tr:Kozo Fuyutsuki

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search
Kozo Fuyutsuki
冬月 コウゾウ
Rütbe/Ünvan Nerv Komutan Yardımcısı
Bağlantı(lar) Nerv, Gehirn
Kökenleri Japon
Yaş 59
Doğum Günü 04/09/1956 (tartışmalı )
Boyu 189cm[1]
Seiyū Motomu Kiyokawa
Seslendirmeni (İngilizce): Guil Lunde (TV), Michael Ross (filmler),
Kent Williams (Rebuild), JP Karliak (Netflix)
(İtalyanca): Oliviero Dinelli
(Fransızca): Mathieu Rivolier
(Almanca): Hans-Werner Bussinger (TV), Volker Wolf (Filmler), Uli Krohm (Rebuild), Sven Riemann (Netflix)
(Latin İspanyolca): Jesse Conde

Komutan Yardımcısı Kozo Fuyutsuki, Nerv Karargahının ikinci komutanı ve Gendo Ikari'nin sağ koludur. Nerv'in Komutan Yardımcısı olarak Fuyutsuki, Gendo'nun iş için uzakta olduğu zamanlarda sık sık üstteki durumların komutasını alır. Gendo ayrıca belediye meclisi toplantıları, evrak işleri ve benzerleri gibi daha sıradan işleri Fuyutsuki'ye yükleme eğilimindedir.

Karakter Özeti

Tokyo Üniversitesi ve İkinci Patlama

Ana makale: 21. Bölüm

Havarilerin Dönüşü

Ana makaleler: 1. Bölüm'den 10. Bölüm'e kadar

Fuyutsuki'nin animenin ilk bölümlerindeki görünüşlerinin çoğu, genellikle Gendo'nun sağ kolu olarak kısa ve nispeten önemsiz sahnelerdir.

1. bölümün çoğunluğu boyunca, Fuyutsuki, JSSDF'nin havariyi yok etmeye çalışmasını izlerken Gendo'nun yanında durur ve ara sıra Gendo'ya bazı yorumlarını söyler (hikayenin arka plandaki bazı unsurlarına biraz ışık tutar); Shinji ile buluşmak için aşağı inerken Gendo ona "bunun geri kalanını halletmesini" söyleyene kadar konuşmaları devam eder. Gitmeden önce Gendo'nun bulunduğu yere bakıyor ve karmaşık bir ifade ve tonla bunun "üç yıl sonra ilk karşılaşmaları" olduğunu söylüyor. Bölümdeki son görünüşü, Gendo'nun onu iletişim sistemi aracılığıyla aradığı ve Shinji'nin pilotluk yapamayacağını veya isteksiz olduğunu söylediğinde, Gendo'nun Rei'yi uyandırma ve onu köprüye getirme emrini isteksizce kabul etmesidir.

Fuyutsuki, 2. bölümde (Ritsuko ile Ikariler hakkında kısa bir konuşma dışında) ve 3'ten 8. bölümlerde (yine, 5. bölümdeki ikinci kez yapılacak olan Ünite-00 etkinleştirme testi haricinde) neredeyse yoktur. Yedinci havariye yapılan ilk saldırıdan sonra (9.bölüm), (Nerv) kendilerinin aşağılandıklarını yorumladığı ve dehşetle N2 mayınlarının patlaması nedeniyle haritaları yeniden çizmek zorunda kalacaklarını söylediğinde ve durumu değerlendirdiğinde hepsi gözle görülür şekilde üzgün bir ruh hali içindedir. Bilgilendirmenin sonunda ayağa kalkar ve pilotları cezalandırır, onlara "görevlerinin havarileri yenmek olduğunu" söyler ve "Nerv, böyle gülünç olaylar yaratmanız için değildir!" diye ekler ve Shinji ve Asuka'ya işbirliği yapmaları gerektiğini söyler. Onların güven vermeyen cevaplarını duyduktan sonra, sadece iç çekiyor ve gidiyor.

Gendo'nun Yardımcısı

Ana makaleler: 11. Bölüm'den 16. Bölüm'e kadar

Üçüncü Patlama İçin Hazırlıklar

Ana makaleler: 17. Bölüm, 18. Bölüm, 19. Bölüm, 20. Bölüm

Planlarının Meyve Vermesi

Ana makaleler: 21. Bölüm, 22. Bölüm, 23. Bölüm, 24. Bölüm

Sonlar

Ana makaleler: 25. Bölüm, 26. Bölüm, 25'. Bölüm, 26'. Bölüm

Profil

İkinci Patlama'dan önce Fuyutsuki, Kyoto Üniversitesi'nde Metafizik Biyoloji profesörüydü. Oradayken genç biyomühendislik öğrencisi olan Yui Ikari ile tanıştı ve onun "sensei"si oldu. Yakın olmalarına ve kampüs dışında birlikte vakit geçirmelerine rağmen, akademik ilişkilerinin tam doğası bilinmiyor. Fuyutsuki, bunu tamamen kendine saklamasına rağmen, en başından beri "Yui-kun"a kapılmıştı.

