tr:Dr. Katsuragi

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Dr. Katsuragi
Dr. Katsuragi
葛城博士
Bağlantı(lar) Gehirn
Kökenleri Japon
İlişkiler Misato Katsuragi (kızı)
Seiyū Bilinmiyor

Gizemli Dr. Katsuragi ( 葛城博士 Katsuragi-hakase ),[1] Misato'nun babası, 13 Eylül 2000'de (İkinci Patlama sırasında) ölümüne kadar kendini adamış parlak bir bilim adamıdır. Animedeki tek görünüşü, 12. bölümün kısa flashback dizisindeydi.

Mesleki Yaşamı

Teorik fizik veya enerji araştırmaları olasılıkları olsa da Dr. Katsuragi'nin tam alanı bilinmiyor. Çalışmaları sonunda 1999'da bilimsel topluluk tarafından kötü karşılanmış gibi görünen Süper Solenoid (veya S²) Teorisinin yayınlanmasıyla[2] sonuçlandı.[3] Sınırsız miktarda enerji üretebilen bir cihazı ("S² Motoru") -sürekli çalışabilen bir makine- etkili bir şekilde yaratmak için teorisinin oluşturduğu ilkeleri kullanmayı umuyordu.[4][2]

Gehirn örgütünün bir üyesiydi. Ne zaman ve neden katıldığı bilinmiyor.[5] 2000 yılında, Seele tarafından finanse edilen ve Birleşmiş Milletler'in işbirliğiyle, Antarktika'ya kendi adını taşıyan Katsuragi Seferi'ni, teorisi için "kanıt" elde etmek gibi görünürde var olan bir sebeple yönetti. Bu, keşif gezisinin, doğuştan gelen enerji kaynağının nihayetinde S² Teorisine göre çalıştığını kanıtlayan "Adam" olarak adlandırılan insansı varlığı keşfetmesiyle "yanlışlıkla" elde edildi. Dr. Katsuragi'nin fikirleri böylece doğrulandı, Adam'ın kendi "S² Motoru", yapay bir motor yaratma çabasında kullanıldı.

Katsuragi ve onun altındaki bilim adamları, "dogmalarına kapıldıklarına, gerçeklik üzerindeki kavrayışlarını [kaybettiklerine]" inanan Keel Lorenz tarafından kötü görülüyordu ve sadece "keşfin sevinci" ve anlayışın getirdiği kontrol yoluyla kendini tatmin etmeye çalıştıklarını düşünüyordu.[3] Bu konuşma ve Dr. Katsuragi'nin (Gendo ve Keel ile Antarktika'dan ayrılmak yerine) üstte kalması gerçeğini göz önünde bulundurarak, Temas Deneyinin "gerçek" işlevinden büyük ihtimalle habersizdi -araştırma ekibinin hayatını hiç dikkate almamışlardı- ve genel olarak Seele'nin niyetleri hakkında da bilgisi yoktu.

Kişisel Hayatı

Katsuragi, işi tarafından tamamen tüketilen ve sonunda bir koca ve baba olarak sorumluluklarını tamamen ihmal eden bir adamdı. Sonuç olarak, karısı onun yokluğunda "sürekli ağlıyordu" ve Misato, babasının geride bıraktığı yükleri omuzlamasına yardımcı olan "iyi bir kız" olmaktan ötürüeğlenceli olmayan bir çocukluk geçirdi.[6] Dr. Katsuragi genellikle "hassas ve narin" olarak algılanırken, Misato, onun gerçeklikten kaçan zayıf ve çocuksu bir insandan başka bir şey olmadığına inanarak bu görüşü reddeder. Sonunda, Katsuragi'nin karısı, Misato'nun kararı tamamen desteklemesiyle, ondan boşanmaya karar verdi. Bu gelişme Dr. Katsuragi'yi şok etti ve genç Misato, "(durumu) kendi başına getirdiğini" hissederek onunla alay etti.[7]

Katsuragi muhtemelen Misato'nun birincil velayetine sahip olmasa da, yine de babasının araştırma ekibinin bulunduğu Antarktika'daki BM Üssü'nde bulunuyordu. Neden oradaydı, örneğin, Misato ve annesinin isteklerine rağmen Katsuragi onu kendisine eşlik etmeye zorladı mı ya da eski karısına bir şey oldu ve ardından velayeti kabul mu etti, bu konuda herhangi bir şey bilinmiyor.

