tr:İkinci Patlama Sonrası Dünya

From EvaWiki
(Redirected from tr:Japonya)
Jump to: navigation, search

Bu, Neon Genesis Evangelion'da açıklandığı gibi İkinci Patlama Dünyasından kurtulan ülkelerin bilinen birkaç ayrıntısının alfabetik sırayla listelendiği bir sayfadır.

Antarktika

İkinci Patlama'dan sonra Antarktika

Antarktika, 13 Eylül 2000'de, Markham Dağı'nda (Antarktika'nın Pasifik kıyısında, Yeni Zelanda'nın biraz doğusunda) "resmen" bir göktaşı Dünya'ya çarptığında İkinci Patlama'nın meydana geldiği yerdir. Gerçekte, felakete İlk Havari Adam'ın patlaması neden oldu.

Çevredeki tüm Lilith temelli yaşam (hatta mikrobiyal yaşama kadar) İkinci Patlama sonucunda yok edildi. Bunun nedeni, Adam'ın uyanma ve kısa süre sonra patlaması arasında kısa sürede yayabildiği Anti AT Alanıdır; Antarktika'nın kalıntıları artık gerçekten "Ölü Deniz"dir[1]. Buna ek olarak, kıtanın buz sahanlığı eriyerek küresel deniz seviyesini yükseltti ve kara kütlesinin geri kalanı denizin altında kaldı. Antarktika'dan geriye kalan tek şey, kırmızı okyanusun yüzeyinden ara sıra tuz sütunlarının çıktığı, yaşamdan yoksun düşmanca bir manzara oldu.

İkinci Patlama'dan önce, Beyaz Ay, Adam ile birlikte Antarktika'da keşfedildi. Bu, araştırmak için oraya gönderilen Katsuragi Seferi'ni harekete geçirdi ve Dr. Katsuragi, S² Motorunun sınırsız gücünü araştırmaya başladı. Bu araştırma ekibi tarafından yürütülen bir deney, Adam'ın uyanmasına neden oldu ve İkinci Patlama'ya yol açtı.

Çin

Çin'in İkinci Patlama'dan ne kadar iyi kurtulduğu hiçbir zaman doğrudan belirtilmedi, ancak en azından Pekin'de bir dizi Magi süper bilgisayarının bulunduğu noktaya geldi. Bunun Pekin'de tam bir Nerv "şube üssü" olduğu anlamına gelip gelmediği bilinmiyor. 7. bölümde, uçaktayken Çinli bir ajan Gendo Ikari ile gelecekteki Evangelionların yapımını tartışıyor ve ülkesinin Eva-08'in yapımında yardım edeceğini söylüyor. Bu nedenle, başka bir şube üssünün veya en azından önemli bir Nerv tesisinin Pekin'de bulunması mümkündür.

Çinli ajan Gendo'ya, Çin'in Evangelionların üretiminde Eva-08 ile "başlayarak" yer alacağını, bu nedenle Çin'in birden fazla Seri Üretim Evangelion üretmiş olmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Ayrıca, 22. bölümde Makoto Hyuga, Misato Katsuragi'ye, Şanghay'daki bir bağlantıdan S.Ü. Evaların inşaatına başladığına dair gizli bilgileri aldığını söyledi.

Almanya

Almanya görünüşe göre İkinci Patlama olaylarını iyi durumda atlattı ve serideki önemine bakılırsa muhtemelen Patlama sonrası en güçlü uluslardan biri.

Almanya, Japonya dışında, Asuka'nın geçmişi nedeniyle, animedeki en önemli sahneleri barındıran ülkedir ve birkaç geçmişe dönüş sahnesinin orada geçmesiyle bu ülke oldukça sık anılır. Örneğin, 7. bölümün sonundaki bir sonraki bölüm ön izlemesinde, Misato'nun seslendirmesi, Eva-02 ve pilotunun "Japonya'ya gelmek için Wilhelmshaven, Almanya'dan ayrıldığını" söylüyor; gerçek hayatta Wilhelmshaven, Alman Donanmasının Kuzey Denizi'ndeki ana üssüdür.

Nerv-03, Nerv'ün üçüncü şube üssü Almanya'da bulunuyor. Asuka Langley Soryu, Amerikalı babası ve yarı Japon/yarı Alman annesi Dr. Kyoko Zeppelin Soryu'nun çocuğu olarak Almanya'da doğdu. Asuka, Almanya'da büyüdü ve Eva pilotu olmak için eğitim aldı. Evangelion Ünite-02'nin temel parçaları Japonya'da üretildi, ancak Almanya'da monte edildi. Asuka, Nerv-03'te Eva-02 ile antrenman yapmak için çok zaman harcadı. Misato Katsuragi ve Ryoji Kaji de Nerv-03'te çalışarak zaman geçirdiler.

Almanya'da iki Magi süper bilgisayar seti (her sette üç) vardır: biri Berlin'de, diğeri Hamburg'da olan Magi sistemleri. Nerv-03 muhtemelen bu şehirlerden birinde bulunuyor.

Almanya, Eva Ünite-05 ve Eva Ünite-06'yı inşa eden Seri Üretim Evangelionlar serisinin yapımında yer alan 7 ülkeden biridir.

Almanya, İnsanlığı Tamamlama Komitesi'nde Başkan Keel Lorenz'in kendisi tarafından "temsil edilmektedir".

