tr:Kaworu Nagisa

From EvaWiki
(Redirected from tr:Tabris)
Jump to navigation Jump to search
Kaworu Nagisa / Tabris
Kaworu Nagisa
渚カヲル / タブリス
Rütbe/Ünvan NGE: Beşinci Çocuk ve 17. Havari
Rebuild: 1. Havari ve 13. Havari
Manga: Beşinci Çocuk ve 12. Havari
Bağlantı(lar) Nerv, Seele, Havariler
İlişkiler Adam (kurtarılmış ruhu), tanınmayan donör
Yaş NGE: 15
Rebuild: Bilinmiyor
Manga: 15
Doğum Günü 09/13/2000
Seiyū Akira Ishida
Seslendirmeni (İngilizce): Kyle Sturdivant (TV), Aaron Krohn (filmler),
Greg Ayres ("Yönetmenin Kesiti" bölümleri), Jerry Jewell (Rebuild),
Clifford Chapin (Netflix)
(İtalyan): Massimiliano Alto (TV), David Chevalier (filmler)
(Brezilya): Yuri Chesman
(Fransızca): Olivier Jankovic
(Almanca): Robin Kahnmeyer (TV ve Rebuild 1. ve 2. film) , Markus Pfeiffer (filmler)
Dirk Petrick (Rebuild 3.33) , Jeremias Koschorz (Netflix)

Tabris (タブリス) olarak da bilinen Kaworu (渚カヲル)[1], hem 17. Havari hem de Beşinci Çocuktur. Bir havari olarak sınıflandırılmasına rağmen, Kaworu, insan vücudunda yaşayan bir Yaşam Tohumu olarak Rei Ayanami'ye benzer. İnsan formuna rağmen, Kaworu, insanlardan "Lilin" olarak bahsettiği için, kendini insan olarak görmüyor.

TV animesindeki rolünün kısa olmasına ve yalnızca bir bölüm sürmesine rağmen (24. bölüm), ortaya çıkışı Evangelion hayranları üzerinde orantısız bir etki yarattı ve Evangelion: Death and Rebirth ve End of Evangelion'da geri dönmesine neden oldu; spin-off medya, manga ve artan, ancak yine de daha küçük bir öneme sahip ve Rebuild of Evangelion serisinde genişletilmiş bir role de sahiptir.

Kökeni

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Ayrıca bakınız: Teori ve Analiz: Kaworu'nun Donörünün Kimliği

Kaworu'nun vücudu, Adam ile yapılan Temas Deneyi sonucunda yaratılmış gibi görünüyor, burada bilinmeyen bir insan donöründen gelen DNA, Adam'ın etine[2] daldı ve onunla kaynaştı; Hyuga Kaworu'nun İkinci Patlama gününde "doğduğunu" keşfettiğini açıklıyor.[3] Seele, Adam'ın bedensiz ruhunu, Antarktika'da[4] embriyonik formda kurtarmış olabilecekleri Kaworu'ya kurtardı, aktardı.[5][6]

Kaworu'nun Adam'dan geldiği, animede ima edilirken, Sadamoto'nun mangasında açıkça belirtilmiştir.[7]

Kaworu, Seele tarafından Nerv'e teslim edildiğinden, Kaworu'nun seride görünmeden önce Seele'nin gözetimi altında yaşadığına inanılıyor.

Bir Pilot Olarak

Kaworu, artık Ünite-02'yi kullanamayan Asuka'nın yerine Beşinci Çocuk olarak Nerv'e getirildi.[8] O sadece Ünite-02'nin ruhunun saklandığı zamanlarda pilotluk yapabilir. Kaworu ilk testinde hemen etkileyici senkronizasyon sonuçları elde ediyor. Daha sonra, Kaworu'nun Ünite-02 ile seçtiği herhangi bir senkronizasyon düzeyine ulaşabileceği ortaya çıkıyor.

Onu yok etmek için gönderilmiş gibi görünse de, Kaworu insan kültürüne ve ayrıca insanın acı ve yalnızlık sorunlarına belirgin bir ilgi gösteriyor.

Shinji onu bir melek heykelinin (Kaworu'nun görünülerini birbirine bağlayan görsel bir tema[9]) tepesinde otururken ilk gördüğünde Kaworu, besteci Beethoven'ın Dokuzuncu Senfonisinin bir bölümünü mırıldanıyordu; dördüncü ve son kısım "Presto - Allegro assai", uyarlandığı Friedrich Schiller'in şiirinden sonra daha popüler olarak "Ode to Joy" olarak adlandırıldı. Daha sonra şarkı söylemeyi Lilin (insan) medeniyetinin en iyi başarısı olarak gördüğünü söylüyor.

Kaworu kimliğinde rahat görünüyor (Rei'den çok daha fazla) ve ayrıca daha sıcak ve duygusal olarak daha açık. Bununla birlikte, insan protokollerinden bir kopukluk gösteriyor ve Rei'nin kişisel terimlerden ziyade evrensel olarak konuşma eğilimini paylaşıyor.

Shinji ile İlişkisi

Ana kaynak: Kaworu ve Shinji (İlişki)

Hayranlar, Shinji'nin Kaworu ile olan ilişkisinin tam doğası hakkında spekülasyonlar yapsalar da, Kaworu'nun Shinji için bir tür idealleştirilmiş figürü temsil ettiği açıktır,[10] çünkü Shinji herhangi biriyle herhangi bir tür bağlantı için tamamen umutsuz olduğunda, bir anda ortaya çıkar; çünkü tüm arkadaşları ya ölmüş, ulaşılamaz olmuş ya da ona yabancılaşmıştır. Kaworu, Shinji ile gölde karşılaşmayı önceden planlamıştı. Shinji'ye hemen büyük ilgi gösterir ve bu onu başlangıçta rahatsız eder.[11]

Ancak Kaworu; Asuka, Misato veya Rei ile konuşmaktan korkan Shinji'ye ondan hoşlandığını Shinji'yi şaşırttı, çünkü Shinji, kısmen kendi kendine empoze ettiği izolasyon sayesinde kimsenin onu umursamadığına dair inancını içselleştirdi; daha sonra, Kaworu'nun basitçe onu kullandığını hissetmek, herkesin kendisine yalan söylediğini düşündüğü için bunu daha da güçlendirir, çünkü Shinji diğer insanlardaki belirsizliği ve güvensizliği görmek istemez ve Kaworu'nun geçici olarak görmezden gelmesine izin verdiği bir şey, onlara bizzat ulaşmanın içerdiği risk ve belirsizliktir. Kaworu, yakınlık, arkadaşlık veya daha fazlasını içeren belirsiz "suki" formunu kullanır ve basitçe "beğenmek" veya "ilgilenmek" anlamına gelebilir ve Shinji'nin "koui"yi (好意) hak ettiğini söyler; bu sadece "iyi niyet" veya "iyilik" anlamına gelir, "koi" yani "aşk" değil.[12]

Daha sonra Misato'ya bundan bahsettiğinde Shinji, belirsiz "suki" formunu kullandı. Bu cümle, Kaworu'nun yakınlık düzeyleri ve toplumsal normlarla ilgili kendi anlayış eksikliğini temsil etmek için gerekli belirsizliğe sahiptir; Shinji'yi şok eden ve Kaworu'nun kendisinde hiçbir engel olmadığı için bunların var olduğunun farkında bile olmadığı ve kendini savunma engellerini aşmasına izin veren şeyin bir parçası olarak. Shinji, Kaworu ile savaşırken, tıpkı babasının yaptığı gibi Kaworu'nun kendisine ihanet ettiğini ve ondan benzer bir destek arayışında olabileceğini ve idealleştirme rolünü pekiştirdiğini belirtti.