13 Eylül 2000'de araştırma ekibi Adam üzerinde ters giden bir deney yaptı. Katsuragi, kızını hayatta kalması için en iyi şeye teslim edebilmek için Misato ile birlikte bölgeden kaçtı.[8] O ve Misato, belli ki bir tür patlamaya yakalanmışlardı ve Katsuragi'nin Misato'ya göre yaralanma seviyesine bakılırsa, onu zarardan korumak için kendi vücudunu kullanmış olabilir. Geniş yaralarına rağmen, kızını mevcut tek sağlam kaçış kapsülüne yerleştirecek kadar uzun süre hayatta kaldı.[7]

Ölmeden önce Yunan haçı şeklinde bir kolyeyi Misato'ya verdi.[7] Bu nesnenin asıl sahibi için ne anlama geldiğine dair hiçbir ayrıntı verilmedi, ancak Misato onu bir hatıra olarak sakladı ve seri boyunca çok yönlü bir sembol olarak işlev gördü.

Diğer Süreklilikler

Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Manga Versiyonu

Misato'yu kapsüle yerleştirdikten sonra ona, "Benim için anneme iyi bak" diyor. Bu versiyonda yaralı görünmüyor, bu da "fedakarlık" yönünü daha açık hale getiriyor.

Rebuild of Evangelion

Misato'nun babası, Evangelion 2.0'daki İkinci Patlama'ya yapılan bir geri dönüşte görünür ve Gendo tarafından Evangelion: 3.0 + 1.0'da "Dr. Katsuragi" olarak tanımlanır. O ve Misato, Adamlar'ın kanatlarının gökyüzüne doğru uzanmasını izliyorlar. Misato'yu kaçış kapsülüne yerleştirir ve bir şok dalgası tarafından havaya uçurulmadan önce kolyesini ona verir. Evangelion: 3.0 + 1.0'da, ancak Gendo onu Hayali Eva'nın varlığını teorize eden kişi olarak adlandırıyor ve Ekstra Patlama'nın gerçekleşmesi için çalışmalarına oldukça bağımlı görünüyor. S2 motorunun ve bununla ilgili teorisinin Rebuild of Evangelion filmlerinden çıkarılmasının bir sonucu olarak, Dr. Katsuragi'nin rolü biraz belirsiz ve birçok spekülasyona açık. Misato, ondan "hayalleri tarafından tüketilen" zayıf bir adam olarak bahseder ve İkinci Patlama'yı düzenlemedeki motivasyonları bir spekülasyon, teorileştirme ve analiz meselesidir.

Rebuildlerde Dr. Katsuragi
Adamlar'ın kanatlarına Misato ile birlikte tanık olurlar.
Babası kolyeyi Misato'ya verirken.


Detective Evangelion

Oyun ona "Hideaki" adını verir. Ayrıca oyunda, animede olduğundan daha yaşlı görünüyor.

