tr:Neon Genesis Evangelion 2

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


PSP versiyonunun kapak görseli

Neon Genesis Evangelions (Shinseiki Evangelion 2, Japonca: 新世紀エヴァンゲリオン2) 2003 yılında PlayStation 2 için piyasaya sürülen Evangelion tabanlı bir RPG video oyunudur ve daha sonra 2006'da bir PSP sürümü yayınlanmıştır. Oyun oyuncuya, serinin hikayesinin birkaç farklı versiyonu aracılığıyla birkaç karakteri yönetmesine izin verir. Oyunun kendisi bir RPG, bir yükseltme oyunu ve bir araya getirilmiş bir flört siminin birleşimidir. Hideaki Anno, Gizli Bilgi dosyaları için yoğun bir şekilde röportajlarda bulundu, ancak senaryoların yazarı olarak kabul edilmedi.[1]

Oyunun en büyük cazibesi "Gizli Bilgiler" (Kimitsu Jouhou) dosyalarıydı: Oyun, Neon Genesis Evangelion'un en kafa karıştırıcı gizemlerinden bazılarının yanıtlarını içermek için çok heyecanlıydı ve bu "cevaplar", Senaryoya bağlı olarak gerçek oyundan izole edilmiş, açılabilir veri dosyaları biçiminde gelmişti. Serinin yaratıcısı Hideaki Anno, video oyunu geliştiricileri tarafından kapsamlı bir şekilde röportaj yaptı, bu nedenle "Gizli Bilgiler" dosyalarında yer alan bilgiler muhtemelen "ikinci kademe" veya "üçüncü kademe" kanon olarak kabul edilmelidir.[2][3] Geliştiriciler ayrıca bir üretim günlüğünde kendi "Evangelion dünyasını" yaratmak istediklerini belirtiyorlar.[4] Bu aynı zamanda "özerk" bir simülasyon ve karakterler yaratma çabalarında da ifade edilir.[5][6] Bu, oyuncunun karakterler, savaşlar ve ilişkiler için çok sayıda senaryo oluşturmasını sağlar.[7]

Ayrıca bakınız: Gizli Bilgiler (Çeviri)

PS2 Versiyonu Senaryoları

Shinji tuvaleti kullandıktan sonra daha iyi hissediyor (PS2 versiyonu)
 • Senaryo başlıklarının ve açıklamalarının Japonca'dan İngilizce'ye, Sailor Star Dust tarafından yapılan çevirileri.
Senaryo Karakter Başlık Açıklama
Senaryo 01 Shinji Ikari "Havari Saldırısı" Serinin olaylarına dayanarak, Shinji Yeni Tokyo-3'e gelir. (Senaryo'nun bu versiyonunda savaşlar düzensiz gerçekleşir).
Senaryo 02 Asuka Langley Soryu "Asuka Japonya'ya geliyor" Shinji ve Misato ile birlikte yaşayan Asuka, Eva pilotu olurken Japon yaşamına uyum sağlar.
Senaryo 03 Rei Ayanami "Rei, Kalbinin Ötesinde" Rei kimliğini sorgular ve gerçekte kim olduğunu keşfeder.
Senaryo 04 Misato Katsuragi "Bir Kadının Savaşı" Misato, Nerv'de garip bir şeyler olduğunu hisseder ve araştırmaya başlar.
Senaryo 05 Shinji Ikari "Son Elçi" Bu senaryo, televizyon dizisinin 24. bölümünde gerçekleşen olayları kapsar.
Senaryo 06 Shinji Ikari "Başka Bir Dünya" PS2 sürümüne özgü sonsuz bir senaryo olan bu senaryoda Shinji, bir Eva pilotu değildir. O sadece normal bir ortaokul öğrencisidir ve nakil öğrenci Asuka ve onların vasisi Misato ile yaşar (Misato bu senaryodaki tek yetişkindir). Bu neşeli dokunuş Girlfriend of Steel 2 evrenine benziyor, ancak senaryonun kendisi hâlâ dizi karakterlerinin kişiliklerine dayanıyor.
Senaryo 07 Toji Suzuhara "Tekrar Toji" Toji bir Eva Pilotudur ve Seri Üretim Evangelionlara karşı savaşır.
Senaryo 08 Ryoji Kaji "VS Seele" Kaji, Seele ve Nerv'ün gizemlerini araştırır. (Kaji'nin bu senaryoyu tamamlamak için TÜM Gizli Bilgi dosyalarını edinmesi gerekir.)
Senaryo 09 Kaworu Nagisa "Havari Avcısı" Kaworu bir Eva Pilotu olur ve gerçek kimliğini keşfeder.
Senaryo 10 Shinji Ikari "Gümüş Muriatik Denge" Bu senaryo tamamlandıktan sonra daha fazla bilgi verecektir.
Senaryo 11 Gendo Ikari "İnsanlığı Tamamlama Projesi" Gendo, ölen karısı Yui Ikari ile Üçüncü Patlama'ya neden olarak yeniden bir araya gelmeye çalışır.

