tr:Asuka Shikinami Langley

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Orijinal serideki Asuka hakkında bilgi için bakınız: Asuka Langley Soryu
Asuka Shikinami Langley
Asuka Shikinami Langley
式波・アスカ・ラングレー
Rütbe/Ünvan İkinci Kız;
Kaptan (Avrupa Hava Kuvvetleri Komutanı)
Bağlantı(lar) Nerv (2.0), Wille (3.0)
Kökenleri Alman[1]
Yaş 14, 2.0'da; 28, 3.0'da
Boyu 157cm[2]
Seiyū Yuko Miyamura
Seslendirmeni İngilizce: Tiffany Grant
Almanca: Julia Ziffer
Fransızca: Emilie Rault
İtalyanca: Ilaria Latini
Avrupa-İspanyolca: Anna Pallejà
Latin-Amerika İspanyolca: Georgina Sanchez
Brezilya Portekizcesi: Fernanda Bullara

Asuka Shikinami Langley[3] (式波・アスカ・ラングレー) Evangelion 2.0'da Evangelion Ünite-02'nin belirlenmiş pilotu ve Avrupa Hava Kuvvetleri Kaptanı olarak görülür. Orijinal serideki Asuka Langley Soryu'dan uyarlanmış olsa da, Japonca soyadı farklıdır ve karakterizasyonu bazı önemli şekillerde farklılık göstermektedir.[4]

Profil

Görünüşü aslında TV animesinden farklı değildir (saç rengi kırmızı yerine kumral kahverengi olmasına rağmen), ancak karakteri ve kişiliği gözle görülür şekilde farklıdır. En önemlisi, morali bozukken (Misato'da kaldığı ilk gece) bir el kuklasıyla konuşuyor ve oynuyor (Asuka Soryu bebeklere karşı derin bir nefret duyuyordu). Rei'nin Gendo ve Shinji için akşam yemeği planlarını öğrendikten sonra Shinji'yi etkilemek için yemek pişirdiğini bile görüldü. Kaji'ye hiç ilgi göstermez ve Shinji, Rei'yle ilgilendiğinde kıskanır.

Asuka bir keresinde bu süreklilikte Hikari ile öğle yemeği yerken gösterilir, ancak sınıf temsilcisiyle iyi arkadaş olmaz. Shikinami'nin de yalnız biri olduğu ve Shinji'nin SDAT'ını kullanmasına benzer şekilde dünyayı engellemek için Wonderswan oyun konsolunu oynadığı gösterilmiştir.

Hem Rei hem de Shinji'yi Eva pilotajında rakip olarak görüyor (ayrıca Rei'yi, Rei bunu kabul etmese de romantik bir rakip olarak), ancak film boyunca yavaş yavaş onlara ısınıyor. Shinji'nin durumunda, Asuka Shinji'nin onu ilk adıyla çağırmasına izin verir (her ne kadar ona "Babasının oğlu" yerine "aptal Shinji" dese de). Rei'nin durumunda (Shikinami'nin film sırasında "Komutan'ın evcil hayvanı" olarak bahsettiği), Asuka talihsiz Eva-03'ün test pilotu olmaya karar verir, böylece Rei, Shinji ve Gendo'yu yakınlaştırmak için akşam yemeğini düzenleyebilir.

Asuka, 9. Havarinin çekirdeğinde emiliyor.

Asuka sonunda Misato'ya asla arkadaşlara ihtiyaç duymadığını ve yalnız olmayı tercih ettiğini söyler. Ama diğerleriyle olan etkileşimleri sayesinde, insanlarla birlikte olmanın iyi bir şey olduğunu anlamaya başladı. Asuka, aktivasyon sırasında Eva-03'ün giriş kapsülünde otururken gülümsediğini fark eder. 9. Havari, Eva-03'ü enfekte etmeye devam eder ve nihayetinde kukla sistem kontrollü Eva-01 tarafından parçalara ayrılır. Eva-03'ün giriş kapsülü Eva-01'in ağzında ezildi. Asuka daha sonra hâlâ hayatta ve ağır yaşam desteği altında görülür; Ritsuko ona "değerli bir örnek" diyor. Bununla birlikte, Shinji, Gendo'nun kukla sistemi kullanma kararına çok kızdı ve geçici olarak Nerv'den ayrılmadan önce Misato'dan, Asuka'nın durumunu (ve Rei'nin) duymak istemedi.

