tr:Evangelion Ünite-02

From EvaWiki
(Redirected from tr:Eva-02)
Jump to navigation Jump to search

NGE RoE Anima Diğer

"Aoba, B Kanatı'nın inşaatına özensiz dediğinde BUNUN gibi bir şey görmemişti!"
Bu makale veya bölüm, açıkça utanç verici olmayan bir kalite standardını karşılamak için bir temizleme gerektirebilir.
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın ve/veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Evangelion Ünite-02
Eva-02
エヴァンゲリオン弐号機
Model Tipi Üretim Modeli
Pilot(lar) Asuka Langley Soryu,
Kaworu Nagisa (24. Bölümde)
Ruh(lar) Kyoko Zeppelin Soryu
İlk Fırlatma 8. Bölüm


Profil

Evangelion Ünite-02 (エヴァンゲリオン弐号機, Evangelion Nigouki) tamamlanan üçüncü Evangelion, ilk Üretim Modeli Evangelion'dur. Eva-02'nin tasarımı, Prototip Eva-00 ve Test Tipi Eva-01'in yapımı sırasında yapılan hataları düzelterek, onu havarilere karşı savaşmak için özel olarak inşa edilen ilk Evangelion yapıyor.

Özellikleri

Eva-02'ın Sahnelerinden Bir Seçki

Eva-02, bir Üretim Modeli Evangelion'dur ve sonraki Eva-03 ve Eva-04 ile aynı zırh düzenlemesini, Eva-00 ile birlikte, kullanır. Bu düzenlemeyi kullanan tüm Evangelionlar, aynı omuz pilon tasarımına ve gövdelerinde beş V şeklinde zırh plakasına sahiptir.

Bu Evangelion mavimsi-mor kana, mavi-gri tene ve dört göze sahip olmasıyla benzersizdir. (Diğer tüm Evalar kırmızı kana sahiptir ve Eva-00 dahil olmak üzere tüm Seri Üretim olmayan Evangelionlar için iki göz ve kahverengi ten standarttır.) Gözler tek tip ateşli turuncu renktedir.

Eva-02'nin bir çenesi ve ağzı olmasına rağmen, zırhlı olduklarında bunlar Eva-01, Eva-03 ve 04'tekiler kadar açılamamakta ve bu nedenle miğferde menteşeli çene parçası bulunmamaktadır. Bunun yerine kask, Eva'nın gözlerini kapatmak veya ortaya çıkarmak için değişebilen hareketli bölümlere sahiptir. Kaskın şişkin alın kısmında dört belirgin burun deliği bulunur.

Bir Üretim Modeli Evangelion olarak Eva-02'nin, 10. bölümde görülen D-tipi Ekipman gibi farklı ekipman uyumlarını kullanabildiği gösterilmiştir. Ek olarak, Eva-02, bir kutu kesiciye benzeyen, kendine özgü bir kademeli bıçağa, PK-2'ye sahiptir. Görünüşe göre Eva-02'ye özgü olan iğne tabancası, sağ omuz direğinde füze gibi ateşlenebilen bir çivi rafıdır.

As a Production Model Evangelion, Eva-02 is shown to be capable of using different equipment fits, like the D-type Equipment seen in Episode 10. In addition, Eva 02 has a distinctive progressive knife, the PK-2, that resembles a box cutter. Seemingly unique to Eva-02 is the needle gun, a rack of spikes in its right shoulder pylon which can be fired like missiles.


End of Evangelion'da

End of Evangelion'da Evangelion Ünite-02
The End of Evangelion için kullanılan Eva-02 tasarımı.
Ölü Eva-02, çene parçasında "dişler" görünüyor.
Kafa tasarımlarını karşılaştıran mizahi İngilizce çevirili görsel (GIF dosyası, tam çözünürlükte görebilmek için görsele tıklayın!)

