tr:18. Bölüm

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Bölüm Bilgisi
18. Bölüm
1. Başlık: 命の選択を
Inochi no sentaku o
Bir Yaşam Seçimi - A Life Choice
2. Başlık: Kararsızlık - Ambivalence[1]
18 C167 eva03-silhouette.jpg
Senarist: Hideaki Anno, Shinji Higuchi
Yönetmen: Tensai Okamura
İlk Gösterim: 1-31-1996
Video Yayınlanma Tarihi 10-2-1996 (Japonca-Video/LD), 4-17-2001 (ABD-DVD)
Havari Görünümleri: Bardiel
Eva Fırlatmaları Eva-00, Eva-01, Eva-02
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"17. Bölüm" "19. Bölüm"

Genel Bakış

Evangelion Ünite-03, Amerika Birleşik Devletleri'nden Japonya'ya geldi. Bununla birlikte, Eva-03'ün aktivasyon deneyi, Eva-04 ile başlayan talihsizlik zincirini, On Üçüncü Havari tarafından enfekte olduğu ortaya çıktığında devam ettirir. Diğer Evalar durumu tespit etmek için gönderilir ve çaresiz pilotunu öldürme pahasına bile kontrolden çıkmış Evangelion ile savaşmak zorunda kalırlar.

Özet

Bölüm, Eva-03'ü taşıyan nakliye uçağının bir kümülonimbus bulutları oluşumundan geçmesiyle başlar. Eva bulutlara girerken kısa ama büyük bir elektrik kıvılcımı gösterilir.[2]

Misato, Nerv'in Matsushiro'daki ikinci test tesisine gitmeye hazırlanır ve Shinji'ye birkaç günlüğüne gideceğini söyler ve Kaji'den bu gece ona ve Asuka'ya bakmasını ister. Shinji, Kensuke'den yakın zamanda öğrendiği şeyler hakkında, yani Nerv'in ABD'deki ikinci şubesiyle birlikte Eva-04'ün ortadan kaybolması ve Eva-03'ün Japonya'ya çok yakın gelişiyle ilgili söylentiler hakkında bilgi almak için Misato'ya bazı sorular sorar. Misato, Eva-04 olayı hakkında duyduklarının doğru olduğunu ve bunun S² Motorunu test ettiklerinde olduğunu kabul ediyor, ancak ona Nerv Karargahının oldukça güvenli olduğunu garanti ediyor. Shinji daha sonra ona son bilgi için baskı yapmaya çalışır ve ona Eva-03'ün pilotu hakkında ne bildiğini sorar. Misato bu soruya cevap veremediğini fark eder ve ikisi arasında kapı zili tarafından kesilen gergin bir garip sessizliğe neden olur. Dışarıda, Eva-03'ün pilotu olarak seçilmek için yalvaran Kensuke duruyor.

Matsushiro yolunda, Misato Ritsuko ile konuşur ve Shinji'ye pilot hakkında hiçbir şey söylemediğini çünkü nasıl tepki vereceğinden korktuğunu itiraf eder. Ritsuko ona koruması olarak er ya da geç Shinji'ye söylemesi gerektiğini söyler. Misato isteksizce yarın ona anlatmaya çalışacağını söylüyor, ancak yeni pilotun Shinji'ye haberi kendisinin verebileceğini umuyor. Ritsuko bunun pek olası olmadığını söylüyor; yeni pilot, seçimiyle ilgili haberleri çok iyi anlamadı ve pilot olmak karşılığında sadece bir şey istedi; kız kardeşinin burada tedavi görmesi için Nerv Karargahındaki revire nakledilmesi.

Okulda Shinji ve Kensuke, Eva-03'ü tartışırken, Toji dalgın bir şekilde sınıfa bakar. Asuka geç gelir, bu da Shinji'yi ondan önce okula gitmek için evden çıktığından ötürü şaşırtmaktadır. Asuka, Toji'ye öfkeli bir bakış atıyor ve Shinji'ye bağırıyor, şu anda ona ve arkadaşlarının çirkin yüzlerine bakmak istemiyor. Öğle yemeği saatinde, Shinji ve Kensuke, şaşkınlık içinde Toji'nin olmadığını fark eder, ki bu çok gariptir. Bu sırada Toji, Rei onunla konuşmak için ortaya çıktığında çatıda duruyor. Toji, muhtemelen onun da neler olduğunu bildiğini tahmin ediyor ve Asuka da biliyor ve bu konuda sadece Shinji'nin bilgisi olmadığını anlıyor. Hikari, Rei ve Toji'nin konuştuklarını fark eder ve endişelenir.

Matsushiro'da Misato, Eva'nın Japonya'ya taşınmasındaki gecikme nedeniyle bekliyor. Gecikmeli uçuş gelir ve Eva aktivasyon için hazırlanır.