Onun varlığının bu mecazi anlamı, The End of Evangelion'da Shinji Misato'nun ölümünü ve Asuka'nın ölü Eva'sını görerek travma geçirdiğinde, Shinji çaresiz hale geldiğinde, Kaworu'nun yeniden ortaya çıkmasıyla daha da vurgulanır ama Kaworu, Shinji'nin çıldırmasına engel olmak ve Üçüncü Patlama'nın başlamasına izin vermek için Lilith'in bir parçası olduğunu ortaya koyar, Tamamlanma ancak Lilith, Rei'nin formuna geri döndükten ve Shinji bir kadının göğüslerini görerek erirken Yui ona ne istediğini sorduğunda girer. İlişkilerinin kesin doğası tartışmalı ve henüz belirlenmemiş olsa da, Kaworu Shinji ile güçlü bir bağ kurar. Kaworu'nun Tamamlanma'daki yokluğu ve hatta Aoba gibi karakterlerin bulunduğu Tebrikler sahnesinde bile olmayışı, Shinji'nin kendi çaresizliğinin üzerine Kaworu'nun onu ne kadar etkilediğini sorgulatıyor. Shinji'nin aslında herkesten koşulsuz sevgi beklemesi, kendi ihtiyaçlarını karşılamaya isteksiz olması, dizinin çoğu boyunca Shinji'nin mutluluğunu engelleyen bir gerçektir ve Kaworu, kendi duygusal ihtiyaçları olmayan bir şekilde insan olmayan bir karakter olarak (oysa Rei bunları yavaş yavaş geliştirmiştir) bunu yapan tek kişidir. Dahası, Kaworu'nun Shinji'yi insanlığın bir tür avatarı olarak ele alma şekli, sevgisinin bir bütün olarak insanlığa yönelik olup olmadığını da sorgulatıyor.[13]

Bu, Shinji'nin insan olarak gördüğünü ve değer verdiği birini öldürdüğü gerçeğiyle birleştiğinde, onu 25. bölümde mutlak umutsuzluğa sürükleyen şeyin bir parçasıydı; kimliğini tüketen pilotluğun bile değersiz hissettirdiğini, yaptığı tek şeyin insanların canını yakmak ve başkalarını öldürmekse hiçbir şey yapmamanın daha iyi olacağını düşündüğünü açıkladı. Bununla birlikte, Seri Üretim Evangelionlara karşı savaşan Asuka'yı ölüme mahkum etmiş olabilir. Durum böyle olmasaydı, o ve Asuka'nın Evaları yenmiş ve Üçüncü Patlama'yı tamamen durdurmuş olmaları çok olasıydı, bu SEELE'ye büyük fayda sağlayan bir gerçektir. Shinji'nin kendine değer vermek için tüm umutlarını Kaworu'ya yatırması ve bunun başarısız olması da Shinji'nin, eğer insanlara koşulsuz olarak güvenemiyorsa ve reddedilme riskini asla göze alamıyorsa, o zaman aslında hiç kimse tarafından sevilmediğine dair fikirlerini pekiştiriyor ve herkesin ölmesi gerektiğini düşündürüyor. Tüm bunlar Üçüncü Patlama'ya başlatmaya motive eden şeyin bir parçası. End of Evangelion'da, Shinji umutsuzca Asuka'dan aynı tür koşulsuz sevgiyi arar ve sevilmediğinden ve değersiz olduğundan hâlâ emindir; Kaworu'nun (kendisinden bahsetmediği) ona davranış tarzından ve diğer karakterlerin ona tepkisinden sonra bile, aslında kendisi hakkındaki kendi çocuksu inançlarına döndüğünü gösterir, aslında onlar tarafından sevilir ve hoş karşılanır, ancak Shinji buna inanmayı reddeder. Kaworu'nun aksine, benzer bir çaresizlik içinde olan Shinji, Asuka'nın koşulsuz sevgisini istediğinde, Asuka onun için duygusal bir koltuk değneği ve bir kaçış olmak istemediği için onu reddeder ve Asuka Shinji'nin sevgisini de görmek istediğini söyler ama Shinji, Asuka'ya olan sevgisini vermeye isteksizdir. Asuka, kendisini bile sevmediği için kimseyi gerçekten sevmediğini söylüyor. Kaworu ve Rei, Adam ve Lilith olarak topluca anlayış ve sevgi umudunu temsil ettiklerini belirttiklerinde, Shinji bunun sadece bir numara olduğunu söyler, ancak gerçek dünyaya dönerse, en azından orada duygularının gerçek olduğunu bilir.

Seele ile İlişkisi

Ana kaynak: Teori ve Analiz: Kaworu'nun Ajandası

Kaworu, kendi yönlendirmeleri altında gerçekleşecek olan Üçüncü Patlama yoluyla Tamamlanma hedeflerini ilerletmek için SEELE tarafından NERV'e gönderildi. Son savaşından önce, Kaworu, görünüşe göre sadece kendisinin görebildiği bir SEELE hayaliyle konuşurken görülüyor ve SEELE ile daha önce iletişim halinde olduğu varsayılabilir (örneğin, NERV'e pilot olarak girme görevi hakkında bilgilendirilir). Konuşma, onların (yanlış bir şekilde) onlara "gerçek halef" olan havarileri kendi türlerine tercih ettiklerini söylediklerini gösteriyor.[14]

SEELE'nin Kaworu için tam olarak ne düşündüğü belirsiz. Terminal Dogma'ya saldırmasını mı planlıyorlardı yoksa bu onun kendi planı mıydı? Saldırı başladığında Ünite-01'in onu yenmesini istediklerini biliyoruz.[15] Ve muhtemelen Shinji tarafından öldürülmesi planlarının gerekli bir parçasıydı ve kendi Üçüncü Patlama versiyonlarını başlatmalarına izin verdi. Ayrıca Kaworu'nun Shinji ile iletişime geçmesine ihtiyaç duyup duymadıkları da sorgulanıyor ve bu onun kendi inisiyatifi gibi görünse de, Kaworu, Shinji ile tanıştıktan ve onu tanıdıktan sonra bile Adam'ın peşinden gittiği ve hatta onu geciktirmek için Eva-02'yi kullandığı için, Shinji'nin ruh halinden sonradan faydalandılar. Aslında, Kaworu fikrini ancak Terminal Dogma'daki Lilith olduğunu anladığında değiştirir, çünkü o noktada ne olursa olsun herhangi bir Üçüncü Patlama başlatamaz.

Benzer şekilde, Kaworu'nun sonraki eylemleri de SEELE'ye büyük ölçüde yardımcı oluyor: Shinji, End of Evangelion'un büyük bölümünde pilotluk yapmayı reddetmesine neden olacak bir ruh halinde olmasaydı, Asuka ile kendisinin S.Ü Evaları yenmiş ve Üçüncü Patlama'yı tamamen durdurmuş olmaları çok olasıydı. Ayrıca Asuka'nın ölü Evasını gördükten sonra Shinji'nin çılgına dönmesini engellemekten sorumludur, bu da Üçüncü Patlama'nın başlamasına izin verir, Seele meclis üyeleri törensel bir şekilde şarkı söylemeye başlar.

Bir Havari Olarak

Adam'ın ruhunun kabı olarak, Kaworu'nun tanımı "Tabris"tir (Arapça: تبريس). ADAM gibi Newtype yayınlarında açıklandığı ve Keel Lorenz tarafından mangada kullanıldığı gibi, Tabris (タブリス), 17. ve son havaridir. O, Tanrı'nın bir armağanı olarak kabul edilen özgür irade meleği olarak kabul edilir; Bochan_bird şunları eklemiştir;

The Newtype Evangelion Film Kitabı Remix Cilt II, Tabrith'in Özgür İrade Meleğinin adı olmasına rağmen, Kaworu/Kaoru'nun da İhanet Meleğinin adı olduğunu belirtir.

Kaworu, Seele tarafından belirli bir amaç için gönderilmiş olsa da, onun da kendi amaçları vardır. Derinlemesine bir tartışma için Teori ve Analiz: Kaworu'nun Gündemi bölümüne bakın.

Kendisinden önce gelen havarilerinn aksine, ancak Rei gibi, Kaworu'nun çok soluk teni, açık gri saçları ve kırmızı göz bebekleri dışında normal bir insandan gözle görülür bir fiziksel farkı olmayan bir Lilin vücudu vardır. Vücudu muhtemelen Rei ve havariler ile aynı "parçacık-dalga maddesinden" oluşsa da, bir çekirdeğe ve S² Motoruna sahip olup olmadığını söylemek imkansızdır. Tabris, Terminal Dogma'ya sızan tek havaridir.