Hindistan

Hindistan, İkinci Patlama ve sonrasında harap oldu. İkinci Patlama'nın patlamasından dünyaya yayılan devasa tsunamiler, Antarktika'ya bitişik su kütlelerini sınırlayan ülkeleri harap etti, bu durumda Hint Okyanusu'nu geçerek Hindistan'a ulaştı. Ek olarak, İkinci Patlama'dan iki gün sonra, 15 Eylül 2000'de, ortaya çıkan mülteci krizi üzerindeki gerilimler, Hindistan ile komşu Pakistan arasında bir nükleer savaşa yol açarak Hindistan'ın daha da büyük bir kısmını kaybetmesine yol açtı. Hindistan'dan animede, İkinci Patlama sonrasında, 15 yıl sonra bile hiç bahsedilmiyor, bu nedenle muhtemelen Patlama sonrası dünyada önde gelen bir ulus değil. Ülke, felaketten gerçekten kurtulamayacak kadar kötü bir şekilde zarar görmüş olabilir.

Japonya

Japonya, Nerv'ün Tokyo-3'teki küresel genel merkezinin yeridir ve animedeki olayların çoğunun geçtiği ortamdır.

Diğer birçok ülke gibi, Japonya da İkinci Patlama'dan ciddi şekilde zarar gördü, yükselen deniz seviyeleri birçok kıyı kentini sular altında bıraktı ve Eski Tokyo, İkinci Patlama'dan yedi gün sonra, sonraki savaşlar sırasında bir nükleer bomba ile yıkıldı ve bu facia yarım milyon insanın ölümüyle sonuçlandı.

Bununla birlikte, İkinci Patlama'nın Dünya'nın eksenini değiştirmesi ve küresel deniz seviyesini yükseltmesinin neden olduğu küresel iklimdeki müteakip değişiklikler nedeniyle, Japonya şiddetli iklim değişikliğine uğradı. 2000 yılındaki İkinci Patlama'dan sonra Japonya mevsimsiz bir yer haline geldi; ülke, 2015'e kadar devam ederek sürekli bir yaz yeri haline geldi. Bunun sonucu olarak, ağustosböcekleri normalden bile daha bol oldu.

Japonya, neden olduğu yıkıma rağmen, İkinci Patlama sonrası dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olmaya devam ediyor. Nerv, görünüşte Birleşmiş Milletler'in himayesinde küresel bir organizasyon iken, Evangelion projesinin merkezlendiği ana üssü Japonya'da bulunuyor.

Pakistan

Hindistan gibi, Pakistan da İkinci Patlama ve sonrasında harap oldu. İkinci Patlama faciasından dünyaya yayılan devasa tsunamiler, Hindistan'ın Pakistan'a ulaşmak için Hint Okyanusu'nu geçmesi durumunda olduğu gibi, Antarktika'ya bitişik su kütlelerini sınırlayan ülkeleri harap etti. İkinci Patlama'dan iki gün sonra, 15 Eylül 2000'de, ortaya çıkan mülteci krizi üzerindeki gerilimler, Pakistan ile komşu Hindistan arasında bir nükleer savaşa yol açtı ve Pakistan ülkesinin daha da büyük bir kısmını kaybetti.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri, görünüşe göre, Patlama sonrası en güçlü uluslardan biridir, ancak ülkenin 17. bölümdeki kısa görüntüsü, radikal bir şekilde değiştirilmiş bir kıyı şeridini göstermektedir. Nerv-01 ve Nerv-02, Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunmaktadır.

7. bölümde, Amerika Birleşik Devletleri'nin aşırı maliyetleri nedeniyle daha fazla Evangelion Ünitesi inşa etmeye isteksiz olduğu, ancak sonunda ortaya çıkacaklarının hissedildiği belirtildi. Ancak görünüşe göre Birleşik Devletler hükümeti Eva-00, Eva-01 ve Eva-02'nin havarilere karşı ilk savaşlarında sergilediği güçten çok etkilenmişti ve sonunda Evangelion Ünite-03 ve Evangelion Ünite-04'ü inşa etme hakkını talep etti.

Eva-03, Massachusetts'teki Nerv-01'de, Eva-04 ise Nevada'daki Nerv-02'de inşa edildi. Ne yazık ki, Eva-04'e yapay bir S² Motoru kurmak için yapılan bir deney, tüm Nerv-02 üssünün bir anda ortadan kaybolduğu ve 89 kilometre yarıçapındaki her şeyin ve binlerce personelin kaybedilmesine neden olan bir kazayla sonuçlandı. Amerika Birleşik Devletleri hükümeti panikledi ve derhal tamamlanmış Eva Ünite-03'ün topraklarından Nerv-01'den Japonya'ya taşınmasını istedi.

Bir dizi Magi süper bilgisayarı Massachusetts'te, muhtemelen Nerv-01 üssünde bulunuyor. Kaybolmadan önce Nerv-02'de bir dizi Magi süper bilgisayarı da olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri, hangilerinin orada üretildiği bilinmemekle birlikte, Seri Üretim Evangelionlar serisinin yapımında yer aldı.

ABD, yeşil renkli holografik ekranlı üye tarafından İnsanlığı Tamamlama Komitesi'nde "temsil edilir".

Referanslar

  1. Gerçek hayattaki Ölü Deniz, İsrail ve Ürdün sınırındaki bir göldür. En derin noktası yaklaşık 400m ile Dünya yüzeyindeki en düşük açık nokta olarak kabul edilir. Eser miktarda bakteri ve mikrobiyal mantar hâlâ mevcut olmasına rağmen, balıkların veya diğer makroskopik su organizmalarının hayatta kalmasını engelleyen yüksek tuz konsantrasyonu (yaklaşık %35) nedeniyle Ölü Deniz olarak adlandırılır.