tr:23. Bölüm

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Bölüm Bilgisi
23. Bölüm
1. Başlık:
Namida
Gözyaşları - Tears
2. Başlık: Rei III
23 C141 rei-namida.jpg
Senarist: Hideaki Anno, Hiroshi Yamaguchi
Yönetmen: Masahiko Otsuka, Ken Ando
İlk Gösterim: 3-6-1996
Video Yayınlanma Tarihi 3-5-1997 (Japonca-Video/LD), 5-29-2001 (ABD-DVD)
Havari Görünümleri: Armisael
Eva Fırlatmaları Eva-00, Eva-01, Eva-02
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"22. Bölüm" "24. Bölüm"

Genel Bakış

Asuka, Arael'in zihinsel saldırısından sonra derin bir depresyona girer ve yeni havari Armisael geldiğinde pilotluk yapamaz. Armisael, Eva-00 ile fiziksel olarak kaynaşmaya başlar ve aynı şeyi Eva-01'le yapma tehlikesini gösterir, Rei'nin Shinji'yi kurtarmak için kendini feda etmesine, ancak kısa bir süre sonra hayatta görünmesine neden olur. Misato'nun kontrolü altında olan Ritsuko, Rei Ayanami hakkındaki karanlık gerçeği ortaya çıkarmak için Terminal Dogma'daki bir odanın kapısını açar.

Özet

Bölüm, Kaji'nin Misato ve Ritsuko'ya üzgün olduğunu söyleyen sesinin kaydıyla başlar. Shinji, Misato'nun odasının dışında Pen Pen ile ona nasıl yardım edeceğini bilemeden beklerken görülür.

Asuka evden kaçtı ve okula gelmiyor, onun yerine Hikari Horaki ile kalıyor. Hikari, Asuka'nın bütün gün video oyunları oynamaktan başka bir şey yapmadığı, ancak ona ne söyleyeceğini bilemediği için endişelidir. Geceleri, Asuka Hikari'ye ne kadar işe yaramaz hissettiğini söyler ve Hikari, elinden gelenin en iyisini yaptığını söyleyerek onu neşelendirmeye çalışır. Ama sözleri ağlamaya başlayan Asuka'yı teselli etmez.[1]

Seele, şimdi aya doğru giden Longinus'un Mızrağı'nın kullanımı konusunda Gendo'ya öfkeli ve "gerçeği bilen birine ihtiyaçları olduğunu" belirterek Gendo'yu hizada tutması için bir uyarı daha göndermeyi planlıyor. Ritsuko, büyükannesinden bir telefon alır ve büyükannesinin bakımında olan kedisinin öldüğünü öğrenir. Büyükannesine, son ziyaretinin üzerinden üç yıldan fazla zaman geçtiği için annesinin mezarını ziyaret edeceğini söyler. Konuşma bittikten sonra "Demek o 'çocuk' öldü" diyor.[2]

Seele ile yaptığı görüşmede Gendo, Rus komite üyesinin açıkça alay ettiği bir konuya karşılık olarak görevinin Mızrağı korumak değil, havariyi yok etmek ve bunun önceliği olduğunu açıklıyor. Fuyutsuki Gendo'yu arar ve ona bir havarinin yaklaştığını söyler ve Gendo toplantıdan ayrılır. Başkan Lorenz, Gendo'nun Seele'ye ihanet etme niyetini ciddi olarak düşünmeye başlar.