Kaworu'nun insan vücudu, Adam'ın kurtarılmış ruhu için bir kaptır ve onunla birlikte gelen tüm gücü kullanır. O aslında Adam'ın bir insan olarak yeniden doğmasıdır. AT Alanı, Magi tarafından şimdiye kadar karşılaşılanların en güçlüsü olarak tanımlanır (Rei'ninki tarafından geçilene kadar). Kaworu'nun havada yükselmek, Eva-02'yi kontrol etmek için Komuta Merkezi'nin dalga iletimlerini almasını engelleyen büyük bir bariyer olarak ve (belli ki) LCL Tesisinin kilitleme mekanizmasını baypas etmek için kullandığı gözlemlendi.

Hem Birinci Havari (İkinci Patlama'da bedeni ve ruhu ayrılmış olan Adam) hem de On Yedinci ve son havari olarak, aslında türünün hem ilki hem de sonuncusudur. Kaworu "Adam'dan doğar" ve Adam'ı "(havarilerin annesi) Annemiz" olarak tanımlar. Kaworu, Adam'ın ruhunun kabı olduğundan, bu çelişkili bir şekilde onu kendi annesi yapar.

Savaş

Savaş sırasında, Kaworu, Terminal Dogma'ya inerken, Eva-02'yi manipüle ediyor, ancak manipüle edilen Eva, kontrolü altında en iyi haliyle savaşıyor gibi görünmüyor. Shinji, Eva-02'nin başını ve boynunu etkisiz hale getirmeyi hedeflerken, Eva-02'nin her iki bıçak darbesi de hasarın sınırlı olduğu göğüs bölgesindeydi. Kaworu basitçe Eva-01'i mümkün olduğu kadar geciktirmek istemiş olabilir, böylece gerekirse kendi ölümünü gerçekleştirmek için Eva'yı kullanabilirdi.

Gerçekten de Kaworu, Lilin'in yaşamasına ve havarilerin ölü varlıklar olarak kalmasına izin vermek için Shinji'nin onu öldürmesine isteyerek karar verir. Adam'ın insan enkarnasyonu olarak, Seele monolitleri tarafından ifşa edilen bir gerçek, kurbanın tamamen tuhaflığı, Kaworu'nun Adam'ın (ve buna bağlı olarak kendi) çocuklarının ölü kalmasına izin verirken, Lilith'in çocuklarının yaşamasına izin vermesidir.

Kaworu'nun ilk görünümü esnasında mırıldandığı müziğin aynısı, Terminal Dogma'ya inişi sırasında çalıyor ve bu nedenle karakteri için bir ana motif görevi görüyor. Şiir, Tanrı'nın koruması altındaki tüm insanların birliğine adanmak için yazılmıştır. Kaworu'nun Terminal Dogma'nın kapılarını açtığı an, "Und der Cherub steht vor Gott" - "Ve Cherub (Melek) Tanrı'nın önünde duruyor." cümlesi söylenir şarkıda.

End of Evangelion

Kaworu, End of Evangelion'da birkaç kez göründü ve sık sık ima edildi.

İlk örnek en başta, Shinji gölün ve (başsız) kanlı melek heykelinin yanında dururkendir; düşen demir kutunun sesi Kaworu'nun kafasının Death & Rebirth'te LCL'ye sıçraması için kullanılan ses efektinin tekrar kullanımıdır.[16] Ayrıca, Seri Üretim Evangelionlar için hazırlanan kukla kapsüllerinin üstünde "KAWORU" yazılması, Rei'nin yerine onun düşünce süreçlerinin kullanıldığını düşündürmektedir. Görünüşlerinin çoğu, Yui'nin ve en önemlisi Rei/Lilith'in gösterdiği gibi, aynı anda iki yerde görünmesini içeriyor. Kaworu, devasa Rei/Lilith/Adam varlığının içinde bulunur ve Shinji'nin AT Alanını yıkmak için kısa bir süre için varlığın kontrolüne sahiptir, ancak bunun dışında pasif kalır. Kaworu'nun kimliğinin en sonunda hayatta kalıp kalmayacağı konusunda da cevapsız kaldı.

Rebuild of Evangelion'da

"Gördük. Yapısının kanıtı çok faydalı oldu."
Bu makale veya bölüm yapım aşamasındadır ve daha da genişletilmesi gerekmektedir.
Lütfen tartışmaya girdi sağlayın, veya bu sayfanın oluşturulmasına yardımcı olun..


Kaworu Nagisa (Birinci Havari)
First Angel
渚カヲル (第1の使徒)
Numara Birinci (daha sonra, On Üçüncü)
Görünüm(ler) Evangelion 1.0, Evangelion 2.0,

Evangelion 3.0, Evangelion: 3.0 + 1.0 Thrice Upon a Time

Alt Eden DSS Şokçusu tarafından kabul edilmiş ölüm

Bakınız: Teori ve Analiz: Eva 3.0'da Kaworu

Kaworu Nagisa, Rebuild sürekliliğinde Birinci ve On Üçüncü Havaridir. Onun için herhangi bir melek ismi açıklanmadı.

Kaworu, Evangelion 1.0'da, beyaz bir örtü içinde Eva boyutunda bir devin (Eva-06 yapım aşamasında) önünde aydaki bir tabuttan yükseliyor. Keel Lorenz ile (tek parça monolit aracılığıyla) konuşuyor, "çocuğun" Ölü Deniz Parşömenlerinde tahmin edildiği gibi ilerlediğini kabul ediyor ve "Üçüncü, hâlâ aynı" diyor. (Üçüncü Havari değil Shinji'ye atıfta bulunur) Shinji Ikari ile tanışmayı umduğunu söyleyerek konuşmayı bitirir. Tuhaf bir şekilde, Kaworu nefes alabiliyor ve hatta havanın yokluğunda konuşabiliyor gibi görünüyor.

Evangelion 2.0'da Kaworu, Fuyutsuki ve Gendo yeni Seele yapımı Eva-06'nın yapımını incelemek için bir SSTO'yla yaklaştıkları ay üssünde (Tabgha üssü) görülüyor. Fuyutsuki, uzay aracının penceresinden dışarı bakarken, Eva-06'nın parmağında oturan Kaworu'yu gözlemler, sadece pantolonunu giymiştir ve Kaworu'nun insan olup olmadığını merak eder. Kaworu, Gendo'yu "Baba"[17] diyerek selamlıyor, ancak koşullar onun sözcüğü gerçek anlamda mı yoksa mecazi anlamda mı kullandığını belirlemeyi imkansız kılıyor. Kaworu, Zeruel ile savaştan hemen önce, tamamlanmış Eva-06'nın tepesinde dururken ve onun yeni Evangelion'un pilotu olduğunu doğrulayan bir tulum giyerken görülüyor. Filmin sonunda tekrar ortaya çıkıyor ve Eva-01'e Evasından fırlattığı mızrak benzeri bir silahla dönüşmesini engelliyor, Shinji'ye hitap ediyor ve "Bu sefer sana mutluluk getireceğimden emin olacağım" diyor.

Kaworu, Evangelion 3.0'da daha önemli bir rolde görünüyor. Asuka ve Eva-02, kurtarılan Eva-01 ile Dünya'ya geldiğinde Kaworu, Shinji'yi beklediğini belirtiyor. Kaworu, piyano çaldığı ve tamamen ıssız olan Nerv Karargahına Shinji geldiğinde ve Gendo Shinji'ye Eva-13'ü onunla birlikte kullanacağını söylediğinde bir kez daha ortaya çıkıyor. Shinji, Nerv'de Kaworu ile vakit geçirirken Kaworu, Shinji'ye piyano çalmayı öğretir. Her ikisi de Kaworu'nun "Seninle tanışmak için doğdum" demesine kadar derin bir dostluk kurar. Ayrıca Shinji'ye Yakın Üçüncü Patlama'nın neden olduğu yıkımı gösterir. Shinji buna çok üzülür ve sadece Rei'yi kurtarmak istediğini söyler, ancak Kaworu insanlığın bunu böyle görmediğini söyler. Daha sonra Kaworu ona bir teklifte bulunur: Longinus ve Cassius'un Mızrağı'nı çekerek dünyayı tekrar değiştirebileceklerini söyler. Eva-13'e pilotluk yapmadan önce Kaworu, Shinji'nin şokçusunu alır ve ona Shinji'nin cezasının yükünü omuzlayacağını söyler.

