydiği ve kolsuz bir bluz içinde öne doğru eğildiği, Shinji'ye göz kırptığı ve ona V işareti yaptığı mizahi bir şekilde uygunsuz (ve açıklayıcı) bir fotoğraftır (üzerine bir ruj öpücüğü bırakmıştır). Üzerindeki Japonca yazı "Shinji'ye: Seni alacağım, bu yüzden beni bekle, tamam mı?" (görünüşe göre yaratıcı Hideaki Anno'nun kendi el yazısıyla yazılmış) olarak tercüme ediliyor. Misato ayrıca fotoğrafı son derece uygunsuz bir mesajla noktaladı, göğüslerini gösteren bir okla "Dikkatli bak!!". Bu, Misato'nun daha ekranda görünmeden önce bile sıra dışı kişiliğinin erken bir göstergesi olabilir.

Anime ilerledikçe, Misato'nun Shinji ile olan rolü ve ilişkisi, sadece yasal bir vasi olmaktan öteye gidiyor ve esas olarak aile tipi bir bağ olmasına rağmen, oldukça karmaşık bir hale geliyor.

Ritsuko'yla

Üniversitede Misato, Gehrin'de çalışan bilim adamı Naoko Akagi'nin kızı Ritsuko ile gerçekten yakındı. İkinci Patlama'ya tanık olmanın travmasını atlattıktan sonra Misato, oldukça neşeli ve konuşkan kişiliğini oluşturmaya başladı.

Zamanla Nerv'de iş arkadaşı olurlar ve aralarında bir dostluk gelişir. Ancak Misato, Nerv'in sırlarını araştırmaya başladığında, Ritsuko'ya karşı daha düşmanca ve soğuk olmaya başlar. Misato, Shinji'nin hâlâ havarinin içinde sıkışıp kaldığını düşünmeden vücuduna füzeler atarak Leliel'i yok etmeyi önerdiğinde, Misato onun yüzüne sert bir tokat atıyor.

Ritsuko, sinirli olan Misato'ya gizli bilgileri vermeyi reddettiği için ikisi gittikçe daha da ayrılıyor. Ritsuko ona ve Shinji'ye Rei klonlarının tankını gösterdiğinde doruk noktalarına ulaşırlar. Klonlar Ritsuko'nun kontrolünde parçalanırken, Ritsuko yıkılmaya başlar ve Misato'dan kendisini öldürmesini dileyerek nasıl böyle bir aptal olduğu hakkında ağlamaya başlar. Misato bunu yapmaz, sadece hayatı boyunca gerçekten bir aptal olduğunu söyleyerek cevap verir.

Rebuild of Evangelion'da

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Misato Katsuragi (Rebuild)
Misato Katsuragi

3.0'da Misato Katsuragi

Misato Katsuragi in 3.0
葛城 ミサト
Rütbe/Ünvan Yarbay (1.0), Albay (2.0)
Kaptan (AAA Wunder'ın) (3.0)
Bağlantı(lar) Nerv
Wille (3.0)
Kökenleri Japon
İlişkiler Dr. Katsuragi (babası),
Pen Pen (evcil hayvanı)
Yaş 29
43 (3.0)
Doğum Günü 12/08/1986
Seiyū Kotono Mitsuishi
Seslendirmeni (İngilizce): Allison Keith
(İtalyan): Francesca Guadagno
(Brezilya): Vanessa Alves
(Fransızca): Laurence Bréheret
(İspanyolca): Toni Rodríguez
(Almanca): Julia Kaufmann

Misato, televizyon animesindeki versiyonunun aksine, Terminal Dogma'daki devin Lilith olduğunu biliyor ve hatta onu Shinji'ye gösteriyor.

Misato'nun Evangelion 1.0'daki rütbesi "Yarbay" iken Evangelion 2.0'da ekran dışında "Albay" rütbesine terfi etti. Bu, onu Nerv'in hiyerarşisinde daha üst sıralara yerleştirir (ancak, Gendo ve Fuyutsuki dışında, ondan daha yüksek rütbeli herhangi bir memur henüz ortaya çıkmamıştır). Evangelion 3.0'da Misato, Wille'in havadaki amiral gemisi AAA Wunder'ın kaptanıdır. Saçını düğümlü bir şekilde topluyor ve çok daha sert bir ses tonuyla konuşuyor, ancak bunun dışında 14 yıllık zaman atlamasından biraz fazla yaşlanmış gibi görünüyor.

