tr:Sachiel

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Sachiel
Sachiel
サキエル
Numara Üçüncü
Sembol Su
Görünüm(ler) 1. Bölüm, 2. Bölüm
(Manga): 1~5. Bölümler
(Rebuild): Evangelion 1.0
Alt Eden Evangelion Ünite-01
Tasarım Yoshitoh Asari

Sachiel (katakana: サキエル) Neon Genesis Evangelion'daki Üçüncü Havari ve İkinci Patlama'dan bu yana 15 yıl sonra ortaya çıkan ilk havaridir.

Profil

Sachiel, Evangelion'dan biraz daha büyük, cılız, amfibi insansı bir havaridir. Havari, alışılmadık derecede ince bir fiziğe ve abartılı oranlara, dizlerin altına uzanan kollara ve uzun bacak ve ayaklara sahip olup, baş ve boyun yokluğu ile daha da fazla bacak uzunluğuna sahipmiş izlenimi verir. Diğer insansı havariler gibi, Sachiel de solar pleksus bölgesinde yer alan bir çekirdeğe sahiptir. Sachiel'in her iki yüzü de -ilk uzun gagalı yüz ve N² mayın saldırısından sonra büyüyen kısa gagalı yüz- kemikleşmiş malzemeden yapılmış ve bir kuş kafatası şeklinde şekillendirilmiştir, uzun gagalı yüz sınırlı hareket kabiliyetine sahiptir. Sachiel, uzun gagalı yüzünde yanıp sönebilen göz yuvalarının derinliklerinde kırmızı irisli gözlere sahiptir.

Havariler arasında alışılmadık olan Sachiel, uyluk ve kasıklara dayalı, uyluklardaki solungaçlardan nefes alan ve kasıktaki bir burun deliğinden nefes veren bir solunum sistemine sahiptir. Solungaçlar aynı zamanda su altında itici güç görevi görür. Sachiel'in mavimsi-mor renkli bir kana sahip olması onu, kanın gözlendiği havariler arasında benzersiz kılmaktadır.

Sachiel'in süper zıplaması

Sachiel, uçabilen bir havari olmasa da, saldıran VTOL gemisinden kaçarken AT Alanıyla geliştirilmiş zıplamalar yapma yeteneğini gösterir.

Havarinin doğal silahları, ön kollarından uzanan ve yıkıcı kapasitelerini artırmak için harekete geçirilebilen iki kırmızı "mızrak"tır. Bunlar, havarinin ulnası veya dış kol kemiği olarak hizmet eden (veya muhtemelen içine oturan) fiziksel yapılardır. N2 kara mayını patlamasının ardından Sachiel, göz yuvalarından çapraz şekilli patlamalar başlatma yeteneğine sahip yeni bir yüz geliştirdi. Patlamalar, keşif uçakları gibi hava hedeflerine, sabit yapılara karşı kullanılabilir ve hatta yatay olarak yönlendirilebilir (bu saldırının yatay versiyonu Eva-01'e karşı tamamen etkisizdi). Sachiel ayrıca vücut şeklini ve kas kütlesini değiştirerek, baskı altındayken kas kütlesini artırabilir. Son çare olarak, rakibinin etrafını top gibi sarabilir ve kendini imha edebilir.

Tasarım ve Üretim

Sachiel için orijinal konsept görseli

Sachiel'in tasarımının daha rafine versiyonu ("A Versiyonu"), "kaburgalar" ve "skapular kabuk"u üç ayrı birim olarak tasvir ediyor, ancak animedeki birçok sahnede birleşik bir yapı oluşturdukları bir versiyon ("B") kullanılıyor. (Bu "B Versiyonu", mangada Sadamoto tarafından da kullanılmaktadır.) Diğer bir tutarsızlık, B'de hem sağ hem de sol "kaburgaların" bir üst kemik çıkıntısına sahip olması, oysa A'da bu özelliğin yalnızca solda mevcut olmasıdır (ve başlangıçtan itibaren kesinlikle yoktur). Kapsül giysileri ile dikkate değer benzerlikleri vardır.

Neon Genesis Evangelion Önerisi, Sachiel'in tasarımı için daha eski bir konsept sunuyor, ancak temel "ince amfibi insansı" motifinin ötesinde nihai versiyona çok az benzerlik gösteriyor.

