tr:Asuka Langley Soryu

From EvaWiki
(Redirected from tr:Asuka)
Jump to navigation Jump to search
Rebuild of Evangelion karakteri hakkında bilgi için bakınız: Asuka Shikinami Langley
Asuka Langley Soryu
惣流・アスカ・ラングレー
Rütbe/Ünvan İkinci Çocuk
Bağlantı(lar) NERV
Kökenleri Japon, Amerikan, Alman
İlişkiler Kyoko Zeppelin Soryu (anne), Langley (baba),
Üvey Annesi (Kyoko'nun doktoru ve Asuka'nın üvey annesi)
Yaş 13[1]
Doğum Günü 12/04/2001
Boyu 153cm[2]
Seiyū Yuko Miyamura
Seslendirmeni (İngilizce): Tiffany Grant (ADV)
Stephanie McKeon (Netflix)
(İtalyanca): Ilaria Latini, Domitilla D'Amico (çocuk)
(Brezilya): Fernanda Bullara,
(Fransızca): Marjolaine Poulain
(İspanyolca): Ana Pallejà
(Latin Amerika İspanyolcası): Norma Echavarría, Georgina Sánchez(yeniden dublajlama)
(Almanca): Julia Ziffer , Johanna Dost (Netflix)

Asuka Langley Soryu[3] Evangelion Ünite-02'nin pilotu olarak atanan İkinci Çocuktur.

Karakter Özeti

Yaşamının Başı

Asuka 1/4 Japon ve 1/4 Almandır (annesi Kyoko Zeppelin Soryu tarafından), görünüşe göre babasının vatandaşı olduğu gibi Amerikalı olmasına rağmen. Asuka çok küçükken -Evangelion pilotu seçilmeden önce- annesi Evangelion Ünite-02 ile bir temas deneyine katılmış ve sonuç olarak bir bez bebeğin kızı olduğunu düşünerek ve Asuka'yı görmezden gelerek aklını kaybetmişti. Aynı zamanda, Asuka'nın babası, Kyoko'nun doktoruyla bir ilişki yaşamaya başladı. Kyoko sonunda intihara meyilli hale geldi ve Asuka'nın kendisiyle birlikte ölmesini istedi, çünkü annesinin ondan ne istediğini anlayamayacak kadar küçüktü ve Kyoko'yu tekrar annesi olmaya ikna etmenin tek yolunun bu olduğuna inandı. Çok genç yaşta Evangelion pilotu olarak seçildikten sonra, aşırı sevinçli bir şekilde Evangelion pilotu olarak seçildiğini annesine söylemek için onun yanına koştu fakat annesinin kendisi yerine bez bebekle birlikte intihar ettiğini gördüğünde harap oldu. Kyoko'nun cenazesinde Asuka ağlamayı reddetti ve kendine bakması gerektiğini söyledi. Kyoko'nun ölümünün ardından babası metresiyle evlendi. Asuka'nın yeni üvey annesi başlangıçta Asuka ile bağ kurmaya çalıştı, ancak genç kızın yaşına karşı aşırı ciddi mizacını ve ona karşı soğukluğunu biraz rahatsız edici bulduğu için cesareti kırıldı ve ikisi de o zamandan beri karşılıklı bir mesafede tuttu. Annesinin ölümü ve babasının sadakatsizliği ve yeniden evlenmesi, Asuka'nın ruhunda derin izler bıraktı.

2015'te bir noktaya kadar Asuka, Misato Katsuragi ve Ryoji Kaji ile tanıştığı Almanya'da[4] yaşadı.

Tokyo-3'e Gelişi

Ana Kaynaklar: 8. Bölüm, 9. Bölüm

Asuka ve Eva 02, Pasifik Filosu ile Almanya'dan Japonya'ya taşmaktadır. Eski idarecisi ve ilk çocukla tanıştıktan (ve onları etkilemeye çalışırken) Shinji'den etkilenmez (aslında Kaji, Shinji'nin yemekhanedeki ilk savaşını övdüğünde çok sinirli görünmektedir) ancak Kaji ona ilk savaşında %40 senkronizasyon elde ettiğini söyleyince fikrini değiştirir. Bundan hemen sonra Asuka, Shinji'yi yanına alır ve Eva'nın yeteneklerinden bahsederken ona Eva-02'yi gösterme ihtiyacı hisseder. Bu sırasında, bir patlama duyarlar ve sebebinin ne olduğunu görmek için hızlıca güverteye gelirler, buna bir havarinin neden olduğunun farkına vardıklarında, kendi kendine "şansı" olduğunu mırıldanır ve Shinji'yi onunla birlikte Eva-02'ye sürükleyerek onu kapsül giysilerinden birini giymeye zorlar, ardından ikisi sonunda havariyi yenmeyi başarır.

Kaji'nin bir önerisi üzerine Israfel'i ilk seferinde yenemeyen Asuka, havariye eşgüdümlü bir çifte saldırı yapmak için düzgün bir şekilde eğitilmek için Misato ve Shinji ile Misato'nun Apartmanına taşınır. İlk zorlukların Shinji ile uygun bir şekilde bir araya gelmesinden sonra, Asuka, Rei'nin onun yerine geçme ihtimaliyle karşılaşınca kendini geliştirmeye "ikna edilir". Sıkı pratiklerin ardından Asuka ve Shinji, havariyi yenmeyi başarır. Savaşın sonunda Asuka ve Shinji tartışmaya başlar ve Shinji farkında olmadan onu uyurken öpmeye çalıştığını itiraf eder.

En İyi Pilot ve Öğrenci

Ana Kaynaklar: 10. Bölüm, 11. Bölüm, 12. Bölüm, 13. Bölüm, 14. Bölüm

Asuka, NERV'in D Tipi Ekipman kullanarak Eva-02'de magma dolu bir yarığa inen Sandalphon'u yakalama girişimine katılır. Havari uyandığında operasyon iptal edilir ve hızlı düşünerek Asuka, ekipmanının soğutma sıvısını kullanarak termal şoka maruz bırakarak onu yenebilir. Eva-02'nin kabloları yıprandığında Asuka yanardağın derinliklerine doğru batmaya başlar ancak Eva-01'de Shinji tarafından tam zamanında yakalanır. Asuka daha sonra [[tr:Arael|Arael'in zihin ihlali|| sırasında bu kurtarmayı hatırlayacak.

Kesinti sırasında, Shinji, Asuka ve Rei, Asuka'nın gruplarında kendi kendine tayin ettiği liderliği devralmasıyla, NERV Karargahına manuel olarak sızmak zorunda kalır. Asuka, komutanın favorisi olduğu için Rei'yi kızdırmaya çalışır, ancak Rei yanıt vermeyince sinirlenir. Yol boyunca, üçlü Dokuzuncu Havari Matarael'in üsse saldırdığını anlarlar. Shinji, havarinin ne olduğunu ve neden saldırdıklarını sorduğunda Asuka, onlara saldıran tuhaf varlıklara karşı savaşmaları gerektiğini söyler. Sonunda Eva Kafeslerine ulaşırlar, üç Evangelion da acil durum gücü altındadır. Havarinin asit saldırısıyla karşılaşınca ve güç kaynakları azaldıktan sonra Asuka, onu yenmek için bir plan yapar ve bu sırada kendisini en tehlikeli "hücum" pozisyonuna sokar. Plan işe yarar ve Matarael yenilir ve Asuka, Shinji'ye borçlandığı geçen seferin ödemesini yaptığını söyler.

Asuka, Shinji'nin kendisinin gerisinde kalmasına rağmen artan senkronizasyon puanlarından rahatsızdır. Tokyo-3 yörüngesinden Onuncu Havari Sahaquiel tarafından saldırıya uğradığında, Misato, düşerken havariyi yakalamak için üç Evangelion'un da gitmesini emreder; Asuka, operasyonun pervasızca doğasını açıkça onaylamaz -ancak Misato onlara biftek yemeği vaat ettikten sonra Shinji ile birlikte hareket etmeyi kabul eder. Operasyon başlamadan önce Asuka, sorusuna yanıt olarak Shinji'ye yeteneklerini dünyaya sergilemek için Evangelion pilotu olduğunu söyler. Sahaquiel'in saldırısı sırasında, Eva-01 havariyi yakaladıktan sonra Eva-00 ve Eva-02 ona yardım etmek için gelir ve Asuka titreşimli bıçağıyla öldürücü darbeyi verir. Savaştan sonra Shinji, Misato'ya Eva'ya babasının övgüsünü almak için pilotluk ettiğini söyleyince Asuka bunu pilotluk için aptalca bir neden olarak görür.