Diğer Medyada Misato

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Mangada

Crossoverlar

Transformers x Evangelion: Transformers Mode “Eva”

Crossover'da Misato, havarinin saldırdığını ve Decepticon Starscream hayaletinin havariye sahip olduğu ve havariyle savaşmak için Eva-1'i gönderdiğinde melez Angel-Scream haline geldiğini ve Autobot Sky Lynx'in gelişini görüyor. Autobot lideri Optimus Prime, Eva-1'i taradığında ve Eva'nın boyut ve renklerini kazandığında ve onların dövüşmesini izlediğinde şaşırdı. Eva-1, Angel-scream tarafından devre dışı bırakıldığında Misato, Autobot Wheeljack'e telsizle Optimus'a inandığını ve ona yardım edecek başka bir Eva olmadığını söyledi. Optimus Prime'ın Angel-Starscream melezini bitirmesine izin vererek Tokyo-3'ü Angel-scream'i tetikleyecek şekilde dönüştürerek Autobot liderine yardım etmeyi başardı. Savaştan sonra, Optimus normal boyutuna döndüğünde ve NERV'in fragmanını yükselttiğinde, Autobotlar, Misato'nun endişesi ve istisnası için Decepticon'lar ve havarilerle aynı şekilde savaşmak için NERV ile birleşiyor.[11]

Notlar

 • Misato'nun kimlik kartı 25. bölümde tamamen görünüyor. Yaşı 29 olarak gösteriliyor. Kan grubu AO'dur (hem "AA" hem de "AO" genotipi, "A tipi" fenotipinden ayırt edilemez). Boyu 1,63m (5'4") olarak listelenmiştir. Göğüs ölçüsü 83 cm (32.7 inç). Beli, 59 cm (23,2 inç). Kalça ölçümü 82 cm (32.2 inç) olarak listelenmiştir. Kilosu 47kg (103.4 pound).
 • Sadamoto'ya göre,[Kaynak Gerekli] Misato bir araba tutkunu ve dairesi birkaç araba dergisiyle dolu; Gainax karakter tasarımcısı ve animatör Yoshiyuki Sadamoto'nun kendisi de bir araba tutkunu. Misato'nun Arabası Renault Alpine A310 ve yeni Evangelion filmlerinde bir Mazda Cosmo kullanıyor.
 • Sağ göğsünün altında çapraz olarak uzanan hafif bir yara izi var. Bu yara izi, Misato İkinci Patlama'dan birkaç dakika önce babası tarafından emniyetli bir yere götürülürken (muhtemelen şarapnel fırlatarak) meydana gelen bir yaralanmanın sonucuydu.
 • Misato'nun Kaji'yi öldürdüğü teorisi, 21. bölümün orijinal yayınlanan versiyonunda, Kaji'nin ölümünden sonra Misato'nun odasının kapısının gösterilmesi ve kapısının üstünde adının yazdığı bir sahneden kaynaklandı. Bu, 21. bölümün Yönetmenin Kesiti versiyonunda, apartman kompleksinin sadece bir görüntüsü olarak değiştirildi. [Değişiklik ve arkasındaki bazı nedenler burada ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Alıntının orijinal kaynağı eksik (ve dolayısıyla doğrulanamaz) olsa da, Yönetmen Anno görünüşe göre bunun Japonya hükümeti veya Seele ajanı tarafından yapılmış olabileceği ihtimalini gündeme getirdi. Film kitabı ayrıca katilin bir ana karakter olmadığını da belirtiyor. Buna ayrıca Tsurumaki, FUNime Mart 2002 röportajında da atıfta bulunuluyor; burada Tsurumaki, Kaji'nin Ritsuko veya Misato tarafından değil, onun muhbirlerinden biri tarafından kandırılıp öldürüldüğünü söylüyor.[12]

Analiz

Misato'nun İkinci Patlama gerçekleştiği zaman neden Antarktika'da olduğu bilinmiyor. Gizli ve son derece tehlikeli bir göreve normalde kimse kızını götürmez. Bu nedenle, özellikle şu anda olduğu gibi, on beş yıl sonra pilotlarla yaklaşık olarak aynı yaşta olacağı için, belki de deneyde bir parçası olması amaçlandı. Ancak, animede bu teoriyi destekleyecek hiçbir kanıt sunulmamıştır. Ayrıca Yui, Temas Deneyi için Shinji'yi yanında getirmekte sorun yaşamamış gibi görünüyordu,[13] bu yüzden belki de onun gibi Dr. Katsuragi de çocuğuna "parlak geleceği" göstermek istedi.

