tr:15. Bölüm

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Bölüm Bilgisi
15. Bölüm
1. Başlık: 嘘と沈黙
Uso to Chinmoku
Yalanlar ve Sessizlik - Lies and Silence
2. Başlık: O Kadınlar Başkalarının Dudaklarının Dokunuşunu Özlediler ve Böylece Öpücüklerini Davet Ettiler - Those Women Longed for the Touch of Other's Lips, and Thus Invited Their Kisses
Visiting Yuis Grave.jpg
Senarist: Hideaki Anno, Akio Satsukawa
Yönetmen: Naoyasu Habu
İlk Gösterim: 1-10-1996
Video Yayınlanma Tarihi 9-5-1996 (Japonca-Video/LD), 3-27-2001 (ABD-DVD)
Havari Görünümleri: Lilith (Kısa görünüm)
Eva Fırlatmaları Yok
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"14. Bölüm" "16. Bölüm"

Genel Bakış

Nerv'deki neredeyse herkes için önemli bir gün gibi görünüyor. Misato ve Ritsuko bir düğüne gidiyorlar; Shinji ve Gendo, Yui'nin mezarını ziyaret ediyor; Asuka'nın bir randevusu var. Ancak, görünüşte sıradan olan bu olaylardan önemli şeyler doğacaktır.

Özet

Bölüm başlarken, Gendo ve Fuyutsuki bir helikopterde, ikinci ve üçüncü Ashi göllerinin üzerinde uçuyorlar.[1] Fuyutsuki, Gendo'ya Başkan Keel'in İnsanlığı Tamamlama Projesi'ndeki gecikmeler konusunda sabırsız olduğunu söyler. Gendo her şeyin yolunda gittiğini söyler. Fuyutsuki, "o adam" hakkında ne yapmaları gerektiğini sorunca Gendo, çalışmasına izin vermeleri gerektiğini söylüyor.

Daha sonra, Kaji ile Kyoto'da bir yerlerde uzun süredir terk edilmiş gibi görünen bir binayı araştıran bir sahneye geçiyor. Dışarıda birinin sesini duyunca silahını çeker, ancak bir ses "Benim" deyince durur. Kapının dışındaki kadın bir grup kediyi besliyor. Soruşturduğu şirket olan Shannon Bio'nun Marduk Enstitüsü'nün 108 yan kuruluşundan biri olduğunu söyler; sahte olduğunu kanıtlayan 107. şirket oldu. Ona Gendo, Fuyutsuki ve Keel olan Yönetim Kurulu listesini gösterir. Kedi Leydi, daha sonra ona Nerv'ü araştırması gerektiğini hatırlatır ve onu, belirtilen amacı Evangelion pilotlarını seçmek olan Marduk'tan uzak durması konusunda uyarır.

Okulda Asuka, Kaji'ye bir sapık tarafından saldırıya uğradığını söyleyen bir şaka mesajı bırakır. Arkadaşı Hikari ona yaklaşır ve kız kardeşinin arkadaşıyla randevuya çıkmasını ister. Bu sırada Shinji, yüzünde büyülenmiş bir ifadeyle Rei'nin sınıfı temizlemesini izliyor.

Nerv karargahına geri dönen Misato ve Ritsuko, ertesi gün katılacakları düğünü tartışırlar. Bu sırada pilotlar bir senkronizasyon testi yapıyorlar. Ritsuko, Shinji'nin normalden daha asık suratlı göründüğünü fark eder ve Misato, yarın babasını göreceği için olduğunu açıklar. Daha sonra asansörde, ertesi gün babasıyla birlikte annesinin mezarını ziyaret edecek olan Shinji, Rei'ye babasının nasıl biri olduğunu sorar ama Rei cevabını bilmediğini söyler. Shinji o gün yaptığı temizliği hatırlayarak, "bir anne gibi" bezi sıktığını söylüyor. Bu gözle görülür bir şekilde Rei'yi şaşırtır ve Rei ona "Ne diyorsun?" diye sorar.