Asuka, Shinji ve Rei ile birlikte Pribnow Box'taki simülasyon gövdeleri ile testlere katılır. Testler sırasında On Birinci Havari Ireul, Pribnow Box'a sızar ve saldırır ve Asuka ve diğer pilotlar fırlatılır. NERV, Evangelionları kullanmadan havariyle ilgilenirken, pilotlar bu süre boyunca kapsüllerinde yalnız kalırlar.

Asuka, 14. bölümdeki Eva çapraz senkron testlerinde yer almıyor. Nedenini sorduğunda Misato onu başka bir Eva pilotu olmak istemeyeceğine ikna ediyor ama aslında Eva-02 -Misato ona Eva-02'nin aslında hiç de değiştirilemez olduğunu söylemese- de değiştirilemez bir Evangelion'dur. Eva-00'ın testleri sırasında Rei'nin yaşadığı kazadan sonra Asuka, Rei'nin gerçekte nasıl bir kız olduğunu merak eder.

Çöküş ve Arael'in Zihin İstilası

Ana Kaynaklar: 15, 18, 19, 22, 23, 24'üncü Bölümler

Ayrıca Bakınız: Teori ve Analiz: Evangelion'da Film Montajı Teorisi

Misato ve Kaji bir partide dışarıdayken Asuka, Shinji'ye öpüşmek isteyip istemediğini sorar ve canının sıkıldığını iddia eder. Asuka ve Shinji'nin ilgili kişilerarası zorlukları nedeniyle öpüşme pek iyi gitmez ve aleni tepkisine rağmen Asuka, Shinji'nin garip tepkisiyle gizlice derin bir hayal kırıklığına uğrar. Bu hayal kırıklığı, Asuka'nın Kaji'nin Misato'yu eve getirdikten sonra Misato'nun lavanta parfümünün kokusunun Kaji'nin üstünde olmasıyla daha da artar. Öpücüğün başarısızlığı ve Kaji'yi "kaybetme" duygusunun pilot olarak senkron oranının ve kapasitesinin kademeli olarak azalmasına, acısını daha da artırmasına ve sorunlarını daha belirgin hale getirmesine yol açan başlıca faktörler arasında olması çok olasıdır.

Leliel'in saldırısından kısa bir süre önce Shinji, Asuka'yı zorlukla sınırlandırılmış bir öfke içinde bırakan bir olay olan senkronizasyon oranında Asuka'yı geride bırakır. Bardiel ve Zeruel savaşları, Asuka'nın Ünite-01 tarafından gölgede bırakılarak yenilmesiyle sonuçlanır ve bu onun güvenini ve akıl sağlığını daha da bozar. Asuka ayrıca Shinji ile Rei'nin yakın ilişkisinin giderek daha fazla farkına varır ve nihayetinde kıskanır, sonunda Rei ile Shinji'nin gündelik bir konuşma yaptığını fark ettiğinde yenildiğini ifade eder. Asuka ayrıca, Shinji ve Asuka'nın yaşadıkları yeri ayırmayı düşündüğünü Ritsuko'ya söyleyen Misato'nun sözlerini duyduğunda giderek artan öfke krizleri yaşamaya başlar.

Arael saldırdığında, Asuka ve Evangelion Ünite-02, Asuka'nın zihnini istila eden havariden gelen bir ışık huzmesi tarafından hapsolur. Asuka, Kaji, Shinji ve kendisiyle olan ilişkilerindeki yıkıcı sonuçlarla yüzleşmek zorunda kalır.[5] Rei, havariyi Longinus Mızrağı ile yendiğinde, Asuka iyileşir, Shinji tereddütle Asuka'yı rahatlatmaya çalışır, ancak Rei tarafından kurtarıldığı için öfkelenir ki bu onun için bir başka aşağılanma algısıdır. Arael'in saldırısının ardından Asuka, uzun süre Misato'nun apartmanına dönmekten kaçınır, bunun yerine tüm gün video oyunları oynamaktan başka hiçbir şey yapmadığı Hikari'nin evinde kalır.

Arael'in psişik saldırısının kalıcı etkileri nihayet Armisael'in saldırısı sırasında ortaya çıktı. Asuka'nın bu noktaya kadar senkronizasyon oranı o kadar düşük ki Rei onun yerine gönderildi, yalnızca Eva-02'nin bir tuzak görevi göreceği şekilde. Ancak Asuka, bu noktada o kadar derin bir depresyona girmiştir ki, Eva'yı en ufak bir şekilde bile hareket ettiremez, bu da onun alandan derhal geri alınmasını gerektirir.

Daha sonra Shinji, Asuka'yı Kaji'nin ölümü hakkında bilgilendirir, bu da sonunda onun çökmesine sebep olan şeydir ve evden kaçmasına neden olur (4. bölümdeki Shinji'ye benzer şekilde), ardından Nerv ajanları tarafından terk edilmiş bir dairede çıplak ve yetersiz beslenmiş olarak bulunur kaçışından yedi gün sonra.

Asuka, kendi güvenliği için GeoFront hastanesinde hapsedilir ve 303 numaralı hastane odasında yapay bir koma altına alınır.

The End of Evangelion

Shinji, Kaworu'nun kendi elindeki ölümü üzerine derin bir üzüntü ve depresyon evresinde, Geofront hastanesinde yatırılmış Asuka'yı ziyaret eder ve Misato ya da Rei'nin yanına gitmekten çok korktuğunu söyler. Umutsuzca ama sonuçsuz bir şekilde Asuka'yı uyandırmaya çalışır ve uyandırma girişiminde gömleğini yırtıp göğüslerini açığa çıkarır. Daha sonra Asuka'nın göğüslerini görünce mastürbasyon yapmaya başlar.

JSSDF NERV'e saldırdığında, Misato Asuka'nın işgalciler için yüksek öncelikli bir hedef olacağını anlar ve onu ulaşamayacakları bir yerde tutmak için Geofront gölünün dibine Eva-02'nin içine yerleştirir. Artık sakinleşen Asuka sonunda bilincine geri döner ve kendini Eva'nın içinde bulduğu için şaşırır. Tam o sırada Eva'yı bulan JSSDF, derinlere gönderdiği bombaların patlamaları ile Asuka'yı paniğe sürükleyen bir saldırı girişiminde bulunur. Asuka defalarca ölmeyi reddettiğini söylemeye etmeye başlar ve bunu yaparken Kyoko'nun Eva'nın içinde pes etmemesini söyleyen sesini duyar ve annesinin baştan beri Evangelion'un içinde olduğunu ve ruhuyla temas kurduğunu fark eder. Kendine gelen Asuka, Eva'yı yeniden harekete geçirir ve JSSDF kuvvetiyle savaşa girerek gölden çıkar ve daha sonra tüm Seri Üretim Evangelionlarını tek başına yener. Bununla birlikte, Eva-02 gücü tükendiğinde sonunda yenilir ve Longinus Mızrağı'nın bir kopyası Asuka'nın sol göze saplanır. S2 motorlarıyla kendilerini yeniden etkinleştirebilen Seri Üretim Evangelionları ordusu, Eva-02'yi acımasızca parçalara ayırmaya başlar ve Asuka tüm acıyı hisseder. Seri Üretim Evangelionlarının saldırısını sonunda durdurur ve gökyüzüne yükselirler, geride parçalanmış ve her yeri birbirine girmiş Eva-02'yi bırakır. Eva-02'nin acısına ve durumuna rağmen Asuka, Eva'yı çılgına dönmeye zorlar ve öfkesi ile baş etmeye çalışır, gökyüzünde Seri Üretim Evangelionlarına kararlı bir şekilde bakar ve defalarca hepsini öldüreceğine yemin eder. Ancak buna yanıt olarak, Seri Üretim Evangelionlarının her biri kopya mızrağını Eva-02'ye atarak Asuka'yı içeride öldürür.

