tr:16. Bölüm

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Bölüm Bilgisi
16. Bölüm
1. Başlık: 死に至る病、そして
Shi ni Itaru Yamai, Soshite
Ölümcül Hastalık Ve... - Sickness Unto Death[1] And...
2. Başlık: Göğüsün Yarılması - Splitting of the Breast
16 C221 hell-train.jpg
Senarist: Hideaki Anno, Hiroshi Yamaguchi
Yönetmen: Kazuya Tsurumaki
İlk Gösterim: 1-17-1996
Video Yayınlanma Tarihi 9-5-1996 (Japonca-Video/LD), 3-27-2001 (ABD-DVD)
Havari Görünümleri: Leliel
Eva Fırlatmaları Eva-00, Eva-01, Eva-02
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"15. Bölüm" "17. Bölüm"

Genel Bakış

Shinji, Asuka'yı bir senkronizasyon testinde yener, bu da Asuka'nın canını sıkar. Çok geçmeden, Evalar gizemli bir hayaletimsi havari ile başa çıkmak için gönderilirler ve Eva-01 onun altından hiçlikten meydana gelen gölge benzeri bir karanlığa çekilir. Yakalanan Eva'yı kurtarmak için acil bir operasyon hazırlanırken, Shinji kendi bilincinin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkar...

Özet

Misato'nun dairesinde Asuka, Shinji'nin kendine has özelliklerini ve onlardan ne kadar rahatsız olduğu konusunda tek taraflı bir tartışmaya girer. Misato Shinji'yi savunmaya çalıştığında, Asuka Misato'yu Shinji'nin kötü alışkanlıklarını korumakla suçluyor ve Shinji'ye karşı sadece Kaji ile tekrar bir araya geldikten sonra iyi bir ruh halinde olduğu için yumuşak davrandığını iddia ediyor. Misato, Kaji'nin telesekreterine bir mesaj bırakıp onu bir içki içmeye davet ettiği sırada Kaji ile arasında hiçbir şey olmadığını iddia etmeye çalışır. Bu sadece Asuka'yı daha da öfkelendirir ve bir hışımla oradan ayrılır.

Üç pilot, Shinji'nin en iyi senkronize oranına sahip pilot olarak ortaya çıkardığı bir senkronizasyon testinden geçer; bu, Shinji'nin ruh halini büyük ölçüde yükselten bir gerçektir; ama hiçbir şey yokmuş gibi davranmaya çalışmasına rağmen, kayıtsız olan Rei'ye uzun uzun nutuk çeken Asuka'yı bu durum rahatsız eder ve öfkelendirir.

Ertesi sabahın erken saatlerinde, şehrin caddesinden görünüşte birdenbire tuhaf bir gölge belirir. Nerv'de bir alarm verilir ve personel, zebra benzeri siyah ve beyaz çizgili bir küre olarak şehrin üzerinde yüzen şeyi araştırmaya başlarlar.

Eva-01, Leliel'e karşı etkisiz olan atışlar yapıyor

Magi, bu tuhaf görünümün bir havari olup olmadığı konusunda kesin bir şey söyleyemez ve bu nedenle üç Evangelion, onu savaşmadan önce şehir hava sahasından çıkarmak için gönderilir. Asuka alaycı bir şekilde Shinji'yi şu anda en yüksek senkronizasyon puanına sahip olduğuna atıfta bulunarak lider pozisyonunu alması için teşvik ediyor. Hem onun hem de Misato'nun tepkisi, Shinji'nin meydan okumasına alışılmadık bir özgüvenle yanıt vermesi ve pozisyonu coşkuyla kabul ederek "Dövüşmek bir erkeğin işidir!" demesine sebep oluyor. Ritsuko, Shinji'nin yeni keşfettiği cesaret duygusuyla çok eğlenir, ancak Misato tavrından oldukça hoşnutsuzdur ve onunla daha sonra ciddi bir konuşma yapması gerektiğini söyler.

Evalar, Shinji'nin liderliği almasıyla hedefe yaklaşmaya devam ediyor. Kendine aşırı güvenen Shinji, diğer iki Eva'nın pozisyon almasını beklemeden küreye saldırır ve küre basitçe kaybolur. Hedefin bir havari olduğu onaylandı ve herkesin dehşetinin içinde, Eva-01'in altında karanlık bir gölge belirir ve onu emer, Eva-00 ve 02, aynı kaderden ancak kıl payı kurtulur. Shinji ve Eva-01 kurtulmak için mücadele etseler de sonunda gölge tarafından tamamen yutulurlar ve Shinji'nin telsizi kapanır.