Kaworu ve Shinji, Mark.09'da Rei ile birlikte Terminal Dogma'ya inerken, Shinji'ye Lilith ve Mark.06'ya ne olduğunu açıklıyor ve sonunda Gendo tarafından buraya ne yapmaları için gönderildiklerini açıklıyor: Longinus ve Cassius'un Mızraklarını Lilith'in artık kafasız, devasa cesedinden çıkarmak. Ancak Kaworu'nun kafası karışır ve hem Longinus hem de Cassius'un neden şimdi aynı şekle sahip olduğunu merak eder. Eva-02'de Asuka'ya ve Eva-08'de Mari'ye karşı Shinji'nin savaşı sırasında fiziksel olarak rahatsız olmuş gibi görünüyor ve Shinji Mızrakları alıp onları çıkarmaya başladığında, Kaworu Shinji'ye bunu yapmaması için yalvarır. Shinji, Kaworu'yu dinlemez ve Mızraklar çekildiğinde, Lilith'in vücudu parçalanır, On İkinci Havarinin Mark.06'nın içinde olduğu ortaya çıkar ve Eva-13'ün Shinji'nin kontrolünden çıkmasıyla bir olaylar zinciri başlar. Kaworu, Birinci Havari olan kişinin artık On Üçüncü Havari olduğunu belirtir ve olayları ayarlamaktan "Lilin'in Kralı" olarak bahsettiği Gendo'nun sorumlu olduğunu ima eder.

Eva-13 uyanır ve Kaworu'nun dehşete düşmüş Shinji'ye onayladığı Dördüncü Patlama başlayarak gökyüzüne yükselir. Patlama başladığında, şokçu harekete geçmeye başlar. Her şeye rağmen, Kaworu Shinji'ye Dördüncü Patlama'nın kendi hatası olduğunu söyler, çünkü Tetikleyici On Üçüncü Havaridir. Shinji'ye üzgün olduğunu, çünkü bunun onun istediği mutluluk olmadığını söyler. Guf'un Kapılarını kapatacağını, şokçu patlayıp kafasını kesmeden önce ona "Tekrar görüşeceğiz" der. Kaworu'nun ölümünden sonra, Dördüncü Patlama nihayet Mari tarafından Eva-13'ten Shinji'yi çıkararak durdurulur, bu sırada Kaworu'nun okul üniforması içinde bir anlık görüntüsü vardır. Shinji, Kaworu'nun ölümüyle katatonik bir duruma geçer.

Evangelion: 3.0 + 1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0 + 1.0 Thrice Upon A Time'da Kaworu; Asuka Shinji'ye duygularını ifade ettikten ve ayrıldıktan hemen sonra ona bir vizyon olarak görünür. Kaworu, huzuru kendi başına bulabileceğini ve kaderin ona rehberlik edeceğini ve bir kez daha karşılaşacaklarını söyler. Asuka emildiğinde, Kaworu'nun kalıntıları Evangelion 13'ün içinde kısaca görülebilir.[18]

Ekstra Patlama başladığında, Shinji Gendo ile yüzleşir ve Kaworu belirir, Shinji'ye Gendo'nun Tamamlanma'sının merkeznini, "döngünün kökeni" olduğunu açıklar. Tamamlanma sırasında, Kaworu'nun anıları, zaman atlaması sırasında yaşlı Ryoji Kaji ile çiftçilik yapma konusunun konuşulduğu yerde yeniden ziyaret edilir. Shinji, Asuka'ya ve diğer herkese yardım etmek istediğini söylediğinde Kaworu, Shinji'nin gerçeğe alışmaya başladığını fark eder. Shinji, Asuka'ya karşı olan duygularını geride bıraktıktan sonra Kaworu, Shinji'nin yalnız olup olmayacağını sorar ve Shinji, bunun iyi olacağını söyler.

Orijinal serideki karşılaşmalarına yönelik görsel bir geri dönüşte Shinji, onunla daha önce tanıştığını doğruluyor. Kaworu, Shinji'nin adını Yaşam Kitabı'na yazdığını ve bu sayede oyuncu kadrosunun kapana kısıldığı döngülerde onunla tanışmasını sağladığını açıklıyor. Küçük bir çocuk olarak bir versiyonda Shinji, Kaworu'ya arkadaş olmanın bir yolu olduğunu söylüyor.

Shinji; Kaworu'nun, babası Gendo Ikari gibi olduğunu söylüyor, Yui Ikari'ye karşı olan tek fikirliliğinde olduğu gibi. (ÇN: Kaworu da Shinji'ye karşı tek fikirli, geniş düşünülmemiş bir bakış açısına sahipti.) Shinji, umursadığı insanlara yardım etmesi konusunda faydası olmadığı için artık ağlamayacağını söyler. Kaworu yalnız olacağını söylüyor ama Shinji sorun olmadığını söylüyor. Shinji, Kaworu'nun Eva-13'ünü yok eder. Daha sonra Kaworu, Kaji ile konuşur ve kaderinin kaçınılmazlığını ve nasıl ölemediğini hatırlar. Kaji; Kaworu'ya, Shinji aracılığıyla kendini mutlu etmek istediğini söyler. Kaworu, Shinji'nin mutluluğunu karıştırdığı için özür diler. Shinji döngüyü kırar ve kendisine "Komutan Nagisa" diyen Kaji'ye onu kurtardığı için teşekkür eder. Kaworu böylece mutluluğu kendi başına bulmaya çalışır ve Shinji'den ayrılır.

Kaji'nin teklifi üzerine Kaworu, hayatta kalanların köyünde Misato Katsuragi ve oğlu Kaji ile çiftçi olmayı kabul eder. Yeniden inşa edilen dünyada Çocuklar var ve Kaworu, tren istasyonunun diğer tarafında da bir yetişkin olan Rei Ayanami ile konuşan bir yetişkin olarak görülüyor.

Diğer Medyada

Sadamoto'nun Mangası

Kaworu'nun tanıtımı mangada çok daha önce gerçekleşir: İlk önce bir LCL tüpünde uyanırken Keel Lorenz'in onunla konuştuğu görülür ve sonra ona havari adıyla, "Tabris" şeklinde hitap eden ve aralarında yapılan bir anlaşmaya atıfta bulunan bir Seele üyesi ile konuşur. Shinji başlangıçta Kaworu'yu sevmez veya ona güvenmez ve aslında ondan aktif olarak kaçınır. Tokyo-3'e gelişi, Arael ile olan savaştan kısa bir süre önce gerçekleşir. Shinji ilk olarak Kaworu'yu yıkık bir kilisede piyanoda "Ode to Joy" çalarken bulur ve Kaworu, bir merhamet eylemi olarak açlıktan ölmek üzere olan bir kedi yavrusunun boynunu kırdığında Shinji'nin nefretini kazanır.[19] Okulda Kensuke onun için "ürkütücü...insanlık dışı bir şey" diye içinden geçirir. Arael saldırdığında, Kaworu, Merkezi Dogma'da bir seyircidir ve Gendo'nun Longinus'un Mızrağı'nı kullanmasından rahatsız olur. Asuka zihinsel saldırıdan bitkisel bir duruma girdikten sonra, Kaworu Armisael ile savaşta yerini alarak muhteşem bir Eva pilotu olduğunu kanıtlıyor, ancak gerçek doğasını istilacı havariye açıklamayı reddediyor. Rei'nin Shinji'ye olan sevgisini bir anlığına hissetse de, Rei'nin kendini feda etmekle aptal olduğunu söyler ve Shinji bu sözlere çok öfkelenir.

