tr:Teori ve Analiz: Eva 3.0'da Kaworu

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Kaworu Nagisa, Evangelion 3.0'da çok öne çıkıyor, franchise tarihindeki herhangi bir Evangelion çalışmasında en belirgin görünümü buradadır. Filmde çok önemli bir rolü var, Shinji'nin filmdeki kendi eylemleri için ana katalizör görevi görüyor ve Shinji'ye dünyanın durumu hakkında açıklamalar sağlıyor. Shinji'ye Mızrakları çekme planı şeklinde yeni bir umut sağlar ve ölümü aynı zamanda, televizyon animesinin 24. bölümündeki ve ölümünden sonra End of Evangelion'un başlangıcında olduğu gibi Shinji'yi bir umutsuzluk durumuna sürükler.

Ancak, kendisinin belirttiği gibi, tek meşguliyeti Shinji'nin mutluluğu olan, görünüşte tamamen iyi bir karakter olarak sunulmasına rağmen, hikayenin daha fazla incelenmesi ve filmlerin başka yerlerinde daha büyük tematik motiflerle ilişkilendirilmesi, Kaworu'nun bununla ne demek istediğini, Kaworu'nun şüpheli yöntemlerini ve Shinji'yi yorumlamasını sorgulatır. Orijinal televizyon animesinde yaptığı her şeyden çok daha kapsamlı ve kasıtlı görünen Shinji'nin manipülasyonu dahil, Kaworu'nun sözlerinde ve eylemlerinde, hem filmde hem de diğer karakterin ifadelerinde bulunan kanıtlarla ilgili olarak birden fazla tutarsızlık nedeniyle Kaworu incelendi. Özellikle Kaworu'nun, Shinji'nin olayların içerisinde mevcut olmadığı ve herhangi bir konuda bilgisi olmadığı 2.0 ve 3.0'ın arasında gerçekleştirdiği eylemleri incelendi.

Diğer bazı kanıtlar, referanslar ve olay örgüsü noktaları da Kaworu'nun olaylara ilişkin versiyonunun bilerek sınırlı ve hatta taraflı olduğunu öne sürüyor, bu da izleyicileri, Kaworu'nun başka bir şey yapmasına veya söylemesine gerek kalmadan boşlukları doldurması için Shinji'nin yerine koyar. Bu durum, fandomun aslında doğru olmayabilecek birkaç farklı kavram yaratmasıyla sonuçlandı. Özellikle, Shinji'nin Üçüncü Patlama'dan sorumlu tek kişi olduğuna ve hatta bunun için özel olarak suçlandığına inanmak için hiçbir neden yoktur ve bunun yerine Kaworu'nun kendisi de dahil olmak üzere birçok başka kişinin bu planda olduğu, görünüşe göre diğer tüm karakterlerin rol aldığı bir gerçektir. Asuka ve Mari gibi büyük ölçüde habersiz piyonlar olan karakterler de dahil olmak üzere, Shinji'nin kendisi dışında tamamen her şeyin farkında görünüyorlar. Eva 3.0, Shinji'nin kendi sınırlı, çocuksu ve hatta önyargılı bakış açısını izleyicilerin vekili olarak hizmet ederek çok etkili bir şekilde eşleştiriyor ve bu etki böylece filmle karşılaşıldığında tekrarlanıyor.

Shinji ve izleyicilerin büyük bir bölümünün varsaydığının aksine, Kaworu dünyayı düzeltmeyi hiç istemiyor gibi görünüyor. Bunun yerine, muhtemelen Kaworu, Shinji'nin sözde mutluluğunun peşindedir; Kaworu'nun Shinji'nin fikrini sormadan yaptığı gibi, hedefleri bu sefer Seele ile çok daha uyumlu, ve Shinji'nin bilseydi buna katılmayacağının göstergelerine rağmen, bir şekilde Tamamlanma'yı Kaworu'nun kendisine en çok fayda sağlayacak şekilde gerçekleştirmeye çalışıyor. Bu makale, bu kanıtları sunmayı ve incelemeyi amaçlamaktadır.