Üçüncü Patlama sırasında Asuka, Shinji'nin Tamamlanma'daki deneyimlerinde büyük ölçüde yere sahiptir.

Üçüncü Patlama'dan sonra, One More Final sırasında Asuka, Shinji'nin yanında, görünüşte bilinçsiz ve bandajlı sağ kolu ve sol gözüyle bir kumsalda yatmaktadır. Shinji onu boğmaya başlar. Ancak Asuka, Shinji'nin yanağına elini nazikçe okşayarak onu durdurur. Shinji Asuka'nın göğsüne doğru başını eğer ve hıçkırmaya başlar ve birkaç saniye sonra doğrudan ona bakar Asuka. Sessizliği sadece "Kimochi warui" diyerek bozar. Anlamı "Ne kadar iğrenç"tir ve film biter.[6][7]

Ayrıca Bakınız: Teori ve Analiz: End of Evangelion'un Final Sahnesi

Profili

Eğitimi

Asuka, küçük olmasına rağmen üniversiteden mezun olmuştur, ancak ne derece eğitim aldığı belirtilmemektedir.[8] Kanji[9] öğrenmek için diğer çocuklarla birlikte okula gitmektedir.

Kişiliği

Serinin yaratıcıları, Asuka'yı "kendini diğerlerinden üstün tutmaya çalışan" bir kız olarak tanımladılar[10]: Asuka'nın göründüğü ilk sahnede, uçak gemisinin kontrol kulesinde, Shinji, Misato ve diğerlerinin helikopter nakliyesinden çıktığı yerde, iniş pistinin üzerinde fiziksel olarak ayakta duruyor. Ve yine bu bölümde, Asuka'nın Eva-02'yi Shinji'ye göstermeye istekli olduğunu ve aşağıdan Shinji'ye bakmak için kendini Eva-02'nin tepesinde durmaya zorladığı görmekteyiz. Ayrıca, Asuka başlangıçta Shinji'yle tanıştığında ve ona Eva-02'yi görmesini emrettiğinde, Shinji'yi beraberinde sürüklerken yürüyen merdivenin tepesinde durmaktadır.

Eva Pilotu Olarak

Bu ihtiyaçların bir sonucu olarak, Asuka, aldığı olumlu ilgi için bir Evangelion pilotu olmayı seviyor, ancak bunun ötesinde, Asuka'nın pilotluk yapmak için gerçek bir zevki var gibi görünüyor; bu onu güçlü hissettiriyor. Asuka, bir pilot olmaktan o kadar gurur duyuyor ki, bir yüzme havuzunda veya kaplıcalarda bile sürekli olarak Arayüz Kulaklığını takıyor. Bununla birlikte, Asuka saf bir savaşçının ruhuyla pilotluk yapmadığı için, Shinji Ikari'nin Evangelion pilotluğundan ayrı bir kimliğe sahip olamamasıyla aynı durumdadır.

Asuka, serideki en tutarlı "renk düzenine" sahip karakterdir. Kapsül takımı, Arayüz Kulaklığı, Evangelion'u ve saçları kırmızıdır. Bu onun mizaçlı, tutkulu kişiliğini sembolize etmek ya da Eva'dan ihtiyaç duyduğu kimlik duygusunu pekiştirmek anlamına gelebilir. Bu, aynı zamanda numara atamaları Evangelionlarıyla eşleşen tek çocuk olması gerçeğiyle daha da desteklenebilir. (İkinci Çocuk - Evangelion Ünite-02)

Asuka, pilotluk ile o kadar özdeşleşmiştir ki, 19. bölümde Zeruel'e olan mağlubiyeti onu mahveder. Bunun ardından, Asuka'yı çocukluk travmasını yeniden yaşamaya zorlayan ve ardından küçümsediği Rei Ayanami tarafından kurtarıldıpı Arael'din zihin ihlali, hiçbir şeyi umursamadığı neredeyse komaya girmesine neden olan bir çöküş başlattı.

Diğer Karakterlerle İlişkileri

Annesiyle

Evangelion Ünite-02 ile yaptığı temas deneyinden sonra, Kyoko Zeppelin Soryu çıldırdı ve sonunda intihar etti. Kyoko kendini öldürmeden önce, Asuka olduğunu düşündüğü bir oyuncak bebekle konuşur ve Asuka'nın babasının ikisini de istemediği için kızının onunla ölmesini isterdi. Eva pilotu olarak seçildiği gün, genç Asuka, Kyoko'nun oyuncak bebekle birlikte kendini astığını gördü. Annesi Asuka'ya kendisinin istenmediğini ve onunla birlikte ölmesi gerektiğini söylediğinde, bu Asuka'nın tüm genç kişiliği için bir itici güç olabilirdi, çünkü kesinlikle insanları onu "farketmeye" ve aynı zamanda bağımsızlığını ve yetişkinliğini göstermeye çalışıyordu.

Asuka'nın bir yetişkin olarak görülme takıntısının ve oyuncak bebeklere duyduğu korku ve nefretin çoğu da annesiyle olan deneyimlerinden kaynaklanıyor. Kyoko, Asuka'dan kendisiyle birlikte ölmesini istediğinde, hem ondan ne istenildiğini tam olarak anlayamayacak kadar genç olması hem de Kyoko'nun onu kızı olarak kabul etmesini istediği için çaresiz kalan Asuka, annesinin isteği kabul ederek ona tekrar kendisinin annesi olması için yalvardı. Asuka'nın daha sonra Kyoko'nun isteğinin sonuçlarını fark ettiği ve bunu ne kadar kolay ve hazır bir şekilde kabul ettiği konusunda derinden rahatsız ve güçsüz hissettiği açıktır; o anda nasıl "annesinin kuklası"ydı, ona öylesine itaatkar ve bağımlıydı ki, hiç düşünmeden hayatından vazgeçmeye razı oldu. Sonuç olarak, Asuka tekrar kimseye bu kadar bağlı olma fikrine içerlemeye başladı ve kendisini bir daha benzer bir duruma düşmekten korumak için yalnızca kendisi için düşünen bağımsız bir yetişkin olmayı takıntılı hale geldi.

Shinji'yle

Asuka, Shinji öpüşürken onu tutmadığı için üzgündü.

Ana Kaynak: Teori ve Analiz: Shinji ve Asuka'nın İlişkisi

Asuka, kendi içinde çatışmaya neden olduğu anlaşılan Shinji Ikari'den etkilenir. İlişkileri, animenin büyük bir bölümünü kaplıyor ve temaları açısından çok önemli. Başlangıçta Asuka, aldığı tüm övgüler nedeniyle Shinji'yi 8. bölümde bir rakip olarak görüyor gibiydi ve Shinji rakip gibi davranmasa da ona gösteriş yapmak için çok çalışmıştır.[11] Bunu takiben Asuka, Shinji’nin her şeyi kabul etme doğası ve özür dilemesiyle ilgili hayal kırıklığı gösterdi ve sık sık onunla bu konuda tartıştı[12], ama Asuka, Shinji ile de flört etmeye devam etti ve Shinji'den cevap vermeyince hayal kırıklığına uğradı.[13][14]

22. bölümde, Asuka'nın tüm bunlardan şikayet ettiğini görüyoruz: "Hiçbir şey yapmadın!" (Shinji'ye ters psikoloji yapmaya çalıştığı 9. bölümdeki "Jericho Duvarı" sekansından sonra), "Bana yardım etmedin!" (Shinji aslında Asuka'yı 10. bölümde yanardağdan kurtarmıştı), "Beni tutmadın bile" (Shinji'nin 15. bölümde öpüşürken onu tutmamasına üzülmektedir). Tüm bu cümleler ona karşı duygularının gerçek doğasını gösteriyor.[15] Ayrıca Tamamlanma'dan sonra Shinji'den sonra dönen ilk kişidir ve Shinji'yi okşaması onu boğmasını engeller.[16][17]