Misato, kurtarma operasyonunun sorumluluğunu üstlenir, ancak işler kötü görünüyor. Eva-01'in batarya kablosu gölgeden çekildi, ancak Eva onun diğer ucunda değildi ve gölgeyle, içine çekilmeden doğrudan etkileşim kurmanın bir yolu yok gibi görünüyor. Daha da kötüsü, Eva-01'in bataryası yaşam desteğini yalnızca yaklaşık on altı saat sürdürebilir. Shinji o zamana kadar dışarı çıkmazsa, muhtemelen ölecek.

Ritsuko kısa süre sonra havarinin yüzen küre değil yerdeki gölge olduğunu ve başka bir boyutta ancak yüksek matematikle açıklanabilecek bir biçimde var olduğunu açıklar. Pilotu öldürme pahasına bile olsa havariyi yok etmek ve Eva-01'i kurtarmak için var olan 992 adet N2 mayınını atmayı içeren bir plan yapar. Misato, Ritsuko'nun Shinji'nin sağlığı ve güvenliğinin ikincil bir öncelik olduğu yönündeki önerisine öfkelenir ve o ve Gendo'nun Eva-01'i korumak için neden bu kadar çok şeyi riske atmaya istekli olduklarını ve Evangelionların gerçekte ne olduğunu bilmediğini söylerek öfkeyle Ritsuko'ya tokat atar. Ritsuko, ona tüm bilgilerin verildiğini söylemeye çalıştığında, Misato, Kaji'nin yakın zamanda kendisine ifşa ettiği şeye atıfta bulunarak, yalan söylediğini bildiğini söyleyerek ona karşılık verir. Bir cevap bulamayan Ritsuko, Misato'ya sadece ona güvenmesini ve operasyonun komutasını devralacağını söyler.

Dürbünle görüldüğü gibi Leliel'in küresel gölgesi

Bu arada, Shinji, Eva'da kapana kısılır, bilincin içine ve dışına kayar ve başka bir varlık - (Havari Leliel) onunla kendi varlığının sığlığı hakkında konuştuğunda, Eva'nın içinde iç karartıcı bir yolculuğa çıkar.[2][3] Varlık, pilot olarak hayatından memnun olarak gördüğü şeye seslenir, ona yalnızca yanlış bir umuda tutunduğunu ve aslında başka bir şeyler hissettiği halde mutluymuş gibi yaptığını söyler. Ayrıca onu annesinin ölümüyle ilgili ayrıntılar, yani kamuoyuna yayılan Gendo'nun onu öldürdüğüne dair söylentiler hakkında sorguluyor. Shinji, söylentilerin doğru olduğunu reddeder; annesinin öldüğü gün gülümsediğini hatırlıyor.

Ancak yaşam desteği tükenmeye başladığında, morali bozuk ve yorgun olan Shinji, bir kadının parlak bir görüntüsü önünde belirmeden ve yanağını okşamadan önce, gelen ölümünü sessizce kabul eder. Kadın onu kucaklarken şaşkına dönen Shinji onun annesi olduğunu anlar. Shinji daha sonra güneşli bir günde, küçük bir kırmızı küreyi annesine doğru tutarken gülümseyerek, bir çocuk olarak yarı unutulmuş bir anısını yeniden yaşar. Sırtı güneşe dönük dururken yüzü gölgelerle kapatılan annesi ona, "Hazır mısın? Eh, bu senin için iyi" diyor.

Dışarıda, her iki Evangelion da yerlerini almış ve devasa bir uçak sürüsü mayın düşürmeye hazırlanıyor ve yerdeki gölge bir depremle çarpılmış gibi sallanıp paramparça olduğunda plan harekete geçmek üzeredir ve küre siyahlaşır ve katılaşır, devasa bir el onu deler ve bir kan çeşmesine dönüşmesine neden olur. Eva-01, herkesi dehşete düşürecek şekilde, küreden şiddetle ayrılır ve korkunç bir doğum parodisiyle böğürerek havariyi öldürür. Eva-01 şimdi tekrar serbest olduğu için Shinji, ağlayan Misato'nun onu kucakladığı açık giriş kapsülünde kısaca yeniden uyanır. Shinji, bilinçsizliğe geri dönmeden önce sessizce "sadece tekrar görmek istediğini" söylüyor.

Ameliyattan sonra Ritsuko ve Gendo, Eva-01'in temizliğini izlemek için buluşurlar. Ritsuko, Misato'nun onlardan şüphelenmeye başladığı ve gerçeği öğrenebileceği konusunda onu uyarır. Gendo bunu düşünür ve Misato'yu şimdilik rahat bırakmasını söyler.

