tr:26. Bölüm

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search
Bölüm Bilgisi
26. Bölüm
1. Başlık: 世界の中心でアイを叫んだけもの
Sekai no Chuushin de AI o Sakenda Kemono
Dünyanın Kalbinde Aşkı Haykıran Canavar - The Beast that Shouted Love at the Heart of the World[1]
2. Başlık: Kendine İyi Bak - Take Care of Yourself
Senarist: Hideaki Anno
Yönetmen: Kazuya Tsurumaki, Masayuki
İlk Gösterim: 3-27-1996
Video Yayınlanma Tarihi 9-9-1998 (Japonca-Video/LD), 6-26-2001 (ABD-DVD)
Havari Görünümleri: Yok
Eva Fırlatmaları Yok
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"25. Bölüm" "(Yok)"


Genel Bakış

Tamamla(n)ma devam etmektedir. Bireyin kendi dünyasını şekillendirme yeteneğini kabul etmeyi ve başkaları onu tanımlayamadan benliğinin var olamayacağını öğrenmiştir Shinji. Ve odak noktası da odur şu anda.

Özet

Tamamla(n)ma devam etmektedir ve Shinji Ikari, bu süreçten geçen milyarlarca insandan yalnızca birisidir. Olaylar onun bakış açısından izlenir.

Shinji, varlığının sona ermesi korkusu ile karşı karşıyadır. Ancak aynı zamanda, istenmeyen ve işe yaramaz hissettiği için var olması gerekmeyebileceğini düşünür ve bu korkuya sahip olmaması gerektiğini düşünür. Misato Katsuragi Shinji'ye asıl korktuğu şeyin başarısızlık olduğunu söyler. Sevilmemek ve onun ne kadar zayıf olduğunu görmek olduğunu söyler. Shinji, Misato’ya kendisinin de aynı olduğunu söyler ve Misato da kabul eder. Aslında, o ve diğer karakterler, bunun tüm insanlık için geçerli olduğunu söylerler. Bu zayıflığın tüm insanlık için geçerli olduğunu… Tamamla(n)ma’nın gerçekleşme sebebi de budur. İnsanlar yalnız yaşayamazlar ama yine de ayrı ayrı varlıklardır. Bu onlara yalnızca çatışma ve acı getirmektedir. İnsanlar böyle yaşayamazlar ama Tamamla(n)ma’nın içinde yaşayabilirler. Ekrana gelen yazıda “Gerçekten mi?” yazmaktadır.

Rei Ayanami bazı sorular sormaya başlar. “Ne için yaşıyorsun? Kimin için yaşıyorsun? Hayatta olduğun için mutlu musun?” Asuka Langley Soryu, bu soruların kendisi için olduğunu düşünür ve yanıt verir. Mutlu olduğunu söyler. Misato sadece zevk aldığı şeyi yapmak istediğini söyler. Ancak Shinji, tüm bunlardan emin olmadığını söyler. Ryoji Kaji'nin sesi sorar: “Yalnız hissetmekten nefret mi ediyorsun? Acı çekmekten nefret mi ediyorsun?" Shinji kafa sallar. Misato da öyle. “Öyleyse bu yüzden mi kaçıyorsun?” diye sorar Kaji, Misato'ya. Misato evet der, acılardan kaçmanın nesinin yanlış olduğunu sorar.

Ama Shinji "Kaçmamalıyım!" der. Neden diye sorulur. Shinji bunun nedeninin acılarından kaçtıkça sadece canının daha çok acıması olduğunu söyler. Diğerleri isterse kaçabileceğini söylese bile bunun yanlış olduğunu söyler. Ve kaçarsa, diğerlerinin onu terk edeceğini söyler. Yine de başkalarının yapmasını söylediklerini yaparsa, onu terk etmeyeceklerini söyler. Yaralanmaktan korktuğunu söyler ama diğer karakterler ona acı çeken tek kişinin kendisi olmadığını söyler. Shinji, önceden incinen kişinin tek kendisi olduğunu düşündüğünü itiraf eder.