PSP Versiyonu Senaryoları

Shinji ve Asuka evde sohbet ediyor (PSP versiyonu)
Toji hastanede isimsiz küçük kız kardeşini ziyaret ediyor.
SENARYO 09'da Maya ve Aoba.
Senaryo Karakter Başlık Açıklama
SENARYO 01 Shinji Ikari "Havari Saldırısı" This is the first Scenario you should play. It covers the whole series & movies story-line, and features plenty of tutorials.
SENARYO 02 Shinji Ikari "Bu dünyayı seviyorum, ama" Bu senaryoda Shinji, Yeni Tokyo-3'teki hayatında daha rahat hissedebilmesi için diğer tüm karakterlerle (Pen Pen hariç) iyi geçinmeye çalışmalıdır.]].
SENARYO 03 Rei Ayanami "Rei, kalbin ötesinde" Bu senaryoda, EVA-00'ın Pilotu Rei Ayanami'yi kontrol edeceksiniz. Senaryosunu tamamlanamak için Gendo dışında bir karakterle iyi bir ilişkisi olması gerekir.
SENARYO 04 Asuka Langley Soryu "Tabu bir yerde bir öpücük" Bu senaryoda, EVA-02'nin Pilotu Asuka'yı kontrol edeceksiniz. Asuka'nın senaryosunu tamamlanamak için belirli havarilerle (ve ayrıca Seri Üretim Evalarla) savaşmalısınız.
SENARYO 05 Misato Katsuragi "Bir kadının savaşı" Misato, Nerv'de şüpheli bir şeyler olduğundan şüphelenir. Tüm insanlığı, İnsanlığı Tamamlama Projesi'nden kurtarmak için Gendo'nun gerçek hedeflerini keşfetmesi gerekiyor.
SENARYO 06 Gendo Ikari "İnsanlığı Tamamlama Projesi" Gendo'nun hayali, karısı Yui ile yeniden bir araya gelmektir. Ama karısı öldü, bu yüzden Gendo'nun tek şansı Seele'nin İnsanlığı Tamamlama Projesini kendi çıkarı için kullanmaktır.
SENARYO 07 Kozo Fuyutsuki "Sonunda parlak bir günün hayali" Fuyutsuki, dizide oldukça ikincil bir karakter olmasına rağmen, Gendo ile Evangelion'un en derin sırlarının çoğu hakkındaki kabulünü paylaştı. Bu senaryoda, aşk ilgisine ne olduğunu anlamaya çalışarak bir soruşturma yapacak: Yui Ikari. Yoksa o sadece bir takıntı mı?
SENARYO 08 Ritsuko Akagi "Ateşli kadın" Ritsuko, Rei'yi kıskanıyor çünkü Gendo onunla çok zaman geçiriyor. Bu yüzden bir strateji planlar: diğer erkekleri (Kaworu ve Fuyutsuki dahil) baştan çıkarmak, böylece Gendo da onu kıskanmaya başlar.
SENARYO 09 Maya Ibuki "Genç çimlerin zirvesi" Maya çok gergin ve yeme sorunları var. Belki de Operatör meslektaşı Shigeru Aoba'ya karşı bir ilgisi vardır. Ya da belki de Ritsuko'nun ondan yapmasını istediği, Nerv'in en derin sırlarıyla ilgili görevler yüzündendir...
SENARYO 10 Makoto Hyuga "Muhteşem Gökyüzü" Hyuga, Misato'ya aşıktır fakat Misato, Hyuga'yı iyi bir arkadaş olarak görmesine rağmen, Nerv'in en derin sırlarını araştırdığı Kaji ile daha çok ilgileniyor. Bu nedenle Hyuga, Misato'nun aşkına olan ilgisinden endişe duyar.
SENARYO 11 Shigeru Aoba "Kobalt Gökyüzü - Cobalt Sky" Daha gençken, kolej günlerinde Aoba, Cobalt Sky adlı bir grubun gitaristiydi. Gitar çalmayı sevmesine rağmen geçimini sağlamanın imkansız olduğunu hissetti. Bu yüzden çok çalıştı ve eski arkadaşlarını unutarak Nerv'de Operatör olarak çalışmaya başladı.
