tr:Lilith

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Lilith
Gendo ve Rei, Lilith'in önünde
リリス
Numara İkinci
Sembol Mevcut değil
Görünüm(ler) 15. Bölüm, 22. Bölüm, 24. Bölüm, 25'. Bölüm, 26'. Bölüm

Lilith (リリス İbranice: נדה ,לילית xxiv folio b) İkinci Havari olarak belirlenmiştir. Adam gibi, Lilith de milyarlarca yıl önce İlk Atasal Irk tarafından yaratılmış bir Yaşam Tohumudur. Bu nedenle Lilith, Adam'ın muadilidir. Diğer Havariler Adam'ın soyundandır, ancak Lilith "Lilim"in yani insanların atasıdır.

Profil

Lilith, belirgin olmayan bir cinsiyete sahip, balina gibi beyaz tenli, belli belirsiz biçimlendirilmiş, kabaca Evangelion boyutunda insansı bir üst gövde gibi görünüyor. 2015 yılında görüldüğünde, Lilith'in bacakları veya kalçaları yoktur, gövdesinden çıkan düzinelerce insansı boyutlu bacak çiftiyle kabarcıklı kütleler halinde sonlanır. Lilith, Terminal Dogma'da, dev bir kızıl haç üzerinde çarmıha gerilmiş olarak tutuluyor; büyük çiviler, avuçlarından sarkmakta ve arkasındaki haçın içine çivilenmiştir. Lilith'in her elinde beş parmağı vardır (tıpkı bir insan gibi). Lilith tamamen hareketsiz ve tepkisizdir, çivilendiği çarmıhta gevşekçe asılı kalır ve etrafındaki olaylara tepki vermez.

Longinus'un Mızrağı, Terminal Dogma'da çarmıhta tutulurken Lilith'in göğsüne saplandı, ancak Eva Ünite-00, 23. bölümde Mızrağı çıkardıktan sonra, Lilith'in alt bacakları yeniden büyüdü. (Yeni bacaklarının hâlâ uyluk bölgesinden çıkan düzinelerce insansı bacak olmasına rağmen).

Kaworu, Mızrak çıkarıldıktan ve bacakları yeniden büyüdükten sonra Lilith'in önünde duruyor

LCL aslında Lilith'in kanıdır, haçtan sürekli akan şey kandır ve Evangelion Giriş Kapsüllerinde kullanılan LCL'in gerçek kaynağıdır. Aslında, "LCL Üretim Tesisi", Lilith'in kızıl haçının altındaki seviyede birikerek oluşturduğu büyük bir yapay LCL gölüdür. LCL, Lilith'in sırtında Longinus'un Mızrağı tarafından oluşturulan çıkış yarasından dışarı akıyor (gövdesinin önünden dışarı akan bir LCL olmadığından), ancak Nerv, Mızrak 2015'te yerleştirilmeden çok önce de Lilith'ten LCL topluyor (12. bölümde görüldüğü gibi). Birkaç üretim çizimi, aslında Lilith'in kafasının arkasından çıkan, "LCL Tüp A" ve benzeri etiketli tüpler olduğunu ortaya koyuyor, bu da onu çıkarmanın başka bir yolu olduğunu göstermektedir.

Belki de Lilith'in en belirgin özelliği yüzünü kaplayan mor maskedir. Lilith'in yüzünde iki dikey sıra halinde düzenlenmiş yedi gözü vardır, üçü sağda ve dört tanesi soldadır ve maskede her bir göz için delikler bulunur. Maske üzerine kazınmış, tüm gözleri (soldaki en alttaki göz hariç) kesişen aşağıya dönük bir üçgendir. Maskenin Lilith'in doğal bir parçası mı (bir çeşit kemik plakası) yoksa üzerine yerleştirilmiş başka bir yapay kısıtlama mı olduğu tam olarak belli değil. Gizemli Seele organizasyonunun sembolü Lilith'in yüzüdür: üç ve dörtlü iki sıra halinde düzensiz bir şekilde düzenlenmiş yedi gözü kesişen sivri uçlu bir üçgen. Maskenin Seele'nin amblemini taktığı bir kısıtlama mı yoksa maskenin Lilith'in doğal olarak oluşan yüzünün bir parçası mı olduğu ve Seele'nin onu kendi sembolü olarak kopyalayıp kopyalamadığı bilinmiyor. Mor maske kabaca oval şekillidir ve biraz boyanmış ve çöküktür.

Lilith'in marşmelovumsu beyaz eti, başının etrafında birkaç balina kıvrımı oluşturur (neredeyse iki çift çene görünümüne yol açar). Lilith'in ayrıca başının yanlarında, görünüşe göre kulakları olan iki adet belirsiz yumrulu ve düzensiz leke vardır. Lilith'in sırtı, yalnızca fiziksel olarak Rei olarak tezahür etmeye başlamadan önce (onunla birleştiğinde), haçtan kurtulup aşağı indiğinde görülebilen, omurların sırtından aşağı doğru uzanan bir çizgide büyük balina yumruları oluşturduğu çok inişli çıkışlı görünmektedir.