Kısa bir süre sonra, bir bar kavgasının ardından Kyoto Eyaleti Polis Departmanında tutulan Gendo Rokubungi adlı bir adam, Fuyutsuki'nin gözetiminde serbest bırakılmasını istedi. Rokubungi'yi tatsız bulsa da, istediği şeyi Yui'nin hatrına yaptı. Yui daha sonra Gendo'yu Fuyutsuki ile resmi olarak tanıştırdı ve daha sonra bir yürüyüş sırasında Yui, Gendo'yla gerçekten çıktığını Fuyutsuki'ye söyledi; bunu ondan saklama çabalarına rağmen, Fuyutsuki'nin yüz ifadesi bu haberden rahatsız olduğunu ifade etmektedir.

Bu, Fuytusuki'nin çalışmalarından etkilenmesinin yanı sıra Yui Ikari'ye ilgi duyduğuna dair güçlü bir şüpheydi. En azından Fuytusuki, Yui'nin insanlığa duyduğu hayranlığın bir kısmını paylaşmış görünüyor. 12. bölümde, Güney Kutbu'nda Gendo ile felsefi bir tartışma sırasında, Fuytusuki "günahla ne kadar lekeli olursa olsun insanların yaşadığı bir dünyayı tercih edeceğini" belirtir. Ayrıca, Yui'nin fikirlerine Seele'ninkilerden daha fazla katıldığını söyledi.

Ancak kişisel düzeyde, Fuytusuki'nin önceki hayatında insanlarla çok az şey yapmak istediği söylendi (21. bölümde bir meslektaşın cümleleri: "İşinizde başarılısınız ama sosyalleşmeyi ciddiye almıyorsunuz ve bu iyi değil") ve bunun değişip değişmediğine dair bir işaret yok.

Fuyutsuki, İkinci Patlama'dan kurtuldu, ancak bir üniversite profesörü olarak kariyeri sona erdi. 2002'de Toyohashi'nin (Kyoto'nun doğusundaki Aichi Eyaletinde) harabelerinde, her yerde yaşanan sıkıntıyı düzeltmeye çalışmak ve insanları iyileştirmek için lisanssız bir doktor olarak "dükkan kurdu". Fuyutsuki daha sonra Birleşmiş Milletler'in Güney Kutbu'na yaptığı resmi araştırma seferinin bir parçası olarak seçildi (Gendo'nun isimsiz bir tavsiyesine dayanarak). İkinci Patlama hakkındaki gerçeği keşfetmeye kararlı olan Fuyutsuki; Gendo, İkinci Patlama, Katsuragi Seferi ve Gendo ve Yui'nin bir şekilde bağlı olduğu gizemli organizasyon "Seele" hakkında durmaksızın bilgi aradı.

Daha sonra Yapay Evrim Laboratuvarı'nda Gendo'ya bulduğu kanıtları gösterdi ve onu tehdit etti. Fuyutsuki'nin bilgiyi halka açma tehditlerine aldırmayan Gendo, onu Geofront'a ve yapım aşamasında olan tesislere indirdi. Ona Evangelion ünitesinin prototipini gösterdikten sonra, Fuyutsuki'yi "İnsanlık için yeni bir oluşum yaratmada kendilerine katılmaya" davet etti.

Fuyutsuki sonradan Gehirn'e katıldı, ancak bu konuda çok az seçeneği varmış gibi görünüyordu. Yui'ye, çok fazla şey bildiği için Seele tarafından "silinme" tehdidi altında olduğunu ve "düşman için çalışmanın" bu kaderden kaçınmasının bir yolu olduğunu söyledi (21. Bölüm).

Nerv karargahında, Fuyutsuki neredeyse her zaman Gendo Ikari ile birlikte görülür, ancak ittifaklarının elverişli ve iş birliği açısından olduğu açıktır. Bununla birlikte, iki adam, her ikisinin de Yui'yi tekrar görmekle ilgilendikleri için bir birlik elde ediyor. Gendo veya Yui'nin, Fuyutsuki'nin Yui'ye olan ilgisinin farkında olup olmadığı belli değil.