Notlar

 • Dr. Katsuragi'nin tam adı, Neon Genesis Evangelion ya da Rebuild of Evangelion film tetralojisinde hiçbir zaman açıklanmadı. Kızı gibi, soyadı da aynı isimdeki uçak gemisinden türetilmiştir. Detective Evangelion oyunu ona "Hideaki" adını verirken; oyunun bariz bir şekilde kanonik olmayan doğası, TV şovundan veya filmlerden tamamen farklı öncül ve Hideaki Anno'nun veya diğer yapım personelinin dahil olmaması, bu ismin kanonik statüsünü en iyi ihtimalle çok şüpheli kılıyor.
 • Orijinal Japonca versiyonunda tamamen sessiz olmasına rağmen, ADV onun İngilizce dublajında seslendirilmesini seçti.
 • Beyaz Ay'da kazılan Adam'ın bir görüntüsü, 23'. bölümün Renewal öncesi versiyonuna ve Masayuki tarafından derlenen Tam Uzunlukta Açılış videosuna dahil edilmiştir. Arkaları kameraya dönük olan üç figür ön planda duruyor ve bunların aslında (soldan sağa) Keel, Gendo ve Dr. Katsuragi olması muhtemeldir.
 • Dr. Katsuragi, Misato'yu son kez görürken, bir damla kan düşer ve Misato'nun yanağına sıçrar. Bu muhtemelen bir "kan gözyaşı" temsil etmek için tasarlanmıştır.
 • Dr. Katsuragi'nin Misato ile olan son anı, Misato'nun uyanıp Kaji'yi yanında bulduğu 18. bölümdeki sahneye doğrudan paraleldir.
  • Bir bütün olarak durum, 25'. bölümdeki Misato ve Shinji'ye de büyük ölçüde yansıyor: Ağır yaralı ve ölümün eşiğinde olan Misato, Shinji'ye Yunan haçını emanet eder ve onu güvenli bir yere götürmek için en iyi vaadi sunan kapalı bir alana (asansöre) yerleştirir. Gerçekten veda edemeden kapılar kapanır. Gözden kaybolunca Misato yere yığılır; kan kaybından ölmeden kısa bir süre önce bir patlamayla öldü.
  • Dr. Katsuragi ve Eva-02'nin (Kyoko Soryu Zeppelin) ölümleri arasında başka paralellikler de bulunabilir; buraya bakın. Her iki ölen ebeveyn de, ebeveyn sorumluluklarından çok bilimin peşinde koşmaya kendini adamış ve sonuçta krizde kurtuluşu bularak çocuklarını zarardan korumak için kendi bedenlerini feda etmişlerdir.

Referanslar

 1. Dr. Katsuragi'nin tam adı kanonda asla açıklanmaz. Kızı gibi, soyadı da aynı isimdeki uçak gemisinden türetilmiştir.
 2. 2.0 2.1 Evangelion Chronicle.
 3. 3.0 3.1 Neon Genesis Evangelion. 21. Bölüm'.
 4. Neon Genesis Evangelion 2. Gizli Bilgiler. S² Motoru.
 5. 15. bölümde Misato'ya göre, babası bir Nerv üyesiydi. Ancak, Nerv 2010 yılına kadar var olmadığı için basitleştiriyor gibi görünüyor. Evangelion Chronicle, Dr. Katsuragi'nin aslında Nerv'in öncü organizasyonu olan ve Misato'nun söylediği üzere 2010'dan önce katıldığı Gehirn'e bağlı olduğunu doğruluyor.
 6. Neon Genesis Evangelion. 25. Bölüm.
 7. 7.0 7.1 7.2 Neon Genesis Evangelion. 12. Bölüm.
 8. 21'. bölüm ve DEATH'in önsözünde yer alan sınıflandırılmış BM sahnelerinde, bir çitin üzerine sıkışmış, yırtık, kanlı bir eldivenin kalan bir görüntüsü var. Bu, Dr. Katsuragi'nin sol eldiveninin eksik parçası gibi görünüyor ve Adam'ın yüzeye çıkmasından kısa bir süre önce ekibini o noktada terk ettiğini gösteriyor.


Bağlantılı Makaleler


Karakterler
Ana Karakterler: Shinji Ikari | Rei Ayanami | Asuka Langley Soryu
Nerv Personeli: Misato Katsuragi | Gendo Ikari | Ritsuko Akagi | Kozo Fuyutsuki | Ryoji Kaji | Maya Ibuki | Makoto Hyuga | Shigeru Aoba
Sınıf Arkadaşları: Toji Suzuhara | Kensuke Aida | Hikari Horaki
Diğer Karakterler: Kaworu Nagisa | Yui Ikari | Naoko Akagi | Kyoko Zeppelin Soryu | Dr. Katsuragi | Keel Lorenz | Pen Pen
Rebuild of Evangelion: Asuka Shikinami Langley | Mari Makinami Illustrious | Sakura Suzuhara | Ryoji Kaji (Çocuk)
Çeşitli: İkincil Karakterler | İkincil Karakterler (Rebuild) | Ekstrakanonik Karakterler
Teori ve Analiz: Karakter İsimlerinin Kökenleri (Savaş Gemileri) | Tasarımlar | İlişkiler | Profiller
Kaynaklar: 2015: Ryohji Kaji'nin Son Yılı