Kökenleri ve Keşfi

Milyarlarca yıl önce, Lilith'in "Karanlık Ay" nakliye gemisi, "İlk Patlama" olarak bilinen ve Dünya'nın Ay'ını yaratan olayda, tamamen tesadüfen Dünya ile şiddetli bir şekilde çarpıştı. Yanında kendi Longinus'un Mızrağı da vardı, ancak çarpışmadan sağ çıkmadığı tahmin ediliyor (GB). Dünya'nın üzerinde zaten bir Yaşam Tohumu mevcuttu (Adam), ancak iki Tohumun aynı gezegene inmesi amaçlanmamıştır. Ancak, Lilith'in Longinus'un Mızrağı yok edildiğinden, gezegende kalan tek Mızrak (Adam'ın) durumu düzeltmeye çalışmak için harekete geçti ve Adam'ı uyku durumuna düşürdü. Lilith daha sonra Dünya'daki "normal" karasal yaşamın milyarlarca yıl boyunca (bakteriler, yunuslar, maymunlar, ve benzeri) evrimleştiği ve insan ırkında doruğa ulaşan ilkel sızıntıyı yaydı. Böylece Lilith'in soyu, insanlık, Adam'in soyu olan havarilerin Dünya'daki baskın ırk olan yerini gasp etti.

Çağlar boyunca, Lilith'i içeren Karanlık Ay, Dünya'nın derinliklerine gömüldü ve değişen tektonik plakalar nedeniyle, yeraltı Karanlık Ay'ı sonunda Hakone, Japonya olacak olan bölgenin altındaki bir konuma geçerek "GeoFront" olarak adlandırılan devasa yeraltı mağarasını oluşturdu.

Rolü

Yakın geçmişte belirsiz bir noktada (muhtemelen İkinci Patlama'dan önce bile), Karanlık Ay ve Lilith, Seele tarafından keşfedildi. Gehirn (daha sonra, Nerv) karargahı ve Tokyo-3, onun konumu etrafında inşa edildi. Lilith, Nerv Karargahı'ndaki Terminal Dogma'nın en derin ve en gizli seviyesinde dev bir haç üzerinde çarmıha gerildi ve Evangelion Birimleri için yenilenebilir bir LCL kaynağı olarak kullanıldı (LCL aslında Lilith'in kanıdır). Seele ve Nerv, Lilith'i çeşitli deneyler için kullandılar, ardından Lilith'in, Tamamlanma'yı başlatmak için kullanılmadan hemen önce bir noktaya kadar büyümesine kasıtlı olarak izin verdiler (kolaylık için), ancak daha sonra, onu Adam ile eşleştirilmiş olan Longinus'un kurtarılmış Mızrağı'na saplayarak büyümesini durdurdular. Böylece Lilith, süreç için gerekli olan diğer bileşenler yerine yerleşir yerleşmez Üçüncü Patlama'yı başlatmak için kullanıma hazır olacaktı.

Eva-01, diğer Evangelion birimlerinin aksine, Lilith'ten yaratıldı (The End of Evangelion'da, belirsiz bir şekilde "Lilith no Bunshin" olarak anılır). 23. bölümdeki durağan görüntüler, yalnızca Lilith'ten genetik örnekler almak yerine, Evangelion Ünite-01'in, fiziksel olarak Lilith'in alt yarısından koparılarak yaratıldığını ve kendisini Lilith'in bacaklarının vücut kütlesinden oluşturduğunu gösteriyor (bacaklarının bariz yokluğunu açıklıyor) ve Lilith'in arkasından yırtık pırtık et ipleri çekerek, doğal doğum süreciyle alay ediyor.

Rei/Adam/Lilith Melez Varlığı

The End of Evangelion'da Gendo, Lilith'i kontrol etmek ve Yui ile yeniden bir araya gelmek için sağ elindeki Adam embriyosunu Rei III'le birleştirerek elini Rei III'in içine sokar. Ancak Rei, Gendo'yu reddeder ve Adam'ın bedeni ve ruhu içindeyken, Terminal Dogma'da Lilith'in bedeniyle birleşmeye devam eder. Birleşmiş Rei/Adam/Lilith varlığı daha sonra Üçüncü Patlama'yı ve Tamamlanma'yı başlatır. Ancak, Shinji Ikari sonunda Tamamlanma'yı reddetmeyi seçer ve Eva-01 varlığın gözünden çıkar ve Longinus'un Mızrağı'nı ikiye böler. Rei/Adam/Lilith varlığı daha sonra parçalar halinde Dünya'ya düşer, muhtemelen ölüdür.

Bu varlığın resmi bir adı bulunmamakla birlikte, hayran camiasında genellikle "Dev Çıplak Rei" veya GNR olarak anılır. Bununla birlikte, bunun öncelikle Lilith olduğunu düşünmek de yaygındır. Rei esasen Lilith'in kendisi olduğundan ve Adam (Kaworu olarak) sadece kısaca bir süreliğine göründüğünden, Lilith'in varlık üzerinde birincil kontrolü olduğu görülüyor.