9. ve 10. ciltlerde Kaworu, havari Armisael ile savaşta Rei ile birlikte Ünite-02'ye pilotluk yapıyor. Havari, Ünite-02'yi kısmen özümseyerek, zaten asimile olmuş Rei'yi Kaworu'ya bağlar ve Rei'nin Shinji'ye olan sevgisini hissetmesine neden olur, bu da Kaworu'yu ağlatır. Savaştan sonra Shinji, Kaworu Rei'ye aptal dedikten sonra neredeyse onu yumruklayacaktır. Buna rağmen, Shinji, Misato'nun evine gitmek yerine Kaworu'nun dairesinde kalır, duygusal olarak uzak olduğu Kaworu'nun etrafında olmanın, Rei'nin ölümü için üzülecek insanların yanında olmaktan daha tolere edilebilir olacağına inanır. Kaworu'nun yatağın yarısını kullanma teklifini isteksizce kabul eder. O gece, Shinji bir kabus görürken hiperventilasyona başlar ve Kaworu, kullanışlı bir kese kağıdının olmamasını bahane ederek Shinji'ye kalp masajı yapma şansını kullanır. Shinji, tamamen uyandığında ve Kaworu'nun ne yaptığını anladığında öfkelenir ve iğrenir ve Kaworu, Rei'ye bağlıyken hissettiği şeyin aşk olup olmadığını ve Shinji'ye fiziksel olarak ilerlemeye çalışıp çalışmadığını sorduğunda daha da öfkelenir. Shinji bundan iğrenir ve Rei'nin hâlâ hayatta olduğunu öğrenince hızla kaçar ve Kaworu'yu gözle görülür şekilde üzer.

Kaworu sonunda Shinji'nin kendisini öldürmesine izin verir, ancak animede gösterilen fedakarlıklardan hiçbirini göstermez. Shinji, direnmeyen bir rakibi öldürmeyi reddeder ve Kaworu, Shinji'nin ondan nefret ettiği sonucuna varır. Shinji bunu asla söylemediğini söylüyor ve ardından Kaworu, sonrasında kendi suçluluğunu takıntı haline getirmek yerine Shinji'yi "(Shinji'nin) gerçekten ne düşündüğünün kanıtı" olarak kendisini öldürmeye ikna etmeye karar veriyor; sokak kedisini öldürdüğü zamana kıyasla. Shinji, Kaworu kediyi öldürdükten sonra, Kaworu'yu ilk tanıştıkları yerde boğduğunu hayal eder. Sonraki bölümde (75), Shinji, Toji'yi öldürdükten sonra suçlu ve değersiz hissettiği için var olmaması gerektiğini düşünmesine rağmen Kaworu'ya çekildiğini itiraf ediyor. Shinji, insanların neden diğer insanlarla yakınlaştığını merak eder. Misato, bunun nedeninin insanların eksik olduğunu ve yalnız yaşamamak için birbirlerini aradıklarını söyler. Bir daha da Kaworu'nun adı geçmiyor.

Manganın İngilizce uyarlamasının dokuzuncu cildindeki bonus materyaller, editör Carl Gustav Horn tarafından yazılmış ve Kaworu'yu Mark Twain'in romanı Gizemli Yabancı'daki Şeytan karakteriyle karşılaştıran bir makale içeriyor. Sadamoto, mangada Shinji ile olan ilişkisinin, romantizm değil; daha yaşlı, ortaokul öğrencilerinden saygı arayan genç bir ilkokul öğrencisininki gibi olduğunu belirtti.[20]

Sadamoto ayrıca mangada ilişkiyi daha az belirsiz hale getirmek istediğini açıkladı. Sadamoto, Kaworu'nun Shinji için Rei'nin duygularının bir yansıması olduğunu hissettiğini, ancak Shinji'nin Kaworu Rei gibi olmadığı için onu reddettiğini söylüyor. Mangadaki boğma sahnesi, Jean-Jacques Beineix'in Betty Blue adlı filminden esinlenmiştir. Bu, Megumi Ogata'ya göre Anno'nun bir kadın tanıdığının deneyimine dayanan End of Evangelion'daki sahneyle tezat oluşturuyor. Filminkiyle aynı anlama gelmediğini söylüyor. Ayrıca karakterinin başarısını anlamadığını da söylüyor.[21]

Bir röportajda Sadamoto, Kaworu'nun ölümünü, Hıristiyan ikonlarının çiğnenmesini içeren eski bir Japon ritüeli olan "çelişkili bir fumi-e" ile karşılaştırdı ve Shinji'den kendisini umursuyorsa onu öldürmesini istedi. Bu sayede Shinji, sonraki bölümde değinileceği gibi, diğer insanlarla ilgilenme ve onlara yakın olma durumuyla yüzleşmek zorunda kalacaktı.[22]

Shinji Ikari Raising Project

Kanonik olmayan Shinji Ikari Raising Project'te Kaworu, SEELE tarafından Shinji'nin okuluna sızmak için gönderilen bir ajandır (orijinalinde olduğu gibi). Burada Ritsuko Akagi ona yardım ediyor. Shinji ile sık sık dalga geçer, Asuka'nın (ve sonunda Rei'nin) nefretini çeker. Ayrıca NERV'de bir elektrik kesintisine nedeni olduğu ima ediliyor (animedeki orijinal kesintiye gönderme) ve ayrıca Shinji, Kaworu'nun niyetlerinden habersiz görünse de, Rei ve Asuka ile birlikte Shinji için potansiyel bir romantik karakterdir. Kaworu çoğunlukla komik bir rölyef olarak kullanılır ve ilk bölümlerden sonra Rei ve Asuka'ya odaklanılmaya devam edildiği için hikayede tamamen yoktur.

Neon Genesis Evangelion: Angelic Days

It's A Miraculous Win'in Kapak Görseli

Angelic Days'te Shinji, çocukluklardan Kaworu ile tanışır ve bu, Shinji'nin ilk çocukluk arkadaşı Asuka ile kavga ettiğinde ona kaçmasına neden olur, ancak Shinji Asuka'yla her zaman barışır. Shinji'nin dikkati Asuka, Rei ve Kaworu arasında bölündüğü için Asuka, Kaworu'ya biraz düşmanca davranır, ancak sonunda yumuşar. Sonunda, Kaworu, kendisi ve Rei ile konsere gitmek yerine Shinji'nin Asuka'ya olan hislerini anlamaya başlar. Bir tür Tamamlanma'nın içinde Kaworu, Shinji'ye sonsuza kadar çocuk oldukları değişmeyen bir dünya sunar. Shinji, büyümesi gerektiğini anlayarak reddeder ve Kaworu kendini yok eder. Bu, Asuka ve Shinji'nin birbirlerine olan duygularını fark etmelerine yol açar. Sonlara doğru Kaworu, aslında onlar için çok mutlu görünüyor ve Asuka'dan Shinji'ye "kız arkadaşın" olarak bahsediyor. Ayrıca lise günlerinde Gendo ve Yui ile bir flashbackte görünür, tekrar ortadan kaybolmadan önce, benzer şekilde Gendo'yu Yui ile bağlantı kurmaya motive eder.

It's a Miraculous Win

Bu spin-off mangada, sadece Kaworu'ya benzeyen bir karakter, bir Eva pachinko parler'de çalışıyor ve ana karakter olan, Sakura Mogami adında takıntılı bir kadın Eva hayranıyla çıkıyor.