Referanslar

 1. 21. Bölüm
 2. Evangelion Chronicle'ın bir karakter yükseklik tablosu vardır, ancak her karakterin boyunu açıkça belirtmez. Bir kullanıcı, burada Misato'nun 25. bölümdeki boyunu referans alarak boylarını buna göre hesapladı.
 3. Misato, adını II. Dünya Savaşı'na girmek için çok geç inşa edilen ve inşaatı tamamlanmadan hurdaya ayrılan Uçak Gemisi Katsuragi'den alıyor. Maya Ibuki örneğinde olduğu gibi, Kanji'deki adı savaş gemisinin ve adını aldığı dağınkiyle aynıdır. Misato ve diğer karakterlerin nasıl adlandırıldığı hakkında daha fazla bilgi için Karakter İsimlerinin Kökenleri'ne bakın.
 4. 22. bölümde Asuka, "Ah, Misato sizden önce Almanya'da benimle ilgilenen kişi, Kaji-san." der
 5. Hideaki Anno: Burada ne yapmaya çalışıyorduk?
 6. https://web.archive.org/web/20140901000000*/https://eva.onegeek.org/pipermail/oldeva/1997-November/002387.html
 7. Misato'nun seride devamlı içtiği biranın markası, aslında Japonya'da gerçek hayattaki bir bira markası olan "Yebisu"dur. Anime Japonya'da ilk yayınlandığında, animenin yayınlandığı TV kanalı Yebisu'nun bu şekilde ücretsiz reklamını yapmak istemediklerinden şikayet etti; bu yüzden 2. bölümde adı kurgusal "Yebichu" olarak değiştirildi ("Oruchuban (Ebichu)" adlı manga serisine doğrudan bir gönderme olarak). Ancak anime video ve DVD olarak yayınlanınca "Yebisu" ismi eski haline döndü.
 8. Shinji babasıyla anlaşamadığını söylediğinde Misato, tıpkı kendi durumu gibi olduğunu söylüyor. 1. bölümde.
 9. Animede görülen Kaji, Misato'nun zayıf bir işkolik olan babası hakkındaki açıklamalarıyla ilgili görünmüyor; belki de bu Kaji'nin görünmeyen bir yanıdır.
 10. Misato, Kaji'yi LCL Üretim Tesisi'ne gizlice girerken yakaladığında yalnızca bir kez, ve o zaman bile, yalnızca ona resmi olarak tam adı ve unvanıyla hitap ettiği için, kendi adı olan Ryoji ile seslenir.
 11. http://www.zonebase.org/2017/10/transformers-mode-eva-chapters-1-4.html?m=1
 12. …Kaji'yi kim öldürdü? Bunun olayınedir?
  Bu, birçok Japon hayranının da merak ettiği bir soru. Kaji, NERV'in (SEELE tarafından) daha derin bir bölümünü araştırmak ve sırlarını öğrenmek istedi. Muhbirlerinden biri tarafından kandırıldı ve sonra öldürüldü. Bunu yapan Misato ya da Ritsuko değildi. - Tsurumaki, FUNime Mart 2002 röportajında
 13. 21. BölümKarakterler
Ana Karakterler: Shinji Ikari | Rei Ayanami | Asuka Langley Soryu
Nerv Personeli: Misato Katsuragi | Gendo Ikari | Ritsuko Akagi | Kozo Fuyutsuki | Ryoji Kaji | Maya Ibuki | Makoto Hyuga | Shigeru Aoba
Sınıf Arkadaşları: Toji Suzuhara | Kensuke Aida | Hikari Horaki
Diğer Karakterler: Kaworu Nagisa | Yui Ikari | Naoko Akagi | Kyoko Zeppelin Soryu | Dr. Katsuragi | Keel Lorenz | Pen Pen
Rebuild of Evangelion: Asuka Shikinami Langley | Mari Makinami Illustrious | Sakura Suzuhara | Ryoji Kaji (Çocuk)
Çeşitli: İkincil Karakterler | İkincil Karakterler (Rebuild) | Ekstrakanonik Karakterler
Teori ve Analiz: Karakter İsimlerinin Kökenleri (Savaş Gemileri) | Tasarımlar | İlişkiler | Profiller
Kaynaklar: 2015: Ryohji Kaji'nin Son Yılı