Bu makale hâlâ yapım aşamasında, forum başlığından alıntılar daha sonra düzenlenecek, diyaloglar resmi yayına standartlaştırılacak ve resimler eklenecek.

Tematik önem ve oluşum

Yapım aşamasında.

SEELE bağlantıları

Yapım aşamasında.

Çelişkiler

İlk olarak, Asuka ve Shinji arasındaki kavga sırasında her zaman garip bulduğum bir şey var: Kaworu neden Asuka'nın söylediklerini düşünmeye çalışırken Shinji'ye asla yardım etmeye çalışmadı? Derin düşüncelere daldığını anlıyorum çünkü bir şeylerin yanlış olduğunu hissetti... ama tam önünde onları dev bir kılıçla şişlemeye çalışan kararlı bir Alman öfkesi vardı, ve ortağı, ona zarar vermek istemediği için, onu uzak tutmak için dünyanın tüm zorluklarını yaşıyordu ve büyülü dronları birbiri ardına yok ediliyordu!

Temel olarak bu savaş sırasında Shinji, Asuka'ya dünyayı mızraklarla yok etmek istemediğini, aslında dünyayı kurtarmak istediğini ve anlaşılamaz olduğu yerlerde söylemek istediklerini açıklamak istedi:

İlk olarak Shinji ona gerçekten pilotluk yaptığını ve bunu yaparak dünyayı değiştireceğini söylediğinde, Asuka yanıt verir:

01:09:15 {Asuka} Eğer öyleyse, pilotluk yapma!

İkincisi; Asuka, Shinji'ye Üçüncü Patlama'yı neden tekrar gerçekleştirmek istediğini sorduğunda, Shinji "hayır, dünyayı bitirmek değil, mızraklarla kurtarmak istiyorum" der, ardından Asuka arkasına yaslanır, kaşlarını çatarak ona şunları söyler:

01:10:16 {Asuka} Sen gerçekten küçük bir veletsin.

Bu iki cümlenin söylenme şekli, Asuka'nın Shinji'yi bir düşman olarak değil, gerçekten yanlış ve/veya aptalca bir şey söyleyen ve bunu gerçekten söylediğine inanamayan biri olarak gördüğü anlaşılıyor. Görünüşe göre Asuka biliyor ya da Shinji mızrakları çekerse ne olacağını bilmediğini düşünüyor.

Şimdi biraz öncesine gidelim, Kaworu planını Shinji'ye odasında açıkladı:

01:02:34 {Kaworu} Ikari Shinji-kun, tek umudun Dogma'nın dibindeki Patlama'nın merkez noktasındaki iki mızrakta yatıyor.

01:02:41 {Kaworu} Onlar İnsanlığı Tamamlama Projesi'nin anahtarlarıdır.

01:02:45 {Kaworu} Biz o Mızrakları kendimiz almalıyız.

01:02:48 {Kaworu} Bu şekilde, Nerv artık Dördüncü Patlama'yı tetikleyemez,

01:02:52 {Kaworu} Ve onları Eva-13 ile birlikte kullanırsak, dünyayı bile onarabiliriz.

NERV tarafından, Kaworu muhtemelen SEELE'yi tasarlıyordu, çünkü o Gendo'nun ve dolayısıyla neo-NERV'in SEELE'nin senaryosunu takip etmeye geri döndüğünü sanıyordu, öyle olmasaydı, Gendo'nun mızraklarla yaptığı küçük bir numaraya bu kadar şaşırmazdı. Her neyse, önemli olan, görünüşe göre iki mızrağın Tamamlanma'yı tetiklemek için gerekli olmasıdır.

Şimdi WILLE ve Lilith'in odasındaki kavgaya dönelim: WILLE, SEELE'nin planları hakkında pek çok şey öğrenmiş görünüyor ve gerçekten de DSS Şokcusunu o zamana kadar bilinmeyen bir desen olan maviyi (Kaworu'nun) tespit ettiğinde, Mari çok şaşırmış görünüyordu:

01:16:13 {Mari} DSS Şokçusundaki kan tipi mavi mi?

01:16:15 {Mari} Ama bir On Üçüncü olmamalı!

