tr:25'. Bölüm

From EvaWiki
(Redirected from tr:25'. bölüm)
Jump to navigation Jump to search
Bölüm Bilgisi
25'. Bölüm
1. Başlık: Hava - Air
'
'
2. Başlık: Aşk yıkıcıdır. - Love is destructive.
Senarist: Hideaki Anno
Yönetmen: Kazuya Tsurumaki
İlk Gösterim: 7-19-1997
Video Yayınlanma Tarihi 9-24-2002 (Amerika-DVD)
Havari Görünümleri: Lilith
Eva Fırlatmaları Seri Üretim Evangelionlar, Eva-02
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"24. Bölüm/Death" "26'. Bölüm"

Özet

25’. bölüm, seriyi bitiren EoE filminin ilk yarısını anlatan kısımdır.

Bölüm, 24. bölümün hemen sonrasında geçmektedir. Gölde Misato tarafından yalnız bırakılan Shinji, Kaworu'yu öldürmek zorunda kaldıktan sonra umutsuzluğa kapılır ve ne yapacağından emin değildir. Depresyondaki Shinji, hastane odasında komadaki Asuka'yı ziyaret eder ve "Misato-san ve Ayanami'den korktuğu" için ona yardım etmesi için yalvarır. Çaresizce, defalarca ondan kendisine yardım etmesini ister. Asuka yanıt vermediği için ağlamaya başlayan Shinji, onu o kadar sert sallamayı başarır ki, Asuka'nın hayati monitörleri ve hastane önlüğü çözülerek göğüsleri açığa çıkar. Shinji bunu görünce -daha sonraki el sahnesine bakılarak- mastürbasyon yaptığı anlaşılmaktadır ve ardından pişman olarak “Ben aşağılık birisiyim.” der.

O akşam geç saatlerde Misato arabasında tek başına oturuyor ve geçtiğimiz birkaç gün boyunca öğrendiği her şeyi düşünüyor. SEELE, Üçüncü Patlama’yı başlatmayı planlıyor, böylece İnsanlığı Tamamlama Projesi'ni hayata geçirebilir ve insanlığın birey olarak varlığını sona erdirebilir. Ve Kaji'nin öngördüğü gibi, planlarını tamamlamak için Eva-01'e ihtiyaçları vardır.

SEELE, ültimatom vermek için Gendo ve Fuyutsuki ile son görüşmesini yapar. Keel onlara, Longinus Mızrağı’nı ulaşamayacakları bir yerde, Tamamlanma’yı başlatmak için tek şanslarının Lilith'in tek gerçek çocuğu olan Eva-01'i kullanmak olduğunu söyler ve Gendo'nun bunu kendilerine vermesini ister. Tamamlanma için kendi planları olan Gendo, onlara “ölümün hiçbir şeye hayat vermediğini” söyleyerek reddeder. Keel daha sonra “Öyleyse ölümü hak ediyorsun.” diyerek toplantıyı bitirir. Fuyutsuki, Gendo'ya, bundan sonra ne olursa olsun, Yui'nin son isteğinin yerine getirildiğini görmeleri gerektiğini hatırlatır.

Ertesi sabah erken saatlerde Misato, Magi'nin sunucu odasının derinliklerinde oturup İkinci Patlama hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak bilgisayarı hacklemeye çalışıyor. Sunucular aniden kilitlenir ve yakalandığını düşünür ancak hızlı bir şekilde genel uyarının yayınlandığını fark eder, bu yüzden başka bir problem olduğunu anlar ve hemen oradan çıkar. Komuta Merkezine doğru giderken Hyuga, telefonda ona bilgi verir ve BM'nin NERV'ün özel statüsünü iptal ettiğini ve örgütün Japon hükümetine teslim olma emri aldığını söyler. Aynı zamanda, NERV’ün uluslararası şubeleri, ana Magi'yi denemek ve hacklemek için kendi Magi bilgisayarlarını kurmuşlardır.

