tr:Kapsül Giysisi

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
09 misato-organize.jpg

"Sorumlu kişi sorumluluk almak için vardır."
Bu makale/bölüm kötü organize edilmiş, içeriği olması gerekenden çok daha az erişilebilir ve kullanıcı dostu hale getiriyor. Bunu düzeltmek için gerekli önlemleri alın.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..

Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Carddass Evangelion Özel Dosyasının kapağındaki...
Carddass plug suits.jpg

...kapsül giysili Çocuklar

Bir Kapsül Giysisi (プラグスーツ), bir dalgıç giysisine biraz benzeyen, vücuda oturan bir tam vücut giysisidir. Eva pilotları tarafından Arayüz Kulaklıkları ile birlikte giyilir ve Evangelion üniteleri ile senkronizasyona yardımcı olur.

Tekniksel

Görünüşe göre her biri sahibinin cinsiyeti için özel olarak üretildiğinden, hiçbir iki kapsül giysisi birbirine benzemez. Elbette, hasar durumunda her birinin birden fazla yedeği bulunur. Bir kapsül giysisi ilk başta büyük boy gibi görünüyor, ancak bilekte bir mekanizmayı harekete geçirmek onu dar bir şekilde küçültüyor. Evangelion'un numara gösterimi, göğsün üstüne ve arkadaki üçgen bir aparatın üzerine basılmıştır (bunun yerine ters-bölünmüş bir üçgen sembolüne sahip olan Kaworu Nagisa'nın giydiği kapsül giysisi hariç).

Kapsül Giysileri, tıbbi yardımın yanı sıra pilotun durumunu izlemek için çeşitli sağlık izleme cihazları içerir. Bunun bir örneği, yerleşik defibrilatörler olabilir. Kapsül giysileri ayrıca Eva'da ne kadar dahili pil gücünün kaldığını gösteren dahili bir saat gibi bazı temel sistem ekranlarına sahiptir. Bu saat elin arkasında bulunur.

Giysinin temel formu unisex olmasına rağmen (Shinji, 8. bölümde Asuka'nın yedek giysisini kullanmakta sorun yaşamadı), erkek ve kadınlar için giysiler estetik detaylarda farklılık gösteriyor. Erkek giysisinin göğüs çevresinde, göğüslere kabaca karşılık gelen havalandırma benzeri iki yapı ile güçlendirilmiş bir alanı vardır. Erkek giysilerinin üst göğüs ve omuzları alt kısımlardan farklı bir renktedir ve alt gövdede bir Evangelion ünitesinin karın kaplamasını taklit eden üçgen bir pıtırtı vardır. Kadınların giysilerinde, göğüs havalandırmaları veya kaplama tasarımı olmadan daha homojen renktedir. Bununla birlikte, kalçalarında çizgiler varken erkeklerde aynı yerde siyah lekeler vardır.

Şu anda bilinen sekiz kapsül giysisi var, yedisi Eva-00 ila Eva-06 için ve özel kullanım için ekstradır. Bu liste, Gainax ve Khara'dan hangi materyallerin yayınlandığını takip eder.

Kapsül Giysileri

Kapsül Giysisi 00

Rei Ayanami tarafından Eva-00 için kullanılan kapsül giysisidir. Omuzlarında turuncu yamalar vardır ve beyaz renge sahiptir.

Kapsül Giysisi 01

Shinji Ikari tarafından Eva-01 için kullanılan kapsül giysisidir. Üst kısım beyaz iken bacaklar ve gövdenin yarısı erkek kapsül giysileri için standart mavi renktedir.

Kapsül Giysisi 02

Kadın kapsül giysisi için standart tek renk şemasını takip eder ve göğüste kireç yeşili bir yama ile kırmızı renktedir. Asuka Langley Soryu tarafından Eva-02'de kullanılmak üzere giyilir.

Kapsül Giysisi 03

Toji Suzuhara tarafından Eva-03'te kullanılmak üzere giyilir, bacaklar için olağan mavi renk şeması ve gövdenin üst yarısı gri rengi takip etmektedir.