Havarinin ortaya çıkış sayısı ve sırası, Gizli Ölü Deniz Parşömenlerinde verilmiştir. WILLE üyesi Mari'nin en azından on iki havari olması gerektiğini bilmesi, onun Gizli Ölü Deniz Parşömenleri hakkında bilgisinin olduğunun bir işaretidir. Gerçekten de eğer birisi SEELE ile savaşmak isterse bu parşömenleri bilmek hayati önem taşır çünkü SEELE'nin tüm senaryosu onlara dayalıdır. Asuka'nın Shinji'ye karşı davranışına eklendiğinde, bu, WILLE'nin SEELE'nin iki mızrak ve uyanmış bir Evangelion kullanarak Tamamlanma'yı nasıl başlatmak istediğini bildiği anlamına gelebilir.

Yani mantıksal sonuç, Asuka ve Mari'nin Shinji'yi neo-NERV ve SEELE için isteyerek çalışan bir düşman olarak görmedikleri ama kötü adamlar tarafından manipüle edilen "tarafsız bir taraf" olarak gördükleri; bu ona bir kahraman olabileceğini ve iki sihirli mızrağı alırsa dünyayı kurtarabileceğini düşündürdü. Shinji, NERV'in mızraklarla ne yapmak istediğini zaten biliyor ve aslında Kaworu ile birlikte çalışarak NERV'ü kandırmak istiyor... o zaman, Kaworu neden hiçbir şey söylemedi? Neden en azından Shinji'nin Üçüncü Patlama'nın işini bitirmeye çalışmadıklarına dair iddialarını doğrulamaya çalışmadı? Kaworu, Shinji'ye kafayı takmış durumda, Shinji'nin nasıl çalıştığını en iyi bilen insanlardan biri olmalı, derin düşüncelere dalmış olsa bile, Asuka'ya karşı savunmanın onu ne kadar tehlikeli bir şekilde kenara koyduğunun farkında olmalıydı ve en azından durumu tamamen kontrolden çıkmadan önce yatıştırmak için bir şeyler denemeliydi. Bunun yerine, Shinji'yi başka kimseyle etkileşime girmek zorunda kalmadan kesinlikle durdurmak istiyormuş gibi, iç iletişim sistemi aracılığıyla yalnızca Shinji ile konuşmaya devam etti.

Kısmen Doğru Olan Şeyler

İlk olarak Shinji'ye Yakın Üçüncü Patlama'yı tetikleme sorumluluğunu söylediğinde, sözleri en azından oldukça belirsizdi:

00:51:48 {Kaworu} Ikari Shinji-kun,

00:51:50 {Kaworu} Eva-01 uyandı ve Guf Kapılarını açtı

00:51:55 {Kaworu} ve Üçüncü Patlama'yı tetikledi.

00:51:58 {Kaworu} Lilin buna Yakın Üçüncü Patlama adını verdi.

00:52:02 {Kaworu} Her şey senin tarafından başlatıldı.

Birçok kişi Kaworu'nun açıklamalarının iki anlamı olabileceğini fark etti, 3.33 SSS bile bunu kabul etti:

"Yakın Üçüncü Patlama" ile "Üçüncü Patlama" arasında bir fark var mı? "Üçüncü Patlama" denen ayrı bir şey oldu mu?

Kaworu'nun Shinji'ye açıklayıcı diyaloğu yüzeysel olarak iki terimi eş anlamlı olarak ele alıyor gibi görünüyor: "Ikari Shinji-kun, Eva-01 uyandı ve Guf Kapılarını açtı ve ve Üçüncü Patlama'yı tetikledi. Lilin buna Yakın Üçüncü Patlama adını verdi." Başka bir deyişle: "Üçüncü Darbe denen bir şey oldu ve Lilin bir nedenden dolayı önüne bir "Yakın" koymaya karar verdi."

Bununla birlikte, film, ancak Eva-01'in 2.0'ın sonunda Cassius Mızrağı tarafından dondurulmasından sonra meydana gelebilecek sayısız gelişmeyi görsel olarak ortaya koyuyor, bu da Üçüncü Patlama'nın nihayetinde devam ettiğini çok ağır bir şekilde gösteriyor. Bu nedenle Kaworu'nun sözleri, Eva-01'in Yakın Üçüncü Patlama etkisinin, ardından gelen Üçüncü Patlama'nın ilk tetikleyicisi olduğunu gösterebilir.