İlişkilerinin durumu buradan itibaren ucu açık bırakılır. İlginç bir şekilde, Sadamoto, Eva'nın kavramsallaştırılması sırasında, Asuka ve Shinji arasındaki ilişkinin, Nadia'daki aşk ilişkisi olan Jean ve daha önceki Nadia'daki nihai kocası arasındaki ilişkiye benzer olacağını da öne sürdü.[18] Shinji'nin diğer birçok karakterle olan basit "olumlu duygularının" aksine, Evangelion Chronicle ilişkilerini "karmaşık duygular" ve "aşk ve nefret" olarak tanımlıyor.[19][20][21][22]

Rei'yle

Asuka’nın Rei Ayanami ile ilişkisi de gergindir. Her ne kadar Asuka'nın sık sık Rei ile alay etmesiyle başlasa da, animenin sonraki bölümlerinde Asuka, muhtemelen kendi kötüleşen kontrol düzeyini yansıtmasından ötürü, ona açıkça düşmanca davranıyor. Ancak her iki durumda da motivasyonu aynıdır: Asuka, Rei'den nefret ediyor çünkü Asuka'nın olmaya çalıştığı her şeyin tam tersidir Rei. Bu antitez, tekrar tekrar ortaya çıkan motifler olsa da tematik olarak hecelenmiştir. Asuka ilk kez göründüğünde, tıpkı Rei'nin sık sık aya karşı görüldüğü gibi, arkasında Güneş'e karşı kontrast oluşturan "kamera" karşısında durmaktadır. Ayrıca Asuka’nın mavi gözleri ve kızıl saçları, Rei Ayanami’nin mavi saçları ve kırmızı gözlerinin tersidir.[23]

Asuka ayrıca Rei'yi, kendisine emredilen her şeyi yapma eğiliminden dolayı robot ve oyuncak bebek gibi görüyor. Rei, 22. bölümde Asuka'yla tartıştığı sırada, emir verilirse kendini öldüreceğini itiraf eder, bu da Asuka'yı oyuncak bebeklerle yaşadığı travmatik çocukluk deneyimi nedeniyle çılgına çevirir.

Misato'yla

Asuka'nın, Misato'yu daha çok yetişkin olmasını engelleyen bir barikat olarak gördüğü anlaşılıyor. Shinji'yi korumasından dağınık dairesine kadar çeşitli şeyler için sürekli olarak Misato'yu azarlarken görülür.

Asuka, Misato'nun Kaji ile olan tuhaf ilişkisine de kıskançlık gösterir. Bunu Kaji'ye Tokyo-3'e gelmeden önce Misato'nun sıkıcı olduğunu söyleyerek ifade eder.

Diğerleriyle

Asuka, insanları tamamen küçümsemese ve başkalarına karşı aşındırıcı davranarak onları kendisinden uzaklaştırma eğilimindedir. Ayrıca, muhtemelen kendi "olgunluk" imajını geliştirmek için, kendi yaşındaki erkeklerle (onlarla olan popülaritesine rağmen)[24] ilişkilerden kaçınma eğilimindedir. Aynı sebepten dolayı Asuka, yetişkin Ryoji Kaji'nin ona olan ilgisini görmezden gelmesine rağmen onu kovalamayı tercih eder.

22. bölüm, Asuka'nın annesinin ölümünün neden olduğu üzüntüden uzaklaşmak için tamamen bağımsız görünmeye çalıştığını ve bir daha asla ağlamayacağına yemin ettiğini gösteriyor. Ancak 25. bölüm, Asuka'nın gerçekten yalnız kalmak istemediğini, başkalarından kaçmanın acısını iyileştirmediğini ortaya koyuyor. Dışarıdan görülen gücüne rağmen Asuka'nın iç mutluluğu yoktur.

End of Evangelion

25'. bölümde Asuka, annesinin ruhuyla temas kurarak gücünü yeniden kazanmış gibi görünüyordu, ancak Asuka'nın Ünite-02'nin eylemleri üzerindeki kontrolünün kapsamı bir tartışma konusudur.

Üçüncü Patlama Öncesi Tamamlanma sırasında Asuka, Shinji'ye 25'. bölümün başında yatağının yanında nasıl mastürbasyon yaptığını bildiğini söyledi ve ona "Her zamanki gibi tekrar yap... Hatta burada durup izleyeceğim" dedi. Ama aynı zamanda Shinji'ye tamamen sahip olamazsa, ondan başka hiçbir şey istemediğini söyledi. Tamamlanma Öncesi'nde Asuka, Shinji'ye uzak durmasını söyledi, çünkü yaptığı tek şey Asuka'ya zarar vermekti, ve Shinji'yi sadece kendi yalnızlığına çözüm aramak için yanına gelmekle suçladı, çünkü Shinji'ye en az zarar verecek kişi oydu.

Asuka, Shinji'nin Tamamlanma'yı reddetmesinden sonra insan formuna dönen ilk kişi olmasına rağmen, bunu neden yaptığı belli değildi. Tamamlanma Öncesi'nde Asuka'nın Shinji'ye yönelik repliklerinden biri "Ama eğer seninle olmak zorundaysam, ölmeyi yeğlerim!" gibi güçlü bir yaşama iradesi ya da sadece başkalarının ruhlarına bu kadar yakın olmama arzusuyla motive olmuş olabilir.

The End of Evangelion'un son sahnesinde son savaş yaralarıyla aynı zamana denk gelen bandajlar takmasına rağmen, Asuka'nın sağ kolunu hareket ettirebilmesi ve Shinji'nin yanağını okşayabilmesi, iyileşmiş haliyle kendini kendi kalbinde hayal ettiğini gösteriyor. Shinji'nin yanağını okşayan Asuka, daha iyiye doğru değişmiş olabileceğinin bir işareti olarak görülmektedir.

Diğer Medyada

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Manga Versiyonunda

Farklı bir saç rengi tonuna sahip olmanın yanı sıra (daha çok çilek sarısı), Asuka'nın kişiliği ve kökenleri animede görülenlerden çok farklıdır. Mangada, "Seçkin bir spermin ve elit bir yumurtanın ürünü" olmakla gurur duyan bir tüp bebektir. Ayrıca dövüş sanatları eğitimi almıştır ve kendisini ve Shinji'yi tehdit eden bir grup haydutu tek başına döver. Aile durumu da farklıdır, babası Langley'nin sorunu asla gündeme getirilmez, ancak animede olduğu gibi annesinin ilgisini ve sevgisini ister. Aslında işlevsiz annesi tarafından boğulmuştur ve daha sonra hastaneye kaldırıldığında Shinji ile bunu "yeniden canlandırmaktadır".

Shinji'nin çok hızlı bir şekilde ona karşı romantik duygular geliştirdiği animenin aksine Sadamoto'nun mangasında Shinji, Asuka'yı "gerçek bir yollu" olarak görüyor ve onunla olan ilişkisi, hoş olmayan bir iş arkadaşıyla olan ilişkisi şeklinde başlıyor fakat yavaş yavaş bir arkadaşlık ilişkisine dönüşür, romantik duygular sona doğru oluşmaya başlar. Sadamoto, dans eğitimlerini, 15. bölümdeki öpücük sahnesi yerine, psikolojik bağlantılarının altını çizen bir "öpücüğe" benzetmiştir. Animeye benzer şekilde, mangada ilk karşılaştıklarında Shinji ona "Soryu" diye seslen,r ve daha sonra ilk adını, daha fazla samimi olduklarını gösterircesine, "Asuka" demeye başlar. Ancak Kaworu'nun ölümünden sonra Shinji, The End of Evangelion'a benzer şekilde hastanede Asuka'yı ziyarete gelir. Asuka'ya olan ihtiyacını itiraf ederek, "Korumak istediğim Asuka bu boş kabuk değil!" der. Bundan sonra Asuka, baygın halinden uyanır ve Shinji'yi boğmaya başlar ve "herkesten nasıl nefret ettiğini" haykırır. Sadamoto, Rei'nin "anaç" varoluşundan farklı olarak, Asuka'nın Shinji'nin karşı cinse olan özleminin sembolü olacağını iddia etmiştir.[25]

Rebuild of Evangelion'da

Rebuild of Evangelion'daki Asuka'nın karşılığı, isim değişikliğinin yanı sıra karakteri orijinal Asuka'dan oldukça farklı bir şekilde gelişen Asuka Shikinami Langley'dir.