Notlar

 • İlk tasarımlarda Kaworu, "havari formuna" geçebilen evcil kedisi olan bir okul çocuğu olarak tasvir edildi.[23] Manganın 9. cildinde, Sadamoto'nun sanat çizimlerinden birinde, siyah giyinmiş ve siyah bir kedi tutan Kaworu'nun bir tasviri mevcuttur. Kaworu, Shinji ile tanıştığında bir sokak kedisini öldürdüğü için mangada buna alaycı bir şekilde atıfta bulunulur. Bir kediyi tuttuğuna dair resmi bir figür de var. Kaworu, senaryo yazarı Akio Satsukawa tarafından seçildi.[24] Kaworu'nun soyadı "Nagisa", denizle ilgili "su kenarı" veya "kıyı" anlamına gelen Japonca nagisa (渚) kelimesinden gelir. Aynı zamanda Japon film yönetmeni Nagisa Oshima'dan geliyor.[24] Bunlara ek olarak, "渚" karakteri bölündüğünde "shi-sha" (シ者) olarak okunabilir. 24. bölümün adı "Son Elçi"|最後のシ者|Saigo no Shisha'dır. "シ者", "shisha" olarak okunan iki Japonca kelime içerir ("シ" karakteri yalnızca "shi" sesini temsil eder). Birincisi "haberci" veya "havari" (使者, elçi), diğeri ise "ölü (kişi)" (死者). Kaworu, Anno tarafından adlandırılmayan tek karakter gibi görünüyor ve aslında Satsukawa'nın Anno'nun ilk taslağını genişletmesi, sonunda Anno tarafından reddedilmeden önce personel için bir şok oldu. Bölüm yönetmeni ve animatör Masayuki, ilk başta onun üzerinde çalışmayı reddetti ve istifa etmekle tehdit etti.[25]
 • Yoshiyuki Sadamoto, tasarımını Shinji'den "daha zarif ve daha rafine" olarak tasarladı, bununla karşılaştırıldığında "daha uzun, daha ince ve daha küçük bir yüze sahip" olmalıydı. Yüz hatları için Rei, Shinji ve Asuka Langley Soryu'nunkileri karıştırmaya karar verdi. Yönetmenin kişisel bir isteği üzerine, gözleri renk tasarımcısı Harumi Takaboshi tarafından Rei'ye benzetmek ve ona "farklı bir izlenim" vermek için kırmızıya boyandı. Sadece son bölümlerde görünmesi düşünülmesine rağmen, açılış temasının yapımında ana kadro onu Sadamoto'nun bir eskizi ile tasvir etmeye karar verdi; düzenleme aşamasında, taslak Rei Ayanami'yi ve "Havariler" başlığını gösteren bir çerçevenin hemen önüne yerleştirildi. Bazı hayranlar uzun zamandır Kaworu'nun gerçek bir insan veya deneyime göre modellendiği konusunda spekülasyon yapıyorlar, ancak bu uzun zaman önce hem Anno hem de Sadamoto tarafından reddedildi.[26][27] Bu, tasarımını detaylandıran birçok Sadamoto röportajında bile ima edilmedi.[28]
 • Haziran için bir röportajda Hideaki Anno, Kaworu'nun Shinji'nin idealize edilmiş versiyonu olmayı amaçladığını iddia etti, bu da Shinji'nin tam olarak bir "Öteki" ile uğraşmadığını hissetmesi ile savunma mekanizmalarını kolayca bırakmasına izin veren bir şey. Anno, 25. bölümde Kaworu ile konuşamadığı bir konu olan büyümenin ve olgunlaşmanın bir parçası olarak psikolojiden ve diğer insanlarda iyiyi ve kötüyü fark etme ve bu ikilikle uzlaşma sürecinden örnekler vermeye devam ediyor.[29]
 • Birkaç röportaj, Kaworu'nun popülaritesinin Gainax çalışanları için bir sürpriz olarak ortaya çıktığını ve ilk etapta ona güçlü bir cinsellik izlenimi verme niyetinde olmadıklarını gösteriyor ve dikkatsizliklerini ikinci bölümleri yaparken zamanın olmamasına bağlıyorlar ve Kaworu'nun banyo sahnesinde Shinji'nin elini tutmaması gerektiğini, çünkü bunun bir animasyon hatası olduğunu ve onun yerine ona dokunması gerektiğini, Kaworu'yu bir tür çıkış karakteri olarak belirtmekle birlikte[31], bölümün yapımının aceleye getirilmiş olması[32][33] gibi sebeplerden ötürü yanılgılarla dolu olduğu belirtiliyor ve Shinji'nin seslendirme sanatçısı Megumi Ogata da Netflix/Khara sürümünün çevirisine katılıyor ve aslında Kaworu'nun repliklerini "beğenmek" olarak yorumladığını söylüyor ve ilişkisini arkadaş olarak yorumladığı için yeni versiyonun orijinal Japonca versiyonuna[34] daha yakın olmasından memnun olduğunu söylüyor. Ogata, Kaworu'nun sevgilisi olduğu veya güvenebileceği biri olduğu fikrini reddeder, ancak onun yerine onu Shinji'ye eşit bir arkadaş olarak görür.[35][36][37]