O akşam Misato, ertesi gün düğün için getirdiği yeni bir elbiseyle gelir. Yarın için planlarını, kör bir randevuya ayarlandığını ortaya koyan Asuka ile tartışıyor. Asuka randevuda kullanmak için Misato'nun parfümünden biraz ödünç alıp alamayacağını sorar, ancak Misato ona "çocuklar için olmadığını" söyleyerek bunu yasaklar. Misato, Shinji'nin nerede olduğunu sorar ve Asuka, eve geldiğinden beri odasında somurttuğunu söyler. Shinji yatağında uzanır ve Gendo ile olan karmaşık ilişkisini düşünür. Kapıda Misato'yu duyduğunda uyuyor numarası yapar. Misato ona yarın hakkında ne hissederse hissetsin kaçmaması gerektiğini çünkü bunu yapmaya devam ederse hiçbir şeyin değişmeyeceğini söyler. Ayrıca annesini de göreceği için çenesini yukarıda tutmasını söyler.

Ertesi gün Kaji düğüne geç gelir. Misato önce geç kaldığı için onu azarlar, sonra tıraş olmadığı ve özensiz giyindiğini söyleyerek şikayet eder, kravatını düzeltmeden önce Ritsuko'nun evli bir çift gibi davrandıkları yorumunu yapmasına neden olur. Kaji buna çok sevinir ama Misato sinirlenir.

Gendo ve Shinji, Yui'nin Tokyo-3'ün dışındaki bir mezarlıkta bulunan mezarına ulaştılar. Gendo, üç yıldır burada birlikte olmadıklarını söyler ve Shinji'nin en son bir şeye üzüldüğünü ve kaçtığını itiraf etmesini sağlar. Ayrıca bu konuşmada Gendo'nun Yui'nin hiçbir resmini saklamadığını[2] ve mezarda gömülü bir ceset olmadığını öğreniyoruz; mezar taşı tamamen dekoratiftir. Gendo Shinji'ye insanların anılarını bırakarak hayatta kaldıklarını söyler, ancak Yui ona asla unutulmaması gereken bazı şeyler olduğunu öğretmiştir. Gendo'nun helikopteri daha sonra gelir ve ayrılmak için dönerken Shinji'ye veda eder. Shinji, uçakta Rei'yi kısa bir anlığına görür, sonra cesaretini toplar ve Gendo'ya bu konuşma şansına sahip oldukları için mutlu olduğunu söyler. Gendo ayrılmadan önce bunu kısaca kabul eder.

Eve döndüğünde ve Asuka da eve geldiğinde Shinji çello pratiği yapıyor. Ona bir şeyler söylemek için parçayı bitirmesini bekler ve çalmasını dinler ve sonra onu alkışlar, bir enstrüman çaldığını bilmediğini ve müzikal becerilerinden oldukça etkilendiğini söyler. Shinji, her zamanki mütevazi tavruyla, beş yaşından beri pratik yaptığını ve o zamandan beri pek gelişmediğini söylüyor ve hâlâ çalmasının sebebinin kimsenin ona durmasını söylememiş olması olduğunu kabul ediyor. Ardından Shinji Asuka'ya eve ne zaman ve neden erken döndüğünü soruyor ve Asuka, buluştuğu kişiyi sıkıcı bulduğu için randevusunu bıraktığını itiraf ediyor. Kaji'nin ihtiyacı olan tek adam olduğunu söylüyor.

Bu bir kedi baskılı hediyelik eşya

Düğün sona erdi ve Misato, Kaji ve Ritsuko içmeye başladılar. Misato tuvalete gitmek için kısa bir süreliğine ayrıldığında, Kaji ve Ritsuko onun ve Misato'nun geçmiş ilişkisini tartışırlar; ama Kaji, onların sadece evcilik oynayan iki çocuk olduğunu ve o zamanlar ne yaptıklarına dair hiçbir fikirleri olmadığını söyleyerek bunu eski hikayeler olarak reddediyor. Daha sonra ona "kedi hatırası" adını verdiği biblo şeklinde bir hediye verir. Ritsuko hediyeye bakar ve ona neden Kyoto'da olduğunu sorar. Kaji şaşırmış gibi yapar ve Matsushiro'da olduğunu iddia eder. Ritsuko bir arkadaşı olarak, kendisine aptalı oynamamasını ister ve yaptığı şeyi yapmaya devam ederse yanacağı konusunda onu uyarır. Kaji, bunun onu durdurmasına izin vermeyeceğini söyler. Misato döndüğünde tartışmaları kesintiye uğrar, bu noktada Ritsuko, bitirmesi gereken bazı işleri olduğunu söyleyerek ayrılmaya karar verir.

Sahne eve döndüğünde, Shinji Misato'dan geç çıkacağına dair bir telefon alır. Asuka, Misato'nun Kaji ile içtiğini öğrendiğinde, Kaji'nin de o gece evde olmayacağını söyler.