Shinji Ikari Raising Project

Ana Kaynak: Shinji Ikari Raising Project

Bu manga versiyonunda Asuka, Shinji'nin çocukluk arkadaşıdır. Onunla hâlâ dalga geçse de, ona karşı romantik duygular beslediği de görülür. Rei onlara okulda katıldığında Asuka onu kıskanır. İkisi, manganın geri kalanında Shinji'nin dikkatini çekmektedir.

Neon Genesis Evangelion: Angelic Days

Ana Kaynak: Angelic Days

SIRP'e benzer şekilde Asuka, Shinji'nin çocukluk arkadaşıdır ve ona karşı güçlü duyguları vardır. Sürekli kavga ederler ve Asuka'nın Rei'yi ve özellikle Kaworu'yu kıskandığı gösterilir. Bir noktada Shinji, Kaworu ile bir konçerto çalmaya davet edilir, ancak onun yerine hastalanan Asuka'ya bakmaya karar verir. Asuka'nın kıskançlık duyguları korunmaktadır ve özellikle manganın önceki bölümlerinde duyguları çok şiddetlidir, ancak sonunda yumuşar. O ve Shinji sonunda duygularının farkına varır ve birbirlerine olan hislerini açıklarlar ve sonunda çift olmaya alışmaya başlarlar.

Neon Genesis Evangelion: Gakuen Datenroku

Ana Kaynak: Neon Genesis Evangelion Academy: Record of Heaven's Descent

Asuka, genellikle orijinal mangada tasvir edildiği gibidir ve rutin olarak Shinji ile dalga geçer. Rei ve Kaworu gibi yapay olarak yaratılmış bir çocuktur. Üçü arasında ebeveynleri olan veya şu anki durumundan önce okula giden tek kişi odur. Daha sonra, ilk görevlerinden birinde Asuka'nın, havariler vücudunu ele geçirdikten sonra annesini öldürmek zorunda kaldığı ortaya çıkar. Havarilerden nefret etmesine rağmen, Kaworu ona gerçek kimliğini ona ifşa ettikten sonra Kaworu arkadaş olmaya devam eder. Diğer versiyonlardan farklı olarak, Rei ile de iyi anlaşıyor gibi görünüyor ve Rei, Gendo tarafından vurulduğunda gözle görülür şekilde üzülüyor. Manganın sonunda Shinji ve Rei ile birlikte okula gittiği, Gendo'nun ölümünden ve havarilerin yenilgisinden sonra normal bir hayata başladığı gösterildi.

Petit Eva: Evangelion@School

Ana Kaynak: Petit Eva: Evangelion@School

Petit Eva'da Asuka'nın Shinji'nin çocukluk arkadaşı olduğu ve sürekli kavgalara karıştığı da gösteriliyor. Asuka çok enerjiktir. Nintendo DS video oyunu uyarlamasında, ona da romantik bir ilgi gösteriyor ve Kensuke'nin onları filme alması ve oyuncu kadrosunun geri kalanı tarafından kesintiye uğramadan önce neredeyse onu öpüyor.

Tengen Toppa Gurren Lagann

2007'de yayınlanan anime Tengen Toppa Gurren-Lagann'da Rei ve diğer Gainax eserlerinden kadın karakterlerin yanı sıra Asuka, 6. bölümde, bir hamamda çalışan tavşan kıyafetleri giymiş bir kişi olarak görünmektedir. Ancak, bölümün sonunda bu kızların kılık değiştirmiş canavarlar olduğu ortaya çıkıyor.

Diğer karakterler Mahoromaticten Mahoro ve Nono karakterleri ve Diebusterdan Lal'c'dir.

Edge Of Spider-Verse

Asuka, Peni Parker'ın sınıf arkadaşları olarak Marvel'in Edge of Spider-Verse hikayesinin beşinci bölümünde Kaworu, Rei ve Shinji ile birlikte bir kesite sahiptir.

Franchise Dışı Video Oyunları

Asuka, Mazinger Z ve Mazinkaiser'in pilotu olan, aynı derecede ateşli ve zeki Kouji Kabuto ile sık sık kafa tuttuğu Super Robot Wars oyun serisinde yer alıyor. Ayrıca Char Aznable (Quattro Bageena kılığında) ve Amuro Ray gibi ünlü kahramanlara aşık olduğu ima ediliyor. Bununla birlikte, Super Robot Wars yazarları, belli ki Asuka'ya ve Shinji'nin birbirlerine karşı bastırılmış duygularına inanıyorlar. Örneğin, Super Robot Wars Alpha'da Asuka, Shinji'nin Lynn Minmei'ye yazdığı bir buket gülü kıskanç bir şekilde ele geçirir. Super Robot Wars Alpha 3'te, Shinji'yi sadece uzanıp ölecek biriyle birlikte olamayacağını söyleyerek Seri Üretim Evangelionları ile savaş sırasında depresif durumundan çıkarır.

KOF'tA: Maximum Impact 2'de Leona Heidern karakteri, Asuka'nın kapsül takımına benzeyen alternatif bir kostüme sahiptir. Ayrıca Rei'ninkine benzeyen bir kostümü vardır.

İsmi

Asuka'nın adı (ortada, baş aşağı ve üstü karalanmış) 26. bölüm alternatif evren sekansı sırasında kanjide 明日香 olarak işlenmiştir.

Ayrıca bakınız: Karakter İsimlerinin Kökenleri

Asuka'nın Japon soyadı, Japon İkinci Dünya Savaşı uçak gemisi Soryu'dan geliyor. Alman soyadı, yine İkinci Dünya Savaşı'ndan Amerikan uçak gemisi Langley'den geliyor, annesinin adı ise neredeyse tamamlanmış Nazi Alman uçak gemisi Graf Zeppelin'den geliyor.

Asuka'nın ilk adı Shinji Wada tarafından yazılan Japon mangası "SuperGirl Asuka"nın (超少女明日香, Cho-Shojo Asuka) ana karakteri Saki Asuka'dan geliyor. Annesinin adı "Kyoko" da o manganın karakteri Kyoko Aoi'den geliyor.

Kullanılan Kanji'ye bağlı olarak, "Asu" Japonca "yarın" ve "Kyo", "bugün" anlamına gelebilir ve bu hem anne hem de kızın isimleri arasında tematik bir bağlantı oluşturur.[26][27]

Olası bir Kanji adı?

26. bölüm alternatif evren sekansından kısa bir kare, bir şemsiye altında "Ikari" ve "Asuka" kelimelerini gösteriyor. Asuka burada 明日香 olarak gösterilir - sırasıyla "açık/parlak/anlamak"; "gün, güneş, tarih"; "kokulu tütsü" anlamlarıyla Wada'nın kahramanı ile aynı Kanji'yi kullanır[28].

Adının bu özel yorumu -en azından orijinal Neon Genesis Evangelion TV animesinde- benzersizdir, çünkü tüm kanonik malzemeler, Asuka'nın Katakana'daki adını アスカ olarak verir, bu da tüm Evangelion karakterlerinin verilen adlarının Katakana yorumuyla tutarlıdır. Katakana'ya verilen isimlerin kullanımı, serinin birçok noktasında -kimlik kartlarında veya bireylerle ilgili ekrandaki bilgilerde- görülür ve baştan sona tutarlıdır. Bu tutarlılık, Asuka Shikinami Langley'in orijinal televizyon animesi muadili ile aynı ismi アスカ olarak verdiği Yeni Sinema Sürümü'nde tekrarlanır.

