tr:Marduk Enstitüsü

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search

Marduk Enstitüsü (マルドゥック機関, MARUDUKKU Kikan), sözde, uygun Evangelion pilotluğu yapacak 14 yaşındaki çocuklar için dünya nüfusunu tarayan gizli seçim komitesidir.

Ancak, Ryoji Kaji'nin 15. bölümdeki araştırmaları, Marduk Enstitüsü'nün gerçekte var olmadığını ortaya koymaktadır; 108 sahte şirketten oluşan kukla bir organizasyondur ve Eva pilotları aslında Nerv tarafından özenle seçilmiştir. Tüm potansiyel Eva pilotları, daha sonra, Nerv'in ihtiyaç duyması halinde onları güvende ve el altında tutmak için Tokyo-3'teki 2-A Sınıfı'na transfer edilir.

Gendo'nun Ritusko ile Görüşmesinin Analizi

4. bölümde Shinji'nin evden kaçmasının ardından Gendo, Ritsuko'ya Marduk Enstitüleri'nin raporuna göre Dördüncü Çocuğun henüz bulunamadığını söyler. Bunun, Asuka ve Eva-02'nin İkinci Çocuk olduğunu bildiğimiz için henüz görünmeyen Üçüncü Çocuğun Shinji olduğunu ortaya çıkarması bir yana, konuşma anlamsız görünüyor. Gendo ve Ritsuko, Marduk'un bir sahtekar olduğunu biliyor ve pilotları Nerv'ün kendisi seçiyor. Gendo ve Ritsuko (onları takip eden Rei ile birlikte) esasen yalnızdırlar ve konuşmayı uydurmaları gerekmez. Bu nedenle, Toji'nin henüz seçilmemiş olması muhtemeldir ve Rei yanlarında olduğu için Marduk kurgusundan bahsediyor olmalılar.

Bu yine de en az bir soru bırakıyor: 17. bölümde Toji Suzuhara seçildiğinde, Ritsuko onu seçer çünkü onun için bir çekirdek yapılandırılabilir. Shinji, annesi Yui'nin ruhu içinde olduğu için Eva-01 ile senkronize olur ve Asuka, annesi Kyoko'nun ruhu içinde olduğu için Eva-02 ile senkronize olur. Gizli Bilgiler, Pilot/Anne ilişkisinin Eva-00 hariç tüm Evalar için doğru olduğunu, dolayısıyla Eva-03'ün Toji'nin annesinin ruhunu içerdiğini açıkça ortaya koymaktadır. Evangelion inşasının zaman aralığı, daha önceki Evangelionlar durumunda bir yıldan fazla ve Seri Üretim Evangelionları için sadece birkaç ay gibi görünüyor. En uygun pilotu seçip ardından ilgili ruhu kullanıp kullanmadıkları ya da tam tersi cevapsız kalır.

Notlar

  • "Marduk Enstitüsü" aslında 108 sahte şirkettir. Tibet Budizminde 108 günah ve ayrı bir baş boncuğu olan bir Hindu veya Budist tespihinde 108 boncuk olduğundan, bu başka bir dini referans olabilir.
    • Budizm'de 108 aynı zamanda bir insanın Nirvana'ya ulaşmak için üstesinden gelmesi gereken adımların veya dünyevi ayartmaların sayısıdır.
    • Hinduizm'de, birkaç güçlü Tanrı ve Tanrıça'nın 108 ismi vardır. Bu durumda, 108 farklı ismin tümü yalnızca tek bir organizasyon için takma adlardır: Nerv'ün kendisi. Organizasyona adını veren Babil Tanrısı Marduk'un da elli ismi vardı.
  • Babil Mitolojisinde Marduk, insanları hayatın yükünü taşımaları için yaratan Tanrıydı, bu sayede Tanrılar boş zamanlarında dinlenebilecektir.