tr:17. Bölüm

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Bölüm Bilgisi
17. Bölüm
1. Başlık: 四人目の適格者
Yonninme no Tekikakusha
Dördüncü Seçilmiş Birey - The Fourth Qualified Individual
2. Başlık: DÖRDÜNCÜ ÇOCUK - FOURTH CHILDREN[1]
17 C153 shinji-kaji.jpg
Senarist: Hideaki Anno, Shinji Higuchi
Yönetmen: Minoru Ohara
İlk Gösterim: 1-24-1996
Video Yayınlanma Tarihi 10-2-1996 (Japonca-Video/LD), 3-27-2001 (ABD-DVD)
Havari Görünümleri: Yok
Eva Fırlatmaları Yok
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"16. Bölüm" "18. Bölüm"

Genel Bakış

Nevada'daki bir Nerv şubesi feci bir kazada yok olur ve Nerv Karargahı Japonya'da yeni bir Evangelion yerleştirmeye hazırlanır. Dördüncü Çocuklar (Çocuk) seçilir, Shinji'nin olanlar hakkında hiçbir bilgisi yoktur.

Özet

Bölüm, Tamamlanma Komitesi'nin Misato'yu On İkinci Havari ile olan olay hakkında sorgulamasıyla başlar. Komite, Havari'nin insanlıkla iletişim kurmaya çalıştığı ve Eva'yı bu amaç için almış olabileceği ihtimalini ciddi olarak değerlendirir, ancak zihinsel olarak rahatsız olmuş Shinji'nin vekili olarak hareket eden Misato, olanlara kesin olarak cevap veremez. Lorenz toplantıyı bitirir ve Gendo ile konuşur. Gendo, Havarilerin gerçekten de zeka belirtileri göstermeye başladığını ve bunun da Seele'nin kalan zamanının daraldığı anlamına geldiğini belirtiyor.

Toji hastanede görülür ve hastane çalışanlarının bir kısmı onun bir kardeş olarak ne kadar sevecen olduğu konusunda kendi aralarında sohbet eder ve yaralı kız kardeşine bakmakta ne kadar iyi olduğunu söyleyip dururlar (Sachiel ile savaşın isimsiz zayiatlarından biri olarak serinin başında yaralandı).[2] Gendo ve Rei, Nerv karargahına girerler ve Gendo, Rei hakkında nasıl hissettiği ve okulda olduğu gibi birkaç genel soru sorar. Kişisel olarak onun hakkında daha fazla soru sormuyor. Okula döndüğünde Toji, evli bir çift gibi kavga ettiklerini söyleyerek Shinji ve Asuka'yı utandırır.

Kıtaya yayılan küçük bir kırmızı nokta ile İkinci Patlama sonrası Amerika'nın yörüngesel bir görünümü görülüyor. Nerv'ün Nevada'daki İkinci Şubesi tamamen ortadan kaybolduğundan, köprüde mutlak panik başlar. Misato, Ritsuko ve köprü üçlüsü, olayı gözden geçirir ve kaybolmanın, restore edilmiş S² Motoru örneğinin Evangelion Ünite-04'e kurulacağı sırada gerçekleştiğini fark eder. Kaza için sabotaj da dahil olmak üzere 32.768 olasılık vardır. Ritsuko, dalın daha önce Eva-01 gibi bir Dirac Denizi'ne yutulduğundan şüphelenir ve Misato tam olarak anlamadıkları şeyleri kullanma fikrini eleştirdiğinde, Ritsuko kendi kendine "Tıpkı Evalar gibi" diye düşünür. Daha sonra, yürüyen merdivende, Ritsuko Misato'ya ABD Hükümeti'nin Birinci Şube'nin de kaybolmasını önlemek için Amerika Birleşik Devletleri'nden Evangelion Ünite-03'ü gönderdiğini bildirir.

Ritsuko ve Gendo, kukla sistemin kullanımını tartışırlar ve Gendo, verilerin Eva-01 ve Eva-02'ye yüklenmesini emreder. Ritsuko, kukla sistemdeki hataların Eva-03'ün ilk aktivasyonu için kullanmayı riskli hale getirdiğini, ancak bir çekirdeğin hemen hazırlanabileceği bir aday olduğunu söylüyor.[3] Misato, Dördüncü Çocuğun kim olduğunu öğrenince şaşırır ve Shinji'ye söylememeye karar verir. Fuyutsuki ve Gendo, bir tren yolculuğunda, Eva-04'ün feci kazasının yanı sıra Tokyo-3 ve insanlık ile ilgili konuları tartışıyorlar.