Shinji için büyük bir fark anlamına gelse de, tam olarak ne demek istediğini asla belirtmez: Kaworu, Rei'yi kurtarmaya çalışmanın bu cehennem manzarasını hemen getirdiğini mi söylüyor, yoksa gerçekleşen olayın gerçek bir Üçüncü Patlama'ya yol açan bir zincirdeki ilk olay olduğunu ve dolaylı olarak onun hatası olarak kabul edilebileceğini mi kastediyor? Shinji, bunların hiçbirinin olmasını istemediğini, sadece Rei'yi kurtardığını, başka bir şey olmadığını söylediğinde, (Rei'ye ulaşmaya çalıştığı andan, ışık maviye döndüğünden beri neler olduğunun farkında bile olmadığını doğrulayarak) Kaworu'nun yanıtları hâlâ belirsizdi:

00:52:09 {Shinji} Hayır, söylediklerinde hatalısın!

00:52:10 {Shinji} Ben sadece Ayanami'yi kurtarmak istemiştim!

00:52:16 {Kaworu} Doğru olabilir ama bu bir katalizördü.

Bir sözlüğe göre (bu durumda Vikisözlük) katalizör sebep değildir, katalizör "Süreçte tüketilmeden bir kimyasal reaksiyonun hızını artıran bir maddedir." demektedir. Bu tanımı takip edersek, EVA-01 ve Shinji, Üçüncü Patlama'ya neden olmadı, ancak onu "geliştirdi", yani biri veya bir şey Patlama'yı tetikledi ve uyanmış bir Evangelion'un yakınında bulunması onu "arttırdı". Bu, "sadece" 4 Adam'ın Güney Kutbu'nu ve okyanusları etkileyebilmesine karşın, tüm gezegene nasıl bu kadar feci zararlar verebildiğinin bir açıklaması olurdu.

Ve yeniden:

00:52:52 {Shinji} Yapabileceğim hiçbir şey yoktu!

00:52:54 {Kaworu} Bunu inkar edebilirsin, ancak insanlık aksini düşünüyor.

İnsanlık ne düşünüyor: Shinji'nin dünyayı yok eden (belki de etkili bir şekilde bunu düşündüler) Üçüncü Patlama'nın doğrudan tetikleyicisi olduğunu ya da kıyamete bağlı bir domino düşüşünün potansiyel ilk parçası olduğunu; bu, Wille'nin dünyayı gerçekten umursamadığını düşünürlerse ve bir Patlama'nın başladığını biliyorlarsa, ama umursamazlarsa, beynine bir kurşun sıkmak yerine neden onu neo-NERV'den "korumaya" çalıştığını (Misato'nun söylediği buydu: "Bizim korumamızda kalacaksın") açıklayabilirdi.

Ve Shinji'yi onunla EVA-13 pilotluğu yapmaya ikna ederken belirsiz olduğu tek şey bu değil:

01:01:26 {Shinji} Bana kendin gösterdin Nagisa-kun.

01:01:29 {Shinji} Kan kırmızısı dünya hakkında hiçbir şey yapamam...

01:01:32 {Kaworu} Eva tarafından değiştirilen şey de Eva tarafından yeniden değiştirilebilir.

Buradaki büyük dostumuz Reichu'ya göre, kelimenin tam anlamıyla çevirisi "restore" yerine "yeniden değiştirildi"dir. Bir değişiklik birçok şey olabilir, bir restorasyon veya başka bir şeye bir değişiklik olabilir.

Ve yine biraz sonra:

01:02:45 {Kaworu} Biz o Mızrakları kendimiz almalıyız.

01:02:48 {Kaworu} Bu şekilde, Nerv artık Dördüncü Darbeyi tetikleyemez,

01:02:52 {Kaworu} Ve onları Eva-13 ile birlikte kullanırsak, dünyayı bile onarabiliriz.

Burada yine büyük Reichu'nun bazı açıklamalarından sonra, kelimenin tam anlamıyla ""世界の修復も可能だ = sekai no shuufuku mo kanou da = dünyanın onarılması/tamir edilmesi mümkündür" deniyordu.