Armisael,[3] Goura'yı geçerek görünür. Rei, Eva-00'da gönderilir ve Gendo, Asuka ve Eva-02'si ile yedek olarak gönderilmesini ister. Asuka'nın senkronizasyon puanının feci şekilde düşük olduğu söylendiğinde, Gendo soğuk bir şekilde, başka bir şey olmasa bile bir yem olarak kullanılabileceğini söylüyor. Havarinin olağandışı AT Alanı varyasyonları Magi'yi şaşırtıyor ve havarinin yetenekleri netleşene kadar gergin bir soğukluk devam ediyor. Rei'ye geri çekilmesi ve onu gözlemlemesi söylenir, ancak havari şekil değiştirir ve Eva'ya saldırır. Keskin nişancı tüfeğiyle ateş etmek işe yaramaz ve havari, Eva-00'ın AT Alanını aşındırır ve onunla biyofüzyona başlar. Rei'nin vücudunda, Eva'sındaki büyümeye karşılık gelen damar benzeri bir desen ağı büyür. Misato, Eva-02'yi fırlatır ve Asuka'ya saldırmasını emreder, ancak senkronizasyon seviyesi o kadar düşüktür ki Eva'sını hareket ettiremez. Hemen Misato tarafından geri çekilmesi emredildi.

Yakında Rei, Eva'nın içinde başka birinin varlığını hisseder. Kısaca "Eva'nın içindeki kendisi" olup olmadığını merak eder, ancak çabucak bunun uzaylı bir şey olduğu sonucuna varır. Armisael'in kendi şeklini aldığını ve onunla konuştuğunu görür. Armisael, duygularını yalnızlık olarak tanımlayan Rei ile paylaşır. (Armisael Rei'nin ne hissettiğini anlamadı.) Armisael, Rei'ye kendisinin de (Rei'nin de) yalnız olduğunu belirtir. Rei aslında ağlıyordur ve kendi gözyaşlarını görünce şaşırır. Armisael, Eva'nın sırtından, ölü kardeşleri olan önceki tüm havarilerin şekillerinin göründüğü, muhtemelen kendi yalnızlığını iyileştirmek için onları diriltmeye çalıştığı korkunç bir büyüme yaratır. Misato bu manzara karşısında dehşete düşer ve Gendo, Eva-01'in kilidini kaldırır. Asuka, Gendo'nun kendisi için aynı şeyi yapmayı reddettiğini hatırlıyor -bakınız, 22. bölüm- daha da umutsuzluğa düşüyor.

Shinji sahaya gelir ve Eva-01'in AT Alanını genişletmesini sağlar, ancak bu hemen Armisael'in dikkatini çeker ve diğer ucundan hızla Eva-01'e saldırır ve palet tüfeğini yok eder. Shinji, Armisael'i savuşturmak için yakalar, ancak havari Eva'nın elleriyle kaynaşmaya başlar ve benzer bir lekenin Shinji'nin kendi ellerinde görünmesine neden olur. Havari bıçakladığında Rei'nin sesiyle inliyor. Korkunç bir şekilde, Shinji'nin biyolojik olarak kaynaşmış ellerinden minyatür Rei yüzleri belirir ve ona "Acıyor" der. Armisael'in diğer ucu Rei'nin şeklini alır ve Eva'nın yüzünü okşar ve üzerinde damarların görünmesine neden olur. Rei başlangıçta bunun Shinji ile birlikte olma arzusu olup olmadığını merak eder, ancak bu düşünceyi reddeder ve onu kurtarmaya karar verir. Eva-00'ün AT Alanını tersine çevirmeye başlar ve havariyi Eva-01'den şiddetle çeker ve onun da asimile olmasını engeller. Armisael, çığlıklar atarak Eva-00'ün merkezine doğru sürüklenerek grotesk bir hamilelik parodisinde şişmesine neden olur. Ritsuko, Rei'nin havariyi çekirdeğin içinde tutmaya çalıştığını fark eder, ancak görevin stresinden aşırı yüklenmeye yakındır. Rei, Gendo'nun ve Misato'nun Eva'yı terk etmesini istediklerini duyar ancak Rei sessizce reddederek, kendisi olmadan, havariyi yerinde tutmak için bir AT Alanı olmayacağını belirtir. Bunun yerine, Eva-00'ün kendi kendini yok etme mekanizmasını harekete geçirerek hayatını feda eder ve çekirdeğin şiddetli bir şekilde patlamaya neden olur. Çekirdek patlamadan hemen önce Rei, Gendo'nun gülümseyen yüzünün bir görüntüsünü görür. Kısa bir an için Eva-00 şekil değiştirir; şiddetle patlamadan önce görünmeyen bir şeye ulaşmaya çalışan dev bir Rei şeklini alıyor. Ortaya çıkan büyük patlama, Tokyo-3'ün şehir merkezinin çoğunu yok eder. Shinji, Misato ve diğer herkes sadece şok içinde olan biteni izler. Bir süre sonra, gözle görülür şekilde sarsılmış Misato, Rei için derhal bir kurtarma ekibi gönderilmesini emredecek kadar kendini toplar. Eski arkadaşına bakamayan Ritsuko, kurtaracak bir şey olup olmadığını sessizce sorgular.

