tr:Armisael

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search
Armisael
Armisael
アルミサエル
Numara On Altıncı
Sembol Rahim
Görünüm(ler) 23. Bölüm
Alt Eden Eva-00

Armisael (katakana: アルミサエル; İbranice: ערמיסאל) On Altıncı Havari ve Adam'ın doğal soyunun sonuncusudur, fiziksel ve psikolojik olarak diğer varlıklara dönüşebilen parlak bir varlıktır.

Profil

Armisael başlangıçta hızla dönen, çift sarmal bir ışık halkası olarak görünür. Ritsuko Akagi'nin Havarinin sabit bir forma sahip olmadığı sonucuna vardığında havarinin kan tipi mavi ve turuncu arasında değişmektedir. İki sarmal sonunda bir araya gelir ve halka, Eva'nın uzunluğundan birkaç kat daha uzun olan iplik benzeri bir form almak için tek bir noktada bölünür.

Havarinin ikinci formu son derece hızlı hareket edebilir ve Eva-00'ın AT Alanına zahmetsizce nüfuz eder. Eva'nın keskin nişancı tüfeğinden gelen noktasal ateş havariye karşı tamamen etkisizdir. Kademeli bıçak saldırısı, Armisael'in kanamasına neden olur (neredeyse tüm Havarilere göre kırmızıdır kanı) ve kalıcı bir etkiye sahip görünmese de görünür bir acıya neden olur.

Armisael, başka bir varlıkla temasa geçtikten sonra biyofüzyona, yani yabancı cismi kendi biyokütlesiyle fiziksel olarak istila etmeye başlar. İstila, füzyon devam ederken yayılan ve kalınlaşan venöz çıkıntılar olarak dışarıdan görülebilir. Sonunda psikolojik temas mümkün hale gelir. Bu metodolojinin teknik olarak Armisael'in bakış açısından bir "saldırı" oluşturup oluşturmadığı belirsizdir.

Armisael'in Rei ile kısa görüşmesi, onun çocuksu bir saflığa sahip olduğunu ve yalnızlığını "acı"dan başka bir şey olarak tanımlayamadığını ortaya koyuyor. Armisael ve Rei'nin karşılıklı yalnızlık tezahüratları üzerine, Eva-00'ın sırtından ölü havarilerin formlarını birleştiren dev bir büyüme ortaya çıkar. (Daha fazla bilgi için aşağıya bakın.) Armisael "serbest" ucunda bir Rei (belden yukarısı) üretir ve Eva-01 ile de kaynaşmaya çalışır.[1]

Havari Kulesi

Armisael, Rei ile psikolojik temas kurduktan sonra, ölü havarilerin formlarını birleştiren muazzam bir büyüme, Eva-00'ın sırtından tezahür eder. Bu "Havari Kulesi"nin doğası (bazen resmi olmayan çevirilerde adlandırıldığı gibi) gizemle doludur. Yenileme Cilt 6 DVD Kitapçığı şunu söylüyor:

Ünite-00'ı aşındırma sürecinde, birimin arkasından heteromorf bir nesne büyür. Üçüncü Havari'den On Beşinci Havari'ye kadar daha önce ortaya çıkan havarilerin karışık bir kombinasyonu olan bir forma bürünür ve genişler ve genişler. Üçüncü'den itibaren tüm havarilerin genetik bilgilerinin bu havari veya Ünite-00'a dahil edildiği ve bu nesnenin bu malzemeye göre yeniden yapılandırıldığı ve konuşlandırıldığı çıkarılabilir.

Bununla birlikte, animedeki tüm kanıtlar havarilerin bireyselleştirilmiş formlarının genetik olarak değil AT Alanları tarafından belirlendiğini gösterdiğinden, bu değerlendirme -plazmid korelasyonuna rağmen (aşağıya bakınız)- biraz şüpheli görünüyor. Alternatif bir teori, Armisael'in ölü kardeşlerinin ruhlarını bir araya getirdiğini ve Eva-00'ın bedenini (ataları Adam'ın bir kopyası) onları diriltmek için kullanmaya çalıştığını ileri sürüyor. Bu, büyümenin Armisael'in yalnızlığını öğrendikten hemen sonra gelişmesiyle desteklenir.

Havari Kulesi

(Soldaki) Hangi parçanın hangi havariden geldiğini gösteren animasyon.
(Sağdaki) Tamamlanan dizilişin ana kare animasyonu.