Shinji değersiz olduğuna inanırsa ve hiçbir şey yapmazsa, o zaman zarar görmeyeceğini söyler. Shinji, kendisi hakkındaki tüm bu kötü şeylere inandığını, böylece Eva pilotu gibi şeyler yapmak zorunda kaldığını çünkü yapabilecek başka hiçbir şeyi olmadığını söyler. Ve kendinden nefret ettiğini söyler. Shinji bir ev telefonunun alıcısını eline alır ve onun aracılığıyla diğer karakterlerin kendisinden nefret ettiklerini duyar. Öyle olsa bile Shinji, pilotluk yaptığı için kendisini sevdiklerini ve değer verdiklerini söyler. Ama yine, Shinji'nin kendini aldatması hem nefret hem de onun tek değeri Eva ile ilgili. Diğerleri onu bunu yapmaya devam ederse kendi kimliğini kaybedeceği konusunda uyarır. Ancak Shinji hâlâ hiçbir şeyi olmadığına inanmaktadır.

Çeşitli doğa imgeleri gösterilir ve karakterler kendileriyle ilgili duygularını tartışır. Şu sorular sorulur: “Ne arıyorsunuz? Ne arzuluyorsun Güvensiz olmaktan korkuyor musunuz?” Misato, Rei, Shinji ve Asuka'nın hepsi sevilmemekten korktuğunu söylerler. Shinji, değerli olmak istediğini, böylece insanların onu terk etmeyeceğini söyler.

Ancak Yui Ikari, oğluna değerini ancak kendisinin bulabileceğini söyler. Shinji kendisinin nerede olduğunu anlayamaz ve başkalarının kendisi olarak tanıdığı nesnelerin ve sembollerin toplamı olup olmadığını sorar. Kendisi gibi hissettiğinin, kendisi olduğunu biliyor ama bunun yeterince iyi değil olmadığını düşünür. Shinji'nin kafası hâlâ karışıktır, kimsenin onu anlamadığını söyleyerek isyan eder. Diğerleri Shinji'ye yalnızca kendisinin kendisini gerçekten anlayabileceğini, bu yüzden kendine iyi davranması gerektiğini söyler. Ama Shinji bunu yine de anlayamaz.

Diğerleri, eğer kendisinin tanımlamak için dışsal şeylere bağlıysa tüm bunların zaman geçtikçe değişeceğini ve Shinji’nin yok olacağını, ancak kalbinin ve zihninin dünyasını gerçekten değiştirebileceğini söylerler.

Sonrasında Shinji’nin içinde bulunduğu beyaz boşluk yavaş yavaş doldurulmaya başlar. Shinji bunu hiçbir şeyin dünyası olarak yorumlar ancak iç sesi bunun mükemmel bir özgürlük dünyası olduğunu söyler. Ama mükemmel bir özgürlük, mükemmel bir boşluktur. Shinji’nin ne tutunacağı bir şey vardır ne de yürüyebileceği, ayak basabileceği bir yol. Gendo Ikari devreye girer ve ona bir sınırlama getireceğini söyler. Boşluk boyunca yer ve gökyüzü olarak tanımlanan yatay bir çizgi çizer. Bununla birlikte Shinji uçma (boşlukta süzülme) yeteneğini kaybeder ve böylece mükemmel özgürlüğünün bir kısmını feda eder ancak karşılığında yürüyecek bir şeyi olduğu için daha güvende hisseder. Herhangi bir dünyada, bir şeyler değişir, kişi değişir ve kişi algılarının şekillenmesiyle dünyayı şekillendirebilir. Yine de bu, başkalarının da huzuru olmalıdır. Bu beyaz dünyadaki Shinji, kendisinin ortadan kaybolduğunu hissetmektedir ve bunun nedeni, karşılaştırılacak başka şeyler olmadan kendi şeklini bilememesi ve orada başka hiçbir şeyin olmamasıdır. Shinji kim olduğunu bilmektedir ancak diğer insanlar da tam bir benlik oluşturmak için zihnini şekillendirmek zorundadır. Gerçek budur.

Shinji, yerli bir komediye benzeyen alternatif bir gerçeklik yaşar, herkes farklı roller canlandırmaktadır. Pilotlar normal öğrencilerdir, Misato öğretmendir, Gendo bir üniversitede çalışmaktadır[2][3] ve Yui bir ev hanımıdır. Shinji'nin kendisi büyük ölçüde daha tipik, kendine güvenen ve şehvet düşkünü bir ergen çocuğa dönüşürken, Asuka çocukluktan arkadaşıdır ve Rei, şımarık, şapşal bir kız öğrenci olarak tasvir edilen bir transfer öğrencisidir.