Asuka, 2.0'ın sonundaki 3.0 fragmanında görüldüğü gibi, sol gözünün üzerinde bir göz bandı ve yeni bir eklenti ile 3.0'da geri dönüyor.[5] İlginç bir şekilde, 3.0'da Asuka tematik olarak kedilerle ilişkilendirilir; kedi kulağı şeklinde çıkıntılara sahip bir şapka ve kask takıyor ve Eva-02'nin Canavar Modu, kontrolü altındayken devasa bir kılıç dişli kedi görünümüne sahip. Diğer pilotların hiçbiri bir hayvanla bu şekilde güçlü bir şekilde ilişkilendirilmiyor, bu da önemini belirsiz kılıyor.

Asuka'nın 3.0'daki kişiliği 28 yaşında olmasına rağmen vücudu 14 yaşındadur (Eva'nın Laneti olarak adlandırdığı bir fenomen nedeniyle). 3.0'ın başında Eva-01'i çevreleyen tesseract'ı alır ve bu sefer Wille altında Eva-02'nin pilotu olarak hizmet eder. Shinji'nin 2.0'ın sonunda Üçüncü Patlama ile her şeye verdiği zarardan dolayı Shinji'ye karşı büyük bir kin besliyor ve hatta Shinji Eva-13'teylen onunla ve Kaworu ile savaşıyor. Asuka, Shinji'ye Mızrakları çekmeye çalışarak başka bir Patlama başlatmaya çalışıp çalışmadığını sorar, Shinji bunu reddeder ancak Mızrakları çektiğinde yeni bir Patlama gerçekleşir. Filmin sonunda Shinji'nin elini tutar ve Üçüncü Patlama'nın yarattığı çorak arazide yürümeye başlarlar.

Fiziksel Değişiklikler

Evangelion 3.0'da, Asuka Shikinami, ya Eva-03'ün içindeki Havari ile temas yoluyla ya da belirtilmemiş Eva Laneti ile fiziksel olarak değiştirilmiş gibi görünüyor.

Asuka'nın Değişiklikleri
Asuka'nın parlayan göz bandı
Asuka sorgu odasının camını kırıyor
Asuka, Eva-02'nin içinde büyüyen dişleriyle görülüyor

Asuka, Üçüncü Patlama'dan bu yana geçen 14 yılda görünüşe göre hiç yaşlanmadı. Sorgu odasındaki camı yumruğuyla kırabildiği görülüyor. Eva-02'nin Canavar modlarında hem Mari hem de Asuka'nın gözleri yeşil renkte parlarken, Eva-02'nin 777 modu sırasında sadece Asuka'nın göz bandı parlamakla kalmaz, aynı zamanda Asuka'nın kendisi de "dişlerini" büyütmeye başlar. Arka azı dişleri, görünüşe göre Eva'nın kendi dişlerindeki değişime tepki olarak uzar ve keskinleşir. Asuka dışarı çıktıktan sonra dişlerin değişimi görünüşte kaybolur.

Eva'nın Laneti'nin gerçekte ne anlama geldiği açık değildir. 9. Havari'ye maruz kalmasıyla ilgili olabilir; Asuka'nın 2.0'da Bardiel'den kurtarılmasından sonra Ritsuko, "Havari'nin psikolojik bulaşma olasılığını göz ardı edemeyiz" dedi. Bazıları bu lanetin ayrıca uzun süreli LCL veya Eva'ya maruz kalmasından veya 9. Havari Eva-03'ü devraldığında elde ettiği çok yüksek kapsül derinliğinden kaynaklanabileceğini düşünüyor.