Tokyo-3'e geri dönen sahnede Asuka, Hikari ile eve yürüyor. Hikari normalde Asuka'nın Shinji ile eve yürüdüğünü fark eder, ancak Asuka şu anda onunla vakit geçirecek havasında olmadığını söyler. İkisi sohbet etmek için biraz otururlar ve Asuka hemen Hikari'nin Toji'ye olan hisleri hakkında konuşmak istediğini tahmin eder. Hikari, aralarındaki şeylerin bu kadar açık olup olmadığını sorar ve Asuka, ilişkileri ve insanlarla nasıl ilişki kurulacağını anlayamayacak kadar pasif olduğu için reddettiği Shinji dışında herkesin anlayabildiğini söyler. Hikari, Toji'nin Rei için bir şeyleri olabileceğinden endişe duyduğunu söyler, ancak Asuka, Rei'nin, insanlarla ilişkiler söz konusu olduğunda Shinji'den daha kötü olduğunu bildiği tek kişi olduğunu söyler.

Misato'nun dairesinde Shinji ve Asuka rahatlıyor ve takılıyorlar. Shinji, ona Eva-03 ve pilotu hakkında bir şey bilip bilmediğini sormaya karar verir. Asuka, Shinji'nin henüz bilmediğini fark edince şaşırsa da, o da bilmiyormuş gibi yapar. O gecenin ilerleyen saatlerinde Shinji, Kaji'ye Gendo hakkında bir şey bilip bilmediğini sorar. Kaji fazla bir şey bilmediğini kabul eder ve Shinji'ye babası hakkında bilgi edinmenin neden ilginç olduğunu sorar. Shinji, son zamanlarda Gendo, Evalar ve annesi hakkında epeyce şey öğrendiğini ve daha fazlasını öğrenmek istediğini söylüyor. Kaji, Shinji'ye sadece bir şeyler öğrendiğine inandığını ve diğer insanları tam olarak anlamanın imkansız olduğunu, ama aynı zamanda hayatı ilginç kılan şeyin de bu olduğunu söyler. Shinji daha sonra Kaji'ye bunun kendisi ve Misato için de geçerli olup olmadığını sorarak hazırlıksız yakalar. Kaji, doğrudan yanıt vermek yerine, erkeklerin ve kadınların doğası hakkında biraz belirsiz ve daha genel bir yanıt formüle eder ve Shinji buna karşılık yetişkinleri anlamadığını söyler.

Ertesi sabah Matsushiro'da iki dilli (iki dil bilen)[3] aktivasyon Ritsuko ve Misato'nun gözetiminde başlar, ancak pilotlu giriş kapsülü takılır takılmaz işler tehlikeli bir şekilde ters gider. Gücü kesme ve aktivasyonu durdurma girişimleri başarısız olur ve Eva'nın içinde yüksek enerjili bir reaksiyon algılanır. 13. Havari, Bardiel kendini gösterir ve havari bulaşmış Eva büyük bir patlama başlatırken (muhtemelen S² Motoru aracılığıyla) kükrer.

Sıkışmış giriş kapsülü

Nerv karargahı, Matsushiro'daki patlama hakkında uyarılır. Daha sonra, Eva-03'ün içinde enfekte olduğu keşfedilen Turuncu Kan Grubuna sahip bir varlık tespit edilir. Giriş kapsülünü çıkarma girişimleri, havarinin onu geri tutan biyokütlesi tarafından engellenir. Matsushiro ile iletişimin kesilmesi ve Misato'nun harekete geçmemesiyle Gendo, operasyonun kontrolünü ele alır. Eva-03 kontrolden çıktığında ve giriş kapsülünü çıkarma komutlarını reddettiğinde Gendo, hemen enfekte Eva'yı On Üçüncü Havari olarak belirler ve ona karşı kalan üç Evangelion fırlatmasını yapar; rehin tutulan pilotla savaşmaktan başka seçeneği yoktur.

Shinji, Toji'nin Eva-03'ün pilotu olduğu gerçeğinden habersiz kalır. Asuka, enfekte Eva tarafından saldırıya uğradığı sırada ona söylemek üzeredir. Rei, Eva-03'ün Eva-00'ün varlığını algılaması ve ona saldırması için yeterince uzun süre ateş etmekte tereddüt eder. Eva-00'ü yere sabitledikten sonra, sol koldan Eva-00'ü enfekte etmeye başlayan grimsi-mor bir sıvı salgılar. Gendo, Rei hâlâ senkronize halindeyken hızlıca enfekte edilen kolun koparılmasını emreder. Eva-03, Eva-01 ile savaşmaya devam eder.

