tr:Seri Üretim Evangelionlar

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search
Seri Üretim Evangelionlar
エヴァンゲリオン量産機 (エヴァシリーズ)
Model Tipi Seri Üretim Modeli[1]
Pilot(lar) Kukla Sistemi (Kaworu versiyonu)
Ruh(lar) Bilinmiyor
İlk Fırlatma 25'. Bölüm


Seri Üretim Evangelionlar (エヴァンゲリオン量産機, Evangerion Ryousanki),[2] üretilecek son Eva birimleridir. Bunlar, Almanya ve Çin'dekiler de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki yedi farklı tesiste Seele'nin yetkisi altında gizlilik içinde üretildi.

Dokuz SÜ Evangelion, başlangıçta planlanan on iki Evangelion olarak (Eva-16'ya kadar) yaratıldı. Ancak, son havari yok edilir edilmez Üçüncü Patlama'yı başlatmak istedikleri için Seele SÜ Evaların inşaat programını ilerletmek zorunda kaldı ve sonuç olarak üç ünite asla tamamlanmadı. Dokuzu, Seele'nin Nerv HQ Geofront'a saldırısının bir parçası olarak gönderildi, ancak birincil işlevleri, Evangelion Ünite-01'i kullanan Seele'nin Üçüncü Patlama versiyonunu gerçekleştirmektir.

Serinin kendi içinde, bu Evalar neredeyse sadece "Eva Serisi" (エヴァシリーズ) olarak anılır. Bu biraz kafa karıştırıcı, çünkü "Eva Serisi" teknik olarak şimdiye kadar yapılmış her Evangelion'u kapsıyor.

Özellikleri

SÜ Evangelionlar'ın tümü, batarya kablolarına veya dahili pillere olan ihtiyacı ortadan kaldıran S² Motorları ile donatılmıştır. Ancak, havarilerden farklı olarak, organlarını rejeneratif amaçlar için kullanmazlar (teorik olarak yapabilseler bile).

Ayrıca, omuzlarına bağlı büyük, tamamen geri çekilebilir, mekanik kanatlara (uzatılmış bir "kuyruk" parçası ile) sahiptirler. Evaların büyüklüğü ve ağırlığı göz önüne alındığında, geleneksel motorlu uçuş (kuşlarda, yarasalarda ve pterosaurlarda gözlemlendiği gibi) normalde imkansız olurdu, bu nedenle kanatlar, AT Alanı tabanlı havaya yükselme ile uyum içinde kullanılabilirdi. Evalar, daha sonra uçabilen havarilere (Ramiel ve Zeruel gibi) benzer bir şekilde, kanatları açılarak -ancak görünür bir işleve hizmet etmeyen- havada süzülürken gözlemlenir.

Canlı pilotlar tarafından kontrol edilmek yerine, Kaworu Nagisa'nın düşünce kalıplarından üretilen yapay sistemlerle senkronize olurlar. Bu muhtemelen Evangelionlar üzerinde sempatik acıya ve Evaların savaş yeteneğini bozacak panik, korku veya öfke gibi duygulara duyarlı olan canlı bir pilottan daha fazla kontrole izin verir. Seri Üretim Evangelionları, diğer tüm Evangelionlar gibi, ancak özleri yok edilirse gerçekten ölürler. Eva-02, son savaşında saldıran Evaların hiçbirinin çekirdeğini yok etmeyi başaramadı, bu da onların yeniden canlanmasına ve Eva-02'nin müteakip ölümüyle sonuçlandı.

Longinus'un Mızrağı'nın, mavi-gri renkli ve başlangıçta dev, gri kılıçlar ("ooken") olarak gizlenmiş kopyaları dışında hiçbir silah taşımazlar.

Operasyonel Geçmişi

Eva-02'yi çevreleyen, serbest uçuştaki Seri Üretim Evangelionlar

Tamamlanmış dokuz Seri Üretim Evangelion'un, 25'. bölümde Evangelion Ünite-02'yi etkisiz hale getirmesi için Seele tarafından gönderilmesi emredildi. Seri Üretim Evangelionlar, ilk olarak 7. bölümde Eva-01'i taşımak için kullanılana benzer bir uçak kullanılarak ayrı ayrı gönderilirler.[3] Gölderilmenin ardından, Eva-02'ye doğru süzülmek için kanatlarını kullanırlar.

Operasyonları sırasında, Seri Üretim Evangelionlarının her biri, Eva-02'de Asuka ile savaşa girer ve Asuka tarafından ağır şekilde yaralanırlar. Bununla birlikte, devam eden yaralanmaları, muhtemelen S² Motorlarına sahip olmaları nedeniyle Üçüncü Patlama'nın başlatılmasına engel olmaz.