Gendo, bilgisayar korsanının saldırısını püskürtmesi umuduyla Ritsuko'yu hücre hapsinden çıkarır. Perişan haldeki Ritsuko, onu çok acımasızca hapse atan adamın ondan yine bir şeyler istemesine sinirlenmesine rağmen, NERV’e yardım etmeyi kabul etmesinden ötürü kendinden nefret ettiğini söyler. Hızlı bir şekilde bir güvenlik duvarı programlar ve onu Caspar'a yükler, böylece Magi ele geçirilemez. Ancak Gendo, Fuyutsuki ve Misato, bunun sadece bir başlangıç olduğunu ve SEELE’nin bir sonraki hamlesini yapmasının an meselesi olduğunun farkındadır.

Bilgisayar saldırısı girişimi durdurulduğunda, Keel barışçıl bir ele geçirmenin imkânsız hale getirildiğini söyler ve bu yüzden JSSDF'ye NERV Karargahına saldırmasını ve Evaları zorla almasını emreder. Saldırıyı başlatma emrini veren büyük bir JSSDF müfrezesi, piyade, zırhlı araçlar ve saldırı helikopterlerinden oluşan ekip, NERV’ün tüm gözetleme ekipmanlarını, istilaya başlamadan önce GeoFront'a yaklaşarak yok eder. Tecrübeli askerler, yetersiz donanıma sahip NERV personelinin çok az direnişiyle karşılaşırlar ve karşılaştıklarında onları ayrım gözetmeksizin katlederler; teslim olma girişimleri bile reddedilir ve ölümcül güçle cevaplanır.

Misato, savunmayı işgalcilere karşı yönlendirirken, Fuyutsuki, NERV’ün tamamen istila edilmesinin sadece bir zaman meselesi olacağını söyleyerek çabalarının beyhudeliğinden yakınır. Tam o sırada Gendo koltuğundan kalkar ve Terminal Dogma'ya doğru yol almaya başlar ve Fuyutsuki'den savaşı sonuna kadar devam ettirmesini ister. Fuyutsuki de Yui'ye saygılarını iletmesini ister.

Kuvvetin ana hedefinin Evangelion pilotları olacağını bilen Misato, Asuka'nın hâlâ komada olmasına, Rei'nin kaybolmasına ve Shinji'nin çapraz ateşe yakalanmaya tehlikeli bir şekilde yaklaşmasına rağmen güvenlik için Evalarına yerleştirilmelerini emreder. Asuka ve Evangelion Ünite-02 yakındaki gölün dibine gönderilirken, Misato şahsen Shinji'yi kurtarmak için dışarı çıkmaya karar verir ve komutayı Hyuga'ya verir.

Rei'nin Gendo'ya soğuk bakışı.

Gendo, Rei'yi Terminal Dogma'da kendisinin yok edilmiş kopyalarına bakarken bulur. Rei soğuk gözlerle ona bakarken (bu fark edilmemiş gibi görünüyor), Gendo ona vaat edilen zamanın geldiğini söyler.

Misato, Shinji'yi bazı JSSDF askerleri tarafından öldürülmekten kurtarmak için tam zamanında gelir. O, pasif bir şekilde iş birliği yapmamasına ve kelimenin tam anlamıyla onu yerde sürüklenmek zorunda olmasına rağmen, Shinji'yi Evangelion Ünite-01'e güvenli bir şekilde sokmak için Eva Kafesine gitmeye karar verir.