Misato çok fazla içti ve ara sokakta kustu. Kaji evini takip ederken, ikisi geçmişleri hakkında konuşmaya başlar ve Misato aniden mahzun olur. O zaman ondan ayrıldığında yalan söylediğini itiraf ediyor; başka sevdiği bir adam yoktu söylediği yalanın aksine. Bunun yerine, Kaji ona babasını hatırlattığı için korkmuştu. Misato, ilişkilerini bu nedenle sonlandırdığı ve bunu kendisine ancak sarhoşken söyleyebildiği için kendini korkak ve aptal gördüğünü söylüyor. Kendisiyle ilgili bu yorumlar Kaji'yi gözle görülür şekilde üzdü ve Kaji'den kendisi hakkında böyle konuşmayı bırakmasını istedi. Shinji'den gerçekten daha iyi olmadığını ve ona davranışları hakkında ders vermeye hakkı olmadığını söylemeye başladığında, Kaji onu kendine çeker ve öperek susturur. Misato buna şaşırır ama öpücüğe teslim olur.

Misato'nun dairesinde Asuka sıkıldığını söyler ve Shinji'ye öpüşmek isteyip istemediğini sorar. Shinji tereddüt ettiğinde, annesinin onu cennetten izlediğini düşündüğünü ya da belki de korktuğunu ima ederek onunla dalga geçer. Onun yorumları, kararlı bir şekilde "küçük bir öpücükten" korkmadığını söyleyen Shinji'yi cesaretlendirdi. Asuka daha sonra ona yaklaşır ve ikisi birbirine yaklaşmaya başlar, ancak Asuka durur ve ona nefesinin gıdıkladığını söyler. Shinji buna tepki veremeden, Asuka ani bir hareketle Shinji'nin burnunu tutar ve ardından dudaklarına bir öpücük kondurur. Şaşkın Shinji, pasif bir şekilde kollarını iki yanında tutuyor. Nefes nefese kalmasına yetecek kadar uzun süren öpücük bittiğinde, Shinji'nin pasifliği ve tepkisizliği yüzünden hüsrana uğrayan Asuka, gerçek duygularını gizlemek için banyoya koşar.[3] Ağzını yüksek sesle çalkaladıktan sonra, "Kesinlikle zaman öldürmek için yapılacak bir şey değil!" diye bağırıyor.

Kısa bir süre sonra Kaji, şimdiye kadar kendinden geçmiş olan Misato'yu eve getirir. Onu dikkatlice yatağına yerleştirir ve sonra gitmek için hareket eder. Asuka onun kalmasını sağlamaya çalışır, ancak Kaji ertesi gün çalışmak için kıyafetlerini değiştirmesi gerektiğini söyleyerek evden ayrılmaya çalışır. Onu ikna etmeye çalışan Asuka, koluna sarılmaya başlar, ancak Misato'nun parfümünün kokusunu Kaji'nin üzerinde alınca anında onu bırakır ve tekrar birlikte olduklarını anlar. Shinji, Kaji'ye veda ederken Asuka'nın yüzündeki ifadeyi fark edip ona bir şeylerin yanlış olup olmadığını sorduğunda ilk kez sessiz ve sersemlemiş duruyor. Asuka, surat asıklığının nedeni olarak Shinji ile öpüşmesini suçlayarak yanıt verir ve ayrılır.

Ertesi gün Shinji, Rei'nin tekrar sınıfta olmadığını fark eder. Bunun nedeninin, Nerv Karargahı'nda, bazı gizemli biyolojik görünümlü makinelere bağlı bir tüpün içinde durması olduğunu görüyoruz. Gözlerini açtığında Gendo'nun Rei'nin içinden geçtiği her süreci denetlediğini görüyor ve Rei ona gülümsüyor. Gendo da ona geri gülümsüyor.

