tr:Kan Tipi

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Kan Tipi (Patern olarak da adlandırılır), belirli bir varlığın doğasını belirlemek için kullanılan dalga boyu modelinin bir ölçümüdür. Teşhis gücünün nedeni olduğu gibi, söz konusu dalga boyu modelinin doğası şu anda belirsizdir.

Çılgına dönmüş Evangelion Ünite-03'ün analizinin ardından, monitörde hemoglobinin (kandaki oksijen taşıyıcı protein) yapısına uyan bir şeyin resmi belirir. Magi, yeniden uyanan Lilith'in kan grubunu hesaplarken genetik örüntüyü hesaba katıyor gibi görünüyor, ismine ve hemoglobin imalarına rağmen, "kan tipinin" fiziksel kanla bir ilgisi olduğuna dair somut bir gösterge yok.

Tipler

Mavi

Kan Tipi Mavi (パターン青, pata-n ao), bir varlığın açık bir şekilde bir havari olduğunu gösterir.

  • Kaworu Nagisa, Lilin bileşenine sahip olmasına rağmen bunu başlığın altına düşüyor.
  • Lilith, Rei ve Adam'ı özümseyip yeniden uyandıktan sonra, Magi onu Kan Tipi Mavi olarak belirler. Lilith'in Adam'la birleşmeden önce "Mavi" olarak nitelendirilip nitelendirilemeyeceği bilinmiyor.
  • Rebuild'de Kan Tipi Mavi'nin alt tipleri mevcuttur ve Eva-01 en başından bunlardan birine ait olarak gösterilir.
  • Yapım aşamasındayken, Mark.06'nın sol koluna giden ve giden borular "BTB" (Blood Type Blue) işaretli bir kaba bağlanır. Kısaltmanın en sezgisel dökümü "Kan Tipi Mavi"dir.

Analiz

Havarilerin Kan Tipinin Mavi olması, Japon bilimkurgu filmi Blue Christmas'a bir göndermedir.[1] Filmde, UFO'lar Dünya'ya geliyor ve masum tanıkların hepsinin birden bire mavi kanı oluyor, bunun sonucunda toplum ve hükümet onları avlıyor ve yok ediyor. Ana kahramana mavi kanlı kız arkadaşını yok etmesi emredilir.

Kahramanın durumu, Shinji'nin Kaworu'yu öldürmesine benzer olabilir. Daha genel olarak, mavi kanlılar -görünüşe göre- zararsızdır ve onların arındırılması insanların kalplerindeki kötülüğü gösterir. Benzer şekilde, Tokyo-3'e gelen havariler nadiren savaşa girerler veya soğukkanlılıkla insanları öldürmeye teşebbüs ederlerken, insanların davranışları etik olarak sorgulanabilir.

Turuncu

Kan Tipi Turuncu (パターンオレンジ, pata-n orenji) tipik olarak bir varlığın kimliği veya formu üzerinde bir tür belirsizliği ifade eder. Şunları belirtmek için kullanılır:

  • Ultra ince gövdesi ortaya çıkmadan önce Leliel'in gölgesi
  • Enfekte olmuş Eva-03.
  • Armisael ilk halka formundayken. Ritsuko havarinin polimorf olduğu şekli yorum yapar ve havari mavi ve turuncu arasında dalgalanır.
  • Rebuild'de, Zeruel'in izleme imzası Ünite-00'ı tükettikten sonra Mavi'den Turuncu'ya geçer. Ünite-00, imzasının Mavi'deki bazı değişkenler yerine Turuncu'ya eşit olması bakımından diğer birimlerden farklı görünüyor.

Kırmızı

Kan Tipi Kırmızı (パターンレッド, pata-n reddo), Evangelion Ünite-01'in Longinus'un Mızrağı ile birleşmeden ve Hayat Ağacı'nı oluşturmadan önceki anlarda kaydığı kan tiğidir. Değişikliğin ne anlama geldiği belli değil. Fuyutsuki'ye göre, Eva-01 -her iki Meyveye sahip bir varlık olarak- "embriyonik" Hayat Ağacı formuna "restore edildi".

Yeşil

Yeşilden, 14. bölümdeki çapraz pilot uyumluluk testi sırasında bahsedilmiştir.

Sepya

Ç.N: Mürekkep rengine "sepya" denir.

20. bölümde Shinji Ikari'nin Kurtarma Operasyonu sırasında Sepya'dan bahsedilir.

Referanslar

  1. Neon Genesis Evangelion Platinum Kitapçığı Yorumları