Referanslar

 1. "Nagisa" ismi bir kelime oyunudur. Kanji karakteri "Nagisa", "Shisha" veya "haberci" kelimesini oluşturan katakana "shi" ve kanji "sha"dan oluşur. Sonuçta Kaworu, son elçidir ve orijinal Japonca'da "Melek" için kullanılan kelime "shito" veya asıl çevirisiyle "havari"dir (Tanrı'nın elçisi). Daha fazla bilgi için Karakter İsimlerinin Kökenleri'ne bakın.
 2. Neon Genesis Evangelion. 21. Bölüm.
  Erkek Sesi E: "Donörle temas deneyi gelecek ayın 13'ü için planlanıyor. Herhangi bir ayarlama için zamanımız olacak."
  (daha sonra) Kadın Sesi B: "Adam'a giren genler zaten fiziksel bir kaynaşma geçirdi!"
 3. Neon Genesis Evangelion. 24. Bölüm
  HYUGA: "Ancak [Kaworu Nagisa hakkında] bildiğimiz tek şey, doğum gününün İkinci Patlama ile aynı zamana denk geldiği.
 4. The End of Evangelion Sinema Kitapçığı. Sözlük: Kaworu Nagisa.
  "SEELE tarafından embriyo aşamasında yakalanan bir havari olması muhtemeldir." (Japonca'dan İngilizce'ye çeviri bochan_bird tarafından yapıldı.)
 5. Neon Genesis Evangelion. 24. Bölüm
  SEELE A (Kaworu ile konuşuyor): [Adam'ın] kurtarılmış ruhu sadece senin içinde var.
 6. Neon Genesis Evangelion 2, Gizli Bilgiler, Adam:
  "İkinci Patlama zamanında, [Adam'ın] bedeni paramparça oldu ve bunun sonucunda ruhu bir yere uçtu. Adam'ın ruhu daha sonra Seele tarafından kurtarıldı ve enkarne oldu."
 7. Manga. 9. cilt, 72. bölüm.
  Ritsuko: Kaworu Nagisa... Doğum tarihi İkinci Patlama ile aynı. Muhtemelen, o gün, o yerde, doğacak son havari olduğu için.
  Misato: Bunu kastediyor olamazsın... Bütün havarilerin Adam'dan doğduğunu mu söylüyorsun? O gün insanlar Adam'a ne yaptı?
  Ritsuko: İnsanlar, diğer havariler uyanmadan önce Adam'ı bir yumurta haline döndürmeye çalıştı. Sonuç İkinci Patlama oldu. Babanın araştırma ekibinden, olaydan hemen önce alınan veriler arasında, insan genlerini bir şekilde kullanma girişiminin belirtileri olduğunu duydum. Bu gerçekten gizlice yapıldıysa, o sırada doğan havari insan şeklini aldıysa ve Komite bunu ele geçirdiyse, MAGI'ye göre tüm parçalar birleşir.
 8. Kaworu'nun Kapsül Giysisinin göğsünde, Eva-02'nin yedek pilotu olarak gönderilmesine rağmen, uygun bir sayı yerine ters çevrilmiş, bölünmüş bir üçgen sembolü var.
 9. Havari kökenine ilişkin tüm görsel imalar ve bağlantıların Reichu'nun analizine (veya arşivine) bakın.
 10. Anno: "Ama bu bir çocuk. Sanki hiç kadınsı bir his yokmuş gibi. Çünkü bu Shinji ve tamamen Shinji. İdeal Shinji göründüğü için onu dişi yapmak iyi değil.
  - Anlıyorum.
  Anno: "[O ideal bir Shinji'dir] Çünkü o Shinji, tüm komplekslerinden arınmış bir karakterdir.
  - Hairan Röportajı
 11. The Essential Evangelion Chronicle: B Bölümü
 12. Bazı erken yanılgılarda hayranların bunu "koi" olarak yanlış duyduğu bilinir, ancak bu bölümün senaryoları bunun "koui" olduğunu açıkça ortaya koyuyor. "Suki"ye gelince, orijinal ADV VHS altyazı çevirisi kelimeyi "beğenmek" olarak verirken, Platinum ve İngilizce dublajı "aşk" kelimesini kullanır. Khara tarafından çevrilen Netflix sürümü, yine "beğenmek" kelimesini kullanmayı tercih etti. Khara'nın kendi resmi tercümanı, bu değişikliği ve orijinal metinden koruduğu belirsizliği açıkça savundu.
 13. Shinji/Asuka: Meslektaş-Karmaşık Duygular; Meslektaş-Aşk/Nefret
  Rei/Shinji: Meslektaş-Olumlu;
  Kaworu/Shinji: Meslektaş-Olumlu - The Essential Evangelion Chronicle, B Bölümü
 14. Bu konuşmanın bir bölümü "Lilin'in umudu" ile ilgilidir. Umut kelimesi "kibu", Kaworu tarafından kullanıldığında kanji yerine katakana'da birkaç kez geçer:
  "SEELE 04: "Alttaki umut görünmeden kutuyu kapatmaya çalışan bir adam var."
  Kaworu: "Umut? Bunun Lilin'in umudu olduğunu mu söylüyorsun?"
  SEELE ??: "Umut, ne kadar insan varsa o kadar formda vardır."
  SEELE ??: "Çünkü umut sadece insanların kalplerinde vardır."
  Keel: "Ancak umudumuz gerçeğe dönüşüyor."
  Sadece vurgu için bu şekilde yazılması muhtemeldir, ancak burada bazı kelime oyunları olduğu öne sürülmüştür; farklı bir kanji ile yazıldığından, kibou "hile" anlamına gelir. Bu, Kaworu'nun aldatıldığına dair ince bir ipucu olabilir.
 15. SEELE 02: "İnsanlar aptallıklarını unutur ve hatalarını tekrarlar."
  SEELE ??: "İnsanlar isteyerek kendilerini kurtarmazlarsa, değişmeyeceklerdir."
  SEELE ??: "Adam'ın veya havarilerin güçlerine güvenmeyeceğiz."
  KEEL: "Tek seçeneğimiz gelecek için kendi ellerimizle değişiklikler yapmak. Ünite-01'in görevini yerine getirmesi için dua edeceğim."
 16. Bochan_bird: "Bu arada, Kaworu'nun kafasının yaptığı sıçramanın "Death and Rebirth" için yeniden yapıldığı ve Air'in (EoE) başlangıcında düşen elektrik direğinin bir parçasının sıçramasıyla tam olarak eşleştiği kaydedildi. IIRC TV'nin 24. bölümündeki asıl sıçrama farklıydı ve "Death" sadece dizinin bir özeti olarak değil, aynı zamanda psikolojik bir sekansı olarak da kabul edilebilir; sıçramalardaki benzerlik, Shinji'nin elektrik direğinin bir parçası tarafından yapılan sıçramayı Kaworu'nun kafası tarafından yapılan sıçramaya dönüştürerek kendisine (Kaworu'nun ölümü üzerine) eziyet etmesini temsil edebilir."
 17. Evageeks.org: Kaworu Gendo'ya "baba" diyor. 2011/02/19'da alındı.
 18. "Bugünkü tartışmada sadece bu kadar konuştuk. Shin Evangelion'da, aslında yeniden etkinleştirilen Ünite-13'ün giriş kapsülünün içinde olan budur. LCL'in içinde, eskiden ona ait olanın kalıntıları ortalıkta dolaşıyor. Ruhu gitmiş olsa bile, vücudu Ünite 13'ün hareket etmesine izin verecek şekilde yeniden yapılandırıldı ve parmakları bazen kontrol tuşlarında titriyordu." - Ikuto Yamashita
 19. Animenin orijinal planında Kaworu, evcil bir kedisi olan ve istediği zaman "insan formundan" "havari formuna" geçebilen bir çocuktu. Mangada olduğu gibi, seride daha önce görünecekti (mangadan farklı olarak, çok daha erken saldıracaktı). Sadamoto, yavru kedi öldürme sahnesiyle Kaworu'nun ilk konseptine ironik bir gönderme yapmış gibi görünüyor.
 20. "Kaworu ve Shinji'nin ilişkisinden bahsetmişken, bunu ilkokul erkekleri ile ortaokul erkekleri arasında sıklıkla yaşananlar gibi yazmak istiyorum. Erkekler için, bir kızın hayranlığı yerine, aslında diğer erkeklerden hayranlık ve saygı bekliyorlar. Bu yüzden diğer çocuğun davranışlarını taklit ederler. Aynı şey bana da oldu. İlk olarak beşinci sınıfta öğrenciyken, Tokyo'dan sınıfıma bir nakil öğrenci geldi. Aklımda “Tokyo harika değil” diye düşünsem de yine de harika göründüğünü hissettim. “だからさー” ("İşte böyle") demeyi severdi, “beni hasta ediyor” dememe rağmen, gizlice çok havalı olduğunu düşünürdüm. (güler) İşte böyle bir duygu. Bu romantizm değil... Hassas bir çağda hassas bir duygudur bu.
  - Kaworu Nagisa Hakkında Her Şey kitabından Yoshiyuki Sadamoto ile röportaj, sayfa 148-152
 21. "İlk olarak, Sadamoto, Kaworu'nun karakterinin başarısını anlamadığını iddia ediyor. Şahsen, karakterin sesini sevdi, bu nedenle kağıt üzerinde yapmakta zorluk çekiyordu ve bu nedenle anime ile karşılaştırıldığında onu değiştirmeye karar verdi. Animede Shinji ile olan ilişkisinin gerçek doğası kasıtlı olarak belirsiz bırakılmışsa ve izleyiciyi kendi yorumunu yaratma konusunda özgür bırakmışsa, Sadamoto mangada her şeyi daha iyi tanımlamaya karar vererek okuyucuya daha az özgürlük bırakmıştır. Mangada, Shinji'nin bir insan olarak tanıdığı fakat bir havari olduğunu öğrendiği Kaworu, Shinji için Rei'nin duygularının bir yansımasını hissediyor, ancak Shinji, Kaworu Rei gibi olmadığı için onu reddediyor. [...] Shinji'nin Kaworu'yu boğduğu sahne, Sadamoto'nun bayıldığı bir filmden bir alıntıdır: Betty Blue'dan."
  - Milano Manga Festivali: Sadamoto Günlerinden Bir Röportaj
 22. CUT Dergisi, Aralık 2014
 23. NEWTYPE 100% COLLECTION: NEON GENESIS EVANGELION. 1997 Kadokawashoten. ISBN 4-04-852700-2. Kısmi İngilizce çeviri.
 24. 24.0 24.1 Evangelion karakter isimleri; Hideaki Anno'nun karakter adının kökeni hakkında yazdığı makalenin İngilizce çevirisi; Japonca orijinal makaleye bir bağlantı içerir. Bu makalenin sitedeki versiyonu buradadır.
 25. Sonuç, muhtemelen Akio Satsukawa olduğudur. Nagisa "Messenger" (haberci, elçi) olarak da okunabilir, belki de ismini senaryoyu yazarken bulmuştur. Hepimiz Akio'nun zevkine uygun olduğunu düşünüyoruz. Beni en çok etkileyen, Akio'nun dünyayı nasıl genişlettiği, Kaworu'yu bir "haziran" karakteri haline getirmesiydi… [...] Anno, Akio'nun fikrini çok benzersiz bir perspektife aldı, bu da size bir çöküş hissi veren bu Kaworu ile sona erdi, bence. Örtbas etmeye gerek olmayan bir şey var: EVA'nın senaryosunu olabildiğince uzun yazmışlar. Başka bir deyişle, Anno'ya verdikleri senaryo iki bölüm uzunluğundaydı, sonra Anno onu bir hikayeye dönüştürdü. Bu yüzden muhtemelen Kaworu'nun hikayesinin çoğunu kestiğini düşünüyorum.
  - Sadamoto ile Kaworu Nagisa Hakkında Her Şey Röportajı
 26. "Peki ya yaptığın araştırma?
  Anno: Öyle bir şey yok."
  [...]"Birine “Kalbin cam gibi” demek, sana böyle bir şey gerçekten oldu mu?
  Anno: "Hayır, öyle bir şey yaşamadım." - Haziran Röportajı
 27. Kaworu'yu tasarlarken, görünüşünü birine mi dayandırdın?
  Huh? Hayır. Ama son havari olarak, profilini geçmiş havarilerin temas kurduğu kişilerden bir araya getirdim desem, buna ne dersin? Bu konsepte sahibim. Bu yüzden Kaworu'nun bazı kısımları Shinji'ye, bazı kısımları Rei'ye, bazı kısımları Asuka'ya benziyor. - Kaworu Nagisa Hakkında Her Şey Röportajı
 28. Neon Genesis Evangelion Film Kitabı 9. Cilt
 29. Hideaki Anno'nun bu konu hakkındaki açıklaması, Haziran röportajından
 30. https://www.buymeacoffee.com/rikki/evangelion-3-0-you-can-not-redo-released-song-i-ve-heard
 31. Schizo/Prano röportaj koleksiyonu, "Hideaki Anno'yu yokluğunda yargılamak". Muhabir: Ama kadın izleyicilerin televizyon karşısında sevinç çığlıkları atmasına neden oldu. Hideaki Anno: Böyle olacağını hiç düşünmemiştik. Muhabir: Planlı değil miydi? Hideaki Anno: Bunu gerçekten sonradan anladık ve o zamanlar fazla bir şey düşünmedik, sonuçta çıldırmak üzereydik
 32. M: Tüm sorumluluğu Satsukawa'ya yüklediği röportaj ilginç. Ama orijinal fikri bulduğunuzda, böyle mi başladı? H: Eh? M: Bu homo seviyesi değil, Satsukawa onu yükseltti mi? H: Açıklamaları kesinlikle birinci sınıf. [İyi bir yazar olduğunu belirtir.] M: Haziran röportajlarında, senaryoların başlangıçta onları "sıska daldırma" (çıplak), müzikal düetler ve benzeri şeyler içerdiğini gösteriyor (gülüyor) A: Sıska daldırma?! M: Evet, tamamen çıplak. Bunu, “Her neyse öyle kalsın” şeklinde çizmek istemedim. A: Bu temelde porno değil mi? M: Bu yüzden değiştirmemiz gerektiğini söylediğimde, Anno'nun banyo sahnesi oldu. A: En sevdiği hamamlar. H: Neden el ele tutuşsunlar? M: Çünkü senaryo böyle söylüyordu. H: (senaryonun ilgili sayfasına döner) “eli dokundu” diyor. Dokunmadı mı ama sen “tuttuğunu” çizdin (gülüyor). M: Çünkü sanatçının çizdiği şey buydu ve ben pek endişelenmedim ve tamam dedim. (gülüyor) Temelde zamanımız yoktu. - NGE Hikaye Tahtaları Koleksiyonu, Cilt: 3-4
 33. Platinum Kitapçıkları - 21-26. Bölümlerim Yorumlanması
 34. https://comicbook.com/anime/amp/news/neon-genesis-evangelion-original-actor-interpretation-controversial-scene-anime/
 35. Megumi Ogata (Shinji) Soru ve Cevap Revolution 2014
 36. Muhabir: [...] Ama Kaworu-kun ortaya çıktığında Shinji hemen ona gider.
  Ogata: "Bunun için "gider"in doğru kelime olduğunu sanmıyorum. Her zaman, denizaşırı toplantılarda bile bana soran insanlar var, "Kaworu-kun ve Shinji-kun sevgilidir, değil mi?" ve "hayır" dediğimde her zaman "Ne!?" diyorlar ve tamamen hayal kırıklığına uğruyorlar (lol). (Shinji) Herkes tarafından terk edildi, güvenecek arkadaşı ya da ailesi yok ve artık ait olduğu bir yeri yok. Ve bu noktada tek bir kişi ona gelir ve onu anladığını söyler. Shinji'nin konumunda olsaydı herkes aynı şekilde davranmaz mıydı? O noktada Kaworu-kun'dan başka kimsesi yok. Bu şekilde, o hala sadece bir çocuk."
  Ogata: "Kaworu'yla buluşmaya güvenebileceği biri olarak değil, ona eşit olan bir arkadaş olarak gelir.
  Soru: Dışarıdan birinin bakış açısından baktığımda, onun için çok üzülüyorum. Nasıl mutlu olacak?
  Ogata: Belki de keyfi yerinde değil, ama Shinji'nin bol bol mutluluğu olduğunu düşünüyorum. Ait olduğu bir yeri var, bu kendi başına inanılmaz bir şey değil mi? Shinji'nin mutsuz olduğunu hiç düşünmemiştim. Belki de Shinji'nin kendisinin böyle düşündüğü zamanlar vardır, özellikle de televizyon animesinde.
  [...] Sanki sevilmemiş gibi değil, sadece annesinin onu küçükken sevdiği anılarını unutmuştu. Bir ebeveynin sevgisini bilmeden büyüdü ve bu yüzden aşka o kadar aç kaldı ki, bir başkasının en küçük sevgisiyle tatmin olurdu. Ve bence Shinji, birinin duyguları hakkında konuşmasını istedi. Başkalarıyla konuşmanın zor olduğu bir kişiliğe sahip. Birinin konuşmasını istiyor ve onu önemseyen insanlar olsa da, hiçbiri gerçekten istediği ölçüde onu dinleyemez/yanında olamaz."
  - Megumi Ogata ve Dedektif Tanaka ile Evangelion Özel Söyleşisi
 37. "Yüzünün kızarmasından bahsetmişken, Shinji birinin ondan hoşlandığını söylemesinden ötürü mutlu olduğu için mi yüzü kızardı?
  Anno: Evet, Shinji-kun orada cinsel arzu yaşamadı."
  - Haziran Röportajı