Asuka'nın diğer tüm materyallerdeki kanonik adının Katakana'da olduğu göz önüne alındığında, en olası açıklama, Asuka'nın adının kanji ile yazılmasının yalnızca 26. bölümde görülen alternatif evren senaryosunda geçerli olduğudur; bir kenara itilen orijinal serinin kurallarının ve yerleşik detaylarının bir meta örneği olarak. Bunun, animatörlerden biri tarafından bir gözetim veya kusur değil, kasıtlı olması amaçlanıyorsa, Asuka'yı ana kadronun herhangi bir evrende veya süreklilikte kendi adına Kanji'nin verildiği tek üye yapar. Bunu doğrulayan başka ayrıntıların yokluğunda, bir karakterin adı için kullanılan bu Kanji örneği, büyüleyici olsa da anormal kalır.

Notlar

Asuka'nın sahnelerde kullanılan Almanca terimler için Anno, Gainax'ın Amerikalı bir çalışanı olan ve lisede edindiği temel dil bilgisini ve yerel bir kütüphaneden bir Japonca-Almanca sözlüğü kullanan Michael House'dan yardım istedi.[29] Gainax, animenin asla anadili Almanca olanlara dağıtılacak kadar başarılı olamayacağına inandığından diyalogların Almanca dilbilgisine dikkat etmedi.[30] Anno başlangıçta Asuka'yı net bir kişiliğe sahip bir karakter olarak tasarlamıştı, ancak karakter hızla Anno'nun sevgisini kazandı ve Anno kendiliğinden onu daha da geliştirmeye başladı. Karakterin gerçek anlamda "Aptal mısın?" cümlesini[31] yarattığında doğduğunu söylüyor Anno. Asuka sonunda Anno'nun en sevdiği karakter olmuştur.[32] Miyamura başlangıçta Rei rolü için seçmelere katılmıştı.[33]

Asuka'nın hikayesi, animenin ikinci yarısındaki değişiklikleri yansıtıyordur; esasen olumlu bir rolle tanıtılmış olmasına rağmen, karakteri giderek daha dramatik ve içe dönük hale geldi, anime hayranlarının beklentilerine ve zevk ilkesine aykırı bir durumdur bu. 22. bölümde Anno, kızın ilk adet döngüsü tarafından taciz edilen feci duygusal durumuna odaklandı, ancak kendini böylesine hassas ve kadınsı bir temayı keşfetme yeteneğine sahip olmadığını düşünerek, her şeyi tek bir sahnede yoğunlaştırdı. Yazarın asıl amacı, son versiyondan farklı içeriğe sahip, film için uzun bir canlı aksiyon bölümüydü. Orijinal segment Asuka'ya odaklandı. Alternatif evrende Shinji asla var olmayacaktı; Tokyo-2 sokaklarında yürürken Asuka, onun sesinin onu çağırdığını duyacaktı. Ogata'nın aslında EoE sahneleri için Miyamura'yı boğması sahnesinde, söylentilere rağmen Asuka'nın seslendirmeninin açıkça rıza gösterdiği bilinmektedir.[34]

Referanslar

"Japonca soruları okuyamadığını mı söylüyorsun?" "Doğru, henüz tüm Japonca harfleri öğrenemedim. Orada üniversitede bunları görmedik."
Bu sayfanın doğru bir çeviriye ihtiyacı var. Japonca biliyorsanız lütfen yardım edin! (Resmi bir çeviri şansı düşük olduğundan, bunun bilgilendirici olması amaçlanmıştır.)
Lütfen bu makaleyi düzenleyin veya bu konuyu tartışma sayfasında tartışın.

"Hayır, bu... Lilith!? Anlıyorum. Lilin'i şimdi anlıyorum."
Bu makalenin veya bölümün temizlenmesi gerekiyor çünkü güvenilmez, yanlış veya bariz şekilde yanlış bilgi kaynaklarından yararlanıyor veya alıntı yapıyor.
Lütfen bu makaleyi düzenleyin veya bu konuyu tartışma sayfasında tartışın.