Kapsül Giysisi 04

Battle Orchestra'dan, 04 numaralı Kapsül Giysisinin içinde Kensuke

Kanonik olarak bunun giyildiği bir sefer yok ama Battle Orchestra'da Eva-04'te Kensuke Aida tarafından kullanılıyor. Genel bir sarı renk şeması izler. Not: Angelic Days'de diğer erkek kapsül giysilerinin aksine açık renklerde olduğu gösterilmiştir.

Kapsül Giysisi 05

Mari, Gainax'ın tanıtım görsellerinde iki kapsül giysisiyle ve...
Mari plugsuits.jpg
05 06 plug suits.jpg

...sırayla 05 ve 06 kapsül giysili Hikari ve Kensuke, Toji ile birlikte.

Rebuild serisinde, 05 numaralı kapsül giysisi (Mari Illustrious Makinami tarafından giyilmiştir) büyük kırmızı vizörlü bir kaska sahip olan ilk kişidir. Kapsül giysisi, kumaşta başka tür bir malzemeye benzeyen bir şeye sahip olması bakımından da diğerlerinden farklıdır. Renk şeması ağırlıklı olarak yeşil renkler, beyaz kollar ve bacaklar (beyaz malzeme yeşilin altında görünüyor).[1] Eşsiz bilek cihazları ve kalçadaki iki altın konektör dışında, tulumun yeşil kısımları Eva-05'in sibernetik olmayan kısımlarına karşılık gelir ve beraberindeki kask Eva-05'in kafasının şeklini taklit eder. Mari'nin ikinci kapsül giysisi de bir 05'tir ancak daha düzenli bir EVA ünitesinde kullanım içindir. Çoğunlukla koyu mor yakalı pembedir. Diğer detaylar arasında kollar ve uyluklar boyunca siyah şeritler bulunur. Kollar uçlarda büyütülür ve bir EVA'nın berserk moduna bağlantısı olan bir tür mekanizma içerir.

Gainax'tan daha eski bir sanat eseri, Eva-05'in pilotunu Hikari Horaki olarak gösteriyor. Göğüste kırmızı bir yama ile birlikte turuncu olan tek rengin standart kadın şemasını takip eder.


Evangelion 2.0'dan arkada 6 numara etiketli Kaworu'nun giysisi

Kapsül Giysisi 06

Kaworu bu giysiyi TV animesinde ve Evangelion 2.0'da giyiyor. Erkek renk düzenini takip eder ancak üst kısmı koyu mavidir. Televizyon animesinde kapsül giysisi belirli bir Evangelion için yapılmadı, ancak Eva-02'de kullanıldı. Evangelion 2.0'da Kaworu, Evangelion Mark.06'ya pilotluk yapıyor ve onun eski kapsül giysisine benzer ancak arkada 6 yazmaktadır.

Gainax'tan daha eski bir sanat görseli, Eva-06'nın pilotu olarak Kensuke Aida'yı tasvir ediyor. Normal siyah lekelerin beyaz ve kırmızı yakanın turuncu olduğu diğer kapsül giysilerine göre renk kırılmalarına sahiptir. Alt kısım ortaya çıkmamışken üst kısım yeşil renktedir.


Asuka, Test Tipi Kapsül Giysisi'yle

Test Tipi Kapsül Giysisi

Bu kapsül giysisi, Evangelion 2.0'da, Evangelion Ünite-03'ün aktivasyon testi sırasında Asuka Shikinami Langley tarafından giyildi. Kapsül giysisinin ön kısmı şeffaftır.

Notlar

  • Shinji'nin bir kapsül giysisi olmadan pilotluk yaptığı birkaç durum olduğu için, bir Eva'ya pilotluk yapmak için kapsül giysisi kesinlikle gerekli görünmüyor. Yine de, bir eklentinin pilotun senkronizasyon oranını arttırdığı belirtilmektedir (doğrudan nasıl olduğu belirtilmemiştir, ancak "paraziti azaltıyor" gibi görünmektedir).
  • 10. bölümde Asuka, kendisini aşırı basınçtan koruması için yanardağa dalış giysisinin özel bir versiyonunu giyiyor. Bu giysi, normal atmosferik basınç altındayken balon gibi oranlarda şişer, ancak aşırı basınç altındayken forma uyan boyuta küçülür.

Referanslar