tr:Tokyo-3

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
09 misato-organize.jpg

"Sorumlu kişi sorumluluk almak için vardır."
Bu makale/bölüm kötü organize edilmiş, içeriği olması gerekenden çok daha az erişilebilir ve kullanıcı dostu hale getiriyor. Bunu düzeltmek için gerekli önlemleri alın.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..

Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Tokyo-3, havarilerin saldırılarına karşı bir kale olarak hizmet etmesi amaçlanan Nerv Karargahının altında inşa edildiği kale şehridir.

Başlangıçta Japonya'nın üçüncü başkentinin yerini alması amaçlandı (Tokyo-2'den sonra, eski adıyla Nagano Şehri), şehir Hakone'deki İkinci Patlama öncesi Ubako ve Sengokuhara kasabalarının bulunduğu yere inşa edildi; Ashinoko Gölü'nün kuzey kıyısında, Kanagawa vilayetinde.

Bununla birlikte, asıl amacı, Lilith'i dikkatlerini çekmek için gizlice kullanarak, Japonya'ya giden havarilerin müdahalesini koordine etmektir.

Özellikleri

Tokyo-3, şehrin bir ucundan diğer ucuna yaklaşık 1,5 km uzunluğunda, 5 "blok" halinde düzenlenmiş ve her bir "blok" bölümü 300 metre uzunluğunda. Görünüşe göre bir "merkez blok" ve yedi "bölge"den oluşuyor.

Şehrin mevcut nüfusu çoğunlukla Nerv personeli ve onların ailelerinden, ayrıca göçmen işçilerden ve orijinal sakinlerden oluşmaktadır.

Yerel yönetim, tümü halk oyuyla seçilen bir belediye başkanı ve bir konseyden oluşur, ancak çoğu şehir operasyonları ve karar alma işlevleri Nerv'ün MAGI süper bilgisayarı tarafından yapılır.

Şehrin altında, Nerv Karargahı'na da ev sahipliği yapan devasa bir yarı küresel kavernöz oluşum olan Geofront yer alır.

Şehrin güneyindeki sahil bölgesi, şehir için doğal aydınlatma ve elektrik gücü sağlayan devasa güneş enerjisi toplama bloklarını ve Nerv HQ kompleksini içeriyor.

Kale Şehri Olarak

Zarar verici havari saldırılarına karşı korunmak için, şehir binalarının çoğu, onları aşağı indiren ve binaları yerinde tutan devasa hidrolik tahrik sistemleri kullanılarak yüzeyin altına hızla geri çekilebilir. Daha sonra hızla kayan ağır zırh kaplama katmanları ile korunurlar.

Herhangi bir havari saldırısından önce, sakinler derhal şehir çevresinde bulunan acil durum sivil savunma sığınaklarına yönlendirilir. Her sığınak, kalın betonarme duvarlarla güçlendirilmiş ve binlerce endişeli sakini koruyacak ve bol miktarda yiyecek, su, sanitasyon, havalandırma ve ısıtma ile sağlanacak kadar büyüktür.

Bazı binalar, saldıran herhangi bir havariye karşı bastırıcı ağır ateş sağlamak için kullanılan çoklu otomatik top ve güdümlü füze kuleleri ile otomatik savunma mevzileri olarak inşa edilmiştir.

Nerv'ün Evangelion Üniteleri de havarilerle savaşmak için bina kılığına girmiş giriş kapıları kullanılarak şehrin altından fırlatılır. Ayrıca, elektrik prizleri ve kablolar dahil Evangelion destek tesisleri ve silah depoları şehrin her yerinde stratejik konumlarda yer alıyor ve hepsi bina kılığında.

Geçmişi

Tokyo-3 ilk kez 3. ve 4. Havariler, Sachiel ve Shamshel tarafından (bilinmeyen ama çoğu çok sınırlı bir ölçüde) hasar gördü. Şehre ilk önemli hasar, 5. Havari Ramiel'in gelişiyle verildi. Ramiel, Eva-01 tarafından etkisiz hale getirilmeden önce tüm zırh kaplamasını kırabildi. Cesedi daha sonra sonraki üç bölüm boyunca temizlendi. Şehir, 14. Havari Zeruel'in gelişiyle ağır hasar gördü. Havari kısa sürede şehri delip geçti ve Ramiel yenildikten sonra kapsamlı onarımlar yapılmasına rağmen Nerv HQ'yu koruyan tüm zırh kaplamasını iki atışta kırdı.

Zeruel'in saldırısından kısa bir süre sonra, 16. Havari Armisael'i yenmek için umutsuz bir girişimde bulunan Rei, Eva-00'ı kendi kendini imhaya ayarladı ve büyük bir patlamayla şehrin büyük bir merkezi bölümünü yok etti; patlama kraterinde yeni bir yapay göl oluşturdu ve yüzey ile Geofront arasındaki koruyucu zırh kaplamasını zayıflattı (Misato ve Rei'nin dairelerini içeren kısım yok olmadı).

The End of Evangelion sırasında, BM aracılığıyla çalışan Seele, JSSDF'ye şehre saldırmasını, kalan tüm N² Bombalarıyla topyekün bir saldırıyla sonuçlanmasını, tüm şehri yok etmesini ve GeoFront'u, Nerv Karargahı da dahil olmak üzere aşağıda tamamen açıkta bırakmasını emretti.

Ancak, Rei/Adam/Lilith birleşik hiper-varlığı, Geofront'u ve Karanlık Ay'ın tamamını Dünya'nın dışından yükselterek Üçüncü Patlama'yı yarattığında şehirden ve çevresindeki kırsaldan geriye kalanlar yok edildi ve yerinde dev bir kraterden başka bir şey kalmadı.

Tokyo-3
Kuzeydoğudan bakılan, Tokyo-3'ün üretim taslağı
Tokyo-3, 2. bölümde gösterildiği gibi savaş konfigürasyonunda
Tokyo-3, savaş konfigürasyonundan çıktıktan sonra
Tokyo-3, EoE'de gösterildiği gibi JSSDF'nin saldırısıyla yok edildi.
]]
Tokyo-3'ün Hakone Bölgesi'ndeki yerini gösteren harita.

Notlar

  • Shinji'nin "şehrin eski kısmında" yaşadığı söylenir.
  • Misato'nun "Comfort 17" dairesi, kuzey şehir bölgesinde, Rota 138'in yakınında ve ayrıca Tokyo-3 Şehri Birinci Belediye Ortaokulu'na daha yakın bir konumdadır.
  • Bu şekilde istiflenip depolanmaları, bu binalar yüz binlerce ton betonarme ağırlığa sahip olduğu için başlı başına bir mühendislik başarısı olarak kabul edilir, ancak bunlar Geo-front'a yerleştirilmiş olarak gösterilmektedir; yalnızca güçlü hidrolik çalıştırma sistemleri ve bunları yerinde tutan kilitlerle çalışmaktadırlar.
  • 1. bölümde Shinji, 25 kilometre uzaklıktaki komşu şehir Atami'de havari saldırısına yakalandı.

Referanslar