Shinji sıkışan giriş kapsülünü görür ve pilot hâlâ içerideyken onunla ile savaşmayı reddeder. Eva'nın mutasyona uğramış kolları uzanıyor ve Eva-01'i boynundan tutuyor. Gendo, Shinji'ye savaşmasını emreder, ancak Shinji, Eva-03'ün pilotunu öldürme riskine girmektense boğularak ölmeyi tercih eder. Sonuç olarak, Gendo, Maya'nın sistemin hâlâ test edilmediği konusunda uyarmasına rağmen, Kukla Sistemin etkinleştirilmesini emreder.

Kukla Sistem devreye girerek, boynundaki baskı hafiflettiğinde ve Shinji'nin Eva üzerindeki kontrolü elinden alındığında Shinji'yi şaşırttı. Eva-01, mekanik hareketlerle, enfekte olmuş Eva-03'ün ölüm tutuşuna karşı mücadele etmeye başlar ve kısa sürede onu alt etmeyi başarır ve sırayla Eva-03'ün boynunu kavrar. Eva-01, Eva-03'ün boynu kırılana ve enfekte Eva'yı kollarını salana kadar bastırmaya devam eder. Eva-01, diğer Eva'yı bir bez bebek gibi yere atmaya devam eder ve zırhını parçalamaya ve vahşice parçalamaya başlamadan önce yumruğunu kaldırarak enfekte Eva'nın kafatasına vurur. Shinji, babasına onu durdurması için bağırır ve Eva'yı kontrol etmek için beyhude girişimlerde bulunur, ancak Eva-01, giriş kapsülünü ortaya çıkarıp ezene kadar devam eder.

Misato, Matsushiro'daki patlamadan kurtulan diğer kişiler arasındadır. Ritsuko'nun yaralandığını, ancak güvende olduğunu ve Eva-03'ün Eva-01 tarafından yok edildiğini açıklayan Kaji tarafından karşılanır. Eva-03'ün pilotunun hâlâ hayatta olduğu ortaya çıkmadan önce, hıçkıra hıçkıra ağlayan, acınası haldeki Shinji ile telsiz vasıtasıyla konuşur. Misato, yeni pilot hakkında kendisine dürüst olmadığı için Shinji'den özür diler ve ona anlatmaya çalışır, ancak bir kez daha kelimeleri ağzına alamaz. Shinji, Eva-03'ün kapsülünden yaralı ve bilinçsiz bir Toji'nin çıkarıldığını gördüğü için, korkunç bir durumla karşı karşıya kalır. Acı içinde bağırır ve bölüm biter.

Analiz

 • Toji giriş kapsülünden çıkarıldığında, donmuş gibi görünen LCL şeritleri hâlâ vücuduna yapışıktır. Bu muhtemelen Bardiel'in enfeksiyonunun başka bir parçasıydı ve bu da Toji'nin de enfekte olup olmadığı sorusunu gündeme getiriyor.