Misato arabasını kurtarmayı başarır ve Eva Kafesine giderken öğrendiklerini Shinji'ye açıklar. Ona İkinci Patlama’ya neyin sebep olduğu hakkındaki gerçeği öğrendiğini söyler ve bunları Shinji’ye açıklar[1]. SEELE, İkinci Patlama’nın arkasındaki isimdi ve şimdi Evaları kullanarak Üçüncü Patlama’yı tetiklemeye çalışıyor şeklinde anlattı. Tüm bunların arkasındaki sebep, havailer ve insanlık arasındaki çatışmadır. İnsanlığın Lilith olarak bilinen, Adam'a eşit bir yaşam kaynağından doğduğu ve Adam'ın soyunun sadece "insan formundan vazgeçen insanlar" olduğu, yani insanlığın ve havarilerin bir ve aynı olduğunu ancak aynı anda aynı yerde bulunamayacaklarını, bunların büyük felaketler doğuracağından bahseder. Misato ayrıca insanlığın son havari, On Sekizinci Havari olduğunu belirtir.

Küçük Asuka Kyoko'nun elini tutuyor.

Bu sırada gölün dibinde savaş sesleriyle uyanan Asuka, hayatta olmasına şaşırır. Kyoko'nun sesinin yanıtladığı gibi ölmek istemediğini tekrar tekrar söylemeye başlar. Kyoko defalarca Asuka'nın yaşamaya devam etmesi gerektiğini söylüyor ama iki kez Asuka'ya kendisiyle birlikte ölmesi için yalvardığı anıları canlanır.[2] Kyoko'nun ruhunun Eva-02'de olduğunu fark eden Asuka, Eva'yı yeniden harekete geçiriyor ve suyun üzerinde yüzeye çıkıyor ve birlikte anne ve kızı JSSDF askerleri ile savaşmaya başlarlar. Askerler Eva-02’nin AT Alanı’nı geçemez. Göbek kablosunu kesmeyi başarsalar da Asuka, bunun onu durdurmasına izin vermez.

Eva-02'nin uyanışına yanıt olarak SEELE, Kaworu Kukla Kapsülü’ne sahip Seri Üretim Evangelionları, Eva 05-13 de diyebiliriz, konuşlandırılmasını emreder, bu da NERV’ün S2 Motorları ile donatıldıklarından dolayı endişelendirir. Telefon aracılığıyla Misato, canlanan Asuka'ya savaşarak orada kalmasını ve Shinji'nin yakında yardım etmek için orada olacağını söyler. Güvenini tamamen geri kazanan Asuka, sekiz beyaz Evangelion’a bakar ve gerekirse dahili bataryada kalan güçle hepsini yeneceğini söyler.

Eva Kafesine giden asansöre doğru ilerlerken, Misato ve Shinji bir asker devriyesi tarafından pusuya düşürülür ve kaçmayı başarırlar, ancak Misato Shinji'yi korurken ciddi şekilde yaralanır. Devriye onları takip etmeyi düşünür, ancak alanın yakında patlayıcılarla yıkılmasının planlandığını öğrenince geri adım atar. Misato, asansör boşluğuna ulaşır ulaşmaz yaralanmalarından dolayı yere yığılır, ancak çabucak cesur bir kişiliğe bürünür ve kendini tekrar ayağa kaldırarak, şok olmuş Shinji'ye, yaralarının göründüğü kadar kötü olmadığını söyleyerek yalan söyler. Son çabasıyla, onu intihar depresyonundaki durumundan çıkarmaya çalışır. Ona hayatında değeri olduğunu, bu yüzden bu kadar kolay pes etmemesi gerektiğini söyler. Misato Shinji'ye babasının haç kolyesini verir[3] ve ona varlığının anlamını öğreneceği ve bunu yaptığında kendisine geri döneceği sözünü verir. Ona elveda öpücüğü veren Misato, Shinji'ye "geri döndüğünde gerisini yapacaklarını" söyler, bu da sersemlemiş Shinji'nin asansöre[4] geri düşmesine neden olur ve onu Eva-01'e götürür. Yarasından düşen ve yere yığılan Misato, Pen Pen'i çağırmak için son nefesini kullanır ve Kaji'ye doğru şeyi yapıp yapmadığını sorar. Tam da Rei 3’ün hayaletimsi görünümü (Rei 3’ün elçisi) göründüğü anda bulunduğu zemin patlar.