Parlayan Göz Bandı

Asuka artık sol gözünün üzerine havari mühürleyen hex sembolleri aşılanmış bir göz bandı takıyor. Evangelion 3.0'da alttaki göz, kumaşın içinden iki noktada mavi renkte parlıyor: Shinji'nin Wunder'dan kaçışından sonra ve Asuka, Eva-02'nin "777" Canavar Modu'nu etkinleştirdikten sonra. Evangelion: 3.0 + 1.0'da, göz bandının, içine yerleştirilmiş minyatür bir Havari-Mühürleyen Hex Sütunü ile hâlâ çalışır vaziyette bir gözü kapladığı ortaya çıkıyor. Göz bandının çıkarılması ve Mod 999'un etkinleştirilmesi üzerine, sütun gözden serbest bırakılır ve Asuka'nın tekrar Dokuzuncu Havari'ye dönüşmesine ve ayrıca Eva-02'nin Yapay Evrim'e benzer bir duruma girmesine neden olur.

Evangelion: 3.0 + 1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion 3.0 + 1.0'da Asuka; Shinji ve Rei'ye Tokyo-3'ün eteklerinde rehberlik eder ve hayatta kalanlardan oluşan bir kasabaya gelirler. Asuka, Wunder'da olmadığı zamanlarda Kensuke ile birlikte yaşıyor, tıpkı Wunder'daki Mari ile olduğu gibi ve Asuka kendini topluluğun geri kalanından izole etmeyi tercih ettiği için Kensuke ona karşı bir baba figürü gibidir ve ona bir baba gibi bakıyordur. Kensuke bir erzak dağıtıma gittikten sonra, Asuka duş alır ve evde çıplak dolaşır ve kapıda Shinji'yi görür. Asuka, Shinji'nin bir şeyler yapmasını bekler ama Shinji katatonik kalır. Shinji, Asuka'nın de bir DSS Şokçusunu taktığını fark eder ve Kaworu'nun ölümünü hatırlayarak hâlâ travmatize olduğu durumun içerisinde kusar. Kensuke gelir, Asuka'nın üstüne bir örtü bırakır ve Shinji'nin kusmuğunu temizler. Konuşurlar ve Asuka, Shinji'nin hareketsizliğinden rahatsız olduğunu ifade eder, ancak Kensuke onu savunur. Asuka, Shinji'ye köydeki varlıklarının nasıl zorluklarla dolu olduğunu açıklar ve onu protein çubuklarıyla zorla besler. Daha sonra Kensuke, Shinji'nin kaçtığını öğrenir, ancak onun yanına gitmek için ayrılmadan önce, Shinji'yi beslediği için Asuka'ya teşekkür eder, Asuka buna şu şekilde yanıt verir: "Bunu onun için falan yapmadım".

Wunder, Asuka'yı almaya geldiğinde, Shinji onu şaşırtarak onunla gitmekte ısrar eder. Mari, Asuka'yla Shinji konusunda tekrar alay eder ve ona Asuka'nın "kendi yaşındaki erkeklere" aldırmadığını söyler, ancak Asuka Shinji'nin "bir kız arkadaşa değil bir anneye ihtiyacı olduğunu" ifade eder. Wunder Antarktika'ya gitmeye hazırlanırken Mari ve Asuka yeni kapsül giysilerini alır. Asuka, Shinji ile konuşması gerektiğine karar verir. Öfkesinin nedenini anlayıp anlamadığı sorulduğunda Shinji, Dokuzuncu Havari ile olan olay sırasında sorumluluk almadığını kabul eder. Shinji'nin büyüdüğünü fark eden Asuka, Dokuzuncu Havari ile olan olaydan önce yaptığı bento nedeniyle onu sevdiğini itiraf eder, ancak Asuka ondan "önce büyümüştür".