Toji'nin sınıf görevi vardır ve Hikari tarafından bir sürü ödev çıktısını Rei'ye teslim etmesi istenir. Toji, bir kızın evine davetsizce dalamayacağını söyleyerek şikayetçi olur. Hikari onunla gitmeyi teklif etmek üzeredir, ancak Toji, Rei'nin yaşadığını bildiği için Shinji'ye gelmek isteyip istemediğini sormaya başlamıştır. Rei'nin dairesine vardıklarında, oda hâlâ mutlak bir karmaşa içindedir ve Toji, bir kızın odasının bu kadar dağınık göründüğünü görünce oldukça şok olur. Shinji, buradayken Rei için bir iyilik olarak biraz temizlik yapmaya karar verir ve Toji, Shinji ile ilk tanıştığı zamanı hatırlamaya başlar. O zamanlar Shinji'nin bencil bir pislik olduğunu düşündüğünü itiraf ediyor, ancak o zamandan beri bu konuda tamamen yanıldığını kanıtlıyor. Rei kısa süre sonra geri döner ve şaşırır, temizlik için Shinji'ye teşekkür eder. Daha sonra hiç kimseye, hatta Gendo'ya bile "Teşekkür ederim" demediğini fark eder. Senkronizasyon testleri sırasında, Shinji'nin senkronizasyon seviyesinin Leliel ile olan olaydan sonra düştüğü tespit edildi.

Kaji daha sonra kafeteryada gözle görülür bir şekilde rahatsız olan Maya ile rahatsız edici bir şekilde flört etmeye çalışır, ancak Misato göründüğünde kesintiye uğrar. Maya aceleyle özür diler ve ayrılırken Misato, Kaji'yi genç kadınlara asılmaya çalıştığı için azarlar. Kaji, birdenbire onun yanında çok ciddi davrandığı gerçeğiyle dalga geçer, ancak Misato şu anda rahatlamayı göze alamayacağını söyler ve ona Marduk Enstitüsü hakkında ne bildiğini sorar. Buna karşılık, Kaji neşeli tavrını düşürür ve Misato'yu yakınına çeker, ona alçak bir sesle Enstitü'nün aslında var olmadığını ve ipleri elinde tutanın Nerv olduğunu söyler ve ona "Kod 707"ye daha yakından bakmasını söyler. Misato, "707"yi Shinji, Asuka ve Rei'nin okulunun numarası olarak hatırlar, ancak daha fazla ayrıntı isteyemeden Shinji aniden ortaya çıkar ve Shinji Misato'ya Ritsuko'nun onu aradığını söyler. Misato, Ritusko ile buluşmaya gider, ancak Kaji'ye konuşmalarına daha sonra devam edeceklerini söyler.

Shinji ve Kaji dışarı çıkar ve birbirleriyle yaşam meselelerini tartışırlar. Kaji, Shinji'ye hobilerinden birini, yani Geofront'ta kimsenin umursamadığı, özel bir kavun ve çiçeklere sahip olduğunu göstermeye karar verir. Shinji'ye yaşayan bir şeyi önemsemenin kendisine birçok şey öğretebilecek bir şey olduğunu söyler. Shinji bunun acı da getirebileceğini söyler, Kaji acıya aşina olduğunu fark eder ve ona hayatında hoşlandığı bir şey bulup bulmadığını sorar. Shinji cevap vermekte tereddüt ettiğinde, Kaji ona acı çekmekten de bir şeyler öğrenilebileceğini, yani başkalarına karşı nazik olmanın değerini söyler.

Shinji ve diğerleri başka bir senkronizasyon testine katılırlar ve Ritsuko puanının düştüğünü fark eder ve bunun önceki havari ile olanlarla bir ilgisi olabileceğinden şüphelenir. Misato, bunun kendisine yeni pilottan bahsetmeyi zorlaştırdığını söyleyerek bu konuda endişeleniyor.