SENARYO 12 Ryoji Kaji "VS. Seele" Kaji üçlü bir casustur: Seele için çalışıyor (onlar için Nerv'ü gözetliyor), Gendo için çalışıyor (onun için Seele'yi gözetliyor) ama aynı zamanda tüm sırları ortaya çıkarmak için kendi başına çalışıyor. Onun senaryosunda, TÜM "Gizli Bilgiler" dosyalarını almalısınız. Bu doğru: 24 konunun tümü için 4 bilgi seviyesinin tümünü.
SENARYO 13 Toji Suzuhara "Kalbin sağduyusu" Toji, hastanede kalan ve Sachiel'in savaşından sonra aldığı yaralardan kurtulan küçük kız kardeşine bakar. Toji, EVA-01'deki beceriksiz kontrolleri için Shinji'yi suçluyor, ancak kaderin kendisi için planladığını görmezden geliyor. Toji'nin senaryo hedefi, bir Eva pilotu olmak ve Seri Üretim Eva Serisini yenmektir.
SENARYO 14 Kensuke Aida "Rüyadan uyanmak" "EVA'ların Gelişimi" ve "Marduk Enstitüsü"nün ardındaki sırları ortaya çıkarın ve bir EVA Pilotu olun. Ama bu neye mal olacak?*Bu senaryoda Toji, Zeruel ile olan savaşta olmasına rağmen sona doğru ölüyor.
SENARYO 15 Hikari Horaki "Baharı gören kişi" Etkinleştirilecek çok sayıda sahne olmasına rağmen bu senaryo çok zor değil. Bir lise komedisi gibi oldukça hafif aşk içeren bir senaryo. Hikari, Toji'ye aşıktır, ancak Toji, daha çok yaklaşan bir Evangelion aktivasyon deneyi hakkında endişeli görünmektedir...
SENARYO 16 Kaworu Nagisa "Kırık Kanatlar" Kaworu gerçekte kim olduğunu keşfetmeli ve Üçüncü Patlama'ya neden olmaktan kaçınmalıdır.*İlginç bir şekilde, bu senaryo biraz alternatif bir evrende gerçekleşir: Kaworu, saldıran ilk havarilerden biridir, üçüncü havari olarak sınıflandırılır ve Toji ve Shinji tarafından Terminal Dogma'ya ulaşması engellenir.
SENARYO 17 Pen Pen "Yine de İnsanoğlunun eli değmemiş" Bu senaryoda Misato'nun evinden ayrılamazsınız. Pen Pen televizyon izliyordu ve bir Pet Shop reklamını gördü. Pen Pen, Misato'dan bu sanal evcil hayvanla ilgilenmek istediği için, Nuigurumi adında köpek benzeri bir robot peluş oyuncak satın almasını istedi. Bu nedenle Misato dükkana gider ama Nuigurumi çok pahalıdır. Ancak, Pet Shop'tan çeşitli ürünler için bir çekilişe katılması için kendisine bir kupon sayfası verilir.
SENARYO 18 Shinji Ikari "Gümüş Muriatik Denge" Misato'nun dairesinde yaşamaya başlarsınız ve her karakter zaten Tokyo-3'tedir, hatta Asuka, Kaji ve Kaworu'da orada yaşamaktadır. Ancak Nerv'de 5 pilot olsa bile, EVA-01'deki Shinji savaşta konuşlandırılan tek kişi olacak gibi görünüyor, bu yüzden bazı zorlu savaşlara hazır olun. Havariler rastgele bir sırayla ortaya çıkıyor ve görünüşe göre EVA-01, berserk moduna daha sık girebilir. Bu senaryo, Shinji'nin 2. senaryosunun tersi bir senaryodur (karakterler ilişki durumları kötü, AT Alanı düşük, sonun kendisi negatif).