Ashinoko Gölü'nün suları bölgeyi sular altında bırakmaya başlayınca Ritsuko ve bir kirlilik ekibi ile patlama alanını didik didik arar; Eva-00'ın Rei'nin kömürleşmiş kalıntılarını içeren giriş kapsülünü bulurlar ve Ritsuko kapsülün alınmasını, geriye kalan her şeyin atılmasını ve araştırmanın çok gizli olarak sınıflandırmasını emreder.

Shinji, Rei'nin ölümüyle harap olur ve Misato, cinsel bir birliktelik başlatmaya çalışarak bildiği tek yolla Shinji'yi rahatlatmaya çalışır.[4][5][6] Dehşete düşen Shinji onu reddeder.

Fuyutsuki ve Gendo, Kukla Kapsül Tesisi'nde buluşur. Fuyutsuki, Rei'nin nasıl kendi umutsuzluğunun bir ürünü olduğunu, aynı zamanda şimdi bile Gendo'nun umudunun gemisi olduğunu anlatıyor. Gendo'nun unutacağını düşünmesinin belki de mantıksız olduğunu fark eder. Kısa süre sonra Misato, Rei'nin canlı bulunduğu ve hastanede olduğu haberini alır. Shinji sargılı Rei ile karşılaşır ve onu kurtardığı için ona teşekkür eder, ancak Rei'nin olayla ilgili hiçbir anısı yoktur ve sonunda bunları hatırlamamasının sebebinin kendisinin muhtemelen "üçüncü kişi" olduğu için olduğunu tahmin eder. Daha sonra, Rei evine döner ve hemen bandajlarını atar ve yaralarının sahte olduğunu ortaya çıkarır. Etrafa baktığında, şifonyerin üzerinde duran Gendo'nun eski gözlüklerini görür. Gözlükleri alıp ellerinde ezmeye başlıyor ama ağladığını fark edince duraklıyor. Gözyaşlarını ilk gördüğünde nasıl olması gerektiği üzerine kafa yorar, ama ilk seferki gibi hissetmiyor.

Ofisine döndüğünde Gendo, Fuyutsuki ile konuşur ve ona şu an için Rei de dahil olmak üzere tüm pilotlar üzerindeki güvenlik kısıtlamalarının çoğunu kaldırdığını söyler. Fuyutsuki, Seele'nin Rei'nin hayatta kalmasının son derece olasılık dışı olduğunu fark edip etmeyeceğini sorgular ve bu konuda ortalığı karıştıracaklarını düşündüğünü söyler, ancak Gendo ona endişelenmemesini söyler; onlara başka bir şey teklif etmiştir. Seele, monolitlerin önünde çıplak duran Ritsuko'ya işkence ve utanç yaşatıyor. Keel, onu zaten yaşattıklarından daha fazla küçük düşürmek istemedikleri için onlara karşı dürüst olmasını söyler, ancak Ritsuko hiç aşağılanmış hissetmediğini söyleyerek cesur bir yüz sergilemeye çalışır. Fransız üye Ritsuko'yu güçlü iradesinden dolayı övüyor ve Gendo'nun neden onun gibi birini yanında istediğini anlayabildiğini belirtiyor, ancak onu Rei yerine onlara gönderenin aslında Gendo'nun kendisi olduğunu ortaya koyuyor.