26'. bölümde, Üçüncü Patlama ritüelini gerçekleştirmede ve İnsanlığı Tamamlama Projesi'ni gerçekleştirmede rol oynarlar.

Üçüncü Patlama'daki Rolleri

Seri Üretim Evalar, S² Motorlarını etkinleştirerek ve uyanan Lilith ile "birleşerek" ritüele başlarlar.[4] Birleşmeden kısa bir süre sonra, Seri Üretim Evaları, Rei'nin yüzleriyle kaplı ağızlarından büyüyen Rei kafaları ortaya çıkarır. Bu, Shinji Ikari'nin ego sınırını kaybetmesine neden olmaya başlar.[5]

Seri Üretim Evangelionların da Lilith'in Guf Kapılarını açmada bir rolü var gibi görünüyor. Seri Üretim Evalar, bir intihar eyleminde kendilerini mızraklamak için Longinus'un Mızrağı'nın kopyalarını kullanırlar. 9 birimin de intihar etmesinin ardından, insanlığın ruhları serbest bırakılır ve Lilith tarafından toplanmaya başlar.

Shinji'nin Tamamlanma'yı reddetmesinin ardından, Evalara geçirilen Longinus'un Mızrakları yok edilir ve Seri Üretim Evalar, her biri bir haç şeklinde poz vererek Dünya'nın yüzeyine geri döner.[6]

Belirli Eva Üniteleri

Orijinal Makale: Belirlenmiş Seri Üretim Evangelionlar.

Üniteler, Asuka'nın onları savaşa dahil ettiği sırayla listelenir.[7]

Küçük Görsel Seri Üretim Ünitesi Açıklama
Evangelion Ünite-09 Asuka, Eva'nın üst çenesini koparan ve kafasının üst yarısını bir hamur haline getiren bir uçarak atlama saldırısıyla saldırdı. Eva-02, Eva-09'u başının üstüne kaldırır, tutar ve ikiye bölerek Eva-02'nin her yerine kan döker.
Evangelion Ünite-11 Eva-02 tarafından göle itildi, ardından Eva-02'nin Kademeli Bıçağı ile kafasının üstünden bıçaklandı; kopan bıçak üst çenesinde saplanmış halde kalır ve ağzına doğru çıkıntı yapar.
Evangelion Ünite-07 Sağ kolu, Eva-02'nin Kademeli Bıçağı tarafından kesildi, ardından boynu geriye doğru kırıldı; başı, gövdesinin arkasında geriye doğru sallanmaya devam ediyor.
Evangelion Ünite-06 Ağır Mızrağını kullanarak Eva-02 ile savaştı, Eva-02 sol omuzu ve boynu arasına doğrudan bir vuruş yaparak Eva-06'nın gövdesini merkezine ve aşağıya doğru ikiye böldü.
Evangelion Ünite-12 Eva-02 tarafından bir Ağır Mızrak aracılığıyla belden tamamen ikiye bölündü, üst yarısı havada dönerek yere düştü.
Evangelion Ünite-08 Eva-02, Ağır Mızrağı kullanarak sol bacağını dizinden kesti ve dengesini kaybedip sırtüstü düşmesine neden oldu.
Evangelion Ünite-10 Eva-02 ile savaşır ve Asuka'yı, Eva-02'nin sağ omuz direğindeki fırlatıcıyı kullanarak kafasından yukarıya doğru küçük mızrakları fırlatmaya yönlendirir. Metal sivri uçlar Eva-10'un kafasına saplanmış durumda.
Evangelion Ünite-05 Eva-02 tarafından boyun kilidine alınarak boynu kırıldı, ardından havada Eva-13'e fırlatıldı; daha sonra, Eva-02, onun gövdesinde bir delik açarken Eva-02'nin kolu gövdesine saplanır.
Evangelion Ünite-13 Eva-02, Eva-05'i Eva-13'e atar. Eva-02'nin yumruğu Eva-05'e saplandı ve ardından Eva-13'ün gövdesine de girdi. Eva-13 acı içinde kıvranırken, Eva-02 ünitenin çekirdeğini yakalar ve onu ezmeye çalışır.