PS2 ve PSP Versiyon Farklılıkları

PS2 version

 • Bu versiyon, biraz geliştirilmiş grafikler ve 3D olarak oluşturulan Evangelion Ünite-01 ile serinin açılışını içerir.
 • Bitiş kredisi teması, Fly Me to the Moon'un CD versiyonundan bazı satırlar.
 • Bir kod kullanarak tüm senaryoların kilidini açabilirsiniz.
 • "Başka Bir Dünya" ve "Son Elçi" senaryoları, oyunun yalnızca bu sürümünde bulunur.
 • Eylem düğmeleri, başka bir karakterle konuşurken seçim yapmak için kullanılır.

Daha fazlası gelecek.

PSP version

 • Açılış sekansı kaldırıldı.
 • Bitiş teması, The End of Evangelion'dan A Void in the Dream'in arka plan parçasıdır.
 • Daha yeni senaryolar almak için, kilidini açmak için bir kod kullanmak yerine her birini tamamlamanız gerekir.
 • İki yeni özellik, Dürtü ve Başarı/Başarısızlık Darbesi tanıtıldı ve oyuna dahil edildi (oyundaki eylemler için ödeme yapmanızı sağlar).
  • Bir sonraki savaşın ne zaman gerçekleşeceğini takip eden DefCon da tanıtıldı.
 • Komutları seçmek için eylemler düğmelerini kullanmak yerine, komutlar bunun yerine bir açılır menüdedir.
 • Senaryolar için oynanış genişletildi ve geliştirildi.
 • Serbest Dönüşler, savaşlar ve diğer şeyler için genel düzen (örneğin, karakter görüntüleri artık tüm ekranı kaplamıyor) geliştirildi.
 • Seiyuular tarafından birkaç yeni seslendirme yapılır.

Daha fazlası gelecek.

F Tipi Ekipman

NGE2 oyunundan F Tipi Ekipman

Seride B ve D Tipi Ekipmanları duyuyoruz. A ve C'den hiç söz edilmiyor ve sıra NGE2 oyunu için bir satış hilesi üretmeye geldiğinde, doğrudan F'ye atladılar. F Tipi Ekipman, EVA-01'in normal mor zırhının üzerine yerleştirilmiş macenta ve turuncu renkli bir zırhtır. Bunu tasarlayan Yamashita, Newtype ABD'nin Ocak 2004 sayısında yaptığı açıklamalara bakarak F Tipi Ekipman konseptinin sorunlu doğasının gayet iyi farkındaydı.[Kaynak Gerekli]