The End of Evangelion için değiştirilmiş bir Eva-02 tasarımı benimsendi. Görsel olarak orijinaline benzer olmasına rağmen, yeni tasarım daha insan benzeri vücut oranlarına, önemli ölçüde küçültülmüş pilon boyutuna ve daha dar, yeniden tasarlanmış bir kafa şekline sahiptir. Alt kollardaki zırh bıçakları da ortadan kaldırıldı. Bu değişikliklerden bazıları, Eva-02'nin son savaşının animasyonunu kolaylaştırmak için yapılmış olabilir.

Film versiyonunda "kask patlatma" mekanizması ortadan kaldırılmıştır. Eva-02'nin başı tamamen kapalıyken çenesini açtığı hiç görülmese de (kükremesine ve başka sesler çıkarmasına rağmen), çene parçası daha sonra açığa çıktığında, Eva-01 ve diğerlerine göre gözle görülür şekilde "dişleri" vardır.

Kavramsallaştırma

Öneri'den Eva-02.

Öneri'de görülen Eva-02, "Test Tipi" olarak etiketlenmiştir ve bu noktada gözlemlenebilen diğer birçok tasarım farklılığının yanı sıra iki boynuz benzeri yanak uzantısına sahiptir. Kırmızı renk şeması zaten mevcuttur.

Operasyonel Geçmişi

Eva-02 ilk olarak serinin 8. bölümünde tanıtıldı, standart ekipman ve kademeli bıçağı dışında hiçbir savaş teçhizatı olmamasına rağmen Gaghiel ile savaşmak için etkinleştirildi (sağ direkteki sivri fırlatıcı bu bölümde kullanılmadı). Eva, sualtı savaşında ciddi şekilde engellenir, ancak havarinin ağzını açmayı ve AT Alanını etkisiz hale getirmeyi başarır, bu da iki batırılmış Iowa sınıfı zırhlının içeride patlamasına ve çekirdeğini yok etmesine izin verir.

Eva, Israfel'i yenmek için Eva-01 ile birlikte hareket ederek ve daha sonra Havari Sandalphon'u yakalamak için özel dalış ekipmanlarıyla bir yanardağa gönderilerek birkaç başka savaşta yer alır. Sandalphon'un yakalanması başarısız olur ve havari ile bir savaşa neden olur. Eva-02 patlayan bir zırh cıvatası nedeniyle bir bacağını kaybeder ve Eva-01 tarafından magmadan kurtarılması gerekir. Eva-02 ayrıca Sahaquiel koşusunda yer alır ve kademeli bıçağını havarinin çekirdeğine saplar.

Eva-02'nin TV dizisindeki başarılı muharebe rekoru bu noktada adeta sona eriyor. Bardiel savaşında, Asuka'nın dikkati dağıldığında ve şaşırdığında, enfekte Eva-03'e hiçbir zarar vermediği için Eva-02'nin erkenden etkisiz hale geldiği gösteriliyor. Eva-02'nin tüm silahı ve roket ateşinin tamamen etkisiz olduğu ve kafası ve kolları havari tarafından kesildiği için Zeruel ile olan savaşı daha da fecidir. Eva onarılır ve ardından hem pilot hem de yerleşik ruhun havarinin zihinsel araştırmasından muzdarip olduğu havari Arael'e karşı savaşa gönderilir. Asuka ve Eva-02 arasındaki senkronizasyon oranı o kadar düşüktür ki Eva, Armisael'e karşı savaşta hareket edemez ve savaştan çekilmesi gerekir. Son olarak, 24. bölümde Kaworu Nagisa, Eva-02'yi dışarıdan kontrol ediyor ve onu Terminal Dogma'ya giden yolda engelleri aşmak ve Eva-01 ile savaşmak için kullanıyor.

Eva-02'nin son savaşı, The End of Evangelion'da, Asuka, Eva-02'de JSSDF güçlerinin derin hücum saldırılarına maruz kaldığı Geofront gölünün dibine gönderildiğinde gerçekleşir. Sonunda Asuka, başından beri Eva-02'nin içinde olan annesi Kyoko Zeppelin Soryu'nun ruhuyla temasa geçer. Eva, çılgın moduna benzer şekilde yükseltilmiş bir güç durumuna giriyor ve Asuka alışılmadık derecede yüksek bir senkronizasyon oranı elde ediyor gibi görünüyor. Eva, JSSDF tanklarını, VTOL'leri ve göldeki fırkateyni kolayca yok eder, ancak savaş sırasında batarya kablosu koptu ve pil gücüne geçmek zorunda kaldı.