Eva-13'ü sinyal durdurma kapsülüyle vurmaya çalışırken, Asuka, Eva-02'nin kendi AT Alanını göstermesi ve Eva-13'ten korkuyormuş gibi davranmasıyla bunu yapmasını engellemesi karşısında şaşırır. Görevini tamamlamak için Asuka göz bandını çıkarır ve "Mod 999"u etkinleştirir. Minyatür formda bir Havari-Mühürleyen Hex Sütunu ortaya çıkıyor. Asuka, yanan turuncu saçlarla[6] tamamlanmış Dokuzuncu Havari olarak tezahür eder ve Eva-02'yi Işık Devi benzeri bir forma dönüştürür. Bununla birlikte, Eva-13, sinyal durdurma kapsülünü yok eden ve Eva-02'yi sakatlayan, kısmen yeni biçiminden evrimini değiştiren bir patlama/enerji ışını başlatır. Eva-13 daha sonra doğrudan Asuka'ya saldırır ve kapsülünü enkaz halindeki Eva-02'den çıkarmaya çalışır. İşlem sırasında, giriş kapsülünün iç kısmı dönüşür ve Asuka "orijinaliyle" tanışır ve onun Shikinami klon serisinin bir üyesi olduğunu ortaya çıkarır. Orijinal Shikinami, patlamadan önce onu DSS Şokçusundan çeker, hayatını kurtarır, ancak Eva-13'ün onu emmesine izin verir.

Tamamlanma sırasında Shikinami'nin çocukluğuna bir geri dönüşte, onun ne babası ne de annesi olan bir klon olduğu ve yüzlerce kopya arasındaki bir klon olduğu ortaya çıkar. Tüm kopyalar elimine edildi, Shikinami'nin geriye kalan tek kişi olduğunu biliyoruz.[7] Almanya'da büyüdüğü ve simüle edilmiş düşmanlarla (farklı bir saç modeli ve vücut dili ile) savaştığı görülüyor. Klonlama programı sonlandırıldığında insanların arkasından nasıl konuştuğunun farkında olduğunu, ancak kendini daha güçlü hale getirmeye çalıştığını ve kimseye bağımlı olmadığını ortaya koyuyor. Kısa bir sahne, çocuk Asuka'nın Gendo, Yui ve çocuk Shinji'nin resmi bir Nerv aracından çıktığını, Gendo ve Yui'nin ağlayan Shinji'yi yatıştırdığını (3 yaşında, sanırım) ve etkileşimlerini hayranlık ve belirgin bir hüzünle izlediğini gösteriyor. Asuka, kendisine bakacak bir ebeveyni olmadığından yakınır ve dev bir oyuncak bebek kostümü içindeki Kensuke, ona her şeyin yolunda olduğunu söyler ve çok istediği şekilde kafasını hafifçe okşar. The End of Evangelion'daki plaj sahnesine yapılan bir görsel geri dönüşte Shinji, sahilde ağır hasarlı bir tulum içinde yetişkin Asuka'nın yanındadır. Asuka uyanır ve neden uyuduğunu merak eder. Shinji, onu tekrar gördüğüne sevindiğini söyler ve ondan hoşlandığını söylediği için teşekkür eder, kendisinin de (geçmiş zamanda) ondan hoşlandığını kabul eder. Asuka'dan Kensuke'ye onun için selam söylemesini ister. Mari, Asuka ile son kez konuşur ve ona "prenses" diye hitap eder. Asuka, kısa bir süre sonra yeniden inşa edilen dünyada tren platformunda, Rei ve Kaworu ile aynı platformda görülüyor.

Üretim Geçmişi

Asuka, Q/3.0 Önizlemesinde gülümsüyor.