İmalar

Armisael'in ilk formu, çift sarmallı DNA molekülüne bir referanstır ve dairesel konfigürasyonu, bir bakteri kromozomunu veya plazmidi hatırlatır. (İkincisi, yalnızca birkaç gen içeren, yatay olarak kopyalanabilen ve aktarılabilen -yani bir bakteriden diğerine- ve ya ayrı bir plazmid olarak tutulan ya da alıcı bakterinin kromozomuna entegre edilen tamamlayıcı bir DNA halkasıdır. ) Ayrıca "ateş çarkları" olarak tanımlanan ophanim adı verilen meleklere de bir gönderme olabilir.[2]

Armisael, adını rahmi yöneten meleğin adından alır ve Eva-00 ile karşılaşması, üreme gücüne sahip görüntüler içerir. Armisael ilk olarak karın içinde Eva-00'a girdiğinde göbek kordonuna benzer. NERV'deki monitörler defalarca "Penetrasyon" kelimesini gösterir ve Rei kızarır ve cinsel bir şekilde kasılır. Daha sonra Eva-00, Armisael'i çekirdeğine emdiğinde, organ hamile bir göbeği çağrıştıracak şekilde genişler ve gerilir. Bu görüntü, Rei'nin Shinji'yi istediğini fark etmesiyle yan yana gelir.

Doğrudan bir tercümede "Armisael", "Tanrı'nın Yargı Dağı"[3] anlamına gelir ve eğer doğruysa, tüm ölü havarilerin formlarını içeren canavarca büyüme ile referans gösterilebilir. Dinî terimlerde Armisael, melekten büyüyen meleklere bir başka olası atıf olan "Rahim Meleği"dir.[4]

Savaş

Armisael aniden Tokyo-3'ün eteklerinde havada süzülürken göründü. Eva-00 inceleme yapması için fırlatıldı, ancak havari uykuda görünüyordu. Eva-00, havarinin daha fazla gözlemlenebilmesi için geri çekilmek üzereyken, halka şeklinden iplik şeklindeki dövüş formuna dönüştü, Eva-00'ın çekirdeğini bir ip "uçları" ile deldi ve Eva-00 ile birleşmeye başladı. Eva-00, Armisael'in bedenini birkaç kez vurdu fakat hiçbir etkisi olmadı.

Armisael'in zihni daha sonra Rei'nin zihniyle temasa geçti ve karşılıklı yalnızlıklarını belirten kısa bir konuşma yaptılar. Eva-02 fırlatılmaya çalışıldı ancak Asuka'nın senkronizasyon seviyesi kritik düşük seviyelerin altına düştüğü için başlatılamadı. Çaresizlik içinde, Eva-01'in kullanımını dondurma emri askıya alındı ancak Eva-01 fırlatıldığında Armisael de onunla birleşmeye çalıştı ve Eva-01 bundan kıl payı kurtuldu.

Eva-01, Armisael'in diğer ucunu eline aldı ve kademeli bıçağıyla bıçakladı ve Rei gibi acı içinde haykırmasına neden oldu. Shinji'nin hayatının tehlikeye girmesinden korkan Rei, AT Alanını Armisael'i kendine çekmek ve geçici olarak kontrol altına almaya çalışmak için maksimuma çıkardı ve ardından Eva-00'ın kendi kendini imha etmesini etkinleştirdi. Bu, Armisael'i yok eden büyük bir patlamayla sonuçlandı, ancak aynı zamanda Tokyo-3'ün büyük bir bölümünü de yok etti ve yeni bir yapay göl yaratılmasına neden oldu.

Yönetmenin Kurgusu Versiyonu

Yönetmenin Kurgusu versiyonunda Armisael ile mücadele sahnesi genişletildi. Bu versiyonda Armisael, Eva-01 ile birleşmeye çalışıyor ve Shinji, Eva-01'in çekirdeğine ulaşamadan Armisael'i elinde tutabiliyor, ancak sonra Shinji onu bıçaklarken Eva-01'in elleriyle birleşmeye başlar ve görünüşe göre Shinji'nin kendi ellerinden fırlayan fiziksel Rei "kafalarını" görmesi ile sonuçlanır. Her kafa Shinji'yi dehşet içinde bırakarak "Beni incitiyorsun" der.

Armisael daha sonra, Eva-01'i kucaklayan ve onunla birleşme tehlikesiyle karşı karşıya bırakan Eva boyutunda parlayan beyaz bir Rei gövdesi oluşturmak için ucunu değiştirir. Rei arzusunun Shinji ile birlikte olmak olduğunu fark eder ve AT Alanını tersine çevirerek Armisael'i Eva-00'ın göbeğinde tutmayı başarır; bu, başlangıçta hamile bir göbek gibi şişer ve Eva-00'ın göğsüne yaslanıncaya kadar parçalar halinde patlar. Rei, Eva-00'ın kendi kendini imha etmesini etkinleştirir. Ona gülümseyen bir Gendo vizyonu görür ve ona uzandığını görür. Eva-00, bir hale ile parlayan beyaz dev Rei'ye (görünüşte Adam/Lilith/Rei varlığına neredeyse benzer, sadece daha küçük) dönüşür ve gökyüzüne doğru uzanır. Bir dakika sonra patlayarak Tokyo-3'ün çoğunu mahveder.


