tr:Evangelion 13

From EvaWiki
(Redirected from tr:Eva-13)
Jump to navigation Jump to search

Bir resim bin kelimeye bedeldir derler...
Bu makale, içinde tartışılan bazı öğeleri göstermek ve çorak, sıkıcı bir metin arazisi olmasını önlemek için (daha fazla) görsele ihtiyaç duyuyor.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..

Evangelion 13
エヴァンゲリオン第13号機
Model Tipi Bilinmiyor
Pilot(lar) Shinji Ikari, Kaworu Nagisa
Ruh(lar) Bilinmiyor
İlk Fırlatma Evangelion 3.0


Evangelion 13[1] Evangelion 3.0: You Can (Not) Redo'da görünen ve Shinji Ikari ve Kaworu Nagisa tarafından kullanılan çift pilotlu bir Eva birimidir.

Profil

Her iki mızrağa sahip ve ve her iki kolu açık halde olan Ünite 13.

Eva-13, dört gözü ve dört kolu olmasına rağmen, görünüş ve renk olarak Eva-01'e çok benziyor. Ek kol seti, başlangıçta, çapraz bir konfigürasyonda katlanmış hacimli göğüs zırhında saklanır.

Eva, Gendo ve Fuyutsuki tarafından Yeni Nerv HQ'da gizlice üretiliyor ve Wunder'ın ana motoruna çok benzeyen biyomekanik bir "rahim" içinde geliştirildi. Diğer Evangelionlardan daha gelişmiştir ve benzersiz bir Çift Giriş Sistemi kullanılarak bitişik giriş kapsüllerindeki iki kişi tarafından yönlendirilmek üzere tasarlanmıştır. Pilotlardan herhangi biri diğer kapsülün kontrol sistemlerini kapatabilir, ancak her iki pilot da yetersiz kalmadıkça veya Eva'dan çıkarılmadıkça Eva'nın kendisi kapanmaz.

Eva-13, kendi AT Alanından yoksun görünüyor, bunun yerine dört RS Hopper uçağı tarafından üretilenlere güveniyor. Eva-08 tarafından kendisine ateşlenen Anti-AT Alanı mühimmatı hiçbir etkiye sahip değildir ve havadayken gözden kaybolmuş gibi görünür.

On İkinci Havari'yi tükettikten sonra, Eva Uyanır ve hatta yapay evrimleşmiş bir durumu aşar. Mari, Eva-13'ün aslında hayatta kalan Adamlar'dan biri olduğunu belirtiyor.

Operasyonel Geçmişi

Shinji ve Kaworu tarafından etkinleştirildikten sonra Eva, Merkezi Dogma'yı kapatan bariyeri aşar ve Eva Mark.09 eşliğinde Lilith'in odasına iner. Eva-02' ile çarpışması sırasında, Eva-13'ün, her yönden hedeflere saldırabilen veya Eva'ya karşı gelen saldırıları absorbe etmek için kendilerini feda edebilen dört drone silahına, RS Hopperlara sahip olduğu ortaya çıktı; pilotun bu dronlar üzerinde en azından bir miktar kontrolü var. Eva'nın ayrıca, kullanılmadığında normalde göğse doğru katlanmış ikinci bir çift kolu vardır; dört kollu Eva, Lilith'in vücudundan çıkardığı Longinus'un Mızraklarını çift tarafa savurmak için yeterli fiziksel güce sahiptir. Asuka, Shinji'ye bunu yaparak bir Patlama başlatmaya çalışıp çalışmadığını sorar ve Shinji bunu inkar etse de, Mızrakları çıkardığında Dördüncü Patlama gerçekleşir. Eva daha sonra, Eva Mark.06'nın başının kesilmesiyle serbest bırakılan ve 'Uyanmış' durumuna giren, önceden uykuda olan On İkinci Havari'yi tüketmeye devam eder.

Uyandığında, Eva-13 radikal bir dönüşüm geçirir. İlk olarak, omuz direkleri, Eva'nın omuzlarından büyüyen ve sonunda neredeyse Eva'nın vücudu kadar büyüyen kırmızı kristal bir yapı ile değiştirilir. Eva daha sonra arkasında bir çift dikey hale ortaya çıkarır ve birkaç saniye içinde Merkezi Dogma'dan yüzeye yükselerek yüksek hızlarda uçma yeteneği kazanır. Yükselişinden sonra Eva, Dördüncü Patlama'yı başlatır.

Eva, Uyanmış durumundayken, AAA Wunder'ın herhangi bir görünür hasar olmadan tam hızlı bir çarpma saldırısına karşı önemli ölçüde direnç gösterir. Sonunda Kaworu, Eva'yı her iki Mızrakla Eva'yı mıhladığında, ardından DSS Şokçusu onu On Üçüncü Havari olarak algılayıp Kaworu'yu öldürdürken sonra Shinji durdurulur. O zaman bile, aciz durumdaki Eva, Eva-08, Shinji'nin giriş kapsülünü çıkarana ve Eva'nın orijinal durumuna geri dönmesine ve Dördüncü Patlama'nın iptal olmasına neden olana kadar Uyanmış durumunda kalır. İnsansız Eva en son, muhtemelen sağlam bir şekilde Dünya'ya düşerken görüldü.

Orijinal Konsept

Üretim süreci boyunca, aslında Eva-08 için tasarlanan kavramların çoğu, Eva-13'ün yerini almış gibi görünüyor.

Referanslar

  1. Evangelion Sinema Sürümü: Q Film Kitapçığı. 2011/11/17'de yayınlandı.Evangelionlar
Evangelionlar (Genel)
Başarısız Evangelion Prototipleri | Simülasyon Gövdeler
Eva-00 | Eva-01 | Eva-02 | Eva-03 | Eva-04 | Seri Üretim Evangelionlar (05~13 arası Evangelionlar)
Rebuild of Evangelion: Mark.04 | Eva-05 | Mark.06 | Eva-08 | Mark.09 | Eva-13
Eva 8+2 | Seri Üretim Evangelionlar | Sonsuzluğun Başarısızlıkları
Diğer: Ekstrakanonik Evalar