Notlar

 • Neon Genesis Evangelions: Tsukurareshi Sekai (Artificial World) - Another Cases adlı oyunun PSP versiyonu 2006 yılında Japonya'da piyasaya sürüldü. PS2 sürümündeki orijinal 11'den toplam 18 oyun senaryosu (bazıları değiştirilmiş veya yeni) gibi oyun geliştirmelerinin yanı sıra ekstralar içerir.
 • Oyun, Evangelion mangasından birkaç şey ödünç alıyor ve animeye daha iyi uyması için onları biraz değiştiriyor:
  • Örneğin Nerv'de elektrikler kesildiğinde Kaworu gelir ve Rei'ye "Sen de benim gibisin" der. Rei, "Ben benim. Senden farklıyım." diye yanıtlıyor. (Manganın bir bölümünde Rei, Kaworu'nun ifadesine şu şekilde yanıt verir: "Benzer olabiliriz ama aynı değiliz.") Yine aynı sırada Shinji ve Asuka birlikte HQ'da dolaşıyorlar. Bu, Shinji ve Asuka'nın neredeyse öpüştüğü manga bölümünden ödünç alınmıştır.
   • Nerv'de elektriklerin kesildiği sahnede, bundan Kaji'nin sorumlu olduğu ima ediliyor.
  • Mangaya benzer şekilde, Eva 2 oyununda Shinji (ilk senaryosu Havari Saldırısı'nda) amcası ve teyzesiyle (animedeki öğretmeni yerine) yaşıyordu.
 • Toji ve Kaworu animede hiç karşılaşmasalar da, Eva 2 oyunu onları pek anlaşamıyormuş gibi gösteriyor; özellikle Toji'nin tarafında.
 • PS2 piyasaya sürülmeden önce Kikkawa Kabao, Shonen Ace-A'da iki sahte mangayı resimledi:
  1. "Bölüm I - Shinji'nin Vakası"
  2. "Bölüm II - Asuka'nın Vakası"
 • Bu oyun şu anda Evageeks tarafından Japonca'dan İngilizce'ye çevriliyor.

Referanslar

 1. Oyunun kredileri sadece "GAINAX" ve "Hideaki Anno"dan "genel süpervizör" olarak bahseder. Bu, sanat kitapları ve hatta bazen ticari mallar gibi çeşitli türev materyallere verilen aynı genel atıftır; esasen sadece fikri mülkiyet sahibi ve yönetiminin kim olduğunun bir onayıdır. Gainax haklara hâlâ sahip olduğu için, Anno da dahil olmak üzere orijinal Eva personeli, bu geçici süre boyunca neredeyse on yıl boyunca Gainax'tan ayrılıp Khara'ya taşındıktan sonra bile, hâlâ bu tür projelerde kredilendiriliyorlardı. Son yıllarda bu, şu anda yarı feshedilmiş Gainax'tan tamamen fikri mülkiyet haklarını aldıktan "sonra" Khara'ya geçti. Oyunun web sitesindeki diğer kaynakları hesaba katarsak, katılımının görüşmeler için danışmanlık yapmakla sınırlı olduğunu varsaymak güvenli görünüyor. Daha fazla ayrıntı için bu konuya bakın.
 2. Alpha Systems (oyunun geliştiricileri), "Gizli Bilgiler" dosyalarındaki bilgilerin güvenilir olduğunu iddia ederken, Gainax'ın kendisi, hayranların bilmesi gereken tüm bilgilerin gösteri ve filmlerde zaten mevcut olduğunu belirtiyor: "Dizi ve filmde yeterli bilgi verilmiştir. Bunlar sadece oyun için oluşturulmuş ayarlardır". Bu nedenle, GB'in kendileri güvenilir olarak kabul edilebilirken, diğer lisanslı video oyunlarında ve görsel romanlarda bulunan birçok alternatif senaryo gibi, oyundaki birçok alternatif senaryo muhtemelen göz ardı edilmelidir. - http://forum.evageeks.org/post/368618/Reconsidering-the-NGE2-PS2-P-Games-Canonicity/#368618
 3. "Gizemleri çözmek için Eva'nın dünyasını anlamalısınız." Eva 2 oyunu sizi bir kez daha Eva dünyasına çekiyor. Yapım sırasında geliştiriciler Eva hakkında her şeyi anlamak için ellerinden geleni yaptılar ve öğrendiklerini oyuna dahil etmeye çalıştılar. Onların çabaları olmasaydı, Eva dünyasını yeniden yaratmak imkansız olurdu. Alpha System'den Hiroshi Shibamura, uzun bir anket hazırladı ve hem dizi hem de filmlerin yönetmeni Hideaki Anno ile on saatten fazla süren bir röportaj yaptı. Röportaj, "Gundam serisinin her biri hakkında ne düşünüyorsunuz?" (oyunda "Anno AI"nın programlanmasına yardımcı olmak için) ve "İlk Havari neydi?" gibi soruları içeriyordu (Eva'nın arkasındaki hikayeyi daha iyi anlamak için). Yönetmen Anno ve ekibi, soruları içtenlikle yanıtladı ve oyun da bunu yansıtıyor. Ancak, cevapları bulmak kolay olmayacak. İpuçlarını toplamanın en hızlı yolu, oyunu mümkün olduğunca çok sayıda farklı rolde tekrar tekrar oynamaktır. Gendo gibi bazı aldatıcı karakterler var (doğru söyleyip söylemediğini asla bilemezsiniz). Ve tüm sıkı çalışmadan sonra, elde edilen bilgilerin çoğu çelişkili veya tamamen yanlış olabilir. Bunun nedeni, belirli bir karakterin bakış açısından doğru bir cevabın, bir başkasının bakış açısından mutlaka doğru olmamasıdır. Öte yandan, gizem çözme bunun sadece bir parçası. Doğru cevapları bulmak için bu kadar çok çalışmak yerine, GAINAX'ın oyunda sunduğu söylenen "Resmi Cevap" hakkında ipuçlarını keşfetmek için Eva'nın şaşırtıcı dünyasında oynamaya devam edin." - Newtype USA Ocak 2004
 4. https://web.archive.org/web/20040805092501fw_/http://www.bandaigames.channel.or.jp/list/eva2/fr_01.html
 5. https://web.archive.org/web/20060509225658/http://www.bandaigames.channel.or.jp/list/eva2/life.html
 6. https://web.archive.org/web/20071011062217/http://www.alfasystem.net/game/eva2/product_introduction.html

