tr:Arayüz Kulaklığı

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search

Bir resim bin kelimeye bedeldir derler...
Bu makale, içinde tartışılan bazı öğeleri göstermek ve çorak, sıkıcı bir metin arazisi olmasını önlemek için (daha fazla) görsele ihtiyaç duyuyor.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Bir arayüz kulaklığı (インタフェイスヘッドセット, intāfēsu heddosetto), bir Evangelion pilotunun kafasına takılan bir cihazdır.

Arayüz kulaklığının birincil modeli, iki küçük bölmeyi birbirine bağlayan ince, saç bandı şeklinde bir telden oluşur. Tel bölümü pilotun saçının altına yerleştirilmiştir ve bu nedenle her zaman görüş alanı kapatılarak, kulaklıklı mikrofon seti, başın üzerine klipslenmiş iki ayrı cihazdan oluşuyormuş gibi görünür. Adı, arayüz kulaklığının Eva-pilot arayüzünde bir rol oynadığını, ancak tam olarak asla detaylandırılmadığını gösteriyor.

Asuka Langley Soryu ve Asuka Shikinami Langley tarafından Eva-03 testi için kullanılan kulaklıklar, varsayılan modelden çok saç tokalarına benziyor. Mari Makinami Illustrious da saç bandına entegre edilmiş benzersiz bir model takıyor. Hem Asuka hem de Mari için kulaklık, standart modelden farklı olarak beynin farklı bölgelerine dayanıyor, ancak bunun herhangi bir işlevsel anlamı olup olmadığı bilinmiyor.

Gösteri sırasında, pilotlar kapsül takımı olmadan bir Eva'ya gönderilirken, çoğu durumda bir arayüz kulaklığı giyiyorlar, bu da daha kritik bir ekipman parçası olduğunu ima etmektedir. Kulaklıkların kullanılmadığı tek zaman, 13. bölümdeki simülasyon vücut testleri sırasında ve özellikle Eva-01'in The End of Evangelion'un son fırlatması sırasında Shinji tarafından yapıldı. Her iki durumda da pilotlar, söz konusu birimler üzerinde çok bilinçli bir kontrol sergilemezler. Daha sıradan olarak, giriş kapsülü holografik HUD'ları da görünmez.

"A10 Sinir Klipsleri"

Arayüz kulaklığı, İngilizce konuşan hayran topluluğunda resmi tanımından ziyade "A10 sinir klipsleri" ile tanınır. Takma ad oldukça yanıltıcıdır, çünkü yalnızca Asuka'nın kulaklığı "klips" olarak nitelendirilen tek kulaklık değil, animede veya ek materyallerde (sıklıkla yanlış atıf yapılan tiyatro kitapçıkları dahil) hiçbir şey bunların A10 sinir senkronizasyonunda doğrudan bir rol oynadıklarını düşündürmez.