Kaworu asla "sen ve ben birlikte, dünyayı tamir edeceğiz" demedi ama "Mızrakları alırsak, mızraklarla çok şey yapılabilir, dünyayı onarmak da onlardan biri," bu satırı "nötr bir tonda" söyledi, iki mızrağın yapabileceği şeylerden biri olduğunu belirtti, ama Shinji ile yapmayı planladığı şeyin bu olduğunu asla söylemedi.

İhmaller

Şimdi, Kaworu'nun Shinji'ye dünyaya ne olduğunu anlattığı zamana geri dönelim:

00:50:55 {Kaworu} Bu gezegende kitlesel yok oluşlar olağandışı değil.

00:50:58 {Kaworu} Aslında, evrimi yönlendirmeye yardımcı olurlar.

00:51:02 {Kaworu} Hayat her zaman etrafındaki dünyaya uyum sağlamak için kendini değiştirmiştir.

00:51:08 {Kaworu} Ancak Lilin kendilerini değil, dünyayı değiştirmeye çalıştı.

00:51:15 {Kaworu} Böylece yapay evrim ayinini kendilerine getirdiler.

00:51:21 {Kaworu} Eski yaşam kurban olarak sunulur,

00:51:23 {Kaworu} böylece Yaşam Meyvesi ile kutsanmış yeni varlıklar yaratılabilir.

00:51:29 {Kaworu} Bütün bunlar, çok eski zamanlardan beri programlanmış bir yok olma eylemidir.

00:51:33 {Kaworu} Nerv buna İnsanlığı Tamamlama Projesi diyor.

Ve Shinji'nin odasındaki konuşmasına geri dönelim:

01:02:34 {Kaworu} Ikari Shinji-kun, tek umudun Dogma'nın dibindeki Patlama'nın merkez noktasındaki iki mızrakta yatıyor.

01:02:41 {Kaworu} Onlar İnsanlığı Tamamlama Projesi'nin anahtarlarıdır.

01:02:45 {Kaworu} Biz o Mızrakları kendimiz almalıyız.

01:02:48 {Kaworu} Bu şekilde, Nerv artık Dördüncü Patlama'yı tetikleyemez,

01:02:52 {Kaworu} Ve onları Eva-13 ile birlikte kullanırsak, dünyayı bile onarabiliriz.

Kaworu aslında SEELE'den Shinji'ye asla, bir kez bile bahsetmez. Neden? Shinji'ye Gendo'nun gizli bir örgüt için çalıştığını söylemek Shinji'nin babasını durdurma kararını değiştirmezdi. Bunun yerine, kimin Tamamlanma'yı getirmeye çalıştığı ve Kaworu'nun mızrakları kendilerine saklayarak kimi engellemeye çalıştığı hakkında konuşurken her zaman NERV'den bahsederek ve o noktadan sonra NERV = Gendo (ve Fuyutsuki), Kaworu Shinji'yi Gendo'ya karşı savaştırmaktadır, ama SEELE'ye değil, çünkü Shinji onların varlığından haberdar bile değildi.

Kaworu'nun motifleri

NGE'de, Kaworu'nun SEELE'ye ihanet etmesinin nedeni, Lilin hakkında daha fazla şey öğrendikten sonra onlara, kültürlerine, başarılarına aşık olmasıydı ve SEELE'nin, Tamamlanma'nın hazırlanması altında tüm bunları silmeye çalışırken yanlış yolda olduğunu düşündü. Mangada ihaneti; ölümünü, "tek özgürlüğünü" kendi şartlarına göre seçme iradesinden geliyor, yani temelde SEELE'ye inadından ve ayrıca Shinji'ye, Lilith ile temasa geçse bile, takip edecek olan Üçüncü Patlama'nın insanlığı yok etmeyeceğini, ancak başka bir şeye dönüşmesini sağlayacağını söylemiştir. Ama burada, Rebuild'de Kaworu'nun tek motivasyonu nedir? Shinji'nin mutluluğu. Neden SEELE'ye ihanet ediyor? Shinji'nin mutluluğu için... ama gerçekten SEELE'ye ihanet mi ediyor, sonuçta onu sadece NERV(=Gendo)'ün planlarını bozmaktan bahsettiğini gördük, SEELE hakkında hiç konuşmadı. Ve Lilin'in kendilerine getirdiği "yapay evrim ayini"nden bahsederken, bunun "ezelden beri programlanmış" olduğunu, sanki insanlığın kaderiymiş gibi olduğunu söyledi. Ancak bir kez bile SEELE'nin "yapay evrim ayininin" (yani Tamamlanma) yanlış olduğunu söylemedi, NGE'dekinin aksine sadece NERV'den bahsetti.