Shinji daha sonra hastanede Rei ile uyanır ve Rei geceyi onun yatağının yanında bir sandalyede oturarak geçirmiştir. Shinji'nin bilincinin yerinde olduğunu fark ettiğinde, Shinji'ye şimdilik dinlenebileceğini söyleyerek odadan çıkmak için harekete geçer. Shinji iyi hissettiğini söylediğinde Rei, "Eh, bu senin için iyi." der. Annesinin aynı sözleri aynı şekilde söylediğini hatırlayan Shinji şok olur ve Rei odadan çıkarken afallamış bir şekilde ona bakar. Ancak, Rei kapıyı açtığında Shinji'nin dikkati dağılır ve Asuka'nın odasının dışındaki koridorda gizlendiğini fark eder. Shinji, onun tuhaflıklarına kısaca gülmeden edemez, ama sonra kendine gelir ve somurtarak, Leliel'in içindeki deneyimlerinin onun üzerinde önemli bir etki bıraktığını fark eder.

Notlar

 • Shinji, IMI Desert Eagle'ın Eva boyutunda bir versiyonu gibi görünen bir tabancayla Leliel'e saldırır. Bu, seride bu silahın gösterildiği tek zamandır.
 • Asuka, bir binaya tırmanmak ve gölgeden kaçmak için Sonic Glaive baltasını kullanır. Serinin geri kalanında bir daha asla balta görülmez.

Analiz

 • Shinji'nin Leliel ile etkileşimi, her ikisinin de bir tren vagonunda oturuyor gibi göründüğü garip bir vizyonda gerçekleştirilir. Bu motif (daha sonra tekrarlanacak) hakkında daha fazla bilgi için bakınız: Tren Motifi Sembolizmi.
 • Eva-01, havarinin kanını temizlemek için yüksek basınçlı suyla yıkanır. Eva'nın havariden fırladığı sahne doğumu çağrıştırır; uzantı olarak, bu sahne, doğumdan sonra günahların sembolik olarak yıkanması olan vaftizi çağrıştırır.
 • Eva-01 ve Shinji, Misato'nun geri çekilme emrine uymayıp Leliel tarafından çekilince Rei gözle görülür bir şekilde endişelenir. Shinji'yi azarladığı için Asuka'ya aşırı derecede sinirlenir ve hatta Asuka dışarıda beklerken onunla birlikte olmaktan çok rahatsızdır ki, geceyi Shinji'nin yanında, hastanede geçirir.
 • Rei ve Yui aynı cümleyi söylüyorlar, "Sou, yokatta wa ne." Rei, Yui'nin kişilik özelliklerinden herhangi birine sahip olsun ya da olmasın, bu satır Shinji'nin zihninde Rei ve Yui arasındaki ürkütücü benzerliğin altını çiziyor. Yui'nin yüzü ya gölgede ya da parıldadığından (Shinji'yi kucaklayan uzun saçlı kadın formu Yui'ye benzemiyor), Rei ve Yui'nin pratik olarak aynı göründüğünü görmek zor. Bununla birlikte, Shinji, ikisi arasındaki bağlantıyı daha sonra hayati öneme sahip olduğunu kanıtlamaya başladı.