Diğer Medyada

Mangada

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Armisael'in manga versiyonu, Eva-00 ile kaynaşırken birden fazla parmak benzeri iplere ayrılıyor.

Savaş, Kaworu Nagisa tarafından yönetilen ve çift testere kullanan Eva-02'yi içeriyor. Havari, silaha kaynaşarak onu Eva'ya karşı kullanır ve bacaklarından birini keser. Eva-02 ve Kaworu daha sonra Rei ve Eva-00'a ek olarak biyolojik ve psikolojik kontaminasyona maruz kalır.

Rei ve havari arasındaki içe dönük sekans genişletilmiştir ve Rei'nin Shinji'ye olan duygularını daha çok anlatmaktadır. Bu sahnede Armisael, Rei'nin formunu tam olarak kopyalamaz ve grotesk bir yüze sahiptir (Rei'nin formunu aldıktan hemen sonra The End of Evangelion'daki Lilith'i anımsatır). Armisael'in daha sonra Eva-01 ile birleşmek için oluşturduğu Rei gövdesi, seridekinden daha duygusaldır. Shinji, Eva'nın kademeli bıçağıyla onu gövdenin önünden keser, ancak bu, havarinin ilerlemesini engellemez.

"Havari Kulesi" manga uyarlamasından hariç tutulan havarileri çıkarır. Eva-00'ın havariyi emdiği ve onun çekirdek patlamalarının olduğu sekans mevcuttur, ancak ilk olarak 23. bölümü görmeden olaylar zincirini netleştirmek için tam olarak tasvir edilmemiştir.

Rebuild of Evangelion'da

Evangelion 2.0'nın yapımı sırasında 23. bölüme kadar olayları dahil etme kararının bir sonucu olarak, Armisael rolü Zeruel tabanlı Onuncu Havariye verildi. Filmin sonunda Onuncu Havari Eva-00'ı yutar, hem onu hem de Rei'yi emer ve ana gövdesini çarpık bir "dev çıplak Rei" olarak yeniden yapılandırır -Armisael'in Eva-00 ve Rei ile kaynaşmasına benzer şekilde Rei'nin biçimini alır ve Eva-00'ın yok edilmesinde ve Rei'nin "ölümünde" rol oynar.

Filmin yapımının başlarında, ekip Armisael açısını çok daha fazla vurgulamayı düşünüyordu. Shinji Higuchi'nin hikaye tahtalarından biri, Eva-01 şişirilip havaya kaldırıldıktan sonra, bir Rei gövdesinin havariden uzanarak Eva'ya doğru erotik girişimler yaparak Shinji'ye birlikte olmaları gerektiğini söylemesi idi. Ayrıca, Shinji'nin Rei'yi kurtarması fikrinin Yoji Enokido tarafından önerilip Anno tarafından ele alınmasından önce, Rei, 23. bölümde olduğu gibi, havariyi yok etmek için Eva-00'ı kendi kendini yok edecekti.

Notlar ve Referanslar

  1. Armisael'in bu eylemi, Rei'nin gizli duygularına bir cevap olabilir: Havari, Eva-01'in yüzünü kucakladığında, Rei en içteki arzusunun Shinji ile birlikte olmak olduğunu fark eder.
  2. Ezekiel 1:15-21
  3. Evangelion'da yer alan diğer meleklerin çoğunu içerir.
  4. Evangelion'da yer alan diğer meleklerin çoğunu içerir.


Havariler
Havariler (Genel)
Birinci ve İkinci Havari (Yaşam Tohumları): Adam | Lilith
3'ten 17'ye Kadar Havariler (Adam'ın Çocukları):
Sachiel | Shamshel | Ramiel | Gaghiel | Israfel | Sandalphon | Matarael | Sahaquiel
Ireul | Leliel | Bardiel | Zeruel | Arael | Armisael | Tabris
On Sekizinci Havari: Lilin
Rebuild of Evangelion: ?Adamlar? | Lilith | Üçüncü Havari | Dördüncü Havari | Beşinci Havari | Altıncı Havari | Yedinci Havari | Sekizinci Havari | Dokuzuncu Havari | Onuncu Havari | On Birinci Havari | On İkinci Havari | 1./13. Havari
Diğer: Ekstrakanonik Havariler