Kaworu, Tamamlanma'nın gerçekten de insanlığın kaderi olduğuna ve SEELE'nin bu sefer istediği tek şeyin İnsanlığın Tamamlanması tarafından getirilen "tüm ruhların barışçıl arınması" olduğuna inanıyorsa, SEELE'nin hedefi neden Kaworu'nun Shinji'yi mutlu etme hedefiyle bağdaşmaz? Ne de olsa "Shinji'yi mutlu etmek" ile ne demek istediğini bilmiyoruz ve 3.0'dan önce bile bundan bahsediyordu, onu mutlu etmek basitçe dünyayı düzeltmesine izin vermek olurdu. Peki ya Kaworu'nun amacı Shinji'yi Tamamlanma'nın merkezi yapmaksa, böylece geçici olarak bir tanrı olabilir ve kendi mutluluk tanımına uygun bir dünya şekillendirebilirse. Shinji kendi mutluluğunu yaratacaktı, SEELE çok istedikleri ruhun arınmasını sağlayacaktı ve herkes memnun olacaktı! Kulağa çılgınca mı geliyor? Yui'nin NGE ve mangada Shinji için benzer bir planı olduğunu unutmayın: Onu Tamamlanma'nın merkezine koyuyor, böylece insanlığın kurtarılıp gerçekliğe dönme seçeneği sunulup sunulmayacağına ya da varoluşlarının getirdiği acıyı silmek için insanlığın başka bir şeye mi dönüştürüleceğine karar verecek kişi olacaktı. Ve Yui'nin kalbinde yalnızca Shinji'nin çıkarları vardı (en azından kafasındaki en iyi çıkarları neydi), öyleyse neden Shinji'yi mutlu etmeye tam anlamıyla takıntılı biri olan Kaworu'nun benzer bir planı olmasın?

Bu ışık altında, Kaworu'nun Shinji'nin iddiasını doğrulamak ve kritik bir durumu etkisiz hale getirmek için Asuka ile asla iletişime geçmeyi denemediği gerçeği, ve Asuka'nın EVA-13'ü zorla durdurmaya çalışmaktaki ısrarı, WILLE'nin Kaworu'nun SEELE'ye sadık olduğunu bilmesi ve Shinji'yi aklını başına getirmeyi başarsalar bile Kaworu'nun plana devam edeceği gerçeğiyle açıklanabilir (elbette, Shinji'nin Kaworu'nun EVA üzerindeki kontrolünü bir şekilde kesme kapasitesine sahip olduğunu bilmiyorlar).

Gelecekteki katılım

Son olarak, SEELE'nin Gendo'nun onlara ihanet edip onları kapattığını ve Kaworu'dan kurtulmak için bir planı olduğunu ima ettiğini gerçekten umursamadığını hepiniz fark etmişsinizdir ve onların tepkisi neydi?

01:17:21 {Seele 01} Dileklerimiz gerçekleşti.

01:17:25 {Seele 01} Güzel.

01:17:26 {Seele 01} Şimdi her şey yolunda.

01:17:29 {Seele 01} İnsanlığı Tamamlama'yı, tüm ruhların barışçıl arınmasını diliyoruz.