Süreklilik Hataları

Bireysel SÜ Evaların üretim taslağı, savaş sonrasındaki yaralanmaları resmedilmiştir. (Büyütmek için tıklayın)

Eva-02'nin Seri Üretim Evangelionlar ile mücadelesi sırasında animasyonda birkaç süreklilik hatası var. Bu hatalar ya bir gözetimin sonucudur, benzer SÜ Evaların pozisyonlarını ve eylemlerini takip etmedeki bir hata ya da muhtemelen olay yeri dışında meydana gelen olaylardır. Bilinen süreklilik hataları burada şu şekilde sunulmaktadır:

 • Özellikle iki Seri Üretim Eva'nın, Eva-02 ile dövüştükten sonra kanatlarını açarken görünür bir yaralanması yok gibi görünüyor. Yaralanmaların basitçe pozları tarafından gizlenip gizlenmediğinde bir süreklilik hatası söz konusuydu, yaralanmalarını olay yeri dışında yeniden rejenere edip etmedikleri bilinmiyor.
 • Kolu tamamen kesilmiş olan Eva-07, daha sonraki bir sahnede kolu hâlâ deri ve kas gibi görünen bir şeyle bağlı olarak görülüyor.
 • Eva-09'un çenesinin ve kafasının üst yarısı, Eva-02 kafasını kafatasına doğru içeri doğru ittiğinde gözle görülür şekilde tamamen tahrip olur ve beyninin tam olarak görünmesine neden olur. Ancak, Seri Üretim Evalar yeniden etkinleştirildiğinde, Eva-09'un üst çenesi hasarlı görünüyor, ancak yine de kafasına bağlı.
 • Görünür bir şekilde ortadan ikiye kesilen Eva-12'nin savaştan sonra bir süreklilik hatasına karışıp karışmadığı belli değil. Eva-12, Seri Üretim Evalar Eva-02'yi parçaladığında olduğu için hiçbir ünite ortadan ikiye parçalanmış gibi görünmüyor. Bununla birlikte, S² Motorlarını etkinleştirirken, gözle görülür şekilde ortadan ikiye kesilmiştir (küçük bir deri ve kas kanadı hariç); muhtemelen o Eva, Eva-12 olan Eva'dır.

Diğer Sürekliliklerde

Seri Üretim Evangelion kalıntısı. Metin baloncukları düzenlendi.

Sadamoto'nun Mangasında

Sadamoto'nun mangasında, ünitelerin neredeyse aynı operasyonel geçmişi vardır. Ancak, olayların orijinal seriden farklı olduğu bir Üçüncü Patlama gerçekleşmektedir. Üçüncü Patlama olaylarını izleyen belirsiz bir noktada, Seri Üretim Evalarının kalıntıları, Tokyo yolunda manzarayı noktalıyorken görülebilir. Shinji, trende bir annenin onları "kalıntılar" olarak tanımladığını duyar ve "büyük bilginlerin onları defalarca incelediklerini, ancak ne zaman, kimin ve ne amaçla inşa ettiklerini açıklayamadıklarını" açıklar.[8]

Diğer Evangelion Medyasında

Girlfriend of Steel 2'de Kaworu Nagisa, diğer Eva Ünitelerinin yanında, savaşta bir SÜ Evangelion'a pilotluk yapıyor.

Referanslar

 1. SÜ Evalar, Takeshi Honda tarafından tasarlandı.
 2. İngilizce konuşan hayran topluluğunda bu Evangelionlar için bir diğer popüler ve oldukça yaygın takma ad "harpiler"dir.
 3. Her bir uçak, SÜ Eva'nın Ünite numarasını yansıtacak şekilde numaralandırılmıştır.
 4. Fuyutsuki'nin 26'. bölümde sorduğu gibi, "Rei ile birleşmeye başladılar mı?"
 5. Ego sınırı muhtemelen Shinji'nin kendi AT Alanını koruma yeteneğini ifade eder.
 6. Poz, İsa Mesih'in çarmıha gerilmiş halini andırıyor. Benzerlik muhtemelen kasıtlıdır.
 7. Ünitelerin numaralandırılması, ayrı ünitelerin yaralanmalarının "Üretim Krokisinde" gösterilen yaralanmalarla karşılaştırılmasına dayanmaktadır.
 8. Açıklama, manganın 14. cildinden kaldırılmıştır.
Evangelionlar
Evangelionlar (Genel)
Başarısız Evangelion Prototipleri | Simülasyon Gövdeler
Eva-00 | Eva-01 | Eva-02 | Eva-03 | Eva-04 | Seri Üretim Evangelionlar (05~13 arası Evangelionlar)
Rebuild of Evangelion: Mark.04 | Eva-05 | Mark.06 | Eva-08 | Mark.09 | Eva-13
Eva 8+2 | Seri Üretim Evangelionlar | Sonsuzluğun Başarısızlıkları
Diğer: Ekstrakanonik Evalar