Bu ifşanın ardından öfkelenen Ritsuko, Seele onu serbest bıraktıktan sonra Shinji'yi arar ve hemen onu görmesini söyler. Daha sonra Ritsuko, Terminal Dogma'nın kapısına girmek üzeredir, ancak şifresi reddedilir. Misato, elinde bir silahla arkasından çıkar, Kaji'nin kendisine verdiği şifre olmadan hiçbir işe yaramayacağını söyler ve Ritsuko'nun onu Nerv'in sırlarını öğrenmesine izin vermesini ister. Ritsuko kabul eder, ancak yakındaki bir gölgede saklanan Shinji'nin de getirilmesini ister. Üçlü uzun bir asansör yolculuğuna çıkar ve onları Gehirn'in Geofront'un altındaki eski, terk edilmiş tesislerine götürür. Ritsuko; Shinji ve Misato'ya Rei'nin doğduğu odayı ve Eva Mezarlığı'nı gösterir. Shinji'ye hatırlayamayacağını söyler ama daha önce burada bulunmuş. Annesinin kaybolduğu gün.

Sonunda onlara, çekirdeği olarak hizmet eden ruhsuz Rei bedenleriyle dolu bir tank olan Kukla Sistem'in karanlık sırrını gösterir.[7] Her ikisinin de tam görünümünde Rei klonlarını yok etmek için bir düğmeye basmaya devam ediyor. Öfkelenen Misato, ona az önce ne yaptığını fark edip etmediğini sorar. Ritsuko, klonların insan olduğu fikrini kinle reddeder ve onları sadece "insan gibi şekillendirilmiş şeyler" olduklarını söyler. Sesi titremeye başladığında, sonunda onlara karşı hâlâ kaybettiğini fark eder. Sonunda, onun için yaptığı ve katlandığı onca şeyden sonra bile, Gendo hâlâ Rei'yi korumak için onları korumayı seçti. Ritsuko ağlamayı tamamen keser, tıpkı annesinin yaptığı gibi başarısız olmayı nasıl başardığına yakınır ve Misato'dan kendisini öldürmesini ister. Misato, eski arkadaşına acıyarak bakarken reddediyor, Evangelionlar ile ilgili herkesin başına gelen trajediyi kendi kendine merak ediyor; kendisinin de o insanlardan biri olduğunu fark ediyor.

Televizyon Yayını Versiyonu Farkları

Ana Kaynak: Kılavuzlar: 23. Bölüm TV vs. YK

 • Armisael ile savaş çok daha kısa. "Havariler Kulesi", Eva-01 ile savaş ve Eva-00'ün parlayan dev bir Rei'ye dönüşme sahnesi yok.
 • Rei'nin animasyonu çok daha "taslakımsı" ve daha az ayrıntılı. İfadeleri daha boş ve nötr olarak kabul edilebilir.
 • Ritsuko'nun ifadesi de daha "nötr" olarak kabul edilebilir ve serbest bırakıldıktan sonra duygusal durumunu ima eden ifadeler ve ince animasyonlar eksik.
 • Eva Mezarlığında çok daha az sayıda başarısız olmuş Eva var ve Rei'nin tankı çok daha küçük.

Analiz

Ayrıca bakınız: Teori ve Analiz: Ritsuko'nun Sorgulanması

 • Rei'nin ölümüne yol açan sekans, gebe kalma ve hamileliği yansıtan görüntüleri kullanır. Havari Eva-00'ı ilk ihlal ettiğinde, monitörler "Penetration" (içine girme) kelimesini tekrar tekrar gösterilir; Rei cinsel anlamda kızarır ve sarsılır. Havari çoğunlukla Eva'yı istila ettiğinde, karnı hamileliği çok andıran bir şekilde şişmeye başlar. Bu görüntü, Rei'nin Shinji'yi istediğini fark etmesiyle devam eder.
 • Ritsuko'nun cinsel istismara uğradığı şiddetle ima edilir. Orijinal Japonca, doğası gereği neredeyse pornografik olan ve kolaylıkla akla gelebilen ve kesinlikle cinsel bir çift anlama sahip olabilen, örneğin "陵辱" (genellikle İngilizce çevirilerde "bozulma/bozulmuş" olarak bulunur), etkili bir şekilde "tecavüz" anlamına gelebilecek birçok kelime kullanır ve aynı zamanda oldukça alaycı bir şekilde sunulur. Ayrıca, Ritsuko'nun bu bölümden sonra vücuduna ne olacağını umursamadığı şeklindeki repliği bunu daha da ima ediyor.