 1. Asuka'nın doğum gününe bakarken, aslında animenin çoğunluğu için 13 yaşında, 14 yaşının (Eva pilotları için "resmi yaş") aksine. İlginçtir ki, resmi materyallerde yaşı 14 olarak sunuluyor, hatta bazı durumlarda doğum günüyle (örneğin Evangelion Chronicle) yan yana olmasına rağmen)!
 2. Evangelion Chronicle'ın bir karakter yükseklik tablosu vardır, ancak her karakterin boyunu açıkça belirtmez. Bir kullanıcı, burada Misato'nun 25'. bölümdeki boyunu referans alarak boylarını buna göre hesapladı.
 3. Asuka, bir Japon Uçak Gemisi Soryu, diğeri ABD gemisi USS Langley olmak üzere iki savaş gemisinin adını almıştır. Asuka ve diğer karakterlerin nasıl adlandırıldığı hakkında daha fazla bilgi için bakınız: Karakter İsimlerinin Kökenleri Asuka'nın soyadı, Soryu(蒼龍) savaş gemisinin adından farklı bir şekilde yazılmıştır. Savaş gemisinin adı kelimenin tam anlamıyla "Yeşil Ejderha" anlamına gelir, ancak Asuka'nın adı "Tümü" ve "akış/akış/akım/akış" karakterlerini içerir. İsim farkı için herhangi bir açıklama yapılmadı. Değişiklik, "Yeşil Ejderha"nın oldukça fantastik bir soyadı olmasından kaynaklanabilirse de, içinde "ejderha" karakterinin bulunduğu Japon soyadları mevcuttur. Karışıklığa ek olarak, Ritsuko Akagi'nin yanı sıra diğer tüm karakterler, isimlerini aldıkları savaş gemileriyle aynı kanjiyi soyadlarında paylaşıyorlar ve isimlerini en azından imkansız hale getiriyorlar.
 4. 8. bölümde Asuka'nın seslendirme sanatçısı Yuko Miyamura, Eva-02'yi başlatırken Asuka'nın genişletilmiş Almanca diyaloğunu telaffuz etmekte zorlanıyor. Asuka'nın İngilizce seslendirme sanatçısı Tiffany Grant, hızlı bir şekilde Alman girişim listesini çok daha akıcı bir şekilde okuyor. Tiffany Grant'in gerçek hayatta Almanca konuşması bir yana, İngilizce ve Almanca oldukça yakından ilişkili dillerdir, Almanca ise Japonca konuşan birine tamamen yabancıdır. Orijinal Japonca kısmında, Asuka aslında tüm seride yalnızca iki ayrı noktada Almanca konuşuyor: 8. bölümde Asuka, Eva 02'nin başlangıç kontrol listesini okuduğunda ve daha sonra 22. bölümde üvey annesiyle Almanca bir telefon görüşmesi yaptığında. İngilizce dublaj için, Tiffany Grant (gerçek hayatta Almanca konuşma becerisinin yardımıyla) anime boyunca Asuka'nın diyaloğuna birçok Almanca kelime ve deyim ekledi.
 5. 22. bölümün genişletilmiş Yönetmenin Kurgusu versiyonunda, Anno, yazar Nobi Nobita'nın, genişletilmiş zihin ihlali sahnesinin kendisini tasvir eden Bridal Veil adlı 1996 tarihli doujininden ilham aldı. Merakla, Anno, kendi sahnesini yaparken, Kaji'ye olan aşkının yerini alarak Asuka'nın duygularının Shinji'ye yönelik olduğunu açıkça ortaya koydu. Ayrıca Asuka'nın Shinji'den şikayetçi olması için daha fazla satır eklemiştir ve 10. bölümde onu kurtarması gibi Asuka ve Shinji arasındaki geçmiş sahnelerden ekleyerek bu bağlamı daha da netleştiriyor. Bu, doujinde açıklığa kavuşmuyor, burada Shinji veya Kaji hakkında konuşup konuşmadığı belirsiz görünüyor. Bu doujin, EvaGeeks'te tercüme edilmiştir ve tam bir taraması da ileti dizisinde mevcuttur.
 6. "Kimochi warui" kelimenin tam anlamıyla "hastalık hissi" anlamına gelir ve bağlama bağlı olarak; "Kendimi hasta hissediyorum", "ne kadar iğrenç", "Hasta bir his var", "bu beni hasta ediyor", "beni hasta ediyorsun" gibi herhangi bir şekilde tercüme edilebilir. İngilizceye çevirmenin zorluğu bağlamı belirlemektir. Böylece çeşitli çeviriler farklı yorumlarla gitti. Daha önce birçok kez şok, rahatsızlık veya onaylamama ifade etmek için kullanılan bir ifadedir; örneğin, Shinji 1. bölümde LCL'e ilk kez daldığında ve bir anlamda Yui tarafından benimsendiğinde ve 22. bölümde Misato ve Shinji'yle birlikte olmak istemediği bir evde, aynı küveti paylaşmaktan şikayet ettiğinde Asuka bu kalıbı kullanmıştır. Belirsiz anlamı nedeniyle, Shinji'den mi yoksa başka bir yatıştırıcıdan mı bahsettiğini söylemek zor. Asuka, içinde bulundukları durumu onaylamadığını ve Shinji'nin yine uysal davrandığını ifade ediyor olabilir. Ayrıca, şu ana kadar onu korkutan başka bir kişiyi nihayet kabul etmesinin ne kadar garip hissettirdiği olarak da yorumlanabilir.
 7. Daha çok yol var ama sonu nasıl olacak? Anime gibi Shinji ve Asuka arasındaki bağlantı hakkında mı olacak?
  İşin zor kısmı bu. Henüz nasıl olacağını bilmiyorum. Mutlu bir son yapmak istiyorum ama neyin mutlu olduğunu söylemek zor. Film versiyonu kendi yolunda mutlu. İnsan doğduğunda ve ölüm anında bir hiçtir, bu yüzden yaşama süreci zevkli olmazsa yaşayamaz. Shinji zor zamanlar geçirdi ama yaşamak istedi. Bu yüzden mutlu. - Sadamoto, Yoshiyuki Sadamoto: Hikayenin Diğer Yüzü (Newtype 12/1997)
 8. Shinji'ye bunu 10. bölümde anlatır.
 9. Heceleri temsil eden hiragana ve katakananın tersine, Japonca yazı sisteminde Çince'den ödünç alınan ve kelimeleri temsil eden karakterler.
 10. Platinum Cilt 2, Bölüm Yorumu], 2011/03/03 tarihinde yayınlandı
 11. Asuka, Shinji ile ilk karşılaştığında onun "sıkıcı" olduğunu söylüyor, ancak Kaji'den, şaşırtıcı derecede yüksek senkronizasyon oranını duyduğunda, Eva-02'yi göstermeye ve Eva'sının özelliklerini anlatmaya ve ardından Shinji'yi onunla savaşa sürükleyerek hünerini ilk elden göstermeye mecbur hissediyor.
 12. "Anta baka?" sık sık Asuka tarafından söylenen ve genellikle Shinji'ye yönlendirilen, ticari marka hattı haline gelen bir cümledir. En iyi çeviri "Aptal mısın?"dır
 13. Örneğin, 9. bölümdeki "Jericho Duvarı" sahnesinde veya 15. bölümdeki "Öpücük" sahnesinde. Daha fazla ayrıntı için Teori ve Analiz: Shinji ve Asuka'nın İlişkisine bakın.
 14. "Asuka neden Shinji'yi öpmek istiyor? Kaji'ye karşı kin beslediğini varsayarsak bile, altta yatan gerçek nedeni anlamıyor. Öpücüğün ardından Asuka şöyle diyor: "Bunu sadece zaman öldürmek için yaptım." Sanki biraz utanç duymak istiyormuş gibi Shinji'nin algılamasını sağlamak ve kendi kendine doğrulamak için söyler bunu." Genesis Evangelion Film Kitabı, Cilt 5, Sayfa 44–45.
 15. Ve aynı şekilde, 15. bölümde "Yalanlar ve Sessizlik"deki öpücük sahnesinden sonra, ağzını çalkaladıktan sonra hayal kırıklığına uğramış göründüğünü gösteren yeni bir sahne vardır. Ve Asuka'nın bu sahnelerle örtüşen diyaloğundan, Shinji'den yardım ve sevgi aradığı anlaşılıyor. 22. bölüm Platinum Yorumları
 16. Evangelion Cardass Masters Card Game "Shinji, tüm kalplerin eridiği dünyayı terk etti ve koşulsuz olarak diğerlerini kabul etti. Onun arzusu "başkalarıyla" yaşama arzusuydu. Bazen onu reddeden, hatta onu inkar eden diğer kalplerle yaşamaktı. Bu yüzden tüm bunlar aklına geldikten sonra yaptığı ilk şey ellerini Asuka'nın boynuna dolamak oldu. Bir "ötekinin" varlığını hissetmek. Reddetme ve reddi onaylamak (emin olmak için)."
  "LCL denizinde Shinji, diğer insanlarla yaşadığı bir dünya diledi. Yaralanacağı ve ihanete uğrayacağı anlamına gelse bile onlarla tekrar görüşmek istedi. Ve tam da umduğu/istediği gibi, Asuka yeni dünyada mevcuttu. Yanında sadece Asuka vardı. Yaraladığı ve yaralandığı kız. Ama öyle olsa bile, umduğu/dilediği kişiydi..."
  "Ne Yui, ne Rei ne de Misato, Shinji için bir kadın olarak yapamazlardı. Tek başına Asuka, onunla eşit düzeyde olan tek kızdı. Yani Shinji, Asuka'yı arzuladı/aradı. "Misato ve Ayanami'den korkuyorum." Bunlar Shinji'nin sözleriydi. Ancak Shinji'nin kaba sevgisi Asuka'yı yalnızca incitti. Sonunda, kendisini bir şehvet/arzu nesnesi olarak görüp kendisini yatıştırmak/teselli etmek için kullandı..."