Ertesi gün, Toji, müdürü görmek için öğle yemeğinde çağrılır. Kensuke, müdür tarafından çağırılmasının sebebinin ne olduğunu sorar, ancak kafası karışmış haldeki Toji, hiçbir şey düşünemediğini söyler. İçeride, Ritsuko'nun onu selamladığı duyulur ve öğle yemeğinden çok sonraya kadar tekrar ortaya çıkmaz ve garip bir şekilde meşgul görünüyor. Kensuke Shinji ile konuşur, ona Eva-03'ün Matsushiro'ya gelişini ve Eva-04'ün kaybını anlatır ve onu bu olaylar hakkında bilgi almaya ikna etmeye çalışır. Shinji kendisine de söylenmediğini fark eder ve Misato'nun ona hiçbir şey söylememesine biraz sinirlenir. Kensuke, bir Eva pilotu olarak Shinji'nin bilmemesine biraz şaşırmış olsa da, bunu ona mantıklı bir şekilde açıklamaya çalışarak, muhtemelen kendisine söylenmediğini çünkü bunun Nerv Karargahını doğrudan etkilemediğini söylüyor.

Toji derse ilk olarak öğleden sonra çok geç gelir, mahzun ve düşünceli görünüyordur. Arkasında onu bekleyen Hikari, temizlik görevinin fr olduğunu hatırlatır. Toji, öğle yemeğini kaçırdığı için yemek yedikten sonra ilgileneceğini söyler. Hikari, genellikle kız kardeşleri için yemek yapmaktan arta kalanları olduğu için yarın ev yapımı bir öğle yemeği bir yemek yemek isteyip istemeyeceğini sormak için fırsat bulur. Toji onun teklifini memnuniyetle kabul eder.

Nerv'e geri döndüldüğünde, Asuka Kaji'yi ziyaret eder, ancak Kaji bir iş ile meşgul olduğu için dalgın bir şekilde onu sallamaya çalışır ve daha sonra konuşabileceklerini söyler. Asuka huysuzlaşıyor ve bir şekilde Misato ile konuşmak için her zaman fırsat bulduğunu söylüyor ve sonra onu arkadan kucaklamaya çalışıyor fakat Kaji çok sinirleniyor. Asuka daha sonra bilgisayar ekranına bir bakış atar ve bunun yeni bir pilotla ilgili bir uyum olduğunu fark eder. Asuka, söz konusu pilotun adını okur ve anında sinirlenir ve tüm insanlar arasından nasıl Dördüncü Çocuk olarak seçildiğini sorar.

Bölüm, Eva-03'ün Amerika'dan kalkışıyla sona erer. Tokyo-3'te Hikari yemek pişiriyor ve düşünceli bir şekilde görülen Toji, basketbol sahasında serbest atış yapıyor.

Notlar

Analiz

  • 16. ve 17. bölümler, 23. ve 24. bölümlerle yan yana getirildiğinde mecazi bir "ironi bombası" oluşturur. 16. bölümde, Ritsuko ve Gendo, Leliel'den kanlı "yeniden doğuşundan" sonra yıkanırken Eva-01'in yanında dururlar ve Gendo, Rei'yi kendisiyle yemek yemeye davet ettiğinde Ritsuko'nun yüzündeki karanlık ifadeden habersizdir. 23. bölümde Ritsuko, Gendo'nun onun yerine Rei'yi aldığını düşünür ve kukla sistemi yok eder. Sonraki bölüm, Eva-01, Kaworu'yu öldürdükten sonra yıkanır, Rei tam olarak Ritsuko'nun yaptığı gibi Gendo'nun yanında durur.

Referanslar

  1. Bölümün İngilizce adının tam çevirisi "Dördüncü Çocuklar"dır ve Eva pilotlarının "-inci çocuklar" olarak anılmasıyla uyumludur. ABD yayınlarında, ADV bunu DVD kapağında "Dördüncü ÇOCUK" olarak işledi, ancak "Dördüncü Çocuklar" bölüm başlığında değişmeden kaldı. Ç.N: "Birinci Çocuklar, İkinci Çocuklar" demek yerine Çocuk demeyi tercih ettiğim için çeviride de bu şekilde devam edeceğiz.
  2. Senaryonun eski versiyonlarında Toji, küçük kız kardeşiyle (görünmeyen ve diyalogu olmayan) konuşarak ona ertesi gün -Bardiel saldırısının olduğu gün- yeni bir hastaneye nakledileceğini söyledi. 1
  3. Ritsuko ve Gendo, 4. bölümde Shinji'nin ortadan kaybolmasının ardından ve Asuka'nın gelişinden önce kullanabilecekleri bir aday olmadığını belirtir (Rei o aşamada hâlâ bandajlıydı). Toji'nin seçilmesinin herhangi bir gerekçesi yokken, "Önce pilotu mu yoksa ruhu mu seçiyorlar?" sorusunu bir kez daha cevapsız bırakıyor.Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0