Savaş

Sachiel ilk önce okyanustan çıktı ve Tokyo-3'ün hemen doğusundan karaya çıktı. JSSDF, tanklar ve Ağır Savaş Uçağı-VTOL gemilerinden oluşan bir kuvvet göndererek Sachiel'in ilerlemesini durdurmaya çalıştı, ancak sefil bir şekilde başarısız oldular.

Sahilde konuşlanmış tank taburunu geçtikten sonra, Sachiel VTOL gemisinden gelen bir füze yağmuruyla geri savruldu; muhtemelen bu saldırı Sachiel için sadece sürpriz oldu. Havari kısa sürede saldırılara alıştı ve ürkmedi bile. Basmakalıp bir "saldırgan dev canavar" gibi davranmak yerine, sınırlı yükselmeye sahip, büyük bir AT Alanı destekli sıçrama ile saldırganlardan kaçınmadan önce, kendisine saldıran bir saldıran bir VTOL'a sineğe vurur gibi vurdu.

JSSDF sonunda Sachiel'i Takanosu Dağı bölgesine çekerek ve ardından yürüdüğü yerin altına yerleştirilmiş bir N² Mayını patlatarak "son çare"lerini kullandı. Bu, Sachiel'de önemli bir hasara neden olur ve kütlesinin yaklaşık %18'ini eritir, ancak hasar alan bölgelerini yeniden oluşturması sadece birkaç saat meselesidir. N² Mayını saldırısından yenilenme sürecinde, Sachiel'in orijinal kemikli "yüz" yapısı, göğsünün ortasından biraz daha yuvarlak, kemikli bir "yüz" büyürken gövdesinin sağ üst kısmına doğru itilir. Bu, Sachiel'i durduramasa da, Nerv'in Sachiel'e karşı savaşa gönderilmek üzere Evangelion Ünite-01'i hazırlaması için havariyi yeterince yavaşlatır.

Sachiel, çevresinden öğrenme ve dış tehditlere yanıt olarak fiziksel yeteneklerini yükseltme yeteneğine sahip görünüyor. Havari, N² Mayını saldırısından yenilendikten sonra, yeni bir yetenek geliştirir: gözlerinden ateşlediği (yeni, daha yuvarlak yüzünde) uzun menzilli bir enerji patlaması (haç şeklinde enerji zıplamalarıyla sonuçlanır).

Sachiel, Tokyo-3'ün kendisine ulaştığında çevredeki binalara saldırmaya başlar (muhtemelen aşağıdaki Nerv Karargahına ulaşmaya çalıştığı için).

Sonunda Eva-01, Sachiel'e karşı fırlatıldı, ancak Eva hemen yüzüstü düştü. Sachiel daha sonra Eva'yı kafasından tuttu ve sol kolunu kırdı. Bu sırada Sachiel, fiziksel gücünü artırmak için kendi kolunun kas kütlesini anında artırarak uyum sağlama yeteneğini tekrar gösterdi. Sachiel, Eva-01'i başından tutarken, enerji mızrağını avucundan dışarı fırlattı, Eva-01'in kafasını delip bir binaya fırlattı.

Bununla birlikte, Eva-01 daha sonra "berserk" moduna geçti ve Sachiel'e karşı takla atarak tekme attı ve Eva-01 Sachiel'in kemikleşmiş yüzünün yarısını kopardı. Eva-01, havariye ikinci bir saldırı yaptı, ancak onun AT Alanı tarafından durduruldu. Eva, kırık kolunu yeniledi ve AT Alanı'nı kendi koluyla aşındırdı. Sachiel haç şeklindeki saldırı silahını Evangelion'a karşı kullandı ama sonuç alamadı. Eva, sol eliyle havarinin her iki kolunu da tuttu ve keskin bir darbeyle onları kırdı, sonra onu bir binaya tekmeledi ve ardından üzerine hücum etti. Eva daha sonra Sachiel'in dış kaburgalarından kemik parçalarını kopardı ve onları defalarca havarinin çekirdeğine sokarak yavaşça çatlattı. Yenilginin eşiğinde olduğunu fark eden Sachiel, bir kez daha vücuduna sürekli olarak kırbaç benzeri bir darbe vermeye kendini adapte etti, ardından Eva-01'e atladı, Eva'nın etrafına sarıldı ve kendi kendini imha etti. Ancak bu özverili saldırı bile yıkımdan orta düzeyde hasarla çıkan Eva-01'i yok etmeyi başaramadı.

İmalar

Sachiel, adını bir melek ve "İlk Cennetin Sakini"nden almıştır. Bu meleğin güneyden çağrıldığı iddia ediliyor, muhtemelen Sachiel'in Tokyo-3'e giden yolunda da buna atıfta bulunuluyor.