Personel açıklamaları,[8] Asuka'nın Eva-03'ün pilotu olmasının erken aşamada planlandığını belirtiyor. Kaderiyle ilgili çeşitli hikaye tahtaları vardı (örneğin Kaworu'nun 9. Havari/Eva-03'ün içinde yüzü soyulurken Asuka ile konuşan sesi ve ayrıca Shinji'nin giriş kapsülünden çıkarılmasına tepki verdiği bir sahne) son versiyonda kullanılmamıştı. Sonunda Asuka'nın Evangelion: 3.0 + 1.0'da Dokuzuncu Havari olarak tezahür etme yeteneğini koruduğu ortaya çıktı.

Kullanılmayan başka bir konsept, Mari'nin Eva-02'yi kaçırması yerine 10. Havari savaşı sırasında Eva-02 giriş kapsülünde bilinçsiz oturan Asuka'ydı.

İsim

 • Shikinami, adı kelimenin tam anlamıyla "Yayılan Dalgalar" anlamına gelen Ayanami sınıfı II. Dünya Savaşı sırasında kullanılmış bir gemidir. Yaklaşık olarak "Shkee-nami" olarak telaffuz edilir, "Sheeky-nami" olarak değil. Hideaki Anno, Asuka'nın, Rei ve Mari gibi, adını eski Fubuki sınıfı muhriplerden değil, Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri'nin Ayanami sınıfı muhriplerinden aldığını doğruladı; Ayanami sınıfı hakkında İngilizce bilgi çok az olmasına rağmen. Bir donanma bilgisi olarak dikkate değer, orijinal, Fubuki-sınıfı Shikinami'nin aslında Fubuki Tipi II (veya "Ayanami") alt sınıfının tamamlanıp hizmete alınan ilk muhrip olmasıdır; Ayanami'den altı ay sonra sipariş verilmesine rağmen (Ayanami'nin yavaş inşaatı nedeniyle).
 • Asuka Shikinami'nin adı 式波 yazıldığından, "tören dalgaları" veya "ritüel dalgalar" gibi bir anlama gelirken, JMSDF adaşının adı tamamen hiragana ile yazılmıştır ve aynı adı taşıyan 2. Dünya Savaşı savaş gemisinin üzerinde "yayılan dalgalar" anlamına gelen kanji 敷波 ile yazılmıştır. Kanji'deki değişiklik, adı bağlam dışında biraz anlamsız hale getirirken, Evangelion 3.0 ve Evangelion: 3.0 + 1.0'daki Patlamaları çevreleyen törenlere verilen vurgu ve Shikinami'nin klonlanmış kökenlerinin açığa çıkması; değişikliğin belirli, evren içi bir anlamı olmasını mümkün kılmıştır. Tam olarak ne olduğu, hâlâ bir spekülasyon ve tartışma konusu.
 • Yeni film uyarlaması için Asuka'nın Japonca soyadının Soryu'dan Shikinami'ye neden değiştirildiği uzun süre spekülasyon konusu olarak kaldı. Bunun hakkında soru sorulduğunda, Yuko Miyamura bunun bir sır olduğunu söyledi.[9] Bir teori: Yeni tanıtılan karakter Mari'nin Japonca soyadı Makinami'ye sahip olduğu ve diğer kadın Eva pilotun Rei Ayanami olduğu göz önüne alındığında, Shikinami'ye yapılan değişiklik, üç kadın pilotu bir üçlü olarak kurar. Bununla birlikte, bu tema adlandırmasının Rei, Asuka ve Mari arasında daha önemli bir evren içi bağlantıya işaret edip etmediğini göreceğiz. Hideaki Anno ile daha sonra yapılan bir röportaj, ana karakterlerin 'settei'sinin (kabaca "arka planı") orijinal animeden bu yana değiştiğini, dolayısıyla ismin değiştiğini gösteriyor. Shikinami, Evangelion 3.0'da başlayan ve onu tamamen farklı bir kişilik olarak geliştiren büyük yeni olay örgüsü ve karakter geliştirmeleriyle daha da farklılaşan, Soryu'dan karakterizasyonunda birkaç ince ama önemli değişikliklere sahiptir. Evangelion 3.0 + 1.0 nihayet yeni ve tamamen farklı arka planını açıklarken, isim değişikliği haklıdır: normal bir insan kız olan Soryu muadili aksine, Shikinami bir klon ve "Shikinami serisine" ait bir "sözde Lilin"dir.