 17. Shinji'nin seslendirme sanatçısı Megumi Ogata'ya göre sahnenin kendisi Anno'nun bir kadın arkadaşının deneyimine göre modellendi. Bu arkadaşı, erkek arkadaşıyla bir tartışmaya girdi ve bir noktada onu öfkeyle boğdu. Bu arkadaş şiddetli tepki vermek yerine korku, nefret ve hatta hayatta kalmaya ihtiyaç duymadı, aksine onu şefkatle okşama arzusu duydu. Buna karşılık, erkek arkadaşı kontrolünü kaybetti. Bununla birlikte, Anno'nun arkadaşı bunun yerine soğudu ve Asuka'nın EoE taslağında söylediklerini neredeyse kelimesi kelimesine mırıldandı. Ogata, bu sahnenin Anno'nun "aşk duygularını gerçekte var olan bir sonuca nasıl getireceğinin farklı yollarını" aktarmak amacıyla yaptığına inanıyor. "Sen sensin, ben benim". Doğal olarak bu, bireysellik filmlerine ve Eva'da bulunan diğerlerine uzanmanın ikiliğine yansımaktadır.
  Anno ayrıca Ogata'ya OMF'yi kısmen ayrı bir hikaye olarak ele alması için rehberlik etti: "Sadece var olan bir şey olarak. Sanki filmde daha önce olan her şey, hiç gerçekleşmemiş bir rüyaymış gibi. Filmdeki bağlamından temelde çıkarılabilen ve yine de dramatik bir bütün olarak yorumlanabilen kendi anlatı birliğidir. EoE'nin son sahnesi ve aynı zamanda o değil."
  Dahası, Ogata Anno'dan Anno'nun sahne boyunca ne iletmek istediğini ve Shinji'nin nasıl davranması gerektiğini anlamasına yardım etmesini istedi. Bunu duyan Anno önce sessiz kalmıştır ve bir an için kafası karışmış duruma gelmiştir. Sonra kollarını kendine sıkıca sarmış ve kendine sarılmıştır. Bu, ifade etmeye çalıştığı şeyin "amacı" üzerinedir. Ogata'nın Shinji'yi nasıl oynaması gerektiğine gelince, Anno ondan Shinji'yi oynamamasını ister: "Yalnızca bu sahne için, Ogata'nın Shinji'ninkiler yerine benim duygularımı üstlenmesini ve beni ifade etmesini istiyorum." - 『井手功二のエヴァンゲリオンフォーエヴァー』(アミューズブックス)
 18. Kolayca tanınan bir siluet de önemlidir, ancak karakterleri, kişilikleri bir bakışta az çok anlaşılabilecek şekilde tasarladım. Örneğin saçın rengi ve uzunluğu bile kişiliği ifade eder. Asuka'nın Eva dünyasında bir "idol" konumunda olacağını ve [Asuka ve] Shinji'nin Nadia ile Jean arasındaki ilişki gibi olması gerektiğini düşündüm. EVA eğer Sadamoto olmasaydı Yoshiyuki Sadamoto ile animenin tasarımı hakkında yapılan röportajın çevirisi.
 19. Shinji/Asuka: Meslektaş - Karmaşık Duygular; Meslektaş - Aşk/Nefret
  Rei/Shinji: Meslektaş Tarafından Olumlu
  Kaworu/Shinji: Meslektaş Tarafından Olumlu
  "Gururlu ve iddialı olan Asuka, birçok güçlü özelliğe sahipti, ancak duygularını kontrol etme yeteneğinden gerçekten yoksundu. [...] Asuka'nın hem Kaji'nin ölümünden hem de On Beşinci Havarinin psikolojik saldırısından sonra; Shinji'nin, kalbinde Kaji'nin yerine benzer bir yer tuttuğunu fark etti. Bu anlayış Asuka için oldukça şok ediciydi, çünkü şimdiye kadar mümkün olduğu kadar Shinji'yi reddetmek ve alay etmek için yolundan çıkmıştı.
  Asuka'nın Shinji'ye karşı varsayılan davranışı alay ve hoşnutsuzluğa vurgu yapıyordu, ancak ona karşı romantik bir ilgi duyduğunu da inkar edemiyordu.Senkronizasyon seviyeleri "resmi olarak" Shinji'nin bir şekilde Asuka'dan üstün olduğunu gösterdiğinde, bir tür psikolojik dengesizlik yaşamaya başladı ve ona duyduğu sevgi/nefretle baş etmekte zorlandı." - The Essential Evangelion Chronicle, Side B
 20. Hideaki Anno, ilişkileri hakkında "Komm, Süsser Tod'un" yerine üretilmiş ve kaydedilmiş ancak nihayetinde kullanılmayan bir şarkı da yazdı.
 21. Yuko Miyamura, 2007'de Asuka'yı şimdi "tsundere" olarak adlandırdığımız şey olarak tanımlıyor. Karşı cinsin bir üyesi olarak ilgilendiği kişi Shinji, ancak bunu gerçekten gösteremiyor. - Miyamura ile 2007'de FLASH EX'de yapılan röportajdan.
 22. "Shinji, LCL denizinde Rei ile buluşurken, İnsanlığın Tamamlanması, Ünite-01'in içinde geçiyor. Shinji, sınırlarının kalktığı ve başka hiçbir yerde olmadığı bir dünya istemiyordu. Shinji'nin gözleri, başkalarının korkusunu kabul edeceğini söyler, korkarken ilerleyen yaşamın gücü görülebilir. Bilinçleri gerçeğe döndüğünde Shinji ve Asuka, İnsanlığın Tamamlanışı'nın eksik olduğu bir dünyada yatarlar.
  Shinji'nin başkalarına sahip olmak istediği dünyada, Asuka ilk yabancı oldu ve Shinji onu boğazlamak için uzandı. Shinji'nin duygularını anlamak zor, çünkü Asuka'nın onu incitecek kişi mi yoksa onu tamamlayacak kişi mi olduğunu merak ediyor.
  Shinji ve Asuka, etrafta kimsenin olmadığı bir alanda tek başlarına dururlar. Zihinsel dünyasında Shinji, Asuka'ya duygularını ifade ederken ve ondan kurtuluşunu isterken reddedilmiştir, ancak ikisi arasındaki ilişki yeni dünyada değişebilir/değişecektir."
  - Evangelion Chronicle 22. Cilt, Japoncadan alternatif çeviri
  Çevirmenin notları: "Kawaru (変わる) fiili değişmek anlamına gelir. Bu paragrafta, değişti anlamına gelen kawatte (変わって) var. ıku (いく) ekiyle ve bu değişmek anlamına gelir. Nodarou (のだろう) ekiyle muhtemelen değişir anlamına gelir. Bu tür belirsiz değişikliğin doğası, muhtemelen hâlâ belirsiz olduğu anlamına gelir. Yani bu iki cümle temelde aynı şeyi söylüyor (belirsiz mi değişecek mi). İlk ifade (belirsiz), Essential özet sürümünün İngilizce çevirisinde kullanılırken, ikincisi (değişecek) Fransızca çeviride kullanılır."
 23. Bakınız: Teori ve Analiz: Rei ve Ay
 24. 9. bölümde ilgilenmediği aşk mektuplarıyla dolu dolabına dikkat edin.
 25. Sadamoto'nun röportajı, Newtype 1997
 26. https://jisho.org/word/%E6%98%8E%E6%97%A5
 27. https://jisho.org/search/%E4%BB%8A%E6%97%A5
 28. https://en.wiktionary.org/wiki/明日香#Old_Japanese
 29. https://www.gwern.net/docs/eva/2011-house
 30. Yıkılmaz Stüdyo Gainax adlı ANN'de yapılan bir röportaj
 31. "Bana "Nesin sen, salak mı?" denmesini istiyorum." Miyamura ve Anno röportajı, Animage Temmuz 1996.
 32. “Sanal Panel! Hideaki Anno ile tanışın!", Animerica Cilt 4, Numara 9
 33. https://twitter.com/khara_inc/status/1312610900302413825
 34. Megumi Ogata: Doğaçlama yapıyormuşum gibi ses çıkardığımı düşünmenize çok sevindim. Deneysel bir şey yaptığımı hatırlamıyorum. Shinji'nin Asuka'yı boğduğu "Evangelion" filminin son sahnesinde Yuko Miyamura'yı onu boğmak için yere ittiğim bir zaman vardı. O sahneyi oynarken çok iyi oynayamadım. O kadar heyecanlıydım ki onu çok sert boğdum, bir süreliğine sözlerini söylemesini imkansız hale getirdim. Tabii bunu yaptığı için ondan özür diledim. Neredeyse onu öldürüyordum. - Evangelion Ekibinin Açıklamaları - Megumi Ogata Fandom'da ve Yuko Miyamura'yı Boğması Üzerine
  Muhabir: Megumi Ogata (Shinji), gerçekçi bir performans elde etmek için End Of Evangelion'un seslerini kaydederken sizi gerçekten boğdu mu?
  YM: Evet, yaptı. Birçok kez boğuluyormuşum gibi ses çıkarmaya çalıştım ama doğru yapamadım. Bu yüzden, Megumi Ogata beni gerçekten boğarak gerçekçi sesler çıkarmama yardımcı oldu. Hoş, değil mi?! - Gold Coast Film Festivali 2010Karakterler
Ana Karakterler: Shinji Ikari | Rei Ayanami | Asuka Langley Soryu
Nerv Personeli: Misato Katsuragi | Gendo Ikari | Ritsuko Akagi | Kozo Fuyutsuki | Ryoji Kaji | Maya Ibuki | Makoto Hyuga | Shigeru Aoba
Sınıf Arkadaşları: Toji Suzuhara | Kensuke Aida | Hikari Horaki
Diğer Karakterler: Kaworu Nagisa | Yui Ikari | Naoko Akagi | Kyoko Zeppelin Soryu | Dr. Katsuragi | Keel Lorenz | Pen Pen
Rebuild of Evangelion: Asuka Shikinami Langley | Mari Makinami Illustrious | Sakura Suzuhara | Ryoji Kaji (Çocuk)
Çeşitli: İkincil Karakterler | İkincil Karakterler (Rebuild) | Ekstrakanonik Karakterler
Teori ve Analiz: Karakter İsimlerinin Kökenleri (Savaş Gemileri) | Tasarımlar | İlişkiler | Profiller
Kaynaklar: 2015: Ryohji Kaji'nin Son Yılı