Görünüşe göre, istediklerini zaten aldılar. Wunder'ı kaçırmak üzere olanın Mark.09 olduğunu düşünebilirsiniz... ama açıkçası, Wunder, SEELE'nin Tamamlanma'yı tetikleme planına nasıl uyabilir? Belki de EVA-01'i alarak bir acil durum planına sahip olmak istediler, ama her şeyi bir EVA'nın diğer EVA'lar tarafından korunan uçan bir kaleyi ele geçirebileceği ihtimaline yatırmak, Tamamlanma'yı binlerce yıldır planlayan bir grup adam için biraz saçma görünüyor, peki Gendo'ya "al bunu, yine de kazanıyoruz küçük çocuk!" diyecek kadar ne planlamış olabilirler?

01:25:41 {Kaworu} Tekrar görüşeceğiz Shinji-kun.

Evet, Gendo'nun dediği gibi "çocukları" hâlâ koşuda ve Shinji'ye tekrar buluşacaklarını açıkça belirttiği için muhtemelen final sırasında hareket edecek!

3.0+1.0 Avant 1 ile Çelişkiler

Evangelion 3.0+1.0'ın ilk 10 dakikasında gösterilen sütunlar, görünüşe göre, en az 14 yıldır var olan teknolojiyi kullanarak çekirdekleşmeyi tersine çevirebilir ve ayrıca Shinji'nin DSS Şokçusunda ve Asuka'nın göz bandında da mevcuttu, yani en azından Shinji'nin kendisi Evangelion 2.0'ın sonunda Ünite-01'e emilmeden önce. Bu, Kaworu'nun dünyayı düzeltmeye çalıştığı fikrine daha fazla tutarsızlık ekler, çünkü o ve Nerv muhtemelen bunu yapacak kaynaklara sahipti, ancak bunun yerine Evangelion 3.0'da görülen durumun failleri gibi görünüyor. Belirtilen amacı Nerv'i yok etmek, Patlamaları önlemek ve muhtemelen dünyayı düzeltmek olan Wille'e yardım etmek yerine, Kaworu bunun yerine hâlâ Nerv ile, hatta Seele'ye karşı çalışıyor. Bu, amacının aslında Shinji'nin düşündüğü şey olmadığını daha da güçlendiriyor gibi görünüyor.

Nihai Motivasyon, Adamların Doğası ve Yeni Döngü

Ana Kaynak: Teori ve Analiz: Adamların Kimlikleri

Büyük ihtimalle Shinji, Kaworu, Mari ve Asuka, İkinci Patlama'da ortaya çıkan, Lilim formunda yeniden doğan ve Rei'nin Lilith olarak kaldığı gibi Lilim formunda olan Dört Adam'dır. Eva 3.0, Asuka'nın insanlığından ayrılmasının yanı sıra Eva'nın Laneti olarak adlandırılan şeyle bunu çok açık bir şekilde ima ediyor, tıpkı Shinji'nin Evangelion 2.0'ın sonunda insanlığını kaybettiğinin açıkça belirtilmesi gibi. Ancak, Mari dışında, bunun tamamen farkında olan tek kişi Kaworu gibi görünüyor. Kaworu'nun nihai hedefi bununla bağlantılı görünüyor, çünkü Rebuildlerde Tamamlanma görünüşte anlatısal olarak farklı bir yapıya sahip, ancak tematik olarak kaçış ve durgunluk ile tematik ilişkisini koruyor gibi görünüyor.

Lütfen bu konuya bakın: http://forum.evageeks.org/post/888166/Adams-Children-and-the-Nature-of-the-Cycle/

Notlar ve Referanslar

Bu makale çoğunlukla aşağıdaki forum başlıklarından oluşturulmuştur, lütfen bunlara bakın:

http://forum.evageeks.org/thread/14454/Theory-about-Kaworus-intentions/ - Kaworu'nun amacıyla ilgili teori - Evangelion 3.0+1.0 hakkında spoiler içermektedir!

http://forum.evageeks.org/post/888166/Adams-Children-and-the-Nature-of-the-Cycle/ - Adamlar, Çocuklar ve Döngünün Doğası - Evangelion 3.0+1.0 hakkında spoiler içermektedir!

Eva 3.0 ile ilgili diğer sorular burada ele alınmaktadır: Kılavuzlar: Evangelion 3.33 SSSBu makale hoş olmayan "Eksik" adını taşıyor. Bu kötü bir şey. Her yerde NGE hayranlarına harika bir hizmet sunun!