Asuka ve Kyoko'nun savaşı devam ederken Shinji, Eva'ya binemeyeceğini fark eder çünkü Ünite-01 dahil tüm alan sertleştirilmiş bakalit ile kaplıdır. Aynı anda, Terminal Dogma’da Ritsuko, Gendo ve Rei'ye görünür ve Gendo’ya silah doğrultur ve annesiyle birlikte ölmek ve Gendo'dan tam olarak intikam almak amacıyla Magi’yi NERV Karargahının kendi kendini imha mekanizmasını tetikleyecek şekilde değiştirdiğini söyler. Ancak uzaktan kumandadaki kendi kendini yok etmeyi tetiklemesi gereken düğmeye bastığında, Casper komutu reddettiği için hiçbir şey olmaz. Casper'ın "kızının yerine erkeğini seçmesinin" şoku Ritsuko'nun bir an için dikkatini dağıtırken, Gendo kendi silahını çekerek ona karşı durumu tersine çevirme fırsatını görür. Gendo, Ritsuko'ya duyulmamış bazı son sözler söyledi (burada ses çıkmaz, yalnızca Gendo’nun ağız hareketlerini görürüz) ve Ritsuko ona acı bir şekilde yalancı der. Gendo Ritsuko’yu verir ve Ritsuko arkasındaki LCL havuzuna düşer. Ritsuko'nun ölmeden önce gördüğü son şey, ona bakan Rei III'ün elçisidir.

Asuka ve Kyoko'nun savaşı devam ederken[5] Shinji, Eva'ya binemeyeceğini fark eder çünkü Ünite-01 dahil tüm alan sertleştirilmiş bakalit ile kaplıdır. Aynı zamanda, Ritsuko, Gendo ve Rei'nin karşısına çıkar ve Gendo'ya silah doğrultur ve annesiyle birlikte ölmek ve Gendo'dan tam olarak intikam almak amacıyla Magi programlamasını NERV Karargahının kendi kendini imha mekanizmasını tetikleyecek şekilde değiştirdiğini söyler. Ancak uzaktan kumandadaki kendi kendini yok etmeyi tetiklemesi gereken düğmeye bastığında, Casper komutu reddettiği için hiçbir şey olmaz. Casper'ın "kızının yerine erkeğini seçmesinin" şoku Ritsuko'nun bir an için dikkatini dağıtırken, Gendo kendi silahını çekerek ona karşı durumu tersine çevirme fırsatı bulur. Gendo, Ritsuko'ya duyulmamış bazı son sözler söyler ve Ritsuko ona acı bir şekilde yalancı der. Daha sonra Gendo, arkasındaki LCL havuzuna geriye doğru düşen Ritsuko'yu vurur. Ritsuko'nun ölmeden önce gördüğü son şey, ona bakan Rei III'ün elçisi'dir.

NERV üyeleri, Eva-02'nin dahili pilinin bitmesine fazla zaman kalmadığını, çünkü sadece yarım dakikadan az kaldığını fark ederler. Asuka, "Kaybedemeyeceğini (çünkü) annesinin ona göz kulak olduğu"nu söyleyerek son Eva Birimi'ni yener. Eva-02, aniden Longinus’un Mızrağı'nın bir kopyasına dönüşen Ağır Mızrak'ı durdurmak için AT Alanını kullanır. Mızrak, Eva-02'nin AT Alanını kırar ve Eva-02'nin gücü bittiği sırada Eva’nın gözüne saplanır[6] ve hem Eva’nın hem de Asuka'nın gözüne zarar verir. Seri Üretim Evaları yeniden etkinleşirken, Asuka defalarca onları öldüreceğini söylemeye başlar. Seri Üretim Evaları, Eva-02’nin tepesinde dolaşırken Eva-02 berserk moduna geçer. O sırada Maya, Asuka’ya durması için yalvarır.