Kaji, sırtında bir silah hissettiğinde Terminal Dogma'ya girmek üzeredir. Silahı tutan kişi Misato ve şimdi ayık. Ona burada Nerv için mi çalıştığını, yoksa Japon İçişleri Bakanlığı ajanı olarak diğer işinde mi olduğunu soruyor. İkinci işine devam ederse öleceğini söyler. Kaji, Gendo'ya yararlı olduğu sürece gerçek bir tehlikede olmadığını söyler, ancak yine de casusluğunu ondan bir sır olarak sakladığı için özür diler. Misato, ona dün kendisine yardım ettiği için onu affettiğini söyler. Kaji daha sonra Misato'ya Gendo ve Ritsuko'nun ondan sır sakladığını söyler. Terminal Dogma'nın kapısını açar ve bir haçtan sarkan, çatallı bir mızrak tarafından kazığa geçirilmiş ve ay kraterlerine benzeyen bir maske takan beyaz, bacaksız bir devi ortaya çıkarır. Misato bir an için onu bir Eva sanır, ama sonra bu şeyi daha önce, 15 yıl önce Antarktika'da gördüğünü fark eder. Kaji onun gerçekten Adam olduğunu onaylar. Ancak Kaji ya yalan söylüyor ya da yanılıyor, çünkü 24. bölümde Terminal Dogma'daki beyaz devin aslında Lilith olduğu ortaya çıkıyor.[4]

Notlar

 • 15. bölümdeki düğün şarkısı, Tentoumushi no sanba (てんとう虫のサンバ, "The Ladybug's Samba"): Megumi Ogata, Yuko Miyamura, Miki Nagasawa ve Junko Iwao tarafından söylenir. Evangelion: Addition albümünde yer alan bir bonus parçadır. Şarkı oldukça popülerdir ve düğünlerde çalınır.
 • Japon dublajında, Asuka öpücükten sonra dönüp kaçtığında, zar zor duyulabilir bir öfke nefesi duyuyoruz. ADV'nin dublajında, onun komik bir "bleeehhhhh!" tarzı ses çıkarmasını sağlayarak "gargara" sesleri çıkardığını tahmin ediyorlar, görünüşe göre öfke ve utançtan neredeyse dili tutulmuş olması gereken noktayı kaçırıyorlar.

Analiz

 • Bu bölümün sonunda, Kaji'nin Japon hükümetinin bir ajanı olduğu ortaya çıkıyor. Bu yüzden muhtemelen ikiyle ikiyi toplamamız ve "Kedi Hanım"ın hükümetle olan bağlantısı olduğu ve Seele ile bağlantısı olmadığı sonucuna varmamız gerekiyor (Kaji'nin aslında üçlü bir ajan olduğunu unutmayın). Ama onun hakkında bunun ötesinde başka bir şey çıkarmak mümkün mü?
  • Kaji, Ritsuko'ya bibloyu verdiğinde, Ritsuko onun nerede olduğunu anında anlar. Elbette üzerinde "Kyoto Hatırası" damgası olması mümkündür, ama bu durumda, neden inkar etmekle uğraşsın ki? Ve onun tehlikeli bir şey yaptığını nereden biliyordu? Bununla ilgili bir şey ona sadece nerede olduğunu değil, aynı zamanda ne yaptığını ve hatta belki kimi gördüğünü de söylemiş olmalıydı. Kedi Hanım ona biblo mu verdi? Eğer öyleyse, Ritsuko bunu nereden biliyordu?
   • Seride daha sonra Ritsuko'nun büyükannesinin kedisine baktığını öğreniyoruz. Kaji'nin görüştüğü kişi kedilerle ilişkili olduğu ve görünüşe göre ona Ritsuko'nun tanıdığı bir biblo verdiği için, Kaji'nin görüştüğü kişinin Ritsuko'nun büyükannesi olduğunu ve onun Nerv'ü ve dolayısıyla kendi torununu araştıran bir hükümet ajanı olduğunu söylemek çok cezbedici. Ancak, bu kadın hakkında bize sunulan daha fazla kanıt olmadığından, bu sadece (makul) bir teori olarak kalmalıdır.