Seri Üretim Evangelionlara karşı yapılan sonraki savaşta, Eva-02 üç dakikadan biraz daha uzun bir sürede dokuzunun hepsine ciddi şekilde zarar verir, ancak tam bataryası bittiğinde, bir Longinus'un Mızrağı kopyası tarafından vurulur. S.Ü Evalar yeniden aktif hale gelir ve Eva-02'yi parçalayıp bağırsaklarını sökmeye devam eder. Daha sonra, Eva-02, sonuncusu çekirdeğe çarpan sekiz Mızrak tarafından vurulmadan önce ilk ve son kez güçsüz çılgın halinin garip bir varyasyonuna girer. Eva'nın parçalanmış cesedi daha sonra Seri Üretim Evangelionları tarafından taşınırken görülür ve sonunda Geofront'un zeminine bırakılır, Eva-02, burada ölü gözlerle gökyüzünde meydana gelen olaylara bakar.

Ruhu

Eva-02'nin ruhu Kyoko Zeppelin Soryu'nun ruhudur ve bu nedenle kızı Asuka Langley Soryu, Eva'nın pilotu olarak seçilmiştir. Yui Ikari'ye benzer şekilde Kyoko, Eva'nın çekirdeğiyle (Eva-02'ninki) bir temas deneyi yaptı, ancak Yui'nin aksine, tamamen emilmedi. Bunun yerine, Kyoko'nun ruhunun yalnızca annelik yönlerini içeren kısmı Eva'ya alındı. (Bu fenomenle ilgili daha fazla ayrıntı için Ruhun Bölünebiliriği'ne bakın.) Sonuç olarak, Kyoko deneyinden fiziksel olarak kurtulurken, klinik olarak deliye döndü ve karantinaya alınması gerekiyordu, sonunda başarılı intiharıyla öldü; tüm bunlar genç kızını derinden etkileyen bir olaylar zinciridir.

Kyoko'nun ruhunun geri kalanına ne olduğu bilinmiyor. Olası bir tahmin, kalanın intiharından sonra Eva-02'ye kurtarıldığıdır. 25'. bölümde, Asuka annesinin Eva-02'nin içinde olduğunu öğrenmeden hemen önce, Kyoko'nun sesi birkaç kez "Ölmemelisin! Yaşmalısın! Yaşıyorsun!" derken duyulabilir. Ancak, tanıdık bir ses daha "Lütfen benimle öl!" (22. bölüm ve 25. bölüm flashback sekanslarında duyulduğu gibi) onun sevgi ve cesaret verici sözleri arasına iki kez karıştırılmıştır; deli Kyoko ve anne Kyoko'nun tekrar birleştiğini ve Eva'nın çekirdeğinde bir arada var olduğunu öne sürüyor.

Diğer Süreklilikler

Mangada

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Eva-02, Armisael'e karşı savaşta Kaworu Nagisa tarafından yönetilir ve bu sırada Çift Testere (Neon Genesis Evangelion 2'de piyasaya sürülen bir silah) kullanılır.


Evangelionlar
Evangelionlar (Genel)
Başarısız Evangelion Prototipleri | Simülasyon Gövdeler
Eva-00 | Eva-01 | Eva-02 | Eva-03 | Eva-04 | Seri Üretim Evangelionlar (05~13 arası Evangelionlar)
Rebuild of Evangelion: Mark.04 | Eva-05 | Mark.06 | Eva-08 | Mark.09 | Eva-13
Eva 8+2 | Seri Üretim Evangelionlar | Sonsuzluğun Başarısızlıkları
Diğer: Ekstrakanonik Evalar