 7. 01 C156 big.jpg

  "Japonca soruları okuyamadığını mı söylüyorsun?" "Doğru, henüz tüm Japonca harfleri öğrenemedim. Orada üniversitede bunları görmedik."
  Bu sayfanın doğru bir çeviriye ihtiyacı var. Japonca biliyorsanız lütfen yardım edin! (Resmi bir çeviri şansı düşük olduğundan, bunun bilgilendirici olması amaçlanmıştır.)
  Lütfen bu makaleyi düzenleyin veya bu konuyu tartışma sayfasında tartışın.


  "Asuka ve Shinji'nin kavga ettikleri zamanlar vardır ama birbirlerine çok aşık oldukları zamanlar da vardır. Böyle bir durumu özgürce yaratabilirseniz, oyun çok daha ilginç hale gelecektir. Basitçe bir aşk-meşk ilişkisine sahip olmak hiç de ilginç değil."
  Örneğin: Shinji ve Asuka'nın öpüştükleri bir an var ama aniden tartışıyorlar ve Shinji evden kaçıyor. Asuka perişan haldedir ve savaşta birçok hata yapar. Daha sonra tekrardan barışırlar ve senaryoyu bir öpücükle bitirirler.
  Başka bir örnek: Shinji ve Asuka'nın öpüştükleri bir sahne var, ancak Asuka, Shinji'nin Hikari ile arkadaşça bir tavrını ona hatırlatır ve tartışırlar fakat Shinji, gerçek duygularının sadece Asuka için olduğunu açıklar.
  https://web.archive.org/web/20071018035324/http://www.alfasystem.net/game/eva2/text_conquest/mel015x.cgiVideo Oyunları
Ayanami with Asuka Raising Project | Detective Evangelion
Girlfriend of Steel | Girlfriend of Steel 2 | Neon Genesis Evangelion 2 | Evangelion 64 | Battle Orchestra | Mahjon Project Complement and Stripping Project Complement | Neon Genesis Evangelion Sega Saturn | Neon Genesis Evangelion: First Impression | Neon Genesis Evangelion: Second Impression | Secret of Evangelion | Raising Angels | Shinji and Good Friends | Shinji Ikari Raising Project
Rebuild of Evangelion: Evangelion: Prologue | Rebuild of Evangelion: 3nd Impact