Buna ek olarak, "Sachiel" adı muhtemelen "Tanrı'nın Örtüsü" anlamına gelen İbranice סכיאל (Sachiel) kelimesinden gelmektedir.

Diğer Medyada

Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..

Manga Versiyonunda

Misato, Shinji'yi araba ile alırken, Rei, Ünite-01'i kontrol eder ve Sachiel ile savaşır. Bu karşılaşma sırasında, Sachiel oldukça çevik olarak tasvir edilir; ancak havari, kaslarını büyütme yeteneğinden yoksundur. Ünite-01 ile olan savaşı da değişir: Çılgına dönen Eva önüne atladıktan sonra, havari düşmana bir kez daha vurmak için sağ mızrağını kullanır. Ancak Eva, mızrağı çenelerinin arasında durdurur ve ayaklarıyla Sachiel'in yüzüne vurur. Havari, kolunu Eva'nın tutuşundan kurtarır ve rakibe karşı kesmeye başlar, bu da ondan atlayarak saldırıdan kaçar. Daha fazla mızrak darbesinden kaçan Eva, AT Alanını kullanarak tepki veren Sachiel'e hücum eder. Eva, sol kolunu geri yükledikten sonra bariyeri yok eder, yalnızca düşman çapraz kirişi tarafından vurulur. Eva saldırıyı savuşturur ve havariyi bir binaya doğru gönderir. Eva bir sıçrama daha yaparak, dizleriyle havarinin çekirdeğine çarpar. Daha sonra sağ eliyle çekirdeği parçalamaya devam eder, ancak Sachiel'in kendi kendini imha saldırısı tarafından ele geçirilir. Eva, patlamanın içinde kaldıktan sonra bile önemli bir hasar almıyor.

Girlfriend of Steel 2

PC oyununda Sachiel, toplu havari saldırısının bir parçası...

Battle Orchestra

Sachiel, "dövüş" oyunu Neon Genesis Evangelion: Battle Orchestra'daki oynanabilir karakterlerden biridir. Hikaye modunda Ünite-01'in ilk rakibi.

Petit Eva

Sachiel, Petit Eva: Evangelion@School'un bir bölümünde görünür. Burada şehri dehşete düşüren dev bir canavar olarak tasvir edilmiştir. Bunu yaparken o sırada NERV Akademi'de bulunan Ünite-01'in fırlattığı bir yaratık alnına vurur. Ne olduğunu ve nereden geldiğini anlayan Sachiel, yaratığı ona kimin attığını öğrenmek için okula doğru koşar. Ünite-01 daha sonra onunla savaşmaya karar verir; ancak, onu tekrar tekrar ezmeye devam eden Sachiel'den çok daha küçüktür. Bu, Shinji, Ünite-01'i bir prize takana kadar devam eder, bu onu şarj eder ve Sachiel'den daha uzun olana kadar boyunu arttırır. Kazanamayacağını anlayan Sachiel kaçmaya çalışır, ancak Ünite-01 tarafından yakalanır, bir top haline getirilir ve uzağa fırlatılır. Daha sonra, yakındaki bir derede yıkayan ve kuruması için asan Rei III tarafından şimdi olduğundan çok daha küçük olarak görülür.

Angelic Days

Sachiel, orijinal animedeki gibi, Tokyo-03'e saldıran ilk havari. Ünite-01 ve 00'da Shinji ve Rei çift takım halindedir. Acımasız bir dövüşten sonra, Sachiel düşürülür, ancak önce mızraklarından biriyle Rei'yi gözünden yaralar.


Havariler
Havariler (Genel)
Birinci ve İkinci Havari (Yaşam Tohumları): Adam | Lilith
3'ten 17'ye Kadar Havariler (Adam'ın Çocukları):
Sachiel | Shamshel | Ramiel | Gaghiel | Israfel | Sandalphon | Matarael | Sahaquiel
Ireul | Leliel | Bardiel | Zeruel | Arael | Armisael | Tabris
On Sekizinci Havari: Lilin
Rebuild of Evangelion: ?Adamlar? | Lilith | Üçüncü Havari | Dördüncü Havari | Beşinci Havari | Altıncı Havari | Yedinci Havari | Sekizinci Havari | Dokuzuncu Havari | Onuncu Havari | On Birinci Havari | On İkinci Havari | 1./13. Havari
Diğer: Ekstrakanonik Havariler