"Tebrikler!"

Bunu gördükten sonra Shinji, mevcut yaşamına alternatif olasılıklar olduğunu fark eder. Eva pilotu olmayan bir Shinji de var olabilir. Tüm bu seçenekler varsa, gerçeklik o kadar da kötü olmayabilir diye düşünür. Shinji yine de kendinden nefret etmektedir. Yine kendisine sadece kendisinden nefret edildiğine inandığı söylenir. İnsanlar olayları yalnızca kendi filtreleri aracılığıyla görebilmektedir ancak bakış açılarını değiştirerek bu sayede çok şey değiştirebileceklerini söylerler Shinji’ye.

"Teşekkür ederim."

Bunu gördükten sonra Shinji, Shinji'sinin alternatif olasılıkları olduğunu fark eder ve kendini sevmeyi öğrenebileceğine karar verir ve kendisi olmak ve burada kalmak istediğini söyler. Karanlık dünya paramparça olur ve Shinji, diğer karakterlerin çoğuyla çevrili güneşli bir gökyüzünün altında bir mercan resifinin tepesinde ayakta kalır. Tüm karakterler onu tebrik ederler (ve Pen Pen de kendince onu tebrik eder). Shinji herkese teşekkür eder.

Son metin şu şekildedir:

“Babama, teşekkür ederim.[4]

Anneme, elveda.[5]

Ve tüm çocuklara…

Tebrikler!”


Notlar

  • Burada sunulan alternatif gerçeklik, Girlfriend of Steel 2 ve beraberindeki mangaya ilham kaynağı oldu ancak oyuncu kadrosuna Ritsuko ve Kaworu eklendi ve daha klasik Evangelion öğeleri daha sonra eklendi.
  • Sona yakın söylenen dize, "Ama kendimi sevebilirim." cümlesi, kayıt sonrası senaryoya göre Shinji, Asuka ve Rei tarafından aynı anda söylenmektedir.[6]
  • Pek çok tebrik cümlesi arasında Shinji' hafifçe gülümseme başlar (ve yüzüne yayılır). Mutlu bir yüz, Tamamlanmış Shinji'nin bir göstergesidir. Bu sonuç aynı zamanda bir biçim, birçok olasılık arasında bir olasılıktır.- Filmbook Cilt 9

Referanslar

  1. Bölümün İngilizce isimlerinden birisi olan The Beast that Shouted Love at the Heart of the World ismi, Amerikalı yazar Harlan Ellison'ın kısa öykülerinden oluşan bir koleksiyonundan gelmektedir. Japonca ai (aşk) kelimesi, İngilizce "I" kelimesini temsil ettiği şeklinde de yorumlanabilir. Her iki anlam da bölüm için uygundur, ancak Harlan Ellison başlığı doğru olarak kabul edilir.
  2. Orijinal senaryoda alternatif evren Gendo’sunun Yui’ye verdiği yanıtlar “Biliyorum” ve “Evet” olup, Shamshel ile olan savaştan sonra Shinji’nin Misato’ya verdiği yanıtları yansıtmaktadır.
  3. Ayrıca, alternatif gerçekliğin İngilizce dublajlı versiyonunda bir kısım değiştirilmiştir belki de o kısım daha iyi olsun diye bu şekilde yapılmıştır. En dikkat çekici olanı, Gendo’nun Yui ile olan tarafsız diyaloğunun bazı imalarla ilgili bir sohbete tamamen değişmesidir. Mesela Yui Gendo’ya hazırlanmasını söylediğinde normalde “Evet” diye yanıt veren Gendo’nun dublajı “Ben her zaman hazırım hayatım.” şeklinde değiştirilmiştir.
  4. Shinji’nin “Babama teşekkür ederim.” cümlesi, Gendo’nun EoE'deki “Özür dilerim Shinji.” cümlesine bir yanıt gibi görülebilir.
  5. Ayrıca, “Anneme, elveda.” cümlesi de EoE filminin sonlarında Shinji tarafından Yui’ye söylenmiştir.
  6. Örnek: Bu, Japon R2 DVD sürümünün 7. cildinde kayıt sonrası komut dosyasıdır. "TV bölümü 26, sayfa 62, kesit 315."Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0