Alıntılar

 • Asuka: "Belki sen ve Kaji-san yeniden birlikte olmaya başladınız, ama mutluluğunuzu diğer insanlara yansıtmayın!"
  Misato: "Kaji ve benim aramda hiçbir şey yok."
  Kaji (Telefona bıraktığı mesajda): "Hey, Katsuragi, iyi içkileri olan bir bar buldum. Bu akşam gitmeye ne dersin? Hoşçakal!"
  Asuka: "Elbette, asla uygunsuz bir yetişkin ilişkisine karışmadım! Ve burada uygun bir koruyucu gibi mi davranıyorsun?! Seni ikiyüzlü! Midemi bulandırıyorsun!"
 • Misato Katsuragi: "Sen bir numarasın!"
 • Asuka: "Ah, dostum! Bizi çok kolay yendi. Dürüst olmak gerekirse, bu kadar kolay yenilmek biraz sinir bozucu değil mi? O harika, harika, harika, fazlasıyla harika! Büyük yenilmez Shinji-sama! Bu, artık sakinleşeceğimiz anlamına geliyor, değil mi? Ama sanırım en azından geride kalmamak için elimizden geleni yapmalıyız."
  Rei (soyunma odasından çıkar): "Hoşça kal."
  (Asuka bir dolaba yumruk atıyor, kızgın görünüyor.)
 • (Ünite-01 ve Shinji, havari tarafından yakalandıktan sonra)
  Misato: "Asuka, Rei, geri çekilin."
  Asuka: "Ama..."
  Rei: "Bekle! Ünite-1 ve Ikari hâlâ içeride."
  Misato: "Bu bir emirdir. Geri çekilin."
 • Asuka: "Hayret bir şey! Planı göz ardı ederek meseleleri kendi ellerine alıyor. Dürüst olmak gerekirse, hak ettiğini aldı. Sırf dünkü testlerden biraz daha iyi puan aldı diye bana nasıl yapıldığını mı gösterecekti?! Ne koca kafalı bir aptal!"
  (Rei sessizce Asuka'ya bakar.)
  Asuka: "Ne? Shinji hakkında kötü konuşmam senin için o kadar büyük bir sorun mu?!"
  Rei: "Eva'yı sadece başkalarının övgüsü için mi kullanıyorsun?"
  Asuka: "Hayır! Başkaları için değil! Bunu yapıyorum çünkü kendimi övebilmek istiyorum!"
 • Ritsuko: "Bu işlemin en büyük önceliği Ünite-01'in kendisini kurtarmaktır. Pilota ağır hasar önemsizdir."
  Misato: "Bekle bir saniye!"
  Ritsuko: "Bu durumda pilotun hayatı bizi ilgilendirmez. Shinji kaybolduysa, bu senin hatan. Bunu unutma!"
  Misato: "Sen ve Komutan Ikari neden Ünite-01 için bu kadar endişeleniyorsunuz? Eva da ne böyle?"
  Ritsuko: "Sana tüm bilgileri verdim."
  Misato: "Yalan söylüyorsun!"
 • Shinji: "Bu yerden nefret ediyorum. Artık yalnız kalmak istemiyorum. Isıtma ve oksijen sirkülasyonu zaten devre dışı. Üşüdüm. İşe yaramaz, kapsül giysisi de tükeniyor. Yani bu son. Bıktım... Hepsinden."
  Shinji: "Anne?"
  Yui: "Hazır mısın? Bu senin için iyi olacak."
 • Shinji: "Kendimi iyi hissediyorum."
  Rei: "Öyle mi? Bu senin için iyi."
 • Ritsuko: "Bu Evaların bugün olduğu kadar korkutucu olduğunu hiç düşünmemiştim. Evalar gerçekten bizim tarafımızda mı? Bizden nefret edebilirler. Sanırım Binbaşı Katsuragi bir şey fark etmiş olabilir."
  Gendo: "Anlıyorum. Şimdilik devam etsin."
  Ritsuko: "Rei veya Shinji, Eva'nın sırlarını öğrenseler bizi asla affetmezler, değil mi?"

Referanslar

 1. Bu başlık, Kierkegaard tarafından yazılan Sickness Unto Death (Türkçe'ye Ölümcül Hastalık Umutsuzluk diye çevirilmiştir) romanına bir göndermedir. Daha fazla ayrıntı için buraya bakın.
 2. Shinji iç gözlemi sırasında kendi bilinçaltıyla temas halindeymiş gibi görünür, ancak aslında temas kuran Havari Leliel'dir. Arael ve Armisael'in Asuka ve Rei ile temasına benzer şekilde, iletişim Shinji'nin kendisinin daha genç bir versiyonuyla konuşması olarak görülüyor. Tsurumaki'nin The End of Evangelion Sinema Programı'nda basılan röportajında, 16. bölüm hakkında şunları söylüyor:
  Ancak, havarileri çevreleyen gizemlerin akışı yavaş yavaş çözülürken, bir havarinin insanlarla ilgilendiğini gösteren bir bölüm eklemeye karar verdik. Senaryonun ilk taslağı aslında Shinji ve havari arasındaki bir diyalogdu. Bununla birlikte, bir havarinin ucuz bir kurgu uzaylı gibi konuşmaya başlamasının çok anti-climactic olacağını hissettik (eli ile Adem elmasına dokunurken konuşur) "Analog düşünce tarzımız yanlış." dedik. Biz de bu bölümde Shinji'nin kendisiyle konuşmasını sağlamak için kullanılan fikri bulduk.
  Ayrıca bir sonraki bölümde Seele'nin Misato'yu sorguladığını ve havarinin Evangelion Ünite-01'in pilotuyla temas kurma olasılığını düşündüğünü de unutmayın.
 3. Leliel'in kendi çizgili görünümü, küçük Shinji'nin çizgili gömleğine tekabül ediyor, büyük olasılıkla Shinji'nin gerçekte kiminle konuştuğuna dair bir ipucu.Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0