Asuka "Seni öldüreceğim" demenin ortasındayken, Mızrak'ın hem Eva-02’nin hem de Asuka'nın sağ kolunu ikiye bölen başka bir kopyası belirir. Aniden, Mızrak'ın birden fazla kopyası gökten fırlayarak Asuka'yı öldürür. Maya interkomdan Asuka'nın öldüğünü haykırır, ancak Shinji yapabileceği hiçbir şey olmadığını söyler. Aniden Eva-01, Shinji'yi şaşırtacak şekilde sertleşmiş bakalitten kurtulur.

Eva-01 AT Alanı’nı o kadar büyük bir kuvvetle genişletir ki GeoFront piramidini patlatır. Eva daha sonra enkazdan yükselir ve ışık kanatlarının üzerinde süzülür. Giriş kapsülünün içinde Shinji gökyüzüne bakar ve Asuka’yı arar. Eva Serilerinin, Eva-02'nin kalıntılarını taşıdığını gören Shinji çığlık atmaya başladığında gözleri küçülür.

25’ ve 26’. bölümlerin kapanış kredisi akmaya başlar.[7]

Notlar

 • The End of Evangelion ve televizyon animesinin son iki bölümünün kelimenin tam anlamıyla eşzamanlı, tamamlayıcı veya tamamen farklı sonlar olup olmadığı, hâlâ kesin açıklamalara sahip olmayan bir konudur lâkin bu konuda çokça mantıklı teori vardır.

Analiz

Alıntılar

 • (Komadaki Asuka’ya mastürbasyon yaptıktan sonra)
  Shinji: "Ben aşağılık birisiyim..."
 • SEELE Üyesi: "Yıkımın kaderi, yeniden doğuşun neşesidir."
 • Kumandan Ikari: "Rei... Buradasın. Vaat edilen zaman geldi. Hadi, gidelim"
 • (Misato Shinji’ye hoşça kal öpücüğü verdikten sonra)
  Misato: "Bu bir yetişkin öpücüğü. Geri döndüğünde kalanını yaparız."
 • Kumandan Ikari ve Ritsuko:
  "Ritsuko Akagi, gerçekten (buradan sonra söyledikleri sessizdir)."
  "Yalancı."
 • (Orijinal Japonca)
  JSSDF Askeri: Evangelion Shogoki! (Evangelion Ünite-01!)
  JSSDF Kumandanı: Masa ni Akuma ka? (O bir şeytan mı?)

