tr:Geofront

From EvaWiki
(Redirected from tr:GeoFront)
Jump to: navigation, search
Hakone'deki Geofront'un Boyutları

"Geofront", büyük bir yer altı boşluğunu tanımlamak için halka açık olarak kullanılan bir terimdir. Neon Genesis Evangelion'da, özellikle Tokyo-3'ün altındaki Geofront'a atıfta bulunur (İkinci Patlama Hakone öncesi bölgesi). Tokyo-3'ün altındaki Geofront, doğal olarak oluşan bir yapı değil, Havari Lilith'in Karanlık Ay'ıdır. Karanlık Ay, zamanla toprak ve enkazla dolmasına rağmen, 13.75 km çapında devasa bir küredir. Üretim çizimleri, günümüzde Geofront'u oluşturan kubbe şeklindeki mağaranın en yüksek noktasında merkezde 6 km çapında ve 900 metre yüksekliğinde olduğunu ortaya koymaktadır. Aynı üretim çizimi, mağaranın tepesinin düzleştirildiğini ve bir kısmının Tokyo-3'ün hareketli binalarının "tavan şehrini" barındırmak için kaldırıldığını ortaya koyuyor. Yüzey ile mağaranın tepesi arasında, aşağıdaki Nerv tabanını savunmak için 22 katman plaka zırh bulunur.

Nerv Karargahı bina kompleksi, Geofront'un merkezinde inşa edildi, çünkü o ve destek şehri Tokyo-3, Lilith'in etrafında inşa edilecekti. İnşaat, yeraltında daha fazla kazı yapılmasına ve diğer birçok şeyin yanı sıra erişim tünelleri, trenler, savunma sistemi ve Evangelionlar için fırlatma sistemleri gibi insan yerleşimi için çok sayıda tesisin eklenmesine yol açtı. Yüzeydeki ayna binaları ile güneş ışığının yansıtılması, mağaranın yüzeyindeki büyük pencerelerden kanalize edilir, bu da yeraltı ayna binaları tarafından yansıtılır ve gerçek güneş ışığının bir gündüz/gece döngüsü ile birlikte Geofront'a süzülmesiyle sonuçlanır.

Geofront'un içi, muhtemelen Geofront'u yaşanabilir hale getirme ve yüzey çalışma koşullarını mümkün olduğunca yakın bir şekilde simüle etme çabasının bir parçası olarak, tüm ağaç ormanlarını içeren bitki örtüsü ile doludur. Ayrıca, gölün doğal mı yoksa yapay mı olduğu belirsiz olsa da, en az bir Nerv savaş gemisinin bulunduğu en az 70 metre derinliğinde (The End of Evangelion'dan) büyük bir göle sahiptir.

Tokyo-3 Geofront, türünün tek örneği değildi. Antarktika'da Adam'ın Beyaz Ay'ı tarafından yaratılan ikinci bir Geofront vardı. Tokyo-3'ün altındaki Geofront ile tamamen aynı olduğu söylendiği için, hem Karanlık Ay'ın hem de Beyaz Ay'ın aynı boyutlarda inşa edilmiş olduğu varsayılabilir.

Notlar

"Geofront" gerçek hayatta kullanılan bir terimdir, Japonya'da yapılmış bir binadan bahseden İngilizce bir kelimedir. "Deniz kıyısı"na benzetilerek[Kaynak Gerekli] "insanların yaşamak, üretim yapmak ve benzeri şeyler için kullanabileceği yeraltı alanı" anlamına gelir. Japonya küçük olduğu ve aşırı kalabalık sorunları olduğu için, orada yeraltı yaşam ve çalışma alanlarının geliştirilmesine yönelik araştırmalar yapılmıştır.

  • Bu Geofront, Gizli Birleşmiş Milletler dosyalarında (21. bölümde görüldü), muhtemelen "Geofront-01" için "GF-01" olarak anıldı. Sağduyu, Beyaz Ay'ın varlığını yanlışlıkla ortaya çıkarmaktan kaçınmak için atanan herhangi bir numaranın gizli tutulması gerektiğini öne sürse de, Tokyo-3 Geofront'un kendisine bir numara atanmış olup olmadığı belirsizdir.