Dış Bağlantılar

Yönetmenin Kesiti sahneleri için Bochan_bird'ün çevirisi

Referanslar

 1. Asuka ve Hikari'nin birlikte uyuma sahnesi, bir sonraki bölümde Shinji ve Kaworu arasındaki sahneyle doğrudan paralellikler ve farklılıklar gösteriyor. Asuka yastığa gömülür ve yüzünü Hikari'den uzaklaştırırken, Hikari dimdik yukarı bakar ve konuşurken ona bakmaz. Hikari, Asuka için biraz üzgün görünse de, onun için fazla endişelenmiyor olsa da, Asuka, Hikari ile yüzleşemeyecek kadar utanıyor. Shinji ve Kaji arasındaki önceki bir sahnede ikisi de zıt yönlerle karşı karşıyaydı ve birbirleriyle konuşmaya isteksizlerdi.
 2. Ritsuko ve büyükannesinin kediyle ilgili telefon konuşmaları sırasında Kaji'nin ölümü hakkında şifreli konuştukları yönünde spekülasyonlar var (daha fazla ayrıntı için 15. bölüme bakın). Ancak, bunun kanıtı hiçbir yerde yeterli görünmüyor.
 3. Armisael, önceki bölümde Arael ve sonraki bölümde Tabris/Kaworu ile birlikte tuhaf bir üçlü oluşturur. İnsanlarla iletişim kurmanın yanı sıra, Armisael bir havarinin halesini temsil eder ve Arael ve Tabris ile birlikte tam bir melek halesi, melek kanatları ve melek görünümü oluşturur.
 4. "Misato elini Shinji'ye uzattı. Şu anda Shinji'yi rahatlatmak için vücudunu sunmayı planlamış olabilir. Ancak bu, kendi yalnızlığını yatıştırmak için yalnızca ikame bir davranıştı." - Film Kitabı 9. Cilt
 5. Misato, Shinji'nin yatağına oturduğunda, arka planda bir sandalye sembolik olarak yerleştirilmiştir, böylece kamera açımızdan, Shinji'nin kasıklarından çıkıntı yapan büyük bir fallus gibi görünür. Misato, sandalyenin tam önünde oturduğundan, cinsel bir mesajın amaçlanmış olması kuvvetle muhtemeldir.
 6. Misato, Rei'nin ölümünden sonra Shinji'nin odasına girdiğinde "Senin için yapabileceğim tek şey bu" diyor. ADV'nin İngilizce dublajı bunu "Senin için burada olduğumu bilmeni istiyorum" şeklinde yanlış tercüme ediyor. Cinsel niyetini kasten mi saklamaya çalıştıkları, yoksa bunun sadece bir hata mı olduğu belli değil.
 7. 23. bölümün Yönetmenin Kesiti ya da Yeni Yapım Kurgusu ilk yayınlandığında, Ritsuko'nun tiradı sırasında Reiquarium'da gizemli görüntüler yanıp söndü. (Ayrıntılar için 23. Bölüm Reiquarium Görüntülerinin Analizine bakın). Bu görüntüler televizyon yayını versiyonunda yoktu. Bilinmeyen bir nedenden dolayı, bu görüntüler Renewal versiyonunda kaldırıldı, böylece yayındaki versiyona benziyordu, ancak dizideki ekstra Eva kalıntıları ve daha büyük Rei tankı gibi diğer değişiklikler hâlâ geçerliydi.Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0