Rebuild of Evangelion

Lilith, Rebuild of Evangelion'da yeniden ortaya çıkıyor, ancak ekrandaki görünümünün zamanlaması ve koşulları çok farklı. Lilith televizyon animesinde iniş kısmının başlangıcında (15. bölümün sonu) görülürken, Lilith Rebuild of Evangelion 1.0 ile yolun kabaca dörtte üçünde görülüyor. Kaji'nin Lilith'i Misato'ya ifşa etmesi yerine, Misato, Ramiel ile savaşmanın aciliyetini açıklamak için Lilith'i Shinji'ye gösterir ve Lilith'i bu şekilde doğru bir şekilde tanımlar. Gendo ve Fuyutsuki arasındaki diyalog, Seele ve Lilith arasında, İnsanlığı Tamamlama Projesini içeren amaçlar için tüm havarilerin yok edilmesini içeren bir "sözleşme" yapıldığını ortaya koymaktadır.

Lilith, Evangelion 2.0'ın sonundaki başarısız Üçüncü Patlama sırasında, vücudunda hafif bir parıltı ve küçük beyaz kıvılcımlar gibi görünen bir şeyle görülüyor. Keel Lorenz, Gendo ile daha önceki bir konuşmasında, Lilith'i "diriltmek" hakkında konuşuyor. Şu anda ne ölçüde olduğu bilinmemekle birlikte, Lilith'in Evangelion 2.0'ın sonunda Eva-01'i çevreleyen olaylardan bir şekilde etkilendiği ima ediliyor. İki filmin arasındaki 14 yıllık süre içinde Lilith'e ne yapıldığı da bilinmiyor.

Evangelion 3.0'da Lilith etkili bir şekilde ikiye bölünmüştür: Rei'nin kafasının şeklini alan başı, kendisinin etrafındaki Sonsuzluğa Ulaşamamışlar ile çevrili eski Nerv Komuta Merkezi'ndedir. Orijinal odasının derinliklerinde, Lilith'in vücudu çarmıhtan kurtuldu ve orijinal boyutunun birkaç katına ulaştı. Eva-06, boynunun olması gereken yere kaynaşmış ve Lilith'i iki Mızrakla delmeden önce kısa bir süre büyümüştür. Ay yüzeyinde ve Eva-01'in eski kafesinde görülen aynı kırmızı kan (ızgara gibi aslında) deseniyle, vücut çürümekte ve kötü durumda. Eva-13'teki Shinji, Mızrakları çıkardığında vücudu kırmızı bir sıvıya dönüşerek Dördüncü Patlama'nın başlatıcısı olarak 12. havari etrafında şekillenir.

Düzenlenen Tasarımı

Lilith'in yeni maskesi.

Lilith'in Rebuild'deki tasarımı da elden geçirilmişti. Artık Lilith'in kendine özgü yedi gözlü maskesi yok, bunun yerine, iki göz deliği ve maskenin alt ucundan dışarı çıkan küçük bir gaga ile, N2 mayın saldırısından sonra Sachiel'in büyüttüğü yüze benzer kemikleşmiş bir maske veya ön yüz plakası var.

Longinus'un Mızrağı zaten göğsüne saplanmış ve avuçlarından çarmıha gerilmesini sağlayan büyük çiviler duruyor. Bununla birlikte, Lilith'in göğsünde, TV animesinde Misato'nun göğsünde görülen yara izine hem konum hem de görünüm olarak benzeyen büyük bir yara izi vardır. Ek olarak, göğsüne bir dizi küçük çapraz şekilli nesne sürülür. Lilith'in bacak kümeleri şimdi seğiriyor ve sallanıyor ve aşağıdaki göle LCL damlatmaya devam ediyor.

İmalar

Lilith'in adı, Yahudi geleneğinde Adem'in ilk karısına atıfta bulunur. Gustav Davidson'un Melekler Sözlüğü'ne göre, Lilith, Adam'a her gün 100 çocuk doğurdu - muhtemelen Lilin'in de havarilerden daha fazla sayıda olduğuna atıfta bulunuldu.

Havariler
Havariler (Genel)
Birinci ve İkinci Havari (Yaşam Tohumları): Adam | Lilith
3'ten 17'ye Kadar Havariler (Adam'ın Çocukları):
Sachiel | Shamshel | Ramiel | Gaghiel | Israfel | Sandalphon | Matarael | Sahaquiel
Ireul | Leliel | Bardiel | Zeruel | Arael | Armisael | Tabris
On Sekizinci Havari: Lilin
Rebuild of Evangelion: ?Adamlar? | Lilith | Üçüncü Havari | Dördüncü Havari | Beşinci Havari | Altıncı Havari | Yedinci Havari | Sekizinci Havari | Dokuzuncu Havari | Onuncu Havari | On Birinci Havari | On İkinci Havari | 1./13. Havari
Diğer: Ekstrakanonik Havariler