Karakterler
Ana Karakterler: Shinji Ikari | Rei Ayanami | Asuka Langley Soryu
Nerv Personeli: Misato Katsuragi | Gendo Ikari | Ritsuko Akagi | Kozo Fuyutsuki | Ryoji Kaji | Maya Ibuki | Makoto Hyuga | Shigeru Aoba
Sınıf Arkadaşları: Toji Suzuhara | Kensuke Aida | Hikari Horaki
Diğer Karakterler: Kaworu Nagisa | Yui Ikari | Naoko Akagi | Kyoko Zeppelin Soryu | Dr. Katsuragi | Keel Lorenz | Pen Pen
Rebuild of Evangelion: Asuka Shikinami Langley | Mari Makinami Illustrious | Sakura Suzuhara | Ryoji Kaji (Çocuk)
Çeşitli: İkincil Karakterler | İkincil Karakterler (Rebuild) | Ekstrakanonik Karakterler
Teori ve Analiz: Karakter İsimlerinin Kökenleri (Savaş Gemileri) | Tasarımlar | İlişkiler | Profiller
Kaynaklar: 2015: Ryohji Kaji'nin Son YılıHavariler
Havariler (Genel)
Birinci ve İkinci Havari (Yaşam Tohumları): Adam | Lilith
3'ten 17'ye Kadar Havariler (Adam'ın Çocukları):
Sachiel | Shamshel | Ramiel | Gaghiel | Israfel | Sandalphon | Matarael | Sahaquiel
Ireul | Leliel | Bardiel | Zeruel | Arael | Armisael | Tabris
On Sekizinci Havari: Lilin
Rebuild of Evangelion: ?Adamlar? | Lilith | Üçüncü Havari | Dördüncü Havari | Beşinci Havari | Altıncı Havari | Yedinci Havari | Sekizinci Havari | Dokuzuncu Havari | Onuncu Havari | On Birinci Havari | On İkinci Havari | 1./13. Havari
Diğer: Ekstrakanonik Havariler