tr:S² Motoru

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search
Eva-01, Zeruel'in S² Motorunu yiyip bitiriyor.

Bir S² (Süper Solenoid) Motoru (S²機関, S² Kikan), havarinin[1] çekirdeğinde yer alan ve ona sınırsız bir enerji kaynağı sağlayan bir organdır. Evangelionlar[2], S² Motorları ile doğmaz ve bu nedenle (normalde) güç kablosu veya dahili pil yoluyla sağlanan enerjiye bağlıdır.

Shamshel'in cesedinden çoğunlukla sağlam bir S² Motoru alınır ve Üçüncü Şube'nin Enerji Analiz Birimi tarafından daha fazla çalışma için Almanya'ya gönderilir.[3] S² Motoru restore edildikten sonra, Nerv'ün Nevada'daki İkinci Şubesi, onu Eva-04'e yerleştirmek için bir deney yapar ve bu, Eva'nın, ilgili tesislerin ve 89 kilometre yarıçapındaki diğer her şeyin bir Dirac Denizi[4] tarafından yutulmasıyla sonuçlanır; bu, Süper Solenoid ile Dirac Denizi arasındaki bir bağlantı anlamına gelir.

Restore edilen organın kaybına rağmen, araştırma verileri Almanya'da korunmaktadır. Proje devam ediyor ve sonuçta S² Motorları ile donatılmış dokuz Seri Üretim Evangelion üretiliyor.[5]

Çılgına dönmüş Eva-01 sonunda Havari Zeruel'den organı fiziksel olarak yiyip kendi gibi özümseyerek bir S² Motoru elde edebilir.[6] Seele'ye göre, bu edinim Eva-01'i "mutlak bir varlık" ve bir tanrının yaşayan somutlaşmış hali yapar.[7] S² Motorunun (muhtemelen bir ruh dışında) bir Eva'yı "tamamlamak" ve onu Adam'ınkine eşit bir varoluş düzeyine getirmek için gereken tek şey olduğu söylenir.[8]

DNA gibi çift sarmal yapıda olduğu bilinmesine rağmen, animede bozulmamış bir S² Motoru hiç görülmemektedir.[8] (Normal solenoidler spiral şeklindedir.)

İsim

Adı, Dr. Katsuragi'nin Süper Solenoid Teorisinden geliyor[9]. Teorisi ile kurulan ve Adam'ın güç kaynağı ile doğrulanan ilkelere dayanan gerçek bir cihaz ("S² Motoru") yaratmayı amaçlamıştı, ancak bu asla gerçek olmadı.[8][10]

"Motor" adının neden tartışılmaz bir et ve kan organı[6] olduğu asla belirtilmez. Animenin doğası gereği biyolojik olanı mekanik çağrışım terimleriyle gizleme eğilimiyle tutarlı görünüyor. Bu arada, farklı kanji ile yazılmış "kikan", "organ" anlamına gelir ve İngilizce'ye çevrilmeyen bir kelime oyunu sağlar.

Yaşam Meyvesi

"Yaşam Meyvesi", "S² Motoru"[8] için alternatif bir terim olarak kabul edilir ve Bilgi Meyvesi ile zıt olarak bulunur. Fuyutsuki'ye göre Eva-01, her iki Meyveyi de alarak bir tanrınınkine eşit güce ulaşmıştı.[11] Yaşam Meyvesi, meyvesinin ölümsüz yaşam bahşettiği söylenen Yaratılış'ın Hayat Ağacı'na bir göndermedir.

Notlar ve Referanslar

 1. Hiçbir zaman doğrudan belirtilmese de, Shamshel'in otopsisi sırasında 5. bölümde S² Motorunun yeri kuvvetle ima edilir ve dikkatli gözlem, Eva-01'in "S² Motorunu kendi içine alırken" Zeruel'in çekirdeğini hedef aldığını gösterir.
 2. Çok sayıda spekülasyon olmasına rağmen hiçbir sebep belirtilmemiştir.
 3. Neon Genesis Evangelion. 5. Bölüm.
 4. Neon Genesis Evangelion. 17. Bölüm.
 5. The End of Evangelion. 25'. Bölüm.
 6. 6.0 6.1 Neon Genesis Evangelion. 19. Bölüm.
 7. Neon Genesis Evangelion. 21. Bölüm.
 8. 8.0 8.1 8.2 8.3 Neon Genesis Evangelion 2. Gizli Bilgiler, S² Motoru
 9. Neon Genesis Evangelion. 21. Bölüm.
 10. Evangelion Chronicle.
 11. The End of Evangelion. 26'. Bölüm.


Ayrıca Bakınız