Referanslar

 1. Misato, İkinci Patlama hakkındaki gerçeği öğrendiğinde, gördüğü sayfa aslında GAINAX ve daha önceki çalışmalar hakkında çeşitli yerlerde yazılmış “İkinci Patlama” sözcükleriyle ilgili bilgilerdir.
 2. Bu davranışın anlamı bazı tartışmalara konu olmuştur. Kabul edilen teori, Kyoko'nun ruhunun kalıntılarının ölümünden sonra vücudundan kurtarıldığını ve Ünite 02'nin özünde annelik yönü ile yeniden birleştiğini savunuyor. Asuka'nın duyduğu sesler, sırasıyla annesinden ve parçalanmış yarılarından geliyor. Bununla birlikte, ruhun yeniden birleşmesi bir spekülasyon meselesi olmaya devam ediyor; seri boyunca asla açıkça ele alınmaz (konuyla ilgili bazı tartışmalar için Teori ve Analiz: Eva-00'ın Ruhu yazısına bakabilirsiniz. Ek olarak, böyle bir prosedürün bir Evangelion'un davranışı üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Kyoko'nun ruhunun delirmiş kısmının dahil edilmesi, daha çok intihara meyilli depresyon nedeniyle düzensiz davranışlara yol açabilir. Ünite-02'de böyle bir davranışın olmaması, bazı izleyicileri Asuka'nın duyduğu ikinci sesin Kyoko'dan değil, 22. bölümde Arael'in uyandırdığı kendi anılarından gelebileceğini iddia etmelerine neden oldu. Animenin sonunda görülen kabus görüntüleri bu yoruma ek kanıt olarak gösteriliyor. Bu yaklaşım bölünmüş ruh teorisine karşı yapılan itirazları çözerken, animede sahnenin amacının bu olduğuna dair herhangi bir gösterge olmamasına rağmen izleyicileri bazı diyalogları gerçek ve bazı hayali olarak görmeye zorlaması açısından sorunludur. Diğer ikisi tarafından gündeme getirilen sorunları çözmeye çalışan son bir teori, Kyoko'nun annelik yönünün Arael'in istilası tarafından kırıldığını ve Asuka gibi ölümü özlediğini savunuyor. Bu teori, Kaworu'nun 24. bölümde Kyoko'nun acısını bildiği gerçeğinde biraz dolaylı bir desteğe sahiptir, ancak bazı izleyiciler Kyoko'nun annelik yönünün kızının ölümünü dileyeceği fikrine itiraz ettiler. Ne yazık ki, tamamlayıcı materyal animeyi bu teorilerden herhangi birine destek sağlamak için yeterli ayrıntıda ele almamaktadır; Kyoko'nun sesinin gerçek doğası bir sır olarak kalır.
 3. Misato'nun Shinji'ye babasından bir hediye olan haç kolyesini vermesi, bir Patlama’dan kurtulanının (Misato İkinci’den kurtuldu) diğerine "yükünü taşımayı" sembolize ediyor olarak görülebilir (Shinji Üçüncü’de hayatta kalır). Ayrıca, Tamamlanma Öncesi kısmında, 26’. bölüm boyunca ve Shinji son iki sahnede gerçek dünyaya döndüğünde (Shinji, annesine veda ederken haç takıyor ve o sırada) son sahnede ve bir mezar taşı gibisinden bir tahtaya çakıldığı zamana kadar Shinji’nin gerçeklikle bir bağlantısı gibi gözükmektedir.
 4. Ayrıca, Shinji'nin Eva-01'e ulaşmak için kullandığı asansör kapısı, Sadamoto'nun 1993 tarihli mangası Route 20/R20, The Town with Gears'a olası bir referans olarak R-20 olarak adlandırılmıştır.
 5. Asuka'nın Eva-02'nin tam kontrolünde olmadığı ancak Kyoko'nun Eva-01’in berserk moduna geçme olaylarında Yui gibi görev aldığı iddia edilmiştir. Asuka şiddetli bir Savaş Öfkesi vakasından muzdariptir (19. bölümdeki Shinji'ye benzer şekilde), aynı zamanda Eva’sı homurdanmaktadır ve savaşta birkaç kez kendi isteğiyle hareket etmektedir (havada zıplaması ve dönmesi). Asuka'nın yeniden canlanması sırasında çalan iki BGM parçası, bu teoriyi destekliyor gibi görünmektedir. Parçaların isimleri sırasıyla “Acil Durumdan Regresyona Tahliye” ve “Yanlış Yeniden Doğuş”tur.
 6. Asuka’nın gözünün hasar alması durumu, Eva'nın fiziksel olarak pilota zarar verdiği ilk durumdur. Muhtemelen Asuka'nın bu sekans sırasında son derece yüksek bir senkronizasyon oranını sürdürmesinin bir yan etkisidir.
 7. Her iki Bölüm 25 've 26' için jeneriği olan kapanış kredisinin şarkısı, Loren ve Mash tarafından söylenen Rhythm and Blues’un şarkısı olan If I can't be yoursdır. Müziğin kendisi, dizi boyunca Thanatos adlı bir BGM parçası olarak kullanıldı; sadece ritim içeren bir versiyon olan Substitute Invasion, Misato'nun ölüm sahnesi sırasında The End of Evangelion'da kullanıldı.
Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0