Nerv'in bir parçası olarak Fuyutsuki, Gendo'dan çok daha az serttir. Israfel'e yapılan feci ilk saldırıdan sonra Ritsuko; Misato'ya, eğer Gendo uzakta olmasaydı ve o sırada Fuyutsuki sorumlu olmasaydı, çoktan kovulmuş olacağını söyler. Fuyutsuki, Gendo'nun kişiliğinin neden olduğu sorunun farkında gibi görünüyor: 13. bölümde, Gendo'nun kaçınılmaz şikayetinden kaçınmak için bir aşınma gibi görünen şeyin (ama aslında Ireul'dur) hızlı bir şekilde yok edilmesini emreder.

Rebuild of Evangelion'da

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..

Fuyutsuki, hem Evangelion 1.0 hem de Evangelion 2.0'da seridekiyle aşağı yukarı aynı kapasitede görünür. Ancak Fuyutsuki, Gendo'dan biraz daha uzak ve Gendo'nun çalışmalarına daha fazla dahil görünüyor; sadece Gendo'nun planlarını takip ettiği izlenimini vermek yerine, Gendo'nun sırdaşı ve işbirlikçisi gibi görünmektedir. İkinci filmde geçmişi ve arka planı açıklanmadı.

Evangelion 3.0'da Fuyutsuki, gümüş saçlı ve keldır ve karakterlerin çoğu gibi gözle görülür şekilde yaşlandırılmıştır. Shinji ile bir shogi oyunu oynar ve ona annesi Yui Ayanami'yi ve onun kaderini, Eva-01'in kontrol sistemi olarak anlatır. Planlarının ne olduğu bilinmese de, sonunda AAA Wunder'ın kontrol odasının neredeyse bir kopyası gibi görünen karanlık bir odada Gendo ile birlikte görülüyor.

Evangelion: 3.0 + 1.0 Thrice Upon a Time (SPOILERLAR!!!)

SPOILER TEHLİKESİ!

Bu makale veya bölüm, yakın zamanda piyasaya sürülen ve/veya sınırlı dağıtıma sahip Evangelion medyasından spoiler bilgisi içermektedir. Söz konusu medya deneyiminizi mahvetmek istemiyorsanız, daha fazla okumayın.


Diğer Medyada

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Sadamoto'nun Mangasında

Notlar

  • "Fuyutsuki" kelimenin tam anlamıyla "Kış Ayı" (White Moon) anlamına gelir ve II. Dünya Savaşı'ndan kalma Akitsuki sınıfı bir savaş gemisinin adıdır. Savaş Gemisi Fuyutsuki, Amerikan uçakları tarafından tahrip edilen büyük savaş gemisi Yamato'dan hayatta kalanları kurtarmıştır.
  • Fuyutsuki'nin rütbesi alternatif olarak "Komutan Yardımcısı", "Yardımcı Komutan" veya "Alt Komutan" olarak tercüme edilmiştir. Orijinal Japonca kelime fuku'dur (fukushirei'de olduğu gibi) ve bu alternatif çevirilerin tümü hemen hemen aynı anlama gelir. Evapedia, kolaylık sağlamak için sürekli olarak İngilizce'de "Vice Commander" kelimesini kullanır. ÇN: Türkçe çeviride üç türlü de kullandım sanırım. Gomennasai.

Referanslar

  1. Evangelion Chronicle'ın bir karakter yükseklik tablosu vardır, ancak her karakterin boyunu açıkça belirtmez. Bir kullanıcı, burada Misato'nun 25. bölümdeki boyunu referans alarak boylarını buna göre hesapladı.


Karakterler
Ana Karakterler: Shinji Ikari | Rei Ayanami | Asuka Langley Soryu
Nerv Personeli: Misato Katsuragi | Gendo Ikari | Ritsuko Akagi | Kozo Fuyutsuki | Ryoji Kaji | Maya Ibuki | Makoto Hyuga | Shigeru Aoba
Sınıf Arkadaşları: Toji Suzuhara | Kensuke Aida | Hikari Horaki
Diğer Karakterler: Kaworu Nagisa | Yui Ikari | Naoko Akagi | Kyoko Zeppelin Soryu | Dr. Katsuragi | Keel Lorenz | Pen Pen
Rebuild of Evangelion: Asuka Shikinami Langley | Mari Makinami Illustrious | Sakura Suzuhara | Ryoji Kaji (Çocuk)
Çeşitli: İkincil Karakterler | İkincil Karakterler (Rebuild) | Ekstrakanonik Karakterler
Teori ve Analiz: Karakter İsimlerinin Kökenleri (Savaş Gemileri) | Tasarımlar | İlişkiler | Profiller
Kaynaklar: 2015: Ryohji Kaji'nin Son Yılı