Alıntılar

 • Kensuke: "Şimdi, yemek zamanı! Toji nerede?"
  Shinji: "O gitti."
  Kensuke: "Öğle yemeği bile yemeden mi? O mu? Bu imkansız."
  Shinji: "Son zamanlarda tuhaf davranıyor, değil mi?"
 • Toji: "Oh, Ayanami, Shinji'yi arıyorsan, o burada değil. Beni biliyorsun, değil mi? Görünüşe göre Soryu da biliyor. Yani Shinji bilmeyen tek kişi. Genelde insanları umursamıyorsun."
  Rei: "Gerçekten mi? Anladığımdan emin değilim."
  Toji: "Senin umursadığın kişi Shinji."
  Rei: "Öyle miyim? Haklı olabilirsin."
  Toji: "Evet, öylesin."
 • Kadın Sesi (Televizyondan): "Şimdi düşününce, öpüşmekte berbat olan bir adam asla işe yaramaz!"
  Kaji: "Ne? Siz ikiniz yine kavga mı ediyorsunuz? Gerçekten umutsuz vakasınız."
  Erkek Sesi (Televizyondan): "Öpüşmem berbat mı?"
  Kadın Sesi (Televizyondan): "Sadece öpüşmen de değil!"
  Kaji: "Katsuragi gittiğinde siz ikiniz hep böyle misiniz?"
  Erkek Sesi (Televizyondan): "Sadece öpüşmem değil mi?!"
 • Kaji: "Orada yanılıyorsun. Sadece anladığına inanıyorsun. İnsanlar başkalarını tam olarak anlayamazlar. Kendini bile anlayabildiğini kim bilebilir? Yüzde yüz oranla birisini anlamak imkansız. Elbette bu yüzden kendimizi ve başkalarını anlamaya çalışmak için çok zaman harcıyoruz. Hayatı bu kadar ilginç kılan da bu."
  Shinji: "Bu sen ve Misato-san için de geçerli mi?"
  Kaji: "'O' için kullandığımız kelime, kelimenin tam anlamıyla 'uzaktaki kadın' anlamına gelir. Bize göre kadınlar hep uzak kıyılarda olacak. Temel olarak, erkekleri ve kadınları ayıran, okyanustan daha derin ve daha geniş bir nehir var."
  Shinji: "Yetişkinleri anlamıyorum."
 • Hyuga: "Hâlâ solunum ve kalp tepkimiz var, ama muhtemelen..."
  Gendo: "Evangelion Ünite-03 şu andan itibaren terk edilecek. On Üçüncü Havari olarak tayin edilecektir."
  Hyuga: "Ama, efendim!"
  Gendo: "Planlandığı gibi Nobe Dağı'ndaki savaş hattını konuşlandırın. Hedefi yok edin!"
 • Shinji: "Ama... ama yapamam! Onu kurtarmak zorundayım! Öylece birini öldüremem!"
  Gendo: "O halde ölen sen olursun."
  Shinji: "Umurumda değil! Birini öldürmekten iyidir!"
  Gendo: "Her neyse! Pilot ve Ünite-01 arasındaki tüm senkronizasyonu kesin."
  Maya: "Kesmek mi?"
  Gendo: "Evet. Kontrol devresini kukla kapsüle geçirin."
  Maya: "Ama kukla sistemin hâlâ birçok sorunu var ve Dr. Akagi'nin onayı olmadan..."
  Gendo: "Pilottan daha faydalı olacak. Yapın şunu!"
  Maya: "Evet, efendim."
 • Misato (Telsizden): "Shinji..."
  Shinji: "Misato-san, siz iyi misiniz?"
  Misato (Telsizden): "Ben... üzgünüm. Sana söylemem gereken önemli bir şey vardı ama..."
  Shinji (ağlamaya başlar): "Misato-san, ben... öldürdüm... Babam yüzünden... durması için ona yalvardım, ama..."
  Misato (Telsizden): "Shinji, özür dilerim... Özür dilerim..."
  Maya (Telsizden): "Giriş kapsülü kurtarma ekibinden rapor alındı. Pilotun yaşam belirtileri doğrulandı."
  Shinji: "Yaşıyor mu?!"
  Misato (Telsizden): "Ünite-03'ün pilotu... Dördüncü Çocuk..."
  Shinji: "Toji?"
  Misato (Telsizden) "Shinji? Shinji? Shinji?! Shinji?! Shinji?!"
  (Shinji çığlık atar.)

Referanslar

 1. İngilizce dilindeki adı olan "ambivalence", bir bireyde aynı anda iki çelişkili duygu veya tutumun var olduğu bir durumu ifade eder. Başlangıçta İsviçreli psikanalist Paul Eugen Bleuler (1857-1939) tarafından kullanılan psikanalitik bir terimdi. Başlık, Shinji'nin Eva-03'ü yenme görevi ile Eva'nın içinde bir insan pilotu olması nedeniyle Eva ile savaşma konusundaki duygusal isteksizliği arasındaki çatışmaya atıfta bulunuyor olabilir. (Neon Genesis Evangelion, Platinum: 5 DVD kitapçığı. A.D.V. Films tarafından yayınlandı. Renewal Cilt 5 DVD kitapçığından çevrildi.) Daha fazla ayrıntı için buraya bakın.
 2. "Muhtemelen, Bardiel kümülonimbus bulutlarının içinde gizlendi ve geçiş halindeki Eva-03 yanından geçerken onu parazitleştirdi." (積乱雲の中に潜み、移送中の3号機が通過した際に寄生したものと考えられるバルディエル。) Evangelion Chronicle'dan, Mechanic Sheet 04: Evangelion Üretim Modeli/On Üçüncü Havari Bardiel. Reichu'nun çevirisi.
 3. İngilizce dili, bu bölümün orijinal Japonca versiyonunda Amerika Birleşik Devletleri'nin Birinci Şubesinden personeli temsil etmek için kullanılır: Bölümün başında Eva taşımacılığı ve Hava Trafik Kontrolü arasındaki değişim için ve daha sonra Eva-03'ün iki dilli aktivasyon deneyi sırasında kullanılır.
  • İngilizce diyalog Michael House, George A. Arriola ve Hiromi Arriola tarafından yapıldı. Michael House, o sırada şirket içi çeviri işi yapan bir Gainax çalışanıydı. George A. Arriola ve Hiromi Arriola onun arkadaşlarıydı ve görünüşe göre karı kocalar.
  • Amerikan personeli, Japon "Evangelion Shogouki" yerine "Evangelion Unit One" diyor. (Ayrıca Platinum: 5 DVD kitapçığından.)Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0