Alıntılar

 • (Shinji ve Rei asansörde)
  Shinji: "Bugün temizlik yaparken bezi sıkıyordun, hatırladın mı? Bunu yapma şeklin bir anne gibiydi."
  Rei: "Anne?"
  Shinji: "Bir anne gibi olduğunu düşündüm. Belki ev hanımı olmakta gerçekten iyi olabilirsin, Ayanami."
  Rei: "Sen ne diyorsun?!"
 • (Shinji ve Gendo, Yui'nin mezarını ziyaret eder)
  Gendo: "Buraya en son birlikte geldiğimizden bu yana üç yıl geçti."
  Shinji: "O zaman kaçtım ve o zamandan beri geri dönmedim. Annemin burada yatıyor olduğuna hâlâ inanamıyorum. Yüzünü bile hatırlamıyorum."
  Gendo: "İnsan anılarını unutarak hayatta kalır ama bir insanın asla unutmaması gereken şeyler vardır. Yui bana yeri doldurulamaz şeyleri öğretti. Bunu doğrulamak için buraya geliyorum."
  Shinji: "Onun hiç resmi yok mu?"
  Gendo: "Hiçbiri kalmadı. Bu mezar da sadece bir süs. İçinde bir ceset yok."
  Shinji: "Yani öğretmenim haklıydı; hepsini attın."
  Gendo: "Her şeyi kalbimde saklıyorum. Bu şimdilik yeterli. (Helikopter yaklaşır.) Vakit geldi, şimdi gidiyorum."
  Shinji: "Baba! Bugün seninle konuşabildiğim için memnunum."
  Gendo: "Anlıyorum."
 • (Asuka, zaman geçirmek için Shinji'ye öpmek isteyip istemediğini sorar.)
  Asuka: "Hey, Shinji, öpüşmek ister misin?"
  Shinji: "Ne?"
  Asuka: "Öpücük. Öpücük? Hiç öpüşmedin, değil mi? O zaman yapalım."
  Shinji: "Neden?"
  Asuka: "Çünkü sıkıldım."
  Shinji: "Canın sıkıldığı için mi? Ama..."
  Asuka: "Annenin ölüm yıl dönümünde bir kızı öpmek istemiyor musun? Seni cennetten izliyor olabileceğinden mi korkuyorsun?"
  Shinji: "Öyle değil."
  Asuka: "Yoksa korkuyor musun?"
  Shinji: "Küçük bir öpücükten korkmuyorum!"
  Asuka: "Dişlerini fırçaladın, değil mi?" Shinji kafasını sallar "O halde, geliyorum. (Asuka Shinji'ye doğru yürür, gözlerini beklentiyle kapatırken kızarır ve Asuka'nın kendisine yaklaştığını görmek için tekrar açar.) Nefes alma çünkü gıdıklıyor."
  (Öpüşürlerken; Asuka, kolları iki yanında duran Shinji'nin burnunu çimdikliyor. Bittikten sonra, Asuka ağzını çalkalamak için banyoya koşarken sinirli bir ses çıkardı.)
  Asuka: "Kesinlikle zaman öldürmek için yapılacak bir şey değilmiş!"

Referanslar

 1. İkinci ve üçüncü Ashi gölleri, havariler kendi kendini yok ettiğinde geride kalan kraterlerdir. İkinci Ashi gölünü hangi havarinin yarattığı hiçbir zaman açıkça belirtilmemiştir, ancak bu göl, Israfel'in kendi kendini yok etmesiyle oluşmuş gibi görünmektedir ve 12. bölümdeki diyalog, Sahaquiel'in kendi kendini yok etmesinin üçüncü gölü yarattığını ima etmektedir.
 2. Gendo, Yui'nin tüm fotoğraflarını ve diğer hatıralarını yok ettiğini söylüyor. Bunu, onun önceki varlığına dair acı verici hatıraları yok etmek için umutsuzluktan yapmış olabilir. 21. bölüm, kazadan sorumlu tutulduğunu ve cinayetle suçlandığını ve bu nedenle kendi sevgili karısını öldürmekle suçlanmanın dehşetini hatırlamamaya çalıştığını ortaya koyuyor. Ayrıca Yui ve Rei arasındaki bağlantıyı kimsenin fark etmesini istememesi, hatta çocuğun annesi hakkında rahatsız edici sorular sormamasını sağlamak için Shinji'ye yalan söylemesi de mümkün.
 3. Asuka'nın bu sahnede gerçekten nasıl hissettiğine dair daha kapsamlı bir inceleme için bakınız: Teori ve Analiz: Shinji ve Asuka'nın İlişkisi.
 4. Kaji, Terminal Dogma'daki Dev'i Adam olarak tanımlar, ancak daha sonra onun Lilith olduğu ortaya çıkar. Adam'ın sadece birkaç hafta önce bir embriyo olduğunu bildiği gerçeğiyle Misato'ya kasten yalan söylemiş olması mümkün olsa da, bu olası değildir. The End of Evangelion'da bunun Kaji'nin 20. bölümde kendisine emanet ettiği gerçeklerden biri olduğunu öğreniyoruz. Bu sahnede onu müttefik olarak almaya çalıştığı da açık. Adem embriyosunun gerçek kaderini bilmeyen Kaji, o sırada Gendo'nun doğurduğu embriyodan devi büyüttüğüne inanmış ve 20. bölümden bir süre önce gerçeği keşfetmiş olabilir.Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0