Referanslar

 1. Resmi web sitesine göre Almanya doğum ülkesidir. 2011/04/27'de alındı. Evangelion: 3.0 + 1.0, Almanya'da geçen sahnelerle bunu açıkça ortaya koyuyor ve ona dil olarak Almanca olan bir Eva simülatörü veriyor.
 2. Yoshiyuki Sadamoto tarafından karakter yüksekliği çiziminde etiketlendiği gibi. Evangelion 2.0 Complete Records Collection'da yayınlandı.
 3. Filmin kendisinde sağlanan isim sırası Japon geleneklerini takip ediyor. Ancak, batılılaştırılmış versiyon "Asuka Shikinami Langley" Evangelion 2.0 Complete Records Collection'da sunulmaktadır.
 4. Miyamura, Shikinami'nin Asuka Soryu'dan farklı bir karakter olarak oynandığını kendisi belirtti. [Evageeks.org Forum. Evageeks.org Forumu. Yuko Miyamura, SMASH'da. 2011/02/19'da alındı.
 5. Anno, bu sahnede Asuka'nın "kedi gibi bir gülümsemeye" sahip olduğunu belirtti. Notu Evangelion 2.0 Complete Records Collection'da yayınlandı.
 6. Televizyon animesindeki alevli turuncu saç ve diğer birçok unsur, Gainax'ın “Diebuster”ından Nono'ya doğrudan bir göndermedir, kendisi de Hideaki Anno'nun ünlü “Gunbuster”ının devamı niteliğindedir.
 7. Klonlar hiçbir zaman doğrudan hayatta kalmak için birbirleriyle savaşırken tasvir edilmese de, yalnızca en güçlü klonun/klonların hayatta kaldığı bir "Battle Royale" tarzı seçim sürecinin dahil olduğu bir kapışma büyük ölçüde ima edilir. Yuko Miyamura'nın kısa ama akılda kalan canlı aksiyon rolü "onee-san", Battle Royale'ın canice kurallarını aşırı neşeli bir şekilde açıklayan tüyler ürpertici eğitim video eğitmeni göz önüne alındığında, Battle Royale'a kasıtlı bir gönderme uygun olacaktır.
 8. Evangelion 2.0 Complete Records Collection
 9. Evageeks.org Forumu. Yuko Miyamura, SMASH'de. 2011-02-19'da alındı.


Karakterler
Ana Karakterler: Shinji Ikari | Rei Ayanami | Asuka Langley Soryu
Nerv Personeli: Misato Katsuragi | Gendo Ikari | Ritsuko Akagi | Kozo Fuyutsuki | Ryoji Kaji | Maya Ibuki | Makoto Hyuga | Shigeru Aoba
Sınıf Arkadaşları: Toji Suzuhara | Kensuke Aida | Hikari Horaki
Diğer Karakterler: Kaworu Nagisa | Yui Ikari | Naoko Akagi | Kyoko Zeppelin Soryu | Dr. Katsuragi | Keel Lorenz | Pen Pen
Rebuild of Evangelion: Asuka Shikinami Langley | Mari Makinami Illustrious | Sakura Suzuhara | Ryoji Kaji (Çocuk)
Çeşitli: İkincil Karakterler | İkincil Karakterler (Rebuild) | Ekstrakanonik Karakterler
Teori ve Analiz: Karakter İsimlerinin Kökenleri (Savaş Gemileri) | Tasarımlar | İlişkiler | Profiller
Kaynaklar: 2015: Ryohji Kaji'nin Son Yılı